Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και συμπληρωμα


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Γεννησα πριν 2 βδομαδες την κουκλιτσα μας με καισαρικη και θηλασα σχεδον αμεσως! Ολα πηγαιναν καλα, το μωρο επιασε αμεσως και σωστα.. ηρθε το γαλα, ξεπερασα το προβλημα των πληγωμενων θηλων και το πετρωμα.. Γυρισαμε σπιτι και πανω στη βδομαδα ηρθε η παιδιατρος να δει τη μικρη και μας ειπε οτι ειναι ξενηστικωμένη! Δεν ειχε παρει καθολου βαρος την πρωτη βδομαδα! Φαινεται πως δεν εχω αρκετο γαλα (?) ΄΄η οτι η μικρη αποκοιμιεται στο στηθος και δεν πινει οσο χρειαζεται.. Μας τρομαξε λιγακι η γιατρος, εμενα με επιασαν τα ψυχολογικα μου που δεν καταλαβα οτι το παιδι μου πειναει (γενικα κοιμοταν λιγο και εκλαιγε κι εμεις νομιζαμε οτι εχει ανασφαλεια και προσαρμοζεται)... Πιστευα οτι θηλαζω καλα, οποτε και οσο ηθελε εκεινη.. Τελικα κι επειδη ο ικτερος δεν ειχε υποχωρησει τελειως η γιατρος προτεινε να συνεχισω τον θηλασμο αλλα να δινω και συμπληρωμα σε καθε γευμα, μεχρι να ανακτησει το βαρος γεννησης κι εγω να κατεβασω περισσοτερο γαλα, επαρκες για το μωρο.. Παρολο που πολλα απο αυτα που μας ειπε η γιατρος δεν συμφωνουσαν με ολα οσα διαβαζα για τον θηλασμο.. κανουμε αυο που ειπε γιατι φοβηθηκαμε για την υγεια του μωρου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

1. Υπαρχει καποιος τροπος να αυξηθει η παραγωγη μου, με βοτανα ας πουμε ΄΄η κατι τετοιο? Τωρα που θηλαζω περιπου καθε 3 με 4 ωρες, ειναι επαρκες συμφωνα με την αρχη του θηλασμου "ζητηση-προσφορα"?

2.Καλυτερα να δινω και τα 2 στηθη σε καθε θηλασμο ΄΄η ενα στηθος καθε φορα? Παντα σε σχεση με την παραγωγη γαλακτος...

3. Να χρησιμοποιω θηλαστρο ενδιαμεσα των θηλασμων για να ενεργοποιω περισσοτερο το αντανακλαστικο εκκρισης ΄΄η δεν ισχυει κατι τετοιο?

4. Πιστευετε οτι θα τα καταφερω να συνεχισω μετα απο αυτη τη φαση με αποκλειστικο θηλασμο? Μου την εχει δωσει αυτη η κατασταση με τα μπιμπερο και τα ωραρια!! :? Ποσα μλ θα πρεπει να εχω προσεγγιστικα για να ειναι επαρκη για το μωρακι?

ευχαριστω πολυ, ελπιζω να μη σας ζαλισα...

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

 

Καταρχάς κάποιο μωρα αργούν να ανακτήσουν το βάρος γέννησης. Σε κάποιες περιπτώσεις ειναι φυσιολογικο να συμβεί ακόμα και σε 21 μέρες! Αυτο δεν έχει να κάνει με το αν η μαμα έχει γάλα κτλ.

Εφόσον λοιπόν η παιδιατρος σου δεν σου φάνηκε ενημερωμένη για το θηλασμο, μπορούσες να πάρεις τη γνώμη κι αλλου παιδιατρου ή να καλέσεις μια σύμβουλο θηλασμου.

Καταλαβαίνεις φυσικα οτι η οδηγία που σου έδωσε για το συμπλήρωμα μέχρι να έχεις κι άλλο γάλα ειναι απαράδεκτη! Όσο δίνεις συμπλήρωμα τόσο το γάλα σου μειώνεται!

 

1. Το μωρο πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο!

 

2. Και τα δυο τουλάχιστον μέχρι να ανακτησει το βάρος γέννησης.

 

3. Θα μπορούσες να το κανεις ΜΌΝΟ με νοσοκομειακο θηλαστρο και ΜΌΝΟ αν έχεις ενδείξεις χαμηλής παραγωγής.

