Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ Ή ΟΧΙ??? HELP !!


Recommended Posts

Μενετε ηδη εκει δηλαδη? εγω καταλαβα οτι το σκεφτεστε ακομα.

 

Οχι δικη μου λαθος διευκρινηση. Καποιες φορες απλα που πηγαινω στο σπιτι.Δεν μενω εκει εγω.απλα μια ανεση την εχουμε, πχ θα μου στειλει πιτα που εκανε, θα της παω εγω κατι αλλο σε κανενα κυριακατικο τραπεζι και τετοια! οχι φυσικα σε μεγαλο βαθμο! Η μονοκατοικια ειναι δυοροφη με εσωτερικες σκαλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα με την οικονομία, το να έχεις ένα έξοδο λιγότερο όπως αυτό του ενοικίου ή του δανείου, είναι ό,τι καλύτερο. από την άλλη όμως, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να έχεις ελευθερία κινήσεων. και δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που θα θέλεις να βγεις χωρίς τον άντρα σου! θα έρχονται συνέχεια, θα σας φέρνουν φαγητά, θα... θα ... θα...

έγώ την προηγούμενη εβδομάδα αναγκάστικα να φέρω την πεθερά μου να κρατήσει το μικρό μου για μια μέρα επειδή δούλευα και ο άντρας μου ήταν σε επαγγελματικό ταξίδι και τι έκανε λές;;;;; κάλεσε στο σπίτι μου τον άλλο της γιο να καθήσουν για να δει το μικρό!!! εκείνος με τη δικιά του δεν μας έχουν πάρει ποτέ τηλέφωνο για να έρθουν να τον δουν!!! αφηνίασα όταν τους είδα όλους μαζεμένους!!!!

 

ΣΟΚ φανταζομαι , ετσι???? εσενα η πεθερα σου μενει κοντα? τι σχεσεις εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Μενετε ηδη εκει δηλαδη? εγω καταλαβα οτι το σκεφτεστε ακομα.

 

και η σκεψη του συντροφου μου ειναι , εφοσον το σπιτι ειναι δικο του εξ ολοκληρου, να χωριστει ο πανω οροφς, οπως ειχε απο την αρχη προοπτικες, και να γινει ξεχωρο !!! Αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δικη μου λαθος διευκρινηση. Καποιες φορες απλα που πηγαινω στο σπιτι.Δεν μενω εκει εγω.απλα μια ανεση την εχουμε, πχ θα μου στειλει πιτα που εκανε, θα της παω εγω κατι αλλο σε κανενα κυριακατικο τραπεζι και τετοια! οχι φυσικα σε μεγαλο βαθμο! Η μονοκατοικια ειναι δυοροφη με εσωτερικες σκαλες.

 

Αλλο να πηγαινεις σπιτι καποιες φορες και αλλο να σαι μονιμα εκει.Εμενα για να φανταστεις ειναι μακρυα και χαιρομαι απιστευτα.Ο αντρας μου λεει αν δουμε οτι δεν βγαινουμε που αποκλειεται παμε να μεινουμε με τους γονεις μου του το ξεκαθαρισα απλα οτι θα παει μονος του.Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε.Και ξαναερχομαι σε αυτο που ηθελα.Οποτε παμε δεν μας αφηνει καθολου μονους μας καθολου.Και να φανταστεις εχουνε ενα σπιτι σαν 2 ισογειο και απλα μενουν απο πισω απο τη μονοκατοικια αν καταλαβες.Παρολο που δεν συνδεεται με το κανονικο σπιτι ολη μερα οποτε παμε ειναι μαζι μας ουτε για χ...ο δεν μπορουμε να παμε ντρεπομαι χαχαχαχα οκ θελει να μας δει αλλα οκ πηγαινε λιγο διπλα.λεμε να παμε πχ μια βολτα καθεται στο σαλονι μπαστακας και δεν μπορουμε να κινηθουμε ανετα.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΚ φανταζομαι , ετσι???? εσενα η πεθερα σου μενει κοντα? τι σχεσεις εχετε?

