Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μετά τη 1η βδομάδα... απέκτησε "δικό της" πρόγραμμα. Τί κάνουμε;

Recommended Posts

Γεια χαρά, μανάδες.

Λοιπόν...

Η μικρή μας (15 περίπου ημερών), μετά την πρώτη βδομάδα, "απέκτησε" δικό της πρόγραμμα. Ρίχνει "τούφες" του καλού καιρού απ' τις 10:00 ως τις 14:00, τρώει... ξαναρίχνει "τούφες" ως τις... 18:00-19:00 (!) δίχως να ξυπνά (κοιμάται πολύ βαθιά, γαλήνια) και μετά... ποιός είδε τον "Δίδυμο" (6-6-2012 γεννήθηκε) και δεν τον φοβήθηκε!

Είναι ανήσυχη (προφανώς δεν "βοηθούν" οι κολικοί που μάλλον έχει, αλλά είναι ΓΕΝΝΑΙΑ και τους αντέχει με μόνο γκρίνια, όχι κλάματα!), τρώει, "τα κάνει", την αλλάζουμε, ρεύεται στον ώμο, μετά ...σκαρφαλώνει σ' όλο το στήθος/ώμους μου και γενικά ησυχάζει ΜΟΝΟ όταν την παίρνω αγκαλιά και κάνουμε... βόλτα στο... σπίτι (100 τμ., με αρκετούς διαδρόμους!), ενώ από μουσική γουστάρει το σάουντρακ της ταινίας ..."DAS BOOT" - ειδικά το track "Convoy", το μουσικό θέμα όταν το... γερμανικό υποβρύχιο έκανε επίθεση σε βρετανική νηοπομπή!!!

ΜΑ... ΟΛΑ ΤΑ ΠΗΡΕ από μένα (εκτός την ομορφάδα της μαμάς της);;;

(Σε λίγο, όταν θα πρωτομιλήσει, αντί να πει "μπαμπά" ή "μαμά"... θα αναφωνήσει... "C'm on, you Red men" - δηλαδή, το σύνθημα των οπαδών μας, Λίβερπουλ! Χαχαχα!)

Τελικά... να την αφήσουμε να κάνει ό,τι γουστάρει, επειδή είναι βρέφος;

Εννοώ, αν ηρεμεί το πρωί/νωρίς το μεσημέρι & απόγευμα (αντί βράδυ που ΕΜΑΣ τους γονείς ΒΟΛΕΥΕΙ καλύτερα), να την αφήσουμε έτσι;

Διαφημίσεις

Απέκτησε δικό της πρόγραμμα αφού εσείς δεν την βάλατε σε πρόγραμμα ;)

Μπορείς την ημέρα να την ξυπνάς ανά 3ωρο, το βράδυ το αφήνεις να κοιμάται. Πχ 9-9 αν σε βολεύει δεν ενοχλείς το παιδί. Εκείνο θα ξυπνάει όλο και λιγότερο έως καθόλου.

Τώρα χάνει γεύματα τη μέρα με τόσο ύπνο και αναπληρώνει το βράδυ. Εμείς αν κοιμηθούμε πολύ παραπάνω και συνεχόμενα τη μέρα, δε θα ξαγρυπνήσουμε τρώγοντας?

Ετσι το βλέπω εγώ, αλλά πάνω από όλους υπολογίζεις και ρωτάς την/τον παιδίατρο- συμβουλο θηλασμού που έχει αναλάβει το παιδί σας!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Νομίζω ότι 15 ημερών είναι πολύ μικρή για να το ξυπνάς όποτε θέλεις. Δεν είμαι σίγουρη ότι του κάνεις καλό. Αυτό το καημένο θα μπορούσε ίσως να είναι ακόμα στην κοιλιά. Νομίζω ότι γυμνάσια του στυλ σε ξυπνάω για να μπεις σε πρόγραμμα πρέπει να τα ξεκινάμε αργότερα.

Γνώμη μου πάντα.

Σιγά μην βάλεις σε πρόγραμμα 15 μερών μωρό με κολικούς κιόλας!!!!

Δηλαδή δεν θα το αφήνεις να κοιμάται την μέρα και το βραδύ που θα πονάει (και γενικά πάντα τα μωρά είναι πιο ανήσυχα το βράδυ) από την πολύ κούραση όχι απλά θα γκρινιάζει αλλά θα σας ακούσει όλο το τετράγωνο....!!!!

