Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ,

Είμαι στην 33η εβδομάδα κυήσεως και έπαθα περιοδοντίτιδα! Πήγα στην οδοντίατρο και μου έδωσε ειδικό στοματικό διάλυμα, οδοντόβουρτσα και οδοντόπαστα! Μου έκανε εντύπωση οτι εξελίχθηκε σε μια μέρα, πολύ γρήγορα! Φοβάμαι πολύ όμως γιατρέ και η ψυχολογία μου έπεσε πάρα πολύ!Υπάρχει κίνδυνος για το μωράκι μου;Είναι συνηθισμένο;Τι άλλο μπορώ να κάνω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ομολογουμένως μου κάνει εντύπωση που δε σας τα έχουν εξηγήσει αυτά εκεί που κάνατε εξωσωματική, συνήθως είναι πολύ επεξηγηματικοί σ΄αυτά τα θέματα. Ο πρώτος υπέρηχος είναι κατά κανόνα κολπικός και γίνεται γύρω στις 6 εβδομάδες - την ερχόμενη εβδομάδα θα ήταν καλά στη δική σας περίπτωση. Θα πρέπει να φανεί ο σάκος, το έμβρυο και ίσως η καρδιακή λειτουργία του εμβρύου.

 

Κυριε Μιχαλοπουλε, σας ευχαριστω παρα πολυ!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά το πρόβλημα μου.

Έκανα διαγνωστική λαπαροσκόπηση (πριν 3 ημέρες, πονάω ακόμα και έχω και αιμορραγία, είναι φυσιολογικό αυτό?) και μου διέγνωσαν ότι και οι 2 μου σάλπιγγες είναι κολλημένες στη μήτρα (τι σημαίνει δηλαδή αυτό?), είναι όμως διαβατές.

Η μήτρα φυσιολογική.

Πρέπει όμως μου είπαν να κάνω εξωσωματική και επίσης έχω χαμηλή ΑΜΗ, 14.

Υπάρχει περίπτωση να πετύχει η εξωσωματική?

Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω κάνει παλιότερα 3 επεμβάσεις για κύστη ωοθήκης.

Ποια είναι η γνώμη σας και τι πρέπει να προσέξω?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Συνήθως η διαγνωστική λαπαροσκόπηση δε συνοδεύεται από παρατεταμένο πόνο ή αιμορραγία, αν και εξαρτάται από τι ακριβώς έγινε κατά το χειρουργείο. Αν τα συμπτώματά σας αντί να βελτιώνονται χειροτερεύουν θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας.

 

Οι σάλπιγγες φυσιολογικά έχουν κινητικότητα μέσα στην πύελο, δηλαδή το ένα τους άκρο μπορεί να κινείται ελεύθερα πράγμα σημαντικό για τη σύλληψη. Όταν είναι κολλημένες στη μήτρα η λειτουργία τους επηρεάζεται αρνητικά και αυτό μπορεί να συμβεί σε περιπτώσεις ιστορικού πυελικής φλεγμονής, ενδομητρίωσης, λόγω προηγούμενων χειρουργείων, κ.α.

 

Ο μόνος αρμόδιος να σας συμβουλέψει για το αν είναι δυνατό να συλλάβετε φυσιολογικά ή όχι είναι ο χειρουργός σας που έχει και ιδία άποψη για την περίπτωσή σας. Πάντως η εξωσωματική συνήθως επιτυγχάνει καλά αποτελέσματα όταν υπάρχουν προβλήματα με τις σάλπιγγες γιατί τις παρακάμπτει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σας, γιατρε. Μου επιβεβαιωσατε οσα υποψιαζομουν. Με την απαντηση σας ομως μου γεννηθηκε η απορια: σε ποιο μεγεθος ειναι καλυτερο να εγχειριζεται μια κυστη? για παραδειγμα οι ιδιωτικες κλινικες λενε πως δεν εγχειριζουν κατω απο 5 εκ κυστεις ενω δημοσια νοσοκομεια δεν εγχειριζουν κατω απο 10 εκ.

εγω που ειμαι στα 4 εκ τωρα και αν ολα πανε καλα θα ελαττωθει κι αλλο, ποσο σωστο ειναι να κανω την εγχειριση? με εχουν μπερδεψει αυτοι οι αριθμοι... ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο?