 

4. Πόσο συμπλήρωμα δίνεις το 24ωρο; Πόσο σε κάθε γεύμα;

 

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο τώρα και πόσες πριν αρχίσεις το συμπλήρωμα;;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου Νινα-Νανα! ειχα διαβασει πολλα για τον θηλασμο πριν και απογοητευτηκα με αυτο που συνεβη. Ομως οταν ερχεται και σε τρομαζει η γιατρος και ειναι το πρωτο σου παιδι δεν μπορεις να κανεις και πολλα! Φοβηθηκαμε και ειπα ας δωσουμε ξενο σαν φαρμακο μεχρι να περασει η μπορα! Ηταν κατηγορηματικη... το παιδι νηστικο αν συνεχισουμε ετσι θα αφυδατωθει κλπ..

Πριν το συμπληρωμα εβρεχε περιπου 5 με 6 πανες , τωρα λιγο περισσοτερο.. γενικα εχει πολυ περισσοτερες κενωσεις, σε καθε γευμα.. ενω πριν με το μητρικο γαλα μονο εκανε 2 με 3 φορες το 24ωρο..

Οσο για τα γευματα ειμαστε περιπου στα 6 με 7 το 24 ωρο κι αυτο γιατι το μωρο κοιμαται πολυ περισσοτερο τωρα! Μεχρι να το ξυπνησω, να το αλλαξω , να δωσω στηθος και μετα μπουκαλι...καταλαβαινεις!

Συμπληρωμα δινουμε σε καθε γευμα.. πινει περιπου 50μλ κατα μεσο ορο αφου θηλασει! Τωρα της εδωσα στηθος αλλα αποκοιμηθηκε και δεν εδωσα συμπληρωμα, τι να κανω? Δεν μπορω και που την ξυπναω συνεχεια να φαει!!..

Περιμενω να ανακτησει το βαρος γεννησης να δω πως θα συνεχισουμε.. Εσενα ποσο βαρος επαιρνε τη βδομαδα περιπου με αποκλειστικο θηλασμο?

φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω να κατεβασω περισσοτερο γαλα, επαρκες για το μωρο..

 

Αυτό πώς θα γίνει; Το γάλα δεν κατεβαίνει μόνο του. Ο τρόπος για να κατεβάσεις περισσότερο γάλα είναι να απομακρύνεις όσο περισσότερο γάλα από το στήθος όσο πιο συχνά γίνεται. Με το συμπλήρωμα το μωρό χορταίνει με το ξένο γάλα και δεν απομακρύνει μητρικό οπότε η παραγωγή μειώνεται. Η λύση για να τρώει παραπάνω το μωρό δεν είναι το συμπλήρωμα αλλά οι πιο συχνοί θηλασμοί. Διάβασε λίγο αυτό: http://goneis-paidia.com/2010/06/04/pos-leitourgei-o-mitrikos-thilasmos/

 

Αυτό που πιστεύω ότι γίνεται είναι ότι επειδή το μωράκι σου έχει ίκτερο είναι λίγο νωθρό στο θηλασμό. Αργεί να ζητήσει φαγητό και κοιμάται αμέσως στο στήθος. Έτσι έτρωγε ενδεχομένως λίγο λιγότερο απ' ότι έπρεπε. Οι 3 με 4 ώρες που το βάζεις είναι μεγάλο διάστημα. Κόψε σταδιακά το συμπλήρωμα και βάζε το μωρό ανά 1,5 με 2 ώρες από το τέλος κάθε γεύματος στο στήθος αν δε ζητάει να φάει από μόνο του. Αν ζητήσει και πιο συχνά π.χ. ανά μία ώρα καμιά φορά βάλτο. Επίσης όταν το παίρνει ο ύπνος στο γεύμα του να το ξυπνάς και να το ξαναβάζεις. Εγώ για ένα διάστημα το ξυπνούσα μέχρι και τρεις φορές για να ολοκληρώσει το γεύμα του.

 

Ένας καλός τρόπος για να το ξυπνάς είναι να του αλλάζεις την πάνα ενδιάμεσα στο γεύμα. Επίσης μην ανησυχείς δεν θα πάει έτσι ο θηλασμός να αφιερώνεις τόσες ώρες σ' συτό. Εμένα από 3 μηνών το κάθε γεύμα της κρατάει ένα πεντάλεπτο άντε δεκάλεπτο.

 

Για να ξέρεις αν τρέφεται επαρκώς θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 6 με 8 βρεγμένες πάνες και 2-3 κενώσεις το 24ωρο. Από κει θα καταλαβαίνεις αν τρέφεται καλά, μην σκέφτεσαι τα ml.

