Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πεταχτά αυτάκια

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το Νέο Έτος.:P

Θα ήθελα τα φώτα σας!Η μικρούλα μου είναι 4μισή μηνών και ενώ όταν γεννήθηκε ήταν μια χαρά τα αυτάκια της τώρα μου φαίνεται ότι πετάνε.Όταν ξαπλώνει έχω παρατηρήσει ότι τσαλακώνονται. Προσπαθώ να της τα ισιώνω αλλά γυρνάει το κεφαλάκι της δεξιά-αριστερά και πάλι τα ίδια. Μπορώ να το προλάβω αν της βάζω την ημέρα κορδέλα.Το βράδυ φοβάμαι μην της πέσει μπροστά στο στόμα της και πάθει ασφυξία.

Διαφημίσεις

Να ρωτησεις το γιατρο και να δεις τα σογια για πεταχτα αυτια... και εμενα εχουν και οι δυο. για τον μεγαλοων επεμενε η μητερα μου οτι εγταιγε καποια διαταξη που φοραγε για 4 μηνες αλλα ο μικρος δεν φορεσε τιποτα. Τελικα οσοι τους βλεπουν πλεων λενε οτι το πισω μερος του κεφαλιου τους τους θυμιζει τον παπου..

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά και ο δικός μου γεννήθηκε με "φυσιολογικά" αυτάκια και μετά μέχρι περίπου 7 μηνών μου φαινόταν ότι το ένα το δεξί ήταν αρκετά πεταχτό. φαινόταν πιο εύπλαστο από το άλλο, και ειδικά όταν θήλαζε τσαλακωνόταν πολύ. και εγώ έλεγα μεταξύ αστείου και σοβαρού ότι θα του έβαζα κορδέλα. τελικά περίπου στους 8 μήνες-μετά τα βαφτίσια του- διορθώθηκε μόνο του και τώρα 2,5 χρονών τα αυτάκια του είναι τέλεια. το είχα άγχος θυμάμαι και προσεχα πολύ πως θα τον ξαπλώνω κτλ

εδω ειμαι και γω....χρονια πολλα και απο μενα!!! εγω ειχα αυτο το αγχος απο την εγκυμοσυνη.επειδη ο μπαμπας μας εχει πεταχτα και μεγαλα αυτακια φοβηθηκα για την μπεμπα η οποια μπεμπα μας τωρα κλεινει τον 4ο μηνα.οταν γεννηθηκε ευτυχως ηταν μια χαρα και η καρδια μου πηγε στη θεση της. τωρα που μεγαλωνουμε ομως μεγαλωνουν και τα αυτάκια και πετανε!!!!!! οπως καταλαβαινεις δεν την γλιτωσαμε. την ημερα λοιπον που πηγαμε στον παιδιατρο για το εμβολιο και του εξεθεσα την αγωνια μου....γελασε με τις μεθοδους μου!αυτο κανω και γω.σκουφια κορδελες και παντα τα αυτακια μεσα. ΛΑΘΟΣ μεγαλο.δεν πετυχαινουμε τπτ . μεγαλωνοντας θα μακρυνουμε τα μαλλακια και δεν θα φαινονται δεν εχω δυστυχως κατι αλλο να μας προτεινω. ας ειναι καλα και γερα τα μωρακια μας και τα παιδακια ολου του κοσμου και ας πετανε και τα αυτακια!!!!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Διαφημίσεις

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

Ευχαριστώ πολύ με τις απαντήσεις σας. Θα δούμε πως θα πάει και μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Άν όχι, είναι κοριτσάκι και έτσι όταν τα μαλλάκια θα μακρύνουν δεν θα φαίνονται. Αν είναι έντονο το πρόβλημα μπορεί και να κάνω και πλαστική αλλά θα δούμε.

Ρούλη καλησπέρα και καλή χρονιά.

Νομίζω ότι πρέπει πρώτα να περιμένεις λίγο ακόμα πριν αποφασίσεις αν θα κάνεις πλαστική επέμβαση στην κορούλα σου. Πάντως έχει δίκιο η misspigi που λέει ότι καλό είναι να διορθώνονται τα πεταχτά αυτιά πριν πάνε τα παιδιά στο σχολείο για να αποφύγουν την κοροϊδία.

Το καλό είναι ότι η επιστήμη έχει προχωρήσει και πλέον οι επεμβάσεις αυτές θεωρούνται ρουτίνα. Μάλιστα απ' ότι διαβάζω

"Μετά από 10 ημέρες τα αυτιά ξαναβρίσκουν το χρώμα τους και αποκτούν το σχήμα τους καθώς τα οιδήματα υποχωρούν"

(Πηγή: Ωτοπλαστική)

Συνεπώς δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Μέχρι να πάει σχολείο, έχεις καιρό και αν κρίνεις ότι το πρόβλημα είναι σοβαρό και έχεις την οικονομική δυνατότητα, τότε κάντο.

• 2 months later...

