Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ORCHESTRA CLUB CARD


Recommended Posts

Αν όμως πας χωρίς τη φίλη σου με την κάρτα; Σε τι τιμή θα γίνει η αλλαγή των ρούχων;

 

 

Αν παω χωρις την φιλη μου, εγω δεν εχω καρτα και δεν επιτρεπουν να κανω χρηση ξενης καρτας!

Την αλλαγη μπορω να την κανω στην αρχικη τιμη της αξιας των ρουχων (χωρις εκπτωση καρτας).

Δηλαδη ανεξαρτητα ποια τιμη πληρωσε αυτος που τα αγορασε με καρτα, εμενα μου λενε οτι μπορω να αλλαξω ρουχα αρχικης αξιας προ εκπτωσης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια συγνώμη τώρα που το διαβάζω πάλι δεν το έγραψα σωστά να το εξηγήσω πιο αναλυτικά.

Αν κάποιος σου πάρει δώρο κάτι που κοστίζει 30 ευρώ και ο ίδιος έχει κάρτα και το αγοράσει 15 ευρώ, αν πάει να το αλλάξει ο άλλος και δεν έχει κάρτα θα κάνει την αλλαγή στα 30 ευρώ. Αν ο άλλος που πάει να το αλλάξει έχει κάρτα θα κάνει την αλλαγή στα 15 ευρώ. Οπότε μια χαρά εδώ.

Το πρόβλημα που σας έλεγα και είχε γίνει καβγάς στο Κατάστημα ήταν μια κοπέλα είχε την κάρτα και της είχαν πάει δώρο. Η κοπέλα που της είχε πάει το δώρο δεν το είχε αγοράσει με κάρτα. Οπότε στο παραπάνω παράδειγμα αυτή που είχε πάρει το δώρο έδωσε 30 ευρώ. Η κοπέλα στο ταμείο της το άλλαζε επειδή αυτή είχε κάρτα στα 15 ευρώ και όχι στα 30. Η κοπέλα έλεγε λοιπόν ότι δεν είναι σωστό γιατί το Κατάστημα είχε εισπράξει 30 ευρώ από την πρώτη κοπέλα και όχι 15. Ελπίζω τώρα να το εξήγησα καλύτερα.

Αυτό επίσης με τον κάτοχο της κάρτας, εμένα μου έτυχε σε ένα Κατάστημα να έχω τη δική μου κάρτα μαζί και να μου ζητήσουν και ταυτότητα. Στην κοπέλα όμως που της την έδωσα δεν της ζήτησαν τίποτα. Έκανε την αλλαγή χωρίς να είμαι εγώ μαζί της. Τι να πω? Μάλλον εξαρτάται από το Κατάστημα.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη τώρα που το διαβάζω πάλι δεν το έγραψα σωστά να το εξηγήσω πιο αναλυτικά.

Αν κάποιος σου πάρει δώρο κάτι που κοστίζει 30 ευρώ και ο ίδιος έχει κάρτα και το αγοράσει 15 ευρώ, αν πάει να το αλλάξει ο άλλος και δεν έχει κάρτα θα κάνει την αλλαγή στα 30 ευρώ. Αν ο άλλος που πάει να το αλλάξει έχει κάρτα θα κάνει την αλλαγή στα 15 ευρώ. Οπότε μια χαρά εδώ.

Το πρόβλημα που σας έλεγα και είχε γίνει καβγάς στο Κατάστημα ήταν μια κοπέλα είχε την κάρτα και της είχαν πάει δώρο. Η κοπέλα που της είχε πάει το δώρο δεν το είχε αγοράσει με κάρτα. Οπότε στο παραπάνω παράδειγμα αυτή που είχε πάρει το δώρο έδωσε 30 ευρώ. Η κοπέλα στο ταμείο της το άλλαζε επειδή αυτή είχε κάρτα στα 15 ευρώ και όχι στα 30. Η κοπέλα έλεγε λοιπόν ότι δεν είναι σωστό γιατί το Κατάστημα είχε εισπράξει 30 ευρώ από την πρώτη κοπέλα και όχι 15. Ελπίζω τώρα να το εξήγησα καλύτερα.

 

 

Θεωρητικα ελεγχουν την καρτα αλλαγης και εκει φαινεται το αρχικο ποσο που εχει δοθει στο ταμειο για το δωρο αυτο....

Αν η κοπελα που πηρε το δωρο, δεν εκανε χρηση καρτας, και πληρωσε 30ευρω...τοτε η αλλη κοπελα που θελει να τα αλλαξει και εχει καρτα, θα πρεπει να παρει ρουχα αξιας 60 ευρω και με την καρτα να πληρωσει 30!!!

Ετσι τουλαχιστον εμενα μου φαινεται σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ελεγχουν την καρτα αλλαγης και εκει φαινεται το αρχικο ποσο που εχει δοθει στο ταμειο για το δωρο αυτο....

Αν η κοπελα που πηρε το δωρο, δεν εκανε χρηση καρτας, και πληρωσε 30ευρω...τοτε η αλλη κοπελα που θελει να τα αλλαξει και εχει καρτα, θα πρεπει να παρει ρουχα αξιας 60 ευρω και με την καρτα να πληρωσει 30!!!

Ετσι τουλαχιστον εμενα μου φαινεται σωστο...

