Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

http://www.facebook.com/#!/permalink.php?story_fbid=152587481510805&id=1130586348&notif_t=share_comment

 

καλημερα. λεγομαι Ισμηνη Ζαχαριάδη και ειμαι δασκάλα μπαλέτου. Εβλεπα στο "πρωινο μου", τον παιδιατρο που ελεγε για τα αθλήματα που σε ψηλώνουν ή όχι. Θα θελα να τον παρακαλουσα να ανακαλεσει οσα ειπε για το μπαλέτο. Τιποτα απο αυτα δεν ισχύει! Εγω είμαι 1,72 και κάνω μπαλέτο απο 4 χρονών. Εμεινά κοντή; Το μπαλέτο DEN καταπονεί το σωμα, με αποτέλεσμα να εμποδίζει την ανάπτυξη των παιδιών. Το σωμα καταπονείτε οταν εισαι σε επαγγελματική σχολή και κανεις μαθήματα 6-8 ωρες την ημερα. Οταν ενα παιδι, εστω και 12 χρονών, κανει 2 ή 3 ωρες την εβδομάδα και κανει ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για την ηλικία τους, το σωμα δεν καταπονείτε! Γιατι υπάρχουν σχολες που πιεζουν μυικα τα παιδιά να εκτελούν βηματολόγια που δεν ειναι ωριμα μυικα.

Οταν καποιος (στη συγκεκριμένη περίπτωση ο παιδίατρος) που δεν είναι την ειδικότητας "κατηγορει" κατι μιας αλλης ειδικότητας (μπαλέτο), φρονιμο θα ειναι να εχετε και αντιλογο!!!!!! Οχι να τα λεει μονος του και οι μαμαδες να πανικοβάλλονται!!!!!!! Εχουμε που εχουμε την κριση, ας μην εχουμε και καποιους που μας "κατηγορούν"!!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ειδα κι εγω αλλα ξεκινησε λεγοντας ο "πρωταθλητισμος" σε αυτα τα αθληματα και τα ανεφερε μετα,οτι κοβει την αναπτυξη ενδεχομενως!Κι εγω κανω απο τα 3 μου μπαλετο και αργοτερα πρωταθλητισμο στο στιβο,αλλα ειμαι 1,71 δε λεει κατι αυτο!Ας μην ανχωνομαστε με αυτα...καθε παιδι ειναι διαφορετικο.Απλα καμια φορα αυτα που λενε στη τηλ. τα λενε ετσι που μπερδευουν τους γονεις και οι συνηρμοι μας ειναι τελειως διαφορετικοι...τα ιδια εκανε και με το θηλασμο ο κυριος αυτος και μετα ειχα τη πεθερα να με πρηζει οτι αλλα(απο αυτα που λεω εγω) ειπε ο ταδε στη τηλεοραση και ειναι επιστημον κ.λ.π.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

να το άκουγα για την ενόργανη δεν θα μου έκανε εντύπωση αλλά για το μπαλέτο....

