Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το 30% αν αυτονομηθείς στην θέρμανση, ισχύει???


emmaniko

Recommended Posts

Σε πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση πληρωνεις 30% παλι;Με ρωτουσε και μια φιλη αλλα με την αυτονομη δεν πληρωνεις μονο οτι καις;:confused::confused:Λογικα το μονο που εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις ειναι οτι εξοδα γινονται στην πολυκατοικια που αφορουν τη θερμανση(λεβητα κλπ) και το αποθεματικο που πληρωνεις στην αρχη(συνηθως οι ιδιοκτητες το πληρωνουν αυτο).Εννοειται οτι τα κοινοχρηστα τα πληρωνεις κανονικα(ετσι κι αλλιως δεν εχουν σχεση με τη θερμανση αν εχεις αυτονομη).

 

Έτσι νομίζω και γω, Μελανία! Δεν σκέφτηκα ποτέ να μην πληρώσω τα κοινόχρηστά μου κανονικά! Και θα τους πληρώνω και το ρεύμα που θα καταναλώνουν για τον καυστήρα τους πλέον! Δεν μπορώ να το διαχωρίσω αυτό! Ασανσέρ, καθαρίστριες, συνδρομή για το αποθεματικό ταμείο μας...όλα κανονικά!!!!

Αυτόνομη θέρμανση θεωρείται όταν έχεις δικό σου καυστήρα. Από την στιγμή που υπάρχει ένας καυστήρας θεωρείται κεντρική θέρμανση απλά με ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση!

Και το αποθεματικό στην αρχή το πληρώνεις εφόσον θα συμμετέχεις σε αυτή την θέρμανση! Αν δεν συμμετέχω γιατί να το πληρώσω!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο φωταγωγός ο δικός μας δεν είναι στις κουζίνες....έπειτα με τη σύμφωνη γνώμων των ενοίκων μπορείς να το κάνεις ( δε νομίζω πως κάποιος νοήμων άνθρωπος με τις οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν τώρα θα έλεγε όχι).

Τέλος δε ξέρω πόσο καπνό βγάζει...και απλή ξυλόσομπα που είχαμε στο χωριό δεν κάπνιζε πολύ...

Σου έχω στείλει π.μ. εμμανίκο!

Γιατι να μην εχουν αντιρηση;Προσωπικα θα σκεφτομουν και τους απο πανω μου που ακομα και στο μπαλκονι μας να το βαλουμε παει η καπνα(οσο λιγη κι αν ειναι) στα απλωμενα τους ρουχα.Τελος παντων...Οπως το δει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να επιτρεπεται να βγαινει μπουρι που καπνιζει στο φωταγωγο.Οπως ειπε καποια κοπελα πιο πανω για μπαλκονια(που ειναι ιδιοκτησια του καθε διαμερισματος) ισχυει ομως για τον φωταγωγο.Αν ειναι δυνατον να καπνιζει μεσα στη κουζινα των αλλων....:shock:

 

Κατ' αρχάς δεν έχουμε φωταγωγό και δεν νομίζω και γω ότι θα ήταν πρέπον κάτι τέτοιο!!!! Στο μπαλκόνι θα βγει και δεν ενοχλεί κανέναν γιατί είναι το καυσαέριο που βγάζει αόρατο και μηδαμινό, όπως και του αερίου νομίζω και λίγο λιγότερο! Στο συγκεκριμένο μέρος που θα το βγάλω εγώ δεν ενοχλεί κανέναν γιατί θα βγει στην ταράτσα του διπλανού και στον ακάλυπτό μας πίσω που το απέναντι διαμέρισμα χωρίς υπερβολή είναι 100 μέτρα τουλάχιστον!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω και γω, Μελανία! Δεν σκέφτηκα ποτέ να μην πληρώσω τα κοινόχρηστά μου κανονικά! Και θα τους πληρώνω και το ρεύμα που θα καταναλώνουν για τον καυστήρα τους πλέον! Δεν μπορώ να το διαχωρίσω αυτό! Ασανσέρ, καθαρίστριες, συνδρομή για το αποθεματικό ταμείο μας...όλα κανονικά!!!!