επισης απο την πλευρα του γιατρου, σε ποιο μεγεθος περιπου του ειναι πιο ευκολο να κανει μια καθαρη εγχειριση?

 

 

Συνήθως μέχρι τα 5 εκ. μια κύστη θεωρείται μάλλον απίθανο να δώσει συμπτώματα και κυρίως να προκαλέσει συστροφή ωοθήκης. Από τα 5 εκ. και πάνω όμως αυτή η πιθανότητα αυξάνει γι'αυτό και τα 5 εκ. συνήθως αποτελούν το όριο για να συστηθεί χειρουργική αντιμετώπιση. Τα 10 εκ. που αναφέρετε κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλο μέγεθος και είναι σωστότερο να επέμβει κανείς νωρίτερα. Πάντως αν στην περίπτωσή σας η κύστη τελικά συρρικνωθεί πιθανώς να μη χρειαστεί τελικά επέμβαση.

 

Από πλευράς γιατρού το μέγεθος της κύστης δεν είναι τόσο σημαντικό αν και μια πολύ μεγάλη κύστη είναι σχετικά δυσκολότερη χειρουργικά από μια μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

Είμαι στην 33η εβδομάδα κυήσεως και έπαθα περιοδοντίτιδα! Πήγα στην οδοντίατρο και μου έδωσε ειδικό στοματικό διάλυμα, οδοντόβουρτσα και οδοντόπαστα! Μου έκανε εντύπωση οτι εξελίχθηκε σε μια μέρα, πολύ γρήγορα! Φοβάμαι πολύ όμως γιατρέ και η ψυχολογία μου έπεσε πάρα πολύ!Υπάρχει κίνδυνος για το μωράκι μου;Είναι συνηθισμένο;Τι άλλο μπορώ να κάνω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα,

 

Κίνδυνος για το μωρό δεν υπάρχει εφόσον αρχίσατε αγωγή και το πρόβλημα αντιμετωπίζεται. Οδοντιατρικά προβλήματα είναι συχνά στην εγκυμοσύνη και κατά κανόνα οφείλονται σε επιδείνωση κάποιας προϋπάρχουσας κατάστασης. Ακολουθώντας τις οδηγίες του οδοντιάτρου θα ξεπεραστεί το πρόβλημα, απλά βεβαιωθείτε ότι το στοματικό υγρό που χρησιμοποιείτε είναι ασφαλές για εγκύους (π.χ. το Hexalen δεν είναι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως μέχρι τα 5 εκ. μια κύστη θεωρείται μάλλον απίθανο να δώσει συμπτώματα και κυρίως να προκαλέσει συστροφή ωοθήκης. Από τα 5 εκ. και πάνω όμως αυτή η πιθανότητα αυξάνει γι'αυτό και τα 5 εκ. συνήθως αποτελούν το όριο για να συστηθεί χειρουργική αντιμετώπιση. Τα 10 εκ. που αναφέρετε κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλο μέγεθος και είναι σωστότερο να επέμβει κανείς νωρίτερα. Πάντως αν στην περίπτωσή σας η κύστη τελικά συρρικνωθεί πιθανώς να μη χρειαστεί τελικά επέμβαση.

 

Από πλευράς γιατρού το μέγεθος της κύστης δεν είναι τόσο σημαντικό αν και μια πολύ μεγάλη κύστη είναι σχετικά δυσκολότερη χειρουργικά από μια μικρότερη.

 

ευχαριστω πολυ γιατρε!

καλο βραδυ και καλη συνεχεια στο εργο σας!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατρέ! Ναί το στοματικό διάλυμα όντως γράφει οτι δίνεται και σε εγκυμονούσες! ¨Ηδη βλέπω διαφορά αν και το έχω χρησιμοποιήσει μόλις 3 φορές!

Σας ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε

ειμαι 5εβδομαδον και 3ημερον και χθες στον υπερηχο ειδαμε το σακο και μια κουκιδα, γιατι βδομαδα που ειμαι ειναι φυσιολογικο;

ειμαι φοβησμενη επειδη δεν υπηρχαν καρδιακη παλμοι μεχρι ποτε ειναι φυσιολογικο για να εμφανιστουν;

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ!