 

Όντως από τη κάρτα αλλαγής φάνηκε ότι η κοπέλα που της είχε πάει το δώρο δεν είχε χρησιμοποιήσει κάρτα club. Συμφωνώ με αυτό που λες και εμένα αυτό μου φαίνεται σωστό και αυτό ακριβώς ισχυριζόταν και η κοπέλα που έκανε τον καβγά. Το Κατάστημα όμως έλεγε ότι έπρεπε να πάρει ρούχα αξίας 30 ευρώ αρχικής δηλαδή 15 με την κάρτα και όχι 60 αρχικής δηλαδή 30 με την κάρτα. Δεν ξέρω τελικά τι έγινε γιατί εγώ μετά έφυγα και ο καβγάς δεν είχε τελειώσει αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι γιατί είναι μάλλον θέμα πολιτικής της εταιρείας.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί έπρεπε να δείξει τη κάρτα της η κοπέλα; Ας έκανε την αλλαγή χωρίς κάρτα και να αγόραζε πράγματα 30 ευρώ.

Αν και στη προκειμένη περίπτωση απλά το προσωπικό δε τα πάει καλά με τα μαθηματικά και για αυτό έγινε όλο αυτό το μπέρδεμα..θεωρώ δηλαδή ότι μπερδεύτηκαν οι κοπέλες με τα ποσοστά και τις εκπτώσεις.

Όπως και να έχει, το θέμα είναι ότι η αλλαγή γίνεται στο αρχικό ποσό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στα δώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτησω κατι;

Μου εφερε χτες η μητερα μου δωρο παπουτσάκια από το παραπανω κατάστημα τα οποια αγορασε με την χρήση της κάρτας (ηταν μαζί της και μια φιλη που της δανεισε την καρτα της).

Σημερα πηγαμε να τα αλλάξουμε μαζί γιατί δεν μας βόλεψαν τελικά και πηραμε καποια άλλα παπουτσάκια χωρίς την χρήση κάρτας. Στο ταμείο η κοπέλα μας είπε απλά οκ, η τιμή είναι ίδια, μπορείτε να φύγετε! (τα πηρε η μητερα μου 28 ευρώ από 56).

Δηλαδή κανονικά εμεις μπορούσαμε να παρουμε κατι ακόμα αξιας 28 ευρω;;; Θα μπορουσα ας πουμε να βγάλω καρτα που θέλω;;; Να παω να το κανω θεμα;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτησω κατι;

Μου εφερε χτες η μητερα μου δωρο παπουτσάκια από το παραπανω κατάστημα τα οποια αγορασε με την χρήση της κάρτας (ηταν μαζί της και μια φιλη που της δανεισε την καρτα της).

Σημερα πηγαμε να τα αλλάξουμε μαζί γιατί δεν μας βόλεψαν τελικά και πηραμε καποια άλλα παπουτσάκια χωρίς την χρήση κάρτας. Στο ταμείο η κοπέλα μας είπε απλά οκ, η τιμή είναι ίδια, μπορείτε να φύγετε! (τα πηρε η μητερα μου 28 ευρώ από 56).

Δηλαδή κανονικά εμεις μπορούσαμε να παρουμε κατι ακόμα αξιας 28 ευρω;;; Θα μπορουσα ας πουμε να βγάλω καρτα που θέλω;;; Να παω να το κανω θεμα;;

 

 

Το δωρο εκανε 56? αρχικα και με καρτα αγοραστηκε στα 28.

 

Στην αλλαγη η υπαλληλος επρεπε να σας πει οτι μπορειτε να το αλλαξετε το δωρο με προϊοντα αξιας 56?....που αν χρησιμοποιησετε και εσεις καρτα, θα παει ΞΑΝΑ στα 28?.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτησω κατι;

Μου εφερε χτες η μητερα μου δωρο παπουτσάκια από το παραπανω κατάστημα τα οποια αγορασε με την χρήση της κάρτας (ηταν μαζί της και μια φιλη που της δανεισε την καρτα της).

Σημερα πηγαμε να τα αλλάξουμε μαζί γιατί δεν μας βόλεψαν τελικά και πηραμε καποια άλλα παπουτσάκια χωρίς την χρήση κάρτας. Στο ταμείο η κοπέλα μας είπε απλά οκ, η τιμή είναι ίδια, μπορείτε να φύγετε! (τα πηρε η μητερα μου 28 ευρώ από 56).

Δηλαδή κανονικά εμεις μπορούσαμε να παρουμε κατι ακόμα αξιας 28 ευρω;;; Θα μπορουσα ας πουμε να βγάλω καρτα που θέλω;;; Να παω να το κανω θεμα;;

Σου είπε οκ επειδή δεν είχες κάρτα και τα παπουτσάκια που ξαναπήρες έκαναν 56 ευρώ. Εκτός αν εννοείς ότι τα καινούρια παπουτσάκια που πήρες έκαναν χωρίς την χρήση της κάρτας 28 ευρώ ενώ εσείς της ζητήσατε αλλάγή χωρίς κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν ειχα καρτα στην αλλαγή αλλά ούτε και με ρώτησε κανεις αν ειχα καρτα. Δηλ. μπορουσα να παρω κατι ακομα αξιας 28 ευρω;;;; Κριμα.... τωρα αν παω σιγα μην βγαλω ακρη..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα καρτα στην αλλαγή αλλά ούτε και με ρώτησε κανεις αν ειχα καρτα. Δηλ. μπορουσα να παρω κατι ακομα αξιας 28 ευρω;;;; Κριμα.... τωρα αν παω σιγα μην βγαλω ακρη..:cry:

 

