Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση! θα ηθελα να σας ρωτησω κ κατι ακομα μετα την τελευταια αποκοληση τα λευκα μου ηταν 10600 κ το απογευμα περιμενω τα αποτελεσμτα της crp... ανεβαινουν παντα τα λευκα οταν υπαρχει αποκολλληση η αυτο σημαινει καποια λοιμωξη?? να σημειωσω οτι 4 μερες πριν την αποκολληση στον αιματολογικο ελεγχο που ειχα κανει τα λευκα μου ηταν μια χαρα 7.200. κ παλι σας ευχαριστω πολυ

 

Τα λευκά μπορεί να αυξηθούν για διάφορους λόγους, όχι απαραίτητα λόγω λοίμωξης. Μια μικρή αύξηση όπως αυτή που περιγράφετε (είναι όντως μικρή, μη σας ανησυχούν τα νούμερα) μπορεί όντως να έχει συμβεί λόγω της αποκόλλησης, μιας ελαφράς ίωσης, ενός χτυπήματος, κλπ. Δε θα την αξιολογούσα ως σημαντική αν είναι η μόνη μεταβολή στις εξετάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κε μιχαλοπουλε,θα ηθελα την γνωμη σας..

εκανα μια καισαρικη πριν 3.5 χρονια κ τωρα σκεφτομαι για φυσιολογικο.η πητ ειναι στις 5 ιανουαριου.σημερα που με ειδε η γιατρος ειπε οτι φαινονται ολα καλα απο τον πλακουντα κ το αμνιακο,εχει σχεδον παρει θεση το μωρο κ ειανι περιπου 3200.μου ειπε αν δεν τυχει κατι εκτακτο να περιμενουμε μεχρι πρωτοχρονια κ μετα να μπω για καισαρικη.

θεωρει οτι θα ναι ριψοκινδυνο να το φτασω ως το τελος.ειπε οτι το παχος της μητρας ειναι 1 εκατοστο αν καταλαβα καλα κ το θεωρει λιγο.ειμαι 1.62 και 51 κιλα στα φυσιολογικα μου,τωρα στα 60 αν παιζει ρολο ο σωματοτυπος. ποια ειναι η γνωμη σας;μεχρι τι περιθωριο δινουν οταν ειναι για τετοια περιπτωση;

ξερω οτι στη γερμανια σε φιλη μου δωσανε συν 10 μερες περιθωριο

 

 

Καλησπέρα,

 

Η συνήθης πρακτική όταν προσπαθούμε για VBAC είναι να περιμένουμε μέχρι τις 42 εβδομάδες, εφόσον όλα πηγαίνουν καλά. Ο λόγος που περιμένουμε αυτές τις δυο εβδομάδες μετά την ΠΗΤ είναι γιατί θέλουμε να δώσουμε την ευκαιρία στον τοκετό να ξεκινήσει μόνος του ελαχιστοποιώντας τις παρεμβάσεις. Αρκετές εγκυμοσύνες παρατείνονται πέρα της ΠΗΤ αν δεν υπάρξει παρέμβαση, απλά γιατί ο ρυθμός ωρίμανσης του εμβρύου και προετοιμασίας της μήτρας διαφέρει από κύηση σε κύηση. Προσωπικά, εφαρμόζοντας αυτή τη στρατηγική πάνω από δέκα χρόνια (η οποία αποτελεί άλλωστε και τον κανόνα για όλες τις εγκύους στη Βρετανία) θεωρώ ότι η αναμονή αυτή είναι πραγματικά ωφέλιμη στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

 

Ο σωματότυπός σας είναι μια χαρά και αμφιβάλλω ότι υπάρχει κάτι άλλο που αποτελεί όντως ιατρική αντένδειξη για VBAC. Σε ό,τι αφορά το πάχος της τομής μάλλον εννοείτε 1 χιλιοστό, το οποίο αν ισχύει είναι όντως χαμηλό (το ιδανικό είναι πάνω από 2-2,5). Παρόλα αυτά επειδή τέτοιες χαμηλές μετρήσεις είναι μάλλον ασυνήθιστες θα σας συμβούλευα αν όντως επιθυμείτε να γεννήσετε φυσιολογικά να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον που υποστηρίζει το VBAC. Δυστυχώς ενίοτε το πάχος της τομής χρησιμοποιείται ως δικαιολογία αποφυγής VBAC από ορισμένους οπότε καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσετε. Δεν είναι αργά, χρόνος ακόμα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, Κυριε Μιχαλοπουλε

Με ολα αυτα που εχω περασει ο γιατρος μου ειπαι να κανω λαπαροσκοπηση να δουμε που ωφειλοντε οι αποτυχιες που δεν συνεχιζοντε οι κυησεις.

Πειτε μου σας παρακαλω πολυ, μετα απο δυο παλινδρομες που εχω βιωσει η λαπαροσκοπηση ειναι η καταληλη εξετασει μετα απο παλινδρομες? αφου τον Απριλιο του 2012 εκανα υστεροσκοπηση οπου εγινε αφαιρεση πολυποδα.

Τι ακριβως δειχνη η λαπαροσκοπηση? ειναι το ιδιο με την υστεροσκοπηση?

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ!

Σας ευχομαι Καλη Πρωτοχρονια!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

. Σε ό,τι αφορά το πάχος της τομής μάλλον εννοείτε 1 χιλιοστό, το οποίο αν ισχύει είναι όντως χαμηλό (το ιδανικό είναι πάνω από 2-2,5). .

 

δεν εννοουσε την τομη αλλα την αποσταση του εμβρυου απο την μητρα η το παχος της μητρας δεν καταλαβα καλα..ειπωθηκαν ολα γρηγορα..

