Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ....ΠΩΣ ΝΑ ΠΛΥΝΕΙ ΔΟΝΤΙΑ;

Recommended Posts

Δεν ξερω αν συμβαινει και σ'αλλο παιδακι....η δικια μου (2,5 χρονων) δεν ξερει πως να φτυνει...της δειχνω της ξαναδειχνω αλλα δεν τα καταφερνει....ετσι οταν επιχειρησα να βαλλω οδοντοκρεμα να πλυνει τα δοντια της την καταπιε...κι επειδη της ελεγα ισως με λιγο εντονο υφος ''φτυστο παιδι μου,μην το καταπινεις'' το πηρε στραβα και τωρα δε θελει να ξαναπλυνει τα δοντια της...φοβαται,επειδη δεν ξερει πως να το κανει φανταζομαι!!!

εχετε καμια ιδεα πως να της μαθω να φτυνει;;;;;

Διαφημίσεις

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί χρειάζεται να φτύσει? Αν ξέρει να κάνει μπούκωμα με το νερό μετά αμα έχει το κεφαλάκι σκυμμένο και το στόμα ανοιχτό το νερό με την οδοντόπαστα θα βγεί.

Θα λερώνεται στην αρχή ίσως αλλά κάποια στιγμή θα φτύσει.

Εγώ βασικά και δεν φτύνω ποτέ, δεν έχω μάθει έτσι, και δεν ξέρω να κάνω και γαργάρες.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Δεν ξερω αν συμβαινει και σ'αλλο παιδακι....η δικια μου (2,5 χρονων) δεν ξερει πως να φτυνει...της δειχνω της ξαναδειχνω αλλα δεν τα καταφερνει....ετσι οταν επιχειρησα να βαλλω οδοντοκρεμα να πλυνει τα δοντια της την καταπιε...κι επειδη της ελεγα ισως με λιγο εντονο υφος ''φτυστο παιδι μου,μην το καταπινεις'' το πηρε στραβα και τωρα δε θελει να ξαναπλυνει τα δοντια της...φοβαται,επειδη δεν ξερει πως να το κανει φανταζομαι!!!

O δικός μου, 3ων και κάτι, ακόμα δε φτύνει την οδοντόκρεμα! Του λεω πάντα "φτύστο" αλλά αυτός το καταπίνει. Πάντως δόντια πλένουμε καθε μέρα,απλά του έχω πάρει μια φυτική οδοντόκρεμα για παιδιά και βάζω μικρή ποσότητα.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος να τη φοβίζεις. Θα της το λες κάθε φορά, αλλά μη τη φοβίσεις οτι θα πάθει κάτι αν το καταπιεί.

εχει πολυ πλακα!!!κι εμεις αυτο προσπαθουμε να μαθουμε!!!γελάω πολυ.συνηθως καταπινει την οδοντοκρεμα και φτύνει....η καλυτερη στιγμή της ημέρας!!!αλλα θα μαθουν που θα πάει??

Εμενα ο δικος μου ειναι 5μιση και τωρα καταφερε να κανει σωστα την διαδικασια...βαζω νερο κανω μπουκωμα και φτυνω....και εσυ θες στα 2 να φτυσει.?!!!λιγο δυσκολο.Λοιπον γι'αυτο υπαρχουν και οι οδοντοκρεμες που λενε τις ηλικιες,γιατι ξερουν οτι τα μικρα τις καταπινουν.Θα βαζεις λιγο στην βουρτα,ωστε και να καταπιει να εχει λιγη ποσοτητα,καντω εσυ πολλες φορες για να το βλεπει και προσπαθησε να εχεις υπομονει γιατι θα το παρει στραβα και δεν θα το κανει ποτε.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Διαφημίσεις

O δικός μου, 3ων και κάτι, ακόμα δε φτύνει την οδοντόκρεμα! Του λεω πάντα "φτύστο" αλλά αυτός το καταπίνει. Πάντως δόντια πλένουμε καθε μέρα,απλά του έχω πάρει μια φυτική οδοντόκρεμα για παιδιά και βάζω μικρή ποσότητα.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος να τη φοβίζεις. Θα της το λες κάθε φορά, αλλά μη τη φοβίσεις οτι θα πάθει κάτι αν το καταπιεί.