Δε μπορούσες να πάρεις κάτι άλλον αφου τα παπουτσια που πήρες είχαν ίδια τιμή με τα προηγούμενα. Αν αγόραζες κάτι με 28ευρώ τότε θα μπορούσες να πάρεις και κάτι άλλο με τα υπόλοιπα. Σωστά το έκαναν οι κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Θεωρω απαραδεκτη την τακτικη αυτης της εταιρειας (εννοω οτι ουσιαστικα σε αναγκαζει να βγαλεις την καρτα τους για να ψωνιζεις απο εκει) και κυριως στην αλλαγη δωρων. Μου εχουν φερει πολλες φορες δωρο απο εκει (γνωστοι που τα αγορασαν με καρτα) κ οταν πηγαινω να τα αλλαξω πρεπει να πληρωνω αλλες τιμες επειδη δεν εχω καρτα. Δεν ισχυει η αρχικη τιμη προ εκπτωσης οπως γραφετε πολλοι αλλα η τιμη που πληρωσε ο αγοραστης. Μου εχουν φερει πχ μππουφαν απο εκει που εκανε 60 ευρω αλλα το πηραν με καρτα 30.οταν πηγα να το αλλαξω μου ειπαν οτι εχω στη δια θεση μου 30 ευρω αλλα αν ηθελα να παρω αλλο μπουφαν επειδη δεν ειχα καρτα θα επρεπε να πληρωσω τη διαφορα(αλλα 30 δηλαδη) που το θεωρω απαραδεκτο κ ειλικρινα προτειμω να μη μου ξαναφερουν δωρο απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πω την άποψή μου, θα ήθελα να πω ότι μέχρι σήμερα ψώνιζα πολύ συχνά από το Orchestra (βασικά από το κατάστημα στο Smart park), γιατί μου αρέσουν πολύ τα ρούχα του και με την κάρτα μου βγαίνουν πολύ οικονομικά είτε για οικογενειακή χρήση είτε για δώρα.

 

Αλλά επειδή σήμερα είναι το δεύτερο περιστατικό που μου συμβαίνει με το κατάστημα του Πειραιά, είναι σίγουρο πως δεν θα το αφήσω έτσι.

 

α) αρνήθηκαν να μου πουλήσουν προϊόντα διαθέσιμα προς πώληση, γιατί θεώρησαν ότι ήθελα να τα αγοράσω για άλλη πελάτισσα που δεν διέθετε κάρτα μέλους όπως εγώ. Τους επανέλαβα πολλάκις ότι αυτό δεν ισχύει, αλλά αρνήθηκαν να με εξυπηρετήσουν και μου είπαν ότι αν επιμείνω θα μου "πάρουν" πίσω την κάρτα μου, την οποία υπενθυμίζω έχω πληρώσει 30?!!! (Σημ: μελέτησα επιμελώς τους όρους χρήσης - ευτυχώς που ομιλώ την γαλλική, γιατί ελληνικό site ή αγγλική version του γαλλικού δεν βρήκα - και δεν λέει πουθενά ότι εξουσιοδοτείται ο υπάλληλος του εκάστοτε καταστήματος να σου πάρει την κάρτα, παρά μόνο η Διοίκηση σε περίπτωση καταχρηστικής συμπεριφοράς, η οποία πολύ θα ήθελα να μάθω πώς αποδεικνύεται ακριβώς), β) άλλη φορά, αρνήθηκαν σε αλλαγή ρούχων να μου ετοιμάσουν τα ρούχα που θα αγόραζα σε πακέτο δώρου με κάρτα αλλαγής, καθώς τα προϊόντα που αλλάζονται, μου δήλωσαν πως δεν ξαναλλάζονται. Πουθενά στο επίσημο site, δεν αναφέρεται αυτός ο όρος. γ) Επειδή με την συγκεκριμένη αλλαγή θα πλήρωνα διαφορά τιμής (και αρκετά μεγάλη θα έλεγα), τους είπα να μου μοιράσουν σε δύο αποδείξεις αυτά που θα έπαιρνα: στη μία θα είχε το ποσό των προϊόντων που θα επέστρεφα και - οκ - δεν θα μπορούσα να αλλάξω και σε άλλη το ποσό της διαφοράς για να μπορεί αυτό να αλλαχθεί, εφόσον επρόκειτο για νέα αγορά. Μου είπαν ότι δεν γίνεται δεύτερη συναλλαγή με την ίδια κάρτα!!! Επίσης ούτε αυτό αναγράφεται πουθενά στην επίσημη ιστοσελίδα, αλλά και δεν έχει καμία λογική! Δηλ., αν ξεχάσεις να αγοράσεις κάτι κι επανέλθεις μετά από 5 λεπτά δεν θα σε κάνουν δεκτό????