 

αν εχετε καταλαβει εσεις απο την περιγραφη μου πειτε μου..

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσε την τομη αλλα την αποσταση του εμβρυου απο την μητρα η το παχος της μητρας δεν καταλαβα καλα..ειπωθηκαν ολα γρηγορα..

 

αν εχετε καταλαβει εσεις απο την περιγραφη μου πειτε μου..

 

 

Η μόνη μέτρηση που έχει κάποια σημασία σε περιπτώσεις VBAC είναι το πάχος του τοιχώματος της μήτρας στο σημείο που έχει υποστεί την τομή της καισαρικής (αυτό που συνοπτικά ονόμασα πάχος της τομής). Το δέρμα, οι μύες και οι άλλοι ιστοί δεν παίζουν ρόλο στην πιθανότητα ρήξης γι'αυτό και πιστεύω πως αν ο γιατρός σας αναφερόταν σε κάτι μάλλον σε αυτή τη μέτρηση θα ήταν.

Ένα εκατοστό είναι πολύ μεγάλη μέτρηση και δεν τη συναντάμε στον τελευταίο μήνα οπότε υποθέτω ότι μιλούσε για 1 χιλιοστό, που όντως θα ήταν χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας, Κυριε Μιχαλοπουλε

Με ολα αυτα που εχω περασει ο γιατρος μου ειπαι να κανω λαπαροσκοπηση να δουμε που ωφειλοντε οι αποτυχιες που δεν συνεχιζοντε οι κυησεις.

Πειτε μου σας παρακαλω πολυ, μετα απο δυο παλινδρομες που εχω βιωσει η λαπαροσκοπηση ειναι η καταληλη εξετασει μετα απο παλινδρομες? αφου τον Απριλιο του 2012 εκανα υστεροσκοπηση οπου εγινε αφαιρεση πολυποδα.

Τι ακριβως δειχνη η λαπαροσκοπηση? ειναι το ιδιο με την υστεροσκοπηση?

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ!

Σας ευχομαι Καλη Πρωτοχρονια!

 

 

Η λαπαροσκόπηση είναι μια χειρουργική επέμβαση κατά την οποία ελέγχουμε με τη βοήθεια ειδικής κάμερας το εσωτερικό της κοιλιάς και της πυέλου. Είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε περιπτώσεις διερεύνησης υπογονιμότητας, πυελικού πόνου και άλλων παθήσεων και επιπλέον επιτρέπει την ταυτόχρονη θεραπεία ενός μεγάλου αριθμού παθήσεων. Δείτε και εδώ για επιπλέον πληροφορίες: http://www.gynaikologia.gr/laparoscopy.html

 

Η υστεροσκόπηση δεν είναι το ίδιο πράγμα, είναι διαφορετική τεχνική που ελέγχει το εσωτερικό της μήτρας και μόνο, όχι της πυέλου. Ενώ η υστεροσκόπηση γίνεται κολπικά, η λαπαροσκόπηση απαιτεί μικρές τομές στην κοιλιά για να γίνει. Η υστεροσκόπηση σε συνδυασμό με τον υπέρηχο είναι οι κατεξοχήν εξετάσεις για τη διερεύνηση ανωμαλιών της μήτρας που ίσως οδηγούν σε αποβολές.

 

Η λαπαροσκόπηση αντίθετα έχει πολύ λίγα να προσφέρει σε περιπτώσεις παλινδρόμησης και προσωπικά δε θεωρώ ότι θα σας δώσει καμιά χρήσιμη πληροφορία σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του γιατρού που σας το πρότεινε γι'αυτό και θα σας συμβούλευα να το συζητήσετε οπωσδήποτε και με άλλο συνάδελφο πριν πάρετε την απόφαση για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Χρόνια πολλά Καλές γιορτές.

Το ιστορικό μου έχει ως εξής.

1η εγκυμοσύνη : 22/01/2008 φυσιολογικος τοκετος κοριτσάκι

2η εγκυμοσύνη: παλινδρομος κύηση 7η εβδομάδα, Μάιος 2009

3η εγκυμοσύνη: παλινδρομος κυηση 9η εβδομάδα, Ιούνιος 2011

 

Μετα απο έλεγχο στο τμήμα καθ' εξιν αποβολων του νοσοκομείου Αλεξάνδρας, βρέθηκα ετεροζυγωτης στον παράγοντα MTHFR A1298C και MTHFR C677T και μου πρότειναν χορήγηση ηπαρινης. Επίσης μου είχαν μιλήσει για κάποια εμβόλια για τα αντιπατρικα τα οποία δεν εκανα, λογω απόστασης είμαι απο νησι της Δωδεκανήσου. Επισης δεν προλαβα να κανω υστεροσαλπιγγογραφια.

 

 

4η εγκυμοσύνη:παλινδρομος κυηση 20η εβδομάδα αγοράκι, 20/12/2012

 

Έστειλα το κυημα και τον πλακούντα από την τελευταία παλίνδρομη, σε εργαστήριο του Λαϊκού νοσοκομείου και θα έχω απαντήσεις σε 2 μήνες.

 

Μπορεί μετα την γέννηση του παιδιού μου να έμειναν κάποια κύτταρα τα οποία να επιτιθονται στα επόμενα έμβρυα;

Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες να τα καταφέρω την επόμενη φορά;

 

Έχω στα χέρια μου τις περσινές εξετάσεις αν θέλετε να σας τις πω.Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας και την καθοδήγηση σας.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να φοβαται η γιατρος οτι αν καταληξει παλι σε καισαρικη θα ναι προβλημα το παχος της μητρας;θεωρω οτι δεν μιλουσε για το παχος της τομης γιατι δεν ηταν ο υπερηχος χαμηλα εκεινη την στγμη..

