Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΗ


magdalena2012

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ έχω θεματάκι με τα κιλά μου! Το ύψος μου είναι 1,76. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 87 κιλά. Ο γιατρός μου μου είπε να φροντίσω να πάρω το μέγιστο 5 κιλά. Με λίγη προσοχή και λίγους εμετούς είχα χάσει το πρώτο τρίμηνο 3 κιλά. Δηλαδή πήγα στα 84. Τώρα έβαλα πάλι τα 2. Είμαι 86. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν προσέχω. Και το κακό είναι ότι είμαι γλυκατζού. Αν δεν φάω φαγητό δεν έχω πρόβλημα. Ε με τα γλυκά όμως τρελαίνομαι! Δύσκολο το κόβω να τον γλιτώνω τον διαβήτη!!!!

 

ε δεν γινεται. Μηπως τελικα εχουμε συγγενια α΄βαθμου? μα παντου τα ίδια? :shock:Λες να γεννησουμε και μαζι? :lol:

Ακριβως τα ιδια και εγω αν εξαιρεσουμε τα αρχικα κιλα...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άντε πάλι!!!!!! Τί γίνεται ρε ??? Κάτι συμβαίνει με εμάς δεν υπάρχει περίπτωση!!!!

Πώς τα πάς με τα κιλά σου εσύ Ματίλντα?

 

 

Στο πρωτο 3μηνο -2 και τωρα +3...:-( μου ειπε μεχρι 6 συνολο το πολυ ή με διατροφη καθολου... εχω αρκετα παραπανισια...:oops:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

dimitra-nikos, νομίζω ότι ο γιατρός σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ. τα κιλά σου δεν είναι και τόσα πολλά πια. έλεος. εγώ είμαι 1,63. δεν ξέ4ρω κορίτσια δε νομίζω να τη βγάλω καθαρή εγώ πάντως. άσε που το μεγάλο μου άγχος είναι ότι δεν θα καταλάβω αν η κοιλιά μου μεγαλώνει από το παιδί ή από το πάχος. σήμερα είναι και η μέρα του διαιτολόγου! τι να του πω? είχα χάσει 2 κιλά με την ίωση που δεν έτρωγα και τα πήρα αμέσως πίσω???? matilda και γω ίλιον..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για όσες δεν αντέχετε χωρίς γλυκό, δοκιμάστε αυτά του ΓΙΩΤΗ που είναι για διαβητικούς και έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και λίγες θερμίδες. Εγώ τα ανακάλυψα τον προηγούμενο μήνα, μου τα σύστησε η διαβητολόγος μου. Μέχρι τότε, δεν είχα φάει καθόλου γλυκό σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη μου! Από τη μέρα που μου επέτρεψε να τρώω από αυτά, έχουν γίνει το χάιλαιτ της ημέρας:P!!!

Εγώ πάντως πιστεύω ότι όσα κιλά δεν θα πάρω μέχρι να γεννήσω από τη στέρηση και τη δίαιτα, θα τα πάρω μετά τη γέννα! Θα πέσω με τα μούτρα! Έχω ήδη παραγγείλει σε μαμά, γιαγιάδες, θείες κτλ τις σπεσιαλιτέ τους και σε όλους τους φίλους και γνωστούς να έρχονται επίσκεψη όχι με λουλούδια και δώρα για το μωρό, αλλά με γλυκά και φαγητά!!!

Υπομονή...