 

Για αύξηση της παραγωγής υπάρχει η μαγιά μπύρας και η τριγωνέλλα αλλά θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις. Γενικά οτιδήποτε επεμβαίνει τεχνιτά στο θηλασμό μπορεί να έχει παρενέργειες. Μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά. Αν η γιατρός σου σου δίνεις συμβουλές που σου φαίνονται ότι υπονομεύουν το θηλασμό πάρε τη γνώμη και κάποιου άλλου παιδιάτρου. να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για την απαντηση σου Νινα-Νανα! ειχα διαβασει πολλα για τον θηλασμο πριν και απογοητευτηκα με αυτο που συνεβη. Ομως οταν ερχεται και σε τρομαζει η γιατρος και ειναι το πρωτο σου παιδι δεν μπορεις να κανεις και πολλα! Φοβηθηκαμε και ειπα ας δωσουμε ξενο σαν φαρμακο μεχρι να περασει η μπορα! Ηταν κατηγορηματικη... το παιδι νηστικο αν συνεχισουμε ετσι θα αφυδατωθει κλπ..

Πριν το συμπληρωμα εβρεχε περιπου 5 με 6 πανες , τωρα λιγο περισσοτερο.. γενικα εχει πολυ περισσοτερες κενωσεις, σε καθε γευμα.. ενω πριν με το μητρικο γαλα μονο εκανε 2 με 3 φορες το 24ωρο..

Οσο για τα γευματα ειμαστε περιπου στα 6 με 7 το 24 ωρο κι αυτο γιατι το μωρο κοιμαται πολυ περισσοτερο τωρα! Μεχρι να το ξυπνησω, να το αλλαξω , να δωσω στηθος και μετα μπουκαλι...καταλαβαινεις!

Συμπληρωμα δινουμε σε καθε γευμα.. πινει περιπου 50μλ κατα μεσο ορο αφου θηλασει! Τωρα της εδωσα στηθος αλλα αποκοιμηθηκε και δεν εδωσα συμπληρωμα, τι να κανω? Δεν μπορω και που την ξυπναω συνεχεια να φαει!!..

Περιμενω να ανακτησει το βαρος γεννησης να δω πως θα συνεχισουμε.. Εσενα ποσο βαρος επαιρνε τη βδομαδα περιπου με αποκλειστικο θηλασμο?

φιλια

 

Οι πανες και πριν το συμπλήρωμα ήταν καλές σε αριθμο.

Αν συνεχίσεις με το συμπλήρωμα κινδυνευεις να μειώσεις την παραγωγη σου και να πάθει σύγχυση θηλών.

Αύξησε τα γεύματα του μωρου στο στηθος!

Να το αφήνεις να θηλάζει όση ώρα θέλει και να μετράς πάνες.

Μπορείς να μειωνεις το συμπλήρωμα κατα 10ml ανά γεύμα κάθε μέρα ή ανά 30ml ανά 3-4 μέρες. Δηλαδη σήμερα δίνεις 50ml, αύριο 40ml κτλ.

 

Διάβασε κι αυτο

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

 

Είσαι Αθήνα; Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθεις σε σύμβουλο θηλασμου να έρθει να σας δει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον αυτο θα κανω...θα παρω καποιον συμβουλο γιατι εχω μπερδευτει τελειως.. Σημερα παλι ξυπναει καθε 2 ωρες και δεν κοιμαται και παντα ενδιαμεσα. Καθεται στο κρεβατι της και χαζευει..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον αυτο θα κανω...θα παρω καποιον συμβουλο γιατι εχω μπερδευτει τελειως.. Σημερα παλι ξυπναει καθε 2 ωρες και δεν κοιμαται και παντα ενδιαμεσα. Καθεται στο κρεβατι της και χαζευει..

 

Αν θέλεις μπορω να σου δώσω τα στοιχεία μιας συμβόλου με πμ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Θέλω να σου πω ότι κι εγώ πέρασα περίπου τα ίδια με σένα. Μετά από 9 ημέρες που ήρθε γιατρός στο σπίτι δεν είχαμε πάρει αρκετό βάρος. Εμείς πάλι δεν το ξυπνούσαμε κι αυτό κοιμόταν κι έχανε γεύματα. Ο γιατρός με στεναχώρησε κι εμένα χωρίς να με τρομοκρατήσει ιδιαίτερα. Είναι γιατρός και σύμβουλος θηλασμού και μου είπε να δίνω για μια εβδομάδα ένα γεύμα ξενο και παράλληλα εκείνο το γεύμα να αντλώ. Επίσης μου εδωχε χάπια μαγιάς.