Έτσι είναι. Ο μικρός στα 4 έμαθε να φτύνει. Τα δοντάκια όμως τα πλέναμε με φυτική οδοντόκρεμα από το φαρμακείο. Απ' ότι μου χε πει η φαρμακοποιός δεν υπήρχε πρόβλημα και να την κατάπινε. Μιλάμε όμως για μικρή ποσότητα.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Eγώ πάλι της δίνω την οδοντόβουρτσα μόνο για να μάθει την κίνηση. Δεν βάζω οδοντόκρεμα αλλα την βρέχω μόνο με νερό. Στην ηλικία που είναι με ενδιαφέρει περισσότερο να της γίνει συνήθεια. Ετρσι κι αλλιώς τα δοντάκια αυτά θα πέσουν.

Eγώ πάλι της δίνω την οδοντόβουρτσα μόνο για να μάθει την κίνηση. Δεν βάζω οδοντόκρεμα αλλα την βρέχω μόνο με νερό. Στην ηλικία που είναι με ενδιαφέρει περισσότερο να της γίνει συνήθεια. Ετρσι κι αλλιώς τα δοντάκια αυτά θα πέσουν.

Σωστο και αυτο αλλα καλα θα ειναι να της βαλεις λιγη γιατι αν συνηθησει ετσι μετα μπορει να αντιδρασει στην κρεμα και να μην της αρεσει αυτο!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Και εμεις μονο με νερακι τα πλενουμε για να μαθει την ρουτινα (27 μηνων).Το κανουμε σαν παιχνιδακι και τρεχει πρωτος οταν πω παμε για δοντια.

Εχουμε ενα κυπελακι με νερο βουταει την βουρτσα και τριβει..ξανα και ξανα και ξανα...του βαζω και μια πετσετουλα στο λαιμο για να μην βρεχετε....Οταν βαρεθω να περιμενω τον σηκωνω να βλεπει στον καθρεφτη και του τα τριβω και εγω λιγο, μετα αδειαζει το κυπελακι σκουπιζετε στην πετσετουλα και τρεχει να τα δειξει στον μπαμπα....

Ο μεγαλος εφτυνε χωρις να του μαθω...ετουτος θελει λιγο σπρωξιμο ακομα...θα μαθει που θα παει !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Διαφημίσεις

Εγώ παιρνω μία οδοντόκρεμα της Frezyderm και τρελένεται για τη γεύση της. Θέλει κ αλλο κ άλλο!!! Τα μισά τα καταπίνει, τα μισά τα φτύνει με τη μέθοδο μπρρρρ :) Η γιατρός μου είπε πως δεν πειράζει που την καταπίνει αφού είναι για αυτή την ηλικία η οδοντόκρεμα. Κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι πως τα δοντάκια στα παιδιά δεν τα πλένουμε μόνο για να τους γίνει συνήθεια αλλά (ο οδοντίατρος τα λέει αυτα) για να μην εμφανίζουν πρόωρη τερηδόνα. Η οποία πάει και κάθεται στα ούλα και μετά δημιουργεί ουλίτιδες κλπ ασθένειες των δοντιών. Ειδικά σε παιδιά που καταναλώνουν γλυκά έχω ακούσει για πρόωρα φραγίσματα!!

Εμένα μου είχε συστήσει η παιδίατρος μία οδοντόκρεμα (από φαρμακείο) η οποία μπορεί να καταποθεί άνετα, μέχρι να μάθει το παιδί να φθύνει. Νομίζω λέγεται zendium

εχω δυο μπουμπουκακια

στειλτη παιδικο κ θα δεις για ποτε θα μαθει να φτυνει:-P

καντο με νερο τον πρωτο καιρο..εμεις ακομα με νερο τα πλενουμε παντως, σημασια εχει το καλο βουρτσισμα..

παντως εμενα ο παιδοδοντιατρος μου ειπε οτι τα περισσοτερα παιδακια γυρω στα 5 με 6 καταφερνουν να φτυσουν την οδοντοκρεμα αποτελεσματικα. Εγω τους βαζω απο το πρωτο δοντι κατα τις οδηγιες των παιδοδοντιατρων και δεν επαθαν ποτε τιποτα, θα της το λες απλως να το κανει, πλυνε κι εσυ τα δικα σου εκεινη την ωρα, αλλα μην περιμενεις οτι θα γινει. ισως το κανει σαν κινηση. Η δικια μου πχ καταπινε και μετα "εφτυνε" :lol::lol:

Νομιζω την τρομαξες, ξεχασε το φτυσιμο για λιγο, ας συνηθισει πρωτα την οδοντοκρεμα (απ'ο,τι καταλαβα μεχρι τωρα δε χρησιμοποιουσες, ετσι; Ειναι κι αυτη μια μεγαλη αλλαγη για το παιδι) και το φτυσιμο θα ερθει μονο του.