Ελενίτσα μη φοβάσαι, μια χαρά θα φαίνεται η κοιλίτσα σου...και θα είσαι και πολύ περήφανη γι'αυτην! Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νίωθω καμάρι για την κοιλιά μου και όχι ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγώ τα είχα τα κιλάκια μου η καλύτερη λύση είναι η σωστή διατροφή. Στα μέσα της εγκυμοσύνης που χρηάστηκε να ξεκινήσω έχασα και κάποια κιλά. Δεν θέλει κόπο αλλά σωστό τρόπο.Καμία ντροπή. Δεν είμαστε και ουτε μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα μου πιστεύω ότι μου είπε να πάρω μόνο 5 κιλά γιατί του είπα ότι δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω καισαρική. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο το πάχος επηρεάζει στο με τι τρόπο θα γεννήσεις! Υπομονή κορίτσια, τί να κάνουμε!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!:-P ειμαι και εγω μια παχουλη εγκυος:rolleyes: το πρωτο τριμηνο ευτυχως πηρα μονο 2 κιλα τωρα ομως που σε λιγες μερες θα κλεισω τον 5 μηνα ηδη εχω παρει 4 κιλα αρχισα να προσεχω να κανω λιγο σωστη διατροφη να δουμε πως θα παει:confused: αν και βρε κοριτσια υπαρχουν μερες που δεν αντεχω πειναω πολυ και παντα θελω κατι αλμυρο γλυκο σε ολη μου την εγκυμοσυνη δεν εχω ζητησει καθολου ευτυχως κατι ειναι και αυτο:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

maferia εγώ από τώρα περιμένω πότε θα έρθω σπίτι να παραγγείλω πίτσες, σουβλάκια, και ένα σωρό διάφορα από τα max perry. εντάξει δηλαδή, θα είναι όνειρο. χαχα. για την ώρα, θα δοκιμάσω ΓΙΩΤΗ. καλή επιτυχία σε όλες μας! σήμερα είμαι πιο αισιόδοξη διότι δεν αισθάνομαι πρησμένη. ήταν και ο καιρός αυτές τις μέρες δεν βοηθάει. τώρα να ανοίξει λίγο να έχουμε και κανα ωραίο φρούτο μπας και σωθούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για όσες δεν αντέχετε χωρίς γλυκό, δοκιμάστε αυτά του ΓΙΩΤΗ που είναι για διαβητικούς και έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και λίγες θερμίδες. Εγώ τα ανακάλυψα τον προηγούμενο μήνα, μου τα σύστησε η διαβητολόγος μου. Μέχρι τότε, δεν είχα φάει καθόλου γλυκό σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη μου! Από τη μέρα που μου επέτρεψε να τρώω από αυτά, έχουν γίνει το χάιλαιτ της ημέρας:P!!!

Εγώ πάντως πιστεύω ότι όσα κιλά δεν θα πάρω μέχρι να γεννήσω από τη στέρηση και τη δίαιτα, θα τα πάρω μετά τη γέννα! Θα πέσω με τα μούτρα! Έχω ήδη παραγγείλει σε μαμά, γιαγιάδες, θείες κτλ τις σπεσιαλιτέ τους και σε όλους τους φίλους και γνωστούς να έρχονται επίσκεψη όχι με λουλούδια και δώρα για το μωρό, αλλά με γλυκά και φαγητά!!!

Υπομονή...

Ελενίτσα μη φοβάσαι, μια χαρά θα φαίνεται η κοιλίτσα σου...και θα είσαι και πολύ περήφανη γι'αυτην! Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νίωθω καμάρι για την κοιλιά μου και όχι ντροπή!

 

 

 

Καλε και εγω τα ιδια !!!Στους γνωστους λεω οταν ερθουν στο μαιευτηριο να μην φερουν δωρο για το παιδι αλλα γλυκα και πιτσες για μενα:-P

 

Εγω μεχρι την 26η εβδομαδα ειχα παρει 3 κιλα,ημουν ηδη υπερβαρη και δεν με επαιρνε να παρω βαρος.Ε στην 26η εκανα καμπυλη που βγηκε στα υψη οποτε και αρχισε η διαιτα για τον ελεγχο του ζαχαρου.Εχω ηδη χασει 1 κιλο και πιστευω θα χασω και αλλα ;)

 

 

edit αγορασα και εγω γλυκο της γιωτης για διαβητικους αλλα μηπως ξερετε ποια ειναι η πιο καλη ωρα να το φαει κανεις?απογευμα?δηλαδη αναμεσα στο μεσημεριανο και το απογευματινο?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αγορασα και εγω γλυκο της γιωτης για διαβητικους αλλα μηπως ξερετε ποια ειναι η πιο καλη ωρα να το φαει κανεις?απογευμα?δηλαδη αναμεσα στο μεσημεριανο και το απογευματινο?