Φυσικά, για όλα αυτά θα απευθυνθώ κι επίσημα στην εταιρεία αναφέροντας ονόματα και ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα συνέβη το εξής: εδώ και τρία περίπου χρόνια βγάζω την κάρτα με αλλαγές που κάνω μετά το πάρτυ γεννεθλιων. Την πρώτη φορά τα δώρα που μου έφεραν είχαν για παράδειγμα αρχική τιμή 40 ευρώ. Απο αυτά μου αφαίρεσαν τα 30 και έβγαλα την κάρτα. Την άλλη χρόνια με 40 ευρώ μου είπαν ότι μπορώ να αγοράσω είτε ρούχα με αρχικές τιμές αξίας 40 ευρώ, είτε να μου υπολογιστούν τα δώρα στην μισή τιμή, δηλαδή 20 ευρώ και να δώσω αλλά 10 για να βγάλω την κάρτα. Την Τρίτη φορά ακολούθησαν την πρακτική της πρώτης. Δηλαδή ότι τύχει και ότι αρπαξουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δυστυχώς, δεν έχω δεί ξανά χειρότερη εξυπηρέτηση από τους υπαλλήλους της εταιρείας. Σήμερα 21/10/15 πήγα στο κατάστημα που βρίσκεται στο athens heart Πειραιώς 180 και στις 16:00 έκανα κράτηση 2 πυτζάμες για να περάσω να τις πάρω κατά τις 19:50. Όταν μπήκα στο μαγαζί και περίμενα την σειρά μου είπα στον νεαρό πωλητή πως τελικά θα πάρω μόνο την μία πυτζάμα και ο πωλητής γυρνάει εκνευρισμένος και με κατσαδιάζει γιατί τόση ώρα που την κρατάει θα μπορούσε να την πουλήσει σε άλλους πελάτες. Τον ρωτάω ήρεμα και ωραία αν η εταιρεία δεν επιτρέπει τις κρατήσεις και μου λέει "νόμιζα πως ήταν ανάγκη γι'αυτό και σας την κράτησα" και ο τόνος της φωνής του να ανεβαίνει και να με κοιτάνε οι πελάτες του καταστήματος. Τον ρωτάω ξανά "δεν επιτρέπει τις κρατήσεις η εταιρεία?" και εκεί μου έβαλε τις φωνές και μου λέει ΟΧΙ δεν μας επιτρέπει. Φυσικά παράτησα και την άλλη πυτζάμα και έφυγα μέσα στην ντροπή. Στο συγκεκριμένο κατάστημα οι περισσότεροι πωλητές του είναι αγενής. Ποτέ δεν λένε ευχαριστούμε πολύ στο ταμείο, άμα ρωτήσεις κάτι είναι μέσα στην ξινίλα και στο δείχνουν πως τους ενοχλείς. Άσε το ταμείο που πάντα αργούν και για να πάρεις ένα μπλουζάκι μπορεί και να κάτσεις 10 λεπτά στην ουρά χωρίς να έχει και πολύ κόσμο.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, δεν πρόκειται να βγάλω ξανά την κάρτα τους και φυσικά ούτε απ' έξω. Το παράλογο είναι πως δεν υπάρχει στο site τους τρόπος επικοινωνίας με τους υπεύθυνους της εταιρείας και πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα μέσα στο φόρουμ! Θα γράψω κι εγώ την (ελεεινή) εμπειρία μου, για να ξέρει ο κόσμος με ποιους έχει να κάνει.

 

Στη δική μου πόλη, το μαγαζί αυτής της αλυσίδας άνοιξε 7-8 χρόνια πριν και το είχε αρχικά μια κοπέλα. Μετά συνεταιρίστηκε με μια ακόμα και πήγαν σε ένα μεγαλύτερο χώρο. Δεν τις συμπαθούσα ιδιαίτερα, μου φαινόντουσαν ξινές και από αυτές που θα σε σχολιάσουν μόλις γυρίσεις την πλάτη σου, αλλά συνήθως δε δίνω σημασία σε τέτοια πράγματα, τη δουλειά μου κοιτάω να κάνω, εκτός πια αν παρατηρήσω κάτι εξαιρετικά ενοχλητικό. Ήμουν τακτική πελάτισσα, κάποια χρόνια είχα βγάλει και την κάρτα, επειδή με βόλευαν τα μπεμπέ τους για δωράκια και τα αγορίστικα καλοκαιρινά για τους δικούς μου (τα κοριτσίστικά τους δε μου άρεσαν και οι φόρμες ήταν ποιοτικώς χάλια) και τους είχα αφήσει πολλά χρήματα όλα αυτά τα χρόνια.

 

Το μαγαζί, κρίση ξεκρίση, πήγαινε πολύ καλά και άνοιξαν ένα από τα πιο κεντρικά της πόλης. Επειδή είχε ορόφους, προσέλαβαν και υπαλλήλους. Φάτσα μόστρα στο ταμείο, έβαλαν δύο νεαρούς, που η προϋπηρεσία τους συνίστατο σε...μπαρ. :roll: Το δε λούσο τους, άλλο πράγμα, κολλητά ρούχα, μαλλί κομμωτηρίου και...τσιγκελωτό μουστάκι :shock: σαν να πήγαιναν για φωτογράφιση κι όχι για δουλειά σε ταμείο παιδικών ειδών. Τελοσπάντων, δεν ήταν φυσικά αυτό το πρόβλημα, αλλά η συμπεριφορά τους.