Για εμένα προσωπικά που ασχολούμαι χρόνια με τη γιόγκα θεωρώ επικίνδυνα πααααρα πολλά αθλήματα ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος....καταπονούν την σπονδυλική στήλη και τις αρθρώσεις με τους βίαιους κρανδασμούς πάνω κάτω. Συνέχεια βλέπω στις τάξεις μας όλο και νεότερα άτομα με προβλήματα σε γόνατα και μέση. Αν μπορείται να βρείτε ήπιους τρόπους άσκησης για τα παιδιά να τους προτιμήσετε. Οι περισσότεροι σκεφτόμαστε αθλητισμός και ότι να ναι αλλά δεν είναι έτσι αν πρέπει να σκεφτείς την μακροχρόνια υγεία του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια να κανω μια ερωτηση γιατι τελικα ανηκω κ γω στις μπερδεμενες σε αυτο το θεμα.η κορη μου ειναι 5μιση ετων,κ θελω να την γραψω σε καποια δραστηριοτητα,αν οχι φετος απο σεπτεμβρη σιγουρα.θελω κατι που να κινει μυαλο κ σωμα.καποιος γνωστος μου που ηταν γυμναστης μου ειπε οτι καλυτερο ειναι ο χορος,γιατι συνδυαζει γυμναστικη κ κινηση.παλια εγω πηγαινα ρυθμικη κ σουηδικη αλλα δεν με ειχε ενθουσιασει κ τοσο.για το μπαλετο εχω ακουσει κ γω διαφορα κ η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοφοβηθει αν μπορω να το πω ετσι.δεν ξερω ομως τι ισχυει.θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας αν εχετε καποια αναλογη εμπειρια.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια να κανω μια ερωτηση γιατι τελικα ανηκω κ γω στις μπερδεμενες σε αυτο το θεμα.η κορη μου ειναι 5μιση ετων,κ θελω να την γραψω σε καποια δραστηριοτητα,αν οχι φετος απο σεπτεμβρη σιγουρα.θελω κατι που να κινει μυαλο κ σωμα.καποιος γνωστος μου που ηταν γυμναστης μου ειπε οτι καλυτερο ειναι ο χορος,γιατι συνδυαζει γυμναστικη κ κινηση.παλια εγω πηγαινα ρυθμικη κ σουηδικη αλλα δεν με ειχε ενθουσιασει κ τοσο.για το μπαλετο εχω ακουσει κ γω διαφορα κ η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοφοβηθει αν μπορω να το πω ετσι.δεν ξερω ομως τι ισχυει.θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας αν εχετε καποια αναλογη εμπειρια.ευχαριστω πολυ

 

η ηλικια της είναι πολύ καλή να ξεκινήσει μπαλετο. αν θελεις μπορώ να σου συστησω σχολή μπαλέτου στη γειτονιά σου που να αξιζει και να κανει σωστη δουλειά.

το μπαλέτο ευνοει τη σωματική ανάπτυξη και μην ακούτε οτι λενε... οι μη ειδικοί!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο συγκεκριμενος παιδίατρος δεν με "εμπνέει" και δεν θα πηγαινα σε έναν τέτοιο το παιδι μου. Μου αρέσει αυτό το κομμάτι της εκπομπής και όταν το πετύχω το βλέπω αλλά έχω ακούσει και "κοτσάνες" όπως και σε άλλες εκπομπές. Καλό είναι γενικά να φιλτράρουμε αυτά που ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα πως βοηθαει και στη προληψη καταπονησης της σπονδυλικης στηλης και στη σωστη σταση γιατι τα περισσοτερα παιδια εχουνε σκολιωση κ.λ.π.:rolleyes:Παλια ειχα διαβασει οτι ειναι το 2 πιο δυσκολο αθλημα μετα το ποδοσφαιρο στο κοσμο,αλλα δε μου λεει και κατι!Απλα οι πουεντ σε καταπονουνε λιγο μονον θα ελεγα εγω,το μονο μου προβλημα παντα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

καλα ο τυπος ειναι γελοιος, για τον θηλασμο να δεις τι λεει

 

αυτες τις μπουρδες τις εχω ακουσει κι απο αλλους για το μπαλετο,,,προσωπικα δεν εχω δει πολλους κοντους χορευτες,,,εχω δει κοπελες 1. 60 ,170, 1 75 κλπ

στο χορο υπαρχουν και ψηλοι και κοντοι οπως και στη ζωη δηλαδη

 

σε επαγγελματικο επιπεδο οκ καταπονειται το σωμα αλλα ερασιτεχνικα κι οταν τα μαθηματα γινονται απο ανθρωπους που ξερουν μονο καλο κανει στο σωμα

 

καταρχην και μονο απο το στησιμο του σωματος που απαιτει το μπαλετο και το μακρυμα των ακρων μαλλον πιο ψηλος δειχνεις μονο ποντους κερδιζεις, τι λεει ρε το ζωον το ορθιο,,,,,το μπαλετο οταν διδασκεται σωστα σε κανει να δειχνεις πιο ψηλος, διορθωνει λορδωση πλατυποδια σμιλευει εκπληκτικα το σωμα σε κανει πιο ευλυγιστο,,,μαζι με το κολυμπι ειναι απο τις πιο σωστες και ισορροπημενες γυμναστικες,, για να μην πω για το πως σε αναγκαζει να δουλεψεις το μυαλο, γρηγορα και συντονισμενα

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος μιλησε καθαρα για πρωταθλητισμο...

