Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητάει να μάθει πορτογαλικά…


DALIA

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής.

Ο γιος μου είναι σχεδόν 7 ετών και φέτος ξεκινήσαμε την β’δημοτικού.

Από πέρυσι στο σχολείο κάνουν αγγλικά και σε συνδυασμό με διάφορα ερεθίσματα γύρω του ξέρει αρκετά πραγματάκια.

Εγώ κατέληξα αφού έλαβα υπόψη μου διάφορους παραμέτρους κατέληξα να τον ξεκινήσω ιδιαίτερα αγγλικών στην δ’δημοτικού.

Έλα όμως που λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.

Ο μικρός μου ζητάει επίμονα να μάθει πορτογαλικά από τώρα και όταν θέλω εγώ να πάει και αγγλικά.

Το έχω συζητήσει με πολλούς φίλους/γνωστούς καθηγητές ξένων γλωσσών και οι γνώμες ως συνήθως διίστανται. Εννοείται ότι όλοι έχουν τα επιχειρήματα τους.

Επίσης αγγλικά και για τα πρώτα χρόνια γαλλικά θα μπορούσα να τον βοηθήσω αλλά πορτογαλικά ?

Παρεπιμπτώντος μου είναι και πολύ δύσκολο να βρω καθηγήτρια πορτογαλικών. Επίσης φροντιστήρια που κάνουν πορτογαλικά δεν έχουμε στην περιοχή μας, παρά μόνο στο κέντρο, αλλά και εκεί έχουν τμήματα για μεγαλύτερα παιδιά ή ενηλίκων.

Η δική σας άποψη ποια είναι ? προσωπικά θεωρώ την εκμάθηση πορτογαλικών ως χόμπι και όχι εφόδιο για το μέλλον. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να κατανοήσει ένα 7χρονο παιδί που ανυπομονεί να μάθει πορτογαλικά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής.

Ο γιος μου είναι σχεδόν 7 ετών και φέτος ξεκινήσαμε την βʼδημοτικού.

Από πέρυσι στο σχολείο κάνουν αγγλικά και σε συνδυασμό με διάφορα ερεθίσματα γύρω του ξέρει αρκετά πραγματάκια.

Εγώ κατέληξα αφού έλαβα υπόψη μου διάφορους παραμέτρους κατέληξα να τον ξεκινήσω ιδιαίτερα αγγλικών στην δʼδημοτικού.

Έλα όμως που λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.

Ο μικρός μου ζητάει επίμονα να μάθει πορτογαλικά από τώρα και όταν θέλω εγώ να πάει και αγγλικά.

Το έχω συζητήσει με πολλούς φίλους/γνωστούς καθηγητές ξένων γλωσσών και οι γνώμες ως συνήθως διίστανται. Εννοείται ότι όλοι έχουν τα επιχειρήματα τους.

Επίσης αγγλικά και για τα πρώτα χρόνια γαλλικά θα μπορούσα να τον βοηθήσω αλλά πορτογαλικά ?

Παρεπιμπτώντος μου είναι και πολύ δύσκολο να βρω καθηγήτρια πορτογαλικών. Επίσης φροντιστήρια που κάνουν πορτογαλικά δεν έχουμε στην περιοχή μας, παρά μόνο στο κέντρο, αλλά και εκεί έχουν τμήματα για μεγαλύτερα παιδιά ή ενηλίκων.

Η δική σας άποψη ποια είναι ? προσωπικά θεωρώ την εκμάθηση πορτογαλικών ως χόμπι και όχι εφόδιο για το μέλλον. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να κατανοήσει ένα 7χρονο παιδί που ανυπομονεί να μάθει πορτογαλικά.

