Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ Β


Recommended Posts

γεια σας και από εμένα!!θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται για το στρεπτόκοκκο?είμαι 35 βδομάδων και κάτι ημέρες και ο γιατρός μου είπε να κάνω εξετάσεις για στρετπόκοκκο β.κολπικα σε μικροβιολόγο.το αποτέλεσμα θετικό.μου έδωσε αντιβίωση για 8 ημέρες αλλά εγώ εχω αγχωθεί πάρα πολύ.έχει τύχει σε καμία αλλη κοπέλα??:-(

3FZKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο το μωρακι σου:D.Κι εγω καπου στις ιδιες εβδομαδες ειχα στρεπτοκοκκο αλλα με μια αντιβιωση εφυγε αμεσως και ολα καλα.Δεν ειναι επικινδυνο κατα την εγκυμοσυνη απλα πρεπει να περασει για να γεννησεις φυσιολογικα διαφορετικα περναει στο μωρο.Μην αγχωνεσαι,με την αντιβιωση θα περασει και ολα θα πανε καλα......

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κοριτσια τη βοηθεια σας.ειμαι 9 εβδομαδω εγκυος κ ο γιατρος μου οταν του ανεφερα οτι στην αρχη της προηγουμενης εγκυμοσυνης ειχα στρεπτοκοκκο μου ειπε οτι μολις μπω στο 9ο θα παρω αντιβιωση.Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πηρα αντιβιωση στο 2ο τριμηνο κ εφυγε ο στρεπτοκοκκοσ κ μετα εκανα καλλιεργιες στον 9ο μηνα νγηκαν αρνητικεσ κ δεν ξαναπηρα αντιβιωση.Τωρα αλλαξα γιατρο (δυστυχως λογω μετακομισης ) κ ο νεοσ μου λεει οτι πρεπει να παρω ανεξαρτητα απο το αν εχω η όχι τωρα.Γιατι λεει αν το εχεισ μια φορα το εχεισ παντα.η καλλιεργεια που εκανα για στρεπτοκοκκο ειναιαρνητικη.εχω προβληματιστει παρα πολυ.Καμια με εμπειρια απο στρεπτοκοκκο της ειπαν σε 2ο μωρο το ιδιο πραγμα.Να παρω ετσι στο ασχετο αντιβιωση με αρνητικεσ καλλιεργειεσ μου κακοφαινεται.Απ΄την άλλη πως να τον αγνοησω.και εδω που μενω σωθηκες απο γαιτρουσ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμενα μου βρηκε αλλα μου ειπε οτι θα παρω αντιβιωση πριν τον τοκετο και οχι πιο πριν. Ειμαι τωρα στην 30 εβδομαδα, προβληματιζομαι λιγο γιατι απ΄οτι ξερω ενδοφλεβια χρειαζεται περιπου τεσσερις ωρες για να δρασει το φαρμακο, κι αν γεννησω πιο γρηγορα; Ειναι δευτερο παιδακι και πραγματικα πρεπει να ειμαι απο τις λιγες γυναικες που ευχονται να κρατησει παραπανω η γεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου βρηκε αλλα μου ειπε οτι θα παρω αντιβιωση πριν τον τοκετο και οχι πιο πριν. Ειμαι τωρα στην 30 εβδομαδα, προβληματιζομαι λιγο γιατι απ΄οτι ξερω ενδοφλεβια χρειαζεται περιπου τεσσερις ωρες για να δρασει το φαρμακο, κι αν γεννησω πιο γρηγορα; Ειναι δευτερο παιδακι και πραγματικα πρεπει να ειμαι απο τις λιγες γυναικες που ευχονται να κρατησει παραπανω η γεννα.

 

Καλησπέρα,

 

