Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ειμαι 7 εβδομάδων και δεν έχουμε δει ακόμα έμβρυο. Η χοριακή μου κοντά στις 6000. ;Ο γιατρός άρχισε να μιλά για παλλινδρομη.Είμαι ομόζυγη στο mthfr1298 και GPIa C807T. Αιματολόγος μου είχε συστήσει ήπια αντιπηκτική αγωγή με salospir την οποία ο γυναικολόγος μου δεν δέχτηκε.

Τί πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας ! χρειαζομαι την πολυτιμη απαντηση σας ! ειμαι στην 22 εβδομαδα κυησης και στην β επιπεδου χθες μου ειπε ο γιατρος οτι εχω χαμηλο πλακουντα οπισθιο ο οποιος καλυπτει το στομιο της μητρας! αυτο γραφει στις παρατηρησεις.. αυτος ειναι ο λεγομενος επιπωματικος? ειληκρινα απο την εμπειρια σας τι πιθανοτητες εχω να ανεβει.. εαν ξεκουραζομαι συννεχιζει να ειναι επικυνδυνο? τι μπορει να προκαλεσει αιμοραγια? :(

 

ενα συντομο ιστορικο : πρωτο παιδακι,κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη μου μεχρι στιγμης , ειμαι 23 χρ , το μωρακι στηην β επιπ ηταν απολυτα φυσιολογικο και ο τραχηλος : 3.4 !

 

ευχαρηστω προκαταβοληκα

γιατρε μου επισης ηθελα να σας ρωτησω ακομα κατι.ο γιατρος μουδεν μου ειχε αναφερει ποτε οτι εχω χαμηλο πλακουντα.. ηξερα μονο οτι ειναι οπισθιος οπως γραφει και στους υπερυχους. υπαρχει περιπτωση να ητανε στην αρχη ψηλα? και να κατεβηκε μετα? γτ καπου το διαβασα αλλα με παρεξενεψε πολυ και δεν μπορω να το καταλαβω.. το να ανεβει ειναι απολυτα φυσιολογικο με τη διαταση της μητρας. να κατεβει ομως? ειναι κι αυτο εφικτο? να σας πω οτι μεχρι στιγμης ειχα πολυ καλη εγκυμοσυνη με πολυ περπατημα καθολου αιμοραγιες , καλο-μακρυ τραχηλο και 3 κιλα μεχρι και την 23 εβδομαδα που ειμαι ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρά το αναλυτικό ιστορικό φοβάμαι ότι είναι μάλλον δύσκολο να σας συμβουλεύσω. Ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ανταπόκριση είχατε στο Serpafar - οι υπερηχογραφικές μετρήσεις που παραθέτετε αφορούν σε ωοθυλάκια ή σε συνολική διάσταση της ωοθήκης; Κρίνοντας από την τιμή της προγεστερόνης, το Μάιο φαίνεται να έγινε ωορρηξία. Τον Ιούνιο, πότε έγινε η ίδια εξέταση;

 

Κατά την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας προσπαθούμε να καταλάβουμε υπερηχογραφικά κατά πόσο υπάρχει ωρίμανση των ωοθυλακίων, οπότε και ανταπόκριση στο Serpafar, ή όχι. Αυτό καθορίζει και το αν η μη σύλληψη οφείλεται σε έλλειψη ωοθυλακιορρηξίας αλλά με ώριμα ωοθυλάκια (που θα ανταποκρινόταν σε λήψη Pregnyl) ή σε συνολική μη ανταπόκριση στο φάρμακο.

 

Το γεγονός είναι πάντως ότι οι εξετάσεις σας όντως υποδεικνύουν σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και στις περιπτώσεις αυτές τα τεστ ωορρηξίας είναι μάλλον αναξιόπιστα. Συνεπώς η ανταπόκριση στο φάρμακο θα πρέπει να αξιολογηθεί πρωτίστως υπερηχογραφικά.

