Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ?

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι 3 ετών που παθαίνει πολύ συχνά βρογχίτιδες, με αποτέλεσμα να καταλήγουμε σε αντιβιώσεις (εισπνεόμενα, σκόνες κτλ). Αποφάσισα λοιπόν να εξετάσω την περίπτωση της ομοιοπαθητικής. Η παιδίατρός μας, που δίνει με αρκετή ευκολία αντιβίωση, την τελευταία φορά που χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση ο μικρός (κι εγώ αγανάκτησα λίγο) μου πρότεινε την ομοιοπαθητική, αλλά με λίγο ειρωνικό τρόπο και λέγοντάς μου ότι αν καταφύγω εκεί δε θα πρέπει το παιδί να κάνει εμβόλια κτλ. Κατάλαβα λοιπόν ότι μου το είπε για να με κάνει να πιστέψω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος σωστής και ασφαλούς αντιμετώπισης από την κλασική ιατρική και όλα τα φάρμακά της...

Διάβασα εδώ κάποιες συζητήσεις γύρω από το θέμα της ομοιοπαθητικής και λύθηκαν κάποιες βασικές απορίες μου και προσανατολίζομαι στο να κλείσω ένα ραντεβού με γιατρό.

Αυτό όμως για το οποίο θα με ενδιέφερε ν' ακούσω κάποιες απόψεις είναι ο τρόπος που θα χειριστώ το θέμα με την παιδίατρό μου, η οποία δείχνει ότι δε θα το πάρει και πολύ καλά. Θα της ζητήσω να αποδεχτεί και ένα άλλο είδος αντιμετώπισης με το οποίο φαίνεται να μη συμφωνεί? Έχω ήδη αλλάξει μια παιδίατρο και δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να αλλάξω πάλι, αλλά φοβάμαι ότι αν αποφασίσω να κάνω ομοιοπαθητική η παιδίατρός μου θα με "ξαποστείλει" πολύ πολύ ευγενικά. Εικασίες κάνω βέβαια, αλλά γνωρίζω πως οι κλασικοί γιατροί δεν πολύπαραδέχονται ακόμα την ομοιπαθητικη για πολλούς και ευνόητους λόγους.

Το καλύτερο για μένα θα ήταν να υπάρχει συνδυαστική αντιμετώπιση και "ανοιχτό μυαλό" και από τις δύο πλευρές.

Διαφημίσεις

Καλή μου αν σε διώξει επειδή επιλέγεις να κάνεις και ομοιοπαθητική, τότε είναι καλύτερα για σένα. Δε χρειάζεσαι μια τέτοια παιδίατρο για το παιδί σου.

Προσωπικά δεν υποστηρίζω την ομοιοπαθητική αλλά εννοείται πως δεν έχω πρόβλημα με εκείνουν που την επιλέγουν.

Κι έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσει και η γιατρός σου.

Γενικά δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι!

Και η επιλογή ομοιπαθητικού θέλει προσοχή. Υπάρχουν πολλοί που νομίζουν πως μπορούν να καταργήσουν την ιατρική! Αυτό είναι επικίνδυνο και εγκληματικό!

Αυτό για τα εμβόλια δεν ισχύει. Πολλοί άνθρωποι κάνουν και εμβόλια και ομοιοπαθητική.

Nothing you would take... Everything you gave...

Καλή μου αν σε διώξει επειδή επιλέγεις να κάνεις και ομοιοπαθητική, τότε είναι καλύτερα για σένα. Δε χρειάζεσαι μια τέτοια παιδίατρο για το παιδί σου.

Προσωπικά δεν υποστηρίζω την ομοιοπαθητική αλλά εννοείται πως δεν έχω πρόβλημα με εκείνουν που την επιλέγουν.

Κι έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσει και η γιατρός σου.

Γενικά δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι!

Και η επιλογή ομοιπαθητικού θέλει προσοχή. Υπάρχουν πολλοί που νομίζουν πως μπορούν να καταργήσουν την ιατρική! Αυτό είναι επικίνδυνο και εγκληματικό!

Αυτό για τα εμβόλια δεν ισχύει. Πολλοί άνθρωποι κάνουν και εμβόλια και ομοιοπαθητική.

Εννοείται ότι κι εγώ δεν κινούμαι με κίνητρο να καταργήσω την κλασική ιατρική κι ότι δε θα δεχόμουν από κανέναν αυτήν την αντιμετώπιση. Αυτό που θέλω είναι να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για το θέμα του μικρού μου. Έτσι κάνουμε όλες οι μανούλες, αλλά πάντα φοβόμαστε μην κάνουμε και λάθος.

O παιδίατρός του το μόνο που τον απασχολεί είναι μην σε χάσει από πελάτισσα. Αν τον διαβεβαιώσεις ότι δεν θα 'αλλάξεις' γιατρό και ότι μόνο για το κομμάτι της ομοιπαθητικής θα απευθυνθείς σε ομοιοπαθητικό, δεν θα σου δημιουργήσει θέμα. Αν όμως αποφασίσεις να έχεις δύο, πρέπει να συνεργάζονται. Δεν είναι για το καλό του παιδιού να έχεις ανταγωνιστική σχέσης. Ή θα αποφασίσεις από την αρχή ποιον θα 'ακους' περισσότερο.