Link to comment
Share on other sites

Η λαπαροσκόπηση είναι μια χειρουργική επέμβαση κατά την οποία ελέγχουμε με τη βοήθεια ειδικής κάμερας το εσωτερικό της κοιλιάς και της πυέλου. Είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε περιπτώσεις διερεύνησης υπογονιμότητας, πυελικού πόνου και άλλων παθήσεων και επιπλέον επιτρέπει την ταυτόχρονη θεραπεία ενός μεγάλου αριθμού παθήσεων. Δείτε και εδώ για επιπλέον πληροφορίες: http://www.gynaikologia.gr/laparoscopy.html

 

Η υστεροσκόπηση δεν είναι το ίδιο πράγμα, είναι διαφορετική τεχνική που ελέγχει το εσωτερικό της μήτρας και μόνο, όχι της πυέλου. Ενώ η υστεροσκόπηση γίνεται κολπικά, η λαπαροσκόπηση απαιτεί μικρές τομές στην κοιλιά για να γίνει. Η υστεροσκόπηση σε συνδυασμό με τον υπέρηχο είναι οι κατεξοχήν εξετάσεις για τη διερεύνηση ανωμαλιών της μήτρας που ίσως οδηγούν σε αποβολές.

 

Η λαπαροσκόπηση αντίθετα έχει πολύ λίγα να προσφέρει σε περιπτώσεις παλινδρόμησης και προσωπικά δε θεωρώ ότι θα σας δώσει καμιά χρήσιμη πληροφορία σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του γιατρού που σας το πρότεινε γι'αυτό και θα σας συμβούλευα να το συζητήσετε οπωσδήποτε και με άλλο συνάδελφο πριν πάρετε την απόφαση για κάτι τέτοιο.

 

Γιατρε σας ευχαριστω παρα πολυ με εχετε βοηθειση πολλες φορες, οντως η λαπαροσκοπηση με εβαλες σε σκεψεις και με φοβηζει ως εξεταση και παλι σας ευχαριστω

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να φοβαται η γιατρος οτι αν καταληξει παλι σε καισαρικη θα ναι προβλημα το παχος της μητρας;θεωρω οτι δεν μιλουσε για το παχος της τομης γιατι δεν ηταν ο υπερηχος χαμηλα εκεινη την στγμη..

 

Το πάχος του τοιχώματος της μήτρας δεν παίζει ρόλο στην καισαρική, μόνο σε VBAC όπως σας περιέγραψα. Θα σας πρότεινα να συζητήσετε με τη γιατρό σας τι ακριβώς εννοεί και ξαναμιλάμε αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Χρόνια πολλά Καλές γιορτές.

Το ιστορικό μου έχει ως εξής.

1η εγκυμοσύνη : 22/01/2008 φυσιολογικος τοκετος κοριτσάκι

2η εγκυμοσύνη: παλινδρομος κύηση 7η εβδομάδα, Μάιος 2009

3η εγκυμοσύνη: παλινδρομος κυηση 9η εβδομάδα, Ιούνιος 2011

 

Μετα απο έλεγχο στο τμήμα καθ' εξιν αποβολων του νοσοκομείου Αλεξάνδρας, βρέθηκα ετεροζυγωτης στον παράγοντα MTHFR A1298C και MTHFR C677T και μου πρότειναν χορήγηση ηπαρινης. Επίσης μου είχαν μιλήσει για κάποια εμβόλια για τα αντιπατρικα τα οποία δεν εκανα, λογω απόστασης είμαι απο νησι της Δωδεκανήσου. Επισης δεν προλαβα να κανω υστεροσαλπιγγογραφια.

 

 

4η εγκυμοσύνη:παλινδρομος κυηση 20η εβδομάδα αγοράκι, 20/12/2012

 

Έστειλα το κυημα και τον πλακούντα από την τελευταία παλίνδρομη, σε εργαστήριο του Λαϊκού νοσοκομείου και θα έχω απαντήσεις σε 2 μήνες.

 

Μπορεί μετα την γέννηση του παιδιού μου να έμειναν κάποια κύτταρα τα οποία να επιτιθονται στα επόμενα έμβρυα;

Πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες να τα καταφέρω την επόμενη φορά;

 

Έχω στα χέρια μου τις περσινές εξετάσεις αν θέλετε να σας τις πω.Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας και την καθοδήγηση σας.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

 

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο πριν σας απαντήσω να μου στέλνατε τις εξετάσεις σας ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να τις σαρώσετε σε scanner για να μην τις αντιγράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε. Θα ηθελα την γνωμη σας για ενα γυναικολογικο θεμα της κορης μου. Η μικρη ειναι 4χ+2μ και εδω και πολυ καιρο ειχε στο βρακακι της λιγο πρασινο και μετα απο καιρο της καναμε καλλιεργεια κολπικων υγρων που εδειξε οτι εχει ενα μικροβιο E.Coli σε μεγαλη εκταση. Η παιδιατρος μας εδωσε Augmentin 400+57 για 7 μερες και ειπε πως θα περασει. Μετα το τελος της αντιβιωσης, μετα απο μια εβδομαδα περιπου πηγαμε σε αλλο παιδιατρο γιατι ειχε βρογχιτιδα και ειδε οτι ειχε υγρα και ξανακαναμε καλλιεργεια η οποια εδειξε enterococus χωρις ομως να μυριζει χαμηλα. Μας συστησε Zinadol 250 για να καλυψει και την βρογχιτιδα και το μικροβιο. Επισης μας ειπε να ξανακανουμε μια καλλιεργεια οταν τελειωσει η αντιβιωση, μετα απο 2 μερες, για να δουμε αν εφυγε.

