Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Fast track kids


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια μανούλα στο φόρουμ που να έχει εγγράψει το παιδάκι της σε αυτό το πρόγραμμα; Μου έδωσαν ένα σχετικό φυλλάδιο στο δρόμο και μου κίνησε το ενδιαφέρον... Υποτίθεται ότι ανακαλύπτει και καλλιεργεί τις έμφυτες κλίσεις του κάθε παιδιού και οτι αναπτύσσει τις κοινωνικές και ηγετικές του δεξιότητες. Άραγε να είναι πράγματι έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γράφει το φυλλάδιο ότι "τα παιδιά, μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες, πειράματα, παιχνίδια ρόλων και παρουσιάσεις και με τη χρήση διαδραστικής τεχνολογίας αναγνωρίζουν και καλλιεργούν τις πολλαπλές ευφυϊες, τις ιδιαίτερες κλίσεις και τα ταλέντα τους. Αναπτύσσουν ικανότητες προφορικής έκφρασης και επικοινωνίας, δημιουργικής και κριτικής σκέψης, συνεργασίας, ενσυναίσθησης, ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους, ενώ προετοιμάζονται αποτελεσματικά για μια επιτυχημένη πορεία στο σχολείο και στη ζωή". Γράφει και πολλά άλλα, υπάρχει και σχετικό site, απλά δεν ξέρω αν μπορώ να το αναρτήσω ή αν θεωρηθεί διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Υπάρχει κάποια μανούλα στο φόρουμ που να έχει εγγράψει το παιδάκι της σε αυτό το πρόγραμμα; Μου έδωσαν ένα σχετικό φυλλάδιο στο δρόμο και μου κίνησε το ενδιαφέρον... Υποτίθεται ότι ανακαλύπτει και καλλιεργεί τις έμφυτες κλίσεις του κάθε παιδιού και οτι αναπτύσσει τις κοινωνικές και ηγετικές του δεξιότητες. Άραγε να είναι πράγματι έτσι;

 

 

Έχω προσωπική εμπειρία από το πρόγραμμα ως μαμά και ειναι καταπληκτικο! <το παιδι μου το παρακολουθησε στο Ζηριδη, για 3 χρόνια, μετα το βασικο προγραμμα του σχολειου, ως εξωσχολικο. Μεσα σε 6 μήνες, είδαμε μεγάλη διαφορά στην κόρη μας. ΄Ηταν ένα αρκετά μαζεμένο κοριτσάκι, έξυπνο μεν, αλλά δίσταζε να μιλήσει μπροστά σε κόσμο... Όποτε είμασταν με παρέα ήθελε πολύ χρόνο για να μιλήσει με τα άλλα παιδάκια. Άσε που σπάνια έλεγε τη γνώμη της ή τι θέλει

μπροστά σε άλλους. Με το FasTrack είδα μεγάλη διαφορά. Έγινε πιο τολμηρή, απέκτησε αυτοπεποιπήθηση, άρχιζε να εκφράζει καλύτερα τις σκέψεις της και να μας... κουφαίνει με τις απαντήσεις που έδινε και μάλιστα μπροστά σε κόσμο. Η ξαδέρφη μου πήγε το γιο της στο ίδιο πρόγραμμα στο Γελαστό Πορτοκάλι στην Κηφισιά, και ήταν επίσης ενθουσιασμένη. Νομίζω όμως ότι δεν λειτουργεί πια εκεί. Από ένα ενημερωτικό που μας έστειλαν αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και στη Γλυφάδα φέτος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'

Υπάρχει μόνο ένα μικρό "παράθυρο ευκαιριών" για να αναπτύξει το παιδί σας το εγκεφαλικό του δίκτυο για μελλοντική μάθηση. Μην το χάσετε!'

 

Τράτζικ!

 

Απαντώ με αυτό:

Το μανιφέστο της χαρούμενης παιδικής ηλικίας

Πώς να προστατεύσουμε τα παιδιά μας από τη νοοτροπία του υπερ-γονεϊσμού

Carl Honoré

μετάφραση: Άλκηστη Κελεσίδη

Αερόστατο, 2010

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ''παραθυρο ευκαιριών'' παει τελίωσε το χάσαμε - ή καλύτερα ότι κάναμε κάναμε! ;) Οι ειδικοί λένε ότι οι περισσότερες συνάψεις των νευρώνων αναπτύσσονται μέχρι τα 3. Επίσης λένε ότι αυτό που τις επειρεάζει περισσότερο (πέραν των ερεθισμάτων) είναι η στοργή και η συναισθηματική σταθερότητα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπική εμπειρία από το πρόγραμμα ως μαμά και ειναι καταπληκτικο! <το παιδι μου το παρακολουθησε στο Ζηριδη, για 3 χρόνια, μετα το βασικο προγραμμα του σχολειου, ως εξωσχολικο. Μεσα σε 6 μήνες, είδαμε μεγάλη διαφορά στην κόρη μας. ΄Ηταν ένα αρκετά μαζεμένο κοριτσάκι, έξυπνο μεν, αλλά δίσταζε να μιλήσει μπροστά σε κόσμο... Όποτε είμασταν με παρέα ήθελε πολύ χρόνο για να μιλήσει με τα άλλα παιδάκια. Άσε που σπάνια έλεγε τη γνώμη της ή τι θέλει

μπροστά σε άλλους. Με το FasTrack είδα μεγάλη διαφορά. Έγινε πιο τολμηρή, απέκτησε αυτοπεποιπήθηση, άρχιζε να εκφράζει καλύτερα τις σκέψεις της και να μας... κουφαίνει με τις απαντήσεις που έδινε και μάλιστα μπροστά σε κόσμο. Η ξαδέρφη μου πήγε το γιο της στο ίδιο πρόγραμμα στο Γελαστό Πορτοκάλι στην Κηφισιά, και ήταν επίσης ενθουσιασμένη. Νομίζω όμως ότι δεν λειτουργεί πια εκεί. Από ένα ενημερωτικό που μας έστειλαν αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και στη Γλυφάδα φέτος...

 

Σου στέλνω ένα τηλέφωνο που έχω από παλιά. 210 6891260. Ελπίζω να σε βοηθήσει.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εψαξα λιγο στο internet, δεν βρηκα τηλ στην Αθηνα...

Μπορεις να μου το στειλεις σε πμ?

 

Σου στέλνω ένα τηλέφωνο που έχω από παλιά. 210 6891260. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

Καλέ, γιατί να το στείλει με πμ? Πώς θα γίνει η διαφήμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μήπως κάποια μητέρα έχει εμπειρία σε αυτό το πρόγραμμα και σε μικρότερα παιδιά?

3-4 ετών εννοώ, θα με ενδιέφερε μια γνώμη μια και σήμερα μόλις διάβασα για το fast track kids, και υπάρχει και στην περιοχή μας, βέβαια θα επιδιώξω ένα δοκιμαστικό αλλά αν κάποιος το έχει κάνει ήδη θα με ενδιέφερε να μάθω την άποψή του!

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...