 

Εμένα αυτή η λύση δεν μου ταίριαξε καθόλου ειδικά στην ψυχολογία μου. Πήγα λοιπόν στην Αγλαΐα και δοκιμάσαμε για μια εβδομάδα να τον ξυπνάω ανά 2ωρο τη μέρα και ανά 3ωρο το βράδυ. Και τα καταφέραμε και πήραμε καλό βάρος. 200 γρ εκείνη την εβδομάδα και τώρα που κοντεύουμε να κλείσουμε το 2ο μήνα παίρνουμε την εβδομάδα 300-400 γρ!! (Πάθαμε ψύχωση μετά και πήραμε ζυγαριά)

 

Με υποστήριξε πολύ η Αγλαΐα και με επιμονή τα καταφέραμε! Ίσως κι εσύ αν πας σε κάποια σύμβουλο να σε βοηθούσε. Βάζε το μωρό στο στήθος όσο πιο πολύ μπορείς. Και μένα κοιμόταν. Επίσης έκανα και μαλάξεις όταν θήλαζε για να βοηθάω τη ροή και εννοείται προσέχεις τη στάση!

 

Διάβασε κι αυτό που μου υπέδειξε η Nina-Nana

http://www.perithilasmou.gr/articles.../397--40-.html

 

Θα τα πας μια χαρά! Ήδη κάνεις μεγάλο αγώνα! Μη σε πτοεί κανένας και τίποτα! Καλή συνέχεια!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

toulala σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου, μου εδωσες πολυ κουραγιο!! Το πρωι πηρα τηλεφωνο σε συμβουλο θηλασμου και μου ειπε πανω κατω αυτα που κανατε με την Αγλαια! Θα μειωσω σταδιακα το συμπληρωμα.. εδωσα λιγο το μεσημερι γιατι ξυπνουσε καθε ωρα και θα ξαναδωσω το βραδυ.. Αυτο για να προλαβω εν τω μεταξυ να ενεργοποιησω το συστημα βαζοντας συχνα τομωρο στο στηθος!Νιωθω πολυ καλυτερα σημερα και πως θα τα καταφερω... Θελω πολυ! Το μονο που λιγομε απασχολει ειανι τι γινεται οταν ζηταει πιο συχνα απο το 2ωρο.. Αλλα μαλλον δεν πειραζει το πιο συχνα..Να χαιρεσαι το παιδακι σου !!!

νινα-νανα σε ευχαριστω πολυ κι εσενα..

να ειστε καλα κοριτσια, θα σας γραψω νεα μας!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

toulala μετα απο ενα δυσκολο βραδυ απογοητευτηκα λιγακι παλι και σου εχω αποριες! Οταν λεμε μειωνουμε σταδιακα το συμπληρωμα εννουμε την ποσοτητα σε καθε γευμα ή οτι δινω λιγοτερες φορες συμπληρωμα το 24ωρο ? Τι κανατε με την Αγλαια? Εχθες εγω μειωσα τη συχνοτητα και ειδαμε οτι δεν πηρε ουτε μισο γραμμαριο το μωρο σε σχεση με προχθες:( Επισης τη νυχτα δεν τα καταφερα πολυ καλα. Προσπαθουσα να ξυπνησω στο 3ωρο για να αντλησω γαλα μιας και η μικρη κοιμοταν λογω συμπληρωματος αλλα κουτουλουσα, εκλεινα το ξυπνητηρι και κοιμομουν αλλη μια ωρα.. Μια αντληση καταφερα να κανω και εβγαλα μολις 30μλ :cry: Δεν ξερω αυτη η μαχη με το ξενο γαλα μου φαινεται τρομερα δυσκολη. Και η μικρη δειχνει να μην χορταινει μονο με το δικο μου... Σε ποσο καιρο πρεπει να δω αποτελεσματα?

Επισης, ειπαμε βαζω το μωρο οσο περισσοτερο μπορω στο στηθος. Γιατι ομως εγω νιωθω το στηθος πιο "γεματο" οταν ειναι μεγαλυτερα τα διαστηματα μεταξυ των θηλασμων? Κανω κατι λαθος?

συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα ως ομοιοπαθουσα νιωθω οτι καταλαβαινεις...

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν το στηθος έχει γάλα που δεν "χρησιμοποιείται" τόσο λιγότερο παράγει. Όταν το στηθος ειναι βαρύ ειναι γιατι αποθηκευει γάλα κι ο οργανισμός παίρνει μήνυμα να μην παράγει άλλο λόγω οτι δεν απομακρύνθηκε απο το μωρο άρα δεν χρειάζεται.

Μπορείς να μειωνεις το συμπλήρωμα κατα 10μλ άνα γεύμα το 24ωρο ή κατα 30 μλ ανα γεύμα κάθε 3-4 μέρες. Δηλαδη τη μια μέρα δίνεις 50μλ, την επόμενη 40μλ κτλ.

