Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τετράχρονο παιδάκι και μεσημεριανός ύπνος


Recommended Posts

Ο γιος μου θα κλείσει σε λίγες ημέρες τα 4 και εδώ και δύο περίπου εβδομάδες έχει κόψει τον μεσημεριανό ύπνο με αποτέλεσμα να είναι πολύ γκρινιάρης και κουρασμένος το απόγευμα. Κατ' εξαίρεση κοιμήθηκε δύο μεσημέρια σε αυτό το διάστημα.

Από 6 μηνών είχα προβλήματα με τον ύπνο του. Ξυπνούσε πολύ συχνά μέσα στη νύχτα, δεν θέλει να κοιμάται μόνος του. Έχω δοκιμάσει και τη μέθοδο του 'κοιμήσου παιδί μου' αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Είναι φυσιολογικό να μην κοιμούνται μεσημέρι σε αυτήν την ηλικία???

Περιμένουμε και το δεύτερο και πάμε από το κακό στο χειρότερο. Δεν ξέρω αν αυτή του η συμπεριφορά είναι μερος μιας αντίδρασης από ζήλια ακόμη και πριν γεννηθεί το μωρό. Έχω αυτή την αίσθηση...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι είναι θέμα παιδιού. Πολλά παιδάκια φίλων μας, έκοψαν τον μεσημεριανό ύπνο το πολύ μέχρι τα 2-3. Εμείς κοιμόμαστε ακόμα τα περισσότερα μεσημέρια!

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα ο δικός μου έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο τις καθημερινές (πέρυσι κοιμόταν στο σχολείο). τα Σαββατοκύριακα μπορεί να κοιμηθεί τα μεσημέρια. αν δεν κοιμηθεί όμως, κοιμάται πιό νωρίς το βράδυ, όπως και τις καθημερινές.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου στα 4 εδειξε σημαδια οτι θα μπορουσε να κοψει τον μεσημεριανο υπνο. εμεις το θελαμε για να κοιμαται πιο νωρις και πιο ευκολα το βραδυ. ομως η γκρινια του όποτε δεν κοιμοταν ηταν απιστευτη και δεν κοιμοταν απαραιτητα νωριτερα το βραδυ.

δηλ μπλεξιμο!

τωρα στα 5 παρα πια, κοιμαται οποιο μεσημερι επιθυμει ο ιδιος ή οταν εχουμε παρτυ το σαβατο απογευμα που θα αργησει λογικα στον βραδυνο του υπνο, τον κατευθυνουμε εμεις να κοιμηθει μεσημερι.

ετσι εχει ισοροπησει το θεμα γκρινια απο αυτη την αιτια.

παντως αν η μερα εχει και καποιες εντονες δραστηριοτητες, καλο ειναι τουλαχιστον να ηρεμουν και να ξεκουραζονται ακομα το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είναι θέμα παιδιού. Πολλά παιδάκια φίλων μας, έκοψαν τον μεσημεριανό ύπνο το πολύ μέχρι τα 2-3. Εμείς κοιμόμαστε ακόμα τα περισσότερα μεσημέρια!

 

Συμφωνώ ότι είναι θέμα παιδιού (π.χ. τα δικά μου ξυπνάνε πολύ νωρίς το πρωί από μόνα τους 6.30-7.00) όμως θεωρώ ότι είναι και θέμα γονιού. Ξέρω πολλούς που τον κόψανε οι ίδιοι για να κοιμάται νωρίς το βράδυ, γιατί πήγαινε ώς αργά. Εγώ θεωρώ ότι μια παύση το μεσημέρι είναι απαραίτητη και για το σώμα και για το μυαλό και δεν έχω παρεκλινει ποτέ(εκδρομές, γιορτές, διακοπές κ.λ.π.) όπως και για την ώρα του βραδυνού ύπνου. Θα μου πεις υπερβολική. και σ αυτό θα συμφωνήσω

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου στα 4 εδειξε σημαδια οτι θα μπορουσε να κοψει τον μεσημεριανο υπνο. εμεις το θελαμε για να κοιμαται πιο νωρις και πιο ευκολα το βραδυ. ομως η γκρινια του όποτε δεν κοιμοταν ηταν απιστευτη και δεν κοιμοταν απαραιτητα νωριτερα το βραδυ.

δηλ μπλεξιμο!

 

Και ο δικός μου δεν κοιμάται πάντα νωρίτερα πια το βράδυ και μάλιστα πριν κοιμηθεί έχουμε νεύρα και διακηρύξεις του τύπου 'εγώ δεν θα κοιμηθώ απόψε' και μετά από μια ώρα ύπνου ξυπνά κλαίγοντας και λέγοντας ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί χωρίς να υπάρχει κανένα παθολογικό αίτιο. Το έχουμε ψάξει ιατρικά μήπως τον πονάει κάτι.

Φοβερή αντίσταση στον ύπνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα παιδιου σιγουρα! η 4,5 χρονη που εχω κοιμαται 2-3 ωρες μετα το σχολειο καθε μερα τις περισσοτερες το ζηταει κατα τις 4. η 2,5 χρονη αν δε τη βαλεις με το ζορι να της πεις κοιμησου ντε και καλα μπορει να χοροπηδαει ως τις 11 τη νυχτα....! Λογικα νομιζω πως πρεπιε να κοβεται ο μεσημεριανος υπνος η να γινεται της 1 ωρας, γυρω στα 5, 5μισι για να συνδυαστει με την εισοδο στο μεγαλο σχολειο!(διαβασματα κλπ) χωρις να γινει αμεσως και αποτομα με την αρχη της σχ. χρονιας.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τον βαζουμε με το ζορι τα σαββατοκυριακα και κοιμαται 2-3 ωρες. Την Τεταρτη και την Παρασκευη που ειναι με την γιαγια του μπορει να τον παρει ο υπνος στην πολυθρονα μπορει και οχι...

Παντως ειναι αλλο παιδι αν κοιμηθει. Γενικα την ιδια ωρα παει για υπνο αλλα εχει νευρα αν δεν εχει κοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites

. Γενικα την ιδια ωρα παει για υπνο αλλα εχει νευρα αν δεν εχει κοιμηθει...
κι εγω το ιδιο παρατηρω. υπερενταση και νευρα. μαλλον λογω κουρασης αν κρινω κ απο τον εαυτο μου οταν θελω να κοιμηθω!
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Τελικά η κατάσταση μάλλον έχει μονιμοποιηθεί με λιγότερη ως ελάχιστη γκρίνια και με κάποιες εξαιρέσεις αφού μερικές φορές κοιμάται μεσημέρια του σαββατοκύριακου. Ρώτησα και την παιδίατρο και μου είπε ότι από τριών ετών είναι φυσιολογικό να μην κοιμούνται απλώς αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κοιμουνται 9 - 9.30 το βράδυ. Αυτά και καλή ξεκούραση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω τα δικα μου 4,5 χρονων(διδυμα αγορακια),ακομα τα βαζω για υπνο το μεσημερι(2 παρα με 2 εως της 4 περιπου η και πιο νωρις εαν θελουν) κ ετσι λεω να συνεχισω μεχρι να ξεκινησουν την πρωτη δημοτικου...κ το βραδυ 9 ειναι στα κρεββατακια τους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...