 

τώρα έχουν μετακομίσει εκτός αττικής, αλλά κοντά σχετικά. περίπου μια ώρα δρόμος. δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις από τότε που άρχισε να ανακατευετε με όλα!!!! το έκοψα και έγινα η κακιά που έχει ανάγκη από ψυχολόγο, όπως μου είπε κάποια στιγμή!!! τα τυπικά έχουμε, σταμάτησα και τα να απαντάω κάθε τρεις και λίγο στα τηλέφωνήματά της και έτσι το έκοψε. ευτυχώς που έφυγαν και ηρέμησε το κεφάλι μου!!!

δεν της το χάρισα όμως αυτό που έκανε γιατί όταν έφευγαν τους είπα την επόμενη φορά που θα έρθουν να φέρουν και τη γιαγιά μαζί!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλο να πηγαινεις σπιτι καποιες φορες και αλλο να σαι μονιμα εκει.Εμενα για να φανταστεις ειναι μακρυα και χαιρομαι απιστευτα.Ο αντρας μου λεει αν δουμε οτι δεν βγαινουμε που αποκλειεται παμε να μεινουμε με τους γονεις μου του το ξεκαθαρισα απλα οτι θα παει μονος του.Δεν υπαρχει περιπτωση ποτε.Και ξαναερχομαι σε αυτο που ηθελα.Οποτε παμε δεν μας αφηνει καθολου μονους μας καθολου.Και να φανταστεις εχουνε ενα σπιτι σαν 2 ισογειο και απλα μενουν απο πισω απο τη μονοκατοικια αν καταλαβες.Παρολο που δεν συνδεεται με το κανονικο σπιτι ολη μερα οποτε παμε ειναι μαζι μας ουτε για χ...ο δεν μπορουμε να παμε ντρεπομαι χαχαχαχα οκ θελει να μας δει αλλα οκ πηγαινε λιγο διπλα.λεμε να παμε πχ μια βολτα καθεται στο σαλονι μπαστακας και δεν μπορουμε να κινηθουμε ανετα.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

 

Ναι σε καταλαβαινω, οτι και να ναι, αμα δεν υπαρχει διακρητικοτητα, ειναι δυσκολα! Ελπιζω να μην γινουμε και μεις ετσι σαν πεθερες(σαν αυτες που δεν θελουμε εννοω) χα χα χα! Απλα το δικο σου ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο , και εφοσον δεν την εχεις ολη μερα, εισαι μια χαρα!! Τωρα οσον αφορα το ενδεχομενο μιας χειροτερης οικονομικης καταστασης, εφοσον δεν θα ηταν μονιμη κατασταση, εγω στην θεση σου θα πηγαινα!!!! φυσικα ΜΟΝΟ εαν δεν ηταν για μονιμα!!! γιατι εκει το προβλημα θα ειναι τρειςχειροτερο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα έχουν μετακομίσει εκτός αττικής, αλλά κοντά σχετικά. περίπου μια ώρα δρόμος. δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις από τότε που άρχισε να ανακατευετε με όλα!!!! το έκοψα και έγινα η κακιά που έχει ανάγκη από ψυχολόγο, όπως μου είπε κάποια στιγμή!!! τα τυπικά έχουμε, σταμάτησα και τα να απαντάω κάθε τρεις και λίγο στα τηλέφωνήματά της και έτσι το έκοψε. ευτυχώς που έφυγαν και ηρέμησε το κεφάλι μου!!!

δεν της το χάρισα όμως αυτό που έκανε γιατί όταν έφευγαν τους είπα την επόμενη φορά που θα έρθουν να φέρουν και τη γιαγιά μαζί!!!!