Μηπως δεν της αρεσε η γευση και δε θελει να τα πλυνει τωρα; Βασικο τωρα ειναι να ξεπερασετε αυτο....

αχ ασε το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ο μικρος μολης εκλεισε τα δυο κ θελει να καθαριζει τα δοντια του συνεχεια αλλα δεν ξερει να φτυνει μονο πινει νερακι κ τα καταπινει ολα κ οχι τιποτα αλλο χρησιμοποιει κ την δικια μας οδοντοκρεμα:? ξερετε αν κανει να καταναλωθει σε μικρες ποσοστιτες??επειδη του βαζω μια σταλιτσα...για να μν μου παθει τιποτα,,,

Διαφημίσεις

αχ ασε το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ο μικρος μολης εκλεισε τα δυο κ θελει να καθαριζει τα δοντια του συνεχεια αλλα δεν ξερει να φτυνει μονο πινει νερακι κ τα καταπινει ολα κ οχι τιποτα αλλο χρησιμοποιει κ την δικια μας οδοντοκρεμα:? ξερετε αν κανει να καταναλωθει σε μικρες ποσοστιτες??επειδη του βαζω μια σταλιτσα...για να μν μου παθει τιποτα,,,

δε θα παθει τιποτα σε μικρες ποσοτητες, το προβλημα ειναι το φθοριο, θα επρεπε να χρησιμοποιει μια οδοντοκρεμα των 500 τωρα και των 1000 οταν γινει τρια, και η δικια σας ειναι των 1500. ΤΟ φθοριο ειναι απαραιτητο γιατα δοντακια τους σε συγκεκριμενες ποσοτητες, οι οδοντοκρεμες των ενηλικων μπορει να βλαψουν τα πρωτα δοντια

Κι ο μικρουλης μου,2μιση χρονων,δεν ξερει να καταπινει..........

Βουρτσιζουμε ποτε με σκετο νερο ποτε με μια παιδικη οδοντοκρεμα.

Παντως του αρεσει πολυυυ να πλενει τα δοντακια του....ευτυχως δλδ.

Αφηστε που πολλες φορες κοιμαται παρεα με την οδοντοβουρτσα, το μεσημερι...:lol::lol::lol:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Εμένα μου είχε συστήσει η παιδίατρος μία οδοντόκρεμα (από φαρμακείο) η οποία μπορεί να καταποθεί άνετα, μέχρι να μάθει το παιδί να φθύνει. Νομίζω λέγεται zendium

αχ για πες απο ποια ηλικια κανει αυτη η οδοντοκρεμα, γιατι στα σουπερ μαρκετ βρισκω απο 5-6 ετων κ πανω.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

αχ για πες απο ποια ηλικια κανει αυτη η οδοντοκρεμα, γιατι στα σουπερ μαρκετ βρισκω απο 5-6 ετων κ πανω.

Εγω εχω παρει απο σμ τηνTheramed Junior που ειναι απο 1-6 χρονων.

Φυσικα βαζω ελαχιστη ποσοτιτα........

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

στειλτη παιδικο κ θα δεις για ποτε θα μαθει να φτυνει:-P

καντο με νερο τον πρωτο καιρο..εμεις ακομα με νερο τα πλενουμε παντως, σημασια εχει το καλο βουρτσισμα..

Αυτο! Εμενα εμαθε και ο μικρος να φτυνει οταν εμαθε ο μεγαλος. Εγω τους τα ξεβγαζω με το χερι μου παντως..

κι εμεις ξεκινησαμε τωρα να συνεργαζετε για το πλυσιμο των δοντιων...μεχρι τωρα με το ζορι, ειναι 22 μηνων....ευτυχως που συνηθιζει γιατι το εχω αγχος...εμεις περνουμε την bioxtra βιολογικη οδοντοπαστα απο φαρμακειο...7ε η τιμη της επαθα εγκεφαλικο αλλα μολις τελειωσει θα παρω αλλη....αν την καταπιει δεν παθαινει τιποτα και του βαζω νερο με το χερι και το φτυνει αλλα λιγο....:D:D:D:D

Απ΄ ότι ξέρω:

α) τα δόντια πρέπει να πλένονται από το πρώτο κιόλας με ειδική για την κάθε ηλικία οδοντόπαστα (οδοντόπαστες ενηλίκων απαγορεύονται)

β) η ποσότητα πρέπει να είναι όσο ένα μικρό μπιζέλι πάνω στην οδοντόβουρτσα

γ) η οδοντόβουρτσα πρέπει να ανανεώνεται κάθε 3 μήνες (ισχύει κ για τους μεγάλους κανονικά)

δ) δεν πειράζει να καταπίνουν τα παιδιά την οδοντόπαστα (δεν μου αρέσει ούτε εμένα βέβαια όταν το κάνει η κόρη μου)

Η διαδικασία που εφαρμόζουμε εμείς είναι:

οδοντόπαστα μεγέθους μπιζελιού πάνω στην παιδική - ηλεκτρική οδοντόβουρτσα κ περνάμε όλες τις επιφάνειες: κάτω δόντια: μέσα - μασητικές επιφάνειες - έξω (βιτρίνα της λέω) κ μετά πάνω δόντια το ίδιο.