Βρες έναν ομοιπαθητικό που να σέβεται τη θέση σου να ακολουθείς κυρίως την κλασσική ιατρική.....

Γιατι να την ενημερωσεις? Οποτε θελεις δεν πας? Απλα θα πηγαινεις το παιδι στον ομοιοπαθητικο ή σε οποιον παιδιατρο θελεις εσυ...

Τωρα αν σκοπευεις να το πηγαινεις εκει για τη διαγνωση και μετα δεν ακολουθεις τις οδηγιες της ειναι κατι που εσυ θα αποφασισεις αλλα μετα δεν θα μπορεις να της πεις οτι δεν του περασε αυτο που ειπε οτι εχει...

Διαφημίσεις

Να σου πω τι κάνω εγώ.

Η κλασσική μας παιδίατρος, για μένα είναι πάρα πολύ καλή, στη διάγνωσή της, στο ότι δε δίνει φάρμακα με την οκά σε πολλά τελοσπάντων.

Σε μια συζήτηση που είχα μαζί της, αντιλήφθηκα ότι είναι τελείως αρνητική με την ομοιό. Δικαίωμά της φυσικά, αλοίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε!

Έτσι πήγα και σε ομοιοπαθητικό και πηγαίνω στην κλασσική για εμβόλια και διαγνώσεις και στον ομοιό για τα υπόλοιπα. Δεν έχω ενημερώσει την παιδίατρό μας, και δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να το κάνω.

Εδώ να σου πω, ότι ο ομοιό είναι κατά των εμβολίων. Επίσης δικαίωμά του. Εγώ εμβολιάζω τα παιδιά μου με το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα.

Δεν υπάρχει λοιπόν άσπρο ή μαύρο, αλλά κι άλλα χρώματα ενδιάμεσα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Να σου πω τι κάνω εγώ.

Η κλασσική μας παιδίατρος, για μένα είναι πάρα πολύ καλή, στη διάγνωσή της, στο ότι δε δίνει φάρμακα με την οκά σε πολλά τελοσπάντων.

Σε μια συζήτηση που είχα μαζί της, αντιλήφθηκα ότι είναι τελείως αρνητική με την ομοιό. Δικαίωμά της φυσικά, αλοίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε!

Έτσι πήγα και σε ομοιοπαθητικό και πηγαίνω στην κλασσική για εμβόλια και διαγνώσεις και στον ομοιό για τα υπόλοιπα. Δεν έχω ενημερώσει την παιδίατρό μας, και δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να το κάνω.

Εδώ να σου πω, ότι ο ομοιό είναι κατά των εμβολίων. Επίσης δικαίωμά του. Εγώ εμβολιάζω τα παιδιά μου με το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα.

Δεν υπάρχει λοιπόν άσπρο ή μαύρο, αλλά κι άλλα χρώματα ενδιάμεσα.

Είμαι καινούρια στην όμοιο αλλά ακολουθώ ακριβώς την ίδια λογική...:mrgreen:

Υπάρχουν και κλασσικοί παιδίατροι όπως ο δικός μας που δεν δίνουν αντιβιώσεις έκτός αν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Έχεις σκεφτεί οτι ίσως η δική της αντιμετώπιση στο θέμα αντιβίωση να έχει ρίξει το ανοσοποιητικό του παιδιού σου και να έχει κάνει τον οργανισμό του να συνηθίσει τις αντιβιώσεις; Έχεις επίσης, αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχει κάποια αλλεργία το παιδάκι; Σαφώς αν έχει το μωρό βροχίτιδα πρέπει να πάρει αντιβιωτικό αλλά καλά θα κάνεις να απευθυνθείς σε ομοιοπαθητικό για να καταπολεμήσεις το βαθύτερο αίτιο συνεχούς πρόκλησης της. Κι αν μείνεις ευχαριστημένη από την ομοιό, βρες παιδίατρο κλασσικό, έστω ρωτώντας εδώ στο Parents, που θα σέβεται τις επιλογές σου.

Think Different

Ενας απο τους λογους που αλαξα παιδιατρο παρολο που ηταν και οικογενειακως φιλος μας και τον γνωριζω απο πολυ μικρη ηταν τα φαρμακα και οι ακτινογραφιες.Αυτη η εμμονη καθε φορα που παιθαινε κατι η κορη μου ή η ανιψια μου με τις ακτινογραφιες , ηταν το κατι αλλο.Με το παραμικρο, φαρμακα και ακτινα.Του ειπα μια .....εγω ακτινα με το παραμικρο δεν κανω στο παιδι, του το ειπα δυο , την τριτη διαφωνισαμε .....εκανε και τα ιδια στην αδερφη μου, και αμφισβητησε και καποιους αλλους ανθρωπους οποτε τον χαιρετησαμε.

Για το παιδακι μου αποφασιζω εγω και θελω να μπορω καταρχην να συννενοηθω με τον παιδιατρο μας και δευτερον να νιωθω οτι κι αυτος θελει το καλυτερο για το παιδι μου.

Δε νομιζω λοιπον πως πρεπει να της δωσεις λογαριασμο της δικιας σου για να μην πω να την αλλαξεις.Δοξα το Θεο βρωμαει ο τοπος απο γιατρους......αυτο το στυλακι του ξερολα σε καποιον γιατρο , ειναι το πρωτο που σιχαινομαι και ο κυριοτερος λογος για να τον αλλαξω...