 

γιατρε καλημερα σας και παλι

επανερχομαι με νεα δεδομενα μετα απο επισκεψη σε εναν ειδικο για θεματα υπογονιμοτητας την 22η ημερα του κυκλου μου με κολπικο υπερηχο επιβεβαιωσε τις πολυκυστικες ωοθηκες και διεγνωσε 2 πολυποδες ενδομητριου καθως και υπερπλασια αυτου 17μμ και μου συνεστησε υστεροσκοπιση και drilling ωοθηκων ηταν δε καθετος οτι οι πολυποδες ευθυνονται για την υπογονημοτητα μας και με την επεμβαση αυτη θα διορθωθει το προβλημα. η αληθεια ειναι ότι ειμαι επιφυλακτικη ως προς το drilling καθως από οτι ειδα ειναι η τελευταια διεξοδος σε γυναικες με εντονο προβλημα και εγω εχω σταθερο κυκλο. ποια η δικη σας γνωμη? δεν θα επρεπε τουλαχιστον να μου ζητησει να με δει και στην αρχη του κυκλου για να εχει μια ξεκαθαρη εικονα? χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτην τηνεπέμβαση που εκανα πριν 15 μέρες δεν μου βρηκε ενδομητριωση...θα πρεπει να κανω κατι να εχω ωορηξια απο την καλή σάλπιγγα?

 

Καλησπέρα,

 

Όχι, δε χρειάζεται να κάνετε κάτι. Η υγιής σάλπιγγα θα αναλάβει από μόνη της να συλλέγει ωάρια και από τις δυο ωοθήκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας ! χρειαζομαι την πολυτιμη απαντηση σας ! ειμαι στην 22 εβδομαδα κυησης και στην β επιπεδου χθες μου ειπε ο γιατρος οτι εχω χαμηλο πλακουντα οπισθιο ο οποιος καλυπτει το στομιο της μητρας! αυτο γραφει στις παρατηρησεις.. αυτος ειναι ο λεγομενος επιπωματικος? ειληκρινα απο την εμπειρια σας τι πιθανοτητες εχω να ανεβει.. εαν ξεκουραζομαι συννεχιζει να ειναι επικυνδυνο? τι μπορει να προκαλεσει αιμοραγια? :(

 

ενα συντομο ιστορικο : πρωτο παιδακι,κανενα προβλημα στην εγκυμοσυνη μου μεχρι στιγμης , ειμαι 23 χρ , το μωρακι στηην β επιπ ηταν απολυτα φυσιολογικο και ο τραχηλος : 3.4 !

 

ευχαρηστω προκαταβοληκα

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε γιατί ο χαμηλή πρόσφυση του πλακούντα είναι κάτι που με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης συνήθως αλλάζει, με τον πλακούντα να "ανεβαίνει" υψηλότερα και να παύει να αποτελεί πρόβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό θα έχει συμβεί το αργότερο μέχρι τις 34 εβδομάδες.

 

Γενικά δεν απαιτείται κατάκλιση γιατί δεν κάνει ιδιαίτερη διαφορά. Καλό είναι να αποφεύγονται οι σεξουαλικές επαφές μέχρι να ανεβεί ο πλακούντας ψηλότερα, ώστε να μην προκαλούνται επεισόδια αιμορραγίας, αλλά κατά τ'άλλα μπορείτε να συνεχίσετε όπως συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σας κανω την εξης ερωτηση...εκανα τεστ παπ και το αποτελεσμα ηταν.αρνητικο για κακοηθεθα και εικονα μη ειδικης κολπιτιδας-εξωτραχηλιτιδας...ειναι κατι πολυ σοβαρο?ευχαριστω

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον δεν έχετε κάποιο σύμπτωμα και ο γιατρός σας κατά την κλινική εξέταση δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα, δεν έχετε λόγο ανησυχίας. Τέτοια ευρήματα είναι συνηθισμένα και κατά κανόνα δεν απαιτούν θεραπεία ή επιπλέον διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!!με ΤΕΡ 16/9,στις 22/10 εκανα β χοριακη κ ηταν 315,25 κ σημερα την επανελαβα κ ειναι 730,63...συμφωνα με την ΤΕΡ ειμαι 5w+3d...επικοινωνησα με τον γιατρο μου κ δεν μ ειπε κατι αρνητικο κ να παω ια τον πρωτο υπερηχο στις 1/11...εσας πως σας φαινεται η χοριακη μ συμφωνα με την ΤΕΡ μου??????ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 

Καλησπέρα,

 