Μην ανησυχείς όμως τα μωράκια αλλάζουν συνεχώς, το ίδιο και τα προγράμματα τους!!!

Το μόνο ,που τουλάχιστον έκανα εγώ στα παιδιά μου, ήταν το βράδυ που ήταν ξύπνια δεν τα έπαιζα άλλα τα χάιδευα, τα είχα αγκαλιά σε φάση όμως σε κοιμίζω, με χαμηλό φωτισμό.

Ειδικά ο γιος μου τις πρώτες 20+++ μέρες είχε κάνει την μέρα νύχτα και στις 40 μέρες κοιμόταν μετά σερί (μέχρι 3 μηνών ξανά άρχισε να ξυπνάει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα…)

Να σου ζήσει το μωράκι

Διαφημίσεις

Τη μια λέτε ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ να τρώει/κοιμάται όποτε θέλει...

...την άλλη λέτε "ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΛΑΤΕ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ"...!

Τελικά, τί απ' τα δυο εννοείτε;!

μη γενικεύεις πρώτον

δεύτερον "εννοούμε" (αφού μας βλέπεις πολλές) ότι τη μέρα βάζεις πρόγραμμα, το βράδυ όχι. Τόσο απλά.

Ποιός είπε να μην αφήνει το μωρό να κοιμηθεί, είπαμε από την ώρα που θα κοιμηθεί να μη το αφήνει πάνω από τρίωρο τη μέρα. Μετά τρώει και ξανακοιμάται. Τόσο αδιανόητο σας ακούγετε?

Τότε μην το κάνετε και ξαγρυπνάτε τα βράδυα. Είναι πάντα μια επιλογή και αυτή και μάλιστα πολυ διαδεδομένη...

to idio ekane kai i mikri mas kai molis egine 20 imeron apofasisa na dokimaso na kano ayto pou ekane kai i mama mou se mena gia na koimithei oli nyxta....to vradaki otan ksipnaei peripou 6-7 i ora tin taizo mexri tis 8 meta tin etoimazoume kai tin pame volta mexri tis 10 peripou meta gyrizoume tin kanoume banaki tin taizoume pali stis 12 exei pesei kseri kai ksipnaei 7-8 to proi ksana troei kai ksana koimatai mexri tis 10-11 ayta!!ksexana na sou po pos kai i mikri mas exei kolikous tin pianoun kathe 2-3 meres alla poli entona gia kamia ora....

to idio ekane kai i mikri mas kai molis egine 20 imeron apofasisa na dokimaso na kano ayto pou ekane kai i mama mou se mena gia na koimithei oli nyxta....to vradaki otan ksipnaei peripou 6-7 i ora tin taizo mexri tis 8 meta tin etoimazoume kai tin pame volta mexri tis 10 peripou meta gyrizoume tin kanoume banaki tin taizoume pali stis 12 exei pesei kseri kai ksipnaei 7-8 to proi ksana troei kai ksana koimatai mexri tis 10-11 ayta!!ksexana na sou po pos kai i mikri mas exei kolikous tin pianoun kathe 2-3 meres alla poli entona gia kamia ora....

τα ίδια κάνουμε κι εμείς, ακριβώς! Απλά εμάς ξυπνάει 6:30 λες και έχει καταπιεί ξυπνητήρι!:P

καταρχήν να σας ζήσει το μωράκι σας!!!

μέχρι το μωρό να γίνει 30 ημερών το ξυπνάμε και το ταίζουμε ανά 3ωρο, πρωί-βράδυ γιατί ακόμη δεν έχει αναπτύξει το αντανακλαστικό του κορεσμού (δεν ξέρει αν πεινάει και πόσο να φάει). επίσης έτσι εδραιώνεται και ο θηλασμός (σε περίπτωση που θηλάζετε). μετά τις 30 μέρες, σταματάμε να το ξυπνάμε το βράδυ και το αφήνουμε να διαμορφώσει το πρόγραμμά του. συνήθως στις 40 μέρες στρώνουν και "χάνουν" το ένα βραδυνό γεύμα, οπότε κοιμούνται σερί ένα 6ωρο-7ωρο. κι όσο μεγαλώνουν "χάνουν" και το 2ο βραδυνό.

