Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνωση ταράτσας


Recommended Posts

χθες επισκεφτηκαμε την διευθνης εκθεση κυπρου.

σε ενα περιπτερο,ειχε πληροφοριες σχετικα με την θερμομονοση,εενεργειακη αποδοση,ανανοιοσημες μορφες ενεργιες.

πηραμε τα σχετικα φυλλαδια και ενα cd,το οπιο παρουσιαζε το πρασινο σπιτι.

γενικες οδηγιες ειχε.

αναμεσα σε ολα,ελεγε πως μπορουμε να κανουμε μονωση στην ταραστα με φυσικα μεσα.

αλλα δεν εξηγη τι,πως γινεται.

γνωριζει καπιος ,κατι πανω σε αυτο το θεμα?:?:

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα και απο μένα..ενδιαφερομαι και εγω να θερμομωνοσο την σκεπή μου.εχω ταρατσα(πλάκα) και απο πάνω έχει κεραμίδια.Αλλα απλα είναι ακουμπισμενα πάνω στα δοκάρια,οπότε ο αέρας διαπερνά στην πλάκα και έχουμε πολυ κρύο-ζέστη χειμώνα-καλοκαίρι αντίστοιχα.Ειπαμε να κανουμε πετσωμα αλλα νομίζω ότι θα ανεβεί πολυ το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις ημέρες ολοκληρώνω την μόνωση της οροφής μας. θερμο/υγρομόνωση. Μετά από ψάξιμο τριετίας καταλήξαμε ότι η λύση που σου αναφέρω κατά τη γνώμη μας είναι μονόδρομος.

Τα προβλήματα που είχαμε ήταν: Τον χειμώνα έσταζαν και μουχλιαζαν τα ταβάνια λόγω συμπύκνωσης υδρατμών. Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει διότι το σπίτι έχει υγρασία εσωτερικά (από μπάνιο/μαγείρεμα/αναπνοή μας) και όταν ζεσταίνεις τον χώρο η ζέστη ανεβαίνει ψηλά. Οταν η οροφή είναι αμόνωτη το ταβάνι είναι παγωμένο και η ζέστη με την υγρασία που περιέχει υγροποιείται και εμφανίζεται το φαινόμενο αυτό. Επίσης κλείναμε το καλοριφέρ και αμέσως πάγωνε το σπίτι, πιάναμε 7άρια και 8άρια τον χειμώνα και το καλοκαίρι υποφέραμε με πάνω από 35 βαθμούς ώς και 41 είχαμε δει. Αντε κοιμήσου με αυτές τις συνθήκες...

 

Λοιπόν, εάν έχεις τα ίδια προβλήματα, ακου:

 

1. Περνάς ένα τσιμεντοειδές στην ταράτσα σου εφόσον την έχεις καθαρίσει. Αυτό λέγεται φράγμα υδρατμών.

 

2. Στρώνεις εξηλασμένη πολυστερίνη 5 εκατοστών (DOW).

 

3. Περνάς ένα ψιλό πλέγμα

 

4. Καλείς συνεργείο και σου ρίχνει με πρεσσα περλομπετό και σου φτιάχνει ρύσεις στην ταράτσα σου.

 

5. Τελειώνεις με μια καλή υδρομόνωση. Αλλοι βάζουν πλακάκια ή ειδικά συνεργεία εφαρμόζουν ασφαλτόπανα. Εμείς επιλέξαμε ένα χημικό που γίνεται σαν PVC, Hyperdesmo λέγεται και το εφαρμόζουμε μόνοι μας, κοστίζει κάπου 600 ευρώ για 100 τμ.

 

Εμείς έχουμε φτάσει στο 3. γιατί το κάνουμε μόνοι μας και αύριο θα γίνουν τα υπόλοιπα. Ηδη η θερμοκρασία μετά τα DOW στο σπίτι έχει κατέβει και είναι από 25 έως 27 βαθμούς. Παιδιά λες και μπαίνεις σε άλλο σπίτι.