19Zup2.png

149138qob4e3htng.gif

Διαφημίσεις

Διαφωνώ στο να μην ενημερώσεις την παιδίατρο (ακόμα και εαν δεν συμφωνεί με την ομοιο).Όταν πηγαίνεις στον γιατρό για διαγνωση στο παιδί σου οφείλεις να δίνεις όλες τις πληροφορίες.

Δηλαδή θα δίνεις κάποιο ομοιο σκεύασμα και μετά θα το αποκρύτεις από την κλασσική γιατρό όταν θα ζητάς διάγνωση για το οποιοδήποτε πρόβλημα?

QqmLp3.png

Διαφωνώ στο να μην ενημερώσεις την παιδίατρο (ακόμα και εαν δεν συμφωνεί με την ομοιο).Όταν πηγαίνεις στον γιατρό για διαγνωση στο παιδί σου οφείλεις να δίνεις όλες τις πληροφορίες.

Δηλαδή θα δίνεις κάποιο ομοιο σκεύασμα και μετά θα το αποκρύτεις από την κλασσική γιατρό όταν θα ζητάς διάγνωση για το οποιοδήποτε πρόβλημα?

Σε αυτο συμφωνω κι εγω...ο γιατρος πρεπει να εχει πληρη εικονα.

Και ο δικος μας ο γιατρος ειναι λιγο απολυτος...δε σου αφηνει και πολλα περιθωρια ια αντιρρησεις...αν κι εγω ειμαι λιγο αναισθητη σε αυτα κα αν με κατι διαφωνω το λεω ορθα κοφτα...στην τελικη δικο μου ειναι το παιδι.

Απο κουβεντες που εχω κανει μαζι του μου εχει πει..."Τοσα χρονια στο παιδων εχουν δει τα ματια μου πολλα.Παιδια να κινδυνευουν..να πρεπει αμεσα να τους χορηγηθει αγωγηκαι γονεις με κολλημενα υαλα να καθονται και να το σκεφτονται αν θελουν ή οχι να δοθει φαρμακο στο παιδι...χωρις να καταλαβαινουν την κρισιμοτητα της καταστασης.Σε τετοιες περιπτωσεις αναγκαστηκα να τους αγνοησω και να δωσω στο παιδι οτι επρεπε για να το σωσω ασχετως του τι ελεγαν οι γονεις".

Εκει καπου καταλαβα ισως το σκεπτικο με το οποιο ειναι απολυτος...μαλλον απο φοβο της ευθυνης απεναντι σε ενα παιδι.

Ειναι ομως πολυ καλος σα γιατρος και δε δινει ευκολα φαρμακα.Ειναι κι ενας απο τους λογους που τον επιλεξαμε εξ'αρχης.

Εγώ έχω μια παιδίατρο που είναι και συμβατική αλλά και ομοιοπαθητικός, και η οποία, ακολουθεί την επιθυμία των γονιών.

Εμείς για παράδειγμα τώρα κάνουμε τα πρώτα εμβόλια (τετραβάκ) και όποτε έχει αρρωστήσει ο μικρός το αντιμετωπίζουμε ομοιοπαθητικά και γενικά με φυσικούς τρόπους.

Το καλύτερο νομίζω είναι ο παιδίατρός μας να είναι της φιλοσοφίας μας για να του έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη και να έχουμε άνεση να μοιραστούμε τους προβληματισμούς μας.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Είναι "ασφαλές" να παρακολουθούν το παιδί δύο γιατροί? Μήπως είναι σκόπιμο να έχει έναν παιδίατρο, είτε κλασικό, είτε της ομοιοπαθητικής? Δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί το σχήμα με 2 γιατρούς. Ο κλασικός κάνει διάγνωση και δίνει αγωγή. Εμείς δεν ακολουθούμε την αγωγή, αλλά κρατάμε μόνο τη διάγνωση και πάμε για αγωγή στον ομοιοπαθητικό? Και εάν το παιδί επιδεινωθεί, τότε σε ποιον απευθυνόμαστε? Νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό για τον κλασικό ιατρό να δίνουμε εμείς στο παιδί άλλα σκευάσματα από αυτά που μπορεί να παρακολυοθήσει ο ίδιος. Επίσης, γιατί να πάμε στον κλασικό για διάγνωση? Ο ομοιοπαθητικός δεν μπορεί να κάνει διάγνωση? Δεν είναι παιδίατρος?

• 2 weeks later...

Εξαρτάται γιατί καταφεύγουμε σε ομοιοπαθητικό και την βαρύτητα ή όχι της υγείας του παιδιού (ασθένειες, σύνδρομα, κλπ).

Σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένος ο πειραματισμός με σκευάσματα αντί των κανονικών φαρμάκων.

Διαφημίσεις

Σε αυτό το σάιτ για τη φυματίωση, http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1 ρωτάνε διάφορα και ο γιατρός απαντάει.

