Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

38η εβδομάδα-είναι συσπάσεις αυτό που νιώθω?


Recommended Posts

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν είχα ποτέ συσπάσεις, δεν έχω καταλάβει καν πώς είναι να έχεις συσπάσεις. Χτες αισθάνθηκα πόνο περιόδου χαμηλά, ξάπλωσα και πέρασε. Το μεσημέρι που έκανα ΝST μου είπε η μαία ότι είδε δύο συσπάσεις και με ρώτησε ''τις κατάλαβες?'' αλλά εγώ το μόνο που είχα καταλάβει ήταν πάλι πονάκια χαμηλά στην περίοδο. Το βράδυ με ξανάπιασε και πήρα τον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι ετοιμάζομαι σιγά σιγά.

Ηθελα να ρωτήσω εσάς τις έμπειρες. Αυτοί δηλαδή οι πόνοι περιόδου σημαίνουν συσπάσεις? Σημαίνει ότι κατεβαίνει η μήτρα? (γιατί το δικό μου μωρό είναι ψηλά). Και πόσο πρέπει να διαρκούν αυτές οι συσπάσεις για να θεωρούνται φυσιολογικές? Πότε θα πρέπει να ανησυχήσω ή να πώ ότι ήρθε η ώρα να γεννήσω? Οταν πχ κάποιες λέτε είχατε συσπάσεις ανά 20λεπτο, δηλαδή είχατε πόνο περιόδου για πόση ώρα και μετά από 20 λεπτά επανερχόταν? Sorry αν σας μπέρδεψα, πολλές απορίες, θέλω να τις ξεμπερδέψω γιατί άρχισα να αγχώνομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ, σήμερα μπήκα στην 38η εβδομάδα και δεν έχω νιώσει ούτε πονάκια περιόδου ούτε συσπάσεις...εκτός ίσως - αν αυτά ήταν συσπάσεις - τις τελευταίες 2-3 μέρες που σε κάποιες φάσεις νιώθω πιο σκληρή την κοιλιά μου. Η αίσθηση είναι σαν να έχει "τσιτώσει", σαν να είναι το μωρό παντού και δεν χωράει....κάπως έτσι. Δεν πονάω όμως.

Μπορείτε να μας πείτε εσείς που τα έχετε περάσει πώς είναι η αίσθηση της σύσπασης και πότε καταλαβαίνουμε ότι γεννάμε? (αν δεν έχουν σπάσει τα νερά ήδη εννοείται) :)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοριτσια!Τα πονακια σας σημαινουν οτι προετιμαζεται η μητρα για τον τοκετο.Οταν εχετε μια κανονικη συσπαση πετρωνει η κοιλια,μπορει να μην νιωθετε πονο παρα μονο το πετρωμα.Το μωρο μου κατεβηκε την τελευταια εβδομαδα οποτε δεν εχει σχεση αυτο αν ειναι ψηλα η χαμηλα,μπορει μεσα σε μια ωρα να κατεβει χωρις να παρεις χαμπαρη!Εμενα με πιανανε οι συσπασεις για κανα μισαωρο αλλα χωρις ιδιαιτερο πονο μονο πετρωμα.Οι σοβαρες συσπασεις οταν ειναι για γεννα ειναι οταν οσο περναει η ωρα γινονται πιο δυνατες και πιο συχνες.Αν γινουν ανα 15-10 λεπτα πρεπει να πατε στο νοσοκομειο!Ασχετο αλλα εμενα οταν μπηκα στον μηνα μου μου εκανε ενημερωση μια μαια το πως ξεκηναει ο τοκετος και ποτε πρεπει να παω στο νοσοκομειο κτλ.εσας δεν σας εχουν πει τιποτα???Αν δειτε μια βλεννη ροζ,κοκκινη η καφε να πατε στο νοσοκομειο.Εμενα με επιασαν πονοι απο κυριακη πρωι,το μεσημερι ειδα μια ροζ βλλενη πηγα νοσοκομειο αλλα ηταν κλειστος ο τραχυλος ακομη.Ολη την ημερα η πονοι συνεχισαν με πετρωμα,οχι πολυ αλλα κρατουσαν.Το βραδυ 11.30 μου φευγει αλλη μια βλεννη και μετα απο ενα 15' μου εσπασαν τα νερα.Το πωρι μου εβαλαν ορο για συσπασεις γιατι δεν ειχα καλες και ηδη ειχε περασει αρκετη ωρα που εσπασαν τα νερα και στις 3.30 βγηκε η μπουμπου μου!Απο εμπιρια αυτο!Ελπιζω να σας βοηθησα λιγακι και ρωτηστε και τον γιατρο σας αν θελετε να σας πει και αυτος.Ειναι και αναλογα αν εισαι μακρυα απο το νοσοκομειο,ποση ωρα κανεις να φτασεις....εγω 5 λεπτα ειμαι απο κει..