Τι θηλαστρο έχεις;

 

Κανε συχνές εναλλαγές στο στηθος και μαλαξεις την ώρα που θηλάζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα να ακολουθήσεις αυτά που λέει η Nina-Nana, γιατί έχει μεγαλύτερη πείρα. Δεν ξέρω καθόλου από συμπλήρωμα. Εγώ τον έβαζα συνέχεια στο στήθος. Μπορεί δηλαδή την ημέρα να θήλαζε για 20 λεπτά και μετά να κοιμόταν καμιά ώρα το πολύ και μετά πάλι στήθος. Σπάνια νομίζω κοιμόταν 2 ώρες! Το ότι θέλουν να είναι στο στήθος είπαμε μπορεί να είναι για να αυξήσουν την παραγωγή, γιατί νιώθουν ασφάλεια και χίλιους άλλους λόγους όπως έχεις διαβάσει.

 

Αυτό που λες για το βράδυ το πάθαινα κι εγώ. Έβαζα ξυπνητήρι μερικές φορές για να τον ξυπνήσω και το έκλεινα μέσα στην νύστα μου.

 

Η ζυγαριά έχει αποκλίσεις να ξέρεις. Μπορεί επειδή κουνιέται το μωρό να βγάζει διαφορετικές μετρήσεις ακόμα κι εκείνη την ώρα.

Ένιωθα κι εγώ έτσι ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό, αλλά σιγά σιγά όταν θα δεις ότι θα παίρνει το μωρό βάρος θα ησυχάσεις για λίγο. Αυτό με το στήθος ότι δεν είναι πρησμένο είναι καλό γιατί όπως είπε και η Nina-Nana με αυτό τον τρόπο παίρνει μήνυμα να παράγει κι άλλο γάλα. Και ότι παίρνει συμπλήρωμα προς το παρόν δεν είναι απαραιτήτως κακό. Μη νιώθεις άσχημα γι'αυτό. Θα πάρει τα πάνω του το μωράκι σου και θα το σταματήσετε τελείως!

 

Και μην ξεχνάς τις μαλάξεις καθώς θηλάζει το μωρό. Με μένα νομίζω ότι έκαναν τη διαφορά. Βοηθάς το μωρό με τη ροή.

 

Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις για να σε βοηθησουν και οι πιο έμπειρες!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Μην περιμένεις σε μια μέρα να γίνει το θαύμα. Θα τα καταφέρεις σταδιακά! Συνέχισε τον αγώνα! Τα πράγματα θα γίνουν σιγά σιγά πιο εύκολα!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια χιλια ευχαριστω!!! με βοηθατε απιστευτα...

Μαλλον εκανα βλακεια σημερα.. εκει που διναμε περιπου 60 μλ τις προηγουμενες μερες σε καθε γευμα.. ξαφνικα το πηγα στα 30 και οχι καθε φορα. Την τελευταια φορα που της εδωσα τα 30 δεν χορτασε φυσικα οποτε της εδωσα κι αλλα 30!! Αρα το παω παλι απο αυριο.. κοβω καθε μερα 10 μλ και βλεπουμε. Σημερα παντως ηταν αρκετα περισσοτερο στο στηθος, ισως καναμε καποια προοδο..Και πηραμε και 40γρ απο χθες!:)

θηλαστρο εχω το swing της medela. ποια η γνωμη σας?

καλο βραδυ

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τη γνωμη οτι το συμπληρωμα που δινεις δεν ειναι αξιολογο και μπορεις να το διακοψεις αμεσα , κανοντας υπομονη για λιγες μερες και βαζοντας το μωρο στο στηθος συνεχως.

θα τελειωνει απο τον εναν μαστο, θα δινεις τον αλλον και αν βλεπεις οτι θελει κι αλλο, απλα θα συνεχιζεις εναλλασσοντας μεχρι να ικανοποιηθει.

βλεπεις το μωρο να "χαζευει", σημαινει οτι ειναι ηρεμο και χορτατο, δεν κοιμουνται συνεχεια.

ειναι αρκετα νωρις και μπορεις να κοψεις το συμπληρωμα, αρκει να πιστεψεις οτι ολα πανε καλα και να μην απελπιζεσαι απο τους συνεχεις θηλασμους.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω Κασσιανη μου να εισαι καλα!! Θα το παλεψω πολυ γιατι ειναι κριμα,ειχαμε ξεκινησει τοσο καλα και μας τα χαλασαν!! Νομιζω δεν εχασα πολυ χρονο και ειναι εφικτος ο επαναγαλακτισμος.. απλα ειχα φρικαρει πολυ ψυχολογικα αυτες τις μερες, μου επεσε βαρυ το ολο θεμα, ειναι και τα ορμονικα! Να ειστε καλα και ολες εδω για την υποστηριξη!! σας φιλω..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ζαλισα αλλα εχω μια ερωτηση ακομα :oops:

