Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν καταλαβαίνω πότε πεινάει


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών. Προβλήματα με το θηλασμό δεν έχω και το βάρος που παίρνει είναι πολύ καλό. μέχρι τώρα τη θήλαζα περίπου κάθε δύο ώρες μετά το τέλος του προηγούμενου γεύματος. Καταλάβαινα ότι πεινούσε επειδή έψαχνε με το στόμα της να βρει το στήθος. Την τελευταία εβδομάδα γκρινιάζει πολύ συχνά και δεν καταλαβαίνω τι έχει. Έχω πολύ καιρό να τη δω να ψάχνει.

 

Άν περάσουν δύο-δυόμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα της και τη βλέπω να κλαίει τη βάζω να φάει και τρώει αν και όχι τόση ώρα όσο παλιά. Μπορεί πέντε λεπτά μόνο. Μετά είναι ήρεμη. Τελικά τι συμβαίνει; Μήπως δεν τη βλέπω να ψάχνει επειδή ουσιαστικά δεν έχει πεινάσει; Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πια αυτό το αντανακλαστικό; Έχω διαβάσει ότι στον 4ο μήνα χάνεται. Είναι δυνατόν να χάθηκε από τώρα; Υπάρχουν άλλα σημάδια πείνας που μπορώ να παρατηρήσω;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω απο αυτήν την φάση και μετα δεν καταλάβαινα ποτε πεινάει. Αλλα ακόμα και τώρα έτσι είναι! Νομίζω είναι αυτο που λεει η Πατσουρου οτι απο 3 μηνών τα μωρα ξεχνιούνται πλέον γιατι έχουν αυξανόμενο ενδιαφέρον για το γύρω κόσμο. Εσύ θα προσφέρεις όπως παλιά κι αν θέλει θα θηλάζει αν όχι θα θηλασει αργότερα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τον γιο μου δεν τον θήλασα πολύ ,αλλά θυμαμαι ότι μετα τις 40 μέρες ξεκίνησε να αλλάζει το προγραμμα φαγητού του. Πλέον δεν το ζήταγε με τον ίδιο τρόπο και έτρωγε πιο λίγο ή περισσότερο αλλά μετά από 4-5 ώρες. Μίλησε με τον παιδίατρο σου να σου πει ακριβώς, που ξέρει το παιδάκι σου και κυρίως θα δει αν παίρνει βάρος καιείναι όλα οκ. Μη ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών. Προβλήματα με το θηλασμό δεν έχω και το βάρος που παίρνει είναι πολύ καλό. μέχρι τώρα τη θήλαζα περίπου κάθε δύο ώρες μετά το τέλος του προηγούμενου γεύματος. Καταλάβαινα ότι πεινούσε επειδή έψαχνε με το στόμα της να βρει το στήθος. Την τελευταία εβδομάδα γκρινιάζει πολύ συχνά και δεν καταλαβαίνω τι έχει. Έχω πολύ καιρό να τη δω να ψάχνει.

 

Άν περάσουν δύο-δυόμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα της και τη βλέπω να κλαίει τη βάζω να φάει και τρώει αν και όχι τόση ώρα όσο παλιά. Μπορεί πέντε λεπτά μόνο. Μετά είναι ήρεμη. Τελικά τι συμβαίνει; Μήπως δεν τη βλέπω να ψάχνει επειδή ουσιαστικά δεν έχει πεινάσει; Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πια αυτό το αντανακλαστικό; Έχω διαβάσει ότι στον 4ο μήνα χάνεται. Είναι δυνατόν να χάθηκε από τώρα; Υπάρχουν άλλα σημάδια πείνας που μπορώ να παρατηρήσω;

 

Αν αρχίσει να κλαίει το πιθανότερο είναι ότι έχει πεινάσει πολύ. Καλό θα ήταν να την βάλεις στο στήθος νωρίτερα, διότι αν είναι πολύ πεινασμένη, θα προσπαθήσει να φάει πιο αχόρταγα, ίσως ρουφήξει και αέρα αν βιάζεται , θα εκνευριστεί και τελικά θα γκρινιάξει περισσότερο. Καλό θα ήταν να είναι πιο ήρεμη όταν τρώει.

Αν στις 2,5 ώρες κλαίει, εσύ πρόσφερέ της στις 2. Κακό δεν θα κάνεις...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών. Προβλήματα με το θηλασμό δεν έχω και το βάρος που παίρνει είναι πολύ καλό. μέχρι τώρα τη θήλαζα περίπου κάθε δύο ώρες μετά το τέλος του προηγούμενου γεύματος. Καταλάβαινα ότι πεινούσε επειδή έψαχνε με το στόμα της να βρει το στήθος. Την τελευταία εβδομάδα γκρινιάζει πολύ συχνά και δεν καταλαβαίνω τι έχει. Έχω πολύ καιρό να τη δω να ψάχνει.

