Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ,

Είχα κάνει τέστ παπ στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης και είχα λίγους μύκητες. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έχω καμία ενόχληση, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι κ στις 2 καλλιέργειες κολπικού υγρού που έκανα, γτ βρίσκομαι πλέον στην 37η εβδομάδα κυήσεως, πέρα του οτι όλα ήταν μια χαρά δεν έδειξαν καθόλου μύκητες! ¨Εφυγαν ή απλά βρίσκονται σε κάποια λανθάνουσα μορφή στον τράχηλο;Ποιά είναι η γνώμη σας;Υπάρχει περίπτωση να με ενοχλήσουν ξανά μετά τον τοκετό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλή χρονιά!

 

Το τεστ Πάπ δεν είναι μέθοδος διάγνωσης λοιμώξεων, άσχετα αν ενίοτε μπορεί να εντοπίζει ενδείξεις παρουσίας τους. Η καλλιέργεια είναι πολύ πιο αξιόπιστη εξέταση κι εφόσον δεν έδειξε κάτι και δεν υπάρχουν συμπτώματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι μύκητες πάντως δεν εξαλείφονται τελείως ποτε, κατά μια έννοια είναι πάντα παροντες σε λανθάνουσα μορφή, οπότε ίσως να παρουσιαστούν πάλι μετά τη γέννα. Πάντως εφόσον δεν έχετε ενοχλήσεις δεν χρειαζεται να κάνετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν τα υπολείμματα είναι σχετικά λίγα τότε συνήθως θα αποβληθούν με την επομένη περίοδο. Μεγαλύτερα κομμάτια όμως (συνήθως διαστάσεων πάνω από 2 εκατοστά) μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα. Υπερηχογραφικά όντως μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν και τι διάστασης υπολείμματα υπάρχουν.

 

Γιατρε θα κανω τον υπερηχο κ ελπιζω να μην εχω προβληματα μηπως τελειωση το μαρτηριο μου.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ Πάπ δεν είναι μέθοδος διάγνωσης λοιμώξεων, άσχετα αν ενίοτε μπορεί να εντοπίζει ενδείξεις παρουσίας τους. Η καλλιέργεια είναι πολύ πιο αξιόπιστη εξέταση κι εφόσον δεν έδειξε κάτι και δεν υπάρχουν συμπτώματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι μύκητες πάντως δεν εξαλείφονται τελείως ποτε, κατά μια έννοια είναι πάντα παροντες σε λανθάνουσα μορφή, οπότε ίσως να παρουσιαστούν πάλι μετά τη γέννα. Πάντως εφόσον δεν έχετε ενοχλήσεις δεν χρειαζεται να κάνετε κάτι.

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ γιατρέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλη χρονια γιατρε!Θα ηθελα την αποψη σας και για το δικο μου θεμα.Πριν λιγο καιρο ειχα μια παλλινδρομη κυηση περιπου στην 9 εβδομαδα.Δεν ειδαμε εμβρυο ουτε ακουσαμε βεβαια καρδια.Η τιμη της χοριακης δεν διπλασιαζοταν, η αναπτυξη του σακου ηταν ιδια απο την 7η εβδομαδα μεχρι και την 9η οποτε και προχωρησαμε σε αποξεση.Να σας πω εδω οτι εχω ηδη μια κορουλα 7 χρονων.Μετα την παλλινδρομη λοιπον ο γιατρος μου, μου συνεστησε να κανω καποιες εξετασεις για να αποκλεισουμε την πιθανοτητα παλλινδρομης απο αυτες τις αιτιες.Εκανα λοιπον γενικη αιματος (καλη γενικα)με αιματοκριτη 41,4 σιδηρος 53μg/dl φερριτινη 47,2ng/ml.Ανοσοβιολογικες: αντισωματα CMV IgG ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,1,αντισωματα CMV IgM AΡΝΗΤΙΚΟ: 0,2,αντισωματα τοξοπλασματος IgG ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,1 και αντισωματα τοξοπλασματος IgM ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,2.Αντισωματα Λιστεριας (somatic):αρνητικο,(flagellar):αρνητικο,(somatic type 4b:O)αρνητικο και (flagellar type 4b:H):αρνητικο.Ορμονολογικες :ΑΘΑ ΑΝΤΙ-Τ(ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ) :26,0 IU/ml,ΑΘΑ ΑΝΤΙ-ΤΡΟ :47,0 ΙU/ml,ΑΘΑ ΑΝΤΙ-Μ(ΜΙΚΡΟΣΩΜΙΑΚΑ):45 IU/ml και προγεστερονη: 0,8ng/ml.Ελεγχος θυρεοειδους: T3 :2,0 nmol/L ,T4 :127nmol/L και ΤSH :1,03μIU/ml.Εξετασεις πηκτικοτητας:Χρονος προθρομβινης (PT/QUICK) χρονος εξατασθεντος :11,2 sec.Χρονος μαρτυρα :11,0 sec.Δεικτης INR :1,02.Χρονος ενεργοποιημενης μερικης θρομβοπλαστινης (APTT):30,8 sec.Ινωδογονο:307 mg/dl.Καλλιεργεια για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα αρνητικα και τα δυο.Καλλιεργεια κολπικου εκκριματος :Tιποτα παθογονο.Χλαμυδια τραχηλικου επιχρισματος :Αρνητικο.