Θα ηθελα να σας ρωτήσω με ποιον τρόπο υπολογίζεται η ημερομηνία για αυχενική διαφάνεια και υπέρηχο β επιπεδου. Με βάση την τελευταία ημέρα περιόδου ή με βάση τις εβδομάδες της κύησης που δείχνει ο υπέρηχος;

Αν υπολογίζεται με βάση την τελευταία ημέρα περιόδου μπορείτε μήπως να μου πείτε πως μπορει να υπολογίσει κανείς τις ημερομηνίες για αυτές τις εξετάσεις;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

ο γυναικολογος μου, μου εχει διαγνωσει πολυποδα πριν 2 χρονια, και τωρα 2 χρονια μετα απο 1.5 εκατοστο έγινε 3 εκατοστα και μου ειπε πως πρεπει να τον αφαιρεσω.

 

εχω τρομοκρατηθει απο την ιδεα του χειρουργειου και δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω.

 

μενω επαρχια και ψαχνω γιατρο στην θεσ/νικη.

 

εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη;

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα.

 

Σας έχω ξανασυμβουλευτεί, και θα ήθελα για άλλη μία φορά την άποψη σας.

 

Διανύω την 25η εβδομάδα κύησης, και πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου τα οποία έχουν ως εξής: νηστείας 83, 60' 123, 120' 134 με χορήγηση 75γρ. γλυκόζης. Να σημειώσω ότι κοντά στα 60 λεπτά ένιωσα έντονη δυσφορία, με τάση λιποθυμίας και τάση προς έμετο, χωρίς όμως να λιποθυμήσω.

Πως αξιολογείτε τα αποτελέσματα?

Επίσης για αντισώματα κυτταρομεγαλοιου (CMV) IgG το αποτέλεσμα ήταν 0.60 IU/mL. Και σύμφωνα μ'αυτά που γράφει δίπλα αυτό το αποτέλεσμα μεταφράζεται σαν αμφίβολο, αφού όπως αναφέρει "Αμφίβολο: 0.4 - 0.6 IU/mL". Τι σημαίνει αμφίβολο αποτέλεσμα για αυτά τα αντισώματα; Υπάρχει κίνδυνος για το παιδί?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Πραγματικά σας τιμά η δουλειά που κάνετε εδώ στο forum και ο χρόνος που μας αφιερώνετε!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κυριε Μιχαλοπουλε

ειμαι 5εβδομαδον και 3ημερον και χθες στον υπερηχο ειδαμε το σακο και μια κουκιδα, γιατι βδομαδα που ειμαι ειναι φυσιολογικο;

ειμαι φοβησμενη επειδη δεν υπηρχαν καρδιακη παλμοι μεχρι ποτε ειναι φυσιολογικο για να εμφανιστουν;

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ-των προτερων

 

Καλησπέρα,

 

Για 5+3 εβδ. το ότι είδατε το σάκο και υποθέτω τον εμβρυϊκό πόλο (η κουκίδα που λέτε) είναι φυσιολογικό και ό,τι περιμένει να δει κανείς σε αυτή τη φάση. Η καρδιακή λειτουργία έπεται, κατά κανόνα εμφανίζεται μετά τις 6 εβδομάδες, δηλαδή μάλλον θα φανεί την ερχόμενη εβδομάδα. Φαντάζομαι ότι και ο γιατρός που σας έκανε τον υπέρηχο κάτι αντίστοιχο θα σας είπε.

 

Μη φοβάστε, υπομονή λίγες μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ!

Θα ηθελα να σας ρωτήσω με ποιον τρόπο υπολογίζεται η ημερομηνία για αυχενική διαφάνεια και υπέρηχο β επιπεδου. Με βάση την τελευταία ημέρα περιόδου ή με βάση τις εβδομάδες της κύησης που δείχνει ο υπέρηχος;

Αν υπολογίζεται με βάση την τελευταία ημέρα περιόδου μπορείτε μήπως να μου πείτε πως μπορει να υπολογίσει κανείς τις ημερομηνίες για αυτές τις εξετάσεις;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Η ηλικία της κύησης υπολογίζεται ως εξής:

- Αν ο κύκλος είναι σταθερός και η ηλικία κύησης βάσει της τελευταίας περιόδου διαφέρει από αυτή βάσει υπερήχου λιγότερο από μια εβδομάδα, τότε δεχόμαστε αυτή βάση της τελευταίας περιόδου. Π.χ. αν βάσει περιόδου βγαίνει ΠΗΤ 14/5/13 και βάσει υπερήχου 9/5/13 τότε δεχόμαστε την 14/5/13.

