Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παίρνει βάρος...Τί να κάνω;


Recommended Posts

Γράφω τα στοιχεία για να ακούσω καμια γνώμη... Η παιδίατρος έχει πει (κλασσικά) να αρχίσω το ξένο γιατί πεινάει και δεν βάζει βάρος ... Τι γίνεται και παίρνει τόσο λίγο;;; Ανησυχώ η αλήθεια είναι...

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 36+3

Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ). ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΕΜΦΑΝΙΣΕ , ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΙΜΗ 10,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ 7 ΗΜΕΡΕΣ, ΛΟΓΟΙ: ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ, ΗΠΙΟ ΣΑΔ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 29/12/11: 2560

ΒΑΡΟΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 6/1/12: 2570 (2510 ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)

10/1/12: 2430

13/1/12: 2480

20/1/12: 2560

27/1/12: 2620

31/1/12: 2650

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 13-15

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΠΗΡΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ (ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17/1/12 ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΕΝΤΕΛΩΣ) 40-60 ML ΞΕΝΟ (1 ΓΕΥΜΑ ΤΗ ΜΕΡΑ) ΚΑΙ 20-30 ML ΜΗΤΡΙΚΟ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑ.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 40-60 60-100 ML ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17/1/12.

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. SYMPHONY MEDELA

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

EKANA ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 29/12/11 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 2/1/12 ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ AMEDA. ΜΕΤΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5/1 ΜΕ ΤΟ SYMPHONY. ΑΠΟ ΤΙΣ 6/1 (ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΠΙΤΙ) ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ 2-3 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ 2, ΕΝΙΟΤΕ 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε ΜΙΑ ΠΡΩΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11.00 ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΡΑΔΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 00.30

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣΤΟΥΣ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο ΑΠΟ 4-7 (ΑΠΟ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΕΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ)

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Γεννήθηκε προώρα γιατί εκτός από ΣΔ κύησεως που παρουσίασα το τελευταίο δίμηνο περίπου (τον τελευταίο μήνα έκανα και ινσουλίνη), στο Doppler διαγνώστκε υδράμνιο. Επίσης ήταν με ισχιακή προβολή. Νοσηλεύτηκε με ταχύπνοια στη ΜΕΝΝ, πήρε αμπικιλίνη, γενταμικίνη, επιφανειοδραστικό παράγοντα και παρεντερική διατροφή (1 δόση surfactant, n CRAD – IPPV για ώρες (<24 h), διαχυτο Ο2 για 2 μέρες).

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

Το μωρακι σου άργησε να ανακτησει το βάρος γέννησης. Σε κάποια μωρα συμβαίνει μέχρι την 21η μέρα όπως στη δική σας περίπτωση. Ας πούμε κάνατε κακή αρχή αλλα δε σημαίνει κάτι αυτο! Απο τις πάνες φαίνεται οτι τρέφεται καλα.

Δοκίμασε αν θέλεις να κανεις μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλάζει.

Επίσης μπορω αν θέλεις να σου προτείνω μια σύμβουλο θηλασμου να έρθει να δει πως τα πάτε.

Περίμενε να σου απαντήσει και κάποια μαμα πιο έμπειρη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάρει ικανοποιητικό βάρος... δεν είμαι ειδική, από εμπειρία το λέω... Μην θεωρείς τόσο κακό αν χρειαστεί να του δώσεις συμπλήρωμα... Δεν είναι δηλητήριο...

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν είναι δηλητήριο αλλα το θέμα είναι να το πάρει αν το χρειάζεται! Μην πάρει συμπλήρωμα και τελικά ας πούμε να μην είναι ο θηλασμος το θέμα αλλα μια ουρολοιμωξη πχ!

Γι αυτο μια συμβουλος που θα αξιολογούσε το θηλασμο και το πως αντιδρα το μωρο στο στήθος θα βοηθούσε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν είναι δηλητήριο αλλα το θέμα είναι να το πάρει αν το χρειάζεται! Μην πάρει συμπλήρωμα και τελικά ας πούμε να μην είναι ο θηλασμος το θέμα αλλα μια ουρολοιμωξη πχ!