Αυτόνομη θέρμανση θεωρείται όταν έχεις δικό σου καυστήρα. Από την στιγμή που υπάρχει ένας καυστήρας θεωρείται κεντρική θέρμανση απλά με ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση!

Και το αποθεματικό στην αρχή το πληρώνεις εφόσον θα συμμετέχεις σε αυτή την θέρμανση! Αν δεν συμμετέχω γιατί να το πληρώσω!?!?!?!?

Δεν θα βρεις ακρη μ αυτο τοτε....Πιστευα οτι επειδη δινεις αυτα τα χρηματα καλυπτεσαι οσον αφορα το ποσο που δινουν για να αγορασουν πετρελαιο.Παντως δεν εχει νοημα.Αν οι αλλοι δλδ καινε ολη μερα το πετρελαιο(λεμε τωρα) θα πληρωνεις το 30% απο αυτο που καινε;Ειναι παραλογο.Να τους χρεωνεται κι εσεις για το 30% για τα εξοδα του αιρκοντισιον και της σομπας:lol::lol::lol:.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν έχουμε φωταγωγό και δεν νομίζω και γω ότι θα ήταν πρέπον κάτι τέτοιο!!!! Στο μπαλκόνι θα βγει και δεν ενοχλεί κανέναν γιατί είναι το καυσαέριο που βγάζει αόρατο και μηδαμινό, όπως και του αερίου νομίζω και λίγο λιγότερο! Στο συγκεκριμένο μέρος που θα το βγάλω εγώ δεν ενοχλεί κανέναν γιατί θα βγει στην ταράτσα του διπλανού και στον ακάλυπτό μας πίσω που το απέναντι διαμέρισμα χωρίς υπερβολή είναι 100 μέτρα τουλάχιστον!!! ;)

Δεν το ειπα για σενα συγκεκριμενα emmaniko.Αλλα γενικοτερα.Καλο ειναι να σκεφτομαστε και τους υπολοιπους γυρω μας σε καποια πραγματα(οπως πχ ο φωταγωγος που αναφερθηκε παραπανω ακομα κι αν δεν βλεπει σε κουζινα...).

Ελπιζω να βγαλετε ακρη επιτελους.Και καλο ζεστο χειμωνα!!;):P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχάς δεν έχουμε φωταγωγό και δεν νομίζω και γω ότι θα ήταν πρέπον κάτι τέτοιο!!!! Στο μπαλκόνι θα βγει και δεν ενοχλεί κανέναν γιατί είναι το καυσαέριο που βγάζει αόρατο και μηδαμινό, όπως και του αερίου νομίζω και λίγο λιγότερο! Στο συγκεκριμένο μέρος που θα το βγάλω εγώ δεν ενοχλεί κανέναν γιατί θα βγει στην ταράτσα του διπλανού και στον ακάλυπτό μας πίσω που το απέναντι διαμέρισμα χωρίς υπερβολή είναι 100 μέτρα τουλάχιστον!!! ;)

 

Δηλάδη δεν ενοχλεί στο μπαλκόνι και ενοχλεί στο φωταγωγό;

Απάντησε όμως έτσι και αλλιώς η εμμανίκο...το καυσαέριο που βγάζει είναι αόρατο και μηδαμινό!!

 

Δεν το ειπα για σενα συγκεκριμενα emmaniko.Αλλα γενικοτερα.Καλο ειναι να σκεφτομαστε και τους υπολοιπους γυρω μας σε καποια πραγματα(οπως πχ ο φωταγωγος που αναφερθηκε παραπανω ακομα κι αν δεν βλεπει σε κουζινα...).