 

Χοντρικά πάντως σου κοστίζει 35 το τετραγωνικό. Αν κάνεις προσωπική εργασία όπως εμείς, τα υλικά σου κοστίζουν κάπου 2.000 και εργασία πρέσσας για ρύσεις κάπου 400? για 100 τετραγωνικά. Δηλαδή κάπου 2500.

 

Σε κατατόπισα 100% ελπίζω, έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτές τις ημέρες ολοκληρώνω την μόνωση της οροφής μας. θερμο/υγρομόνωση. Μετά από ψάξιμο τριετίας καταλήξαμε ότι η λύση που σου αναφέρω κατά τη γνώμη μας είναι μονόδρομος.

Τα προβλήματα που είχαμε ήταν: Τον χειμώνα έσταζαν και μουχλιαζαν τα ταβάνια λόγω συμπύκνωσης υδρατμών. Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει διότι το σπίτι έχει υγρασία εσωτερικά (από μπάνιο/μαγείρεμα/αναπνοή μας) και όταν ζεσταίνεις τον χώρο η ζέστη ανεβαίνει ψηλά. Οταν η οροφή είναι αμόνωτη το ταβάνι είναι παγωμένο και η ζέστη με την υγρασία που περιέχει υγροποιείται και εμφανίζεται το φαινόμενο αυτό. Επίσης κλείναμε το καλοριφέρ και αμέσως πάγωνε το σπίτι, πιάναμε 7άρια και 8άρια τον χειμώνα και το καλοκαίρι υποφέραμε με πάνω από 35 βαθμούς ώς και 41 είχαμε δει. Αντε κοιμήσου με αυτές τις συνθήκες...

 

Λοιπόν, εάν έχεις τα ίδια προβλήματα, ακου:

 

1. Περνάς ένα τσιμεντοειδές στην ταράτσα σου εφόσον την έχεις καθαρίσει. Αυτό λέγεται φράγμα υδρατμών.

 

2. Στρώνεις εξηλασμένη πολυστερίνη 5 εκατοστών (DOW).

 

3. Περνάς ένα ψιλό πλέγμα

 

4. Καλείς συνεργείο και σου ρίχνει με πρεσσα περλομπετό και σου φτιάχνει ρύσεις στην ταράτσα σου.

 

5. Τελειώνεις με μια καλή υδρομόνωση. Αλλοι βάζουν πλακάκια ή ειδικά συνεργεία εφαρμόζουν ασφαλτόπανα. Εμείς επιλέξαμε ένα χημικό που γίνεται σαν PVC, Hyperdesmo λέγεται και το εφαρμόζουμε μόνοι μας, κοστίζει κάπου 600 ευρώ για 100 τμ.

 

Εμείς έχουμε φτάσει στο 3. γιατί το κάνουμε μόνοι μας και αύριο θα γίνουν τα υπόλοιπα. Ηδη η θερμοκρασία μετά τα DOW στο σπίτι έχει κατέβει και είναι από 25 έως 27 βαθμούς. Παιδιά λες και μπαίνεις σε άλλο σπίτι.

 

Χοντρικά πάντως σου κοστίζει 35 το τετραγωνικό. Αν κάνεις προσωπική εργασία όπως εμείς, τα υλικά σου κοστίζουν κάπου 2.000 και εργασία πρέσσας για ρύσεις κάπου 400? για 100 τετραγωνικά. Δηλαδή κάπου 2500.

 

Σε κατατόπισα 100% ελπίζω, έτσι;

...

ευχαριστω πολυ.θα το ψαξω.

νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα τετραγωνικά είναι η ταράτσα σου, για να υπολογίσω ανάλογα το κόστος των 2500 σε τι αντιστοιχεί. Εμάς η ταράτσα μας είναι 110 τετραγωνικά συν τα μπαλκόνια που φαντάζομαι θα πρέπει και σε αυτά να κάνω τουλάχιστον υγρομόνωση.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

120τμ είναι η δική μου. Κοίτα, αν αφήσεις αμόνωτα σημεια θα εισχωρήσει από εκεί η ζέστη το κρύο ή η υγρασία.

Οσον αφορά τα υλικά, ψάξτε καλά. Σε ίδιας μάρκας υλικά βρήκα τρομερές διαφορές. Επειδή έψαξα πολύ γλίτωσα κάπου 550 ευρώ.

Πηγαίνετε σε μεγάλα καταστήματα με μονωτικά υλικά και ζητήστε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

1. Εξηλασμένη πολυστερίνη της FIBRAN και όχι της DOW για τον απλό λόγο ότι η FIBRAN είναι το ίδιο καλή και Ελληνική

2. Ασφαλτόπανο της ESHA. Και αυτή Ελληνική με τα καλύτερα ασφαλτόπανα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα τετραγωνικά είναι η ταράτσα σου, για να υπολογίσω ανάλογα το κόστος των 2500 σε τι αντιστοιχεί. Εμάς η ταράτσα μας είναι 110 τετραγωνικά συν τα μπαλκόνια που φαντάζομαι θα πρέπει και σε αυτά να κάνω τουλάχιστον υγρομόνωση.

 

το πλήρες σετ: εξηλασμένη πολυστερίνη, αφρομπετόν, ασφαλτόπανο, τσιμεντοκονία πάει κοντά στα 40 ευρώ το τετραγωνικό με υλικά και εργασία. Την τσμεντοκονία δεν θα την αφήσεις έτσι, θα πρέπει είτε να την βάψεις με εποξειδικό χρώμα είτε να στρώσεις πλακάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι διαφορές μεταξύ Fibran/Dow και Fibrex παίζουν στο χιλιοστό είναι η αλήθεια. Εμείς επιλέξαμε Dow που είναι το ακριβότερο αλλά θέλαμε το καλύτερο.

Το εργοστάσιο της Dow ξέρω πως είναι στο Λαύριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Και το hyperdesmo που λέγαμε αντί ασφαλτόπανου στην Ελλάδα κατασκευάζεται. Στην Αυλίδα.

 

Πάντως τα 40 εμένα μου φαίνονται πολλά. Το ψυρίσαμε τόσο πολύ και μόνο το κέλυφος ανέβαινε πάνω από 40 ευρώ. 42 συγκεκριμένα. Η πλειοψηφία επαγγελματιών ζητά 35 και με εγγυήσεις και ευκολίες, κοιτάξτε το λίγο.

 

Πλακάκι εμείς το απορρίψαμε μιας και στην βεράντα μας από κακοτεχνία έκαναν ρηγματώσεις οι αρμοί και έγινε μεγάλη ζημιά από κάτω.

Για πες για το εποξειδικό χρώμα; τι ακριβώς είναι αυτό; Μπας και γλιτώσω τα 600-τόσα της στεγάνωσης. :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές μεταξύ Fibran/Dow και Fibrex παίζουν στο χιλιοστό είναι η αλήθεια. Εμείς επιλέξαμε Dow που είναι το ακριβότερο αλλά θέλαμε το καλύτερο.

Το εργοστάσιο της Dow ξέρω πως είναι στο Λαύριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Και το hyperdesmo που λέγαμε αντί ασφαλτόπανου στην Ελλάδα κατασκευάζεται. Στην Αυλίδα.

 

Πάντως τα 40 εμένα μου φαίνονται πολλά. Το ψυρίσαμε τόσο πολύ και μόνο το κέλυφος ανέβαινε πάνω από 40 ευρώ. 42 συγκεκριμένα. Η πλειοψηφία επαγγελματιών ζητά 35 και με εγγυήσεις και ευκολίες, κοιτάξτε το λίγο.

