Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τρίψιμο ξύλινου πατώματος?

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αυτό το θέμα. Θέλω να τρίψω το ξύλινο πάτωμα στο παιδικό δωμάτιο. Εχει κάνει κάποιος τέτοια δουλεια στο σπίτι του;

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Πόσο θα κοστίσει για ένα δωμάτιο 3Χ4;

2. μου είπαν πως πρέπει να βρω τεχνίτη που θα έχει μηχάνημα που θα ρουφαει τη σκόνη, αλλιώς θα γίνουμε χάλια...

3. Υπαρχει οικολογικό βερνίκι άοσμο, γιατί τα κοινά βερννίκια είναι πολύ τοξικα και για να ξεμυρίσουν περνάνε εβδομάδες και στα παιδιά δε θα έβαζ κάτι άλλο. Εχετε να μου προτείνετε μάρκα οικολογικού βερνικιού; το χρησιμοποιήσατε;

4. μήπως έχετε να μου προτείνετε και τεχνίτη για θεσσαλονίκη;

Ξέρω ζητάω πολλά, όμως δε ξέρω κανέναν να με βοηθήσει πάνω στο θέμα!

Διαφημίσεις

καλησπερα..δεν μπορω να σε βοηθησω σε τιμες ουτε τεχνιτες να προτυνω.το μονο που ξερω ειναι οτι μυριζει πολυ,οι τοιχοι θελουν καθαρισμα οπως κ να εχει γιατι η σκονη παει ολη εκει.εγω ανακαινησα το σπιτι πριν 7 χρονια κ ειχα 3 δωματια για τριψιμο γυαλισμα,κ ο μαστορας ηρθε μετα απο πολυ ζορι κ ας ηταν γνωστος του πατερα μου κ αυτο γιατι δεν κανουν ευκολα τοσο λιγα.(θα επρεπε να εχω παντου ξυλο για να ερθει αμεσως απο οτι καταλαβα).να σε ρωτησω το πατωμα εχει ξανατριφτει?αντεχει 3 τριψιματα ετσι μας ειχε πει γιατι χαλαει το ξυλο.ελπιζω να σου εδωσα καπως μια ιδεα..

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αυτό το θέμα. Θέλω να τρίψω το ξύλινο πάτωμα στο παιδικό δωμάτιο. Εχει κάνει κάποιος τέτοια δουλεια στο σπίτι του;

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Πόσο θα κοστίσει για ένα δωμάτιο 3Χ4;

2. μου είπαν πως πρέπει να βρω τεχνίτη που θα έχει μηχάνημα που θα ρουφαει τη σκόνη, αλλιώς θα γίνουμε χάλια...

3. Υπαρχει οικολογικό βερνίκι άοσμο, γιατί τα κοινά βερννίκια είναι πολύ τοξικα και για να ξεμυρίσουν περνάνε εβδομάδες και στα παιδιά δε θα έβαζ κάτι άλλο. Εχετε να μου προτείνετε μάρκα οικολογικού βερνικιού; το χρησιμοποιήσατε;

4. μήπως έχετε να μου προτείνετε και τεχνίτη για θεσσαλονίκη;

Ξέρω ζητάω πολλά, όμως δε ξέρω κανέναν να με βοηθήσει πάνω στο θέμα!

Με την κρίση που υπάρχει τώρα, νομίζω ότι θα βρείς άνετα άνθρωπο.

Τιμή υπολόγισε γύρω στα 10 ευρώ το τετραγωνικό περίπου, το πολύ πολύ να στο στρογγυλοποιήσει στα 150 ευρώ.

Δεν ξέρω για μηχάνημα που ρουφάει την σκόνη, γεγονός είναι πάντως ότι αφήνει σκόνη από το ξύλο, λεπτή σαν πούδρα που πάει παντού. Μια ιδέα είναι να κλείσει την πόρτα και να βάλεις κάτω κάτω στην γρίλια της πόρτας βρεγμένη πετσέτα, για να σιγουρέψεις ότι δεν πάει η πούδρα σε όλο το σπίτι.

Βάψιμο θα θέλει στάνταρ το δωμάτιο μετά, η πούδρα κολλάει στους τοίχους. Αν επιχειρήσεις να το καθαρίσεις, κάνει αυλάκια με χρώμα από το ξύλο, το έκανα και αφού παιδεύτηκα 3 ώρες και δουλειά δεν έκανα, το φρεσκάραμε.

Οικολογικό βερνίκι έχουμε βάλει και εμείς αλλά δεν ξέρω μάρκα. Είναι βερνίκια νερού, γιαυτό και δεν μυρίζουν. Ωραια ιδέα (το έχω δεί) είναι να ρίξει λίγο γκρί ανοικτό μέσα στο βερνίκι, κάνει ωραία νερά το ξύλο και είναι όμορφο και για όλο το σπίτι.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Κι εμείς τα είχαμε τρίψει πριν 10 χρόνια. Μας είχε χρεώσει 150 ευρώ το δωμάτιο. Νομίζω ότι θα βρεις πολύ άνετα μάστορα τώρα με τις αναδουλειές.

Τη σκόνη δεν τη γλυτώνεις. Εμείς δεν είχαμε μπει ακόμη στο σπίτι οποτε δεν μας πείραζε, αλλά σκόνη θα έχεις σίγουρα. Αυτό με την πετσέτα δεν είναι κακή ιδέα. Επίσης, να υπολογίζεις ότι για κάποιες ημέρες θα πρέπει το δωμάτιο να μείνει απάτητο για να στεγνώσουν σωστά τα βερνίκια. Φιλική συμβουλή, να πληρώσεις τον μάστορα ΑΦΟΥ μπεις μέσα στο δωμάτιο και το πατήσεις κανονικά. Την είχαμε πατήσει εμείς με τα μωσαικά, τον είχαμε ξοφλήσει και όταν μπήκαμε στο σαλόνι το πατωμα κόλαγε :evil::evil::evil:. Είχε χρησιμοποιήσει λάθος βερνικια και αναγκαστήκαμε να το ξανατρίψουμε. Εκεί να δεις γλέντια.

Πάντως είναι καλή ιδέα το τρίψιμο και το παρκέ δειρκείας στα ξύλα. Γυαλίζουν, σφουγγαρίζονται, τέλεια είναι.

Διαφημίσεις