Ελπιζω να βγαλετε ακρη επιτελους.Και καλο ζεστο χειμωνα!!;):P

 

Ας με σκεφτόντουσαν και αυτοί που με έχουν αφήσει χωρίς πετρέλαιο, ασανσέρ και καθαρίστρια μιας και οι πανω και οι κάτω χρωστάνε 1500 ευρώ!!!Αφού δε με σκέφτονται αυτοί γιατί να τους σκεφτώ εγώ;Πρέπει να βρω τρόπο θέρμανσης...ας πληρώσουν τα κοινόχρηστα να βάλουμε πετρέλαιο και να μη ψάχνομαι και εγώ τώρα με άλλους τρόπους θέρμανσης!

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη δεν ενοχλεί στο μπαλκόνι και ενοχλεί στο φωταγωγό;

Απάντησε όμως έτσι και αλλιώς η εμμανίκο...το καυσαέριο που βγάζει είναι αόρατο και μηδαμινό!!

Εγω ειπα το ιδιο και για το μπαλκονι.Αν δεις πιο πανω...με τα απλωμενα ρουχα που λεω;;;Ειπα επισης πως ειναι οπως το βλεπει ο καθενας μας.Εσυ το βλεπεις σωστο, εγω οχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην εχουν αντιρηση;Προσωπικα θα σκεφτομουν και τους απο πανω μου που ακομα και στο μπαλκονι μας να το βαλουμε παει η καπνα(οσο λιγη κι αν ειναι) στα απλωμενα τους ρουχα.Τελος παντων...Οπως το δει κανεις.

 

Δεν είπαμε, βρε παιδιά, να μην σεβαστούμε τους συγκατοίκους μας! Εννοείται!!! Όπως θα απαιτούσα να με σεβαστούν και οι άλλοι εμένα! Δεν βγάζουμε μπουριά εκεί που απλώνει ο άλλος εκτός αν είναι η τελευταία μας επιλογή λόγω έλλειψης χώρου και όχι πχ. μπουρί σόμπας ή τζακιού! Του αερίου, παιδιά, βγαίνει το βλέπω παντού!!! Άρα νομίζω ότι δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου!!!!!!! Νομίζω το ίδιο και του πελετ! Το είδα να καπνίζει δηλαδή και στην ουσία το βλέπεις μόνο στην αρχή λίγο με το που ανάβει! Μετά τίποτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε, βρε παιδιά, να μην σεβαστούμε τους συγκατοίκους μας! Εννοείται!!! Όπως θα απαιτούσα να με σεβαστούν και οι άλλοι εμένα! Δεν βγάζουμε μπουριά εκεί που απλώνει ο άλλος εκτός αν είναι η τελευταία μας επιλογή λόγω έλλειψης χώρου και όχι πχ. μπουρί σόμπας ή τζακιού! Του αερίου, παιδιά, βγαίνει το βλέπω παντού!!! Άρα νομίζω ότι δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου!!!!!!! Νομίζω το ίδιο και του πελετ! Το είδα να καπνίζει δηλαδή και στην ουσία το βλέπεις μόνο στην αρχή λίγο με το που ανάβει! Μετά τίποτα!!!!!!!
Αν μπει σε σημειο που οντως δεν ενοχλει δε νομιζω να εχει κανεις αντιρηση.Μπορει ας πουμε το μπουρι να οδηγει και πολυ ψηλα και να ειναι πανω απο ολος τους οροφους πχ.

Μη λεμε ομως οτι μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε αδιαφοροντας για τους παντες επειδη κι εκεινοι στη τελικη ειτε κανουν οικονομια ειτε δεν εχουν να πληρωσουν.Επισης Μαριτα θα μπορουσατε να κανετε συμφωνια και να πληρωνουν οι αλλοι το 30% και να πληρωσετε το πετρελαιο εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εξοφλήσουν τα κοινόχρηστα 1 έτους εννοείς ε;

Ας τα ξοφλήσουν πρώτα και βλέπουμε τι κάνουμε μετά....αλλά επειδή δε πρόκειται (γιατί ωραίο είναι να καίμε αλλά όταν είναι να πληρώσουμε λέμε δεν έχουμε-εγώ όταν δεν έχω δεν το ανάβω , τέλος!) ξέρω ότι με περιμένει το κρύο της αρκούδας φέτος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού εξοφλήσουν τα κοινόχρηστα 1 έτους εννοείς ε;

Ας τα ξοφλήσουν πρώτα και βλέπουμε τι κάνουμε μετά....αλλά επειδή δε πρόκειται (γιατί ωραίο είναι να καίμε αλλά όταν είναι να πληρώσουμε λέμε δεν έχουμε-εγώ όταν δεν έχω δεν το ανάβω , τέλος!) ξέρω ότι με περιμένει το κρύο της αρκούδας φέτος!