 

Θα σου πω αυτό που μου είπε η διαβητολόγος μου. Καλύτερα να το φας σαν σνακ ανάμεσα στα γεύματα πχ μεταξύ μεσημεριανού και βραδινού, ή τέλος πάντων να απέχει 2 ώρες από το προηγούμενο και από το επόμενο γεύμα. Απέφυγε να το φας αμέσως μετά από ένα κύριο γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια αυτα τα "γλυκα" της Γιωτης εχουν καλή γευση? Εννοω αντικαθιστούν επάξια τα αυθεντικα γλυκα?

 

Ειναι ευκολα στην παρασκευή τους?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ξεκίνησα την πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 103 κιλά... με τρομερό άγχος φυσικά και με ένα γιατρό που κάθε φορά που με έβλεπε με ρωτούσε χαρακτηριστικά "τα κρέμασες τα τηγάνια σου ή ακόμα"?? Μέχρι να γεννήσω πήγα 118 και ομολογώ πως από άγχος και αντίδραση έτρωγα... ειδικά τους τελευταίους δύο μήνες πήρα τα 10 από τα 15. Μία βδομάδα μετά τη γέννα μου ζυγίστηκα στο φαρμακείο και μόνο που δεν φίλησα τον φαρμακοποιό από τη χαρά μου.. ήμουν πάλι 103. Ένα χρόνο μετά είχα πάει 85 κιλά με ειδικό πρόγραμμα "Body For Life" εντατική γυμναστική και διατροφή. Τρεισίμησι χρόνια μετά.. δυστυχώς ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου στα 112. Είμαι τώρα στον 4ο μήνα και είμαι ακόμα 112 ευτυχώς. Μπορώ να πω ότι προσέχω και φυσικά έχω άλλο γιατρό ο οποίος απλά με παροτρύνει να προσέχω τη διατροφή μου, με συμβουλεύει και μου συμπαραστέκεται. Περιμένει από εμένα να πάρω μόνο 6 κιλά και ελπίζω να το καταφέρω.

Ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα εμφανίσει διαβήτη κύησης και ελπίζω ούτε και σε αυτή.

Το θέμα με το βάρος μου είναι δυστυχώς ότι αντιμετωπίζω το φαγητό ως στιγμή χαλάρωσης και απόλαυσης... το τέλοιο αγχολυτικό. Είμαι 37 χρονών και ελπίζω και εύχομαι μετά και το δεύτερο παιδάκι μου αν και εφόσον πάνε όλα καλά να καταφέρω να χάσω πάλι τα κιλά και να βάλω ωραία ρουχαλάκια.. και κυρίως να νοιώσω καλά με τον εαυτό μου!!!

Εύχομαι σε όλες τις "καμπυλάτες" εγκυούλες καλό κουράγιο και όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια αυτα τα "γλυκα" της Γιωτης εχουν καλή γευση? Εννοω αντικαθιστούν επάξια τα αυθεντικα γλυκα?

 

Ειναι ευκολα στην παρασκευή τους?