Θα ηθελα λοιπον την αποψη σας για τις εξετασεις οπως επισης να ρωτησω αν τις θεωρειτε αρκετες η θα επρεπε να κανω και καποιες ακομα μιας και διαβασα οτι οι εξετασεις θρομβοφιλιας εμπεριεχουν και αλλες και ειναι ενα πιο μεγαλο πακετο απο εξετασεις σε σχεση με αυτες που εκανα εγω ,οπως επισης οτι θα επρεπε να εχω κανει καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης και καποια εξεταση για ΝΚ κυτταρα που δεν ξερω τι ειναι.Επισης η ιστολογικη του εμβρυου εδειξε στοιχεια αμνιακου σακου και εμβρυακα στοιχεια χωρις καποιο παθολογικο αιτιο.Περιμενω και την δικη σας αποψη και καθοδηγηση.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι εκ πρώτης οι εξετάσεις που παραθέτετε δεν παραπέμπουν σε συγκεκριμένη παθολογία που να θεωρηθεί ως αιτία της αποβολής. Φυσικά υπάρχουν όπως λέτε και άλλες εξετάσεις που μπορείτε να κάνετε όμως δεν είναι πάντα απαραίτητο να γίνονται όλες. Το πόσο εκτεταμένο έλεγχο θα επιλέξετε να κάνετε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το αν και πόσες αποβολές είχατε στο παρελθόν, η γενική υγεία εσάς και του συζύγου σας, η ηλικία σας, κ.α.

 

Επειδή οι αποβολές είναι δυστυχώς συνηθισμένες και μια αποβολή δε σημαίνει πως υπάρχει απαραίτητα κάποιο πρόβλημα (μπορεί δηλαδή να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός) δεν είναι πάντα απαραίτητος εκτεταμένος εργαστηριακός έλεγχος. Επί επαναλαμβανόμενων αποβολών ή άλλων επιβαρυντικών παραγόντων μπορεί να χρειαστεί, κρίνεται όμως κατά περίπτωση. Αυτός ο πιο εκτεταμένος εργαστηριακός έλεγχος περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και εξετάσεις θρομβοφιλίας και αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου, που όμως έχουν ένα σημαντικό κόστος. Η καμπύλη σακχάρου γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις ενώ προσωπικά θεωρώ τον προσδιορισμό των κυττάρων ΝΚ μάλλον ανούσιο.

 

Η συμβουλή μου θα ήταν ότι αν ήταν η πρώτη σας αποβολή και δεν υπάρχει κάποιος επιβαρυντικός παράγοντας απλά να προσπαθήσετε πάλι. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι το μόνο που χρειάζεται να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι εκ πρώτης οι εξετάσεις που παραθέτετε δεν παραπέμπουν σε συγκεκριμένη παθολογία που να θεωρηθεί ως αιτία της αποβολής. Φυσικά υπάρχουν όπως λέτε και άλλες εξετάσεις που μπορείτε να κάνετε όμως δεν είναι πάντα απαραίτητο να γίνονται όλες. Το πόσο εκτεταμένο έλεγχο θα επιλέξετε να κάνετε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το αν και πόσες αποβολές είχατε στο παρελθόν, η γενική υγεία εσάς και του συζύγου σας, η ηλικία σας, κ.α.

 

Επειδή οι αποβολές είναι δυστυχώς συνηθισμένες και μια αποβολή δε σημαίνει πως υπάρχει απαραίτητα κάποιο πρόβλημα (μπορεί δηλαδή να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός) δεν είναι πάντα απαραίτητος εκτεταμένος εργαστηριακός έλεγχος. Επί επαναλαμβανόμενων αποβολών ή άλλων επιβαρυντικών παραγόντων μπορεί να χρειαστεί, κρίνεται όμως κατά περίπτωση. Αυτός ο πιο εκτεταμένος εργαστηριακός έλεγχος περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και εξετάσεις θρομβοφιλίας και αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου, που όμως έχουν ένα σημαντικό κόστος. Η καμπύλη σακχάρου γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις ενώ προσωπικά θεωρώ τον προσδιορισμό των κυττάρων ΝΚ μάλλον ανούσιο.