Καταλαβα...Οποτε ουτε αυτο γινεται.Αν ειναι ενοικιαστες παντως μπορει να τα βρειτε με τους ιδιοκτητες(τρεχα γυρευε βεβαια παλι).Δυσκολα τα πραγματα.Δεν υπαρχει ουτε τζακι;Τιποτα;Γιατι και τα κλιματιστικα κοστιζουν κι αυτα με το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς είναι σόμπα που συνδέεται με τους σωλήνες του καλοριφέρ, την οποία κάλλιστα μπορώ να την βάλω και μέσα στο σπίτι, οπότε δεν τίθεται θέμα για αυτό που λες! Επίσης κατά τη γνώμη μου το μπαλκόνι μου είναι δικό μου και βάζω ότι θέλω! Αν ήταν κοινόχρηστα τα μπαλκόνια θα πήγαινα με το στανιό να βάλω και καμμιά γλάστρα στην διπλανή, έτσι για πρασινάδα! Τώρα για το 30% μαζεύουμε γνώμες από όποιον τυγχάνει να το έχει ζήσει ή ακούσει, παιδιά! ...Μαζεύουμεεε!!! ;)

 

Πάνω από την γνώμη σου και τη γνώμη μου υπάρχει ο Νόμος.

Τα μπαλκόνια μπορεί να μην είναι κοινόχρηστα αλλά είναι κοινόκτητα.

Μπορείς να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο για την διαφορά.

 

Είμαι πολλά χρόνια διαχειρίστρια και κάποιες εποχές ήμουν αγκαλιά με τον δικηγόρο μου και το μηχανικό μου.

Κάποια πράγματα τα έμαθα με πολύ χρόνο και χρήμα;)

 

Διάβασε κι εδώ τι σου γράφουν

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως και ισχύει και προβλέπεται νομικά είναι να φέρεις μηχανικό να σου κάνει εκ νέου μελέτη θέρμανσης για το σπίτι. Με ότι μέσο θέλεις, αλλά αυτή η διαδικασία δημιουργήθηκε για τις περιπτώσεις που θέλεις να βάλεις καυστήρα με φυσικό αέριο. Η μελέτη αυτή θα κατατεθεί κανονικά στην πολεοδομία, θα περάσει έγκριση κτλ. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορείς πλέον με τα χαρτιά αυτά να ζητήσεις την τροποποίηση του καταστατικού που θα σου επιτρέπει να εξαιρεθείς από την κοινόχρηστη θέρμανση.

 

Πριν ξεκινήσεις να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά στο μπαλκόνι σου ή και μέσα στο σπίτι σου, λάβε υπόψη σου τι σου γράφει η κοπέλα ,γιατί ένας να σου κάνει καταγγελία, θα σε σταματήσουν επιτόπου, ιδίως όταν πρόκειται για θέματα ασφαλείας όπως οι λέβητες και θα χάσεις χρόνο και χρήμα.

 

Τα κάθε είδους μπουριά κλπ βγαίνουν μόνο στην ταράτσα της πολυκατοικίας και σε κανένα άλλο σημείο μεταξύ των ορόφων της πολυκατοικίας, ενοχλούν δεν ενοχλούν.

Μπορείς να σκάψεις οπουδήποτε στο κτίριο εκτός από κει που επηρεάζεται ο φέροντας οργανισμός του κτιρίου και βάζει σε κίνδυνο την στατικότητά του.

