Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φορμακια ?(Οκτώβριος)


Recommended Posts

νΑΙ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΝ να φοριουνται ευκολα στο μωρο χωρις να ταλαιπωρειται και δευτερον (και πολυ σημαντικο) να μπορεις ευκολα να τους αλλαξεις πανα........δλδ αν το κατω μερος ξεκουμπωνει ευκολα για να ελευθερωθουν τα ποδαρακια δεν εχεις προβλημα......

 

Σκεψου οτι εμεις για πολλους μηνες καναμε κακα μια φορα την μερα αλλα μιλαμε για ΠΟΣΟΤΗΤΑ οχι αστεια!!! Αν δεν τον προλαβαινα μολις τα αμολουσε ξεχειλιζε απο πισω και γινοταν ολος χαλια!!!! Μιλαμε για δραμα!!!! Επρεπε λοιπον το φορμακι να βγαινει οσο πιο ευκολα γινοταν ......μολις την αμολουσε τον επιανα ορθιο, του ανεβαζα το κατω μερος αφου το ξεκουμπωνα μπας και προλαβω πριν λερωθει παντου.... (εχετε υποψη οτι η τσιρλα αυτη για να βγει αρκει ενα πρασινο σαπουνι και να το τριψετε με πλαστικη βουρτσα...δεν χρειαζονται χλωρινες κλπ)

 

Κοριτσια μη παιρνετε πολλα κομματια......παρτε μερικα να χετε και μετα οτι χρειαστει στελνετε καποιον δικο σας με την συσκευασια (κρατηστε τα στοιχεια να τους διευκολυνετε) Κριμα να πανε χαμενα τα ρουχαλακια......

 

Τα χειροτερα φορμακια ειναι αυτα που κουμπωνουν πισω και δεν εχουν σουστες στα ποδαρακια......πρεπει να ανοιγουν στον καβαλο οπωσδηποτε (τετοια χαλια σχεδια εχει συχνα το lidl....μου φερε πολλες φορες ο μπαμπας μου... :? )

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει ρε κορίτσια εννοείται ότι αν είναι αλλεργικό το παιδάκι φυσικά και δεν θα πάρεις βελπόυδινα φορμάκια-κουβερτούλες...και οτιδήποτε άλλο αλλά θα κάνεις και αλλαγές σ όλο το σπίτι!!!!!!!!!!!!!Εδώ μιλάμε για μωρά με φυσιολογική ανάπτυξη,δεν είπαμε ντε και καλά να βάλουμε βελούδο σε αλλεργικά μωρα αν είναι δυνατόν ούτε και επέβαλλα σε κανέναν την γνώμη,την εμπειρία και την άποψη μου!!!!!!!! :wink::wink:

 

Λες ομως οτι ενημερωνουμε λαθος τις μαμαδες!!!

 

Ma μια μελλουσα μαμα δεν ξερει αν το μωρο θα εχει ευαισθησια η οχι......

 

Εδω λεμε τι ειναι καλυτερα να παρει ωστε να μη παει χαμενο!!!! Μακαρι να ναι μια χαρα το παιδι και να του φοραει και προβιες αμα θελει!!! :lol:

 

Ενημερωνουμε μελλουσες μαμαδες ωστε να μη κανουν ψωνια που θα πανε στα σκουπιδια......ολες την παταμε με τα βελουτε φορμακια...... :roll: ...ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα βαμβακερα κατα κανονα και νομιζουμε οτι θα ειναι και πιο ζεστα!!!! Κι εγω πηρα αρκετα.......κανεις δε μου πε ουτε το σχεδιο να προσεξω!!!! Στην πορεια το εμαθα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στα κρύα της φορούσα βαμβακερό ζιπουνάκι και κορμάκι και από πάνω ζακετούλα πλεκτή και σοσονάκια, το καλοριφερ σταθερά στους 22 βαθμούς και είμασταν μια χαρά.