Γι αυτο μια συμβουλος που θα αξιολογούσε το θηλασμο και το πως αντιδρα το μωρο στο στήθος θα βοηθούσε!

 

ο παιδίατρος δηλαδή δεν ξέρει να κρίνει αν είναι μια ουρολοίμωξη πχ και ξέρει η σύμβουλος;;;; Είναι πολλοί οι λόγοι που ένας οργανισμός μπορεί να μην παίρνει βάρος ενώ θα έπρεπε και ίσως ο πιο συνηθισμένος να μην τρέφεται σωστά!!!

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο παιδίατρος δηλαδή δεν ξέρει να κρίνει αν είναι μια ουρολοίμωξη πχ και ξέρει η σύμβουλος;;;; Είναι πολλοί οι λόγοι που ένας οργανισμός μπορεί να μην παίρνει βάρος ενώ θα έπρεπε και ίσως ο πιο συνηθισμένος να μην τρέφεται σωστά!!!

 

Πως θα ξέρει αν είναι ουρολοιμωξη αν δεν κανει το μωρο για εξετάσεις; Θα μυρίσει τα νύχια του;;;;

Στα μωρα (όπως σε όλους) ισχύει το ο,τι μπαίνει, βγαίνει! Άρα για να βγαίνουν 6-8 φορές τσισα και 4-7 κακα, γάλα μπαίνει σε επαρκή ποσότητα!

Τελος, το μωρακι έπαιρνε συμπλήρωμα αλλα δεν τα πήγε καλύτερα στο βάρος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εμπιστεύεσαι την παιδίατρό σου άλλαξέ τη το συντομότερο δυνατό. μη ρισκάρεις με ξένο γάλα γιατί αν το μωρό σου είναι αλλεργικό στην πρωτείνη της αγελάδος θα χειροτερέψεις την κατάσταση και θα ρισκάρεις την παραγωγή σου

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι κενώσεις και τα ούρα του μωρού είναι πολύ ικανοποιητικά, δείχνουν ότι τρέφεται καλά, όμως το βάρος του είναι πολύ λίγο. Στη θέση σου θα έκανα άμεσα εξετάσεις για ουρολοίμωξη (είναι πολύ συχνή αιτία μη πρόσληψης βάρους, και στα νεογένητα πολύ συχνά δεν έχει άλλα συμπτώματα.)

 

Επίσης συχνή αιτία για μη πρόσληψη βαρους είναι η αλλεργία (πχ στο αγελαδινό γαλα που εσύ καταναλώνεις)

 

Τα κακά τι χρώμα έχουν; Είναι καθόλου πράσινα; Έχεις παρατηρήσει να έχουν βλέννες ή τριχούλες από αίμα;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σόρυ για το σεντόνι .... Την παιδίατρο δε θα την αλλάξω, απλά δεν είναι σχετική με τα του θηλασμού. Εχω ενημερωθεί πολύ από το φόρουμ κι έχω πάρει και βιβλία σχετικά με το θηλασμό. Αλλά τόσο λίγο βάρος δεν το περίμενα. Κι εγώ με βάση τις πάνες λέω σίγουρα τρώει, αλλά το ότι βάζει μόνο 60 γρ την βδομάδα με κάνει να τρέμω από άγχος. Εντωμεταξύ η μικρή είναι ήσυχη, κοιμάται μετά από πχ. 25 min θηλασμού (αγκαλιά περισσότερο ή δίπλα μου, και λιγότερο στη καλαθούνα), τη βλέπω ότι μεγάλωσε από όταν την πήρα σπίτι...