- Αν ο κύκλος είναι ασταθής ή η διαφορά μεταξύ των δυο υπολογισμών είναι μεγαλύτερη από 1 εβδομάδα τότε πάμε βάσει υπερήχου. Π.χ. αν βάσει περιόδου βγαίνει ΠΗΤ 14/5/13 και βάσει υπερήχου 5/5/13 τότε δεχόμαστε την 5/5/13.

 

Από τη στιγμή που θα καθοριστεί η ΠΗΤ τότε βγαίνουν και οι ημερομηνίες για τους υπερήχους α' και β' επιπέδου. Ο α' επιπέδου γίνεται μεταξύ 11 και 14 εβδομάδων, και ο β' επιπέδου γύρω στις 20 με 22 εβδομάδες.

 

Ένα χρήσιμο εργαλείο για υπολογισμό της ΠΗΤ βάσει περιόδου μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/due-date-calculator.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

ο γυναικολογος μου, μου εχει διαγνωσει πολυποδα πριν 2 χρονια, και τωρα 2 χρονια μετα απο 1.5 εκατοστο έγινε 3 εκατοστα και μου ειπε πως πρεπει να τον αφαιρεσω.

 

εχω τρομοκρατηθει απο την ιδεα του χειρουργειου και δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω.

 

μενω επαρχια και ψαχνω γιατρο στην θεσ/νικη.

 

εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη;

 

ευχαριστω.

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα συμφωνήσω ότι εφόσον ο πολύποδας έχει μεγαλώσει θα ήταν καλύτερο να αφαιρεθεί. Πάντως θα ήμουν πολύ καθησυχαστικός, ενδομήτριοι πολύποδες είναι πολύ συνηθισμένοι και στη συντριπτική πλειοψηφία τους καλοήθεις. Η υστεροσκοπική αφαίρεση είναι μια σχετικά απλή επέμβαση, ασφαλής, που προκαλεί πολύ περιορισμένο πόνο και σας επιτρέπει να επιστρέψετε σπίτι αυθημερόν. Πάρα πολλές γυναίκες κάνουν τέτοιες επεμβάσεις καθημερινά, μη σας ανησυχεί.

 

Εάν θα θέλατε να σας δώσω το όνομα ενός καλού συναδέλφου στη Θεσσαλονίκη με εμπειρία στο αντικείμενο στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.

 

Σας έχω ξανασυμβουλευτεί, και θα ήθελα για άλλη μία φορά την άποψη σας.

 

Διανύω την 25η εβδομάδα κύησης, και πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου τα οποία έχουν ως εξής: νηστείας 83, 60' 123, 120' 134 με χορήγηση 75γρ. γλυκόζης. Να σημειώσω ότι κοντά στα 60 λεπτά ένιωσα έντονη δυσφορία, με τάση λιποθυμίας και τάση προς έμετο, χωρίς όμως να λιποθυμήσω.

Πως αξιολογείτε τα αποτελέσματα?

Επίσης για αντισώματα κυτταρομεγαλοιου (CMV) IgG το αποτέλεσμα ήταν 0.60 IU/mL. Και σύμφωνα μ'αυτά που γράφει δίπλα αυτό το αποτέλεσμα μεταφράζεται σαν αμφίβολο, αφού όπως αναφέρει "Αμφίβολο: 0.4 - 0.6 IU/mL". Τι σημαίνει αμφίβολο αποτέλεσμα για αυτά τα αντισώματα; Υπάρχει κίνδυνος για το παιδί?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Πραγματικά σας τιμά η δουλειά που κάνετε εδώ στο forum και ο χρόνος που μας αφιερώνετε!

 

 

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου σας είναι φυσιολογικά οπότε δε χρειάζεται κάποια παρέμβαση. Η τάση λιποθυμίας που περιγράφετε συμβαίνει δυστυχώς αρκετά συχνά σε αυτή τη δοκιμασία αλλά δε σημαίνει κάτι.