 

 

Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να ντυνεται το μωρο......η παιδιατρος μου ελεγε πως ειναι πολυ πιο επικινδυνο να παθει υπερθερμια το μωρο παρα να κρυωσει!!! Προσεξτε ειδικα στον υπνο να μην εχει πολλα πανω του......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όπου απορία σκάω και εγώ μύτη.... :D

Λοιπόν εμείς πήγαμε στα Λητώ και της πήραμε κορμάκια κ φορμάκια...Αυτά τα ζιπουνάκια για τα οποία γράφετε τι είναι;;τα εσώρουχα-κορμάκια;;;

Όπως κ να έχει η πωλήτρια κόντευε να μας βάλει να ψωνίσουμε όλο το μαγαζί αλλά εγώ ήμουν εγκρατής καθότι καλά δασκαλεμένη από το φόρουμ :wink::wink:

Πήραμε 2 ζευγάρια καλτσάκια και 3 φορμάκια βαμβακερά με ποδαράκι για μέσα στο σπίτι...Και έρχομαι να αρωτήξω αγαπημένες μανούλες, εγκυούλες κ "φορουμίστριες" (τι είπα πάλι!!!!!)...-όποια έχει θεματάκι με τα μαλλάκια της ας μη διαβάσει παρακάτω κ χάσει καμία πολύτιμη τούφα :lol: -

Τα καλτσάκια τα φοράμε μέσα από το φορμάκι;;Δηλ. το μωρό φοράει την πάνα του, εσωρουχάκι, κάλτσες κ από πάνω το φορμάκι;;;Και γιατί άλλα είναι τα φορμάκια εξόδου κ άλλα για μέσα στο σπίτι;;;Αφού αν βγάλουμε το μωρούλι χειμώνα έξω θα το σκεπάσουμε κ με μια κουβερτούλα!!!!

Για εσωρουχάκι - κορμάκι η πωλήτρια επέμενε να πάρουμε μακρυμάνικα...Εγώ επέμενα κοντομάνικα και τελικά πήραμε 2 με μακρύ μανίκι και 6 με κοντό...Έκανα πατάτα;;;;; :oops::oops:

Επιπλέον επειδή είμαι ακόμα άσχετη πήρα gerakina μου αυτό το ροζ φορμάκι της chicco στο οποίο νομίζω ότι αναφέρθηκες...Γκουχ γκουχ...εχμ...αυτό με τα κουμπάκια πίσω :oops::oops::oops: Λέτε να το αλλάξω;;;;;

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κουκλα!!!

 

Λοιπον τα ζιπουνακι ειναι τα εσωρουχα......

 

Εγω πηρα με μακρυ μανικι αλλα με δυσκολεψαν πολυ και δεν του τα βαλα...εκλαιγε πολυ......

 

Φορας την πανα, απο πανω το εσωρουχο και απο πανω το φορμακι.......

 

Εχετε υποψιν πως μπορειτε να φορατε μπλουζα και παντελονι αντι για φορμακι.......το mothercare ειχε τετοια παντελονακια με κλειστα ποδαρακια......τα ανακαλυψα σχετικα αργα και με βολεψαν...επειδη ειχα το προβλημα του ξαφνικου τσιρλισματος θα με ειχαν βολεψει πολυ στο βγαλε!!! :lol:

 

Τα καλτσακια του τα φορουσα απο πανω απο το φορμακι....αν κι εμεις ειχαμε βρει απο την λαικη κατι ωραια πλεχτα σοσονια (δεν ξερω πως λεγονται, δενουν και με κορδονια) και ηταν οτι πρεπει για το κρυο.....

 

Οταν ειναι μικρο μπορεις να το κυκλοφορεις εκτος σπιτιου με το φορμακι (εννοειται θα φοραει απο πανω φορμα εξοδου) και να μην εχεις ρουχα....εγω να πω την αληθεια βαριομουν κι επειδη πηγαιναμε μονο στης μαμας μου τον ειχα με φορμακια...δεν φορουσα, τζην και αλλα ρουχα...αυτα τα εβαλα αργοτερα που μεγαλωσε λιγο.........τον πρωτο καιρο ειναι καλα και μονο φορμακια.......αν σας φερουν δωρα καλως .......σε μερικες παντως αρεσει να ντυνουν με ρουχα τα μωρα απο νωρις.....γουστο ειναι αυτο!!!