 

Άν περάσουν δύο-δυόμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα της και τη βλέπω να κλαίει τη βάζω να φάει και τρώει αν και όχι τόση ώρα όσο παλιά. Μπορεί πέντε λεπτά μόνο. Μετά είναι ήρεμη. Τελικά τι συμβαίνει; Μήπως δεν τη βλέπω να ψάχνει επειδή ουσιαστικά δεν έχει πεινάσει; Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πια αυτό το αντανακλαστικό; Έχω διαβάσει ότι στον 4ο μήνα χάνεται. Είναι δυνατόν να χάθηκε από τώρα; Υπάρχουν άλλα σημάδια πείνας που μπορώ να παρατηρήσω;

 

Opal καλημέρα! Ετοιμαζόμουν να ανοίξω ακριβώς το ίδιο θέμα! Ούτε εγώ καταλαβαίνω πότε πεινάει!!! Εμένα είναι 3 μηνών και έχω αυτό το "πρόβλημα" εδώ και κανά μήνα. Προκειμένου να έχω μία γραμμή αναφοράς, κάθομαι και κρατάω ημερολόγιο για το πότε τρώει. Δοκίασέ το κι εσύ και ίσως βοηθηθείς κάπως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι 2,5 μηνών. Προβλήματα με το θηλασμό δεν έχω και το βάρος που παίρνει είναι πολύ καλό. μέχρι τώρα τη θήλαζα περίπου κάθε δύο ώρες μετά το τέλος του προηγούμενου γεύματος. Καταλάβαινα ότι πεινούσε επειδή έψαχνε με το στόμα της να βρει το στήθος. Την τελευταία εβδομάδα γκρινιάζει πολύ συχνά και δεν καταλαβαίνω τι έχει. Έχω πολύ καιρό να τη δω να ψάχνει.

 

Άν περάσουν δύο-δυόμιση ώρες από το τελευταίο γεύμα της και τη βλέπω να κλαίει τη βάζω να φάει και τρώει αν και όχι τόση ώρα όσο παλιά. Μπορεί πέντε λεπτά μόνο. Μετά είναι ήρεμη. Τελικά τι συμβαίνει; Μήπως δεν τη βλέπω να ψάχνει επειδή ουσιαστικά δεν έχει πεινάσει; Υπάρχει περίπτωση να μην έχει πια αυτό το αντανακλαστικό; Έχω διαβάσει ότι στον 4ο μήνα χάνεται. Είναι δυνατόν να χάθηκε από τώρα; Υπάρχουν άλλα σημάδια πείνας που μπορώ να παρατηρήσω;

 

Αφού λες ότι την βάζεις στο στήθος και ηρεμεί, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό, και τα ίδια μωρά αλλάζουν με τον καιρό. Μην κολλάς σε τέτοιες ταμπέλες, πεινάει/δεν πεινάει, έχει/δεν έχει το αντανακλαστικό όπως το περιγράφουν τα βιβλία, κτλ. Το μόνο που χρειάζεται να κοιτάζεις είναι αν το μωρό είναι υγιές και ευχαριστημένο, κι απ΄όσο φαίνεται είναι και τα δύο. Συνέχισε να ανταποκρίνεσαι στις αναγκες της, όπως κάνεις τώρα, και μην ανησυχείς χωρίς λόγο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το ίδιο θέμα έχω και γω. Αφού περάσαμε πολλά (αλλά πάρα πολλά λέμε!) και τα κατεφέραμε με πείσμα κια υπομονή και ενώ όλα πάνε καλά, δεν μπορώ πλέον να καταλάβω πότε πεινάει. Είναι 5 μηνών, βάρος 7.650, μια χαρά δηλαδή. Αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένα γεύματα. Τον βάζω πολύ συχνά στήθος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Δεν τον αφήνω 3 ώρες χωρίς γεύμα με τίποτα. Μπορεί να του δώσω μετά από 1 ώρα, μπορεί μετά από 45 λεπτά, μπορεί μετά από 2 ώρες (όταν είναι σε βόλτα), μπορεί και μετά από μισή ώρα.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσω να σημειώνω, να κρατάω ημερολόγιο με τα γεύματά του. Αφού όταν μας ρωτάν πόσα γεύματα κάνουμε, δεν ξέρω τί να απαντήσω. Κάνουμε ... αμέτρητα γεύματα, αλλά από λίγο κάθε φορά. Μάλλον εγώ το δημιούργησα αυτό, με το να του προσφέρω συνέχεια στήθος (κλασικά, η ανασφάλεια της μάνας.."τρώει το μωρό")? Μήπως θα έπρεπε να βάλουμε ένα προγραμματάκι, π.χ. ανά 2 ώρες (από την έναρξη του προηγούμενου γεύματος)? Μήπως θα ήταν καλύτερο και γι' αυτόν αλλά και για μένα (δε θα αγχώνομαι αν τρώει αφού θα κάνει συγκεκριμένα γεύματα)?