Της λέω "φτύσε" (για να δώσω το σύνθημα ότι εδώ φτύνουμε)

Οκ, το λέω να γίνεται συνήθεια, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να φτύσει

Επαναλαμβάνω διαδικασία με την μηχανική οδοντόβουρτσα (χειρός) με σκέτο νεράκι. Πολλές φορές την αφήνω να το κάνει μόνη της και συνεχίζω εγώ, ώστε να ξεπλυθούν και να ξανατριφτούν όλες οι επιφάνειες.

Τελειώνουμε με το δαχτυλάκι της μαμάς.

Ούτε 2 λεπτά δεν κάνουμε συνολικά.

Βασικό να ξέρετε τις κινήσεις οι ίδιες γιατί πολλοί άνθρωποι βουρτσίζουν λάθος και να λέτε τις οδηγίες την ώρα της εφαρμογής. Είναι απίστευτο πόσο εύκολα "πορώνονται" τα πιτσιρίκια και καλό είναι να μάθουν να το κάνουν από την αρχή σωστά γιατί το να ¨ξεμάθουν¨ είναι καμιά φορά δυσκολότερο από το να μάθουν κάτι από την αρχή...

s-age.png

pAfOp2.png

Απ΄ ότι ξέρω:

α) τα δόντια πρέπει να πλένονται από το πρώτο κιόλας με ειδική για την κάθε ηλικία οδοντόπαστα (οδοντόπαστες ενηλίκων απαγορεύονται)

β) η ποσότητα πρέπει να είναι όσο ένα μικρό μπιζέλι πάνω στην οδοντόβουρτσα

γ) η οδοντόβουρτσα πρέπει να ανανεώνεται κάθε 3 μήνες (ισχύει κ για τους μεγάλους κανονικά)

δ) δεν πειράζει να καταπίνουν τα παιδιά την οδοντόπαστα (δεν μου αρέσει ούτε εμένα βέβαια όταν το κάνει η κόρη μου)

Η διαδικασία που εφαρμόζουμε εμείς είναι:

οδοντόπαστα μεγέθους μπιζελιού πάνω στην παιδική - ηλεκτρική οδοντόβουρτσα κ περνάμε όλες τις επιφάνειες: κάτω δόντια: μέσα - μασητικές επιφάνειες - έξω (βιτρίνα της λέω) κ μετά πάνω δόντια το ίδιο.

Της λέω "φτύσε" (για να δώσω το σύνθημα ότι εδώ φτύνουμε)

Οκ, το λέω να γίνεται συνήθεια, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να φτύσει

Επαναλαμβάνω διαδικασία με την μηχανική οδοντόβουρτσα (χειρός) με σκέτο νεράκι. Πολλές φορές την αφήνω να το κάνει μόνη της και συνεχίζω εγώ, ώστε να ξεπλυθούν και να ξανατριφτούν όλες οι επιφάνειες.

Τελειώνουμε με το δαχτυλάκι της μαμάς.

Ούτε 2 λεπτά δεν κάνουμε συνολικά.

Βασικό να ξέρετε τις κινήσεις οι ίδιες γιατί πολλοί άνθρωποι βουρτσίζουν λάθος και να λέτε τις οδηγίες την ώρα της εφαρμογής. Είναι απίστευτο πόσο εύκολα "πορώνονται" τα πιτσιρίκια και καλό είναι να μάθουν να το κάνουν από την αρχή σωστά γιατί το να ¨ξεμάθουν¨ είναι καμιά φορά δυσκολότερο από το να μάθουν κάτι από την αρχή...

εισαι αστερι...ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα..

δεν χρειαζεται να της βαλεις οδοντοκρεμα. μπορεις καλλιστα να της τα βουρτσιζεις με νερο.

αλλα και παλι εαν θελεις οδοντοκρεμες, οι παιδικες δεν πειράζουν και αν τις καταπιουν τα παιδιά. καλο θα ειναι να βαζεις πολυ λιγη ποσοτητα.

age.png