 

Τωρα φορμα εξοδου εννοω εγω την ολοσωμη φορμα-μπουφαν......σαν φορμακι-μπουφαν δλδ.....ετσι βαζεις το μωρο μεσα και δεν θα σηκωνεται η μπλουζα η το μπουφαν......αυτα εχουν και κουκουλα και γαντια και ενσωματωνουν μεσα τα ποδαρακια......ειναι πολυ βολικα........τι να σου κανει η κουβερτουλα αν του φορας μια φορμα τετοια? Η κουβερτα χρειαζεται οταν φοραει πιο ελαφρα ρουχα (και δεν κανει τοσο κρυο)

 

Ενα καταπληκτικο που πηρα ηταν απο το mothercare, λευκο, με υπεροχη υφη, παρα πολυ μαλακο στα 50 ευρω.......εσωτερικα βαμβακερο.....το μωρο κινειτραι πολυ ανετα μεσα σε αυτο και δεν αισθανεται εγκλωβισμενο (Οπως μεσα στις φορμες-μπουφαν)...δεν ειναι αδιαβροχο και για αυτο ειναι τοσο μαλακο....το καταευχαριστηθηκαμε.........η πρωτη φορμα εξοδου που ηταν σκληρη δεν του αρεσε καθολου.....κι αυτο να το παρετε μεγαλο να βγαλετε ολο τον χειμωνα και τα μισα της ανοιξης.......δεν πειραζει να ειναι μεγαλο.......αν του ειναι οριακο δεν θα αισθανεται καλα (επειδη ειναι ολοσωμο) και θα γκρινιαζει....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ματς ματς Βερούλα...ήσουν πολύ κατατοπιστική...

Τώρα που ψιλοκρύωσε ο καιρός θα πεταχτώ στα mothercare στο κέντρο (που είναι πολύ εξυπηρετικές οι κοπέλες) γιατί εχμ να πω την αλήθεια στο Λητώ μου φάνηκε ότι το έχουν παρατραβήξει!!!!!

Όσο για τα φορμάκια κ εγώ είμαι υπερ...νομίζω...Ρούχα θα της αγοράσω αργότερα..

Κ πάλι χίλια ευχαριστώ..

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω!!!! χΑΡΑ ΜΟΥ!!!!

 

Το Λητβ ειναι οντως καταπιεστικο....εμεις πηγαμε εκει για μια ερευνα αγορας και ηθελαν να μας βαλουν να σηκωσουμε το καταστημα.......σε παραπλανουν για να πουλησουν!!! :roll::wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα με μακρυ μανικι αλλα με δυσκολεψαν πολυ και δεν του τα βαλα...εκλαιγε πολυ......

 

Μια από τα ίδια και εμείς!!! Αφού αγανάκτησα και τα πήγα σε μοδίστρα και μου τα έκανε κοντομάνικα, τα διπλοπλήρωσα βέβαια αλλά απο τα να μου πανε χαμένα ...

 

 

Εχετε υποψιν πως μπορειτε να φορατε μπλουζα και παντελονι αντι για φορμακι.......το mothercare ειχε τετοια παντελονακια με κλειστα ποδαρακια......τα ανακαλυψα σχετικα αργα και με βολεψαν...επειδη ειχα το προβλημα του ξαφνικου τσιρλισματος θα με ειχαν βολεψει πολυ στο βγαλε!!! :lol:

 

 

Τα λάτρεψα αυτά τα παντελονάκια, είναι απίστευτα πρακτικά!!!

 

 

Τα καλτσακια του τα φορουσα απο πανω απο το φορμακι....αν κι εμεις ειχαμε βρει απο την λαικη κατι ωραια πλεχτα σοσονια (δεν ξερω πως λεγονται, δενουν και με κορδονια) και ηταν οτι πρεπει για το κρυο....