 

ε τοτε ας βαλει μεσα στο καλαθι ολα τα αθληματα γιατι ολα καταπονουν το σωμα

τελος επειδη παρακολουθω πυλυ χορο απο κλασσικο μεχρι λατιν ε δεν εχω δει ασχημους κοντους ανθρωπους,,,εχω δει μονον αρμονικους αλλους πιο ψηλους αλλους πιο μικροσωμους ουτε νανους ειδα ουτε αχαρες γκαμηλες ,,,ειδα αρμονικα ομορφα σωματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε τοτε ας βαλει μεσα στο καλαθι ολα τα αθληματα γιατι ολα καταπονουν το σωμα

τελος επειδη παρακολουθω πυλυ χορο απο κλασσικο μεχρι λατιν ε δεν εχω δει ασχημους κοντους ανθρωπους,,,εχω δει μονον αρμονικους αλλους πιο ψηλους αλλους πιο μικροσωμους ουτε νανους ειδα ουτε αχαρες γκαμηλες ,,,ειδα αρμονικα ομορφα σωματα

 

Ακουσες εσυ να λεει οτι ο χορος ασχημαινει?

Γενικως ακουσες τι ειπε ή σχολιαζεις με αυτο τον τροπο χωρις καν να εχεις ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

Ακουσες εσυ να λεει οτι ο χορος ασχημαινει?

Γενικως ακουσες τι ειπε ή σχολιαζεις με αυτο τον τροπο χωρις καν να εχεις ακουσει?

 

ακουσα οτι ειπε οτι το μπαλετο κονταινει πολυ καλα και αυτο ειναι αστοχο αυθαιρετο παντελως ομως, οποιος εχει ασχοληθει το αντιλαμβανεται, το αντιθετο θα ελεγα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

τον ειχα παιδιατρο οταν γεννησα την κορη μου πολυ ......... ο ανθρωπος,κ τον ειχε επισης η αδερφη μου οταν γεννησε πριν 11χρονια κ της ειχε πει οτι το παιδι θα εχει προβλημα ακοης κ πρεπει να το πηγαινει καθε μηνα να το παρακολουθει!!!!!!!!!ο παιδιατρος?δεν το πηγε ποτε γιατι δουλευει σε νοσοκομειο για παιδια κ το παιδι δεν ειχε κανενα προβλημα..ασχετο μεν με το ολο θεμα αλλα μονο για τη δημοσιοτητα μπορει κ αναλυει τοσο τα πραγματα,στην πραξη σε εμενα προσωπικα δεν ειχε πει τιποτα απο αυτα που κατα καιρους λεει.

Link to comment
Share on other sites

η ηλικια της είναι πολύ καλή να ξεκινήσει μπαλετο. αν θελεις μπορώ να σου συστησω σχολή μπαλέτου στη γειτονιά σου που να αξιζει και να κανει σωστη δουλειά.

το μπαλέτο ευνοει τη σωματική ανάπτυξη και μην ακούτε οτι λενε... οι μη ειδικοί!

ευχαριστω πολυ μενω στα μεγαρα τον τελευταιο χρονο οποτε αν ξερεις κατι θα με βοηθουσες αρκετα.αν γνωριζεις περιπου κ τι τιμες παιζουν γενικα θα ηθελα να μου πεις.χωρις ομως να σε φερνω σε δυσκολη θεση
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος μιλησε καθαρα για πρωταθλητισμο...