Τα βράδυα πάντως ξυπνάει 2 με 4 φορές και μόλις τον βάζω στήθος σταματάει. Συνήθως τρώει κατά τις 5:30 με 6 το πρωί και ξανακοιμάται. Μήπως ξυπνάει τόσο τακτικά επειδή έχει μάθει να "τσιμπάει" κάθε φορά?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και γω. Αφού περάσαμε πολλά (αλλά πάρα πολλά λέμε!) και τα κατεφέραμε με πείσμα κια υπομονή και ενώ όλα πάνε καλά, δεν μπορώ πλέον να καταλάβω πότε πεινάει. Είναι 5 μηνών, βάρος 7.650, μια χαρά δηλαδή. Αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένα γεύματα. Τον βάζω πολύ συχνά στήθος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Δεν τον αφήνω 3 ώρες χωρίς γεύμα με τίποτα. Μπορεί να του δώσω μετά από 1 ώρα, μπορεί μετά από 45 λεπτά, μπορεί μετά από 2 ώρες (όταν είναι σε βόλτα), μπορεί και μετά από μισή ώρα.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσω να σημειώνω, να κρατάω ημερολόγιο με τα γεύματά του. Αφού όταν μας ρωτάν πόσα γεύματα κάνουμε, δεν ξέρω τί να απαντήσω. Κάνουμε ... αμέτρητα γεύματα, αλλά από λίγο κάθε φορά. Μάλλον εγώ το δημιούργησα αυτό, με το να του προσφέρω συνέχεια στήθος (κλασικά, η ανασφάλεια της μάνας.."τρώει το μωρό")? Μήπως θα έπρεπε να βάλουμε ένα προγραμματάκι, π.χ. ανά 2 ώρες (από την έναρξη του προηγούμενου γεύματος)? Μήπως θα ήταν καλύτερο και γι' αυτόν αλλά και για μένα (δε θα αγχώνομαι αν τρώει αφού θα κάνει συγκεκριμένα γεύματα)?

Τα βράδυα πάντως ξυπνάει 2 με 4 φορές και μόλις τον βάζω στήθος σταματάει. Συνήθως τρώει κατά τις 5:30 με 6 το πρωί και ξανακοιμάται. Μήπως ξυπνάει τόσο τακτικά επειδή έχει μάθει να "τσιμπάει" κάθε φορά?

 

 

 

 

Ναι καλη μου πρεπει να βαλεις προγραμμα τοσο για το μωρο οσο και για εσενα....στον μηνα που ειστε πρεπει να τρωει ανα 2,5 περιπου ωρες.....μπορει και ανα 3 αν αντεχει....

Για να καταλαβεις εαν πειναει βαλε τον δεικτη του χεριου σου οριζοντια στο στοματακι του, αν το ρουφαει σημαινει οτι πειναει....

Σε λιγο θα αρχισετε και στερεες οποτε μια ρεγουλα θα την εχετε ετσι και αλλιως....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν έβαλα προγραμμα, feeding on demand, έμαθα να ακούω τις ανάγκες του.

Δεν λέω ότι το προγραμμα είναι κακό, αλλά όλες οι φιλενάδας μου αγχωνοντουσαν πιο πολύ γιατί το μωρο δεν ακολουθούσε το προγραμμα τους - έτσι είναι τα μωρά δεν είναι ρομπότ

Ασε που δεν ήθελα τα μωρο μου να κλαει απο την πείνα σε τόσο μικρή ηλικία - γιατί έτσι θα γίνει, δεν θα πείνασει ξαφνικά μετά απο 3 ώρες που είσαι έτοιμη εσυ να το ταισεις

Στο κάτω κάτω θα αρχίσει φαγητό σε λίγο

Οσο για την νύχτα πολύ λίγα είναι τα μωρά που δεν ξυπνανε και εμένα ο δικός μου τώρα άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ. Ξέρω μωρά με μπουκάλι και προγράμματα που ξυπνανε κάθε δυο ωρες. Απλά όταν την βάζεις να κοιμηθεί να είναι λίγο ξυπνια όχι πολύ κοιμησμενη και το απόγευμα δώσε πολύ στήθος για να γεμισει

 

Μην αγχωνεσαι, έτσι είναι ο θηλασμος και εμείς τα έχουνε περάσει, είναι πολύ δύσκολο αλλά τα οφέλη πολλά

 

Κουράγιο και μπράβο που δεν το βάζεις κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Mα πώς θα τον μάθω να πίνει γάλα ανά 2,5-3 ώρες? Μου φαίνεται πολύ αυστηρό πρόγραμμα, εδώ εγώ δεν αντέχω αν δε βάλω κάτι στο στόμα μου για 2-3 ώρες (έστω νερό), αυτό που είναι μια σταλιά πώς θα αντέξει?