 

Η συμβουλή μου θα ήταν ότι αν ήταν η πρώτη σας αποβολή και δεν υπάρχει κάποιος επιβαρυντικός παράγοντας απλά να προσπαθήσετε πάλι. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι το μόνο που χρειάζεται να κάνετε.

 

Καλημερα γιατρε και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!Θα αρκεστω λοιπον προς το παρον σε αυτον μονο τον ελεγχο και δεν θα το ψαξω περαιτερω μιας και οπως λετε δεν ειναι ενα γεγονος που εχει ξανα συμβει.(ηταν πρωτη φορα).Και εγω και ο συζηγος δεν πασχουμε απο καποιο προβλημα υγειας(εκτος απο μερικα περιττα κιλα) και ειμαστε και οι δυο 32 ετων.Θα ξαναπροσπαθησω λοιπον και ελπιζω να σταθω τυχερη αυτην την φορα!Καλη σας συνεχεια και ευχαριστω για αλλη μια φορα για την καθοδηγηση σας!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά και σε σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έπαιρνα φυλλικό οξύ και neurobion 3 μήνες πριν μείνω έγκυος και ξεκίνησα ηπαρίνη μόλις έμεινα έγκυος καθώς συνέχισα και το φυλλικο οξύ. Γι αυτό και έφτασα έως την 20η εβδομάδα πιστεύω.

Αυτό το θέμα με τα αντιπατρικά δεν το πιστεύω και το φοβάμαι πολύ αλλά αν υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες κάνοντας τα εμβόλια να καταφέρω να κάνω παιδί θα τα κάνω.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η διαδικασία της υστεροσκόπησης , αν είναι επίπονη καθώς και το κόστος της. Επίσης πόσο καιρό μετά την απόξεση μπορώ να την κάνω.

Εδώ στο forum έχω διαβάσει πολλές κοπέλες να συνδέουν τις παλίνδρομες με το σάκχαρο και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να εξεταστώ για σάκχαρο με καμπύλη σακχάρου και αντίσταση στην ινσουλίνη τώρα και κατά τη διάρκεια μιας μελλοντικής εγκυμοσύνης. Στις εξετάσεις που έκανα πέρσι αλλά και στις εγκυμοσύνες δεν μου ζητήθηκε ποτέ.

 

Και βέβαια θα σας ενημερώσω μόλις βγει η εξέταση του μωρού και του πλακούντα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Καλή σας νύχτα.

 

 

Το θέμα των αντιπατρικών είναι όντως μεγάλο και ούτε κι εμένα με πείθει. Σίγουρα δεν αποτελεί καθιερωμένη θεραπεία γιατί το όφελός της αμφισβητείται ενώ δεν είναι χωρίς επιπλοκές.

 

Η υστεροσκόπηση γίνεται συνήθως με γενική αναισθησία και είναι μια γρήγορη επέμβαση με ελάχιστες πιθανότητες επιπλοκών. Γίνεται κολπικά χωρίς τομές και χρησιμοποιείται μια λεπτή κάμερα που ελέγχει το εσωτερικό της μήτρας. Μερικές ώρες μετά το χειρουργείο επιστρέφετε σπίτι και από την επόμενη μέρα νιώθετε απολύτως φυσιολογικά. Μπορεί να έχετε κράμπες περιόδου για 1-2 μέρες αν και πολλές γυναίκες δεν έχουν ούτε αυτό. Μπορείτε να την κάνετε οποιαδήποτε στιγμή εφόσον σας έχει έρθει περίοδος μετά την απόξεση. Περί κόστους καλύτερα να μιλήσετε με το γιατρό που θα σας αναλάβει γιατί ποικίλει αρκετά.

 

Το θέμα της καμπύλης σακχάρου σε περιπτώσεις αποβολών δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση. Κάποιες έρευνες έχουν προβάλει την αντίσταση στην ινσουλίνη (που επηρεάζει το μεταβολισμό του σακχάρου) ως αιτία αποβολής. Παρόλα αυτά δεν υπάρχουν αδιαμφισβήτητα δεδομένα ούτε ότι όντως υπάρχει τέτοια σύνδεση, ούτε ότι διορθώνοντας την κατάσταση αυτή φαρμακευτικά τελικά μειώνονται τα ποσοστά αποβολών. Συνεπώς παρόλο που είναι μια εύκολη εξέταση να γίνει δεν περιλαμβάνεται στις εξετάσεις ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε,

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας οπως σας εχω πει σε προιγουμενα μηνυματα εχω κανει αποξεση σημερα ειναι ακριβως 10 μερες και απο χθες εχω κανονικο αιμα δεν ξερω τι να υποθεσω αν ειναι η περιοδο ή κατι αλλο;;

συμβαινη να ερθει τοσο νωριs;;

 

Μηπως μπορειτε να μου πειτε μια παλινδρομηση το πιο πιθανο που μπορει να ωφειλετε σε ενα τυχαιο γεγονος;; οπως μου λενε αλλα, πολυ περιεργο να μου εχει τυχη δυο φορες και να ειναι τυχαιο γεγονος και της δυο φορες ετυχε 1,5 μηνων, μηπως φταινε τα εμβρυα ειναι πολυ αδυναμα 'η μπορει να εχουν καποιο προβλημα;; αν και μας ειχε πει απο το κεντρο η εμβρυολογος οτι ειναι πολυ καλης ποιοτητας και ποσο μαλλον σε σταδιο βλαστοκυστεων που λενε οτι αν φτασουν εκει ειναι πολυ δυνατα και εχουν περισσοτερες πιθανοτητες.