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν καταλαβα τι ειναι συσπαση..ποτε δεν ενιωσα την κοιλια μου να πετρωνει.Επισης ποτε δεν κατεβηκε ο γιος μου...Ωστοσο μια μερα πριν κλεισω τις 39 εβδομαδες ειχα ολη μερα πονους περιοδου...συνεχομενα...και δεν ηταν απο κουραση γιατι ολη μερα ξαπλα ημουνα στον καναπε....(ειχα ανοιξει και αντιστοιχο θεμα εκεινη τη μερα).Οι εμπειρες μανουλες μου ειπαν να ετοιμαζομαι σιγα σιγα και ειχαν δικιο.Το επομενο πρωι με πιασαν πονοι τοκετου και γεννησα...φυσιολογικα παροτι το μωρο δεν ειχε κατεβει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν εχω εμπειρια ειμαι εγκυος στο πρωτο μου αλλα μου εχει πει ο γιατρος μου οτι οταν πετρωνει η κοιλια ειναι συσπαση αλλα δεν ειναι παντα απαραιτητο να πετρωνει οπως για παραδειγμα στη δικη μου περιπτωση.Και οταν οι πονοι που εχουμε ειναι σαν της περιοδου τοτε ναι σιγουρα πρεπει να ειμαστε ετοιμες για το τοκετο.Γι αυτο και δεν ειναι καλο να εχουμε αυτου τους πονους νωριτερα απο οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια, πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Όπως το καταλαβαίνω διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα, δεν είναι στάνταρ. Προφανώς στις περισσότερες περιπτώσεις σπάνε τα νερά και τότε το καταλαβαίνεις αμέσως, αλλά οι συσπάσεις είναι κάτι πιο σχετικό...

angel306 γενικά εγώ δεν έχω μιλήσει πάρα πολύ με τη μαία, η οποία είναι μια συμπαθέστατη κοπέλα, δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της απλά δεν έχει τύχει. Ο γιατρός όμως μου έχει δώσει κάποιες οδηγίες για το πώς θα το καταλάβω ότι πρόκειται να γεννήσω, όπως αυτά που γράφεις σχετικά με τη βλέννη, τους πόνους, αν δω αίμα να τρέξω άμεσα στο μαιευτήριο κλπ.

Αλλά ήθελα να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες κυρίως σε ό,τι αφορά αυτές τις συσπάσεις που μάλλον νιώθω αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη. Γι'αυτό ρωτάω για το πώς είναι η αίσθηση.

Προφανώς και έχω αρχίσει να τις αισθάνομαι αλλά χωρίς πόνο. Και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Αυτή η βλέννη είναι σαν κολπικά υγρά, ή πιο κολλώδης και παχύρευστη?

Και επίσης, όταν σπάνε τα νερά, η ποσότητα είναι μεγάλη? Όσο ένα ποτήρι ας πούμε ή πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Αυτή η βλέννη είναι σαν κολπικά υγρά, ή πιο κολλώδης και παχύρευστη?

Και επίσης, όταν σπάνε τα νερά, η ποσότητα είναι μεγάλη? Όσο ένα ποτήρι ας πούμε ή πιο πολύ?