 

χα χα χα χα σε απειλει δλδ?? :P ειναι οτι θαρρος δωσεις, το πιστευω αυτο.Φυσικα οχι μονο αυτο γιατι ειναι σε συνδιασμο με τον καθε χαρακτηρα ! Και απορω με την περιπτωση σου πως εκοψε λιγακι, γιατι συνυθως οπως αρχισουν τα πραγματα μολις το ζευγαρι παντρευτει, παραμενουν και ετσι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα με την οικονομία, το να έχεις ένα έξοδο λιγότερο όπως αυτό του ενοικίου ή του δανείου, είναι ό,τι καλύτερο. από την άλλη όμως, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να έχεις ελευθερία κινήσεων. και δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που θα θέλεις να βγεις χωρίς τον άντρα σου! θα έρχονται συνέχεια, θα σας φέρνουν φαγητά, θα... θα ... θα...

έγώ την προηγούμενη εβδομάδα αναγκάστικα να φέρω την πεθερά μου να κρατήσει το μικρό μου για μια μέρα επειδή δούλευα και ο άντρας μου ήταν σε επαγγελματικό ταξίδι και τι έκανε λές;;;;; κάλεσε στο σπίτι μου τον άλλο της γιο να καθήσουν για να δει το μικρό!!! εκείνος με τη δικιά του δεν μας έχουν πάρει ποτέ τηλέφωνο για να έρθουν να τον δουν!!! αφηνίασα όταν τους είδα όλους μαζεμένους!!!!

 

ΧΑΧΑ τι μου θύμισες τώρα....η μικρη 4 μηνων....εχουμε να παμε σε 1 γάμο και δεχτηκα να την κρατησουν για να παμε.....ε λοιπον γυρισαμε στις 12.00 το βραδυ....και ειχαν την μικρη ξυπνιαααα....ειχαν καλεσει ολο το υπολοιπο σοι ...την ειχαν ντυσει....της ειχαν βγαλει το φορμακι....και την ειχαν αγκαλιες και παιχνιδια....

 

Ε ηταν η πρωτη και η τελευταια τους.....ευτυχως εχω νορμαλ μανουλα...

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΑΧΑ τι μου θύμισες τώρα....η μικρη 4 μηνων....εχουμε να παμε σε 1 γάμο και δεχτηκα να την κρατησουν για να παμε.....ε λοιπον γυρισαμε στις 12.00 το βραδυ....και ειχαν την μικρη ξυπνιαααα....ειχαν καλεσει ολο το υπολοιπο σοι ...την ειχαν ντυσει....της ειχαν βγαλει το φορμακι....και την ειχαν αγκαλιες και παιχνιδια....

 

Ε ηταν η πρωτη και η τελευταια τους.....ευτυχως εχω νορμαλ μανουλα...

 

Αυτα ειναι..χαχαχ με το ετσι θελω δηλαδηηη!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Παναγία κορίτσι μου...Εδώ μιλάμε για μία κατάσταση που έχει ξεφύγει τελείως!Υπάρχει περίπτωση να νοικιάσετε αυτό το σπίτι και να φύγετε να πάτε στο ενοίκιο;Θα μπορούσατε π.χ. να το νοικιάσετε στον αδερφό του, να μην κοιμάται και στην πιλοτή ο άνθρωπος;Και να νοικιάσετε κοντά στη δική σου οικογένεια;

 

Ε ο καλος μου αυτο λεει να κάνουμε.....αλλα ο αδερφος δεν θα εχει τα χρηματα δυστυχως να μας δινει....και ειλικρινα επειδη τον λυπαμαι μακαρι να ειχαμε την πολυτελεια να του το δωσουμε ετσι...Αρα αυτο δεν γινεται. Ο αντρας λεει να βαλουμε αγγελια να το νοικιασουμε....αλλα αμα το μαθουν οι απο κάτω....σοκ......ε δεν προκειται ποτε να το επιτρεψουν αυτο....αφηστε που προφανως οποιος και να παει θα τον διώξουν με τον τροπο τους...τον πρωτο μήνα. Οποτε σκατα.....