Ο δικός μου έμαθε και μπορεί ανά μία ώρα να τσιμπολογάει, μετά να συνεχίζει το παιχνίδι και μετά άντε πάλι λίγο ακόμη για να κοιμηθεί. Προφανώς πίνει πολύ λίγα ml τη φορά, γι' αυτό. Αυτό με το δάχτυλο δεν το' χω δοκιμάσει. Εγώ απλά τον βάζω πολύ συχνά στήθος, όποτε πεινάει τρώει, όποτε είναι χορτάτος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Σίγουρα πάντως του προσφέρω περισσότερες φορές απ' ότι θέλει, έτσι για να είμαι σίγουρη. Και φαντάζομαι δεν είναι και το καλύτερο αυτό που κάνω.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα πάντως του προσφέρω περισσότερες φορές απ' ότι θέλει, έτσι για να είμαι σίγουρη. Και φαντάζομαι δεν είναι και το καλύτερο αυτό που κάνω.

 

Ίσα ίσα αυτό είναι το καλύτερο. Γιατί έτσι το παιδί μαθαίνει ότι μπορεί να εκφράζει τι θέλει και τι δε θέλει. Μια χαρά τα πας μη σκας καθόλου.

 

Πρόγραμμα υποτυπώδες κατάφερα να βάλω όταν μπήκαν οι στερεές, που απλά προγραμμάτιζα της θέση τους στην ημέρα. Το μωρό έχει δικό του πρόγραμμα απλά δεν είναι αυτό που περιμένουν οι περισσότεροι.

 

Πρόγραμμα μπορείς επίσης να βάλεις για την ημέρα και τη νύχτα (δηλ ημέρα με φώτα κλπ και νυ΄χτα με σκοτάδια και ηρεμία, αλλά έως εκεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mα πώς θα τον μάθω να πίνει γάλα ανά 2,5-3 ώρες? Μου φαίνεται πολύ αυστηρό πρόγραμμα, εδώ εγώ δεν αντέχω αν δε βάλω κάτι στο στόμα μου για 2-3 ώρες (έστω νερό), αυτό που είναι μια σταλιά πώς θα αντέξει?

Ο δικός μου έμαθε και μπορεί ανά μία ώρα να τσιμπολογάει, μετά να συνεχίζει το παιχνίδι και μετά άντε πάλι λίγο ακόμη για να κοιμηθεί. Προφανώς πίνει πολύ λίγα ml τη φορά, γι' αυτό. Αυτό με το δάχτυλο δεν το' χω δοκιμάσει. Εγώ απλά τον βάζω πολύ συχνά στήθος, όποτε πεινάει τρώει, όποτε είναι χορτάτος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Σίγουρα πάντως του προσφέρω περισσότερες φορές απ' ότι θέλει, έτσι για να είμαι σίγουρη. Και φαντάζομαι δεν είναι και το καλύτερο αυτό που κάνω.

 

Δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης....το να μαθει να τρωει γαλα ανα 2,5 με 3 ωρες.....απλα στην ηλικια που ειστε αυτοι ειναι οι χρονοι που πρεπει να τρωει ενα παιδακι για να μην τον βαζεις καθε τρεις και λιγο στο στηθος.....και τη μια να τρωει και την αλλη να γυρναει το κεφαλι του απο την αλλη πλευρα....

Οντως πινει λιγα ml για να το κανει καθε ωρα.....αλλα αφου ετσι συνηθισε καιτον βολευει....καλως....

Θα το δεις τωρα με τις στερεες...πιστευω!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν έβαλα προγραμμα, feeding on demand, έμαθα να ακούω τις ανάγκες του.

Δεν λέω ότι το προγραμμα είναι κακό, αλλά όλες οι φιλενάδας μου αγχωνοντουσαν πιο πολύ γιατί το μωρο δεν ακολουθούσε το προγραμμα τους - έτσι είναι τα μωρά δεν είναι ρομπότ

Ασε που δεν ήθελα τα μωρο μου να κλαει απο την πείνα σε τόσο μικρή ηλικία - γιατί έτσι θα γίνει, δεν θα πείνασει ξαφνικά μετά απο 3 ώρες που είσαι έτοιμη εσυ να το ταισεις

Στο κάτω κάτω θα αρχίσει φαγητό σε λίγο

Οσο για την νύχτα πολύ λίγα είναι τα μωρά που δεν ξυπνανε και εμένα ο δικός μου τώρα άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ. Ξέρω μωρά με μπουκάλι και προγράμματα που ξυπνανε κάθε δυο ωρες. Απλά όταν την βάζεις να κοιμηθεί να είναι λίγο ξυπνια όχι πολύ κοιμησμενη και το απόγευμα δώσε πολύ στήθος για να γεμισει

 

 

 

 

Μην αγχωνεσαι, έτσι είναι ο θηλασμος και εμείς τα έχουνε περάσει, είναι πολύ δύσκολο αλλά τα οφέλη πολλά

 

Κουράγιο και μπράβο που δεν το βάζεις κάτω!