το μπαλετο δεν ειανι αθλημα για να μιλάμε για πρωταθλητισμό. και οταν λεει "τα κορίτσια να μην κανουν μπαλέτο" δεν ειπε "να μην κανουν μπαλέτο επαγγελματικά"...!!!!???

 

ακουσα οτι ειπε οτι το μπαλετο κονταινει πολυ καλα και αυτο ειναι αστοχο αυθαιρετο παντελως ομως, οποιος εχει ασχοληθει το αντιλαμβανεται, το αντιθετο θα ελεγα μαλλον

ειπε οτι καθυστερει την αναπτυξη

 

τον ειχα παιδιατρο οταν γεννησα την κορη μου πολυ ......... ο ανθρωπος,κ τον ειχε επισης η αδερφη μου οταν γεννησε πριν 11χρονια κ της ειχε πει οτι το παιδι θα εχει προβλημα ακοης κ πρεπει να το πηγαινει καθε μηνα να το παρακολουθει!!!!!!!!!ο παιδιατρος?δεν το πηγε ποτε γιατι δουλευει σε νοσοκομειο για παιδια κ το παιδι δεν ειχε κανενα προβλημα..ασχετο μεν με το ολο θεμα αλλα μονο για τη δημοσιοτητα μπορει κ αναλυει τοσο τα πραγματα,στην πραξη σε εμενα προσωπικα δεν ειχε πει τιποτα απο αυτα που κατα καιρους λεει.

 

εχω ακουσει τα χειροτερα γι αυτον τον παιδίατρο. λεει γενικα ....αρλούμπες... σε πραγματα που ξερει και τον αφορούν αλλα και πραγματα που δεν τον αφορούν!!!!???

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Ισμηνη.

Και αν οι προδιαγραφές σου ήταν για 1,98 και το μπαλέτο σε κόντινε;

 

ΤΕΣΠΑ. Καλά κάνεις και άνοιξες το θέμα, γιατι ακούμε τόσες ανοησίες από "γιατρούς" που στο τέλος χάνουμε τον μπούσουλα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ισμηνη.

Και αν οι προδιαγραφές σου ήταν για 1,98 και το μπαλέτο σε κόντινε;

 

 

δεν ισχυει κατι τετοιο. δεν κοντενει το μπαλετο!!!! ολες οι ασκήσεις που κανουμε μακραινει το σωμα και τους μυες. αυτο που λεμε οι δασκάλες είναι "ψηλώστε". και οταν προσγειωνόμαστε απο αλματα, το πάτωμα είναι μαλακο και απορροφά τους κραδασμούς και δεν καταπονείτει η σπονδυλική στήλη...

ο συγκεκριμένος παιδίατρος και ο καθε ενας που λεει για το μπαλε΄το, θα θελα να μου πει πού το στηρίζει; οχι απλως να λεμε κατι; να το τεκμηριώσει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

για το αν ψηλωνει-κοντενει το μπαλετο δε ξερω.

ΟΜΩΣ τον συγκεκριμενο παιδιατρο τον εχω ακουσει πολλες φορες στην τηλεοραση να λεει αρλουμπες.οποτε μην δινετε και πολυ σημασια..

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει κατι τετοιο. δεν κοντενει το μπαλετο!!!! ολες οι ασκήσεις που κανουμε μακραινει το σωμα και τους μυες. αυτο που λεμε οι δασκάλες είναι "ψηλώστε". και οταν προσγειωνόμαστε απο αλματα, το πάτωμα είναι μαλακο και απορροφά τους κραδασμούς και δεν καταπονείτει η σπονδυλική στήλη...

ο συγκεκριμένος παιδίατρος και ο καθε ενας που λεει για το μπαλε΄το, θα θελα να μου πει πού το στηρίζει; οχι απλως να λεμε κατι; να το τεκμηριώσει...