 

Όσον αφορά το ξένο δε πρόκειται να δώσω καθόλου, θα προσπαθήσω να αντλώ από το άλλο στήθος όταν θηλάζει, για να της συμπληρώσω μητρικό. Εγώ πίνω αρκετό γάλα καθημερινά (2 ποτήρια) αλλά μέχρι τώρα δεν είδα τίποτα ύποπτο στα κακά της. Το χρώμα τους είναι μουσταρδί με σποράκια και με υδαρή σύσταση. Εδώ και 15-20 μέρες κάνει τόσα, πριν ήταν με το ζόρι 3 πάνες ελάχιστα λερωμένες (όταν έχανε βάρος τότε). Όταν τα κάνει βέβαια ακούγονται πολύ, εκτοξεύονται... έτσι ακούγονται σε όλα;;;;

 

Η ουρολοίμωξη είναι κατι που σκέφτηκα κι εγώ, αλλά για τον ίδιο λόγο νοσηλεύτηκε η πρώτη μου κόρη για 2 μέρες με ένα τόνο αντιβίωση προληπτικά, γιατί δεν έτρωγε πολύ...έτσι νομίζαμε... κι έτρωγε ξένο κυρίως με μένα να προσπαθώ για αύξηση παραγωγής επί 5 μήνες μέχρι που κουράστηκα πια. Έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις για ουρολοίμωξη αυτά τα 3 χρόνια, κάθε 2 μήνες σχεδόν, τελικά είναι ολιγόφαγο παιδί ακόμα τώρα, με τον αέρα μεγαλώνει...

 

Πήρα τηλ στη συμβουλευτική του Έλενα και μου είπαν εφόσον παίρνει έστω και λίγο βάρος είναι καλό, και να ξαναμιλήσουμε σε καμιά εβδομάδα. Θα μπορούσε να είναι και στάσιμη μου είπαν, κι αυτό συμβαίνει στα μωρά. Τι να πω... Μάλλον θα βράζω στο ζουμί μου μέχρι τότε.. Εκτός κι αν κάνω νύξη στη γιατρό για την ουρολοίμωξη, να δω τι θα πει...

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν τα κακα του ειναι πρασινωπα ή κιτρινωπα-μουσταρδι με κόκους μεσα? πες μας αυτο και θα επανελθω με πιθανο σεναριο για την χαμηλη προσληψη βαρους. να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χρώμα τους είναι μουσταρδί με σποράκια και με υδαρή σύσταση.

Thanks!

 

Εντιτ: Από άποψη θηλαστικών κινήσεων, βλέπω ότι καταπίνει και την ακούω, πότε συνεχόμενα, πότε 3-4 κινήσεις και γουλιά. Ούτε πονάω, ούτε με πλήγωσε στις θηλές, πιάνει αρκετά καλά θεωρώ. Από ρυθμό άλλες κάθεται 25 min σεί χωρίς να σταματά, κι άλλες κουράζεται και κοιμάται στο 5λεπτο.. Δεν την κόβω όμως περιμένω να ξαναρχίσει, προσπαθώντας να την ξυπνήσω κιόλας.

Επεξεργάστηκαν by Turwethiel
Συμπληρωση

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

 

Εντιτ: Από άποψη θηλαστικών κινήσεων, βλέπω ότι καταπίνει και την ακούω, πότε συνεχόμενα, πότε 3-4 κινήσεις και γουλιά. Ούτε πονάω, ούτε με πλήγωσε στις θηλές, πιάνει αρκετά καλά θεωρώ. Από ρυθμό άλλες κάθεται 25 min σεί χωρίς να σταματά, κι άλλες κουράζεται και κοιμάται στο 5λεπτο.. Δεν την κόβω όμως περιμένω να ξαναρχίσει, προσπαθώντας να την ξυπνήσω κιόλας.

 

καλο ειναι αυτο.

καμια φορα η μικρη προσληψη βαρους εχει να κανει με λιγο χρονο παραμονης στο καθε στηθος και συχνες εναλλαγες. Εκει ομως τα κακα ειναι συνηθως πρασινωπα και ειναι μια ενδειξη για να αλλαξουμε τον τροπο-χρονο που θηλαζει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτο.

καμια φορα η μικρη προσληψη βαρους εχει να κανει με λιγο χρονο παραμονης στο καθε στηθος και συχνες εναλλαγες. Εκει ομως τα κακα ειναι συνηθως πρασινωπα και ειναι μια ενδειξη για να αλλαξουμε τον τροπο-χρονο που θηλαζει το μωρο.