Π.χ. απαγορεύεται να βάλεις μπάρμπεκιου στο μπαλκόνι σου εκτός αν είσαι στον τελευταίο όροφο,εκτός να κάνεις τα νόμιμα και βγάλεις το μπουρί του πάνω στην ταράτσα του κτιρίου.

 

Επίσης να σου πω ότι η τροποποίηση ενός καταστατικού απαιτεί πλειοψηφία ή παμψηφία κάποιες φορές και πρέπει να κατατεθεί σε συμβολαιογράφο για να είναι νόμιμη και να μπορείς να την επικαλεστείς για οτιδήποτε αλλαγές στις δαπάνες του διαμερίσματός σου.

 

Θα σου ξαναπώ άλλη μια φορά να συμβουλευτείς μηχανολόγο-μηχανικό (και όχι σκέτο μηχανικό) και δικηγόρο αν χρειαστεί και μην βασίζεσαι στην νοοτροπία δικό μου είναι το σπίτι ή το μπαλκόνι και τα κάνω ότι θέλω.

 

Δεν θέλω ούτε να στο παίξω έξυπνη ούτε να στην πω, θέλω να σε προφυλάξω γιατί σε βλέπω πολύ άνετη σε ορισμένα θέματα και αν κάτι κάτι χωρίς άδεια και μελέτη και σε καταγγείλει κάποιος, θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειμαι διαχειριστης εδω και λιγα χρονια εχω να σου πω πως το 30% ειναι νομος και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.....Ειτε αποσυνδεσεις τους σωληνες, ειτε δεν ζεις εκει και ειναι κλειστο πληρωνεις το 30%.....Στο αεριο ισχυει το 15% κι αυτο με νομο....Και οπως σου λεει ο/η απο πανω το μπαλκονι μπορει να ειναι δικο σου αλλα δεν σημαινει οτι μπορεις να κανεις οτι θελεις χωρις αδεια......δηλαδη δεν μπορεις να το κλεισεις και να το κανεις δωματια ας πουμε γιατι ειναι παρανομο......

 

Δεν στα λεω για κανενα αλλο λογο αλλα για να μην κανεις εξοδα σε αυτους τους καιρους και τελικα χασεις μονο τα λεφτα και τον χρονο σου.....

 

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των σχολίων. Ότι κι αν κάνεις, και τους σωλήνες να ξηλώσεις ακόμη, το πάγιο είσαι υποχρεωμένη να το πληρώσεις. Αυτό ισχύει ότι μόνο για την ωφέλεια, αλλά και για την απώλεια θερμότητας. Μένω στον 1ο όροφο και ανάβουμε καλοριφέρ αρκετά, όπως και ο 3ος. Ο 2ος δεν ανάβει καθόλου, παρόλαυτα είναι ζεστός επειδή ανάβουν καλοριφέρ ο πάνω και ο κάτω όροφος από αυτόν. Ας έρθει μετά να μου πει ότι δεν πληρώνει το πάγιο ;)

 

Όσον αφορά τους καυστήρες δεν ξέρω πως ακριβώς είναι αυτός που περιγράφεις, αλλά αν πρόκειται για κάτι αντίστοιχο με του πετρελαίου, έστω και σε μικρότερο μέγεθος, θεωρώ ότι θα είναι επικίνδυνο στο μπαλκόνι και για σένα και για τους άλλους ένοικους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε, βρε παιδιά, να μην σεβαστούμε τους συγκατοίκους μας! Εννοείται!!! Όπως θα απαιτούσα να με σεβαστούν και οι άλλοι εμένα! Δεν βγάζουμε μπουριά εκεί που απλώνει ο άλλος εκτός αν είναι η τελευταία μας επιλογή λόγω έλλειψης χώρου και όχι πχ. μπουρί σόμπας ή τζακιού! Του αερίου, παιδιά, βγαίνει το βλέπω παντού!!! Άρα νομίζω ότι δεν ενοχλεί σχεδόν καθόλου!!!!!!! Νομίζω το ίδιο και του πελετ! Το είδα να καπνίζει δηλαδή και στην ουσία το βλέπεις μόνο στην αρχή λίγο με το που ανάβει! Μετά τίποτα!!!!!!!