Ο γονιός με ΙD 1413 ρώτησε:

Ερώτηση:

Καλημέρα σας. Έχω 2 παιδιά, 4 ετών και 10 μηνώ, αγόρια. Ο μεγαλύτερος γιος μου από την ηλικία των 9 περίπου μηνών, ξεκίνησε να ταλαιπωρείται απόβρογχιολίτιδες, για τις οποίες δίναμε αερολίν και σπάνια 3-4 φορές φλιξοτάιντ. 3 βράδια πήγαμε σε νοσοκομείο για μάσκα - υπήρξε θεαματική βελτίωση από τα 2 του χρόνια οπότε και ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική θεραπεία με το φάρμακο tuberculinum (Το Tuberculinum παράγεται από πύον που προέρχεται από φυματινικό απόστημα). Εδώ και 2 μήνες, ξεκίνησαν και οι 2 μου γιοι έντονο βήχα, με πολύ φλέμμα και "βράσιμο", χωρίς συριγμό. Το ομοιοπαθητικό δόθηκε και στους 2 μετά από σχετική εξέταση και οδηγίες της γιατρού, όμως δε φάνηκε να έχει αποτέλεσμα - όταν η δόση αυξήθηκε πια πολύ, ίσα ίσα έδειχναν τα συμπτώματα να χειροτερεύουν. Πήραμε την απόφαση να σταματήσουμε κάθε θεραπεία, ο μεγάλος μου γιος είναι πολύ καλά, ο μικρός εξακολουθεί να έχει (μόνο) 2-3 έντονες κρίσεις βήχα με φλέμμα. Υπάρχει στην οικογένεια το εξής ιστορικό: η αδερφή της γιαγιάς μου πέθανε 25 ετών από φυματίωση, εγώ έχω κάποιου είδους ευαισθησία, αφού έχω πάθει 6 συνολικά πνευμονίες, οι 2 μόνο με πλήρη συμπτώματα όπως πυρετός κλπ, οι άλλες 4 άτυπες, η τελευταία φέτος το καλοκαίρι η οποία και αποδόθηκε σε μόλυνση από κλιματιστικό που δεν είχε συντηρηθεί καλά. Ήθελα τη γνώμη σας, αν με αυτά τα λίγα στοιχεία θεωρείτε φρόνιμο να κάνουμε μαντού οικογενειακώς, κι επίσης να ρωτήσω αν με το θηλασμό υπάρχει περίπτωση ανοσοποίησης του βρέφους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Λίνα

και ο γιατρός της απάντησε:

Απάντηση:

Αγαπητήκ. Λίνα Πόλλά τα θέματα που βάζετε για να καταλήξετε τελικά στο αν πρέπει να κάνετε Mantoux. Όχι λοιπόν δεν έχετε κανένα λόγο να κάνετε Mantoux, μπορείτε να μου πείτε όμως γιατί μπλέξατε τα παιδιά σας με την εναλλακτική ιατρική; Για τον εαυτό σας μπορείτε να αποφασίζετε ότι θέλετε γιατί είσαστε ενήλικη και έχετε κρίση. Για τα παιδιά όμως δεν έχετε κανένα δικαίωμα να προσφεύγετε σε τέτοιου είδους μη αποδεκτές θεραπείας, γιατί τα όρια της αυθαιρεσίας επάνω τους δεν είναι απεριόριστα. Δεν συζητώ για ευθύνες για τις οποίες θα λογοδοτήσετε σε τρίτους , γιατί αυτές δεν θα ζητηθούν από κανέναν. Ο εαυτός σας είναι αυτός στον οποίο θα λογοδοτήσετε, αν συμβεί κάτι στα παιδιά. Αντιμετώπίστε λοιπόν με ορθόδοξες μεθόδους το κάθε πρόβλημα υγείας τους και μείνετε εκεί ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Να είσαστε βεβαία ότι θα έχετε κάνει το σωστό και τα παιδιά σας θα γίνουν τελικά υγιείς ενήλικοι. Δεν σας έγραψα τα παραπάνω για να σας στενοχωρήσω, αλλά για να σας βοηθήσω και μόνο.

Δεν είμαι ειδική στο θέμα, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν κάνουμε ομοιοπαθητική. Δεν αναφέρομαι για τον εαυτό μας, εμείς είμαστε αρκετά μεγάλοι για να αντέξουμε τα πάντα, αλλά πόσα να αντέξει ένα παιδάκι 3 χρονών;

Η αδερφή μου έκανε αν θέλετε το λάθος, να ξεκινήσει ομοιοπαθητική στο 3χρονο αγοράκι της λόγω εκζεμάτων. Εμείς είμασταν όλοι αντίθετοι αλλά εκείνη έκρινε πως ήταν το καλύτερο. Το αποτέλεσμα ήταν να βασανιστεί τόσο ο ανηψιός μου ... έβρισκε ματωμένο το σεντονάκι του γιατί ξυνόταν όλη νύχτα, το δερματάκι του στο πρόσωπό του έμοιαζε σαν την ψίχα του ψωμιού - θρυμματιζόταν, έκλαιγε όταν κατουρούσε γιατί έτσουζε από τις πληγές το πουλάκι του... σας τα λέω και βουρκώνω ...

Τελικά έπαθε μεγάλη μόλυνση και νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο όπου με τη σωστή αγωγή, επανήλθε.

Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα... η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε επάνω στα παιδιά... Για σκεφτείτε το λίγο...ποιος θέλει να πειραματίζετε στα δικά του παιδιά;

Και κάτι άλλο, πάλι χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω ότι οπωσδήποτε πρέπει η παιδίατρος να γνωρίζει ποιες άλλες αγωγές εφαρμόζονται στο παιδί! Σκεφτείτε τις παρενέργιες!!!!!

Έλενα

Κι εμείς κάνουμε ομοιπαθητική στην κόρη μας τον τελευταίο χρόνο περίπου (είναι 2,5 ετών). Ο γιατρός που έχουμε επιλέξει δεν είναι παιδίατρος.

Εχω κάνει την εξής εξήγηση με την παιδίατρό μας λοιπόν. "Δεν σας καταργώ σαν παιδίατρο, αλλά επειδή δεν θελω να παίρνει ένα κάρο φάρμακα, θέλω να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Τα εμβόλιά θα τα κάνουμε κανονικά (οπως άλλωστε μας συνέστησε και η ιδια η ομοιοπαθητικός, εφόσον τα είχαμε ήδη ξεκινήσει)".

Πήγαινω λοιπόν στην παιδίατρο όταν έχει κάτι το παιδί, το εξετάζει, μου λεει τι βρίσκει, κι εγώ μετά τηλεφωνώ στην ομοιοπαθητικό, της εξηγώ και μου δίνει την κατάλληλη αγωγή.

Μέχρι στιγμής το σύστημα έχει δουλέψει πολύ καλά. Και η αλήθεια ειναι οτι η ομοιοπαθητική την βοηθάει πάρα πολύ μέχρι στιγμής.

Ημουν τυχερή ως ενα σημείο γιατί την περίοδο που της το είπα, μόλις είχε κλείσει και η ίδια ραντεβού με ομοιοπαθητικό για πρώτη φορά για δικά της θέματα, και πιστεύω οτι ως ενα σημείο ικανοποιεί και την περιέργειά της όσον αφορά στα αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής.

Το μόνο που μου ζήτησε είναι να προσέχω και να μην είμαι με παρωπίδες οπως και κάνω.

Το άλλο στο οποίο στάθηκα τυχερή είναι οτι η ομοιοπαθητικός μας δεν το παίζει θεά.

Σε συγκεκριμένο πρόβλημα, και αφου είχα ήδη παει στην παιδίατρο για διάγνωση, όταν της τηλεφώνησα για να της πω τι μου ειπε η παιδίατρος, μου είπε "κανε αμέσως οτι σου ειπε η παιδίατρος (που αυτό σήμαινε αντιβίωση, σε ταυτόχρονη αγωγή με ομοιοπαθητικά φάρμακα για άλλο θέμα που είχε το παιδί). Θα σου αφήσει λίγο πίσω το άλλο θέμα, αλλα αφου πάει καλά, δεν πειράζει. Μόλις τελειώσεις με την αντιβιωση, συνεχίζουμε εμείς το άλλο αφου δουμε σε τι σημείο είναι.

Νομιζω οτι εχω βρει τη χρυσή τομή.

CYaip2.png

Σε αυτό το σάιτ για τη φυματίωση, http://www.pedtb.gr/maingr.php?i=4&j=1 ρωτάνε διάφορα και ο γιατρός απαντάει.

Ο γονιός με ΙD 1413 ρώτησε:

Ερώτηση:

Καλημέρα σας. Έχω 2 παιδιά, 4 ετών και 10 μηνώ, αγόρια. Ο μεγαλύτερος γιος μου από την ηλικία των 9 περίπου μηνών, ξεκίνησε να ταλαιπωρείται απόβρογχιολίτιδες, για τις οποίες δίναμε αερολίν και σπάνια 3-4 φορές φλιξοτάιντ. 3 βράδια πήγαμε σε νοσοκομείο για μάσκα - υπήρξε θεαματική βελτίωση από τα 2 του χρόνια οπότε και ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική θεραπεία με το φάρμακο tuberculinum (Το Tuberculinum παράγεται από πύον που προέρχεται από φυματινικό απόστημα). Εδώ και 2 μήνες, ξεκίνησαν και οι 2 μου γιοι έντονο βήχα, με πολύ φλέμμα και "βράσιμο", χωρίς συριγμό. Το ομοιοπαθητικό δόθηκε και στους 2 μετά από σχετική εξέταση και οδηγίες της γιατρού, όμως δε φάνηκε να έχει αποτέλεσμα - όταν η δόση αυξήθηκε πια πολύ, ίσα ίσα έδειχναν τα συμπτώματα να χειροτερεύουν. Πήραμε την απόφαση να σταματήσουμε κάθε θεραπεία, ο μεγάλος μου γιος είναι πολύ καλά, ο μικρός εξακολουθεί να έχει (μόνο) 2-3 έντονες κρίσεις βήχα με φλέμμα. Υπάρχει στην οικογένεια το εξής ιστορικό: η αδερφή της γιαγιάς μου πέθανε 25 ετών από φυματίωση, εγώ έχω κάποιου είδους ευαισθησία, αφού έχω πάθει 6 συνολικά πνευμονίες, οι 2 μόνο με πλήρη συμπτώματα όπως πυρετός κλπ, οι άλλες 4 άτυπες, η τελευταία φέτος το καλοκαίρι η οποία και αποδόθηκε σε μόλυνση από κλιματιστικό που δεν είχε συντηρηθεί καλά. Ήθελα τη γνώμη σας, αν με αυτά τα λίγα στοιχεία θεωρείτε φρόνιμο να κάνουμε μαντού οικογενειακώς, κι επίσης να ρωτήσω αν με το θηλασμό υπάρχει περίπτωση ανοσοποίησης του βρέφους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Λίνα