εμενα η μικρη μου μεχρι 3 μηνων ξυπνουσε ανα 2-3 ωρες για φαγητο.τον 4ο και τον 5ο μηνα κοιμοταν στις 11.30 και σηκωνοταν για γαλα γυρω στις 4-4.30.χαρα εγω που κοιμομουν εστω ενα 5ωρο σερι.απο τον 6ο εως σημερα(8 μηνων)παλι ξυπναει ανα 2-3 ωρες.νομιζω λοιπον οτι το καθε μωρο εχει το προγραμμα του και λιγο δυσκολο να του βαλεις το δικο σου.δηλαδη οταν επιχειρησα για καμια 10αρια μερες να την κοιμιζω γυρω στις 10 για να εχω λιγο χρονο να διορθωνω το βραδυ μετα μου ξυπνουσε στις 12.30 που μολις ειχα προλαβει η χριστιανη να κλεισω τα ματια μου και καθοταν ξυπνια μεχρι τη 1.30.οποτε θεωρησα πιο σωστο αφου κοιμαται στις 11.30 και μετα μεχρι τις 8.30 δεν ξυπναει(με την εννοια να ανοιξει τα ματια της για γαλα σηκωνεται)να την αφησω να λειτουργει ετσι.ειδικα φιλε μου οταν μιλαμε για ενα μωρακι 15 ημερων δεν γινεται να του βαλεις προγραμμα.μπορεις σιγα σιγα να το βοηθησεις να αντιληφθει τη μερα και τη νυχτα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να μπει σε προγραμμα.

Διαφημίσεις

Όπως βλέπω, σε κάθε θέμα απαντούν πχ. 10 άτομα και λαμβάνω περίπου 10 διαφορετικές γνώμες.

Άλλοι λένε "ξύπνα το ανά 3 ώρες", άλλοι λένε "άστο να ξυπνά όποτε θέλει και να τρώει όποτε πεινά"...

Θεωρώ, για μωρό 25 ημερών (πια), ότι το δεύτερο (να ξυπνά εκείνο όποτε θέλει και πεινά), είναι και το καλύτερο.

Όπως βλέπω, σε κάθε θέμα απαντούν πχ. 10 άτομα και λαμβάνω περίπου 10 διαφορετικές γνώμες.

Ξέρεις το παραμύθι με το μυλωνά, το γυιό του και το γάιδαρο; Ακολουθήστε τη δική σας γνώμη, εσείς ξενυχτάτε/κοιμάστε και βλέπετε αντιδράσεις του παιδιού.

Θεωρώ, για μωρό 25 ημερών (πια), ότι το δεύτερο (να ξυπνά εκείνο όποτε θέλει και πεινά), είναι και το καλύτερο.

Κι εγώ εφάρμοζα το "ποτέ μην ξυπνάς ένα μωρό που κοιμάται". Άλλωστε καμιά φορά φτιάχνουν μόνα τους το πρόγραμμά τους προς το καλύτερο.

Γενικα κι εγω ειμαι της αποψης να μην ενοχλουμε ενα μωρο και να μη το ξυπναμε....βεβαια εμενα ο δικος μου ηταν και τσακωμενος με τον υπνο...καναμε προσευχες για να κοιμηθει οποτε ουτε λογος για να τον ξυπνησουμε.Ομως υπαρχει μια διαφορα.Το παιδακι σας οπως περιγραφεις εχει κανει τη νυχτα μερα...ειναι κατι που πολλα παιδακια το κανουν οταν γεννιουνται απόσο ξερω.Σε αυτο θα πρεπει λιγο να το βοηθησετε να αλλαξει....πρεπει δλδ να κανει το βασικο υπνο τη νυχτα και οχι τη μερα.

Για αρχη θα προσαρμοσετε τις συνθηκες στο σπιτι...θα υπαρχει δλδ σαφης διαχωρισμος μερας-νυχτας.Τη νυχτα εχουμε σκοταδι και ησυχια...τη μερα εχουμε μπατζουρια ανοιχτα και φως και θορυβο φυσιολογικο....δεν κανουμε ησυχια δλδ ολη μερα γιατι το μωρο κοιμαται.

Και φυσικα ακολουθουμε ρουτινα υπνου την ιδια καθε μερα στην ιδια περιπου ωρα.Αυτο γινεται για να μπορεσει σιγα σιγα το παιδι να καταλαβει ποτε κοιμαται...να συνδεσει δλδ τη ρουτινα με τον υπνο.Ετσι θα ξερει πως οταν κανει μπανιο μετα θα κοιμηθει.