 

Χθες πηγαμε στο λοιμωδων γιατι ειχε βηχα εντονο και οταν συζητησαμε το θεμα, μας ειπαν οτι δεν πρεπει να παιρνει αντιβιωση για αυτα τα μιKροβια, οτι ειναι μεσα στον οργανισμο μας και οτι απο τις αντιβιωσεις εχει πειραχτει το ph της μικρης. Μονο αν ειναι εντονη η μυρωδια, εχει τσουξιμο, ξυσιμο ή πηχτα υγρα ασπρα να το δωσουμε σημασια. Μας συστησε να σταματησουμε την αντιβιωση και να παρουμε prolife νομιζω λεγεται για να ρυθμισουμε το ph της.

 

Δεν ξερω τι να κανω. Ο ενας λεει αντιβιωση, ο αλλος λεει οχι αντιβιωση. Ποιον να πιστεψω?

 

Θα ηθελα την γνωμη σας διοτι πιστευω οτι ειναι καθαρα γυναικολογικο το θεμα και οι παιδιατροι ειναι οχι τοσο ειδικοι σε παρομοια ζητηματα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και Καλη Χρονια να εχετε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο πριν σας απαντήσω να μου στέλνατε τις εξετάσεις σας ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να τις σαρώσετε σε scanner για να μην τις αντιγράφετε.

 

Καλημέρα γιατρέ, σας έστειλα τις εξετάσεις με e-mail (το βρήκα από το βιογραφικό σας). Περιμένω απάντηση σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε. Θα ηθελα την γνωμη σας για ενα γυναικολογικο θεμα της κορης μου. Η μικρη ειναι 4χ+2μ και εδω και πολυ καιρο ειχε στο βρακακι της λιγο πρασινο και μετα απο καιρο της καναμε καλλιεργεια κολπικων υγρων που εδειξε οτι εχει ενα μικροβιο E.Coli σε μεγαλη εκταση. Η παιδιατρος μας εδωσε Augmentin 400+57 για 7 μερες και ειπε πως θα περασει. Μετα το τελος της αντιβιωσης, μετα απο μια εβδομαδα περιπου πηγαμε σε αλλο παιδιατρο γιατι ειχε βρογχιτιδα και ειδε οτι ειχε υγρα και ξανακαναμε καλλιεργεια η οποια εδειξε enterococus χωρις ομως να μυριζει χαμηλα. Μας συστησε Zinadol 250 για να καλυψει και την βρογχιτιδα και το μικροβιο. Επισης μας ειπε να ξανακανουμε μια καλλιεργεια οταν τελειωσει η αντιβιωση, μετα απο 2 μερες, για να δουμε αν εφυγε.

 

Χθες πηγαμε στο λοιμωδων γιατι ειχε βηχα εντονο και οταν συζητησαμε το θεμα, μας ειπαν οτι δεν πρεπει να παιρνει αντιβιωση για αυτα τα μιKροβια, οτι ειναι μεσα στον οργανισμο μας και οτι απο τις αντιβιωσεις εχει πειραχτει το ph της μικρης. Μονο αν ειναι εντονη η μυρωδια, εχει τσουξιμο, ξυσιμο ή πηχτα υγρα ασπρα να το δωσουμε σημασια. Μας συστησε να σταματησουμε την αντιβιωση και να παρουμε prolife νομιζω λεγεται για να ρυθμισουμε το ph της.

 

Δεν ξερω τι να κανω. Ο ενας λεει αντιβιωση, ο αλλος λεει οχι αντιβιωση. Ποιον να πιστεψω?

 

Θα ηθελα την γνωμη σας διοτι πιστευω οτι ειναι καθαρα γυναικολογικο το θεμα και οι παιδιατροι ειναι οχι τοσο ειδικοι σε παρομοια ζητηματα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και Καλη Χρονια να εχετε.

 

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Γεννητικές λοιμώξεις σε κορίτσια προ-εφηβικής ηλικίας δεν είναι σπάνιες, ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες. Συνήθως οφείλονται σε επιμόλυνση από μικρόβια που προέρχονται από το έντερο ή το δέρμα λόγω του ότι τα μικρά παιδιά φυσικά δεν κατανοούν τους κανόνες υγειινής. Ένας συχνός τρόπος επιμόλυνσης είναι για παράδειγμα το σκούπισμα από πίσω προς τα μπροστά.

 

Ένα κορίτσι που παρουσιάζει δύσοσμα υγρά από τον κόλπο χρειάζεται οπωσδήποτε καλλιέργεια και αντιβίωση εφόσον αυτή είναι θετική. Στην περίπτωσή σας, θεωρώντας ότι οι καλλιέργειες πάρθηκαν σωστά, και τα δύο μικρόβια που απομονώθηκαν ενώ είναι φυσιολογικό να βρίσκονται στο έντερο προκαλούν λοίμωξη στον κόλπο. Συνεπώς εφόσον η κόρη σας είχε συμπτώματα, βάσει των αποτελεσμάτων των καλλιεργειών σαφώς και χρειαζόταν αντιβιοτική αγωγή.

 

Η διαταραχή του pH του κόλπου που σας ανέφεραν ισχύει για κορίτσια που έχουν περίοδο και ενήλικες γυναίκες, δε θα συμφωνήσω όμως ότι είναι πιθανή σε μικρό κορίτσι τέτοιας ηλικίας. Ο κόλπος των μικρών κοριτσιών έχει διαφορετική αναλογία μικροβίων από των ενηλίκων και διαφορετικό pH οπότε δεν τίθεται θέμα αποκατάστασης του pH με λήψη τέτοιων σκευασμάτων.