και ο γιατρός της απάντησε:

Απάντηση:

Αγαπητήκ. Λίνα Πόλλά τα θέματα που βάζετε για να καταλήξετε τελικά στο αν πρέπει να κάνετε Mantoux. Όχι λοιπόν δεν έχετε κανένα λόγο να κάνετε Mantoux, μπορείτε να μου πείτε όμως γιατί μπλέξατε τα παιδιά σας με την εναλλακτική ιατρική; Για τον εαυτό σας μπορείτε να αποφασίζετε ότι θέλετε γιατί είσαστε ενήλικη και έχετε κρίση. Για τα παιδιά όμως δεν έχετε κανένα δικαίωμα να προσφεύγετε σε τέτοιου είδους μη αποδεκτές θεραπείας, γιατί τα όρια της αυθαιρεσίας επάνω τους δεν είναι απεριόριστα. Δεν συζητώ για ευθύνες για τις οποίες θα λογοδοτήσετε σε τρίτους , γιατί αυτές δεν θα ζητηθούν από κανέναν. Ο εαυτός σας είναι αυτός στον οποίο θα λογοδοτήσετε, αν συμβεί κάτι στα παιδιά. Αντιμετώπίστε λοιπόν με ορθόδοξες μεθόδους το κάθε πρόβλημα υγείας τους και μείνετε εκεί ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Να είσαστε βεβαία ότι θα έχετε κάνει το σωστό και τα παιδιά σας θα γίνουν τελικά υγιείς ενήλικοι. Δεν σας έγραψα τα παραπάνω για να σας στενοχωρήσω, αλλά για να σας βοηθήσω και μόνο.

Δεν είμαι ειδική στο θέμα, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν κάνουμε ομοιοπαθητική. Δεν αναφέρομαι για τον εαυτό μας, εμείς είμαστε αρκετά μεγάλοι για να αντέξουμε τα πάντα, αλλά πόσα να αντέξει ένα παιδάκι 3 χρονών;

Η αδερφή μου έκανε αν θέλετε το λάθος, να ξεκινήσει ομοιοπαθητική στο 3χρονο αγοράκι της λόγω εκζεμάτων. Εμείς είμασταν όλοι αντίθετοι αλλά εκείνη έκρινε πως ήταν το καλύτερο. Το αποτέλεσμα ήταν να βασανιστεί τόσο ο ανηψιός μου ... έβρισκε ματωμένο το σεντονάκι του γιατί ξυνόταν όλη νύχτα, το δερματάκι του στο πρόσωπό του έμοιαζε σαν την ψίχα του ψωμιού - θρυμματιζόταν, έκλαιγε όταν κατουρούσε γιατί έτσουζε από τις πληγές το πουλάκι του... σας τα λέω και βουρκώνω ...

Τελικά έπαθε μεγάλη μόλυνση και νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο όπου με τη σωστή αγωγή, επανήλθε.

Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα... η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε επάνω στα παιδιά... Για σκεφτείτε το λίγο...ποιος θέλει να πειραματίζετε στα δικά του παιδιά;

Και κάτι άλλο, πάλι χωρίς να είμαι ειδική πιστεύω ότι οπωσδήποτε πρέπει η παιδίατρος να γνωρίζει ποιες άλλες αγωγές εφαρμόζονται στο παιδί! Σκεφτείτε τις παρενέργιες!!!!!

Απαραδεκτο και στοχευμενο 100% κειμενο.....Απο την μια δεν ειμαι ειδικη και απο την αλλη εχω απαντηση για ολα......

Ο καθενας μπορει να κρινει μονος του....Εγω αυτο που μπορω να πω ειναι πως εκανα ομοιοπαθητικη απο μωρο παιδι, το 1980 που η ομοιοπαθητικη ηταν κατι σαν τις μαγισσες για την ιατρικη....Ακουγανε "σκονακι" και λεγανε τι λεει τωρα το ατομο? Ειχα ασθμα και εγω και ο αδερφος μου απο μωρα παιδια.....Μονο με ομοιοπαθητικη εξαφανιστηκε......Φυσικα ακολουθωντας κατα γραμμα τις οδηγιες του γιατρου μας, ο οποιος τωρα ειναι απο τα μεγαλυτερα ονοματα στην ομοιοπαθητικη....Ο κ. Φωτιαδης αν τον ξερει κανεις......

Φυσικα θελει και "θυσιες" οπως: ηπια κοκα κολα και καφε μετα τα 18, δεν ετρωγα μεντα, δεν επαιρνα ασπιρινη κ.α. Αλλα ξερω εκ πειρας οπτι τα σκονακια δουλευανε.......Και για να μαθαινουν κι αυτοι που δεν εχουν ιδεα τι ειναι η ομοιοπαθητικη και πως φτιαχνονται τα "σκονακια" να σας ενημερωσω οτι πολυ απλα φτιαχνονται απο αυτο που προκαλει την εκαστοτε αρρωστια.....Δεν ειναι μαγικες σκονες που σε κανουν καλα.....