 

λοιπόν eve εμάς μας συνέβη αυτό με τα πρασινωπά κακα... 18 ημερών είναι 4130 με βάρος γέννησης 4200... και εγώ στα όρια μου...

 

πήγαμε και σε σύμβουλο, έχω και μαστίτιτδα, θηλάζει 3 ώρες σερί ή κοιμάτε ανά 10 ρουφήγματα, και έκανε κακα 2 φορές μέσα σε μία εβδομάδα... βρέχει τις πάνες, δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ...

 

η παιδίατρος μου είπε άλλη μία εβδομάδα και αν δεν έχει πάρει βαρος συμπλήρωμα.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν eve εμάς μας συνέβη αυτό με τα πρασινωπά κακα... 18 ημερών είναι 4130 με βάρος γέννησης 4200... και εγώ στα όρια μου...

 

πήγαμε και σε σύμβουλο, έχω και μαστίτιτδα, θηλάζει 3 ώρες σερί ή κοιμάτε ανά 10 ρουφήγματα, και έκανε κακα 2 φορές μέσα σε μία εβδομάδα... βρέχει τις πάνες, δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ...

 

η παιδίατρος μου είπε άλλη μία εβδομάδα και αν δεν έχει πάρει βαρος συμπλήρωμα.

 

Ουφ!

Και σε σκεφτόμουν σήμερα. Ήθελα να σου γράψω!

Τουλάχιστον είσαι σε καλα χέρια! ;)

Όλα καλα θα πανε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

 

Όσον αφορά το ξένο δε πρόκειται να δώσω καθόλου

 

Αν το μωρό δεν θηλάζει αποτελεσματικά και έχει μειώσει την παραγωγή, μπορεί να είναι απαραίτητο.

, θα προσπαθήσω να αντλώ από το άλλο στήθος όταν θηλάζει, για να της συμπληρώσω μητρικό.

Προσπάθησε να κάνεις 5-6 αντλήσεις των 15 λεπτών ανά στήθος το 24ωρο, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι για να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Εγώ πίνω αρκετό γάλα καθημερινά (2 ποτήρια) αλλά μέχρι τώρα δεν είδα τίποτα ύποπτο στα κακά της.

το μωρό είναι πολύ μικρό για να δεις κάτι ύποπτο και δεν είναι απαραίτητο να δεις κάτι ύποπτο

 

κάποιες φορές η μη πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι η μόνη ένδειξη της αλλεργίας

 

αν τρως και άλλα γαλακτοκομικά, αυτή η ποσότητα είναι μεγάλη και υπονομεύει σοβαρά την αφομοίωση του σιδήρου

 

τελικά είναι ολιγόφαγο παιδί ακόμα τώρα, με τον αέρα μεγαλώνει...

το ίδιο μπορεί να ισχύει και γι αυτό το μωρό

 

θα ήταν καλό να αποκλείσεις το ενδεχόμενο της ουρολοίμωξης με κάποια εξέταση ούρων αν συνεχίζεται το πρόβλημα

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το μωρό δεν θηλάζει αποτελεσματικά και έχει μειώσει την παραγωγή, μπορεί να είναι απαραίτητο.

Αν χρειαστεί θα δώσω, αλλά θα προσπαθήσω μέσω SNS που το είχα από την πρώτη κόρη. Βέβαια, εγώ βλέπω ότι καταπίνει καλά, άλλοτε κάθε ρουφηγμα και γουλιά (το πρωί κυρίως) κι άλλοτε 3-5 γουλιές και κατάποση (βραδυνές ώρες). Τα απογεύματα κάνει κάτι 2ωρα και 3ωρα σερί στο στήθος και τότε κάνω εναλλαγές. Πάντως ενώ γενικά δεν νοιώθω το στήθος πρησμένο (ούτε το πρωί έχω ιδιαίτερη αλλαγή), το απόγευμα μετά το 2ωρο-3ωρο συνεχόμενου θηλασμού νιώθω ότι έχει μαλακώσει πάααααρα πολύ.