 

Εγώ της φορούσα και μέσα από το κορμάκι ένα ζευγάρι βαμβακερά καλτσάκια και από πάνω από το κορμάκι πλεκτά σοσονάκια. Κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου που γενικά είμαι κρυουλιάρα νομίζω πως αν τα πόδια είναι ζεστά τότε δεν έχεις ανάγκη ...

 

 

τον πρωτο καιρο ειναι καλα και μονο φορμακια.......αν σας φερουν δωρα καλως .......σε μερικες παντως αρεσει να ντυνουν με ρουχα τα μωρα απο νωρις.....γουστο ειναι αυτο!!!

 

Και εγώ συνέχεια με κορμάκια την είχα, θεωρώ πως είναι πιο πρακτικά και πιο άνετα για το μωρό ... αφού και δώρα που μας φέρανε τζινάκια κτλ σπάνια της τα φόρεσα εώς καθόλου ...

 

 

Ενα καταπληκτικο που πηρα ηταν απο το mothercare, λευκο, με υπεροχη υφη, παρα πολυ μαλακο στα 50 ευρω.......εσωτερικα βαμβακερο.....το μωρο κινειτραι πολυ ανετα μεσα σε αυτο και δεν αισθανεται εγκλωβισμενο

 

Πρέπει να είχαμε ακριβώς την ίδια, φανταστική αγορά, την έχω κρατήσει και τώρα για το δεύτερο!!! Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν είναι για πολύ κρύο ... αλλά και πάλι αν το τυλίξεις από πάνω και με μια κουβερτούλα είναι σούπερ (εννοείται γαντάκια κ σκούφο) ... εξάλλου όταν έχει πολύ κρύο δεν πάμε πουθενά με το μπεμπε :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kai mena αυτο με αγχωνει μονιμως......αν κρυωνει η οχι...η παιδιατρος με λεει υπερβολικη στο ντυσιμο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κουκλα!!!

 

Λοιπον τα ζιπουνακι ειναι τα εσωρουχα......

 

Εγω πηρα με μακρυ μανικι αλλα με δυσκολεψαν πολυ και δεν του τα βαλα...εκλαιγε πολυ......

 

Φορας την πανα, απο πανω το εσωρουχο και απο πανω το φορμακι.......

 

Εχετε υποψιν πως μπορειτε να φορατε μπλουζα και παντελονι αντι για φορμακι.......το mothercare ειχε τετοια παντελονακια με κλειστα ποδαρακια......τα ανακαλυψα σχετικα αργα και με βολεψαν...επειδη ειχα το προβλημα του ξαφνικου τσιρλισματος θα με ειχαν βολεψει πολυ στο βγαλε!!! :lol:

 

Τα καλτσακια του τα φορουσα απο πανω απο το φορμακι....αν κι εμεις ειχαμε βρει απο την λαικη κατι ωραια πλεχτα σοσονια (δεν ξερω πως λεγονται, δενουν και με κορδονια) και ηταν οτι πρεπει για το κρυο.....

 

Οταν ειναι μικρο μπορεις να το κυκλοφορεις εκτος σπιτιου με το φορμακι (εννοειται θα φοραει απο πανω φορμα εξοδου) και να μην εχεις ρουχα....εγω να πω την αληθεια βαριομουν κι επειδη πηγαιναμε μονο στης μαμας μου τον ειχα με φορμακια...δεν φορουσα, τζην και αλλα ρουχα...αυτα τα εβαλα αργοτερα που μεγαλωσε λιγο.........τον πρωτο καιρο ειναι καλα και μονο φορμακια.......αν σας φερουν δωρα καλως .......σε μερικες παντως αρεσει να ντυνουν με ρουχα τα μωρα απο νωρις.....γουστο ειναι αυτο!!!

