Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνδρομο Πικα


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

 

Φίλη μου μου αποκάλυψε οτι απο μικρή τρωει χαρτι υγειας απο τοτε που θυμαται τον εαυτο της,Επειδη καποια στιγμη ειχε φτασει σε σημειο να καταναλωνει πολύ το εψαξε και βρηκε οτι ειναι ενα σπανιο συνδρομο το συνδρομο Πικα και προσπαθει τωρα με ψυχολογο να βρει τι στο καλο συμβαινει

 

 

Επειδη δε το ειχα ξανακουσει ποτε αυτο ειπα να το μοιραστω μαζι σας και εαν ξερετε να με παραπεμψετε σε κατι πιο αναλυτικο απο κατι λιγα που βρηκα στο ιντερνετ στα ελληνικα,,,,γιατι στα ξενα μεχρι και φορουμ υποστηριξης ατομων με αυτο το συνδρομο υπαρχουν και εχω πεσει ολιγον τι απο τα συννεφα:shock::shock::shock::shock:

 

|Να ανεφερω οτι το συνδρομο αυτο ειναι

 

6. Σύνδρομο Πίκα

Τα άτομα που έχουν διαγνωστεί με αυτό το σύνδρομο έχουν μία ακόρεστη ορμή να καταναλώσουν μη βρώσιμες ουσίες όπως χώμα, χαρτί, κόλλα και λάσπη. Αν και πιστεύεται ότι συνδέεται με έλλειψη μεταλλικών στοιχείων, οι ειδικοί δεν έχουν βρει την πραγματική αιτία ή την θεραπεία γι αυτήν την περίεργη διαταραχή.

 

pigi: http://www.ygeia.gr

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο διαβαζω και εγω τωρα με τα λιγα αγγλικα που κατεχω οτι κατι λενε για πιθανη ελλειψη σιδηρου ασβεστιου και αφυδατωσης?(lack of mineral???)

 

 

:?::?:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μινεραλς είναι τα μέταλλα και ιχνοστοιχεία

:oops::oops::oops::oops::oops:

 

ευχαριστω,,,(και εχω παρει και Proficiency τρομαρα μου )

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!

 

Φίλη μου μου αποκάλυψε οτι απο μικρή τρωει χαρτι υγειας απο τοτε που θυμαται τον εαυτο της,Επειδη καποια στιγμη ειχε φτασει σε σημειο να καταναλωνει πολύ το εψαξε και βρηκε οτι ειναι ενα σπανιο συνδρομο το συνδρομο Πικα και προσπαθει τωρα με ψυχολογο να βρει τι στο καλο συμβαινει

 

 

Επειδη δε το ειχα ξανακουσει ποτε αυτο ειπα να το μοιραστω μαζι σας και εαν ξερετε να με παραπεμψετε σε κατι πιο αναλυτικο απο κατι λιγα που βρηκα στο ιντερνετ στα ελληνικα,,,,γιατι στα ξενα μεχρι και φορουμ υποστηριξης ατομων με αυτο το συνδρομο υπαρχουν και εχω πεσει ολιγον τι απο τα συννεφα:shock::shock::shock::shock:

 

|Να ανεφερω οτι το συνδρομο αυτο ειναι

 

6. Σύνδρομο Πίκα

Τα άτομα που έχουν διαγνωστεί με αυτό το σύνδρομο έχουν μία ακόρεστη ορμή να καταναλώσουν μη βρώσιμες ουσίες όπως χώμα, χαρτί, κόλλα και λάσπη. Αν και πιστεύεται ότι συνδέεται με έλλειψη μεταλλικών στοιχείων, οι ειδικοί δεν έχουν βρει την πραγματική αιτία ή την θεραπεία γι αυτήν την περίεργη διαταραχή.

 

pigi: www.ygeia.gr

 

χχιλια συγνωμη αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο κ αστειο!

εχει προτιμηση σε καποια μαρκα:cool:

τι κουλο συνδρομο ειναι αυτο!

πως αντεδρασες οταν στο ειπε:?:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη της ειπα κοψε την πλακα,,,ξερεις τα γνωστα,,,μετα με εβαλε στο ιντερνετ κα το ψαξαμε και ειδα τα ξενα σαϊτ ,,,και εχω μεινει ολιγον τι αφωνη,,,,και για αυτο το παραθετω,,,να ακουσω και εσας :shock::shock::shock::shock:

 

βασικα δε θες να ακουσεις τι μου ελεγε,,,πως προτιμαει ασπρο χαρτι αντι αυτα με τα λουλουδακια σχεδιακια και εγω να της λεω μαρη πας καλα???

 

 

θα της πω για τις εξετασεις αιματος,,,,αλλα τι να κανει εξεδικευμενες ή γενικη βιοχημικη,,τι να πω,,,δε ξερω τι γινεται στο κοσμο ειλικρινα,,,ακομη να το πιστεψω :shock::shock:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

οσο σκεφτομαι την γιαγια μου στο χωριο που μου ελεγε μικρη, για οικονομια ....

ενα τετραγωνακι χαρτι υγειας για τα ψιλα 2 για τα χοντρα!!!!!!!!!!!!

την φιλη σου επρεπε να ειχε εγγονη!