να μαθει ειναι ωραια γλωσσα, εκανα κι εγω στο πανεπιστημιο ομως, ψαξτο για ιδιαιτερα μια ωρα την εβδομαδα ειναι καλα

 

ποιος ξερει ετσι οπως καταντησαμε αυριο μεθαυριο μπορει να καταληξει σε καμια βραζιλια

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότινα την μέση λύση..Αν δεν βρεις καθηγήτρια, μπορείς να ψάξεις μια μέθοδο linguaphone ακόμα καλύτερα μέσα από υπολογιστή..Να είναι σαν παιχνίδι, σαν χόμπι!

Link to comment
Share on other sites

αν του αρέσουν εγώ θα έλεγα να τον ξεκινήσεις. Τα πορτογαλικά είναι γλώσσα που την μιλάνε σε πολλές χώρες και είναι πολύ κοντά στα ισπανικά. Φίλοι μου πορτογάλοι όταν βρίσκονταν σε παρέα με ισπανούς συννενοούνταν μια χαρά μεταξύ τους.

Επιπλέον, είναι γλώσσα που δεν μαθαίνει πολύς κόσμος, άρα μπορεί στο μέλλον να την χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, το να έχει ένα 7χρονο παιδάκι άποψη είναι από μόνο του τόσο όμορφο, που δεν θα το αποθάρρυνα, αν δεν συντρέχουν πρακτικοί λόγοι!

 

Μπορείς βέβαια να τον ρωτήσεις πώς του ήρθε η ιδέα.

 

Από κει και πέρα, η Βραζιλία είναι μια ανερχόμενη οικονομία, μια τεράστια αγορά με αυξανόμενη αγοραστική δύναμη, πού ξέρεις αν δεν θα του χρειαστούν; Κι όπως είπαν κι άλλες, μοιάζουν τόσο πολύ και με άλλες νεολατινικές γλώσσες, που ίσως του ανοίξουν το δρόμο και σε άλλες γλώσσες σε περίπτωση που του χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα πως του γεννηθηκε η επιθυμια για πρτογαλικα;μου κανει εντυπωση γιατι δεν ειναι μια γλωσσα που την ακους ευκολα στη καθημερινοτητα μας.Παντως οτι γλωσσα και να μαθει ειναι πολυ νωρις για να ξεκινησει απο δευτερα δημοτικου,αυτη τη συζητηση ειχα με μια γνωστη μου που διδασκει ξενες γλωσσες και μου ειπε οτι οσο καλος μαθητης κι αν ειναι το παιδι στο σχολειο καλα ειναι στην τεταρτη δημοτικου να ξεκιναει η εκμαθιση μιας ξενης γλωσσας

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις από τα Αγγλικά και τα Πορτογαλλικά σαν δεύτερη γλώσσα με κάποιο χαλαρό πρόγραμμα. Ή εναλλακτικά να πάρει μια μέθοδο αυτοδιδασκαλίας για αρχή κατάλληλη για την ηλικία του (εάν υπάρχει).

 

Επίσης μπορείς να του δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι να του βρεις φροντιστήριο, αλλά να του πεις ότι παίρνουν μεγαλύτερες ηλικίες. Οπότε να τον διαβεβαιώσεις ότι σε μερικά χρόνια θα ξεκινήσει.

 

Πάντως σε καμία περίπτωση μην αντικαταστήσεις τα Αγγλικά. Τα Αγγλικά πλέον είναι δεδομένο ότι πρέπει να τα ξέρεις και ας μιλάς άλλες 10 γλώσσες.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μα πως του γεννηθηκε η επιθυμια για πρτογαλικα;μου κανει εντυπωση γιατι δεν ειναι μια γλωσσα που την ακους ευκολα στη καθημερινοτητα μας.Παντως οτι γλωσσα και να μαθει ειναι πολυ νωρις για να ξεκινησει απο δευτερα δημοτικου,αυτη τη συζητηση ειχα με μια γνωστη μου που διδασκει ξενες γλωσσες και μου ειπε οτι οσο καλος μαθητης κι αν ειναι το παιδι στο σχολειο καλα ειναι στην τεταρτη δημοτικου να ξεκιναει η εκμαθιση μιας ξενης γλωσσας

 

geoste θες να σου πω τον αληθινό λόγο ή αυτό που λέει εκείνος.?