 

Τωρα φορμα εξοδου εννοω εγω την ολοσωμη φορμα-μπουφαν......σαν φορμακι-μπουφαν δλδ.....ετσι βαζεις το μωρο μεσα και δεν θα σηκωνεται η μπλουζα η το μπουφαν......αυτα εχουν και κουκουλα και γαντια και ενσωματωνουν μεσα τα ποδαρακια......ειναι πολυ βολικα........τι να σου κανει η κουβερτουλα αν του φορας μια φορμα τετοια? Η κουβερτα χρειαζεται οταν φοραει πιο ελαφρα ρουχα (και δεν κανει τοσο κρυο)

 

Ενα καταπληκτικο που πηρα ηταν απο το mothercare, λευκο, με υπεροχη υφη, παρα πολυ μαλακο στα 50 ευρω.......εσωτερικα βαμβακερο.....το μωρο κινειτραι πολυ ανετα μεσα σε αυτο και δεν αισθανεται εγκλωβισμενο (Οπως μεσα στις φορμες-μπουφαν)...δεν ειναι αδιαβροχο και για αυτο ειναι τοσο μαλακο....το καταευχαριστηθηκαμε.........η πρωτη φορμα εξοδου που ηταν σκληρη δεν του αρεσε καθολου.....κι αυτο να το παρετε μεγαλο να βγαλετε ολο τον χειμωνα και τα μισα της ανοιξης.......δεν πειραζει να ειναι μεγαλο.......αν του ειναι οριακο δεν θα αισθανεται καλα (επειδη ειναι ολοσωμο) και θα γκρινιαζει....

 

Γύρισα και την πήρα την φόρμα εξόδου απο τo Mothercare γιατί σήμερα έβγαλε 16 βαθμούς και δεν ήξερα τι να της βάλω για να την βγάλω έξω!! 45 ευρώ έκανε πήρα την ρόζ φυσικά χε χε!! Αλλά έχεις δίκιο τρομερά μαλακή αίσθηση σου αφήνει στο δέρμα! Η μπεμπα μου είναι 60 εκ 5,5 κιλά 2μηνών παρά βδομάδα και πήρα το νούμερο 3-6μηνών το άλλο ήταν τεράστιο!! Α... και της πήρα και ένα μπουφάν με κουκούλα με την ίδια επένδυση και σε στυλ μοντγκομερυ μπεζ απο το sfera Καλά δεν έκανα?

 

Link to comment
Share on other sites

Mωρε εσυ καλα εκανες......αρκει να το βαλει!!! :lol:

 

Ποσα τελεια ρουχα πηρα και δεν προλαβαμε να τα βαλουμε!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Mωρε εσυ καλα εκανες......αρκει να το βαλει!!! :lol:

 

Ποσα τελεια ρουχα πηρα και δεν προλαβαμε να τα βαλουμε!!!

 

αχ τέτοια να μου λες και ποιος ακούει τον μπαμπακούλη της :?:?:?

 

Link to comment
Share on other sites

Ego η τρελλη του πηρα μια τελεια καπαρτινα απο το ζαρα...χαχα.......κριμα για τη βροχη, θα την φορουσαμε σημερα.......χασαμε μια βαφτιση...μπουχουχουυ.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέμενα κοντομάνικα και τελικά πήραμε 2 με μακρύ μανίκι και 6 με κοντό...Έκανα πατάτα;;;;; :oops::oops:

Επιπλέον επειδή είμαι ακόμα άσχετη πήρα gerakina μου αυτό το ροζ φορμάκι της chicco στο οποίο νομίζω ότι αναφέρθηκες...Γκουχ γκουχ...εχμ...αυτό με τα κουμπάκια πίσω :oops::oops::oops: Λέτε να το αλλάξω;;;;;

 

κι εγώ τα περισσότερα εσωρουχάκια τα πήρα με κοντό μανίκι και πήρακ αι 3 με μακρύ να δοκιμάσω

όσο για το κορμάκι της chicco , πήρα κι εγώ ένα ροζ με λαχανί ρίγες , πολύ όμορφο το οποίο έχει κούμπωμα πίσω στην πλάτη αλλά και στα ποδαράκια, πιστεύω να βολέψει αφούανοίγει κι απο κάτω :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρισα και την πήρα την φόρμα εξόδου απο τo Mothercare γιατί σήμερα έβγαλε 16 βαθμούς και δεν ήξερα τι να της βάλω για να την βγάλω έξω!! 45 ευρώ έκανε πήρα την ρόζ φυσικά χε χε!! Αλλά έχεις δίκιο τρομερά μαλακή αίσθηση σου αφήνει στο δέρμα! Η μπεμπα μου είναι 60 εκ 5,5 κιλά 2μηνών παρά βδομάδα και πήρα το νούμερο 3-6μηνών το άλλο ήταν τεράστιο!! ?