 

Το παν στις πολυκατοικίες είναι οι γείτονες. Φίλοι μας μένουν σε πολυκατοικία 5 ορόφων με 20 διαμερίσματα. Επειδή τα τελευταία 2 χρόνια δεν πληρώνουν κάποιοι για πετρέλαιο,από μόνοι τους σκέφτηκαν να βάλουν φυσικό αέριο. Το διαμέρισμά τους είναι στον 5ο όροφο μπροστινό μπαλκόνι, ευθεία πάνω από το κουτί στο ισόγειο της πολυκατοικίας. Η εταρεία φυσικού αερίου τους είπε ότι γι'αυτό είναι πολύ εύκολο και χωρίς μεγάλο κόστος να τραβηχτεί ο σωλήνας. Έπρεπε όμως να δεχτούν όλοι οι ιδιοκτήτες γιατί θα πέρναγε από το μπροστινό μέρος της πολυκατοικίας. Τι νομίζετε ότι έγινε; Οι 18 είπαν ναι και 1 όχι για να μην χαλάσει η όψη της πολυκατοικίας - ο σωλήνας δεν θα πέρναγε στο μπαλκόνι, αλλά άκρη άκρη στο κτίριο. Σημειωτέον ότι θα κάλυπταν όλα τα έξοδα σύνδεσης μιας και θα ήταν οι πρώτοι που ήθελαν να συνδεθούν με το φυσικό αέριο. Οπότε, μετά οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να συνδεθεί κι αυτός με πολύ μικρότερο κόστος. Η εναλλακτική που είχαν ήταν να τραβήξουν το σωλήνα στον ακάλυπτο που ήταν στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας, πάνω, και μετά να τραβηχτεί σωλήνας από προς τα μπροστά. Αυτό σήμαινε περίπου 3.500 ευρώ επιπλέον, οπότε και φέτος θα μείνουν στον πάγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά έχω και εγώ μια ερώτηση. Επειδή φέτος λέμε να κόψουμε το πετρέλαιο εντελώς (βάλαμε σώματα υπέρυθρης), το καταστατικό της πολυκατοικίας μας λέει ότι θα πληρώνουμε 60% σαν κλειστό διαμέρισμα στην συμμετοχή του πετρελαίου.

Αλλά τώρα διάβασα πιο πάνω ότι άν βγάλεις τα σώματα δεν το πληρώνεις καθόλου αυτό το ποσοστό? Ισχύει? Εμείς δεν θα βγάλουμε τα σώματα, απλά θα κλείσουμε τον σωλήνα από έξω όπως είπε και ο διαχειριστής. Αν βγάλεις τα σώματα δεν πληρώνεις??//

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει νομος για το αεριο, και τι λεει αυτος?

πληρωνεις το 15% η τιποτα τελικα? και ποιος ειναι αυτος ο νομος?

εγω οταν πηρα στην εταιρεια φυσικου αεριου μου ειπαν οτι χρειαζονται υπογραφες απο το 51% των ιδιοκτητων για να ειμαι αυτονομ.

υπαρχει λοιπον καποιος που να αυτονομηθηκε συμφωνα με αυτον το νομο???

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερωτι ακριβως λεει σαν νομος. αλλα πρακτικα εινια αυτο που καναμε εμεις. δηλαδη αμα στο επιτρεπει το 51% των ενοικων μπορεις να αυτομονηθεις και αμα αυτονομηθει το 51% των ενοικων δεν πληρωνεις. νομιζα οτι εινια το 60% γιατι στη δκη μας οικοδομη αυτονομηθηκε μαζεμενα το 60%.