 

Θα σας συμβούλευα να ολοκληρώσετε την αγωγή και να συμβουλευτείτε τον παιδίατρο που παρακολουθεί συνήθως το παιδί αν τα συμπτώματα επιμείνουν. Έχετε επίσης υπόψη σας ότι μερικές φορές τα παιδιά αυτή της ηλικίας μπορεί να τοποθετήσουν κατά λάθος κάποιο αντικείμενο, κομματάκι χαρτί, κλπ. στον κόλπο, και αυτό να προδιαθέτει σε υποτροπιάζουσες λοιμώξεις. Η επιβεβαίωση δεν είναι πάντα εύκολη ούτε είναι η πρώτη διάγνωση που σκεφτόμαστε, απλά το αναφέρω ενημερωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, σας έστειλα τις εξετάσεις με e-mail (το βρήκα από το βιογραφικό σας). Περιμένω απάντηση σας.

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Καταρχάς σας εύχομαι ταχεία ανάρρωση από το τελευταίο δυσάρεστο συμβάν που αναφέρετε. Κάθε αποβολή είναι τραυματική εμπειρία, πόσο μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο. Αν και πρόωρο ακόμη, ελπίζω να βρείτε τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσετε.

 

Μελέτησα τις εξετάσεις σας και πρέπει να πω ότι έχετε ελεγχθεί ενδελεχώς από αιματολογικής άποψης. Όντως έχετε βρεθεί ετεροζυγώτης στο MTHFR A1298C και C677T και έχετε αυξημένη ομοκυστεΐνη που συνδέεται με τις μεταλλάξεις αυτές. Τα ευρήματα αυτά έχουν συνδεθεί με αποβολές, πρόωρο τοκετό, προεκλαμψία και άλλες επιπλοκές της κύησης αν και τα ευρήματα των ερευνών δεν είναι πάντα απολύτως σαφή. Πάντως θα συμφωνούσα κι εγώ ότι η ενδεδειγμενη αγωγή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ηπαρίνη, και επιπλέον εάν δεν υπάρχουν άλλες αντενδείξεις θα συνιστούσα και τη λήψη ασπιρίνης, φυλλικού οξέος, και βιταμινών Β6 και Β12 καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Τα αντιπατρικά αντισώματα είναι ένα μεγάλο θέμα και προσωπικά δεν έχω πεισθεί ότι η ανοσοθεραπεία προσφέρει κάποιο όφελος. Ξέρω ότι άλλοι συνάδελφοι διαφωνούν, όμως δεδομένου ότι είναι μια θεραπεία που έχει κάποιο ρίσκο επιπλοκών θεωρώ ότι οι μέχρι τώρα έρευνες δεν έχουν αποδείξει επαρκώς τη χρησιμότητά της.

 

Η υστεροσαλπιγγογραφία ενώ είναι χρήσιμη σε περιπτώσεις αδυναμίας σύλληψης δεν είναι το ίδιο κατάλληλη για διερεύνηση αποβολών. Άποψή μου είναι ότι η υστεροσκόπηση θα ήταν χρησιμότερη εξέταση μια και επιτρέπει τη διάγνωση και θεραπεία παθήσεων όπως διαφράγματα, πολύποδες, κ.α. με πολύ πιο άμεσο και αξιόπιστο τρόπο. Σαφώς η υστεροσαλπιγγογραφία είναι ευκολότερη όμως τελικά δε θα είναι εξίσου κατατοπιστική και εν τέλει ωφέλιμη.

 

Σχετικά με τα κύτταρα που αναρωτιέστε αν έμειναν από την πρώτη εγκυμοσύνη θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε γιατί δεν γνωρίζουμε κάποιο τέτοιο μηχανισμό που να εμπλέκεται σε αποβολές.

 

Τελειώνοντας, θα με ενδιέφερε να με ενημερώσετε και για τα ευρήματα της εξέτασης του εμβρύου και του πλακούντα όταν τα έχετε, σε περίπτωση που εντοπίσουν κάτι που να εξηγεί τι συνέβη. Έχετε πάντως υπόψη σας ότι αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις δε βρίσκεται τελικά κάτι το παθολογικό με το κύημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑΤΡΕ, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΟΓΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΗ ΣΕ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΥΝΕΧΕΙΖΟΝΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΜΕΣΑ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΞΥΣΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΣΥΜΦΕΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΜΑΤΑ.ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΟ ΚΑΜΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΗ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΞΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ, ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΡΟΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ??

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΔΕΞΙΑ ΠΟΝΑΩ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΛΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΝΑΩ??

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΗ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑΤΡΕ, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΟΓΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΗ ΣΕ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ.

ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΣΥΝΕΧΕΙΖΟΝΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕΧΡΙ ΜΕΣΑ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΞΥΣΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΣΥΜΦΕΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΜΑΤΑ.ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΟ ΚΑΜΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΗ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟΞΕΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ, ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΡΟΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ??

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΔΕΞΙΑ ΠΟΝΑΩ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΛΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΝΑΩ??

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΗ.

 

ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΗΜΕΡΑ 2000 ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ??? ΑΦΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ

ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ??

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΗΜΕΡΑ 2000 ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ??? ΑΦΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ

ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ??