Να το χαιρεστε...εισαστε πολλοι τυχεροι που κοιμαται τοσες ωρες σερι πιστεψε με.!!!

Γενικα κι εγω ειμαι της αποψης να μην ενοχλουμε ενα μωρο και να μη το ξυπναμε....βεβαια εμενα ο δικος μου ηταν και τσακωμενος με τον υπνο...καναμε προσευχες για να κοιμηθει οποτε ουτε λογος για να τον ξυπνησουμε.Ομως υπαρχει μια διαφορα.Το παιδακι σας οπως περιγραφεις εχει κανει τη νυχτα μερα...ειναι κατι που πολλα παιδακια το κανουν οταν γεννιουνται απόσο ξερω.Σε αυτο θα πρεπει λιγο να το βοηθησετε να αλλαξει....πρεπει δλδ να κανει το βασικο υπνο τη νυχτα και οχι τη μερα.

Για αρχη θα προσαρμοσετε τις συνθηκες στο σπιτι...θα υπαρχει δλδ σαφης διαχωρισμος μερας-νυχτας.Τη νυχτα εχουμε σκοταδι και ησυχια...τη μερα εχουμε μπατζουρια ανοιχτα και φως και θορυβο φυσιολογικο....δεν κανουμε ησυχια δλδ ολη μερα γιατι το μωρο κοιμαται.

Και φυσικα ακολουθουμε ρουτινα υπνου την ιδια καθε μερα στην ιδια περιπου ωρα.Αυτο γινεται για να μπορεσει σιγα σιγα το παιδι να καταλαβει ποτε κοιμαται...να συνδεσει δλδ τη ρουτινα με τον υπνο.Ετσι θα ξερει πως οταν κανει μπανιο μετα θα κοιμηθει.

Να το χαιρεστε...εισαστε πολλοι τυχεροι που κοιμαται τοσες ωρες σερι πιστεψε με.!!!

αχ νικη πολυ γελασα...ετσι η μικρουλα μου..γεννηθηκε κ τσακωθηκε με την μια με τον υπνο...προσπαθω να τους τα ξαναφτιαξω αλλα ειναι πεισματαρα κ δεεεεν!!!!:lol::lol::lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png

αχ νικη πολυ γελασα...ετσι η μικρουλα μου..γεννηθηκε κ τσακωθηκε με την μια με τον υπνο...προσπαθω να τους τα ξαναφτιαξω αλλα ειναι πεισματαρα κ δεεεεν!!!!:lol::lol::lol::lol:

φτανει να σου πω οτι εφτασε 18 μηνων για να κοιμηθει σερι ολη νυχτα.Ειναι κανας μηνας τωρα που τα καταφεραμε...ενταξει ξυπναμε καμια φορα αλλα πινουμε λιγο γαλα και παλι νανι με τη μια.Επιτελους κοιμαμαι ...μετα απο 18 μηνες ξενυχτι.Μονο που γενναω το δευτερο σε 2 μηνες οποτε θα ξαναρχισουν τα βασανα...ελπιαω να με λυπηθει ο Θες και το δευτερο να κοιμαται καλυτερα...χαχαχα.

Διαφημίσεις

φτανει να σου πω οτι εφτασε 18 μηνων για να κοιμηθει σερι ολη νυχτα.Ειναι κανας μηνας τωρα που τα καταφεραμε...ενταξει ξυπναμε καμια φορα αλλα πινουμε λιγο γαλα και παλι νανι με τη μια.Επιτελους κοιμαμαι ...μετα απο 18 μηνες ξενυχτι.Μονο που γενναω το δευτερο σε 2 μηνες οποτε θα ξαναρχισουν τα βασανα...ελπιαω να με λυπηθει ο Θες και το δευτερο να κοιμαται καλυτερα...χαχαχα.

18 μηνων ε?? εχω δλδ ακομα 12 μηνες..τι να κανουμε υπομονηηη!!! σου ευχομαι ολοψυχα ο 2ος γιοκας σου να ειναι ησυχουλης κ να κοιματαιιιιι!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png

Άλλοι λένε "ξύπνα το ανά 3 ώρες", άλλοι λένε "άστο να ξυπνά όποτε θέλει και να τρώει όποτε πεινά"...