περα απο την πλακα ομως περαστικα πραγματικα δυσκολα πραγματα αυτα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

καλά πόσο τρώει δηλαδή;

πέραν απο την τρέλα του πράγματος δεν ειναι επικίνδυνο; ειναι λευκασμένος ξυλοπολτός το χαρτί υγείας...περνάει πολύ διαδικασία και τρώει πράγμα που σαλεύει οπότε μήπως πρέπει να εξετάσει και τυχόν επιπτώσεις στην υγεία της;

 

Καλά εν έτη 2012 στον πλανήτη γη υπάρχουν ακόμα κανίβαλοι, άνθρωποι που νομίζουν οτι ειναι βαμπίρ και πίνουν αίμα οπότε το κωλόχαρτο δεν με ενοχλεί καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα

 

 

γιογκινι δε μπηκα σε διαδικασι να τη ρωτησω τη ποσοτητα αλλα μαλλον αρκετα για να φτασει σε σημειο η ιδια να πει τελος,,,:oops:

 

γενικα ναι εχει ηδη υποστηριξη ψυχολογικη -μαλλον για αυτο μου το ειπε και εμενα θα κανει και καποιες εξετασεις (φανταζομαι οταν θα ειναι ετοιμη να το μοιραστει και με γιατρο παθολογο,,,δε ξερω πως θα κινηθει δε θελω να την γεμισω ερωτησεις )

 

απο οτι εχω διαβασει απο εδω και εκει θεωρειτε στο εξωτερικο eating disorder αντιστοιχο της ανορεξιας πχ,,και εχει και μεγαλο ψυχολογικο υποβραθρο οπως ολες οι διατροφικες διαταραχες,,,,

 

αλλα ειλικρινα δε το περιμενα αυτο για αυτο ειπα να το μοιραστω μαζι σας γιατι ε δε το συναντας και καθε μερα,,,,,

 

στο εξωτερικο ειναι ψιλογνωστο

 

παραθετω απλα ετσι γενικα πληροφοριες,,,,,

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pica_%28disorder%29

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

οσο σκεφτομαι την γιαγια μου στο χωριο που μου ελεγε μικρη, για οικονομια ....

ενα τετραγωνακι χαρτι υγειας για τα ψιλα 2 για τα χοντρα!!!!!!!!!!!!

την φιλη σου επρεπε να ειχε εγγονη!

περα απο την πλακα ομως περαστικα πραγματικα δυσκολα πραγματα αυτα.

 

 

Χα χα χα.....σωστη η γιαγια!!!!!!;);););)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως το είχα δει σε ένα επεισόδιο του Γκρεις Ανατομι νομίζω. Το είχε ένα παιδάκι και μετά οι γιατροί ανακαλύψαν ότι το είχε και η μαμά αλλά το είχε αποκρύψει. Πάντως οι γιατροί στο σήριαλ το ξέρανε το σύνδρομο άρα δεν είναι τόσο περίεργο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μικρή έτρωγα σοβάδες και ο μεσαίος μου έτρωγε μανιωδώς χώμα σε κάποια φάση που μπορεί να οφειλόταν στην σιδηροπενική αναιμία που είχε εντέλει.

Το γελοίο όμως ήταν ότι με έπιασε στην τρίτη εγκυμοσύνη, μια και μπορεί να εμφανιστεί στην εγκυμοσύνη... ήθελα κάποια στιγμή να φάω κιμωλία αλλά μιλάμε με είχε πιάσει αμόκ... τότε ανακάλυψα την επιστημονική ονομασία :-)... Να πω βέβαια ότι κρατήθηκα σε ένα επίπεδο και δεν κατασπάραξα τις κιμωλίες που είχα στο χολ (όμως ένα γκουκλάρισμα για να δω τα συστατικά της κιμωλίας και αν είναι πρεγκνεντ φρεντλι το έκανα:cool:)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο σκεφτομαι την γιαγια μου στο χωριο που μου ελεγε μικρη, για οικονομια ....

ενα τετραγωνακι χαρτι υγειας για τα ψιλα 2 για τα χοντρα!!!!!!!!!!!!

την φιλη σου επρεπε να ειχε εγγονη!

περα απο την πλακα ομως περαστικα πραγματικα δυσκολα πραγματα αυτα.

 

το συνδρομο πικα το ηξερα, αυτη τη μεθοδο οικιακης οικονομιας πρωτη φορα την ακουω :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 7 months later...

Εχει ο μικρος μου αυτο το συνδρομο. Επισης εχει και σιδηροπενικη αναιμία. Τρωει πολυ αμμο και χωμα. (η πανα του στις διακοπες εχει 1/3 κακα 2/3 αμμο) αλλα δοκιμαζει τα παντα, κολλα, αφρολουτρο, κερια, ο,τι μπαχαρικο βρει, μαρκαδορους, ξυλομπογες κλπ. Τις πλαστελινες τις φτιαχνω μονη μου για να μην τρωει τοσα τοξικα και φυσικα όλα τα παραπανω τα χρησιμοποιει παρουσια μου ενω θα ηθελα να ειναι πιο ανεξαρτητος πιο. Μεχρι προτινος νομιζαμε οτι ηταν απο ελλειψη σιδηρου αλλα η παιδιατρος μας ειπε πως αυτο λεγεται πικα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...