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

 

 

Θα ήθελα να μου γράψετε ορισμένες πληροφορίες για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει:

 

- Τα αποτελέσματα όλων των χοριακών που κάνατε από την αρχή, μαζί με την ημερομηνία που εγιναν

- Την ημερομηνία της εμβρυομεταφοράς

- Την ημερομηνία της απόξεσης

- Πότε άρχισε ο πόνος δεξιά που περιγράφετε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου γράψετε ορισμένες πληροφορίες για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει:

 

- Τα αποτελέσματα όλων των χοριακών που κάνατε από την αρχή, μαζί με την ημερομηνία που εγιναν

- Την ημερομηνία της εμβρυομεταφοράς

- Την ημερομηνία της απόξεσης

- Πότε άρχισε ο πόνος δεξιά που περιγράφετε

 

Καλημερα σας,

 

26/11 πρωτη χοριακη 65 (την εκανα πιο νωρις τη 10η μερα της εμβρυομεταφορας)

27/11 χοριακη 98

30/11 χοριακη 291 (εγινε κανονικα τη 14η μερα της εμβρυομεταφορας)

4/12 χοριακη 808,7

6/12 χοριακη 2197

10/12 χοριακη 5500

12/12 χοριακη 8330

14/12 χοριακη 15600

20/12 χοριακη 38000

 

Η εμβρυομεταφορα εγινε 17/11

 

Η αποξεση εγινε 29/12

 

Ο πονος αρχησε περιπου της μερες που επαθα για την παλινδρομηση 20/12 και συνεχιζετε μεχρι και σημερα (δεξια κ καποιες στιγμες χαμηλα στη μητρα) που εχω κανει και την αποξεση.

Επειδη ποναω με εστειλε για χοριακη χθες 2000 και μου ειπαι να επαναλαβω τη Δευτερα

Πως γινετε η χοριακη να μην εχει μηδενιστη;; αφου εχει γινει αποξεση.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

26/11 πρωτη χοριακη 65 (την εκανα πιο νωρις τη 10η μερα της εμβρυομεταφορας)

27/11 χοριακη 98

30/11 χοριακη 291 (εγινε κανονικα τη 14η μερα της εμβρυομεταφορας)

4/12 χοριακη 808,7

6/12 χοριακη 2197

10/12 χοριακη 5500

12/12 χοριακη 8330

14/12 χοριακη 15600

20/12 χοριακη 38000

 

Η εμβρυομεταφορα εγινε 17/11

 

Η αποξεση εγινε 29/12

 

Ο πονος αρχησε περιπου της μερες που επαθα για την παλινδρομηση 20/12 και συνεχιζετε μεχρι και σημερα (δεξια κ καποιες στιγμες χαμηλα στη μητρα) που εχω κανει και την αποξεση.

Επειδη ποναω με εστειλε για χοριακη χθες 2000 και μου ειπαι να επαναλαβω τη Δευτερα

Πως γινετε η χοριακη να μην εχει μηδενιστη;; αφου εχει γινει αποξεση.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

 

 

Το ότι δεν έχει ακόμα μηδενιστεί η χοριακή δεν είναι απαραιτήτως πρόβλημα. Μετά από την απόξεση δεν εξαλείφεται από το αίμα αμέσως, αντίθετα παίρνει κάποιο καιρό μέχρι να φτάσει στο μηδέν (συνήθως 7-10 μέρες). Η μείωση που είχατε από την ημέρα της απόξεσης ως τώρα είναι πολύ σημαντική και επιπλέον δεν έχει συμπληρωθεί καν εβδομάδα οπότε είναι αναμενόμενο να ανιχνεύεται ακόμα.

 

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί ο γιατρός σας περί μη απόξεσης της μήτρας. Για να καθαρίσει το εσωτερικό χρειάζεται απαραίτητα ενός βαθμού απόξεση, έστω και ήπια. Η πιθανότητα συμφύσεων έτσι κι αλλιώς είναι εξαιρετικά μικρή αν η τεχνική της απόξεσης είναι σωστή. Εάν πάντως υποθέσουμε ότι υπάρχουν ακόμα κάποια τμήματα ιστού που δεν έχουν αποβληθεί τότε είναι λογικό να έχετε πόνο, αν και κατά κανόνα θα περιμέναμε να έχετε παράλληλα και σημαντική αιμορραγία.

 

Θα σας πρότεινα αν τα συμπτώματά σας δε βελτιωθούν τις επόμενες μια-δυο μέρες να κάνετε υπέρηχο τη Δευτέρα για να επιβεβαιωθεί ότι δεν υπάρχουν υπολείμματα κύησης ακόμα στη μήτρα. Το πιθανότερο είναι ότι όλα έχουν γίνει σωστά και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καλό είναι να μιλήσετε με το γιατρό σας, να του εκθέσετε τις ανησυχίες σας και να ζητήσετε μια πιο αναλυτική εξήγηση του τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχει ακόμα μηδενιστεί η χοριακή δεν είναι απαραιτήτως πρόβλημα. Μετά από την απόξεση δεν εξαλείφεται από το αίμα αμέσως, αντίθετα παίρνει κάποιο καιρό μέχρι να φτάσει στο μηδέν (συνήθως 7-10 μέρες). Η μείωση που είχατε από την ημέρα της απόξεσης ως τώρα είναι πολύ σημαντική και επιπλέον δεν έχει συμπληρωθεί καν εβδομάδα οπότε είναι αναμενόμενο να ανιχνεύεται ακόμα.

 

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί ο γιατρός σας περί μη απόξεσης της μήτρας. Για να καθαρίσει το εσωτερικό χρειάζεται απαραίτητα ενός βαθμού απόξεση, έστω και ήπια. Η πιθανότητα συμφύσεων έτσι κι αλλιώς είναι εξαιρετικά μικρή αν η τεχνική της απόξεσης είναι σωστή. Εάν πάντως υποθέσουμε ότι υπάρχουν ακόμα κάποια τμήματα ιστού που δεν έχουν αποβληθεί τότε είναι λογικό να έχετε πόνο, αν και κατά κανόνα θα περιμέναμε να έχετε παράλληλα και σημαντική αιμορραγία.