 

Εμενα τα ερα δεν εσπασαν ...με επιααν μονο πονοι τοκετου.Τα νερα μο τα εσπασε η μαια στο μαιευτηριο αφου μου επιβεβαιωσε οτι αυτο που νιωθω ειναι πονοι τοκετου.Επισης η μαια μου ειχε πει οτι ειναι λιγες σχετικα οι περιπτωσεις που σπανε τα νερα.Συνηθωως πονοι σε πιανουν.Οποτε μη περιμενεις σιγουρα οτι θαα σου σπασουν τα νερα.Τωρα για την ποσοτητα...δε γνωριζω.Υποθετω ειναι πολλα.....τοσο νερο εχει μεσα η κοιλια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Αυτή η βλέννη είναι σαν κολπικά υγρά, ή πιο κολλώδης και παχύρευστη?

Και επίσης, όταν σπάνε τα νερά, η ποσότητα είναι μεγάλη? Όσο ένα ποτήρι ας πούμε ή πιο πολύ?

 

Η βλεννη ειναι σαν μια μεγαααλη μυξα!!:Pδεν μπορω να το περιγραψω αλλιως.τα νερα σε μενα δεν τρεχαν πολυ,ειναι διαφανες χρωμα σαν νερο.για να σιγουρευτεις μπορεις να σφιχτεις σαν να πας τουαλετα και αμα τρεχει ειναι τα νερα.μπορει και να βγαινουν λιγο λιγο σε καποιες τρεχουν πολυ.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sofia με το καλό!! Σχετικά με τις συσπάσεις, να σου πω κάτι που είχα διαβάσει και σε μένα έγινε ακριβώς έτσι: Επειδή πολλές φορές, κατά τη διάρκεια του τελευταίου μήνα κυρίως, νιώθουμε προπαρασκευαστικές συσπάσεις, οι οποίες προετοιμάζουν το σώμα μας για τις κανονικές συσπάσεις χωρίς όμως να είναι αυτές οι κανονικές, για να ξεχωρίσεις αν είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις ή πλησιάζει ο τοκετός πρέπει να προσέξεις τα εξής: Όταν πλησιάζει ο τοκετός οι συσπάσεις (που μπορεί να είναι είτε πόνοι περιόδου είτε απλώς πέτρωμα, σε μένα ήταν και τα δύο μαζί) :

1)κρατάνε τουλάχιστον 45 δευτερόλεπτα (δηλαδή για 45'' αισθάνεσαι την κοιλιά σου τεντωμένη ή πονάς, λίγο ή πολύ) και

2)έρχονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Οπότε αν αισθανθείς σύσπαση μέτρα χρόνο να δεις πόσο κρατάει και δες πότε θα σε ξαναπιάσει. Εγώ παρ όλο που είχα πολλε΄ς προπαρασκευαστικές συσπάσεις τον τελευταίο μήνα, πάντα κρατούσαν λιγότερο απο΄μισό λεπτό. Τη μοναδική φορά που κράτησε περισσότερο ήταν και η νύχτα που με έπιασαν οι πόνοι!

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις ένα γερό μωράκι!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμπειρία δεν έχω- ακόμα!!!- αλλά απόσα έμαθα στα μαθήματα ανώδινου τοκετού μας είπαν ότι στην περίπτωση που σπάσουν τα νερά πάμε ΑΜΕΣΩΣ στο μαιευτήριο. Τώρα όσον αφορά τις συσπάσεις, όταν έχετε πονάκια ανά 10 λεπτά πάτε στο μαιευτήριο κι όχι νωρίτερα, δεν έχει νόημα, τσάμπα η αναμονή σας εκεί!!!!Σχετικά με την βλέννα και τα ροζ-καφέ υγρά αποτελεί ένδειξη έναρξης τοκετού αλλά όχι σύμπτωμα, δλδ μπορεί να το δείτε και να γεννήσετε μετά από 1 ή και 2 ημέρες!!!!Σας εύχομαι με το καλό και να σας βγει το ζουζούνι σας σα νεράκι!!!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά σε ευχαριστώ πολύ! Βοηθούν πολύ αυτά που μου γράφεις ώστε να μπορώ να ξεχωρίσω τις προπαρασκευαστικές από τις κανονικές και από σήμερα θα αρχίσω να χρονομετρώ για να είμαι σίγουρη τι παίζει.