Αν και πλέον θα έχετε λάβει τις απαντήσεις σας από το γιατρό σας, να σας πω ότι η αύξηση της χοριακής σας ήταν φυσιολογική για την ηλικία κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

απο την εμπειρια σας ενδεικνυται η σπερματεγχυση οταν υπαρχει προβλημα

μη ρευστοποιησης του σπερματος;Ολες οι αλλες εξετασεις μας ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι 7 εβδομάδων και δεν έχουμε δει ακόμα έμβρυο. Η χοριακή μου κοντά στις 6000. ;Ο γιατρός άρχισε να μιλά για παλλινδρομη.Είμαι ομόζυγη στο mthfr1298 και GPIa C807T. Αιματολόγος μου είχε συστήσει ήπια αντιπηκτική αγωγή με salospir την οποία ο γυναικολόγος μου δεν δέχτηκε.

Τί πιστεύετε;

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω με το γυναικολόγο σας διότι οι μεταλλάξεις που φέρετε δεν σχετίζονται άμεσα με αύξηση της πιθανότητας αποβολής. Συνεπώς θα θεωρούσα κι εγώ πως η λήψη ασπιρίνης δε θα ήταν απαραίτητη σε αυτή την περίπτωση.

 

Ελπίζω να έχετε/είχατε καλά νέα σε ό,τι αφορά την εγκυμοσύνη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε μου επισης ηθελα να σας ρωτησω ακομα κατι.ο γιατρος μουδεν μου ειχε αναφερει ποτε οτι εχω χαμηλο πλακουντα.. ηξερα μονο οτι ειναι οπισθιος οπως γραφει και στους υπερυχους. υπαρχει περιπτωση να ητανε στην αρχη ψηλα? και να κατεβηκε μετα? γτ καπου το διαβασα αλλα με παρεξενεψε πολυ και δεν μπορω να το καταλαβω.. το να ανεβει ειναι απολυτα φυσιολογικο με τη διαταση της μητρας. να κατεβει ομως? ειναι κι αυτο εφικτο? να σας πω οτι μεχρι στιγμης ειχα πολυ καλη εγκυμοσυνη με πολυ περπατημα καθολου αιμοραγιες , καλο-μακρυ τραχηλο και 3 κιλα μεχρι και την 23 εβδομαδα που ειμαι ..

 

Ο πλακούντας μόνο ανεβαίνει με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης, δεν κατεβαίνει - ο μηχανισμός είναι ακριβώς αυτός που περιγράφετε κι εσείς.

 

Πιστεύω πως ο λόγος που δεν σας είχε αναφερθεί ποτέ πιο πριν είναι ότι ήταν απλώς πολύ νωρίς. Δεν είναι πάντα εύκολο να βγει συμπέρασμα για την ακριβή θέση του πλακούντα πριν τον υπέρηχο Β' επιπέδου, γι'αυτό και συνήθως ως τότε δεν τη σχολιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνοντας στον 9ο (36w4d), σε κύηση χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, πόσο επιβεβλημένη είναι η εβδομαδιαία επίσκεψη στον γυναικολόγο;

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό είναι πράγματι ενδιαφέρον ερώτημα. Μια γυναίκα χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας, που ως τώρα είχε μια απροβλημάτιστη εγκυμοσύνη, μπορεί να πει κανείς ότι δε χρειάζεται να κάνει τόσο τακτικές επισκέψεις. Οι εβδομαδιαίες επισκέψεις εντούτοις συστήνονται διότι μας επιτρέπουν να εντοπίσουμε νωρίς σημάδια δυσλειτουργίας του πλακούντα, τα οποία αναμένονται σε κάποιες κυήσεις κατά τις τελευταίες εβδομάδες. Επιπλέον μας δίνουν μια καλή αίσθηση του κατά πόσο μπορούμε να περιμένουμε με ασφάλεια ακόμα και μετά την ΠΗΤ, αν δεν έχει ξεκινήσει ο τοκετός μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα σας και παλι