 

Τον Μάιο που μας πέρασε, μου είχαν φέρει δώρο πολλά ρούχα από εκείνο το μαγαζί. Πήγα με 3 σακούλες να κάνω αλλαγή, έχοντας μαζί μου και τον μεγάλο μου γιο. Κάνω τις αλλαγές στον επάνω όροφο, κατεβαίνω στο ταμείο, περιμένω μισή ώρα με το ρολόι, καθ' ότι οι νεαροί ανίδεοι από τη δουλειά κι είχε μαζευτεί μια ουρά, ούτε στην τράπεζα τέτοιο πράγμα, με τα πολλά φτάνω στο ταμείο. Μου κάνουν τις δύο αλλαγές μετά κόπων και βασάνων (άσχετοι λέμε) και στην τρίτη, διαπιστώνω πως είχα ξεχάσει να φέρω την κάρτα αλλαγής. Τους λέω, ρε παιδιά, περίμενα τόση ώρα, τα κορίτσια στο άλλο μαγαζί δε μου τη ζητούσαν ποτέ, δε γίνεται να με εξυπηρετήσετε να τελειώνω; Και τι γυρνάει και μου λέει; Όχι βέβαια, πού ξέρω εγώ ότι δεν τα έφερες από πάνω για να τα κλέψεις; Μιλαμε, νόμιζα πως θα πάθω εγκεφαλικό. Μπροστά στο παιδί μου και σε άλλα 10 άτομα! Τι λες ρε γελοίε, του λέω, με ξέρεις εμένα; Ξέρεις πόσα χρόνια ψωνίζω από το μαγαζί; Άμα ήθελα να κλέψω, θα τα έφερνα στο ταμείο;;; Φώναξέ μου αμέσως τις ιδιοκτήτριες!

 

Πάει ο άλλος πάνω, τους εξιστορεί τι έγινε (προφανώς, γιατί αργήσανε) κι έρχονται και οι 4 μαζί (οι δύο υπάλληλοι του ταμείου και οι δύο ιδιοκτήτριες). Δε μου λέτε κορίτσια, τις ρωτάω, πόσα χρόνια με ξέρετε; Πολλά, ψελλίζει η μία (η άλλη καθ' όλη τη συζήτηση είχε πιεί το αμίλητο νερό, δε σήκωσε τα μάτια από το πάτωμα). Σας δημιούργησα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα; Όχι, όχι. Λοιπόν, τις ρωτάω, τι να κάνω εγώ τώρα, που ο υπάλληλός σας με αποκαλεί κλέφτρα, μπροστά στο παιδί μου και σε ένα σωρό κόσμο; Μα όχι, εξανίστανται οι υπάλληλοι, δε σε είπαμε έτσι (ενικός πάντα, ε;) σου είπαμε ότι, αφού δεν έχεις κάρτα αλλαγής, μπορεί και να τα έκλεψες! :shock: Η ιδιοκτήτρια μου λέει, εντάξει μια παρεξήγηση έγινε, ας την ξεχάσουμε. Α καλά λέω, όλοι τα ίδια μυαλά κουβαλάτε προφανώς εδώ μέσα, αλλιώς δε θα βάζατε μαζεύατε από τα μπαρ τέτοια άτομα, αγενέστατα κι ανεκπαίδευτα, να συναλλάσσονται με ανθρώπους στο ταμείο. Χάρισμά σας και οι αλλαγές, εγώ δεν ξαναπατάω εδώ μέσα και θα αναφερθώ και στην εταιρεία και θα σας κάνω και βούκινο.

 

Αυτό είναι το ρεζουμέ της συζήτησης. Όντως έστειλα e mail στην εταιρεία, σιγή ιχθύος. Παίρνω τηλέφωνο στα κεντρικά, μου λέει η υπάλληλος, λείπει η υπεύθυνη, αφηστε μου όνομα και τηλέφωνο, να την ειδοποιήσω να σας πάρει. Πέρασαν 6 μήνες κι ακόμα με παίρνει. Σκυλομετάνιωσα που είχα ανανεώσει την κάρτα και δεν πρόλαβα να ψωνίσω τίποτα, τσάμπα και τα 30 ευρώ. Ζήτησα να μου την ακυρώσουν και να μου επιστρεψουν τα χρήματα, φυσικά δεν έλαβα απάντηση. Τέτοιο αίσχος δεν υπάρχει, ντροπή τους.

 

Πιο πολύ μου την έδωσε αυτό που αναφέρει η αναμπελ εδώ

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, δεν πρόκειται να βγάλω ξανά την κάρτα τους και φυσικά ούτε απ' έξω. Το παράλογο είναι πως δεν υπάρχει στο site τους τρόπος επικοινωνίας με τους υπεύθυνους της εταιρείας και πουθενά αλλού.

 

και, ύστερα από όλα αυτά τα παράπονα που διάβασα, συμπεραίνω πως δεν είναι καθόλου τυχαίο. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτόμουν κι εγώ να βγάλω την κάρτα , αλλά δεν πρόκειται

 

Την Πέμπτη , μπαίνω σε ένα μαγαζί της αλυσίδας, να δω λίγο τα ρούχα , τις τιμές κ αν θα βγάλω την κάρτα. Δύο υπάλληλοι που δεν είπαν ούτε καλημέρα....χωρίς άλλους πελάτες

Λέω ''καλημέρα'' ...ούτε ρώτησαν τι ήθελα...κοίταζα κανα 3λεπτο κ λέω ''θέλω φόρμες για αγοράκι , 5 ετών'' , μου έδειξε με το χέρι της ''δείτε εδώ'' ....τίποτα άλλο

Κοίταξα κανα 2 τιμές.....κ έφυγα .....ούτε χαιρέτισαν τίποτα...ούτε καν απάντησαν στον δικό μου χαιρετισμό

 

Την φόρμα δεν . 35 ευρώ αρχική τιμή ...έστω κ 17 με την έκπτωση...όχι δεν θα την πάρω

1/ Για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους

2/Προτιμώ να πάω στης γειτονιάς μου , που παίρνω συνέχεις φόρμες με 12-15 ευρώ , ωραιότατες !!!!!! Κ πάντα με εξυπηρετούν !!!!