Και εγώ για δ'δημοτικού το σκεφτόμουν γι'αυτό και ρωτάω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με ενοχλούσε πάντως να μάθουν τα παιδιά μου κάποια ασυνήθιστη γλώσσα. Μπορεί να αποτελέσει και εφόδιο στο μέλλον, αρκεί βέβαια να μιλάει και κάνα δυο από τις συνηθισμένες...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά ούτε εμένα με ενοχλεί.

Απλά με προβληματίζει η ηλικία και μήπως είναι εις βάρος της αγγλικής διότι ξέρω ότι τα πορτογαλικά θα τα κάνει με μεγάλο ενθουσιασμό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

geoste θες να σου πω τον αληθινό λόγο ή αυτό που λέει εκείνος.?

 

Και εγώ για δ'δημοτικού το σκεφτόμουν γι'αυτό και ρωτάω.

 

Dalia η ερωτηση μου ηταν ρητορικη γιατι δεν ειναι μια συνηθισμενη γλωσσα και δεν μπορω να φανταστω με ποιο σκεπτικο την επελεξε ενα παιδι 7 χρονων

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετική γλώσσα. Έκανα ένα χρόνο βραζιλιάνικα πορτογαλικά και πρόσφατα είδα να ζητείται η συγκεκριμένη γλώσσα στην αγορά εργασίας. Ομιλείται από μεγάλο μέρος του παγκόσμιου πληθυσμού. Καλή πρόοδο! :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε εμένα με ενοχλεί.

Απλά με προβληματίζει η ηλικία και μήπως είναι εις βάρος της αγγλικής διότι ξέρω ότι τα πορτογαλικά θα τα κάνει με μεγάλο ενθουσιασμό.

 

Μην του το στερήσεις! Αν θεωρείς ότι το εννοεί και δεν είναι ενθουσιασμός της στιγμής, μην του το στερήσεις. Άλλωστε μια ασυνήθιστη γλώσσα είναι πάντα ατού.Εξήγησέ του όμως ότι παράλληλα θα κάνει και Αγγλικά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται πως γνωρίζεις τον λόγο που έχει αυτή την επιθυμία. Αν τον θεωρείς ευσταθή λόγο γιατί να του το στερήσεις? Αν όμως σου πεί πχ επειδή είδε έναν γαμάτο τύπο στο δρόμο και ήταν Πορτογάλος θα του αρχίσεις πορτογαλικά για να μη του χαλάσεις χατήρι, ή θα του εξηγήσεις ότι πολλοί τύποι είναι γαμάτοι ανεξαρτήτου εθνικότητας?

Στις σημερινές δύσκολες εποχές θα πρότεινα Αγγλικά - Γερμανικά, είναι πολύ όμορφο να ανταποκρινόμαστε στον ενθουσιασμό ενός παιδιού, αρκεί να έχουμε το background. Αν είναι να έχανε τα Αγγλικά του για οικονομικούς λόγους δεν θα το έκανα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Nosa, nosa, asi vose che matta....... το τραγουδάκι το τραγουδάει και ο δικός μου σε άψογα πορτογαλλικά!!!! και είχε κολλήσει όλο το καλοκαίρι..

Μετά ήρθαν οι red hot chili peppers για τη συναυλία και όλα τα ραδιόφωνα στην Αθήνα έπαιζαν τραγούδια τους και τώρα κόλλησε με το Snow(hey oh).

Και εγώ συμφωνώ ότι για αρχή μία ώρα τη βδομάδα με δάσκαλο στο σπίτι θα δείξει πόσο σοβαρά το έχει πάρει και άμα το παιδί έχει έφεση το προχωράς!!!