Οτι δεν το γνωριζουμε τεινουμε να το φοβομαστε.......Ετσι ακριβως γινεται και με την ομοιοπαθητικη.... Το 1980 ηταν και λιγο φυσιολογικο αλλα το 2012 το θεωρω απαραδεκτο.....Γκουκλαρεις, διαβαζεις και μαθαινεις...Τοσο απλα.....

Καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι 3 ετών που παθαίνει πολύ συχνά βρογχίτιδες, με αποτέλεσμα να καταλήγουμε σε αντιβιώσεις (εισπνεόμενα, σκόνες κτλ). Αποφάσισα λοιπόν να εξετάσω την περίπτωση της ομοιοπαθητικής. Η παιδίατρός μας, που δίνει με αρκετή ευκολία αντιβίωση, την τελευταία φορά που χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση ο μικρός (κι εγώ αγανάκτησα λίγο) μου πρότεινε την ομοιοπαθητική, αλλά με λίγο ειρωνικό τρόπο και λέγοντάς μου ότι αν καταφύγω εκεί δε θα πρέπει το παιδί να κάνει εμβόλια κτλ. Κατάλαβα λοιπόν ότι μου το είπε για να με κάνει να πιστέψω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος σωστής και ασφαλούς αντιμετώπισης από την κλασική ιατρική και όλα τα φάρμακά της...

Διάβασα εδώ κάποιες συζητήσεις γύρω από το θέμα της ομοιοπαθητικής και λύθηκαν κάποιες βασικές απορίες μου και προσανατολίζομαι στο να κλείσω ένα ραντεβού με γιατρό.

Αυτό όμως για το οποίο θα με ενδιέφερε ν' ακούσω κάποιες απόψεις είναι ο τρόπος που θα χειριστώ το θέμα με την παιδίατρό μου, η οποία δείχνει ότι δε θα το πάρει και πολύ καλά. Θα της ζητήσω να αποδεχτεί και ένα άλλο είδος αντιμετώπισης με το οποίο φαίνεται να μη συμφωνεί? Έχω ήδη αλλάξει μια παιδίατρο και δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να αλλάξω πάλι, αλλά φοβάμαι ότι αν αποφασίσω να κάνω ομοιοπαθητική η παιδίατρός μου θα με "ξαποστείλει" πολύ πολύ ευγενικά. Εικασίες κάνω βέβαια, αλλά γνωρίζω πως οι κλασικοί γιατροί δεν πολύπαραδέχονται ακόμα την ομοιπαθητικη για πολλούς και ευνόητους λόγους.

Το καλύτερο για μένα θα ήταν να υπάρχει συνδυαστική αντιμετώπιση και "ανοιχτό μυαλό" και από τις δύο πλευρές.

Xίλια συγνώμι αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω σε καμία περίπτωση γιατί να πρέπει να συνεχίσεις να έχεις έναν γιατρό για το παιδί σου που δεν σε καλύπτει.

Τι θέλεις από έναν παιδίατρο που πιστεύεις ότι έχει κάνει κακό στο παιδί ?

Υπάρχουν και κλασσικοί παιδίατροι όπως ο δικός μας που δεν δίνουν αντιβιώσεις έκτός αν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Έχεις σκεφτεί οτι ίσως η δική της αντιμετώπιση στο θέμα αντιβίωση να έχει ρίξει το ανοσοποιητικό του παιδιού σου και να έχει κάνει τον οργανισμό του να συνηθίσει τις αντιβιώσεις; Έχεις επίσης, αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχει κάποια αλλεργία το παιδάκι; Σαφώς αν έχει το μωρό βροχίτιδα πρέπει να πάρει αντιβιωτικό αλλά καλά θα κάνεις να απευθυνθείς σε ομοιοπαθητικό για να καταπολεμήσεις το βαθύτερο αίτιο συνεχούς πρόκλησης της. Κι αν μείνεις ευχαριστημένη από την ομοιό, βρες παιδίατρο κλασσικό, έστω ρωτώντας εδώ στο Parents, που θα σέβεται τις επιλογές σου.

ακριβώς...

έτσι είναι και ο δικός μου παιδίατρος και το παιδί είναι 6 ετών και ζήτημα να έχει πάρει 1-2 φορές ponstan...και μία αντιβίωση

θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι η απόκρυψη τέτοιων πληροφοριών μπορεί να είναι και επικύνδινες επίσης.

rQGhp3.png

Απαραδεκτο και στοχευμενο 100% κειμενο.....Απο την μια δεν ειμαι ειδικη και απο την αλλη εχω απαντηση για ολα......

Συγνώμη, τι εννοείς στοχευμένο; :?

Το ό,τι δεν είμαι ειδική στο θέμα δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω γνώμη!! :confused:

Μια προσωπική εμπειρία κατέθεσα και λόγω της περίπτωσης, με γκουγλάρισμα όπως λες, έπεσα πάνω σ'αυτό το σάιτ.