επανερχομαι με νεα δεδομενα μετα απο επισκεψη σε εναν ειδικο για θεματα υπογονιμοτητας την 22η ημερα του κυκλου μου με κολπικο υπερηχο επιβεβαιωσε τις πολυκυστικες ωοθηκες και διεγνωσε 2 πολυποδες ενδομητριου καθως και υπερπλασια αυτου 17μμ και μου συνεστησε υστεροσκοπιση και drilling ωοθηκων ηταν δε καθετος οτι οι πολυποδες ευθυνονται για την υπογονημοτητα μας και με την επεμβαση αυτη θα διορθωθει το προβλημα. η αληθεια ειναι ότι ειμαι επιφυλακτικη ως προς το drilling καθως από οτι ειδα ειναι η τελευταια διεξοδος σε γυναικες με εντονο προβλημα και εγω εχω σταθερο κυκλο. ποια η δικη σας γνωμη? δεν θα επρεπε τουλαχιστον να μου ζητησει να με δει και στην αρχη του κυκλου για να εχει μια ξεκαθαρη εικονα? χιλια ευχαριστω

 

Καλησπέρα,

 

Σε ό,τι αφορά τους πολύποδες γενικά όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας καλό είναι να αφαιρούνται. Το drilling είναι μια μέθοδος που έχει σχεδόν εγκαταλειφθεί και πλέον εφαρμόζεται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Θεωρώ ότι πράγματι το γεγονός ότι έχετε σταθερό κύκλο είναι ενθαρρυντικό ότι ίσως να μην απαιτείται τόσο δραστική αντιμετώπιση. Το αν θα ήταν απαραίτητο να σας δει και σε άλλη φάση του κύκλου εξαρτάται από τα ακριβή ευρήματα την ημέρα που κάνατε το υπερηχογράφημα - όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως δύσκολο να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε ό,τι αφορά τους πολύποδες γενικά όταν τίθεται θέμα υπογονιμότητας καλό είναι να αφαιρούνται. Το drilling είναι μια μέθοδος που έχει σχεδόν εγκαταλειφθεί και πλέον εφαρμόζεται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Θεωρώ ότι πράγματι το γεγονός ότι έχετε σταθερό κύκλο είναι ενθαρρυντικό ότι ίσως να μην απαιτείται τόσο δραστική αντιμετώπιση. Το αν θα ήταν απαραίτητο να σας δει και σε άλλη φάση του κύκλου εξαρτάται από τα ακριβή ευρήματα την ημέρα που κάνατε το υπερηχογράφημα - όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως δύσκολο να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

 

ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ. ΕΚΑΝΑ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ 2Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΑΧΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ. ΗΤΑΝ 8ΜΜ ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΕΚΕΙ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΟΝΗΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ? ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε.ειμαι 27 χρονων και εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.εχω κανει πολλες φορες αιμοτολογικες εξετασεις και απο τα ανδρογονα ειναι αυξημενη η δ4 ανδροστενδιονη.ολα τ αλλα ειναι φυσιολογικα.η προλακτινη ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα κοντα στο πανω οριο και τα οιστρογονα μου ειναι κοντα στο κατω φυσιολογικο οριο δλδ περιπου 40.αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι οτι το ανδρογονο δ4 ανδροσ. που ειναι αυξημενο προερχεται απο τα επινεφριδια?κατι τετοιο διαβασα στο ιντερνετ.μου φαινεται περιεργο που η τεστοστερονη που εκκρινεται απο τις ωοθηκες ειναι φυσιολογικη και σκεφτομαι μηπως εχω καποιο προβλημα στα επινεφριδια?δλδ ειναι φυσιολογικο σε κοπελες με πολυκυστικες να εχουν αυξημενη μονο την δ4?ποιες εξετασεις πρεπει να κανω για να δω αν εχω προβλημα στα επινεφριδια?καπου διαβασα για συγγενη υπερπλασια επινεφριδιων.υπαρχει περιπτωση να εχω κατι τετοιο?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρε.Εχω μπερδευτει αρκετα με το εξής θέμα και παρακαλώ πολυ να το διευκρινίσετε.Τα χαπάκια clomiphene σε ποιές περιπτώσεις τα χορηγουν οι γιατροι?Σας ρωτώ διότι μετά από 2 χρόνια χαλαρων βέβαια προσπαθειών σύλληψης κι εφόσον πλέον έχω αρχίσω ν ανυπομονώ και να αγχώνομαι ,με σταθερό κύκλο 26 ημερων περίπου σε 2 υπερήχους κοντά στην ωοορηξία που έκανα διαπιστώσαμε με τη γιατρό μου ότι τη 14 μερα ωοορηξία δεν είχε γίνει ακόμα.Επίσης έχω μετρήσει 2 φορές την προγεστερόνη μου την 21 ημέρα με τιμές 9 περίπου.Εχουμε κ γω κ ο αντρας μου κανει όλες τις εξετάσεις κ σαλπιγγογραφία και όλα είναι εντάξει.Ειμαστε 35 και 40 ετών αντίστοιχα.Μένοντας ήσυχη λόγω του σταθερού κύκλου μου δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα ωορρηξία.Μετα ωστόσο τη χαμηλή τιμή της προγεστερόνης σε συνδοιασμό με την καθυστερημένη ωορηξία άρχισα να σκέφομαι μήπως δεν πάει κάτι καλά με την ωορηξία μου.Εχω παραδείγματα γνωστών μου που τους χορηγήθηκε κλομιφαίνη για ενίσχυση της ωορρηξίας.Όταν ωστόσο το ανέφερα στη γιατρό μου μου απάντησε πως η κλομιφαίνη χορηγείται σε γυναίκες με πολυστικές που δεν κάνουν η κάνουν σπάνια ωορρηξία.Τί ισχύει τελικά?Που οφείλεται και πως αντιμετωπίζετει λοιπον μια χαμηλη τιμή προγεστερόνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα σας