συμφωνω με το δευτερο...εγω τον αφηνα να κανει οτι θελει μεχρι περιπου 4 μηνων...μετα σιγα σιγα κατι εφτιαξε αυτος κατι εγω και τα βρηκαμε...ειναι πολυ μικρη,μα παρααααααα πολυυυυυυυυυυ μικρη μην εχεις απαιτησεις ουτε απο το μωρο ουτε απο τον εαυτο σου,ολα θα ερθουν φυσιολογικα και μην αναρωτιεσαι και πολυ πολυ για ορισμενα πραγματα,πχ γιατι γκρινιαζει γιατι δεν κοιμαται γιατι κλαιει κτλ κτλ κτλ,που ολες το εχουμε κανει,γιατι τις περισσοτερες φορες θα μεινεις με την απορια..χιχιχι...ετσι ειναι τα μωρα...υπομονη και ακολουθα το ενστικτο σας....να σας ζησει η μπουμπου!!!

Νομιζω καλυτερα να το αφηνεις να εχει το προγραμμα του!Αυτο που θα βοηθησει σε βαθος χρονου ειναι οταν κοιμαται μεσ τη μερα να υπαρχει φως στο δωματιο και η δραστηριοτητες σας να γινονται κανονικα(τηλεοραση,ραδιοφωνο,σκουπα,ομιλιες).Το βραδυ μια καθημερινη ρουτινα μπανακι θηλασμος και χαλαρη μουσικουλα η νανουρισμα χωρις φωτα και με ησυχια νομιζω οτι θα βοπηθησουν να μπει σιγα σιγα στο προγραμμα της οικογενειας!

Πιστευω οτι αν το ξυπνας για να κοιμηθει μετα μπορει να το κανεις νευρικο και μετα δεν θα ξερετε τι του φταιει!Κι εμεις αν ξυπναμε πριν χορτασουμε ολο νευρα ειμαστε!!!

Οσο για τα γευματα του αν θηλαζει η μαμα και το μωρο με πανες και βαρος ειναι οκ ας μην το ξυπνατε για φαι!

Το να εχει κανει το παιδι τη μερα νυχτα δεν θεωρειται προγραμμα.Το να κοιμαται πολλες ωρες τη μερα αλλα να κοιμαται και τη νυχτα ειναι οκ αλλα να κοιμαται ολη μερα και να ειναι ξυπνιο ολη νυχτα εκει ειναι θεμα.Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ισχυει.Ομως αν το παιδι εχει μπερδεψει τη μερα με τη νυχτα θα πρεπει αν το βοηθησετε να το αλλαξει αυτο.Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να το ξυπναται και να μη το αφηνετε να κοιμηθει τη μερα...σου ανεφερα και παραπανω καποιους τροπους.Βεβαια ειναι πολυ μικρη...δεν ειναι κατι που επειγει να γινει...αλλα αν συνεχιστει αυτο θα πρεπει αν το αλλαξετε.

Και δεν ειναι θεμα μονο το τι βολευει τους γονεις...και για το παιδι θα ειναι καλυτερα να κοιμαται τη νυχτα.

Ως προς το φαγητο προσωπικα το να μενει ενα νεογεννητο 5 ωρες νηστικο το θεωρω πολυ ωρα..αλλα αυτα καλυτερα θα τα πει ο παιδιατρος ο οποιος θα ελεγξει το βαρος της...αν το βαρος της ειναι καλο δεν εχετε λογο να ανησυχειτε.

Να πάρω χαρτάκι προτεραιότητας ή μιλάμε φρι;

Ο/Η παιδίατρος δεν σας έδωσε τις γνωστές οδηγίες περίπου κάθε τρίωρο τάισμα την ημέρα και να μην ξεπερνά το τετράωρο;Δεν σας είπε πως το βράδυ δεν το ξυπνάμε αλλά αν ξυπνήσει το ταΐζουμε;Δεν σας είπε πως αν το παιδί πεινάσει στο δίωρο,στο ενάμιση,στο δυόμιση το ταΐζουμε και δεν μετράμε με ρολόι;Ε, αυτά πάνω -κάτω.Αν περιμένεις να κοιμηθείς νύχτα σερί απλά γελάω.χα,χα,χα,χα.Αν σου κάτσει τέτοιο μωρό απλά σκάω από την ζήλια μου.