 

Τα IgG αντισώματα δείχνουν γενικά αν έχει έρθει κάποιος σε επαφή με έναν παθογόνο παράγοντα κάποια στιγμή της ζωής του, δε διευκρινίζουν όμως πότε έγινε αυτό. Πιο σημαντικό σε περιπτώσεις κύησης είναι το αποτέλεσμα των αντισωμάτων IgM που δείχνουν πρόσφατη ή τρέχουσα λοίμωξη. Αν αυτά είναι αρνητικά, το αποτέλεσμα που αναφέρετε μπορεί να σημαίνει ότι έχετε έρθει κάποια στιγμή σε επαφή με τον ιό αλλά αυτό έγινε στο παρελθόν, πιθανότατα πολύ πριν την εγκυμοσύνη, οπότε και άνευ σημασίας. Δείτε οπότε το αποτέλεσμα CMV IgM, αν είναι αρνητικό δε χρειάζεται να ασχοληθείτε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Για 5+3 εβδ. το ότι είδατε το σάκο και υποθέτω τον εμβρυϊκό πόλο (η κουκίδα που λέτε) είναι φυσιολογικό και ό,τι περιμένει να δει κανείς σε αυτή τη φάση. Η καρδιακή λειτουργία έπεται, κατά κανόνα εμφανίζεται μετά τις 6 εβδομάδες, δηλαδή μάλλον θα φανεί την ερχόμενη εβδομάδα. Φαντάζομαι ότι και ο γιατρός που σας έκανε τον υπέρηχο κάτι αντίστοιχο θα σας είπε.

 

Μη φοβάστε, υπομονή λίγες μέρες ακόμα.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ! με εχετε βοηθησει αρκετες φορες!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η ηλικία της κύησης υπολογίζεται ως εξής:

- Αν ο κύκλος είναι σταθερός και η ηλικία κύησης βάσει της τελευταίας περιόδου διαφέρει από αυτή βάσει υπερήχου λιγότερο από μια εβδομάδα, τότε δεχόμαστε αυτή βάση της τελευταίας περιόδου. Π.χ. αν βάσει περιόδου βγαίνει ΠΗΤ 14/5/13 και βάσει υπερήχου 9/5/13 τότε δεχόμαστε την 14/5/13.

- Αν ο κύκλος είναι ασταθής ή η διαφορά μεταξύ των δυο υπολογισμών είναι μεγαλύτερη από 1 εβδομάδα τότε πάμε βάσει υπερήχου. Π.χ. αν βάσει περιόδου βγαίνει ΠΗΤ 14/5/13 και βάσει υπερήχου 5/5/13 τότε δεχόμαστε την 5/5/13.

 

Από τη στιγμή που θα καθοριστεί η ΠΗΤ τότε βγαίνουν και οι ημερομηνίες για τους υπερήχους α' και β' επιπέδου. Ο α' επιπέδου γίνεται μεταξύ 11 και 14 εβδομάδων, και ο β' επιπέδου γύρω στις 20 με 22 εβδομάδες.

 

Ένα χρήσιμο εργαλείο για υπολογισμό της ΠΗΤ βάσει περιόδου μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/due-date-calculator.aspx

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κυριε Μιχαλοπουλε θα ηθελα για αλλη μια φορα τη συμβουλη σας! συγνωμη αν σας εχω κουραση.

Σημερα πηγα για χοριακη ειναι η 28η μερα της εμβρυομεταφορας και το αποτελεσμα ειναι 8,330 την Δευτερα πηγα για υπερηχο και ειμαι 5βδομαδον και 3μερον. το αποτελεσμα της χοριακης ειναι φυσιολογικο? αν ειναι υπαρχει περιπτωση να εχω φυσιολογικη χοριακη και να εχω προβλημα στο τι μπορει να δειξη ο υπερηχος 'η η χοριακη επιβεβαιωνη οτι ολα θα πανε καλα?

εχω τρομερο αγχος για την αλλη βδομαδα που θα παω για να ακουσω καρδουλα.

Η οιστραδιολη ειναι 4.300 κ η προγεστερονη 60 οσες μετρησης εχω κανει ειναι οι ιδιες τιμες αυτο επιβεβαιωνη οτι θα πανε ολα καλα?

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου σας είναι φυσιολογικά οπότε δε χρειάζεται κάποια παρέμβαση. Η τάση λιποθυμίας που περιγράφετε συμβαίνει δυστυχώς αρκετά συχνά σε αυτή τη δοκιμασία αλλά δε σημαίνει κάτι.