 

Πλακάκι εμείς το απορρίψαμε μιας και στην βεράντα μας από κακοτεχνία έκαναν ρηγματώσεις οι αρμοί και έγινε μεγάλη ζημιά από κάτω.

Για πες για το εποξειδικό χρώμα; τι ακριβώς είναι αυτό; Μπας και γλιτώσω τα 600-τόσα της στεγάνωσης. :?:?:?

 

Τι εννοείς να μην κάνεις στεγάνωση???? Στεγάνωση κάνει το ασφαλτόπανο. Η τσιμεντοκονία ΠΑΝΩ από το ασφαλτόπανο σαφως και δεν κρατάει. Πρέπει ή να την βάψεις ή να στρώσεις πλακάκια. Αλλά ότι γίνει ΠΑΝΩ από το ασφαλτόπανο, δεν έχει σημασία αν θα κάνει ριγματώσεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

H στεγάνωση γίνεται με το ασφαλτόπανο που είναι ο πιο γνωστός και διαδεδομένος τρόπος αλλά τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιείται και μια ελαστική μεμβράνη που ονομάζεται Hyperdesmo. Αυτό γίνεται σαν pvc επάνω στην ταράτσα και δεν υπάρχει διαφορά στο κόστος. Απλά λέγεται ότι είναι πιο δύσκολο να γίνουν αστοχίες κατά την εφαρμογή.

 

Για το πλακάκι που είπα, εννοώ πως δεν πρέπει να μπει ως μόνη υδρομόνωση. Ο λόγος είναι ότι επειδή η κόλλα τους είναι υδρόφιλη κι εάν οι αρμοί ρηγματώσουν την πάτησες. Αυτό μου έχει συμβεί εμένα στην βεράντα μου - όχι στην ταράτσα μου για της οποίας τη μόνωση μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Tο πλακάκι δεν παρέχει υγρομόνωση.

 

Το ασφαλτόπανο παρέχει αλλά πρέπει η εφαρμογή να γίνει σωστά. Πρώτα εφαρμόζεται επάνω στην καλά καθαρισμένη επιφάνεια της ταράτσας γαλάκτωμα φράγματος υδρατμών, μετά το ασφαλτόπανο το οποίο πρέπει να υπερυψωθεί στα πλευρικά τοιχώματα και να ενωθούν οι λωρίδες του με φλόγιστρο.

 

Μια εναλλακτική λύση αντί για πλακάκι είναι οι ψηφίδες αλλά ΄θα πρέπει ο χώρος να μην είναι πολύ προσβάσιμος. Οι συχνές επισκέψεις προκαλούν φθορά, οπότε ανάλογα τη χρήση που κάνετε στην ταράτσα επιλέγετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά πως τα πήγατε με την DIY θερμομόνωση σας ?

 

Σκεφτόμαστε κι εμείς να κάνουμε κάτι αντίστοιχο, αλλά ανάποδα... Μιλάω για σύστημα ανεστραμμένης μόνωσης, δηλαδή το DOW επάνω για να προστατεύει την υγρομόνωση (ασφαλτόπανο) κάτω.

 

Αναλυτικά μιλάω για:

 

1. ξύσιμο και καθαρισμός πλάκας από σαθρά

2. Επάλειψη με πίσα και κόλλημα ασφαλτόπανου με ψηφίδα

3. DOW XPS ή Ελληνικό EPS

4. Στρώσιμο υαλοπλέγματος

5. Τοποθέτηση πλαστικών βεργών-οδηγών για ρύσεις

6. Ρίψη και στρώσιμο Perlobeton S για τις ρύσεις

7. Πλακάκια στη συνέχεια όταν βρω χρήματα...