 

Είναι πολύ εύκολο να τα φτιάξεις αλλά στη γεύση εμένα προσωπικά δε με ξετρελαίνουν! Είναι απλώς ένα υποκατάστατο που δε σε γεμίζει με άχρηστες θερμίδες και λιπαρά και δεν σου ανεβάζει τις τιμές του σακχάρου σου πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια. Λύση ανάγκης είναι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ ξεκίνησα την πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 103 κιλά... με τρομερό άγχος φυσικά και με ένα γιατρό που κάθε φορά που με έβλεπε με ρωτούσε χαρακτηριστικά "τα κρέμασες τα τηγάνια σου ή ακόμα"?? Μέχρι να γεννήσω πήγα 118 και ομολογώ πως από άγχος και αντίδραση έτρωγα... ειδικά τους τελευταίους δύο μήνες πήρα τα 10 από τα 15. Μία βδομάδα μετά τη γέννα μου ζυγίστηκα στο φαρμακείο και μόνο που δεν φίλησα τον φαρμακοποιό από τη χαρά μου.. ήμουν πάλι 103. Ένα χρόνο μετά είχα πάει 85 κιλά με ειδικό πρόγραμμα "Body For Life" εντατική γυμναστική και διατροφή. Τρεισίμησι χρόνια μετά.. δυστυχώς ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου στα 112. Είμαι τώρα στον 4ο μήνα και είμαι ακόμα 112 ευτυχώς. Μπορώ να πω ότι προσέχω και φυσικά έχω άλλο γιατρό ο οποίος απλά με παροτρύνει να προσέχω τη διατροφή μου, με συμβουλεύει και μου συμπαραστέκεται. Περιμένει από εμένα να πάρω μόνο 6 κιλά και ελπίζω να το καταφέρω.

Ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα εμφανίσει διαβήτη κύησης και ελπίζω ούτε και σε αυτή.

Το θέμα με το βάρος μου είναι δυστυχώς ότι αντιμετωπίζω το φαγητό ως στιγμή χαλάρωσης και απόλαυσης... το τέλοιο αγχολυτικό. Είμαι 37 χρονών και ελπίζω και εύχομαι μετά και το δεύτερο παιδάκι μου αν και εφόσον πάνε όλα καλά να καταφέρω να χάσω πάλι τα κιλά και να βάλω ωραία ρουχαλάκια.. και κυρίως να νοιώσω καλά με τον εαυτό μου!!!

Εύχομαι σε όλες τις "καμπυλάτες" εγκυούλες καλό κουράγιο και όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος!!

 

Το θέμα με όσες από εμάς έχουν πολλά περισσότερα κιλά από το φυσιολογικό, είναι ότι τελικά δε μαθαίνουμε! Ξέρεις πόσες φορές στο παρελθόν προσπάθησα, κουράστηκα και κατάφερα να χάσω πολλά κιλά? Το πρόβλημα όμως είναι ότι τα ξαναπήρα, λες και δε μου έμαθε τίποτα η εμπειρία εκείνη... Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πολύ βαθύ και έχει να κάνει με τον ψυχολογικό παράγοντα καθαρά. Αυτό που λες ότι το φαγητό είναι για σένα αγχολυτικό, είναι αυτό που ισχύει για όλες μας πιστεύω. Κάποια εσωτερική ανάγκη μας καλύπτουμε με το να τρώμε. Αυτό που νομίζω ότι πρέπει να αλλάξει είναι ο τρόπος που εκτονώνουμε τα συναισθήματά μας και που ζητάμε και βρίσκουμε την ικανοποίηση και την απόλαυση στη ζωή μας. Να αλλάξουμε τρόπο σκέψης και την καθημερινότητά μας, όχι μόνο για να είμαστε εμείς καλά, αλλά κυρίως για τα μωράκια μας...που δεν θέλουμε να μεγαλώσουν μιμούμενα τις δικές μας συμπεριφορές και συνήθειες και να φτάσουν και αυτά στο σημείο το δικό μας.

Αυτά τα λέω για να τα ακούω πρώτα η ίδια, γιατί είναι κάτι που με απασχολεί και με προβληματίζει βαθιά.

Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά σε σένα και σε όλες μας με την εγκυμοσύνη και να καταφέρουμε να λύσουμε το πρόβλημά μας σύντομα και αποτελεσματικά (για όσες φυσικά το θεωρούμε πρόβλημα)...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό κουράγιο στον αγώνα σας! :)

 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με περιττά κιλά, μάλλον μου λείπουν και παρόλα αυτά έκανα διαβήτη κύησης. Μου κόστισε πολύ ψυχολογικά γιατί ποτέ δεν είχα περιορισμό στο φαγητό και μπορώ να σας καταλάβω, μου ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να ακολουθήσω την ειδική διατροφή.

Αυτό που με βοήθησε περισσότερο από όλους τους γιατρούς ήταν μια ιστοσελίδα που βρήκα σχετικά με το διαβήτη, την οποία έχει φτιάξει μια υπέρβαρη μαμά. Εμένα με βοήθησε πολύ και στο ψυχολογικό κομμάτι.

Δυστυχώς είναι στα αγγλικά, αλλά αξίζει να ρίξετε μία ματιά.

Εδώ είναι η αρχική σελίδα

http://www.plus-size-pregnancy.org/

και αν πατήσετε εκεί που λέει "click here to see the main index page" θα σας βγάλει στα περιεχόμενα. Η σελίδα με το διαβήτη είναι εδώ http://www.plus-size-pregnancy.org/gd/gd_index.html

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες!

Είμαι καινούρια...είμαι στην 5-5,5 εβδομάδα και δυστυχώς έμεινα έγκυος στα 108(!!!) κιλά! Ο γιατρός μου δεν ενθουσιάστηκε βέβαια αλλά δεν με ξεφτίλισε κιόλας!

Απλά τώρα μου είπε πως θα τρώω στο πιατάκι του φρούτου!

Μικρά κ συχνά γεύματα είναι το καλύτερο!

5 γεύματα την ημέρα! όχι γλυκά, αλάτι κλπ....ευτυχώς μου έχει κοπεί η όρεξη από τις αναγούλες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε παιδιά γιατί είναι τόσο υπερβολικοί κάποιοι γιατροί. Ημουν 93-94 στην αρχή της κύησης και δε με ζύγισε ποτέ, εγώ όμως του έδινα αναφορά από μόνη μου πόσα έχω βάλει.

Και τώρα πχ τον ενημερώνω ότι έχασα βάρος και αν πειράζει κτλ.

Ποτέ δεν είπε όχι στο να χάσω βάρος, ποτέ δεν με προσέβαλε για το αντίθετο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μετά από πολλούς μήνες προσπαθειών τελικά τα κατάφερα. Ήμουν 102 κιλά, με 3 μήνες σε διαιτολόγο έχασα κάποια και τώρα έμεινα έγκυος στα 97. τι θα κάνω??? έχω αγχωθεί υπερβολικά. έπρεπε να έχω χάσει κι άλλα. μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και ήδη βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες. ότι είναι ένας άντρας και μου λέει ότι θα πεθάνω αφού γεννήσω το παιδί μου, ότι δεν πάει τίποτα καλά στους 9 μήνες γιατί είμαι πολλά κιλά και διάφορα τέτοια. σήμερα ξύπνησα κλαίγοντας. υπάρχει καμία κοπέλλα με αντίστοιχο πρόβλημα? έγκυος με πολλά κιλά??? σας ευχαριστώ..