 

Τα IgG αντισώματα δείχνουν γενικά αν έχει έρθει κάποιος σε επαφή με έναν παθογόνο παράγοντα κάποια στιγμή της ζωής του, δε διευκρινίζουν όμως πότε έγινε αυτό. Πιο σημαντικό σε περιπτώσεις κύησης είναι το αποτέλεσμα των αντισωμάτων IgM που δείχνουν πρόσφατη ή τρέχουσα λοίμωξη. Αν αυτά είναι αρνητικά, το αποτέλεσμα που αναφέρετε μπορεί να σημαίνει ότι έχετε έρθει κάποια στιγμή σε επαφή με τον ιό αλλά αυτό έγινε στο παρελθόν, πιθανότατα πολύ πριν την εγκυμοσύνη, οπότε και άνευ σημασίας. Δείτε οπότε το αποτέλεσμα CMV IgM, αν είναι αρνητικό δε χρειάζεται να ασχοληθείτε παραπάνω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ μου!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κ συγχαρητηρια που ειστε κοντα μας. διανυω την 15η εβδομαδα της 2ης εγκυμοσυνης μου.σην 9η εβδομαδα ειχα μια τεραστια αποκλληση του σακου συνοδευομενη φυσικα με ακατασχετη αιμορραγια,χρειαστηκε να κανω μεχρι κ μεταγγιση.ομως δυστυχως η αιμιρραγια συνεχιζεται καθημερινα απο τοτε,λιγοτερη ροη βεβαια αλλα συνεχομενη,το μωρακι αναπτυσσεται κανονικα. υπαρχουν ελπιδες να σταματησει το αιμα καποια στιγμη? ποσο επικυνδινο ειναι αυτο για το μωρο κ για μενα? σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κυριε Μιχαλοπουλε θα ηθελα για αλλη μια φορα τη συμβουλη σας! συγνωμη αν σας εχω κουραση.

Σημερα πηγα για χοριακη ειναι η 28η μερα της εμβρυομεταφορας και το αποτελεσμα ειναι 8,330 την Δευτερα πηγα για υπερηχο και ειμαι 5βδομαδον και 3μερον. το αποτελεσμα της χοριακης ειναι φυσιολογικο? αν ειναι υπαρχει περιπτωση να εχω φυσιολογικη χοριακη και να εχω προβλημα στο τι μπορει να δειξη ο υπερηχος 'η η χοριακη επιβεβαιωνη οτι ολα θα πανε καλα?

εχω τρομερο αγχος για την αλλη βδομαδα που θα παω για να ακουσω καρδουλα.

Η οιστραδιολη ειναι 4.300 κ η προγεστερονη 60 οσες μετρησης εχω κανει ειναι οι ιδιες τιμες αυτο επιβεβαιωνη οτι θα πανε ολα καλα?

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

 

Στη φάση που βρίσκεστε η β-χοριακή και οι άλλες βιοχημικές εξετάσεις έχουν σχετικά μικρή σημασία μια και ξέρουμε ήδη από τον υπέρηχο ότι υπάρχει σάκος και έμβρυο. Από δω και πέρα πρέπει να κάνετε υπομονή και να δώσετε χρόνο στο μωράκι να μεγαλώσει για να φανεί η καρδιακή του λειτουργία. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια εξέταση που να μπορεί αξιόπιστα να προβλέψει πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένετε. Πάντως η στατιστική είναι με το μέρος σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κ συγχαρητηρια που ειστε κοντα μας. διανυω την 15η εβδομαδα της 2ης εγκυμοσυνης μου.σην 9η εβδομαδα ειχα μια τεραστια αποκλληση του σακου συνοδευομενη φυσικα με ακατασχετη αιμορραγια,χρειαστηκε να κανω μεχρι κ μεταγγιση.ομως δυστυχως η αιμιρραγια συνεχιζεται καθημερινα απο τοτε,λιγοτερη ροη βεβαια αλλα συνεχομενη,το μωρακι αναπτυσσεται κανονικα. υπαρχουν ελπιδες να σταματησει το αιμα καποια στιγμη? ποσο επικυνδινο ειναι αυτο για το μωρο κ για μενα? σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλησπέρα,

 

Αν και μικρές αιμορραγίες είναι συνηθισμένες στο πρώτο τρίμηνο, οι μεγαλύτερες όπως αυτή που περιγράφετε είναι πολύ σπανιότερες και με μεγαλύτερο κίνδυνο για την εγκυμοσύνη. Παρόλα αυτά δεν είναι λίγες οι γυναίκες που ακόμα και με τέτοια επεισόδια καταφέρνουν να συνεχίσουν και να γεννήσουν τελικά υγιή παιδιά. Στις περισσότερες κάποια στιγμή η αιμορραγία σταματάει, σε μια μειοψηφία όμως μπορεί να συνεχιστεί ως το τέλος. Γιατί συμβαίνει αυτό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι σε άλλες είναι πραγματικά δύσκολο να εξηγηθεί.