 

προφανως αν αυτονομηθεις μονος σου και οχι το 51% πληρωνεις 15% συμμετοχη και οχι 30% συμετοχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επειδη αυτονομηθηκα, να σας το εξηγησω:

ΜΟΝΟ αν βαλεις ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ισχυει το παρακάτω:

Αν συμφωνήσει το 51% (συμφωνα με τις ψήφους που εχει ο καθένας στο καταστατικό), τότε, μπορεί το διαμερισμα που επιλέγει ΑΤΟΜΙΚΟ ΛΕΒΗΤΑ Φ.Αερίου, να αυτονομηθεί, ΧΩΡΙΣ να πληρώνει ούτε το 30%, ούτε καν 1%.

 

Οποιαδήποτε αλλη εναλλακτική, (πχ, να βαλει κάποιος ατομικο φ.αεριο, και να εχει συμμετοχή στην θερμανση της πολυκατοικίας, 5-10%), μπορεί να ισχύσει, με τροποποίηση του καταστατικού και συμφωνία του 51% και παλι.

 

Για να αυτονομηθεί κάποιος/α, με οποιαδήποτε αλλη μορφή θερμανσης, (ή με καμία θερμανση), χρειάζεται το 100%.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτονομηθηκα, να σας το εξηγησω:

ΜΟΝΟ αν βαλεις ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ισχυει το παρακάτω:

Αν συμφωνήσει το 51% (συμφωνα με τις ψήφους που εχει ο καθένας στο καταστατικό), τότε, μπορεί το διαμερισμα που επιλέγει ΑΤΟΜΙΚΟ ΛΕΒΗΤΑ Φ.Αερίου, να αυτονομηθεί, ΧΩΡΙΣ να πληρώνει ούτε το 30%, ούτε καν 1%.

 

Οποιαδήποτε αλλη εναλλακτική, (πχ, να βαλει κάποιος ατομικο φ.αεριο, και να εχει συμμετοχή στην θερμανση της πολυκατοικίας, 5-10%), μπορεί να ισχύσει, με τροποποίηση του καταστατικού και συμφωνία του 51% και παλι.

 

Για να αυτονομηθεί κάποιος/α, με οποιαδήποτε αλλη μορφή θερμανσης, (ή με καμία θερμανση), χρειάζεται το 100%.

αντρεα σ'ευχαριστω κ να ρωτησω κατι. οι ψηφοι πανε αναλογα τα χιλιοστα? στο καταστατικο το δικο μας δεν διαβασα καπου να λεει για ποσους ψηφους εχει ο καθενας...

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

αντρεα σ'ευχαριστω κ να ρωτησω κατι. οι ψηφοι πανε αναλογα τα χιλιοστα? στο καταστατικο το δικο μας δεν διαβασα καπου να λεει για ποσους ψηφους εχει ο καθενας...

ΠΕΡΙΠΟΥ Με τα χιλιοστα, ναι.

αν δεν το εχει το καταστατικό, το έχει ΣΙΓΟΥΡΑ το συμβόλαιό του σπιτιού.

Για να βγάλεις τα ακριβή ποσοστά, πρέπει να δεις και τα ποσοστά που αναλογούν στην αποθήκη σας.

Πχ, αν εισαστε 3 διαμερισματα, 1ο,2ο,3ο, ιδια τετραγωνικα, τότε (τυχαια νούμερα) θα εχετε 300/1000, 315/1000, 325/1000.

Αν εχετα ακριβως ιδιες αποθηκες (που σημαινει απο 20/1000), τότε, τα τελικά ποσοστά είναι 32%, 33,5%, και 34,5%.

 

edit: Και για να μην ακούγονται διάφορες αερολογίες:

Στο Π.Δ. 420/1987 Άρθρο 2 Παρ. 5 και στο Ν. 3175/2003 Άρθρο 30 Παρ. 4 αναφέρεται ότι για να μπορέσει κάποιος να αποκοπεί από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης θα πρέπει να έχει προηγηθεί προηγούμενη συνέλευση των συνιδιοκτητών με ποσοστό πλειοψηφίας 51% που να δέχεται αυτή την τροποποίηση (ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΜΟΝΟ).