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργια και μονο.....πως του εκατσε να μαθει Πορτογαλλικα;;;;

παντως αν το θελει πολυ να τον πας...μπραβο του που θελει μαθει και μια αλλη γλωσσα!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί απ όσο έχω διαβάσει, παίζει ποδόσφαιρο. Προφανώς έχει αγάπη για τους βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές. Οφείλετε να παραδεχτείτε ότι είναι πολύ έξυπνος!

Εγώ ένα θα σου πω... Ξέρω πολύ καλά αγγλικά και ικανοποιητικά γαλλικά.

ΜΑΚΑΡΙ να είχα εκφράσει από μικρή την θέλησή μου να μάθω έστω ιταλικά. Κάνοντας το χόμπι μου επάγγελμα, είδα πόσο βλάκας ήμουν που δεν έμαθα Ισπανικά, γλώσσα που θα με εκτόξευε στα ουράνια, στο επάγγελμα που διάλεξα.

Μην αποθαρρύνεις το παιδί. Είναι πανέξυπνο, βοήθησέ το με όλες σου τις δυνάμεις...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησε από θαυμασμό σε πορτογάλο ποδοσφαιριστή, πράγμα που εκείνος δεν παραδέχετε με τίποτα. Αλλά εγώ τον γέννησα και ξέρω πότε εννοεί αυτό που λέει:-D

Εκείνος λέει ότι του αρέσει η Πορτογαλία σα χώρα, ότι αγγλικά ξέρουν όλοι, οπότε γιατί να κάνω και εγώ ότι κάνουν όλοι, να μην στεναχωριέμαι θα μάθει και αγγλικά έτσι και αλλιώς και μπλα μπλα μπλα...

Παιδιά με τον ενθουσιασμό που έχει με τη συγκεκριμένη χώρα και τα πράγματα που ρωτάει συνέχεια κοντεύω να πάρω μαστερ στην ιστορία της πορτογαλίας.:lol::lol:

Χθες μου είπε να πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω στην ευγωγνώση μήπως κάνουν και πορτογαλικά ( είδε διαφήμηση ):cool:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

νταλια εσύ ξέρεις πως θα το χειριστείς, αλλά έχοντας κατά νου ότι τα αγγλικά είναι απαραίτητα, και κάποιο άθλημα που πιθανός να κάνει μελλοντικά...:rolleyes: μαζεύονται πολλά

 

εγώ πάντως που στην πέμπτη δημοτικού έκανα:

αγγλικά, γερμανικά, μπάσκετ, στίβο, μουσικό όργανο το μόνο που πέτυχα ήταν να κλατάρω και να τα σταματήσω όλα πλην των αγγλικών... πρόσεξέ το αυτό

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ το παιδί δεν είναι φορτωμένο.

Αυτή τη στιγμή ( από 5 ετων ) πηγαίνει μόνο ποδόσφαιρο, πράγμα που ζήτησε ο ίδιος.

Και φυσικά δεν έχω σκοπό να τον φορτώσω.Και από ότι έχω καταλάβει δεν πρόκειται να ζητήσει να κάνει και κάτι εξτρα όσο αναφορά αθλητισμό.

 

Μιλάω για κάτι που ζητάει ο ίδιος επίμονα.

Ζητάει και ηλεκτρική κιθάρα αλλά όταν του εξηγησα ότι πρέπει πρώτα να μάθει κλασσική κιθάρα, έπαψε να το ζητάει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΤάλια μου, η γνώμη μου είναι ότι η ηλικία είναι κατάλληλη για μια δεύτερη γλώσσα - στο χαλαρό. Τώρα, η πρακτική δυσκολία είναι ότι η διδασκαλία της είναι δυσεύρετη και ίσως ακριβή.

Πάντως, στη δουλειά μου κατά καιρούς είχα συνεργαστεί τόσο με Πορτογάλους όσο και Βραζιλιάνους. Οπότε είναι και χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...