 

 

Σε καμια περιπτωση δεν αφηνεις το μωρο να κλαιει....και αν πεινασει σαφως το δινεις....απλα εγω αναφερθηκα στην περιπτωση που ενα μωρακι θα μπορουσε να τηρησει ενα "προγραμμα" και να μην υπαρχουν ασκοπες φορες που τοποθετειται στο στηθος και τελικα δεν τρωει....απλα γυρναει το κεφαλακι του απο την αλλη....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα αυτό είναι το καλύτερο. Γιατί έτσι το παιδί μαθαίνει ότι μπορεί να εκφράζει τι θέλει και τι δε θέλει. Μια χαρά τα πας μη σκας καθόλου.

 

Πρόγραμμα υποτυπώδες κατάφερα να βάλω όταν μπήκαν οι στερεές, που απλά προγραμμάτιζα της θέση τους στην ημέρα. Το μωρό έχει δικό του πρόγραμμα απλά δεν είναι αυτό που περιμένουν οι περισσότεροι.

 

Πρόγραμμα μπορείς επίσης να βάλεις για την ημέρα και τη νύχτα (δηλ ημέρα με φώτα κλπ και νυ΄χτα με σκοτάδια και ηρεμία, αλλά έως εκεί.

 

Συμφωνώ απολύτως!

 

Ο θηλασμός είναι διαφορετική υπόθεση από το τάισμα με μπιμπερό. Το μητρικό γάλα δεν έχει την ίδια σύσταση κάθε στιγμή, ούτε την ίδια σταθερή ροή.

 

Η τακτικότητα του φαγητού ανά 2,5-3 ώρες ισχύει μόνο για όσα μωρά ΔΕΝ θηλαζουν αποκλειστικά. Για όσα έχουν ΑΜΘ, η τακτικότητα επιτυγχάνεται με την εισαγωγή των στερεών τροφών.

 

Ως προς τον βραδινό ύπνο, συμπληρωματικά προς όσα αναφέρθηκαν ήδη, αυτό που μπορεί να γίνει είναι να επιμένει η μαμά να μην αποκοιμιέται βαθειά το μωρό πριν να έχει "αδειάσει" το στήθος. Τα δικά μου παιδάκια, αφού έκλεισαν τους τρεις μήνες, συνήθιζα να τα γαργαλάω για να ξυπνήσουν και να συνεχίσουν το γευματάκι τους. Ετσι, όλα κοιμόντουσαν συνεχόμενα για 8 ώρες το μίνιμουμ.

 

Βέβαια, την τακτική αυτή ποτέ δεν την εφαρμόζω τη μέρα. Είναι το δικό μου σύστημα διαχωρισμού μέρας και νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και γω. Αφού περάσαμε πολλά (αλλά πάρα πολλά λέμε!) και τα κατεφέραμε με πείσμα κια υπομονή και ενώ όλα πάνε καλά, δεν μπορώ πλέον να καταλάβω πότε πεινάει. Είναι 5 μηνών, βάρος 7.650, μια χαρά δηλαδή. Αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένα γεύματα. Τον βάζω πολύ συχνά στήθος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Δεν τον αφήνω 3 ώρες χωρίς γεύμα με τίποτα. Μπορεί να του δώσω μετά από 1 ώρα, μπορεί μετά από 45 λεπτά, μπορεί μετά από 2 ώρες (όταν είναι σε βόλτα), μπορεί και μετά από μισή ώρα.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσω να σημειώνω, να κρατάω ημερολόγιο με τα γεύματά του. Αφού όταν μας ρωτάν πόσα γεύματα κάνουμε, δεν ξέρω τί να απαντήσω. Κάνουμε ... αμέτρητα γεύματα, αλλά από λίγο κάθε φορά. Μάλλον εγώ το δημιούργησα αυτό, με το να του προσφέρω συνέχεια στήθος (κλασικά, η ανασφάλεια της μάνας.."τρώει το μωρό")? Μήπως θα έπρεπε να βάλουμε ένα προγραμματάκι, π.χ. ανά 2 ώρες (από την έναρξη του προηγούμενου γεύματος)? Μήπως θα ήταν καλύτερο και γι' αυτόν αλλά και για μένα (δε θα αγχώνομαι αν τρώει αφού θα κάνει συγκεκριμένα γεύματα)?

Τα βράδυα πάντως ξυπνάει 2 με 4 φορές και μόλις τον βάζω στήθος σταματάει. Συνήθως τρώει κατά τις 5:30 με 6 το πρωί και ξανακοιμάται. Μήπως ξυπνάει τόσο τακτικά επειδή έχει μάθει να "τσιμπάει" κάθε φορά?

 

Κανένα θηλαστικό δεν προγραμματίζεται για να τρώει συγκεκριμένες ώρες. Το προγραμμα καθιερώθηκε απο την κουλτούρα του μπουκαλιού αλλα δεν ταιριάζει στα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικα.

Δεν ειναι θέμα τσιμπιματος. Μπορει να ξυπνάει για πολλούς λόγους που ποτε δε θα μάθεις.

 

Εσυ απο ανασφάλεια προσφέρεις συχνα αλλα οπως είδες στη δική σας περίπτωση "δούλεψε". Συνήθως σε κάτι που παει καλα δεν ειναι καλο να αλλάζεις τίποτα.