 

Έχουμε τρελαθεί με τις τιμές και τις τόσες διαφορετικές απόψεις. Η εμπειρία σας θα μας ήταν πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ

 

tbilalis

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το σπίτι μου δεν αλλάζει θερμοκρασία, τα ταβάνια δεν καίνε κι ας έχει καύσωνα. Αν δεν ανοίξεις παράθυρα εννοείται. Θα δω και τον χειμώνα και θα σας ξαναπώ. Χωρίς A/C πάντως περάσαμε καλά το καλοκαίρι μας. Νομίζω πως θα έκανα και πάλι το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μετα απο 3 ευδομαδες περιπου,που ξεκινησα την ανακαινηση του σπιτιου,σκεφτηκα να γραψω μερικα υλικα που χρησιμοποιησα και εμεινα ευχαριστημενος.ισος να σας φανον χρησιμα.

σιγουρα υπαρχουν και πολυ καλητερα και πιο ακριβα υλικα απο αυτα.αλλα για την δικη μου οικονομικη κατασταση,το χερι μου στην τσεπη εφτανε ως εκει:):):)

για την μονωση της ταρατσας ζρησιμοποιησα το μονωτικο duraflex.με 2 χερια γινετε πολυ καλη μονωση.

για τα σιδερα στις κολωνες,που φανηκαν και ειχαν οξυδωθη το omikron comp.σταματα την οξυδωση του σιδητρου.

για της κολωνες που επεσε ο σοβας και το τσιμεντο και φανηκε το σιδερο,η καλυψη εγινε με grove ripristino.

κια για την υγρασια των τοιχων,καλυψη με smaltoplast.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

mama 35, αν θελεις μπορω να σου συστησω εγω εναν κυριο που κανει μονωσεις,θα μεινεις ευχαριστημενη.Αν θελεις πες μου και θα σου στειλω το κιν του αυριο η την Δευτερα με πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα Κώστα το σπίτι είναι παλιό η ταράτσα δεν ξέρω τι βάρος αντέχει αλλά δεν την χρησιμοποίουμε. Παλιότερα είχαμε κάνει μόνωση με ασφαλτόπανο. Τώρα θέλει επισκευή το χειμώνα είχαμε υγρασία και μαυρίλες στο ταβάνι. Σκέφτομαι να μην ξαναβάλω ασφαλτόπανο ψάχνω για μόνιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 19/6/2012 at 11:39 ΠΜ, xena είπε:

Εγώ αυτές τις ημέρες ολοκληρώνω την μόνωση της οροφής μας. θερμο/υγρομόνωση. Μετά από ψάξιμο τριετίας καταλήξαμε ότι η λύση που σου αναφέρω κατά τη γνώμη μας είναι μονόδρομος.

Τα προβλήματα που είχαμε ήταν: Τον χειμώνα έσταζαν και μουχλιαζαν τα ταβάνια λόγω συμπύκνωσης υδρατμών. Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει διότι το σπίτι έχει υγρασία εσωτερικά (από μπάνιο/μαγείρεμα/αναπνοή μας) και όταν ζεσταίνεις τον χώρο η ζέστη ανεβαίνει ψηλά. Οταν η οροφή είναι αμόνωτη το ταβάνι είναι παγωμένο και η ζέστη με την υγρασία που περιέχει υγροποιείται και εμφανίζεται το φαινόμενο αυτό. Επίσης κλείναμε το καλοριφέρ και αμέσως πάγωνε το σπίτι, πιάναμε 7άρια και 8άρια τον χειμώνα και το καλοκαίρι υποφέραμε με πάνω από 35 βαθμούς ώς και 41 είχαμε δει. Αντε κοιμήσου με αυτές τις συνθήκες...

 

Λοιπόν, εάν έχεις τα ίδια προβλήματα, ακου:

 

1. Περνάς ένα τσιμεντοειδές στην ταράτσα σου εφόσον την έχεις καθαρίσει. Αυτό λέγεται φράγμα υδρατμών.

 

2. Στρώνεις εξηλασμένη πολυστερίνη 5 εκατοστών (DOW).