 

Προσπάθησε να κάνεις 5-6 αντλήσεις των 15 λεπτών ανά στήθος το 24ωρο, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι για να αυξηθεί η παραγωγή.
Ανά 4 ωρες δηλ. περίπου. Και το βράδυ;

Εάν τρώει από το ένα στήθος και κάνω άντληση από το δεύτερο, μόλις φάει να κάνω και στο πρώτο στήθος άντληση ή όχι;

 

 

το μωρό είναι πολύ μικρό για να δεις κάτι ύποπτο και δεν είναι απαραίτητο να δεις κάτι ύποπτο

κάποιες φορές η μη πρόσληψη ικανοποιητικού βάρους είναι η μόνη ένδειξη της αλλεργίας

αν τρως και άλλα γαλακτοκομικά, αυτή η ποσότητα είναι μεγάλη και υπονομεύει σοβαρά την αφομοίωση του σιδήρου

Αυτό δεν το ήξερα. Κυρίως γάλα πίνω, αραιά πολύ λίγο τυρί. Θα κόψω το γάλα μάλλον τελικά να δω τί θα γίνει. Αιματοκρίτη δεν ξέρω πόσο έχω (οριακός ήταν στη γέννα), αλλά φερριτίνη είχα πάντοτε κάτω από το ελάχιστο. Εντωμεταξύ τα λόχεια κρατήσαν πάνω από μήνα, νοιώθω κούραση σωματική, ίσως έπρεπε να παίρνω σίδηρο για 40 μέρες όπως είπε ο γυν/λογος.

 

το ίδιο μπορεί να ισχύει και γι αυτό το μωρό

θα ήταν καλό να αποκλείσεις το ενδεχόμενο της ουρολοίμωξης με κάποια εξέταση ούρων αν συνεχίζεται το πρόβλημα

Προγραμματίζω να την κάνω άμεσα τότε για παν ενδεχόμενο.

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

αγλαία με ξέχασες - περίμενα τηλ - μιλήσαμε την δευτέρα. τώρα πονάω πολύ στον θηλασμό, είναι σαν να μου μασάει το στήθος. από χθες παίρνω αντιβίωση, υπάρχει τρόπος θηλασμού που να βελτιώνει λίγο την κατάσταση?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα δεδομένα (με τα bold γράμματα)... Κάτι πάει να γίνει νομίζω!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 36+3

Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ). ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΙΜΗ 10,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 7 ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑ, ΗΠΙΟ ΣΑΔ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

29/12/11: 2560 (ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ)

6/1/12: 2570 ΒΑΡΟΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (2510 ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)

10/1/12: 2430

13/1/12: 2480

20/1/12: 2560

27/1/12: 2620

31/1/12: 2650

3/2/12: 2660

7/2/12: 2790

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 13

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΠΗΡΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ (ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17/1/12 ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΕΝΤΕΛΩΣ) 40-60 ML ΞΕΝΟ (1 ΓΕΥΜΑ ΤΗ ΜΕΡΑ) ΚΑΙ 20-30 ML ΜΗΤΡΙΚΟ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑ.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 40-60 60-100 ML ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17/1/12.

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. SYMPHONY MEDELA

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

EKANA ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 29/12/11 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 2/1/12 ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ AMEDA. ΜΕΤΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5/1 ΜΕ ΤΟ SYMPHONY. ΑΠΟ ΤΙΣ 6/1 (ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΠΙΤΙ) ΜΕΧΡΙ 31/1/12 2-3 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ 2, ΕΝΙΟΤΕ 3

7β. ποιες ώρες αντλείτε ΜΙΑ ΠΡΩΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11.00 ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΡΑΔΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 00.30

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣΤΟΥΣ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 9 τώρα πια

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5 τώρα πια

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Από τις 3/2/12 μέχρι σήμερα 7/2/12, της έδωσα συνολικά 250ml ξένο γάλα και 120 ml μητρικό, εκτός από τις 6/2 που δεν της έδωσα καθόλου έξτρα γάλα. Κάνει κάτι 3ωρους - 4ωρους θηλασμούς μπορεί και 2 φορές τη μέρα, και παρατήρησα περισσότερες βρεγμένες και λερωμένες πάνες (και πιο γεμάτες σίγουρα).

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...