 

Όταν είστε έξω σίγουρα δε ζητάει συχνα. Τα μωρα συνήθως θηλάζουν πολυ συχνα στο σπίτι και λιγότερο έξω.

 

Στην ουσια δε χρειάζεται να ξέρεις ποτε πειναει! Γιατι να πειναει; Σε κανέναν άνθρωπο δεν αρέσει να πειναει!!! Απο εκει και πέρα αν θεωρείς οτι θα σου ταιριάζει καλύτερα αυτός ο τρόπος μπορείς να αρχίσεις να προσφέρεις ανά 2 ώρες και να δεις πως θα παει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πεινάσει δεν προλαβαίνει, αφού είμαι συνέχεια μαζί του και του προσφέρω στήθος πολύ τακτικά.

Δυστυχώς όμως δεν το αδειάζει σχεδόν ποτέ. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι έχω τεράστιο στήθος και οι "αποθήκες" είναι μεγάλες, δεν ξέρω καθόλου βέβαια αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά κάνω υποθέσεις. Πάντως το στήθος αδειάζει μία στο τόσο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να πεινάσει δεν προλαβαίνει, αφού είμαι συνέχεια μαζί του και του προσφέρω στήθος πολύ τακτικά.

Δυστυχώς όμως δεν το αδειάζει σχεδόν ποτέ. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι έχω τεράστιο στήθος και οι "αποθήκες" είναι μεγάλες, δεν ξέρω καθόλου βέβαια αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά κάνω υποθέσεις. Πάντως το στήθος αδειάζει μία στο τόσο.

 

Το στήθος δεν αδειάζει και γεμίζει σαν την ουροδοχο κυστη, ειναι ένας αδενας που παράγει τη στιγμή του θηλασμου. Δεν έχει μέσα μια χ ποσότητα γάλακτος που πρέπει να βγει. Τα αιμοφορα αγγεία το κάνουν να φαινεται γεμάτο, δλδ γεμίζει με αίμα ας πούμε και παράγει γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο δεν είναι να αδειάζει το στήθος αλλά να γεμίζουν οι πάνες :)

Εφόσον το μωρό σου φαίνεται ήρεμο και ευχαριστημένο, συνέχισε αυτό που κάνεις.

Έχεις λόγο να αλλάξεις κάτι, μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα που οφείλεται σε μια τακτική.

Θηλάζεις και από τα δυο ή μόνο από το ένα στήθος κάθε φορά;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος δεν αδειάζει και γεμίζει σαν την ουροδοχο κυστη, ειναι ένας αδενας που παράγει τη στιγμή του θηλασμου. Δεν έχει μέσα μια χ ποσότητα γάλακτος που πρέπει να βγει. Τα αιμοφορα αγγεία το κάνουν να φαινεται γεμάτο, δλδ γεμίζει με αίμα ας πούμε και παράγει γάλα.

 

Ναι, το γνωρίζω αυτό, όταν λέω να "αδειάσει" εννοώ αυτό που μας συμβαίνει κάποιες φορές (λίγες), να αισθάνομαι ότι κυριολεκτικά αδειάζει το στήθος μετά από ένα καλό γεύμα. Ενώ όταν πίνει λίγο, μετά το στήθος είναι ακόμη σαν πρησμένο. Επίσης τα βράδυα, αν δεν πιει από το δεξί (αυτό που έχει φάει και την ταλαιπωρία), το πρωί όταν ξυπνάω έχω γίνει μούσκεμα (εσώρουχα, σεντόνια). Άρα κάποια στιγμή ¨γεμίζει¨" και αρχίζει και στάζει (αν δεν θηλάσει το μωρό, ή δεν βγάλουμε κάποια ποσότητα με το θήλαστρο ή με το χέρι), έτσι δεν είναι?

Ευτυχώς αυτό που λες ότι το στήθος δεν είναι "δεξαμενή" ή π.χ. "ουροδόχος κύστη" να γεμίζει και να αδειάζει και ότι το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή που θηλάζει το μωρό, το έμαθα πολύ καλά εδώ στο φόρουμ! Εμ, με τέτοιες δασκάλες, έχω μάθει τόσα πολλά, ενώ βρισκόμουν σε πλήρη άγνοια.

(πάντως ενώ έχουμε φτάσει στους 5,5 μήνες και πιστεύω απόλυτα ότι το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή, εμπειρικά θα μιλήσω, όσες φορές έβγαζα με θήλαστρο κάποιο γεύμα, ο θηλασμός μετά δεν ικανοποιούσε το μπέμπη, όσο τις φορές που απλά θήλαζε όλη μέρα, χωρίς να επέμβω με θήλαστρο. Ή θα πεινούσε, ή θα δυσανασχετούσε, πάντως κάτι συνέβαινε. Ακόμη και τώρα, αν βγάλω γάλα επειδή π.χ. θα λείψω το πρωί, το μεσημέρι και μετά οι θηλασμοί είναι "κάπως". Και εγώ νιώθω ότι δεν υπάρχει γάλα, αλλά και στο μωρό βλέπω μια σχετική γκρίνια. Συμπέρασμα..μακρυά από τα θήλαστρα!! Τον τελευταίο καιρό που δεν χρησιμοποιούμε θήλαστρο -αφού το στήθος σχεδόν θεραπεύτηκε- ο θηλασμός είναι τέλειος. Επιτέλους μπορώ να το πω και γω αυτό! Αξίζει! Sorry που ξέφυγα από το θέμα).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο δεν είναι να αδειάζει το στήθος αλλά να γεμίζουν οι πάνες :)

Εφόσον το μωρό σου φαίνεται ήρεμο και ευχαριστημένο, συνέχισε αυτό που κάνεις.