ο συζυγος μου εκανε προσφατα εκ νεου σπερμδιαγραμμα ενα χρονο μετα το πρωτο. το δευτερο σπερμοδιαγραμμα ειχε χαμηλη κινητικοτητα αυξημενο ph και γλοιοτητα και 80% ανωμαλων σπερματοζωαριων και στην καλλιεργεια βρεθηκε εντεροκοκος. ειναι δυνατον η παρουσια του μικροβιου να εχει προκαλεσει βλαβη στο σπερμα και αν ναι η εκριζωση του μικροβιου θα οδηγησει στην βελτιωση του?σας παραθετω τα δυο διαγραμματα

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ δεκεμβριος 2012

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

Οκτωβριοσ 2013

ημερες αποχης 3

οκγος 1,5

ρευστοποιηση ατελης

ph 8,5

οψη φυσιολογικη

γλοιοτης αυξημενη

συγκεντρωση 17 >10/ml

ολικος αριθμος 26 >10

ζωτικοτητα 68%

κυτταρικα στοιχεια -

συγκολισεις -

συσσωρευσεις -

κινητικοτητα % 1η ωρα 2η ωρα

ταχεια 0 0

βραδεια 8 0

μη προωθητικη κινηση 16 7

ακινητα 76 93

κινουμενα 24 7

προωθητικη κινηση 8 0

Μορφολογια %

φυσιολογικα 14

Ανωμαλιες κεφαλης 81

Ανωμαλιες μεσου τμηματος 10

Ανωμαλιες ουρας 9

κυτταροπλασματικο υπλοιμα 2

τερατοσπερματικος δεικτης 1,16

 

θε εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας για το τι και αν μπορουμαι να κανουμε κατι με το σπερμα

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας γιατρε! Ειμαι 31 ετων και μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος γεγονος που με εχει χαροποιησει ιδιαιτερα. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι κανω θεραπεια με seropram 20 λογω διαταραχης πανικου και αγοραφοβιας απο την οποια πασχω τα τελευταια χρονια. Ο ψυχιατρος μου με συμβουλεψε να προχωρησουμε σε σταδιακη διακοπη και βλεπουμε αναλογα με το πως θα ειμαι. Δε θεωρει απαγορευτικη τη ληψη του φαρμακου κατα την εγκυμοσυνη αν υπαρχει αναγκη. Εσεις τι γνωμη εχετε; Κινδυνευει το μωρο μου απο το συγκεκριμενο φαρμακο; Τι θα με συμβουλευατε;Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑπολυπόδωνΕΚ ΝΕΟΥ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ 2Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΑΧΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ. ΗΤΑΝ 8ΜΜ ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΕΚΕΙ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΟΝΗΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ? ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