στα τελευταια ταισματα τη θηλαζω και μετα απο καμια ωρα κοιμαται. αυτο σημαινει οτι χορτασε? να την της δινω τοτε συμπληρωμα, δηλαδη ν την αφηνω ή να την ξυπναω μηπως δεν παιρνει αυτο που χρειαζεται? εχει να παρει συμπληρωμα απο τις 7.30 το πρωι .. απο τοτε θηλαζουμε ανα 2ωρο και κατι..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ζαλισα αλλα εχω μια ερωτηση ακομα :oops:

στα τελευταια ταισματα τη θηλαζω και μετα απο καμια ωρα κοιμαται. αυτο σημαινει οτι χορτασε? να την της δινω τοτε συμπληρωμα, δηλαδη ν την αφηνω ή να την ξυπναω μηπως δεν παιρνει αυτο που χρειαζεται? εχει να παρει συμπληρωμα απο τις 7.30 το πρωι .. απο τοτε θηλαζουμε ανα 2ωρο και κατι..

 

Αφου δε δείχνει να πεινάει και κοιμαται νομίζω δε χρειάζεται. Εξάλλου η παραγωγη σου ειναι καλη εφόσον δεν εδινες ποτε πολυ συμπλήρωμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Νινα Νανα! σημερα ηταν καλη μερα.. την ειχα παρα πολυ στο στηθος και δοκιμασα και τριγωνελλα η οποια νομιζω βοηθησε ηδη! Νιωθω οτι παει καλα το πραγμα... Ηπιε και το συμπληρωμα της βεβαια αλλα το μειωνουμε σιγα σιγα... φιλια σε ολες!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο που εχεις δεν ειναι καταλληλο για να κανεις αντλησεις πριν σαραντησεις και να αντικαταστησεις τον θηλασμο με αντλησεις..

βαζε το μωρο στο στηθος και μολις αδιαφορει βαζε το να ρευτει..ξαναπροσφερε του το ΙΔΙΟ στηθος...

μολις αδιαφορησει παλι τοτε προσφερε του το ΑΛΛΟ στηθος..

στο επομενο γευμα ξεκινας απο αυτο που εδωσες τελευταιο εαν εφαγε και απο τα δυο στηθη ή ξεκινας απο το αλλο εαν εφαγε απο ενα μονο στηθος..

προσπαθησε να ταιζεις ανα δυωρο μεσα στην ημερα και μπραβο σου που μειωνεις σταδιακα το συμπληρωμα..

ΜΗΝ ζυγιζεις συνεχεια το παιδι, οδηγεισαι σε λαθος δεδομενα..

γραψε αναλυτικα ΟΛΕΣ τις ζυγισεις του παιδιου γιατι ειμαι πολυ περιεργη να τις δω!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γυρισαμε σπιτι και πανω στη βδομαδα ηρθε η παιδιατρος να δει τη μικρη και μας ειπε οτι ειναι ξενηστικωμένη! Δεν ειχε παρει καθολου βαρος την πρωτη βδομαδα!

 

το να μην παρει το παιδι καθολου βαρος, δεν σημαινει κατι απαραιτητα..απλα το παρακολοθουμε, βοηθαμε την μαμα με τον θηλασμο, ΔΕΝ προτεινουμε γαλα σε σκονη σαν λυση!!!!

Φαινεται πως δεν εχω αρκετο γαλα (?) ΄΄η οτι η μικρη αποκοιμιεται στο στηθος και δεν πινει οσο χρειαζεται.. Μας τρομαξε λιγακι η γιατρος, εμενα με επιασαν τα ψυχολογικα μου που δεν καταλαβα οτι το παιδι μου πειναει (γενικα κοιμοταν λιγο και εκλαιγε κι εμεις νομιζαμε οτι εχει ανασφαλεια και προσαρμοζεται)...

 

η παιδιατρος ειναι απαραδεκτη εαν σε τρομαξε και κυριως επειδη αντι να σε βοηθησει με τον θηλασμο, οπως οφειλε να εχει γνωσεις, επειδη ειναι ασχετη σου προτεινε το γαλα σε σκονη!

το οτι δεν εχεις αρκετο γαλα πως το διεκρινε???

το οτι η μικρη αποκοιμιεται ειναι λογικο εφοσον εχει και ικτερο..θελει απλα βοηθηεια απο σενα..σκοπος της ηταν να σε τρομαξει και οχι να σε βοηθησει τελικα..???????