Έχεις λόγο να αλλάξεις κάτι, μόνο αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα που οφείλεται σε μια τακτική.

Θηλάζεις και από τα δυο ή μόνο από το ένα στήθος κάθε φορά;

 

Από το ένα. Κάποιες φορές θα φάει βέβαια και από τα 2, συνήθως όταν τρώει από το αριστερό (το οποίο δεν πολυχρησιμοποιεί), αν τον συνεχίσω με το δεξί (το οποίο λατρεύει), θα συνεχίσει να τρώει μερικές φορές. Γενικά του αρέσει περισσότρο να ξαπλώνει από τη δεξιά μεριά (θηλάζει στο μαξιλάρι θηλασμού πάντα).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το ένα. Κάποιες φορές θα φάει βέβαια και από τα 2, συνήθως όταν τρώει από το αριστερό (το οποίο δεν πολυχρησιμοποιεί), αν τον συνεχίσω με το δεξί (το οποίο λατρεύει), θα συνεχίσει να τρώει μερικές φορές. Γενικά του αρέσει περισσότρο να ξαπλώνει από τη δεξιά μεριά (θηλάζει στο μαξιλάρι θηλασμού πάντα).

 

Του αρέσει να ξαπλώνει απο την δεξιά μεριά ε; Απο την αριστερή δείχνει δυσφορία, ενόχληση ή πόνο;

Σε κάποιες περιπτώσεις η προτίμηση του ενός στηθους μπορεί να οφείλεται σε οργανικό πρόβλημα πχ ωτιτιδα, μετατόπιση κάποιου σπονδυλου, σπασμένη κλείδα, ένταση σε κάποιο σημείου στο λαιμό κτλ.

 

Θα μπορούσες να δοκιμασεις κάτι: ετσι οπως ειναι ξαπλωμένο το μωρο στο μαξιλάρι θηλασμου απο τη δεξιά μερια και θηλαζει απο το αγαπημένο του στήθος, μόλις ενεργοποιηθεί το let down και κατέβει το γάλα να βάλεις το μωρο στο αριστερο στήθος χωρις να το αλλάξεις μερια απλα τσουλωντας το ξαπλωμένο πάνω στο μαξιλάρι θηλασμου.

 

Το αριστερο στήθος έχει μειωμένη παραγωγη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω αυτό, όταν λέω να "αδειάσει" εννοώ αυτό που μας συμβαίνει κάποιες φορές (λίγες), να αισθάνομαι ότι κυριολεκτικά αδειάζει το στήθος μετά από ένα καλό γεύμα. Ενώ όταν πίνει λίγο, μετά το στήθος είναι ακόμη σαν πρησμένο. Επίσης τα βράδυα, αν δεν πιει από το δεξί (αυτό που έχει φάει και την ταλαιπωρία), το πρωί όταν ξυπνάω έχω γίνει μούσκεμα (εσώρουχα, σεντόνια). Άρα κάποια στιγμή ¨γεμίζει¨" και αρχίζει και στάζει (αν δεν θηλάσει το μωρό, ή δεν βγάλουμε κάποια ποσότητα με το θήλαστρο ή με το χέρι), έτσι δεν είναι?

Ευτυχώς αυτό που λες ότι το στήθος δεν είναι "δεξαμενή" ή π.χ. "ουροδόχος κύστη" να γεμίζει και να αδειάζει και ότι το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή που θηλάζει το μωρό, το έμαθα πολύ καλά εδώ στο φόρουμ! Εμ, με τέτοιες δασκάλες, έχω μάθει τόσα πολλά, ενώ βρισκόμουν σε πλήρη άγνοια.