Περιμενω να βγει η συνταξη της μαμας μου ....που ειπε να μας τα δινει να νοικιασουμε κατι......

 

Αχ ας ερθει αυτη η μερααααα.....δεν αντεχωωωωω αλλοοοοοοο....μην με πειτε αχαριστη.....απλα δεν με αφηνουν να χαρω την ευτυχια μου με τον αντρουλη μου και το παιδι μου.....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καταλαβαινω, οτι και να ναι, αμα δεν υπαρχει διακρητικοτητα, ειναι δυσκολα! Ελπιζω να μην γινουμε και μεις ετσι σαν πεθερες(σαν αυτες που δεν θελουμε εννοω) χα χα χα! Απλα το δικο σου ειναι σε πολυ μικροτερο βαθμο , και εφοσον δεν την εχεις ολη μερα, εισαι μια χαρα!! Τωρα οσον αφορα το ενδεχομενο μιας χειροτερης οικονομικης καταστασης, εφοσον δεν θα ηταν μονιμη κατασταση, εγω στην θεση σου θα πηγαινα!!!! φυσικα ΜΟΝΟ εαν δεν ηταν για μονιμα!!! γιατι εκει το προβλημα θα ειναι τρειςχειροτερο!!!!!!

 

Σιγα μη γινουμε!Εμεις ειμαστε νορμαλ :P το ξερω οτι ειναι πιο απλο επειδη ειναι μακρυα αλλα δεν αντεχω με τιποτα την πιεση.εχω πιεστει τοσο πολυ στη ζωη μου που σκαω κατευθειαν.και τρελαινομαι με τις ερωτησεις!μονο τρις χειροτερο εδω με τα τηλ παλι ολο ερωτησεις τι μαγειρεψες καθε φορα και επειδη παιρνουμε μια φορα αντε 2 την εβδομαδα ντελιβερι παντα ετσι για αλλαγη παντα με ρωταει εκεινες τις 2 μερες χαχαχα ελεος.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε ο καλος μου αυτο λεει να κάνουμε.....αλλα ο αδερφος δεν θα εχει τα χρηματα δυστυχως να μας δινει....και ειλικρινα επειδη τον λυπαμαι μακαρι να ειχαμε την πολυτελεια να του το δωσουμε ετσι...Αρα αυτο δεν γινεται. Ο αντρας λεει να βαλουμε αγγελια να το νοικιασουμε....αλλα αμα το μαθουν οι απο κάτω....σοκ......ε δεν προκειται ποτε να το επιτρεψουν αυτο....αφηστε που προφανως οποιος και να παει θα τον διώξουν με τον τροπο τους...τον πρωτο μήνα. Οποτε σκατα.....

Περιμενω να βγει η συνταξη της μαμας μου ....που ειπε να μας τα δινει να νοικιασουμε κατι......

 

Αχ ας ερθει αυτη η μερααααα.....δεν αντεχωωωωω αλλοοοοοοο....μην με πειτε αχαριστη.....απλα δεν με αφηνουν να χαρω την ευτυχια μου με τον αντρουλη μου και το παιδι μου.....

 