 

Πιστευα οτι θηλαζω καλα, οποτε και οσο ηθελε εκεινη.. Τελικα κι επειδη ο ικτερος δεν ειχε υποχωρησει τελειως η γιατρος προτεινε να συνεχισω τον θηλασμο αλλα να δινω και συμπληρωμα σε καθε γευμα, μεχρι να ανακτησει το βαρος γεννησης κι εγω να κατεβασω περισσοτερο γαλα, επαρκες για το μωρο..

 

ο ικτερος μπορει να κανει και 3 μηνες να υποχωρησει τι σημαινει αυτο???δεν το γνωριζει?? και ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα με τον ικτερο που δεν μπορει να βοηθηθει το μωρο μονο με τον θηλασμο?????

το βαρος γεννησης μπορει να ανακτηθει μεχρι και την 20η μερα και να μην θεωρειται οτι υπαρχει προβλημα, εφοσον αξιολογηθει απο καποιον συμβουλο ο θηλασμος..δεν ειναι δηλαδη απαραιτητα δειγμα αυτο..

το γαλα λοιπον δεν το ερχεται ουρανοκατεβατο με τον πελαργο, ουτε το φερνει ο ταχυδρομος..το γαλα ερχεται επειδη το μωρο μπαινει συχνα, ελευθερα, χωρις καμια παρεμβαση στο στηθος!!!!

ειναι τοσο απλο!!!εαν το μωρο δεν μπαινει στο στηθος και δινουμε συμπληρωμα, το γαλα ΣΙΓΟΥΡΑ οχι μονο δεν θα ερθει , αλλα θα σταματησει κι ολας!!!

Παρολο που πολλα απο αυτα που μας ειπε η γιατρος δεν συμφωνουσαν με ολα οσα διαβαζα για τον θηλασμο..

 

ευτυχως που τουλαχιστον εχεις διαβασει και καταλαβες οτι κατι δεν παει καλα!!!

 

κανουμε αυο που ειπε γιατι φοβηθηκαμε για την υγεια του μωρου.

λογικο ειναι αυτο που λες, αλλα μηπως να βρισκατε τελικα καποιον πιο φιλικο παιδιατρο προς το μωρο σας??? γιατι καθε φορα που θα αντιμετωπιζετε καποιο προβλημα, παντα θα φταιει ο θηλασμος, και η μονη λυση θα ειναι παντα το συμπληρωμα????

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

1. Υπαρχει καποιος τροπος να αυξηθει η παραγωγη μου, με βοτανα ας πουμε ΄΄η κατι τετοιο? Τωρα που θηλαζω περιπου καθε 3 με 4 ωρες, ειναι επαρκες συμφωνα με την αρχη του θηλασμου "ζητηση-προσφορα"?

οι 3-4 ωρες ειναι τεραστιο διαστημα για νεογεννητο..

το μωρο θα πρεπει να κανει τουλαχιστον 8-12 γευματα το 24ωρο, κατι που δεν ειναι εφικτο οταν το μωρο θηλαζει ανα 3-4 ωρες..

 

2.Καλυτερα να δινω και τα 2 στηθη σε καθε θηλασμο ΄΄η ενα στηθος καθε φορα? Παντα σε σχεση με την παραγωγη γαλακτος...

δινεις αριστερο, οταν αδιαφορησει το βαζεις να ρευτει και προσφερεις παλι το αριστερο..μολις αδιαφορησει το μωρο, δινεις το δεξι στηθος και ακολουθεις την ιδια διαδικασια..στο επομενο γευμα ξεκινας με το δεξι στηθος..

3. Να χρησιμοποιω θηλαστρο ενδιαμεσα των θηλασμων για να ενεργοποιω περισσοτερο το αντανακλαστικο εκκρισης ΄΄η δεν ισχυει κατι τετοιο?

το θηλαστρο που εχεις (swing) δεν μπορει να βοηθησει και σε καμια περιπτωση δεν δινει το αντιστοιχο ερεθισμα που δινει το ιδιο το μωρο..

ασε το μωρο στο στηθος ολη μερα..τοσο απλα..

4. Πιστευετε οτι θα τα καταφερω να συνεχισω μετα απο αυτη τη φαση με αποκλειστικο θηλασμο?

ναι μπορεις να τα καταφερεις, αρκει να συνειχσεις συστηματικα οπως κανεις να μειωνεις το συμπληρωμα και να αυξανεις τα γευματα και τις ωρες παραμονης του μωρου στο στηθος!!

 

Μου την εχει δωσει αυτη η κατασταση με τα μπιμπερο και τα ωραρια!! :?

δεν χρειαζονται ουτε μπιμπερο, ουτε ωραρια..