 

3. Περνάς ένα ψιλό πλέγμα

 

4. Καλείς συνεργείο και σου ρίχνει με πρεσσα περλομπετό και σου φτιάχνει ρύσεις στην ταράτσα σου.

 

5. Τελειώνεις με μια καλή υδρομόνωση. Αλλοι βάζουν πλακάκια ή ειδικά συνεργεία εφαρμόζουν ασφαλτόπανα. Εμείς επιλέξαμε ένα χημικό που γίνεται σαν PVC, Hyperdesmo λέγεται και το εφαρμόζουμε μόνοι μας, κοστίζει κάπου 600 ευρώ για 100 τμ.

 

Εμείς έχουμε φτάσει στο 3. γιατί το κάνουμε μόνοι μας και αύριο θα γίνουν τα υπόλοιπα. Ηδη η θερμοκρασία μετά τα DOW στο σπίτι έχει κατέβει και είναι από 25 έως 27 βαθμούς. Παιδιά λες και μπαίνεις σε άλλο σπίτι.

 

Χοντρικά πάντως σου κοστίζει 35 το τετραγωνικό. Αν κάνεις προσωπική εργασία όπως εμείς, τα υλικά σου κοστίζουν κάπου 2.000 και εργασία πρέσσας για ρύσεις κάπου 400? για 100 τετραγωνικά. Δηλαδή κάπου 2500.

 

Σε κατατόπισα 100% ελπίζω, έτσι;

 

Γεια σας και από εμένα και με συγχωρείτε που επεμβαίνω σε ένα τόσο παλαιό θέμα αλλά ψάχνοντας στην Google  για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είδα σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ. Στην ταράτσα μας υπάρχει θερμομόνωση που επάνω έχει τσιμεντοκονία.  Είχαμε περάσει ανα καιρούς διάφορα υλικά στεγανωτικά τα οποία έκαναν δουλειά αλλά για ένα με δύο χρόνια. Ψάχνοντας πληροφορίες στο ίντερνετ βρήκαμε το πολυουρεθανικό HYPERDESMO το οποίο αναφέρεται στην ανάρτηση σας.  Έχω ακούσει και από άλλους για το συγκεκριμένο υλικό απλώς δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για την δική μου ταράτσα. κάποιος μου είπε ότι μπορώ άφοβα να το περάσω επάνω σε τσιμεντοκονία αρκεί να το κάνω όπως λέει η εταιρεία με αστάρι και με διάφανο φιλμ στο τέλος.  Ενας φίλος μου είπε ότι δεν θα πιάσει επάνω σε τσιμεντοκονία αλλά από εσάς ακούω ότι περάσατε το υλικό αυτό επάνω σε περλομπετόν. ήθελα να ξέρω εάν έκανε δουλειά στη δική σας περίπτωση και αν μπορώ και εγώ να το εφαρμόσω στην δική μου ταράτσα. Θυμάμαι τελευταία πριν μία εβδομάδα σε κάποιο site αναφέρουν  ότι το στεγανωτικό υλικό αυτό δεν είναι για ευάλωτα υποστρώματα όπως ελαφρά μπετά. Παρακαλώ δώστε πληροφορίες σχετικά εάν γνωρίζει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο υλικό. Παραθέτω και την ιστοσελίδα που αναφέρει ότι δεν κάνει για υποστρώματα όπως το περλομπετόν.

https://www.monoseis-monotica.gr/monoseis-taratson/stegan/steganopoiiseis-me-hyperdesmo/

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!  Με εκτίμηση,

Ελένη Κιούση

elkiousi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας!  Θα ήθελα  αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει να μου πει μια γνώμη για μονώσεις ταρατσών ? Θέλουμε να γλιτώσουμε από υγρασίες και κρύο - ζέστη ανάλογα την εποχή.  Ευχαριστώ όποιον γνωρίζει κάποιον αξιόπιστο μάστορα και μπορεί να μου τον συστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...