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων και που με εχετε βοηθηση αρκετες φορες.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου γράψετε ορισμένες πληροφορίες για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει:

 

- Τα αποτελέσματα όλων των χοριακών που κάνατε από την αρχή, μαζί με την ημερομηνία που εγιναν

- Την ημερομηνία της εμβρυομεταφοράς

- Την ημερομηνία της απόξεσης

- Πότε άρχισε ο πόνος δεξιά που περιγράφετε

 

Το θέμα των αντιπατρικών είναι όντως μεγάλο και ούτε κι εμένα με πείθει. Σίγουρα δεν αποτελεί καθιερωμένη θεραπεία γιατί το όφελός της αμφισβητείται ενώ δεν είναι χωρίς επιπλοκές.

 

Η υστεροσκόπηση γίνεται συνήθως με γενική αναισθησία και είναι μια γρήγορη επέμβαση με ελάχιστες πιθανότητες επιπλοκών. Γίνεται κολπικά χωρίς τομές και χρησιμοποιείται μια λεπτή κάμερα που ελέγχει το εσωτερικό της μήτρας. Μερικές ώρες μετά το χειρουργείο επιστρέφετε σπίτι και από την επόμενη μέρα νιώθετε απολύτως φυσιολογικά. Μπορεί να έχετε κράμπες περιόδου για 1-2 μέρες αν και πολλές γυναίκες δεν έχουν ούτε αυτό. Μπορείτε να την κάνετε οποιαδήποτε στιγμή εφόσον σας έχει έρθει περίοδος μετά την απόξεση. Περί κόστους καλύτερα να μιλήσετε με το γιατρό που θα σας αναλάβει γιατί ποικίλει αρκετά.

 

Το θέμα της καμπύλης σακχάρου σε περιπτώσεις αποβολών δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση. Κάποιες έρευνες έχουν προβάλει την αντίσταση στην ινσουλίνη (που επηρεάζει το μεταβολισμό του σακχάρου) ως αιτία αποβολής. Παρόλα αυτά δεν υπάρχουν αδιαμφισβήτητα δεδομένα ούτε ότι όντως υπάρχει τέτοια σύνδεση, ούτε ότι διορθώνοντας την κατάσταση αυτή φαρμακευτικά τελικά μειώνονται τα ποσοστά αποβολών. Συνεπώς παρόλο που είναι μια εύκολη εξέταση να γίνει δεν

περιλαμβάνεται στις εξετάσεις ρουτίνας.

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε,

 

Θα ηθελα τη βοηθεια σας οπως σας εχω πει σε προιγουμενα μηνυματα εχω κανει αποξεση σημερα ειναι ακριβως 10 μερες και απο χθες εχω κανονικο αιμα δεν ξερω τι να υποθεσω αν ειναι η περιοδο ή κατι αλλο;;

συμβαινη να ερθει τοσο νωριs;;

 

Μηπως μπορειτε να μου πειτε μια παλινδρομηση το πιο πιθανο που μπορει να ωφειλετε σε ενα τυχαιο γεγονος;; οπως μου λενε αλλα, πολυ περιεργο να μου εχει τυχη δυο φορες και να ειναι τυχαιο γεγονος και της δυο φορες ετυχε 1,5 μηνων, μηπως φταινε τα εμβρυα ειναι πολυ αδυναμα 'η μπορει να εχουν καποιο προβλημα;; αν και μας ειχε πει απο το κεντρο η εμβρυολογος οτι ειναι πολυ καλης ποιοτητας και ποσο μαλλον σε σταδιο βλαστοκυστεων που λενε οτι αν φτασουν εκει ειναι πολυ δυνατα και εχουν περισσοτερες πιθανοτητες.

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων και που με εχετε βοηθηση αρκετες φορες.

 

 

Καλησπέρα,

 

Όπως λέγαμε και προ ημερών, ένα υπερηχογράφημα θεωρώ ότι θα σας δώσει αρκετές απαντήσεις περιλαμβανομένου και του κατά πόσο το αίμα που έχετε είναι φυσιολογικό.