 

Elenitsa1912 καλησπερα!Αν και ειμαι καιρο στο foroum με εσενα εγκαινιαζω τις συνομιλιες μου!Με το καλο κ ολα τελεια να σου πανε στην εγκυμοσυνη σου...Ειμαι κ εγω στην βαθμιδα των υπερβαρων εως και παχυσαρκων γυναικων με ηδη ενα φυσιολογικο τοκετο στο ενεργητικο μου κ εγκυος στο δευτερο παιδακι μου!Ακριβως 3 χρονια η μια απο την αλλη εγκυμοσυνη...Οταν ξεκινησα στην πρωτη απο 106 εφτασα στα 114 κιλα,χωρις ιδιαιτερη προσοχη αλλα κ χωρις υπερβολες!(Ευτυχως ειμαι ψηλη και δεν μου φαινονταν και τοοοοσοοοο πολυ)!Τωρα λοιπον στην δευτερη κ διανυοντας την 13 εβδομαδα εχω χασει 4 κιλα κ ειμαι στα 102(λογω αδιαθεσιας κ λιγων εμετων)!Αυτο που θα ηθελα να σου μεταδωσω ειναι πιστη κ εμπιστοσυνη στον εαυτο σου...Οφειλεις να ευχαριστηθεις την εμπειρια της εγκυμοσυνης σαν κατι πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΟ και οχι σαν κατι που σε αγχωνει και σε θλιβει!Εχε εμπιστοσυνη και στον γιατρο σου κ συζητησε μαζι του ολες τις ανησυχειες σου και ολα θα πανε καλα!Το ιδανικοτερο δε αν χρειαζεσαι καποιο tip...μην τρως μετα τις 8 το βραδυ,ωστε να εχει το περιθωρειο να γινεται η πεψη!Δεν ειμαι κ το πλεον καταλληλο ατομο για διατροφικες συμβουλες,αλλα κατα ενα περιεργο τροπο οταν μενω εγκυος εχω την ελπιδα πως ολα θα πανε καλα κ τα κιλα που θα παρω θα ειναι λιγα κ αυτα συντομα θα χαθουν...Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε παιδί μου.

 

Στην κόρη μου πήρα 8 κιλά με εξαιρετικό κόπο και μόλις γύρισα στο σπίτι από το μαιευτήριο, δεν υπήρχει τίποτα. Στον δε μήνα, η κοιλιά μου ειχε γίνει πίτα. Δεν το ξαναθυμάμαι να είχε γίνει αυτό ποτέ.

 

Στον γιό μου πήρα 3 κιλά και όταν γυρίσαμε σπίτι ήμουν και -13 κιλά από όταν είχα μείνει έγκυος, συμπέρασμα έχανα, δεν έπαιρνα κιλά, προφανώς τα 3 κιλά ήταν η κατακράτηση υγρών.

 

Δεν αστειεύομαι, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, πως μαζεύονται τόσα κιλά στην εγκυμοσύνη, σημειωτέον ότι δεν έκανα δίαιτα, δεν ειμαι και πολύ τυπικός άνθρωπος.

 

Με τον άντρα μου λέμε ότι στο τρίτο, θα γίνω όπως όταν ήμουν 15 χρονών.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Ουφ! Είμαι πια στην 25η εβδομάδα και ενώ ξεκίνησα στα 112 έχω φτάσει στα 114. Είμαι μάλλον ευχαριστημένη.. το ίδιο και ο γιατρός. Δεν έχω κάνει καμία ιδιαίτερη προσπάθεια μόνο καλή διατροφή με λευκώματα, φρούτα, λαχανικά, περιορισμένο αλάτι και γλυκά. Λόγω βέβαια της περίπτωσής μου (ολιγάμνιο) το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής μου περιέχει υγρά ή τροφές πλούσιες σε υγρά (φρούτα λαχανικά) και ίσως αυτό να έχει βοηθήσει πολύ.

 

Ελπίζω να καταφέρω να γεννήσω κάτω από τα 120 όχι για την εικόνα μου αλλά κυρίως για την υγεία της μπέμπας και τη δική μου!

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

efih και εγώ αυτό φοβάμαι. μην πάρω πολλά για το παιδί όχι για μένα. εγώ όπως είπα και στο άλλο θέμα, ξεκίνησα 97 και τώρα πήρα 3-4 στην 21η εβδομάδα. και βλέπουμε. μέχρι το τέλος θα έχω πάει 200???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...