Καλά στο προτείνει ο άντρας σου και μένετε ακόμα εκεί;Μαζόχα είσαι παιδί μου -με το συμπάθειο δηλαδή!Καλέ νοικιάστε το και μόλις βγει και η σύνταξη της καλής σου της μανούλας δεν θα έχετε πια το άγχος ότι οι άλλοι θα διώχνουν κάθε ενοικιαστή....Ξεκίνα να πακετάρεις καλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!Ούτως ή άλλως μόλις εγκατασταθούν οι ενοικιαστές θα τους πάρει λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι εκεί είναι μουρλοκομείο....ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα είχαν δώσει κάποια δείγματα διακριτικότητας απ'όταν μέναμε μαζί...Ας πούμε μαλώναμε με τον άντρα μου, μας άκουγε όλη η πολυκατοικία και όλο το τετράγωνο και ΠΟΤΕ δεν με ρώτησαν γιατί μαλώσαμε, ΠΟΤΕ δεν μου σχολίασαν κάτι...σα να μην έγινε!Και μάλιστα έπιαναν κάθε φορά τον άντρα μου πίσω από την πλάτη μου και του έλεγαν ''μην το στεναχωρείς το κορίτσι''!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγα μη γινουμε!Εμεις ειμαστε νορμαλ :P το ξερω οτι ειναι πιο απλο επειδη ειναι μακρυα αλλα δεν αντεχω με τιποτα την πιεση.εχω πιεστει τοσο πολυ στη ζωη μου που σκαω κατευθειαν.και τρελαινομαι με τις ερωτησεις!μονο τρις χειροτερο εδω με τα τηλ παλι ολο ερωτησεις τι μαγειρεψες καθε φορα και επειδη παιρνουμε μια φορα αντε 2 την εβδομαδα ντελιβερι παντα ετσι για αλλαγη παντα με ρωταει εκεινες τις 2 μερες χαχαχα ελεος.

 

χα χα χα ναι, τυχαια εε? εμενα δεν αντεχει το delivery και γενικως μεχρι και τα ζυμαρικα μονη της τα κανει . στα γενεθλια του συντροφου μου, που του πηγα τουρτα, μου λεει ''γιατι δεν μου ειπες να κανω εγω''??? χα χα χα η μονη φορα για την ωρα που ενιωσα λιγακι αβολα, αν και πιστευω οτι το ειπε επειδη τα παντα που ειναι ετοιμα η αγορασμενα, ειναι βλαβερα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά στο προτείνει ο άντρας σου και μένετε ακόμα εκεί;Μαζόχα είσαι παιδί μου -με το συμπάθειο δηλαδή!Καλέ νοικιάστε το και μόλις βγει και η σύνταξη της καλής σου της μανούλας δεν θα έχετε πια το άγχος ότι οι άλλοι θα διώχνουν κάθε ενοικιαστή....Ξεκίνα να πακετάρεις καλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!Ούτως ή άλλως μόλις εγκατασταθούν οι ενοικιαστές θα τους πάρει λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι εκεί είναι μουρλοκομείο....ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

 

θα συμφωνησωωωωω, με προλαβε η προλαλησασα !!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Καλά στο προτείνει ο άντρας σου και μένετε ακόμα εκεί;Μαζόχα είσαι παιδί μου -με το συμπάθειο δηλαδή!Καλέ νοικιάστε το και μόλις βγει και η σύνταξη της καλής σου της μανούλας δεν θα έχετε πια το άγχος ότι οι άλλοι θα διώχνουν κάθε ενοικιαστή....Ξεκίνα να πακετάρεις καλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!Ούτως ή άλλως μόλις εγκατασταθούν οι ενοικιαστές θα τους πάρει λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι εκεί είναι μουρλοκομείο....ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

 

Δικιο εχεις... δεν στα εγραψα όλα .......μετα το γυρισε ...κατσε να πανε λιγο καλυτερα οι δουλειες ....κατσε το 1 ...κάτσε το άλλο....με ξενερωσε η αληθεια ειναι παρα πολύ....αλλα τι να τον κανω....κανω υπομονη...γιατι ειναι πολυ πιεσμενος και αυτος....

Τρεμω καθε απογευμα που γυρναω με την μικρη ποιον θα πετυχουμε στο μπαλκονι ή στην πιλωτη....και τι θα ακουσουν τα αυτακια μου πάλι....και τι κακο θα κάνουν στο παιδι....(θα της δωσουν 10 σακουλες καραμελες...100 σοκολατες (παρολες τις ενστασεις μου οτι δεν της κανουν καλο)....θα αρχισουν να της μιλανε για το μπαμπα της που της λειπει παρα πολυ της μικρης....και μετα θα κλαιει 10 ώρες οτι τον θέλει....θα της λένε ψεμματα οτι θα ερθει σε λίγο....θα της φωναζουν και θα την τρελανουν....και αλλα πολλα....).