 

Η αιτία των παλινδρομήσεων που είχατε είναι δύσκολο να εκτιμηθεί, υπάρχει σειρά εξετάσεων που μπορείτε να κάνετε για να αποκλείσετε ορισμένες γνωστές αιτίες αποβολών όμως κάποιες φορές πρόκειται όντως για τυχαία γεγονότα. Ο γιατρός σας είναι ο πλέον αρμόδιος να σας καθοδηγήσει περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα αγοράκι 17 μηνών. Επιθυμώ να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί και θα προτιμούσα να ήταν κορίτσι (όχι ότι δεν θα με χαροποιούσε πολύ και ένα αγόρι). Έχω διαβάσει διάφορες θεωρίες για φυσική επιλογή φύλου και ήθελα να μάθω εάν έχουν επιστημονική βάση. Κατανοώ απόλυτα ότι οι όποιες ανθρώπινες προσπάθειες δεν μπορούν να εγκυηθούν τίποτα, παρά μόνο να αυξήσουν κάπως τις πιθανότητες για το ένα ή το άλλο φύλο. Τι απ' όλα ισχύει;

- Επικρατεί η θεωρία του Shettles ότι τα αρσενικά σπερματοζωάρια κινούνται γρηγορότερα, αλλά ζουν λιγότερο. Η θεωρία αυτή προτείνει επαφές μέχρι δύο ή τρεις μέρες πριν την ωορρηξία για να αυξηθή η πιθανότητα σύλληψης κοριτσιού. Στη θεωρία αυτή έχω διαβάσει και αρκετές κριτικές, ότι τα ποσοστά επιτυχίας της είναι πολύ μικρότερα από αυτά που υποστήριζε ο εμπνευστής της.

- Η θεωρία του αλκαλικού ή όξινου περιβάλλοντος της μήτρας. Σύμφωνα με αυτή, μία διατροφή της γυναίκας πλούσια σε ασβέστιο και μαγνήσιο, και φτωχή σε ποτάσιο και αλάτι δημιουργεί περισσότερο όξινο περιβάλλον στον κόλπο και ευνοεί τα θηλυκά σπερματοζωάρια που είναι πιο ανθεκτικά σε αυτές τις συνθήκες. Επίσης διάβασα κάπου ότι τις πρώτες ώρες μετά την ωορηξία επικρατεί περισσότερο όξινο περιβάλλον στη μήτρα.

- Η θεωρία που υποστηρίζει ότι η αποχή για αρκετές ημέρες από την εκσπερμάτιση (>7) ή και οι τακτικές επαφές - π.χ. κάθε ημέρα αδυνατίζουν το σπέρμα και ευνοούνται τα θηλυκά σπερματοζωάρια. Αντίθετα όταν τα διαστήματα ανάμεσα στις επαφές είναι 2-4 μερες ευνοουνται τα αρσενικά.

 

Υπάρχει επιστημονική βάση σε αυτά; Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Στην ανάλυση ούρων μου βγήκε το μικρόβιο e-coli, το όποιο μου είχε ξαναβγεί πριν ένα χρόνο περίπου και είχα πάρει μόνο έγω μια αντιβίωση για 5 ημέρες ο γυναικολόγος δεν είπε να πάρει και ο συντρόφος μου(νυν σύζυγός μου) τώρα όμως προσπαθούμε για μωράκι με τον άντρα μου, ο ουρολόγος μου ειπε να επαναλάβω την εξέταση ούρων και μετά βλέπουμε. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου για να δούμε τι θα μου πει.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή διαβάζω ότι στν άντρα δεν φεύγει και αδυνατίζει το σπέρμα λέτε να έχουμε κάποιο πρόβλημα στη σύλληψη; θα χρειαστεί να πάρει και ο άντρας μου αντιβίωση ή μόνο; Έχω αγχωθεί πολύ σχετικά με αυτό και μέχρι την επόμενη εβδομάδα μου φαίνεται σαν αιώνας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα αγοράκι 17 μηνών. Επιθυμώ να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί και θα προτιμούσα να ήταν κορίτσι (όχι ότι δεν θα με χαροποιούσε πολύ και ένα αγόρι). Έχω διαβάσει διάφορες θεωρίες για φυσική επιλογή φύλου και ήθελα να μάθω εάν έχουν επιστημονική βάση. Κατανοώ απόλυτα ότι οι όποιες ανθρώπινες προσπάθειες δεν μπορούν να εγκυηθούν τίποτα, παρά μόνο να αυξήσουν κάπως τις πιθανότητες για το ένα ή το άλλο φύλο. Τι απ' όλα ισχύει;

- Επικρατεί η θεωρία του Shettles ότι τα αρσενικά σπερματοζωάρια κινούνται γρηγορότερα, αλλά ζουν λιγότερο. Η θεωρία αυτή προτείνει επαφές μέχρι δύο ή τρεις μέρες πριν την ωορρηξία για να αυξηθή η πιθανότητα σύλληψης κοριτσιού. Στη θεωρία αυτή έχω διαβάσει και αρκετές κριτικές, ότι τα ποσοστά επιτυχίας της είναι πολύ μικρότερα από αυτά που υποστήριζε ο εμπνευστής της.