 

* Τα νούμερα τους είναι όντως μικρά....στα 4α γενέθλια του γιου μου , του έφεραν ένα σετ 5άρι , που το μπλουζάκι είναι μικρότερο κι από 4άρι...

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τελικα με την αγενεια ειναι πολιτικη του μαγαζιου?

Γιατι κ σε εμας στο καταστημα του Ελληνικού δεν θα τις ελεγες κ τις πιο ευγενικες τις πωλητριες... ασε που 2 φορμιτσες που πηρα της μικρης μου γαριασαν απο το πρωτο πλυσιμο!!!!! Ασε δε τα νουμερα...τοσο αδυνατα ειναι αυτα τα γαλλακια? Γιατι περι γαλλικης εταιρειας προκειται. Η μικρη μου 27 μηνων, 14 κιλα, 90 ποντους κ στα ρουχα θελει στανταρ το 3-4 κ βρακακια 4-5!! Τελος παντων, καρτα εβγαλα αλλα το μετανιωσα, θα την αξιοποιησω οσο μπορω κ βλεπουμε...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε οσα καταστηματα αυτης της αλυσιδας εχω παει, οι συμπεριφορες των υπαλληλων ειναι δυστυχως οι ιδιες!!!απαραδεκτες!!!ειχα μπει στον πειρασμο να βγαλω καρτα,γιατι κατα καιρους εχει πολυ ωραια ρουχαλακια και κυριως μπουφαν,αλλα τελικα,οχι δεν θα βγαλω!!μονο μια υπαλληλος σε καταστημα στην αγιου δημητριου, ηταν η μια και μοναδικη προφανως στην ελλαδα, που ηταν εξαιρετικα ευγενικη,μου εκανε αλλαγη σε νουμερο μπουφαν που μας ειχαν φερει δωρο, με εξαιρετικη ευγενια,εψαξε ποση ωρα στις αποθηκες να μου βγει το νουμερο που ηθελα,μου ζητησε ποσες φορες συγνωμη που περιμενα....νομιζω ομως οτι ειναι μοναδικη και οτι δυστυχως δεν θα επιβιωσει και πολυ σε αυτη την αλυσιδα...τοση αγενεια μαζεμενη,πρωτη φορα ειδα!!!κανονικα δεν θα επρεπε να παταμε στα μαγαζια τους!!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

έχω κάρτα κ πραγματικά με έχει βολέψει.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις πωλήτριες, όχι ακόμα τουλάχιστον, (καταστήματα κορυδαλλού κ πειραιά), αλλά με το ότι (ειδικά στον κορυδαλλό) περιμένεις πάνω από μισή ώρα για το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα το μαγαζι,μας εφεραν δωρο ρουχα κ πηγα να τ'αλλαξω κ εβγαλα την καρτα

εχω μεινει ευχαριστημενη

μιλαω για το μαγαζι που ειναι στην Θηβων διπλα απο γνωστο καταστημα παιχνιδιων!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα Αλίμου, εγώ προσωπικά έχω βολευτεί. Υπάρχουν και μειονεκτήματα βέβαια. Πχ εγώ δυσκολεύομαι να βρω νουμερα, δηλαδή θέλω να βρω κοριτσίστικο για 2 χρονών, πηγαίνω στην κρεμάστρα από 2-5 και αυτά που μου αρέσουν δεν τα έχει ποτε στο νούμερο που ψάχνω. Ειδικά εαν πας λίγο πριν τα Χριστούγεννα δεν έχεις καμία ελπίδα. Ποιοτικώς πάντως τα ρούχα για το κόστος τους δεν είναι καθόλου κακά.:lol:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ξαναπάω κορίτσια. Όσες φορές πήγα, μπαίνω μέσα, ούτε καλημέρα, ούτε να με πλησιάσει κάποιος να ρωτήσει τι θέλω. Δύο γυναίκες, μία εκ των οποίων τακτοποιούσε κάτι ρούχα, ούτε καν γύρισε να με κοιτάξει, η άλλη στην κοσμάρα της κάτι έκανε που δεν μπορούσα να καταλάβω - πάντως αδιάφορη και αυτή - σε ώρα που ήμουνα η μοναδική πελάτισσα εκεί μέσα. Κάκιστη εντύπωση κατ' αρχήν. Και κατά δεύτερον, όσα ρούχα έχω πάρει - κολάν κυρίως για την κόρη μου και κάλτσες για τον γιο μου, όλα μα όλα έχουν τρυπήσει με τη μία. Δεν το πίστευα αλλά έχει γίνει επανειλημμένως. Ε σόρυ αλλά άμα είναι κάθε δεκαπέντε μέρες να παίρνω κάλτσες γιατί τρυπάνε, δίνω λίγα παραπάνω χρήματα και παίρνω από το μαγαζί της γειτονιάς μου. Που θα βγάλει όλο το χρόνο το κάθε ρούχο που θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα μέσα στο φόρουμ! Θα γράψω κι εγώ την (ελεεινή) εμπειρία μου, για να ξέρει ο κόσμος με ποιους έχει να κάνει.

