Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Διαβάζω πάρα πολύ καιρό το φόρουμ και είπα να βάλω και εγώ ένα ερώτημα μου.

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου που είναι 4,5 μηνών 5 φορές τη μέρα και άλλες μια δυο τη νυχτα.τον τελευταίο καιρό δίνω στήθος και γεύμα.Αυτό όμως σημαίνει οτι από το κάθε στήθος το δίνω ανα 5 περίπου ώρες μες τη μέρα ενω το βράδυ καθυστερώ πολύ περισσότερο.έτσι μες τη νυχτα το στήθος μου πρήζεται πολύ και το μωρό καμιά φορά πνίγεται.επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό να καθυστερώ να θηλάσω από το κάθε στήθος τοσες ώρες για την παραγωγή μου.πάντως τα κακα του με αυτο τον τρόπο είναι μουσταρδί.

τι σήμαινει το τόσο πρησμένο στήθος???μείωση παραγωγής???

 

αν δίνω και τα δυο στηθη δυστυχώς πολλές φορές ειναι πράσινα αλλα δεν μου πρήζεται το στήθος(καλό για εμένα).για την παραγωγή επίσης είναι καλύτερο η όχι?

σε ένα μήνα ξεκινάμε και στερεες.μήπως πρεπει να δίνω 2 στήθη και γευμα και τώρα και τότε για την παραγωγή μου?και με τα πρασινα κακα τι κάνω τότε?

Αν μπορεί να μου απαντήσει και η Αγλαια θα το εκτιμούσα απεριόριστα...

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας.Διαβάζω πάρα πολύ καιρό το φόρουμ και είπα να βάλω και εγώ ένα ερώτημα μου.

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου που είναι 4,5 μηνών 5 φορές τη μέρα και άλλες μια δυο τη νυχτα.τον τελευταίο καιρό δίνω στήθος και γεύμα.Αυτό όμως σημαίνει οτι από το κάθε στήθος το δίνω ανα 5 περίπου ώρες μες τη μέρα ενω το βράδυ καθυστερώ πολύ περισσότερο.έτσι μες τη νυχτα το στήθος μου πρήζεται πολύ και το μωρό καμιά φορά πνίγεται.επίσης δεν ξέρω αν είναι καλό να καθυστερώ να θηλάσω από το κάθε στήθος τοσες ώρες για την παραγωγή μου.πάντως τα κακα του με αυτο τον τρόπο είναι μουσταρδί.

τι σήμαινει το τόσο πρησμένο στήθος???μείωση παραγωγής???

 

αν δίνω και τα δυο στηθη δυστυχώς πολλές φορές ειναι πράσινα αλλα δεν μου πρήζεται το στήθος(καλό για εμένα).για την παραγωγή επίσης είναι καλύτερο η όχι?

σε ένα μήνα ξεκινάμε και στερεες.μήπως πρεπει να δίνω 2 στήθη και γευμα και τώρα και τότε για την παραγωγή μου?και με τα πρασινα κακα τι κάνω τότε?

Αν μπορεί να μου απαντήσει και η Αγλαια θα το εκτιμούσα απεριόριστα...

 

Κατ' αρχήν το ερώτημα είναι αν το μωρό είναι ευχαριστημένο με τόσο λίγα γεύματα. Δηλαδή, το μωρό ζητάει να θηλάσει (με το "ζητάει" εννοούμε τα πρώτα σημάδια πείνας και όχι το κλάμα που θεωρείται ύστατο σημάδι πείνας) στις 5 ώρες ή αν εσύ το οδηγείς σε κάποιο πρόγραμμα. Αν πραγματικά το έχει ρυθμίσει έτσι το μωρό ΚΑΙ το βάρος του και ο ρυθμός πρόσληψης είναι καλά ΟΚ.

 

Αν το έχεις κάνει εσύ, τότε ίσως να υπάρχει πρόβλημα στο παιδί ή αργότερα στο μέλλον του θηλασμού (π.χ. μπορεί το παιδί να μην παίρνει το βάρος που θα έπρεπε: π.χ. μπορεί να παίρνει ένα κιλό το μήνα αλλά να ήταν "προγραμματισμένο" να πάρει 1,5 ή και 2 κιλά το μήνα, μπορεί να αποθηλάσει νωρίτερα απ' όσο θα ήθελε το μωρό ή κι εσύ, μπορεί να στερείται το μη διατροφικό πιπίλισμα που είναι σημαντική ανάγκη για τα μωρά κλπ.) Γενικά, ο θηλασμός με πρόγραμμα δεν συστήνεται γιατί δεν είναι το "φυσιολογικό" και το αναμενόμενο από το παιδί και γιατί μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα.