- Η θεωρία του αλκαλικού ή όξινου περιβάλλοντος της μήτρας. Σύμφωνα με αυτή, μία διατροφή της γυναίκας πλούσια σε ασβέστιο και μαγνήσιο, και φτωχή σε ποτάσιο και αλάτι δημιουργεί περισσότερο όξινο περιβάλλον στον κόλπο και ευνοεί τα θηλυκά σπερματοζωάρια που είναι πιο ανθεκτικά σε αυτές τις συνθήκες. Επίσης διάβασα κάπου ότι τις πρώτες ώρες μετά την ωορηξία επικρατεί περισσότερο όξινο περιβάλλον στη μήτρα.

- Η θεωρία που υποστηρίζει ότι η αποχή για αρκετές ημέρες από την εκσπερμάτιση (>7) ή και οι τακτικές επαφές - π.χ. κάθε ημέρα αδυνατίζουν το σπέρμα και ευνοούνται τα θηλυκά σπερματοζωάρια. Αντίθετα όταν τα διαστήματα ανάμεσα στις επαφές είναι 2-4 μερες ευνοουνται τα αρσενικά.

 

Υπάρχει επιστημονική βάση σε αυτά; Ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

Γεια σας,

 

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχετε ψάξει το θέμα περισσότερο από μένα! Ειλικρινά δε θα μπορούσα να σας δώσω μια αξιόπιστη απάντηση γιατί αυτό αφορά μάλλον περισσότερο βιολόγο αναπαραγωγής παρά γυναικολόγο.

Πάντως συνήθως οι θεωρίες αυτές βασίζονται σε εργαστηριακά δεδομένα και δεν είναι απαραίτητο ότι επιβεβαιώνονται και στην πράξη.

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Στην ανάλυση ούρων μου βγήκε το μικρόβιο e-coli, το όποιο μου είχε ξαναβγεί πριν ένα χρόνο περίπου και είχα πάρει μόνο έγω μια αντιβίωση για 5 ημέρες ο γυναικολόγος δεν είπε να πάρει και ο συντρόφος μου(νυν σύζυγός μου) τώρα όμως προσπαθούμε για μωράκι με τον άντρα μου, ο ουρολόγος μου ειπε να επαναλάβω την εξέταση ούρων και μετά βλέπουμε. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου για να δούμε τι θα μου πει.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή διαβάζω ότι στν άντρα δεν φεύγει και αδυνατίζει το σπέρμα λέτε να έχουμε κάποιο πρόβλημα στη σύλληψη; θα χρειαστεί να πάρει και ο άντρας μου αντιβίωση ή μόνο; Έχω αγχωθεί πολύ σχετικά με αυτό και μέχρι την επόμενη εβδομάδα μου φαίνεται σαν αιώνας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλημέρα,

 

Το σύνηθες σε τέτοιες ουρολοιμώξεις είναι να δίνεται αγωγή μόνο στην πάσχουσα και όχι στο σύντροφό της αν αυτός δεν έχει συμπτώματα. Ο,τι δηλαδή έγινε στη περίπτωσή σας.

 

Δε θα έλεγα ότι το θέμα πρέπει να σας απασχολεί, εκτός αν υπάρχει ιστορικό υπογονιμότητας ή έχει και ο σύζυγος συμπτώματα ουρολοίμωξης. Σε τέτοια περίπτωση μπορεί να κάνει και ο ίδιος μια γενική και καλλιέργεια ούρων για να δείτε αν χρειάζεται να πάρει αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ

ΑΝΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgA - ΑΡΝΗΤΙΚΗ

ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgG - 0,8

ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgM - 0,4

ANTI DNA ds - 2.2 IU/ml

ANA - 1/80 AΡΝΗΤΙΚΑ

ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ - 38 sec

CRP - 0.21 ΑΡΝΗΤΙΚΟ

RA - 18 IU/ml

PROTEIN S - 63%

PROTEIN C - 71%

ANTI.P.SERINE IgG - AΡNHTIKO

ANTI.P,SERINE IgM - AΡNHTIKO 5

OMOΚΥΣΤΕΙΝΗ - 9.1 μmol / l

 

OΡΜΟΝΕΣ

Anti-TRO - 32.0

Anti-TG - 18.0

 

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας και να μου πείτε αν είναι όλα οκ γιατί κάνουμε προσπάθεια για σύλληψη με τον άντρα μου και έχω αγχωθεί πολύ.