Έφη επίσης σε ευχαριστώ πολύ! Όλα όσα γράφετε και οι 2 είναι πολύ συγκεκριμένα και κατατοπιστηκά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι τώρα στην 38 εβδομάδα και το μωράκι είναι ψηλά. Θα γεννήσω στην 39η. Από τα λεγόμενά σας κατάλαβα ότι μπορώ να ελπίζω ότι το μωρό θα κατέβει και την τελευταία στιγμή, σωστά? Ο γιατρός μου είπε να περπατάω όσο μπορώ αλλά τελικά αν είναι να κατέβει, θα κατέβει, έτσι? Επίσης το μωράκι μου είναι ελλειποβαρή, 2350, από τις εμπειρίες σας, λέτε να αντέξει σε έναν φυσιολογικό τοκετό έστω και με πρόκληση?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βάρος, πρόσφατα γέννησε η κουμπάρα μου και μάλιστα πρόωρα και το μωρό της γεννήθηκε 2300. Δε χρειάστηκε καν να μπει σε θερμοκοιτίδα οπότε μπορώ να υποθέσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το βάρος, αν και ο γιατρός βέβαια είναι ο αρμόδιος να σου πει με σιγουριά.

Με το καλό και εύχομαι όλα να πάνε καλά και μ'ένα πόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι τώρα στην 38 εβδομάδα και το μωράκι είναι ψηλά. Θα γεννήσω στην 39η. Από τα λεγόμενά σας κατάλαβα ότι μπορώ να ελπίζω ότι το μωρό θα κατέβει και την τελευταία στιγμή, σωστά? Ο γιατρός μου είπε να περπατάω όσο μπορώ αλλά τελικά αν είναι να κατέβει, θα κατέβει, έτσι? Επίσης το μωράκι μου είναι ελλειποβαρή, 2350, από τις εμπειρίες σας, λέτε να αντέξει σε έναν φυσιολογικό τοκετό έστω και με πρόκληση?

 

Μην ανησυχείς, κι εμένα ψηλά ηταν η μικρή μου μέχρι τελευταία στιγμή αλλά ο γιατρός μου επέμενε να μην ανησυχώ, τελικά όταν με έπιασαν οι πόνοι και έσπασαν και τα νερά πήγα στο μαιευτήριο και μια χαρά είχε κατέβει. (βέβαια περπατούσα πάρα πολύ, με χαλάρωνε το περπάτημα, δεν ξέρω τελικά αν έπαιξε ρόλο). επίσης για το βάρος έχε υπ όψιν σου ότι οι εκτιμήσεις που κάνει ο υπέρηχος είναι κατά προσέγγιση και πολλές φορές απέχουν απ την πραγματικότητα. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπερα...θελω επειγόντως την βοήθεια σας..ειμαι στις 37 εβδ.και 4 ημερων.σημερα 6το πρωί είδα ένα κομμάτι σαν ζελέ καφέ χρώμα και παχύρρευστο..πηρα αμέσως τον γιατρό και μ είπε να πέσω για ύπνο και να μην ανησυχώ απλά προετοιμαζόμαστε..μεχρι και τώρα έχω βλέννη άσπρη και λίγο καφέ σε μεγάλη ποσότητά... να αρχίσω να πανικοβάλλομαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι πρόκειται για την τραχηλική βλέννη. Σημαίνει ότι ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί και θα αρχίσει να ανοίγει σιγά σιγά. Η μαία μου είπε ότι μπορείς να το δεις και 3 μέρες πριν τον τοκετό αυτό.

 

 

 

Φαίνεται ότι θα γεννήσεις σύντομα! :)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημερα κορίτσια! 37+5 σημερα! Εδω και καποιες μερες νιωθω πονους περιοδου που κρατάνε αρκετη ωρα, αλλα με ξαναπιανουν μετα απο ώρες. Επισης, νιωθω και καποια πετρωματα στην κοιλιά, που επισης διαρκούν. Πέτρωμα σε σημειο να εχει τεντωσει ολο το δερμα..και αναρωτιεμαι αν ειναι το μωρο που δε χωραει ή αν ειναι συσπάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ 37 και 1 ημέρα σήμερα. Είχα κ εγώ πόνους περιόδου που κράτησαν μια ώρα περίπου προχτές το βράδυ. Ευτυχώς δε τους είχα ξανά από τότε. Εικάζω πως είναι οι συσπάσεις Braxton hicks. Δλδ ετοιμάζεται η μήτρα. Αν κ είναι η δεύτερή μ εγκυμοσύνη δεν μπορώ να πω με σιγουριά οπότε ίσως κάποια άλλη κοπέλα να μας φωτίσει. 