Το χαρτί που πρέπει να υπογράψει η πολυκατοικία, οι ιδιοκτήτες, ειναι αυτό:

http://www.mecplan.gr/arxeiothiki/eggrafa-fysikou-aeriou/item/praktiko-genikis-syneleusis-gia-aposindesi-diamerismatos

(το κατεβαζετε απο εδώ, και το συμπληρώνετε)!

Link to comment
Share on other sites

η πολυκατοικια ειναι παλια, υπαρχει μονο μια αποθηκη-η δικη μας- και το σπιτι ειναι το μεγαλυτερο. αλλα δεν μπορω να βρω στο καταστατικο αυτο με τις ψηφους...

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

η πολυκατοικια ειναι παλια, υπαρχει μονο μια αποθηκη-η δικη μας- και το σπιτι ειναι το μεγαλυτερο. αλλα δεν μπορω να βρω στο καταστατικο αυτο με τις ψηφους...

οκ, τότε, ψαξε στο συμβόλαιό σου βρε.

Το κοίταξα, και το δικό μου συμβόλαιο, το αναφέρει.

Ειναι στο κομμάτι εκείνο, που λέει:

το διαμερισμα Α1, που ειναι Χ τετραγωνικά, εχει ψήφους Ψ/1000.

Το Α2, ......

κλπ κλπ!

 

Αν δεν εχετε πολλα διαμερισματα, ειναι αρκετα πιθανόν, να σου χρειάζονται 2-3 διαμερισματα μόνο, να το δεχθούν....

Link to comment
Share on other sites

ster θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς για τα πάνελ υπέρυθρης? Τα έβαλες τώρα? Τα δοκίμασες ? Κατανάλωση/διαστάσεις/κόστος/μάρκα? Με ενδιαφέρει και το ψάχνω. Επίσης στα δωμάτια που έβαλες, για ψύξη το καλοκαίρι τι έχεις? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το παν στις πολυκατοικίες είναι οι γείτονες. Φίλοι μας μένουν σε πολυκατοικία 5 ορόφων με 20 διαμερίσματα. Επειδή τα τελευταία 2 χρόνια δεν πληρώνουν κάποιοι για πετρέλαιο,από μόνοι τους σκέφτηκαν να βάλουν φυσικό αέριο. Το διαμέρισμά τους είναι στον 5ο όροφο μπροστινό μπαλκόνι, ευθεία πάνω από το κουτί στο ισόγειο της πολυκατοικίας. Η εταρεία φυσικού αερίου τους είπε ότι γι'αυτό είναι πολύ εύκολο και χωρίς μεγάλο κόστος να τραβηχτεί ο σωλήνας. Έπρεπε όμως να δεχτούν όλοι οι ιδιοκτήτες γιατί θα πέρναγε από το μπροστινό μέρος της πολυκατοικίας. Τι νομίζετε ότι έγινε; Οι 18 είπαν ναι και 1 όχι για να μην χαλάσει η όψη της πολυκατοικίας - ο σωλήνας δεν θα πέρναγε στο μπαλκόνι, αλλά άκρη άκρη στο κτίριο. Σημειωτέον ότι θα κάλυπταν όλα τα έξοδα σύνδεσης μιας και θα ήταν οι πρώτοι που ήθελαν να συνδεθούν με το φυσικό αέριο. Οπότε, μετά οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να συνδεθεί κι αυτός με πολύ μικρότερο κόστος. Η εναλλακτική που είχαν ήταν να τραβήξουν το σωλήνα στον ακάλυπτο που ήταν στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας, πάνω, και μετά να τραβηχτεί σωλήνας από προς τα μπροστά. Αυτό σήμαινε περίπου 3.500 ευρώ επιπλέον, οπότε και φέτος θα μείνουν στον πάγο.

 

Όταν υπάρχει δυνατότητα να μη χαλάσει η όψη της πολυκατοικίας, κατά τη γνώμη μου, οι επεμβάσεις πρέπει να γίνονται από τον ακάλυπτο. Στην περίπτωση των φίλων σου, αν ήμουν ιδιοκτήτρια στην ίδια πολυκατοικία, και εγώ όχι θα έλεγα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...