(πάντως ενώ έχουμε φτάσει στους 5,5 μήνες και πιστεύω απόλυτα ότι το γάλα παράγεται εκείνη τη στιγμή, εμπειρικά θα μιλήσω, όσες φορές έβγαζα με θήλαστρο κάποιο γεύμα, ο θηλασμός μετά δεν ικανοποιούσε το μπέμπη, όσο τις φορές που απλά θήλαζε όλη μέρα, χωρίς να επέμβω με θήλαστρο. Ή θα πεινούσε, ή θα δυσανασχετούσε, πάντως κάτι συνέβαινε. Ακόμη και τώρα, αν βγάλω γάλα επειδή π.χ. θα λείψω το πρωί, το μεσημέρι και μετά οι θηλασμοί είναι "κάπως". Και εγώ νιώθω ότι δεν υπάρχει γάλα, αλλά και στο μωρό βλέπω μια σχετική γκρίνια. Συμπέρασμα..μακρυά από τα θήλαστρα!! Τον τελευταίο καιρό που δεν χρησιμοποιούμε θήλαστρο -αφού το στήθος σχεδόν θεραπεύτηκε- ο θηλασμός είναι τέλειος. Επιτέλους μπορώ να το πω και γω αυτό! Αξίζει! Sorry που ξέφυγα από το θέμα).

 

Το γάλα αρχίζει και τρέχει όχι γιατι έχει φουλαρει το στήθος, απλα γιατι τα αιμοφορα αγγεία πιέζουν τους γαλακτοφορους αδένες. Γενικά το στήθος μπορει να αποθηκευσει ελάχιστα μλ.

Με το θηλαστρο μειώνεται η ροη αν το μωρο θηλασει σχετικά σύντομα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Του αρέσει να ξαπλώνει απο την δεξιά μεριά ε; Απο την αριστερή δείχνει δυσφορία, ενόχληση ή πόνο;

Σε κάποιες περιπτώσεις η προτίμηση του ενός στηθους μπορεί να οφείλεται σε οργανικό πρόβλημα πχ ωτιτιδα, μετατόπιση κάποιου σπονδυλου, σπασμένη κλείδα, ένταση σε κάποιο σημείου στο λαιμό κτλ.

 

Θα μπορούσες να δοκιμασεις κάτι: ετσι οπως ειναι ξαπλωμένο το μωρο στο μαξιλάρι θηλασμου απο τη δεξιά μερια και θηλαζει απο το αγαπημένο του στήθος, μόλις ενεργοποιηθεί το let down και κατέβει το γάλα να βάλεις το μωρο στο αριστερο στήθος χωρις να το αλλάξεις μερια απλα τσουλωντας το ξαπλωμένο πάνω στο μαξιλάρι θηλασμου.

 

Το αριστερο στήθος έχει μειωμένη παραγωγη;

 

Nαι, έχει μειωμένη παραγωγή, γι' αυτό μάλλον το πουλάκι μου προτιμά το δεξί. Πλέον τα βραδυα όταν ξυπναει από τον ύπνο για να θηλάσι, τον βάζω στο αριστερό για να το ενισχύσουμε. Θα δοκιμάσω και αυτο με το μαξιλάρι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Το ίδιο θέμα έχω και γω. Αφού περάσαμε πολλά (αλλά πάρα πολλά λέμε!) και τα κατεφέραμε με πείσμα κια υπομονή και ενώ όλα πάνε καλά, δεν μπορώ πλέον να καταλάβω πότε πεινάει. Είναι 5 μηνών, βάρος 7.650, μια χαρά δηλαδή. Αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένα γεύματα. Τον βάζω πολύ συχνά στήθος και δε θέλει, γυρνάει από την άλλη. Δεν τον αφήνω 3 ώρες χωρίς γεύμα με τίποτα. Μπορεί να του δώσω μετά από 1 ώρα, μπορεί μετά από 45 λεπτά, μπορεί μετά από 2 ώρες (όταν είναι σε βόλτα), μπορεί και μετά από μισή ώρα.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσω να σημειώνω, να κρατάω ημερολόγιο με τα γεύματά του. Αφού όταν μας ρωτάν πόσα γεύματα κάνουμε, δεν ξέρω τί να απαντήσω. Κάνουμε ... αμέτρητα γεύματα, αλλά από λίγο κάθε φορά. Μάλλον εγώ το δημιούργησα αυτό, με το να του προσφέρω συνέχεια στήθος (κλασικά, η ανασφάλεια της μάνας.."τρώει το μωρό")? Μήπως θα έπρεπε να βάλουμε ένα προγραμματάκι, π.χ. ανά 2 ώρες (από την έναρξη του προηγούμενου γεύματος)? Μήπως θα ήταν καλύτερο και γι' αυτόν αλλά και για μένα (δε θα αγχώνομαι αν τρώει αφού θα κάνει συγκεκριμένα γεύματα)?

Τα βράδυα πάντως ξυπνάει 2 με 4 φορές και μόλις τον βάζω στήθος σταματάει. Συνήθως τρώει κατά τις 5:30 με 6 το πρωί και ξανακοιμάται. Μήπως ξυπνάει τόσο τακτικά επειδή έχει μάθει να "τσιμπάει" κάθε φορά?

 

 

 

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εντάξει δεν με πειράζει μέσα στην ημέρα αλλά έχω κουραστεί να σηκώνομαι 3-4 φορές τη νύχτα και θέλω σιγά σιγά να το αριαώσω. Επίσης θέλω να κοιμάται και χωρίς το στήθος και δεν ξέρω πότε θα το καταφέρουμε αυτό με τους ρυθμούς αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...