 

Το ότι το μωρό συνεχίζει να αναπτύσσεται είναι ενθαρρυντικό για την ώρα, αν και η συνεχιζόμενη αιμορραγία είναι όντως ανησυχητική. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να περιορίσετε τις δραστηριότητες σας και να κάνετε τακτικές εξετάσεις αίματος όσο διαρκεί η αιμορραγία για να είστε σίγουρη ότι δε θα αναπτύξετε αναιμία λόγω της απώλειας αίματος. Από κει και πέρα φοβάμαι ότι το πώς θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση είναι κατά βάση θέμα τύχης.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Στη φάση που βρίσκεστε η β-χοριακή και οι άλλες βιοχημικές εξετάσεις έχουν σχετικά μικρή σημασία μια και ξέρουμε ήδη από τον υπέρηχο ότι υπάρχει σάκος και έμβρυο. Από δω και πέρα πρέπει να κάνετε υπομονή και να δώσετε χρόνο στο μωράκι να μεγαλώσει για να φανεί η καρδιακή του λειτουργία. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια εξέταση που να μπορεί αξιόπιστα να προβλέψει πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένετε. Πάντως η στατιστική είναι με το μέρος σας!

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν και μικρές αιμορραγίες είναι συνηθισμένες στο πρώτο τρίμηνο, οι μεγαλύτερες όπως αυτή που περιγράφετε είναι πολύ σπανιότερες και με μεγαλύτερο κίνδυνο για την εγκυμοσύνη. Παρόλα αυτά δεν είναι λίγες οι γυναίκες που ακόμα και με τέτοια επεισόδια καταφέρνουν να συνεχίσουν και να γεννήσουν τελικά υγιή παιδιά. Στις περισσότερες κάποια στιγμή η αιμορραγία σταματάει, σε μια μειοψηφία όμως μπορεί να συνεχιστεί ως το τέλος. Γιατί συμβαίνει αυτό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι σε άλλες είναι πραγματικά δύσκολο να εξηγηθεί.

 

Το ότι το μωρό συνεχίζει να αναπτύσσεται είναι ενθαρρυντικό για την ώρα, αν και η συνεχιζόμενη αιμορραγία είναι όντως ανησυχητική. Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να περιορίσετε τις δραστηριότητες σας και να κάνετε τακτικές εξετάσεις αίματος όσο διαρκεί η αιμορραγία για να είστε σίγουρη ότι δε θα αναπτύξετε αναιμία λόγω της απώλειας αίματος. Από κει και πέρα φοβάμαι ότι το πώς θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση είναι κατά βάση θέμα τύχης.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να ειστε καλα! ειμαι συνεχως σε ακινησια ολες αυτες τις εβδομαδες αλλα το αιμα ασταματητο! ευχομαι κ εγω να εξελιχθει καλα. κ παλι σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα κ απο μενα !

Απο την ημερα της εμβρυομεταφορας μεχρι κ την αυχενικη διαφανεια εκανα προληπτικα αντιπηκτικες ενεσεις innohep κ επαιρνα παιδικη ασπιρινη . Να σημειωσω εδω οτι πριν την εγκυμοσυνη μου ειχα 2 βιοχημικες αποβολες .

Την ημερα της αυχενικης ο γιατρος μου ειπε να σταματησω τις ενεσεις κ να συνεχιζω απλα την ασπιρινη η οποια με καλυπτει πλεον .

Δεν θελω σε καμια περιπτωση να αμφισβητησω τον γιατρο , απλα επειδη αγχωνομαι μη κανω κακο στο μωρο μου θα ηθελα κ τη δικη σας γνωμη .

Το αγχος μου εχει να κανει με το γεγονος οτι τις ενεσεις τις καναμε προληπτικα κ δεν ξερουμε ουσιαστικα αν εχω προβλημα ή οχι .

Σε περιπτωση που οντως εχω θεμα με το αιμα , πιστευετε οτι η παιδικη ασπιρινη με καλυπτει ;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...