 

Στη δική μου πόλη, το μαγαζί αυτής της αλυσίδας άνοιξε 7-8 χρόνια πριν και το είχε αρχικά μια κοπέλα. Μετά συνεταιρίστηκε με μια ακόμα και πήγαν σε ένα μεγαλύτερο χώρο. Δεν τις συμπαθούσα ιδιαίτερα, μου φαινόντουσαν ξινές και από αυτές που θα σε σχολιάσουν μόλις γυρίσεις την πλάτη σου, αλλά συνήθως δε δίνω σημασία σε τέτοια πράγματα, τη δουλειά μου κοιτάω να κάνω, εκτός πια αν παρατηρήσω κάτι εξαιρετικά ενοχλητικό. Ήμουν τακτική πελάτισσα, κάποια χρόνια είχα βγάλει και την κάρτα, επειδή με βόλευαν τα μπεμπέ τους για δωράκια και τα αγορίστικα καλοκαιρινά για τους δικούς μου (τα κοριτσίστικά τους δε μου άρεσαν και οι φόρμες ήταν ποιοτικώς χάλια) και τους είχα αφήσει πολλά χρήματα όλα αυτά τα χρόνια.

 

Το μαγαζί, κρίση ξεκρίση, πήγαινε πολύ καλά και άνοιξαν ένα από τα πιο κεντρικά της πόλης. Επειδή είχε ορόφους, προσέλαβαν και υπαλλήλους. Φάτσα μόστρα στο ταμείο, έβαλαν δύο νεαρούς, που η προϋπηρεσία τους συνίστατο σε...μπαρ. :roll: Το δε λούσο τους, άλλο πράγμα, κολλητά ρούχα, μαλλί κομμωτηρίου και...τσιγκελωτό μουστάκι :shock: σαν να πήγαιναν για φωτογράφιση κι όχι για δουλειά σε ταμείο παιδικών ειδών. Τελοσπάντων, δεν ήταν φυσικά αυτό το πρόβλημα, αλλά η συμπεριφορά τους.

 

Τον Μάιο που μας πέρασε, μου είχαν φέρει δώρο πολλά ρούχα από εκείνο το μαγαζί. Πήγα με 3 σακούλες να κάνω αλλαγή, έχοντας μαζί μου και τον μεγάλο μου γιο. Κάνω τις αλλαγές στον επάνω όροφο, κατεβαίνω στο ταμείο, περιμένω μισή ώρα με το ρολόι, καθ' ότι οι νεαροί ανίδεοι από τη δουλειά κι είχε μαζευτεί μια ουρά, ούτε στην τράπεζα τέτοιο πράγμα, με τα πολλά φτάνω στο ταμείο. Μου κάνουν τις δύο αλλαγές μετά κόπων και βασάνων (άσχετοι λέμε) και στην τρίτη, διαπιστώνω πως είχα ξεχάσει να φέρω την κάρτα αλλαγής. Τους λέω, ρε παιδιά, περίμενα τόση ώρα, τα κορίτσια στο άλλο μαγαζί δε μου τη ζητούσαν ποτέ, δε γίνεται να με εξυπηρετήσετε να τελειώνω; Και τι γυρνάει και μου λέει; Όχι βέβαια, πού ξέρω εγώ ότι δεν τα έφερες από πάνω για να τα κλέψεις; Μιλαμε, νόμιζα πως θα πάθω εγκεφαλικό. Μπροστά στο παιδί μου και σε άλλα 10 άτομα! Τι λες ρε γελοίε, του λέω, με ξέρεις εμένα; Ξέρεις πόσα χρόνια ψωνίζω από το μαγαζί; Άμα ήθελα να κλέψω, θα τα έφερνα στο ταμείο;;; Φώναξέ μου αμέσως τις ιδιοκτήτριες!

 

Πάει ο άλλος πάνω, τους εξιστορεί τι έγινε (προφανώς, γιατί αργήσανε) κι έρχονται και οι 4 μαζί (οι δύο υπάλληλοι του ταμείου και οι δύο ιδιοκτήτριες). Δε μου λέτε κορίτσια, τις ρωτάω, πόσα χρόνια με ξέρετε; Πολλά, ψελλίζει η μία (η άλλη καθ' όλη τη συζήτηση είχε πιεί το αμίλητο νερό, δε σήκωσε τα μάτια από το πάτωμα). Σας δημιούργησα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα; Όχι, όχι. Λοιπόν, τις ρωτάω, τι να κάνω εγώ τώρα, που ο υπάλληλός σας με αποκαλεί κλέφτρα, μπροστά στο παιδί μου και σε ένα σωρό κόσμο; Μα όχι, εξανίστανται οι υπάλληλοι, δε σε είπαμε έτσι (ενικός πάντα, ε;) σου είπαμε ότι, αφού δεν έχεις κάρτα αλλαγής, μπορεί και να τα έκλεψες! :shock: Η ιδιοκτήτρια μου λέει, εντάξει μια παρεξήγηση έγινε, ας την ξεχάσουμε. Α καλά λέω, όλοι τα ίδια μυαλά κουβαλάτε προφανώς εδώ μέσα, αλλιώς δε θα βάζατε μαζεύατε από τα μπαρ τέτοια άτομα, αγενέστατα κι ανεκπαίδευτα, να συναλλάσσονται με ανθρώπους στο ταμείο. Χάρισμά σας και οι αλλαγές, εγώ δεν ξαναπατάω εδώ μέσα και θα αναφερθώ και στην εταιρεία και θα σας κάνω και βούκινο.

 

Αυτό είναι το ρεζουμέ της συζήτησης. Όντως έστειλα e mail στην εταιρεία, σιγή ιχθύος. Παίρνω τηλέφωνο στα κεντρικά, μου λέει η υπάλληλος, λείπει η υπεύθυνη, αφηστε μου όνομα και τηλέφωνο, να την ειδοποιήσω να σας πάρει. Πέρασαν 6 μήνες κι ακόμα με παίρνει. Σκυλομετάνιωσα που είχα ανανεώσει την κάρτα και δεν πρόλαβα να ψωνίσω τίποτα, τσάμπα και τα 30 ευρώ. Ζήτησα να μου την ακυρώσουν και να μου επιστρεψουν τα χρήματα, φυσικά δεν έλαβα απάντηση. Τέτοιο αίσχος δεν υπάρχει, ντροπή τους.