 

Θα σας πρότεινα αν τα συμπτώματά σας δε βελτιωθούν τις επόμενες μια-δυο μέρες να κάνετε υπέρηχο τη Δευτέρα για να επιβεβαιωθεί ότι δεν υπάρχουν υπολείμματα κύησης ακόμα στη μήτρα. Το πιθανότερο είναι ότι όλα έχουν γίνει σωστά και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καλό είναι να μιλήσετε με το γιατρό σας, να του εκθέσετε τις ανησυχίες σας και να ζητήσετε μια πιο αναλυτική εξήγηση του τι συμβαίνει.

 

Αιμορραγια δεν εχω, ουτε ειχα οταν ετυχε η παλινδρομηση. Το μονο που εχω μετα την αποξεση ειναι πολυ λιγο αιματακι, οχι σε ροη, μια σταγονα και οχι καθημερινα.

Μου ειπαι οτι εχουν μεινη υπολοιματα και οτι θα τα αποβαλο οταν αδιαθετησο, ισχυει κατι τετοιο;;

Aν κανω υπερηχο τη Δευτερα θα φανει αν εχω υπολοιματα;;

 

Γιατρε σας ευχαριστω παρα πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

Είχα κάνει τέστ παπ στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης και είχα λίγους μύκητες. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έχω καμία ενόχληση, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι κ στις 2 καλλιέργειες κολπικού υγρού που έκανα, γτ βρίσκομαι πλέον στην 37η εβδομάδα κυήσεως, πέρα του οτι όλα ήταν μια χαρά δεν έδειξαν καθόλου μύκητες! ¨Εφυγαν ή απλά βρίσκονται σε κάποια λανθάνουσα μορφή στον τράχηλο;Ποιά είναι η γνώμη σας;Υπάρχει περίπτωση να με ενοχλήσουν ξανά μετά τον τοκετό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Καταρχάς σας εύχομαι ταχεία ανάρρωση από το τελευταίο δυσάρεστο συμβάν που αναφέρετε. Κάθε αποβολή είναι τραυματική εμπειρία, πόσο μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο. Αν και πρόωρο ακόμη, ελπίζω να βρείτε τη δύναμη να ξαναπροσπαθήσετε.

 

Μελέτησα τις εξετάσεις σας και πρέπει να πω ότι έχετε ελεγχθεί ενδελεχώς από αιματολογικής άποψης. Όντως έχετε βρεθεί ετεροζυγώτης στο MTHFR A1298C και C677T και έχετε αυξημένη ομοκυστεΐνη που συνδέεται με τις μεταλλάξεις αυτές. Τα ευρήματα αυτά έχουν συνδεθεί με αποβολές, πρόωρο τοκετό, προεκλαμψία και άλλες επιπλοκές της κύησης αν και τα ευρήματα των ερευνών δεν είναι πάντα απολύτως σαφή. Πάντως θα συμφωνούσα κι εγώ ότι η ενδεδειγμενη αγωγή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ηπαρίνη, και επιπλέον εάν δεν υπάρχουν άλλες αντενδείξεις θα συνιστούσα και τη λήψη ασπιρίνης, φυλλικού οξέος, και βιταμινών Β6 και Β12 καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Τα αντιπατρικά αντισώματα είναι ένα μεγάλο θέμα και προσωπικά δεν έχω πεισθεί ότι η ανοσοθεραπεία προσφέρει κάποιο όφελος. Ξέρω ότι άλλοι συνάδελφοι διαφωνούν, όμως δεδομένου ότι είναι μια θεραπεία που έχει κάποιο ρίσκο επιπλοκών θεωρώ ότι οι μέχρι τώρα έρευνες δεν έχουν αποδείξει επαρκώς τη χρησιμότητά της.

 

Η υστεροσαλπιγγογραφία ενώ είναι χρήσιμη σε περιπτώσεις αδυναμίας σύλληψης δεν είναι το ίδιο κατάλληλη για διερεύνηση αποβολών. Άποψή μου είναι ότι η υστεροσκόπηση θα ήταν χρησιμότερη εξέταση μια και επιτρέπει τη διάγνωση και θεραπεία παθήσεων όπως διαφράγματα, πολύποδες, κ.α. με πολύ πιο άμεσο και αξιόπιστο τρόπο. Σαφώς η υστεροσαλπιγγογραφία είναι ευκολότερη όμως τελικά δε θα είναι εξίσου κατατοπιστική και εν τέλει ωφέλιμη.

 

Σχετικά με τα κύτταρα που αναρωτιέστε αν έμειναν από την πρώτη εγκυμοσύνη θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε γιατί δεν γνωρίζουμε κάποιο τέτοιο μηχανισμό που να εμπλέκεται σε αποβολές.

 

Τελειώνοντας, θα με ενδιέφερε να με ενημερώσετε και για τα ευρήματα της εξέτασης του εμβρύου και του πλακούντα όταν τα έχετε, σε περίπτωση που εντοπίσουν κάτι που να εξηγεί τι συνέβη. Έχετε πάντως υπόψη σας ότι αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις δε βρίσκεται τελικά κάτι το παθολογικό με το κύημα.

 

Καλή χρονιά και σε σας. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έπαιρνα φυλλικό οξύ και neurobion 3 μήνες πριν μείνω έγκυος και ξεκίνησα ηπαρίνη μόλις έμεινα έγκυος καθώς συνέχισα και το φυλλικο οξύ. Γι αυτό και έφτασα έως την 20η εβδομάδα πιστεύω.