Αφου κοιμηθει η μικρη μετα αλλη αγωνια......ποιος απο ολους αυτους θα ερθει να βαραει τα κουδουνια.....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ναι, τυχαια εε? εμενα δεν αντεχει το delivery και γενικως μεχρι και τα ζυμαρικα μονη της τα κανει . στα γενεθλια του συντροφου μου, που του πηγα τουρτα, μου λεει ''γιατι δεν μου ειπες να κανω εγω''??? χα χα χα η μονη φορα για την ωρα που ενιωσα λιγακι αβολα, αν και πιστευω οτι το ειπε επειδη τα παντα που ειναι ετοιμα η αγορασμενα, ειναι βλαβερα!!

 

Κοίτα, δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεις σε όλα, όλοι έχουν τις παραξενιές τους, ακόμα κι εμείς, οι τέλειες νύφες!:-D

 

Απλώς πρέπει να διαλέγεις τι θα πάρεις προσωπικά...Ας πούμε αν στο έλεγε η μαμά σου αυτό δεν θα το θυμόσουν καν μετά, ή θα σκεφτόσουν ''αχ η καλή μου η μανούλα ήθελε να προσφέρει/να με ξεκουράσει/να βοηθήσει''. Άμα στο πει η πεθερά τότε αμέσως νομίζεις ότι σε κατακρίνει ή κάτι παρόμοιο...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια ....βρηκα πατημα με αυτο το θεμα να πω τον πονο μου.....θελω να ειμαι αισιοδοξη....αν και πολυ φοβαμαι πως στο τελος θα αναγκαστω να φυγω μονη μου με την μικρη...νομιζωπως καταβαθος ο αντρας ειναι και αυτος μεγαλο θυμα....αν συνεχιστουν οι αναβολες... εχω δωσει προθεσμια μέχρι τα Χριστουγεννα να εχουμε φυγει....Ας με φωτισει καποιος απλα μεχρι να γινει αυτο να μην ανοιξω το στομα μου....δεν ξερω ποσα και τι θα πω.....εχω μαζεψει τοσα μα τοσα πολλα !!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλα οι ενστασεις στο μεγαλωμα του παιδιου, ειναι σιγουρα ακομα ενα σκληρο και μςγαλο θεμα! παρολο που ακομα δεν ειχα την τυχη να γινω μητερα( ελπιζω ομως να μην αργησει και παρα πολυ ) !!! Η καθεμια εχει τον τροπο της για το πως θα αναθρψει σωστα το παιδι της!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις... δεν στα εγραψα όλα .......μετα το γυρισε ...κατσε να πανε λιγο καλυτερα οι δουλειες ....κατσε το 1 ...κάτσε το άλλο....με ξενερωσε η αληθεια ειναι παρα πολύ....αλλα τι να τον κανω....κανω υπομονη...γιατι ειναι πολυ πιεσμενος και αυτος....

Τρεμω καθε απογευμα που γυρναω με την μικρη ποιον θα πετυχουμε στο μπαλκονι ή στην πιλωτη....και τι θα ακουσουν τα αυτακια μου πάλι....και τι κακο θα κάνουν στο παιδι....(θα της δωσουν 10 σακουλες καραμελες...100 σοκολατες (παρολες τις ενστασεις μου οτι δεν της κανουν καλο)....θα αρχισουν να της μιλανε για το μπαμπα της που της λειπει παρα πολυ της μικρης....και μετα θα κλαιει 10 ώρες οτι τον θέλει....θα της λένε ψεμματα οτι θα ερθει σε λίγο....θα της φωναζουν και θα την τρελανουν....και αλλα πολλα....).