Το μωρό σου είναι 15 ημερών.Έχει να αλλάξει προγράμματα...

Γενικά πάντως καλό είναι να του κάνετε ένα βραδυνό μπανάκι κατά τις 8.30-9.00 μαμ και ότι προκύψει.Καθιερώστε το και βλέπετε.Εγώ στην ηλικία σας μέτραγα διωρα.Έλεγα...σε αυτό το δίωρο δεν κοιμήθηκε,θα κοιμηθεί στο επόμενο.Μετα αγρυπνία μέχρι το επόμενο δίωρο...

NVVvp2.png

ΟΛΟΙ οι παιδιάτροι (τρεις τον αριθμό), μας είπαν να αφήσουμε το παιδί στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόγραμμα. Το βράδυ, "θέλει δεν θέλει", ηρεμεί και κοιμάται (δεν έχει θόρυβο, δεν έχει φώτα, όλα είναι ήσυχα, οπότε κοιμάται ούτως ή άλλως)...

Ξυπνά συνήθως στο 3ωρο-4ωρο, καμιά φορά ίσως και νωρίτερα - από την πείνα, για να φάει. Καμιά φορά, ξυπνά γιατί την ενοχλεί ότι... "τα 'κανε" και νιώθει βρόμικη. Άλλωτε, ξυπνά απλά γιατί... την ενοχλεί κάτι - μάλλον κολικοί. Όμως, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΑΝΤΑΡ" οι ώρες που τρώει ή κοιμάται. "Στο περίπου", ναι, ας πούμε ότι έχει "ωράριο". Στη πραγματικότητα (γιατί είμαι και ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ/ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ και τα λέω ώς έχουν τα πράγματα), "ωράριο" λες ότι έχει κάποιος όταν το τηρεί κατά γράμμα, κατά λεπτό. Ε, δεν είναι έτσι η μικρή μας.

Επίσης, σπανίως την έχουμε ξυπνήσει για να την ταίσουμε - και το μετανιώσαμε, γιατί της ΧΑΛΑΣΑΜΕ το "ωράριό" της (όποτε εκείνη γούσταρε να ξυπνήσει), οπότε μετά δεινοπαθήσαμε, γιατί πλέον της χαλάσαμε το πρόγραμμα και "άλλαξε συνήθειες".

Όσο αφορά την νύχτα, σου προτείνω να ξεκινήσεις να... ξεκαρδίζεσαι, γιατί ΟΝΤΩΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ 5-5.5 ώρες την νύχτα, συνήθως από τις 01:00 ως τις 06:00 το πρωί. (Στο μαιευτήριο, την αποκαλούσαν οι μαίες ..."Κοιμωμένη του Χαλεπά"!)

Απλά, της έχουμε "πηδήξει" το πεπτικό σύστημά της με τις παπαριές που μας έλεγαν οι γιατροί ("αλλάξτε το τάδε γάλα, πάρτε το άλλο" κτλ) και τώρα είναι ανήσυχη για κάνα 5ωρο τις τελευταίες 2 μέρες.

ΟΛΟΙ οι παιδιάτροι (τρεις τον αριθμό), μας είπαν να αφήσουμε το παιδί στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόγραμμα. Το βράδυ, "θέλει δεν θέλει", ηρεμεί και κοιμάται (δεν έχει θόρυβο, δεν έχει φώτα, όλα είναι ήσυχα, οπότε κοιμάται ούτως ή άλλως)...

Ελα...εδω τωρα θα γελασω εγω...φτου φτου φτου μη σας ματιασω.Αφου κοιμαται το βραδυ δεν εχετε να αλλαξετε τπτ.

Ξυπνά συνήθως στο 3ωρο-4ωρο, καμιά φορά ίσως και νωρίτερα - από την πείνα, για να φάει. Καμιά φορά, ξυπνά γιατί την ενοχλεί ότι... "τα 'κανε" και νιώθει βρόμικη. Άλλωτε, ξυπνά απλά γιατί... την ενοχλεί κάτι - μάλλον κολικοί. Όμως, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΑΝΤΑΡ" οι ώρες που τρώει ή κοιμάται. "Στο περίπου", ναι, ας πούμε ότι έχει "ωράριο". Στη πραγματικότητα (γιατί είμαι και ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ/ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ και τα λέω ώς έχουν τα πράγματα), "ωράριο" λες ότι έχει κάποιος όταν το τηρεί κατά γράμμα, κατά λεπτό. Ε, δεν είναι έτσι η μικρή μας.