Αυτό το θέμα με τα αντιπατρικά δεν το πιστεύω και το φοβάμαι πολύ αλλά αν υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες κάνοντας τα εμβόλια να καταφέρω να κάνω παιδί θα τα κάνω.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η διαδικασία της υστεροσκόπησης , αν είναι επίπονη καθώς και το κόστος της. Επίσης πόσο καιρό μετά την απόξεση μπορώ να την κάνω.

Εδώ στο forum έχω διαβάσει πολλές κοπέλες να συνδέουν τις παλίνδρομες με το σάκχαρο και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να εξεταστώ για σάκχαρο με καμπύλη σακχάρου και αντίσταση στην ινσουλίνη τώρα και κατά τη διάρκεια μιας μελλοντικής εγκυμοσύνης. Στις εξετάσεις που έκανα πέρσι αλλά και στις εγκυμοσύνες δεν μου ζητήθηκε ποτέ.

 

Και βέβαια θα σας ενημερώσω μόλις βγει η εξέταση του μωρού και του πλακούντα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Καλή σας νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλη χρονια γιατρε!Θα ηθελα την αποψη σας και για το δικο μου θεμα.Πριν λιγο καιρο ειχα μια παλλινδρομη κυηση περιπου στην 9 εβδομαδα.Δεν ειδαμε εμβρυο ουτε ακουσαμε βεβαια καρδια.Η τιμη της χοριακης δεν διπλασιαζοταν, η αναπτυξη του σακου ηταν ιδια απο την 7η εβδομαδα μεχρι και την 9η οποτε και προχωρησαμε σε αποξεση.Να σας πω εδω οτι εχω ηδη μια κορουλα 7 χρονων.Μετα την παλλινδρομη λοιπον ο γιατρος μου, μου συνεστησε να κανω καποιες εξετασεις για να αποκλεισουμε την πιθανοτητα παλλινδρομης απο αυτες τις αιτιες.Εκανα λοιπον γενικη αιματος (καλη γενικα)με αιματοκριτη 41,4 σιδηρος 53μg/dl φερριτινη 47,2ng/ml.Ανοσοβιολογικες: αντισωματα CMV IgG ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,1,αντισωματα CMV IgM AΡΝΗΤΙΚΟ: 0,2,αντισωματα τοξοπλασματος IgG ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,1 και αντισωματα τοξοπλασματος IgM ΑΡΝΗΤΙΚΟ: 0,2.Αντισωματα Λιστεριας (somatic):αρνητικο,(flagellar):αρνητικο,(somatic type 4b:O)αρνητικο και (flagellar type 4b:H):αρνητικο.Ορμονολογικες :ΑΘΑ ΑΝΤΙ-Τ(ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ) :26,0 IU/ml,ΑΘΑ ΑΝΤΙ-ΤΡΟ :47,0 ΙU/ml,ΑΘΑ ΑΝΤΙ-Μ(ΜΙΚΡΟΣΩΜΙΑΚΑ):45 IU/ml και προγεστερονη: 0,8ng/ml.Ελεγχος θυρεοειδους: T3 :2,0 nmol/L ,T4 :127nmol/L και ΤSH :1,03μIU/ml.Εξετασεις πηκτικοτητας:Χρονος προθρομβινης (PT/QUICK) χρονος εξατασθεντος :11,2 sec.Χρονος μαρτυρα :11,0 sec.Δεικτης INR :1,02.Χρονος ενεργοποιημενης μερικης θρομβοπλαστινης (APTT):30,8 sec.Ινωδογονο:307 mg/dl.Καλλιεργεια για μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα αρνητικα και τα δυο.Καλλιεργεια κολπικου εκκριματος :Tιποτα παθογονο.Χλαμυδια τραχηλικου επιχρισματος :Αρνητικο.

Θα ηθελα λοιπον την αποψη σας για τις εξετασεις οπως επισης να ρωτησω αν τις θεωρειτε αρκετες η θα επρεπε να κανω και καποιες ακομα μιας και διαβασα οτι οι εξετασεις θρομβοφιλιας εμπεριεχουν και αλλες και ειναι ενα πιο μεγαλο πακετο απο εξετασεις σε σχεση με αυτες που εκανα εγω ,οπως επισης οτι θα επρεπε να εχω κανει καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης και καποια εξεταση για ΝΚ κυτταρα που δεν ξερω τι ειναι.Επισης η ιστολογικη του εμβρυου εδειξε στοιχεια αμνιακου σακου και εμβρυακα στοιχεια χωρις καποιο παθολογικο αιτιο.Περιμενω και την δικη σας αποψη και καθοδηγηση.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Αιμορραγια δεν εχω, ουτε ειχα οταν ετυχε η παλινδρομηση. Το μονο που εχω μετα την αποξεση ειναι πολυ λιγο αιματακι, οχι σε ροη, μια σταγονα και οχι καθημερινα.

Μου ειπαι οτι εχουν μεινη υπολοιματα και οτι θα τα αποβαλο οταν αδιαθετησο, ισχυει κατι τετοιο;;

Aν κανω υπερηχο τη Δευτερα θα φανει αν εχω υπολοιματα;;

 

Γιατρε σας ευχαριστω παρα πολυ!

 

 

Αν τα υπολείμματα είναι σχετικά λίγα τότε συνήθως θα αποβληθούν με την επομένη περίοδο. Μεγαλύτερα κομμάτια όμως (συνήθως διαστάσεων πάνω από 2 εκατοστά) μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα. Υπερηχογραφικά όντως μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν και τι διάστασης υπολείμματα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...