θα μπορουσες απλα να ειχες βρει εναν συμβουλο και να ειχες αποφυγει αυτην την διαδικασια..

 

ευχαριστω πολυ, ελπιζω να μη σας ζαλισα...

 

στα αναφερω ολα γιατι ειναι λαθος ο τροπος που τα σκεφτεσαι...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

παρος σε ευχαριστω πολυ. εχεις πολυ δικιο σε ολα!Αν δεν με ειχε πιασει πανικος (και δεν ανησυχουσε τοσο ο αντρας μου) θα ειχα αλλαξει εγκαιρως τη γιατρο και δεν θα ειχαμε μπει σε αυτη την περιπετεια. Αλλα εκεινη τη στιγμη ηταν πολυ δυσκολο να επιβληθω.. Τωρα προσπαθω να το πιασω απο εκει που το αφησα και νομιζω θα παει καλα. Λιγο με μπερδευει το ποσο συμπληρωμα να δινω, το εχουμε μειωσει αρκετα... Μολις ευκαιρησω θα σου γραψω τις μετρησεις βαρους της μικρης.Παντως ειναι πολυ κριμα να μας δημιουργουν τοσα θεματα οι παιδιατροι.. ειδικα σε φρεσκιες μαμαδες που ειμαστε μεσα στην αγωνια ετσι κι αλλιως, κριμα να μη βοηθουν με τον θηλασμο επι της ουσιας. Μ αρεσει που μου ελεγε "εγω ειμαι υπερ του μητρικου θηλασμου αλλα μην αφηνεις το παιδι να πειναει!!" Παλι καλα που ειχα διαβασει λιγο οπως λες και ημουν υποψιασμενη.. πολλα φιλια

 

τελικα σου τα γραφω τωρα:

 

3-3-12 Βαρος γεννησης: 3460

7-3-12 Βαρος εξοδος απο μαιευτηριο 3200

7-3-12 Βαρος μετρηση με τη ζυγαρια στο σπιτι 3070

14-3-12 Παιδιατρος επισκεψη - Βαρος 3100 αρχιζουμε συμπληρωμα

15-3-12 βαρος 3130

18-3-12 βαρος 3340

19-3-12 ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΜΕΙΩΝΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ βαρος 3370

20-3-12 βαρος 3360

21-3-12 βαρος 3410

22-3-12 βαρος 3490

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κρατησεις και ενα ημερολογιο για 1-2 μερες για ολο το 24ωρο σας ολα τα γευματα σας ? θηλασμους, συμπληρωμα, ποσοτητες..

 

 

προσπαθησε να ταιζεις το μωρο ανα μιαμιση-δυο ωρες -εαν χρειαστει ξυπνα το ή απλα βαζε το στο στηθος κοιμισμενο να δεις μηπως ανταποκρινεται-

διαβασε στο ποστ 20 πως προσφερουμε και τα δυο στηθη και κανε οσες ενναλαγες χρειαζεται..

 

σταματα την ''υστερια'' με την ζυγαρια καθως η καθημερινη μετρηση δεν βοηθαει και σε αγχωνει..μετρα τις πανες του μωρου και εχε το ολη μερα στο στηθος..

εαν για καποιον λογο δεν αισθανεσαι σιγουρια επικοινωνησε αμεσα με συμβουλο..

μεχρι τις 40 μερες που εδραιωνεται η γαλουχια, καλο θα ειναι να θηλαζετε αποκλειστικα και αποτελεσματικα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Παρος! Κραταμε ημερολογιο καθε μερα με τους θηλασμους και τις πανες.. Σκεφτομαι να καλεσω και μια αλλη παιδιατρο που ειναι πιστοποιημενη συμβουλος ωστε να μην ειμαι διαρκως σαν χαμενη, να την συμβουλευομαι οσο μπορω! θα σας γραψω νεα.. πολλα φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω Παρος! Κραταμε ημερολογιο καθε μερα με τους θηλασμους και τις πανες.. Σκεφτομαι να καλεσω και μια αλλη παιδιατρο που ειναι πιστοποιημενη συμβουλος ωστε να μην ειμαι διαρκως σαν χαμενη, να την συμβουλευομαι οσο μπορω! θα σας γραψω νεα.. πολλα φιλια

 

αυτο θα ηταν το καλυτερο..γιατι θα αξιολογησει τον θηλασμο απο κοντα και ετσι θα εισαι πιο ησυχη..

εαν σε καθυσηχαζει να σου πω οτι κι εμεις γυρω στις 20 μερες ανακτησαμε το βαρος γεννησης οπως κι εσεις..

 

περιμενουμε συντομα νεα..

εαν εχεις παρει αποφαση για συβουλο καντο αμεσα..οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...