Αφου κοιμηθει η μικρη μετα αλλη αγωνια......ποιος απο ολους αυτους θα ερθει να βαραει τα κουδουνια.....

 

Ρε συ καρδουλινι ελεος τι ειναι αυτα που περνας?????Αν ειναι δυνατον.Πως αντεχεις?Μπραβο ειλικρινα.

 

αχ κοριτσια ....βρηκα πατημα με αυτο το θεμα να πω τον πονο μου.....θελω να ειμαι αισιοδοξη....αν και πολυ φοβαμαι πως στο τελος θα αναγκαστω να φυγω μονη μου με την μικρη...νομιζωπως καταβαθος ο αντρας ειναι και αυτος μεγαλο θυμα....αν συνεχιστουν οι αναβολες... εχω δωσει προθεσμια μέχρι τα Χριστουγεννα να εχουμε φυγει....Ας με φωτισει καποιος απλα μεχρι να γινει αυτο να μην ανοιξω το στομα μου....δεν ξερω ποσα και τι θα πω.....εχω μαζεψει τοσα μα τοσα πολλα !!!

 

Πες τα ολα βγαλτα απο μεσα σου!!!Ξεσπασε με τον εναν ή τον αλλο τροπο.Τοσα ανεχεσαι!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις... δεν στα εγραψα όλα .......μετα το γυρισε ...κατσε να πανε λιγο καλυτερα οι δουλειες ....κατσε το 1 ...κάτσε το άλλο....με ξενερωσε η αληθεια ειναι παρα πολύ....αλλα τι να τον κανω....κανω υπομονη...γιατι ειναι πολυ πιεσμενος και αυτος....

Τρεμω καθε απογευμα που γυρναω με την μικρη ποιον θα πετυχουμε στο μπαλκονι ή στην πιλωτη....και τι θα ακουσουν τα αυτακια μου πάλι....και τι κακο θα κάνουν στο παιδι....(θα της δωσουν 10 σακουλες καραμελες...100 σοκολατες (παρολες τις ενστασεις μου οτι δεν της κανουν καλο)....θα αρχισουν να της μιλανε για το μπαμπα της που της λειπει παρα πολυ της μικρης....και μετα θα κλαιει 10 ώρες οτι τον θέλει....θα της λένε ψεμματα οτι θα ερθει σε λίγο....θα της φωναζουν και θα την τρελανουν....και αλλα πολλα....).

Αφου κοιμηθει η μικρη μετα αλλη αγωνια......ποιος απο ολους αυτους θα ερθει να βαραει τα κουδουνια.....

 

Ε πες το έτσι, επαναστάτησα μέσα μου λέμε :-D!

 

Λοιπόν μερικές πρακτικές λύσεις: 1ον όποτε γυρνάς με τη μικρή θα μπαίνεις τρέχοντας στο σπίτι και θα λες ''γεια σας, τρέχω τρέχω πρέπει να πάω τουαλέτα, και να ταϊσω και το παιδί'', αν σας δώσουν σοκολάτες, καραμέλες κτλ θα τα πάρεις, θα πεις ''ευχαριστούμε, ευχαριστούμε'' πάντα με μεγάλη βιασύνη, και στο παιδί θα λες ''αυτά θα τα κρατήσουμε να κεράσουμε τα ξαδέρφια σου όταν έρθουν και θα κάνουν χαρά μεγάλη'', όπου ξαδέρφια βάλε όποιον αγαπάει η μικρή (και της μαθαίνεις και την αξία της προσφοράς και του να μοιράζεσαι και της αυτοσυγκράτησης), δεν αφήνεις περιθώρια να μιλήσουν για τον μπαμπά της αφού θα έχεις τρέξει μέσα.