 

Αν όντως λοιπόν το έχει επιλέξει το παιδί αυτό και με βάση την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι έχεις υπερπαραγωγή. Σ' αυτή την περίπτωση αυτό που κάνεις τώρα -στήθος και γεύμα- είναι πολύ σωστό, ειδικά από τη στιγμή που έτσι τα κακά του μωρού είναι μουσταρδί και όχι πράσινα (λόγω της υπερπαραγωγής).

Το ότι πρήζεται το στήθος είναι αναμενόμενο, όπως και το να πνίγεται το μωρό στις φάσεις αυτές, έως ότου ρυθμιστεί, μειωθεί δηλαδή η παραγωγή σου. Αν έχεις υπερπαραγωγή, αυτό είναι και το ζητούμενο βέβαια.

Για το στήθος: αντιμετωπίζεις το πρήξιμο -αν δυσφορείς- βγάζοντας λίγο γάλα με το χέρι, μόνο για να αποσυμφορήσεις το στήθος.

Για το μωρό: το θηλάζεις λίγο πιο όρθιο ή/και βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι στην αρχή για να μην πνίγεται.

 

Γενικά, δεν χρειάζεται να δίνουμε και τα δύο στήθη εκτός κι αν το θέλει το παιδί. Αν έχουμε υπερπαραγωγή, δεν πρέπει να δίνουμε και τα δύο στήθη, προκειμένου η παραγωγή να ρυθμιστεί-μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

όχι καλέ δεν τρώει ανά 5 ώρες.Προς Θεού.5 ώρες εννοώ οτι παιρνάνε αφού πχ στη 13.00 τρώει απο το αριστερό στις 15.30 απο το δεξί και στις 18.00 απο το αριστερο πάλι.άρα 5 ώρες για να ξαναφάει από το ίδιο στήθος...7 γεύματα κάνει το 24 ωρο περίπου.5 την μέρα και αλλα 2 το βράδυ.

 

κάπου διάβασα οτι το στήθος δεν πρέπει να δείχνει γεμάτο.φουσκωμένο.μπορεί να οδηγησει σε μαστιτιδες και μειωση της παραγωγης...

ξέρεις κανεις κάτι?

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

όχι καλέ δεν τρώει ανά 5 ώρες.Προς Θεού.5 ώρες εννοώ οτι παιρνάνε αφού πχ στη 13.00 τρώει απο το αριστερό στις 15.30 απο το δεξί και στις 18.00 απο το αριστερο πάλι.άρα 5 ώρες για να ξαναφάει από το ίδιο στήθος...7 γεύματα κάνει το 24 ωρο περίπου.5 την μέρα και αλλα 2 το βράδυ.

 

κάπου διάβασα οτι το στήθος δεν πρέπει να δείχνει γεμάτο.φουσκωμένο.μπορεί να οδηγησει σε μαστιτιδες και μειωση της παραγωγης...

ξέρεις κανεις κάτι?

 

Κι εγω θηλάζω γεύμα-στήθος για τον ίδιο λόγο με σένα! Όταν θήλαζα κι απο τα δυο είχαμε υπερπαραγωγή.

Κι εμένα είναι πιο φουσκωμένο όταν περνούν κάποιες ωρες.

Πλέον δύσκολο να πάθεις μαστιτιδα απο αυτόν τον λόγο. Γιατι ανησυχείς για μείωση παραγωγής; Το στήθος έχει προσαρμοστεί να παράγει ο,τι χρειάζεται το μωρο και μάλιστα εσένα παράγει και λίγο περισσότερο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι όσον αφορά τις στερεές κι εγω ανησυχουσα αλλα τελικά η μικρη θηλάζει πολυ συχνά! όταν ξεκινήσετε μπορείς να δοκιμασεις και απο τα δυο και θα δεις πως θα παει. Όσο περνάει ο καιρός το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο οπότε απομακρύνει περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο και φτάνει στο λιπαρά γάλα. Οπότε μπορει να μην έχετε πράσινα κακά κτλ. Όμως μπορει να μην χρειαστεί να αλλάξεις και τίποτα και να μείνετε έτσι! Μπορει το μωρο να θηλαζει πολυ συχνα ή μπορει να μην πρηζεσαι! Πλέον θεωρώ πάρα πολυ βολικό τροπο το στήθος-γεύμα και όσο περνάει ο καιρός το πρηξιμο δεν υπάρχει ακόμα και να περάσουν οι ωρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις στερεες θα δινω κ γάλα μου.εσυ πως το κάνεις;

επίσης τι χρωμα εχουν τωρα τα κακά του μωρου σου;

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...