Εάν δεν προλάβετε να πάρετε την ενδοφλέβια αντιβίωση τουλάχιστον 4 ώρες πριν γεννήσετε τότε οι Νεογνολόγοι θα παρακολουθήσουν το μωρό για 48 ώρες ελέγχοντας για σημάδια πιθανής λοίμωξης. Σε κάποιες περιπτώσεις θα δώσουν και αντιβίωση προληπτικά στο νεογνό αν και αυτό εξαρτάται από το πρωτόκολλο που ακολουθείται στη Μονάδα Νεογνών του συγκεκριμένου μαιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις. Ειναι κατι που συμβαινει συχνα..σε εμενα ετυχε στην 36η εβδ και πηρα αντιβιωση πριν γεννησω για μια εβδομαδα.Απλα δεν πρεπει να το εχεις κατα τον τοκετο. με το καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα... Εγώ σήμερα κλείνω τη 38η βδομάδα και πριν 3 μέρες έμαθα πως έχω στρεπτόκοκκο Β ενώ όταν είχαμε κάνει έλεγχο κάπου στο 3ο μήνα της εγκυμοσύνης δεν είχα τίποτα... Εγώ ξεκίνησα αντιβίωση ήδη και ευελπιστώ να πάρω όλο το μήνα μπας και προλάβω και πολεμήσω το μικρόβιο. Βέβαια ο γιατρός μου, μου είπε πως ούτως ή άλλως θα πάρω αντιβίωση και κατά το τοκετό. εγώ παρόλα αυτά έχω αρχίσει και σκέφτομαι τη καισαρική. Αν κάνω καισαρική το μωρό κινδυνεύει από το στρεπτόκοκκο;;; και η άλλη απορία που έχω είναι αυτή τη στιγμή το μωρό κινδυνεύει από το στρεπτόκοκκο ή κινδυνεύει να κολλήσει μόνο κατά τον τοκετό;;;

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρίσκομαι στην 34η εβδομάδα και μου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος ελαφρώς θετικό! Ο γιατρός έκρινε πως πρέπει να πάρω αντιβίωση για 8 μερες και είπε πως θα κάνουμε ενδοφλέβια ένεση πριν τον τοκετό! Δεν θα επαναλάβω την εξέταση γιατί ακόμη κι αν βγει αρνητικό, δεν μας διασφαλίζει ότι εξαφανίστηκε γιατί είναι ένα δύσκολο ανιχνεύσιμο μικρόβιο! Αγχώνομαι πολύ! Οσα κορίτσια έκαναν ενοφλέβια αντιβίωση πριν τον τοκετό ας μου πουν τι πρέπει να προσέξω, γιατί κάτι διαβασα για αναμονή ενός 4ωρου, κάτι που δεν ανέφερε καθόλου ο γιατρός μου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα ενδοφλέβια αντιβίωση λίγο πρίν τον τοκετό, που σημαίνει οτι έπρεπε να δράσει πρώτα για τουλάχιστον 4 ώρες πρίν γεννήσω, αλλιώς το μικρόβιο περνούσε στο νεογνό λόγω φυσιολογικού τοκετού!

Γι'αυτό και μ'έβαλε με πρόκληση να είμαστε σίγουροι οτι θα προλάβουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Μιννι! Εμένα δεν μου είπε τίποτα σχετικό ο γιατρός! Είπε πως μόλις με πιάσουν πόνοι, πάω στο νοσοκομείο και από εκεί θα τον ειδοποιήσουν να έρθει! Θα τον ξαναρωτήσω την επόμενη φορά τι ακριβώς πρέπει να γίνει!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 34η εβδομάδα και μου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος ελαφρώς θετικό! Ο γιατρός έκρινε πως πρέπει να πάρω αντιβίωση για 8 μερες και είπε πως θα κάνουμε ενδοφλέβια ένεση πριν τον τοκετό! Δεν θα επαναλάβω την εξέταση γιατί ακόμη κι αν βγει αρνητικό, δεν μας διασφαλίζει ότι εξαφανίστηκε γιατί είναι ένα δύσκολο ανιχνεύσιμο μικρόβιο! Αγχώνομαι πολύ! Οσα κορίτσια έκαναν ενοφλέβια αντιβίωση πριν τον τοκετό ας μου πουν τι πρέπει να προσέξω, γιατί κάτι διαβασα για αναμονή ενός 4ωρου, κάτι που δεν ανέφερε καθόλου ο γιατρός μου!

 

Η αντιβίωση από το στόμα σε αυτή τη φάση δεν έχει αποδειχτεί ότι βοηθά και η διεθνής πρακτική είναι να δίνεται μόνο αντιβίωση ενδοφλέβια κατά τον τοκετό. Αυτή η μέθοδος είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στο να προλαμβάνει τη λοίμωξη του εμβρύου, γι'αυτό μην ανησυχείτε. Εάν από τη χορήγηση της αντιβίωσης μέχρι τον τοκετό έχουν περάσει λιγότερο από 4 ώρες τότε χορηγείται προληπτικά και στο νεογνό ενδοφλέβια αντιβίωση για 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...