Ο πονος που τραβηξα για 20 τουλαχιστον μερες μετα την επεμβαση δεν περιγραφεται....ουτε στον χειροτερο εχθρο μου! να φανταστεις λυποθυμουσα 5-6 φορες την ημερα απο τον πονο! ασε στον υπνο τι γινοταν...6 μηνες εκανα να κοιμηθω στο πλαι μετα την επεμβαση! η ζουζουνα μου που το ΜΟΝΟ πραγμα που πηρε απο μενα ειναι τα αυτια και αν μου πει καποια μερα "μαμα θελω να φτιαξω τα αυτακια μου γιατι με κοροιδευουν στο σχολειο" τι θα κανω?

6ePcp3.png

• 2 weeks later...
Ο πονος που τραβηξα για 20 τουλαχιστον μερες μετα την επεμβαση δεν περιγραφεται....ουτε στον χειροτερο εχθρο μου! να φανταστεις λυποθυμουσα 5-6 φορες την ημερα απο τον πονο! ασε στον υπνο τι γινοταν...6 μηνες εκανα να κοιμηθω στο πλαι μετα την επεμβαση! η ζουζουνα μου που το ΜΟΝΟ πραγμα που πηρε απο μενα ειναι τα αυτια και αν μου πει καποια μερα "μαμα θελω να φτιαξω τα αυτακια μου γιατι με κοροιδευουν στο σχολειο" τι θα κανω?

Deus ήσουν άτυχη και μην ανησυχείς αν χρειαστεί να κάνεις στην μικρή σου ωτοπλαστική. Εμείς κάναμε στην δικιά μας (5.5 χρονών) πριν από μερικές μέρες και δεν έχει παραπονεθεί καθόλου για πόνο. Το μόνο που την ενοχλεί είναι η περίδεση που της φέρνει φαγούρα και το γεγονός ότι μέχρι να βγάλει το "καπέλο" θα μείνει σπίτι.

Επίσης η επέμβαση στα παιδιά είναι λιγότερο επίπονη απ ότι στους ενήλικες γιατί ο χόνδρος είναι ακόμα μαλακός.

Διαφημίσεις

κι εμενα η μικρη μου εχει λιγακι πεταχτα αυτακια, ας ειναι καλα ο μπαμπας μου ο οποιος ειναι ο μονος απο ολους μας που τα χει!!!! ομως δεν ειναι τοσο τραγικο και επειδη ειναι κοριτσακι δε φαινεται ιδιεταιρα τωρα που χει μακρια μαλλακια... οταν γεννηθηκε ηταν κολλημενα. μεσα σε 2-3 εβδομαδες αρχισαν να παιρνουν το πεταχτουλικο τους! και οταν δεν ειχε πολυ μαλι ηταν πολυ περιεργη αφου μου τη φωναζανε ξωτικο!!!! μακαρι ολα τα παιδακια να ειναι καλα και αυτα ειναι το λιγοτερο. παντως εγω για να πω την αληθεια δε θα κανα κατι στο παιδι ( επεμβαση ας πουμε) αν δεν ηταν πολυ φοβερο το προβλημα, και μαλλον θα περιμενα ισως να μεγαλωσει λιγακι να το συζητησουμε.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Ευχαριστώ πολύ με τις απαντήσεις σας. Θα δούμε πως θα πάει και μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Άν όχι, είναι κοριτσάκι και έτσι όταν τα μαλλάκια θα μακρύνουν δεν θα φαίνονται. Αν είναι έντονο το πρόβλημα μπορεί και να κάνω και πλαστική αλλά θα δούμε.

Καλησπέρα και να σου ζήσει το παιδάκι σου! Απο προσωπική πείρα σου λέω να μη βιαστείς για την πλαστική. Όταν ήμουν λίγων μηνών, είχα αρκετά πεταχτά αυτάκια.. μεγαλώνοντας όμως έφτιαξαν. Περίμενε λίγο να μεγαλώσει το μωρό και βλέπεις. Και η δικιά μου έχει πεταχτά αυτάκια και περιμένω να δω πως θα γίνουν μεγαλώνοντας!:wink:

[SIGPIC][/SIGPIC]

• 3 months later...

Υπάρχει κάποια ασφαλής λύση για τα πεταχτά αυτιά στα μωρά; Η ιδέα κάποιας κορδέλας που συγκρατεί τα αυτιά είναι επικίνδυνη καθώς μπορεί να κατέβει στο λαιμό και να πνιγεί το μωρό. Μήπως έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο το οποίο πέτυχε;

Καλησπέρα! Εμένα από τότε που γέννησα μου έλεγαν όλοι να προσέχω τα αυτάκια της μικρής να μη τσαλακώνουν όταν ξαπλώνει, τον πρώτο καιρό το είχα πολύ άγχος, μετά το πήρα απόφαση οτι θα είναι λίγο πεταχτά. Να σου πω την αλήθεια δεν μου φαίνονται περίεργα, οι άλλοι μόνο μου λένε οτι πετάνε λίγο. Ένας από τους τρόπους που μου πρότειναν ήταν με τραυμαπλάστ να κόλλήσω τα αυτάκια της πίσω, αλλά δεν το δοκίμασα.

1tUfp2.png

UW5Pp3.png