 

...την ιδια ειχαμε κι εμεις περσι,ειναι υπεροχη :)

Link to comment
Share on other sites

...εγω παλι χθες πηρα απο benetton το πρωτο της μπουφανακι,ελαφρυ αλλα πολυ ομορφο,κι ενω ειχε και σε λατρεμενο γλυκο καφε,ο μπαμπας διαλεξε το ροζ φουξ :twisted: χααααααχααα

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν εχω παρει ακομα τιποτα για τον μικρο μου που θα γεννηθει τελη Νοεμβρη.. :( Εχω μπερδευτει,και δεν ξερω απο που να ξεκινησω..Βεβαια θα μου φερουν και αρκετα δωρα..Να ρωτησω κατι?Ξερετε αν στα Mothercare,μπορουν να γινουν αλλαγες απο καταστημα αλλης πολης?

Link to comment
Share on other sites

Nomizv nai......

 

 

Θα πας στα μοδερκερ και θα παρεις τα βασικα......

 

5-6 εσωρουχακια με κοντο μανικι βαμβακερα, νουμερπ 0-3

5-6 πυζαμακια (δλδ φορμακια) βαμβακερα

Ζακετακια 2 βαμβακερα θα ελεγα (θα τα φορας πανω απο τα φορμακια

Καλτσακια

 

Συνηθως δεν σου φερνουν ρουχα για νεογεννητο και ειδικα τα οσα αναφερω (εκτος απο ζακετακια....μου φεραν ενα πολυ ωραιο που ακομα μας κανει!!!)

 

μΗ ΠΑΡΕΙς πολλα κομματια θα ελεγα, μη τυχοςν και σου προκυψουν αλλα......στο μοδερκερ εχει συσκευασιες με 3-4 μεσα...αυτα προτιμησε....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω; στις πρώτες αγορές παίρνουμε ζυπουνάκια 1 νουμερο και φορμάκια 52 νουμερο ή μεγαλύτερα ας πουμε 56, 62 κλπ.;

Αν πάρουμε το πρώτο νουμερο για ποσο καιρό μας πάνε τα ρουχαλάκια 1 - 2 μήνες; και ποσα θα χρειαστουμε για τους πρώτους 2-3 μήνες;

Εγω αγορασα 8 φορμάκια τα οποια είναι τα 4 ,52νουμερο και τα υπολοιποα 54-56 . Και ζυπουνάκια 4 το πρώτο νουμερο και 4 το νουμερο 2 . Πόσα πρέπει να πάρω στο πρώτο νουμερο;;;;

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα αυτα αντιστοιχουν σε υψος μωρου......συνηθως ενα μωρο γεννιεται με υψος 45-54.......εγω πηρα ενα σωρο νουμερο 54 και την πατησα γιατι ο γιος μου γεννηθηκε με 55 υψος......τα περισσοτερα δεν τα βαλε καθολου.....

 

Ασε που βαζουν αρκετο υψος τους επομενους μηνες.....μπορει να βαζει μεχρι και 3-4 ποντους καθε μηνα....

 

Γι αυτο καλυτερα το νουμερο 0-3 που εχει το mothercare.......αυτοι τα πανε με μηνες...0-3, 3-6, 6-9 κλπ.......

 

το ποσα ρουχα θα χρειαστεις ειναι αναλογως πως θα τα πλενεις.....αν θες να χεις αρκετα να βαζεις πλυντηρια, κλπ.....