 

Μήτρα σε πρόσθια κάμψη, φυσιολογικού μεγέθους και ηχογένειας.

Πάχος ενδομήτριου: 6,5χιλ.

Αμφότερες οι οωθήκες έχουν φυσιολογικό μέγεθος.

Παρουσιάζουν αμφότερες αρκετά οωθηλάκια κεντρικά και περιφερικά μεγέθους εως 11χιλ.

Δουγλάσσειος ελεύθερος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία μου παλίνδρομη όπως σας έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα τον Δεκέμβριο του 2012, μου ζήτησαν να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Αυτές είναι:

εξετάσεις για ιούς, καλλιέργεια κολπικού υγρού , καμπύλη σακχάρου και υστεροσαλπιγγογραφια.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για κάποιες από αυτές που έχω κάνει και οι τιμές είναι ανεβασμένες?

Με έχει πιάσει ανυπομονησία και φόβος.

Σας τις στελνω με e- mail.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ

ΑΝΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgA - ΑΡΝΗΤΙΚΗ

ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgG - 0,8

ΑΝΤΙΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΙ IgM - 0,4

ANTI DNA ds - 2.2 IU/ml

ANA - 1/80 AΡΝΗΤΙΚΑ

ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ - 38 sec

CRP - 0.21 ΑΡΝΗΤΙΚΟ

RA - 18 IU/ml

PROTEIN S - 63%

PROTEIN C - 71%

ANTI.P.SERINE IgG - AΡNHTIKO

ANTI.P,SERINE IgM - AΡNHTIKO 5

OMOΚΥΣΤΕΙΝΗ - 9.1 μmol / l

 

OΡΜΟΝΕΣ

Anti-TRO - 32.0

Anti-TG - 18.0

 

 

 

Καλησπέρα,

 

Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι η ομοκυστεΐνη φαίνεται ελαφρά αυξημένη, όμως το αν αυτό είναι σημαντικό εξαρτάται και από τις φυσιολογικές τιμές που χρησιμοποιεί το εργαστήριο.

 

Θα σας συμβούλευα να συζητήσετε με το γιατρό σας αν χρειάζεται επανάληψη ή επιπλέον διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας και να μου πείτε αν είναι όλα οκ γιατί κάνουμε προσπάθεια για σύλληψη με τον άντρα μου και έχω αγχωθεί πολύ.

 

Μήτρα σε πρόσθια κάμψη, φυσιολογικού μεγέθους και ηχογένειας.

Πάχος ενδομήτριου: 6,5χιλ.

Αμφότερες οι οωθήκες έχουν φυσιολογικό μέγεθος.

Παρουσιάζουν αμφότερες αρκετά οωθηλάκια κεντρικά και περιφερικά μεγέθους εως 11χιλ.

Δουγλάσσειος ελεύθερος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα ευρήματα του υπερήχου σας φαίνονται φυσιολογικά.

 

Τι ακριβώς σας ανησυχεί;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία μου παλίνδρομη όπως σας έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα τον Δεκέμβριο του 2012, μου ζήτησαν να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Αυτές είναι:

εξετάσεις για ιούς, καλλιέργεια κολπικού υγρού , καμπύλη σακχάρου και υστεροσαλπιγγογραφια.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για κάποιες από αυτές που έχω κάνει και οι τιμές είναι ανεβασμένες?

Με έχει πιάσει ανυπομονησία και φόβος.

Σας τις στελνω με e- mail.

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς δεν έχω ακόμα λάβει τα αποτελέσματά σας. Θα θέλατε να μου τα ξαναστείλετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι η ομοκυστεΐνη φαίνεται ελαφρά αυξημένη, όμως το αν αυτό είναι σημαντικό εξαρτάται και από τις φυσιολογικές τιμές που χρησιμοποιεί το εργαστήριο.

 

Θα σας συμβούλευα να συζητήσετε με το γιατρό σας αν χρειάζεται επανάληψη ή επιπλέον διερεύνηση.

 

Καλημερα σας, το εργαστηριο φυσιολογικη τιμη δινει απο 5 - 15μmol / l

Σας παρακαλω πολυ θα ηθελα να μου πειτε η ομοκυστεινη που ειναι αυξημενη ωφειλετε στης παλινδρομες;

Για να ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο πρεπει να μου δωθει φαρμακευτικη αγωγη;

Η ομοκυστεινη εχει σχεσει με κυστες;

 

Σας ευχαριστω πολυ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε!