 

Καλήμερα,

Το πιθανότερο είναι πως η πάχυνση του ενδομήτριου στον υπερηχο οφείλεται στην υπαρξη των πολυπόδων και πως μετά την αφαίρεση το πάχος θα επανέλθει στο φυσιολογικό. Αν όχι υπάρχουν και ορμονικές μέθοδοι για να διορθωθεί το θέμα οπότε μη σας ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε.ειμαι 27 χρονων και εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.εχω κανει πολλες φορες αιμοτολογικες εξετασεις και απο τα ανδρογονα ειναι αυξημενη η δ4 ανδροστενδιονη.ολα τ αλλα ειναι φυσιολογικα.η προλακτινη ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα κοντα στο πανω οριο και τα οιστρογονα μου ειναι κοντα στο κατω φυσιολογικο οριο δλδ περιπου 40.αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι οτι το ανδρογονο δ4 ανδροσ. που ειναι αυξημενο προερχεται απο τα επινεφριδια?κατι τετοιο διαβασα στο ιντερνετ.μου φαινεται περιεργο που η τεστοστερονη που εκκρινεται απο τις ωοθηκες ειναι φυσιολογικη και σκεφτομαι μηπως εχω καποιο προβλημα στα επινεφριδια?δλδ ειναι φυσιολογικο σε κοπελες με πολυκυστικες να εχουν αυξημενη μονο την δ4?ποιες εξετασεις πρεπει να κανω για να δω αν εχω προβλημα στα επινεφριδια?καπου διαβασα για συγγενη υπερπλασια επινεφριδιων.υπαρχει περιπτωση να εχω κατι τετοιο?ευχαριστω

 

Καλημέρα,

 

Η αύξηση της Δ4 είναι τυπικη στο σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών. Η Δ4 δεν παράγεται μόνο από τα επινεφρίδια αλλά εξίσου και από τις ωοθήκες - η τεστοστερόνη προκύπτει από μετέπειτα μετατροπή της Δ4 συνεπώς δεν είναι σωστό πως χαρακτηρίζει αποκλειστικά τις ωοθηκες. Η συγγενής υπερπλασία επινεφρίδιων είναι σπάνια και πιθανότατα δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο. Εξέταση για να διευκρινιστεί το θέμα αυτό είναι η 17-υδροξυπρογεστερόνη όμως θα σας συμβούλευα να δείξετε τα αποτελέσματα πρώτα σε γυναικολόγο ή ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρε.Εχω μπερδευτει αρκετα με το εξής θέμα και παρακαλώ πολυ να το διευκρινίσετε.Τα χαπάκια clomiphene σε ποιές περιπτώσεις τα χορηγουν οι γιατροι?Σας ρωτώ διότι μετά από 2 χρόνια χαλαρων βέβαια προσπαθειών σύλληψης κι εφόσον πλέον έχω αρχίσω ν ανυπομονώ και να αγχώνομαι ,με σταθερό κύκλο 26 ημερων περίπου σε 2 υπερήχους κοντά στην ωοορηξία που έκανα διαπιστώσαμε με τη γιατρό μου ότι τη 14 μερα ωοορηξία δεν είχε γίνει ακόμα.Επίσης έχω μετρήσει 2 φορές την προγεστερόνη μου την 21 ημέρα με τιμές 9 περίπου.Εχουμε κ γω κ ο αντρας μου κανει όλες τις εξετάσεις κ σαλπιγγογραφία και όλα είναι εντάξει.Ειμαστε 35 και 40 ετών αντίστοιχα.Μένοντας ήσυχη λόγω του σταθερού κύκλου μου δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα ωορρηξία.Μετα ωστόσο τη χαμηλή τιμή της προγεστερόνης σε συνδοιασμό με την καθυστερημένη ωορηξία άρχισα να σκέφομαι μήπως δεν πάει κάτι καλά με την ωορηξία μου.Εχω παραδείγματα γνωστών μου που τους χορηγήθηκε κλομιφαίνη για ενίσχυση της ωορρηξίας.Όταν ωστόσο το ανέφερα στη γιατρό μου μου απάντησε πως η κλομιφαίνη χορηγείται σε γυναίκες με πολυστικές που δεν κάνουν η κάνουν σπάνια ωορρηξία.Τί ισχύει τελικά?Που οφείλεται και πως αντιμετωπίζετει λοιπον μια χαμηλη τιμή προγεστερόνης?