Είμαι πολύ αγχωμένη καθώς θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική (ευτυχώς καθώς το μωρό έχει τυλιγμένο τον ομφάλιο λώρο στο λαιμό) κ φοβάμαι μήπως κ δεν προλάβω να φτάσω Αθήνα από Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απολυτα φυσιολογικα αυτα τα τραβηγματα, οι ενοχλησεις και τα πονακια. Ειστε στις τελευταιες εβδομαδες!

Αυτο που με προβληματισε ομως @inakiagapi ειναι ο λογος που σε προγραμματισε ο γιατρος σου για καισαρικη. Τα μωρα τυλιγονται συνεχως με τον ομφαλιο λωρο καθως κινουνται μεσα στη μητρα και απελευθερωνονται ξανα. Ειναι απολυτα φυσιολογικο. Ο γιατρος θα αποφασισει για καισαρικη λογω περιτυλιξης λωρου, μονο κατα τη διαρκεια του τοκετου ,οχι νωριτερα, κι αυτο αν αποτελει προβλημα οξυγονωσης. Πολλα μωρα γεννιουνται φυσιολογικα με τον λωρο τυλιγμενο. Βασει των επιστημονικων δεδομενων, αμφισβητω αυτο που σου προτεινει ο γιατρος σου και θα σου προτεινα να προβληματιστεις κι εσυ και να παρεις μια δευτερη γνωμη, καθως ειναι σχεδον σιγουρο οτι ο συγκεκριμενος σε κανονισε για αναιτια καισαρικη.

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ήδη προγραμματισμένη η καισαρική όταν είδαμε τον ομφάλιο λώρο γύρω από το λαιμό του μωρού καθώς είχα γεννήσει το πρώτο μ μωρό με καισαρική. Ίσα ίσα π ο γιατρός μου ο οποίος είναι στο Έλενα  κ έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ ως εξαιρετικός μου είπε για vbac αλλά δε το συζητάω εγώ. Αυτός δεν ξέρει καν για τον ομφάλιο λώρο καθώς με παρακολουθεί άλλη γιατρός εδώ κ αυτή το είδε το Σάββατο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , inakiagapi είπε:

Ήταν ήδη προγραμματισμένη η καισαρική όταν είδαμε τον ομφάλιο λώρο γύρω από το λαιμό του μωρού καθώς είχα γεννήσει το πρώτο μ μωρό με καισαρική. Ίσα ίσα π ο γιατρός μου ο οποίος είναι στο Έλενα  κ έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ ως εξαιρετικός μου είπε για vbac αλλά δε το συζητάω εγώ. Αυτός δεν ξέρει καν για τον ομφάλιο λώρο καθώς με παρακολουθεί άλλη γιατρός εδώ κ αυτή το είδε το Σάββατο. 

Ενημερωσες τον γιατρό σου για τον ομφάλιο λώρο? Μήπως πρέπει να πας για καισαρική νωρίτερα? Βέβαια γιατρός δεν είμαι. Αυτή ή γιατρός που σε είδα τι είπε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , inakiagapi είπε:

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου Τετάρτη θα είμαι Αθήνα κ θα με δει ο γιατρός μου. Κ φυσικά ότι μ πει. 

Από το Σάββατο δλδ που ειδε η γιατρός ότι ο ομφάλιος λώρος είναι γύρω στο λαιμό του μωρού σε ελέγχει ανά 2-3 μέρες? Καρδιοτοκογραφο κάνετε ή όχι? Αφού άλλος γιατρός θα σε ξεγεννησει πως κ δεν του το έχεις πει για να πάρει τα μέτρα του? Μπορεί αυτός να έχει διαφορετική άποψη από την γιατρό που σε παρακολουθεί. Το λέω απλά για να μην αγχωνεσαι, καλύτερα πολλές γνώμες όταν πρόκειται για ιατρικά θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...