Νορμαλ συμπεριφορα ειναι ολα αυτα που λες..

Επίσης, σπανίως την έχουμε ξυπνήσει για να την ταίσουμε - και το μετανιώσαμε, γιατί της ΧΑΛΑΣΑΜΕ το "ωράριό" της (όποτε εκείνη γούσταρε να ξυπνήσει), οπότε μετά δεινοπαθήσαμε, γιατί πλέον της χαλάσαμε το πρόγραμμα και "άλλαξε συνήθειες".

Κοιμισμενη αν τη θηλασει η μαμα δεν τρωει?Καλα με το μπιμπερο δεν ξερω αν γινεται αυτο...μαλλον οχι ε?

Όσο αφορά την νύχτα, σου προτείνω να ξεκινήσεις να... ξεκαρδίζεσαι, γιατί ΟΝΤΩΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕΡΙ 5-5.5 ώρες την νύχτα, συνήθως από τις 01:00 ως τις 06:00 το πρωί. (Στο μαιευτήριο, την αποκαλούσαν οι μαίες ..."Κοιμωμένη του Χαλεπά"!)

Απλά, της έχουμε "πηδήξει" το πεπτικό σύστημά της με τις παπαριές που μας έλεγαν οι γιατροί ("αλλάξτε το τάδε γάλα, πάρτε το άλλο" κτλ) και τώρα είναι ανήσυχη για κάνα 5ωρο τις τελευταίες 2 μέρες.

Μια χαρα ειναι η μικρη...αστερη..να τη χαιρεστε...

Nικουλα μου εσεις τι κανατε τωρα κοιμαστε καλυτερα? εμενα αν δεν ξυπνησει 1 με 2 φορες την νυκτα θα σκασει, λες κι εχει κανει ταμα,,,για να μην πω για το θηλασμο εκει που ξεκοβε ξαναρχισε παλι με ζηλο, μεχρι ποτε θεε μου! και ειναι 2 χρονων και 3 μηνων,,,

αυτο το λεω στην θεματοθετρια που εχει νεογεννητο και μιλαει για προγραμματα,,,,κοπελα μου εχε εμπιστοσυνη στον αυτο σου και εφαρμοσε το προγραμμα που σας ταιριαζει,,,εξαλλου αυτο θα αλλαζει και θα τροποποιειται αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες, και θα περασει καμποσος καιρος μεχρι να παγιωθει και να μιλας για μια στανταρ ρουτινα,,,εκτος κι αν σου ελαχε παιδι κουκουβαγια ουφ!

Nικουλα μου εσεις τι κανατε τωρα κοιμαστε καλυτερα? εμενα αν δεν ξυπνησει 1 με 2 φορες την νυκτα θα σκασει, λες κι εχει κανει ταμα,,,για να μην πω για το θηλασμο εκει που ξεκοβε ξαναρχισε παλι με ζηλο, μεχρι ποτε θεε μου! και ειναι 2 χρονων και 3 μηνων,,,

Δοξα το Θεο τον τελευταιο μηνα κοιμομαστε ...καλα ξυπναει κι εμενα μια φοριτσα συνηθως αλλα να σου πω πλεον του δινω με τη μια ενα ποτηρι φρεσκο γαλα και ξανακοιμαται επιτοπου.Σε σχεση με τα ξενυχτα που εχω ριξει αυτο μου φαινεται παραδεισος.Γενικα εσρτωσε πολυ τον υπνο απόταν αρχισε να πινει και φρεσκο γαλα...το οποιο ευτυχως το πινει πολυ ευχαριστα...τρελαινεται.Ο δικος σου αν δε κανω λαθος δεν το πινει ε?

με το θηλασμο παλευω κι εγω ρε συ..Ευτυχως θελει μονο το μεσημερι και το βραδυ πριν κοιμηθει και παλι για λιγο.Μεσα στη νυχτα δε του δινω να θηλασει και να ξυπνησει και ευτυχως δε ζηταει.Αλλα αυτες τις 2 φοριτσες δε βλεπω να τις κοβουμε ευκολα.Τρεμω τι θα γινει τωρα που θα γεννησω και θα βλεπει το δευτερο να θηλαζει.