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι οι σκέψεις που κάνετε είναι πολύ σωστές - από τα λεγόμενά σας δε φαίνεται πιθανό ότι κάνετε τακτικά ωορρηξία, παρόλο το σταθερό κύκλο (πράγμα ομολογουμένως αρκετά ασυνήθιστο). Εάν το πρόβλημα βρίσκεται όντως εκεί τότε δε βλέπω το λόγο γιατί να μη σας χορηγηθεί κλομιφαίνη. Η κλομιφαίνη έχει ένδειξη γενικά όταν δε συμβαίνει τακτική ωορρηξία, όχι μόνο σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών. Αυτό βέβαια όπως πάντα με την επιφύλαξη να υπάρχουν και άλλες πτυχές στο θέμα τις οποίες ίσως αγνοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα,

 

Αν και μάλλον το θέμα θα έχει πλέον λυθεί, να πω απλώς ότι το Vibramycin είναι τοξικό για το έμβρυο και δεν πρέπει να λαμβάνεται από εγκύους ή όταν γίνονται προσπάθειες σύλληψης. Συνεπώς η αλλαγή της αντιβίωσης ήταν σωστή κίνηση. Επιπλέον εφόσον ανεβρίσκεται λοίμωξη από χλαμύδια αυτή θα πρέπει να αντιμετωπίζεται πριν γίνει προσπάθεια για εγκυμοσύνη γιατί πρόκειται για μικρόβιο που μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο έμβρυο. Συνεπώς καλό είναι να έχει θεραπευτεί πριν μείνει η σύζυγος έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα σας

ο συζυγος μου εκανε προσφατα εκ νεου σπερμδιαγραμμα ενα χρονο μετα το πρωτο. το δευτερο σπερμοδιαγραμμα ειχε χαμηλη κινητικοτητα αυξημενο ph και γλοιοτητα και 80% ανωμαλων σπερματοζωαριων και στην καλλιεργεια βρεθηκε εντεροκοκος. ειναι δυνατον η παρουσια του μικροβιου να εχει προκαλεσει βλαβη στο σπερμα και αν ναι η εκριζωση του μικροβιου θα οδηγησει στην βελτιωση του?σας παραθετω τα δυο διαγραμματα

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ δεκεμβριος 2012

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

Οκτωβριοσ 2013

ημερες αποχης 3

οκγος 1,5

ρευστοποιηση ατελης

ph 8,5

οψη φυσιολογικη

γλοιοτης αυξημενη

συγκεντρωση 17 >10/ml

ολικος αριθμος 26 >10

ζωτικοτητα 68%

κυτταρικα στοιχεια -

συγκολισεις -

συσσωρευσεις -

κινητικοτητα % 1η ωρα 2η ωρα

ταχεια 0 0

βραδεια 8 0

μη προωθητικη κινηση 16 7

ακινητα 76 93

κινουμενα 24 7

προωθητικη κινηση 8 0

Μορφολογια %

φυσιολογικα 14

Ανωμαλιες κεφαλης 81

Ανωμαλιες μεσου τμηματος 10

Ανωμαλιες ουρας 9

κυτταροπλασματικο υπλοιμα 2

τερατοσπερματικος δεικτης 1,16

 

θε εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας για το τι και αν μπορουμαι να κανουμε κατι με το σπερμα

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Καλησπέρα,

 

Η παρουσία εντερόκοκκου στο σπέρμα σαφώς και μπορεί να προκαλέσει σοβαρή επιδείνωση στην ποιότητά του συνεπώς θα πρέπει οπωσδήποτε να αντιμετωπιστεί. Θεωρώ ότι με την εκρίζωση της λοίμωξης έχετε καλές πιθανότητες τα χαρακτηριστικά του να βελτιωθούν.

Θα σας συμβούλευα επίσης να απευθύνεστε στο ίδιο εργαστήριο κάθε φορά ώστε να είναι τα αποτελέσματα συγκρίσιμα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...