Χαίρομαι πολύ που γιατρεύτηκες... και γω σαν παιδί βασανιζόμουν με άσθμα μέχρι τα 18 περίπου που μου σταμάτησε εντελώς ξαφνικά! Μπορεί να σε οφέλεισε η ομοιπαθητική μπορεί όμως και να γιατρεύτηκες όπως κι εγώ! Την αλλεργική ρινίτιδα αντιθέτως δεν την ξεφορτώθηκα ακόμα! Άσχετο! :P

Δεν έχω απάντηση για το αν πρέπει να κάνει ή όχι κανείς ομοιοπαθητική, απλά συνέστησα την κοπέλα να προσέχει όσον αφορά το παιδάκι της, να μην την πάθει όπως η αδερφή μου! :( Μακάρι να πάνε όλα καλά! :!:

Έλενα

• 1 month later...

Οι ομοιοπαθητικοι παιδιατροι παραλληλα κανουν και κανονικη παιδιατρικη αγωγη οταν απαιτειται. Απο μωρο κανω ομοιοπαθητικη γιατι ειχα σοβαρο ασθμα. Δεν πηρα ποτε κορτιζονη και στην ηλικια των 11 οι κρισεις σταματησαν. Δεν ημουνα αλλεργικη, ειχα πολυ αγχος. Επελεξα για τον γιο μου απο τοτε που γεννηθηκε ομοιοπαθητικο παιδιατρο. Δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη στη συμβατικη του πλευρα ως παιδιατρου αλλα τον πετυχαινει πολυ ομοιοπαθητικα.Δεν υπαρχει ενα συγκεκριμενο φαρμακο για καποια ασθενεια..... αναλογα με τα συμπτωματα και την ανταποκριση - συμπεριφορα του παιδιου η θεραπεια αναπροσαρμοζεται ΣΥΝΕΧΩΣ. και εκει ειναι το μεγαλο μυστικο του πετυχημενου γιατρου ..... Ναι αν υπαρχει αναγκη σιγουρα ο γιατρος θα δωσει αντιβιωση.... στοχος της ομοιοπαθητικης ειναι να σταματησει την εξελιξη της νοσου πριν χρειαστει η αντιβιωση η η κορτιζονη....Εγω σαν μητερα με την ομοιπαθητικη νιωθω ασφαλεια γιατι δεν νιωθω οτι καταστρεφω τον ακριβο οργανισμο του γιου μου σε καθε ιωση που περναει με φαρμακα ..... Τοσα χρονια, τοσο στην οικογενεια μου οσο και στο παιδι μου εχω δει "θαυματα"! Ακομα και οι πιο αντιδραστικες φιλες μου οταν τα ειδαν ολα με τα βροχικα προβληματα των παιδιων τους και τις αλλεργιες στραφηκαν στην ομοιοπαθητικη και ειδαν τεραστιες διαφορες ....Τυχαιο; Δεν νομιζω!

Α!!! Ξεχασα να πω το εξης .... ειναι μεγαλος μυθος οτι οι ομοιοπαθητικοι γιατροι δεν κανουν εμβολια!!! Και βεβαια κανουν.... παιδιατροι ειναι και ειναι υποχρεωμενοι. Απλα οταν το παιδι αρρωσταινει πρωτη επιλογη θεραπειας ειναι η ομοιοπαθητικη και οχι το αντιβιωτικο η το συμβατικο φαρμακο.... το οποιο και φυσικα θα χορηγησουν αν υπαρξει αναγκη. Οποτε ξεκωληστε οσοι φοβοσαστε και επιλεξτε σωστους παιδιατρους ομοιοπαθητικους που συνδιαζουν και τις δυο οψεις του νομισματος γιατι απολυτο δεν ειναι τιποτα και το πολυτιμοτερο αγαθο παραμενει η υγεια .... χωρις εμμονες ....

Α!!! Ξεχασα να πω το εξης .... ειναι μεγαλος μυθος οτι οι ομοιοπαθητικοι γιατροι δεν κανουν εμβολια!!! Και βεβαια κανουν.... παιδιατροι ειναι και ειναι υποχρεωμενοι. Απλα οταν το παιδι αρρωσταινει πρωτη επιλογη θεραπειας ειναι η ομοιοπαθητικη και οχι το αντιβιωτικο η το συμβατικο φαρμακο.... το οποιο και φυσικα θα χορηγησουν αν υπαρξει αναγκη. Οποτε ξεκωληστε οσοι φοβοσαστε και επιλεξτε σωστους παιδιατρους ομοιοπαθητικους που συνδιαζουν και τις δυο οψεις του νομισματος γιατι απολυτο δεν ειναι τιποτα και το πολυτιμοτερο αγαθο παραμενει η υγεια .... χωρις εμμονες ....

Προσωπικα πιστευω οτι ενας παιδιατρος ειναι λιγο δυσκολο να συνδυασει και την συμβατικη παιδιατρικη και την ομοιοπαθητικη εφοσον δεν ειναι ιδιαιτερα συμπληρωματικοι τομεις. Και αυτο που λενε μερικοι οτι αυτο τωρα θα το αντιμετωπισουμε με φαρμακο και το αλλο με ομοιοπαθητικη ειναι μπερδεμα για τον οργανισμο. πρεπει να εχεις ξεκαθαρη αποψη για το τι θες να ακολουθησεις, προκειμενου να εχεις και αποτελεσμα. Αν τωρα εχεις αλλον παιδιατρο και αλλον ομοιοπαθητικο τοτε καλο ειναι να γνωριζει ο ενας για την υπαρξη του αλλου.