 

Παντως γι αυτο επιμενω να μην αγοραζετε πολλα ρουχα πριν γεννησετε......δειτε πρωτα το μωρο και μετα βλεπετε........κι εγω ειχα αγχος κι αγορασα ενα σωρο αχρηστα πραγματα πριν ακομα γεννησω....ελεγα ποιος θα τρεχει μετα για ψωνια..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

0-1 μηνων ή Ν 56

2-4 μηνών ή Ν 62

4-6 μηνων ή Ν 68

6-9 μηνων ή Ν 74

 

Μεχρι εδώ ξερω μεγαλύτερα ρουχαλάκια δεν έχουμε

:lol::lol::lol:

Προσωπικά μιας και εδω ειναι με νουμερα και οχι με μηνες , με βολευει πολυ περισσότερο . Εχω επισης παρατηρησει απο τα δωρα που μας φερανε οτι αυτα που ειναι με μηνες ειναι συνήθως μικρα . Πχ ενα φουστανάκι απο ta mothercare που ειναι για 6 μηνων το φοραμε τωρα !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ δεν ειναι νουμερα αυτά, με μπερδέψατε και εμένα. Το υψος του παιδιού είναι!! Π.χ. όταν λέει 54 είναι για παιδί μέχρι 54 εκατοστά.Δεν πρέπει να βλέπετε τους μήνες γιατί συνήθως τα ελληνάκια είναι πιο αναπτυγμένα απο τα αγγλάκια... Το ύψος πρέπει να βλέπετε για να πάρετε φορμάκι και πρέπει να υπολογίσετε πόσο θα πάρει μες στο μήνα για να ξέρετε μέχρι πότε θα του κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις bibibo δεν το γραψα καλα το υψος ειναι . Οταν ομως αναφερεται μονο αυτο πανω στο ρουχο μπορουμε να το πουμε και νουμερο :wink:

 

Φυσικά οταν λεμε 56 κάνει και σε μωρό 52 εκ και σε μωρό 58 εκ. Δεν τα βρισκω ευκολα αλλα εμενα με βολεψαν τα διπλα πχ 62-68 γιατι η μικρή μου ψηλώνει απότομα . :D

 

Πες μου και μενα τον τροπο που υπολογιζεις το υψος γιατι η μικρή μου τον πρωτο μηνα πηρε 8 εκκ :shock:

 

Οσο για τα Ελληνακια και τα Αγγλακια ....δεν νομιζω να ισχυει ... αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εχω παρατηρησει οτι απο φιρμα σε φιρμα οι διαστασεις διαφερουνε παρολο που ειναι το ιδιο νουμερο. πχ στα benetton η γραμμη ειναι πολυ στενη και εμενα φοραγε το 68 που γραφει οτι ειναι το 6-9 μηνων απο 3 μηνων. Στα mothercare τα ρουχα ειναι πολυ πιο μεγαλα κ σε βγαζουνε κ παραπανω απο οτι γραφουνε. Ειχαμε καποια καλοκαιρινα το 6-9 μηνων το οποιο εγραφε πως ειναι μεχρι 9 κιλα ( πολυ καλο αυτο που γραφουνε κιλα και υψος δεν μπερδευεσαι) και μεχρι τωρα που ειναι 10.600 του ηταν ανετα. Πανω απο ολα εγω πιστευω εχει να κανει η αναπτυξη του καθε παιδιου κ οχι η ηλικια. Μην περνετε ποτε ρουχα βαση ηλικιας , ενα παιδι μπορει να ειναι 3 μηνων κ αναπτυγμενο κ να θελει ρουχα για 6 μηνων η και το αντιθετο.

Σε γενικες γραμμες επειδη τα νεογεννητα μεγαλωνουν μερα με την μερα παρα πολυ καλυτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερο το ρουχο κ μην αγχωνεστε σε 1-2 3 βδομαδες θα τους ειναι μια χαρα. τα μεγαλυτερα θα τα βαλεις τα μικρα πανε χαμενα. Ειδικα το νουμερο 00 , εγω οπως εχω ξαναπει ουτε ενα δεν πηρα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...