 

Πολύ σημαντικό: το κουδούνι αποσυνδέεται ξέρεις, δεν είναι ανάγκη να βαράει, δεν περιμένεις κανέναν, ξέρεις ποιος είναι στην πόρτα κάθε φορά!Άρα φέρνεις τον ηλεκτρολόγο αν δεν μπορείς μόνη σου και τέλος με αυτό το βάσανο. Τώρα αν έρθει κάποιος δικός σου επίσκεψη τότε θα σε πάρει στο κιν. για να του ανοίξεις. Φυσικά αφού δεν θα υπάρχει κουδούνι (η δικαιολογία σου θα είναι ότι ταράζεται το μωρό) θα αρχίσουν να βαράνε την πόρτα. Τότε θα φωνάζεις από μέσα ''επειδή είμαι γυμνή θέλετε κάτι επείγον;''...Αναγνώριση κλήσεων στο σταθερό και θα το σηκώνεις πάντα υπ'ατμόν ''επειδή κάνω δουλειές θέλετε κάτι επείγον;'' και θα το κλείνεις...

 

Θέσε όρια σταθερά και ξεκάθαρα, καθόλου κουβέντα, μην φοβάσαι τίποτα, ο άντρας σου είναι με το μέρος σου κούκλα μου, άρα κάνε σαν να είναι κάποιοι τρελοί γείτονες....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα υπό όρους.

1.Να κλειστεί εντελώς η εσωτερική σκάλα και να φτιαχτεί ξεχωριστή είσοδος.

2.Να μην έχουν κλειδί.

3.Να μην ανεβαίνουν παρά μόνο αν συντρέχει λόγος σοβαρός. Για όλα τα άλλα υπάρχει το τηλέφωνο κι ας είστε πάνω-κάτω.

4.Δε δίνετε λογαριασμό ποιός μπαίνει και ποιός βγαίνει στο σπίτι σας.

5.Και τέλος, αν αναφερθεί ποτέ ότι είναι σπίτι ΤΟΥΣ και σας φιλοξενούν οπότε έχουν λόγο και άποψη, γειά σας!

Ακόμα κι όταν έρθει παιδί ισχύουν όλα τα παραπάνω.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν παρεμβατικές οικογένειες αλλά είμαι της άποψης ότι βρίσκουν και τα κάνουν, χωρίς πρόθεση φυσικά να προσβάλω καμία από τις κοπέλες που μοιράζονται την ιστορία τους. Υπάρχουν παραπάνω από ένας παράγοντας για να δημιουργούνται τέτοια σκηνικά (πχ η αδυναμία του συζύγου να θέσει εκείνος όρια στους δικούς του) και το καταλαβαίνω.

 

Αλλά ξέρω επίσης τι ζυγός είναι να δίνεις τα σπαρταριστά ευρουλάκια σου κάθε μήνα για ένα σπίτι που ανήκει σε άλλον. Θα προτιμούσα να τα δίνω σε ένα στεγαστικό για να μου μείνει και το σπίτι αλλά ο σύζυγος είναι στρατιωτικός και δε ριζώνουμε πουθενά εύκολα.

 

Τέλος πάντων, κρίνε κυρίως από τη σχέση που έχει ο άντρας σου με τους γονείς του κι όχι πώς φέρονται σε εσένα. Κατανοώντας τις άλλες κοπέλες που ούτε να το ακούσουν έχω δει κι εγώ σχέσεις πεθερικών με νύφη ή γαμπρό να διαλύονται μόλις μπει το στεφάνι.

Αν τον βλέπεις υποχωρητικό σε όλα, μείνε μακριά. Αν είναι κύριος της γνώμης του, πήγαινε.

Καλή τύχη.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μίλα ελεύθερα, εμένα το φόρουμ με βοήθησε να ξεφύγω από όλα αυτά που ζούσα αφού τα κορίτσια με έκαναν να καταλάβω ότι δεν ήμουν παράλογη που ήθελα να φύγω (βλέπε θρεντ ''φτάνοντας στην τρέλα με τα πεθερικά).

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...