 

Πιο πολύ μου την έδωσε αυτό που αναφέρει η αναμπελ εδώ

 

 

 

και, ύστερα από όλα αυτά τα παράπονα που διάβασα, συμπεραίνω πως δεν είναι καθόλου τυχαίο. :evil:

 

 

Bρε μπας και ειμαστε συντοπίτισσες; Κεντρική Μακεδονία βρίσκομαι και εγώ.Σα να περιγράφεις το μαγαζί της πόλης μου. Οι νεαροί στο ταμείο ειδικα, πραγματικα πρέπει να δούλευαν σε μπαρ, δεν εξηγείται.

Καποια στιγμη, δε θυμάμαι καλά αρχές καλοκαιριού, ήμουν στο μαγαζί οπου είχε απίστευτη ουρά και μπροστα μου εγινε ενα παρόμοιο σκηνικό, η κοπέλα δεν είχε κάρτα αλλαγης και εγινε θέμα. Μαλιστα όταν εφυγε είπαν τα αγόρια ''που ξερουμε πως δεν ειναι κλεμμένα, στη θεσ/νικη κλάπηκαν ρουχα αξίας 10.000ευρώ, μπορέι να είναι απο εκει''.

Link to comment
Share on other sites

Bρε μπας και ειμαστε συντοπίτισσες; Κεντρική Μακεδονία βρίσκομαι και εγώ.Σα να περιγράφεις το μαγαζί της πόλης μου. Οι νεαροί στο ταμείο ειδικα, πραγματικα πρέπει να δούλευαν σε μπαρ, δεν εξηγείται.

Καποια στιγμη, δε θυμάμαι καλά αρχές καλοκαιριού, ήμουν στο μαγαζί οπου είχε απίστευτη ουρά και μπροστα μου εγινε ενα παρόμοιο σκηνικό, η κοπέλα δεν είχε κάρτα αλλαγης και εγινε θέμα. Μαλιστα όταν εφυγε είπαν τα αγόρια ''που ξερουμε πως δεν ειναι κλεμμένα, στη θεσ/νικη κλάπηκαν ρουχα αξίας 10.000ευρώ, μπορέι να είναι απο εκει''.

 

Δεν το πιστεύω! Ήσουν μπροστά!!!! :shock: Ακριβώς αυτή την ατάκα την είπαν και μπροστά μου! (δεν το ανέφερα γιατί αν έγραφα με λεπτομέρειες όλο τον διάλογο, ήθελα 1 ώρα)

 

Στην ίδια πόλη μένουμε, σου το είχα πει και στο θέμα που συζητούσαμε το ξενοδοχείο στο Μέτσοβο. ;)

 

Α ώστε συνέχισαν κι όταν έφυγα τα σχόλια...από πού τους μάζεψαν ήθελα να ήξερα. Δεν έχω τίποτα με τους εργαζόμενους σε μπαρ, πρώην και νυν, έχω δουλέψει κι εγώ ως φοιτήτρια. Αλλά δεν έχει να κάνει με το πόσο ανάγωγος κι απαίδευτος μπορεί να είναι κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω! Ήσουν μπροστά!!!! :shock: Ακριβώς αυτή την ατάκα την είπαν και μπροστά μου! (δεν το ανέφερα γιατί αν έγραφα με λεπτομέρειες όλο τον διάλογο, ήθελα 1 ώρα)

 

Στην ίδια πόλη μένουμε, σου το είχα πει και στο θέμα που συζητούσαμε το ξενοδοχείο στο Μέτσοβο. ;)

 

Α ώστε συνέχισαν κι όταν έφυγα τα σχόλια...από πού τους μάζεψαν ήθελα να ήξερα. Δεν έχω τίποτα με τους εργαζόμενους σε μπαρ, πρώην και νυν, έχω δουλέψει κι εγώ ως φοιτήτρια. Αλλά δεν έχει να κάνει με το πόσο ανάγωγος κι απαίδευτος μπορεί να είναι κάποιος.

 

Δεν το ειχες αναφερει, για την πόλη εννοω, δεν ειχαμε πει κατι συγκεκριμενο. Απλώς με την όλη περιγραφη του καταστηματος που εκλεισε και πήγε σε μεγαλύτερο, τις ιδιοκτήτριες, {να μη σχολιασω} και την περιπτωση σουλεω ενταξει αυτο μοιαζει με την πόλη μου

Συμφωνώ, ούτε εγω εχω κάτι με εργαζόμενους σε μπαρ, και εγω δούλεψα ως φοιτήτρια και ο άντρας μου, αλλά βρε πειδί μου το παρουσιαστικό τους κάπως δε κολλάει με μαγαζί παιδικών ρούχων.

 

 

edit: Θυμήθηκα πως όταν εφυγες ο ταμίας ρώτησε την ακριβως επόμενη πελάτισσα ''γυναικα εισαι, μπορεις να καταλαβεις αν μια άλλη γυναικα λέει ψέμματα ή όχι, πως σου φανηκε τώρα αυτη; και η πελάτισσα είπε ε ψέμματα λέει φάνηκε:shock:''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...