Εχω καποια απορια σχετικα με την ωορρηξια. Στα μεσα του κυκλου περιπου αισθανομαι εναν μικρο πονο δεξια ή αριστερα,οποτε υποθετω οτι εχω ωορρηξια. Τη στιγμη που ποναω σημαινει οτι το ωαριο περνα απο τη σαλπιγγα και οταν σταματα η ενοχληση σημαινει οτι το ωαριο εχει περασει πια στη μητρα και ειναι ετοιμο για γονιμοποιηση;

Απο τη στιγμη που αρχιζει ο πονος, για ποσες μερες μετα ειναι πιθανο να γινει συλληψη;

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, το εργαστηριο φυσιολογικη τιμη δινει απο 5 - 15μmol / l

Σας παρακαλω πολυ θα ηθελα να μου πειτε η ομοκυστεινη που ειναι αυξημενη ωφειλετε στης παλινδρομες;

Για να ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο πρεπει να μου δωθει φαρμακευτικη αγωγη;

Η ομοκυστεινη εχει σχεσει με κυστες;

 

Σας ευχαριστω πολυ

 

 

Η αυξημένη ομοκυστεΐνη σχετίζεται με τη θρομβοφιλία, δηλαδή την τάση για πρόκληση θρόμβωσης, που με τη σειρά της μπορεί να προκαλέσει αποβολές. Σε περιπτώσεις επιβεβαιωμένης θρομβοφιλίας δίνεται αγωγή με ηπαρίνη για να βοηθηθεί η κύηση.

 

Εφόσον το εργαστήριο όμως σε σας δίνει τέτοια όρια φυσιολογικών τιμών το αποτέλεσμά σας είναι προφανώς εντός των ορίων. Πολλά εργαστήρια για γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας δίνουν ως όρια 4,5-8 μmol/l εξού και η χθεσινή μου παρατήρηση. Εντούτοις, εφόσον έχετε τιμές αναφοράς από το εργαστήριο που έκανε την εξέταση θα πρέπει να βασιστούμε σε αυτές, οπότε προφανώς τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με την ομοκυστεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε!

Εχω καποια απορια σχετικα με την ωορρηξια. Στα μεσα του κυκλου περιπου αισθανομαι εναν μικρο πονο δεξια ή αριστερα,οποτε υποθετω οτι εχω ωορρηξια. Τη στιγμη που ποναω σημαινει οτι το ωαριο περνα απο τη σαλπιγγα και οταν σταματα η ενοχληση σημαινει οτι το ωαριο εχει περασει πια στη μητρα και ειναι ετοιμο για γονιμοποιηση;

Απο τη στιγμη που αρχιζει ο πονος, για ποσες μερες μετα ειναι πιθανο να γινει συλληψη;

Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

 

Καλησπέρα,

 

Ο πόνος της ωορρηξίας σχετίζεται με την απελευθέρωση του ωαρίου από την ωοθήκη. Το ωάριο βρίσκεται μέσα σε ένα μικρό κυστίδιο (ωοθυλάκιο) το οποίο σπάει για να βγει το ωάριο και λίγο υγρό που το περιβάλλει. Αυτή η ρήξη και το υγρό που διαρρέει ευθύνονται για τον πόνο της ωορρηξίας.

 

Από τη στιγμή της ωορρηξίας (και αντίστοιχα του πόνου που αισθάνεστε) το ωάριο ζει περί τις 24 ώρες ακόμη, χρόνο κατά τον οποίο ταξιδεύει μέσα στη σάλπιγγα. Αυτή είναι η στιγμή που θα πρέπει να υπάρχουν σπερματοζωάρια παρόντα για να το γονιμοποιήσουν. Η γονιμοποίηση γίνεται μέσα στη σάλπιγγα και το γονιμοποιημένο ωάριο εμφυτεύεται στη συνέχεια στη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο πόνος της ωορρηξίας σχετίζεται με την απελευθέρωση του ωαρίου από την ωοθήκη. Το ωάριο βρίσκεται μέσα σε ένα μικρό κυστίδιο (ωοθυλάκιο) το οποίο σπάει για να βγει το ωάριο και λίγο υγρό που το περιβάλλει. Αυτή η ρήξη και το υγρό που διαρρέει ευθύνονται για τον πόνο της ωορρηξίας.

 

Από τη στιγμή της ωορρηξίας (και αντίστοιχα του πόνου που αισθάνεστε) το ωάριο ζει περί τις 24 ώρες ακόμη, χρόνο κατά τον οποίο ταξιδεύει μέσα στη σάλπιγγα. Αυτή είναι η στιγμή που θα πρέπει να υπάρχουν σπερματοζωάρια παρόντα για να το γονιμοποιήσουν. Η γονιμοποίηση γίνεται μέσα στη σάλπιγγα και το γονιμοποιημένο ωάριο εμφυτεύεται στη συνέχεια στη μήτρα.

Σας ευχαριστω γιατρε!

Εγω λανθασμενα νομιζα οτι πρωτα παει το ωαριο στη μητρα και μετα γονιμοποιειται. Ποσα πραγματα θα επρεπε να γνωριζουμε για το σωμα μας και τα αγνοουμε :!:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...