 

 

Έλα βρε Ισμήνη! Φαντάζομαι πόσες μαμάδες θα πέθαναν στα γέλια μόλις άκουσαν τέτοια ανοησία!!!:lol: Λες κι εγώ να ήταν να φτάσω το 2,12 και να έμεινα 1,70 από μπαλέτο και ενόργανη;;;:roll::roll::roll::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, αν είχες προδιαγραφές για 1,98, ευτυχώς που έμεινες στο 1,72:p!

 

Δεν ξέρω πώς την έχουν δει οι παιδιάτροι, αλλά δίνουν συμβουλές για τα πάντα, ακόμα και για αυτά δεν είναι της ειδικότητας τους, με ύφος παντογνώστη και ξερόλα. Σε επόμενη εκπομπή θα δίνει και συμβουλές για τις κουρτίνες που θα πρέπει να διαλέξουμε για το παιδικό δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

το μπαλετο δεν ειανι αθλημα για να μιλάμε για πρωταθλητισμό. και οταν λεει "τα κορίτσια να μην κανουν μπαλέτο" δεν ειπε "να μην κανουν μπαλέτο επαγγελματικά"...!!!!???

 

 

ειπε οτι καθυστερει την αναπτυξη

 

 

 

εχω ακουσει τα χειροτερα γι αυτον τον παιδίατρο. λεει γενικα ....αρλούμπες... σε πραγματα που ξερει και τον αφορούν αλλα και πραγματα που δεν τον αφορούν!!!!???

εγω αυτον τον παιδιατρο ειχα μεχρι πριν εναν μηνα..... μην ακους τιποτα τον νοιαζει μονο η δημοσιοτητα και παντα προσπαθει να πανικοβαλει τις μαμαδες για να τον επισκεπτεσε συχνα .... και βεβαια να κανεις εξετασεις ευτηχως εγω δεν ειχα καποιο προβλημα με το μωρο μου αλλα οσες φορες ερχοταν εδω που ηταν αρκετες οσες νεες μαμαδες επαιρναν τηλ. τις εστελνε για εξετασεις με το παραμικρο..... οσες γνωστες ειχα τον αλλαξαν... μην ακους τιποτα απο αυτον

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπηκα σε ενα αρθρο και ο παιδιατρος για το υψος τα λεει μια χαρα δεν αναφερετε πουθενα το μπαλετο .... αναφερει ακριβως τους λογους που μπορει να μην ψηλωνει το παιδι .... http://www.tlife.gr/Article/%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%91KAI%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%99-ME/0-43-12973.html

διαβαστε το και θα σου λυθουν οι αποριες ... ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπηκα σε ενα αρθρο και ο παιδιατρος για το υψος τα λεει μια χαρα δεν αναφερετε πουθενα το μπαλετο .... αναφερει ακριβως τους λογους που μπορει να μην ψηλωνει το παιδι .... http://www.tlife.gr/Article/%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%91KAI%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%99-ME/0-43-12973.html

διαβαστε το και θα σου λυθουν οι αποριες ... ολα καλα

 

Μάλλον δεν το διάβασες καλά εεε???;)

 

"...Αθλήματα τα οποία μπορεί να εμποδίσουν την επιμήκυνση των οστών είναι : η άρση βαρών, η πυγμαχία, οι υδάτινες καταδύσεις, η ενόργανη και το μπαλέτο. "

 

επίσης ο στοιχειώδης τύπος που χρησιμοποιεί για να βρεις το ύψος που θα φτάσει περίπου το παιδί, κατά τη γνώμη μου δε στέκει....

παράδειγμα:

η μαμά μου είναι 1,70 και ο μπαμπάς μου 1,75...

άρα σύμφωνα με τον τύπο εγω θα έπρεπε να είμαι περίπου 1,65...(είμαι 1,70)

Οπότε η κόρη μου θα φτάσει σε ύψος, με τη λογική οτι εγώ θα γινόμουν 1,65:

1,65(εγώ)+1,75(ο άντρας μου-6,5=1,635

οπότε αν η κόρη μου παντρευτεί έναν άντρα γυρω στο 1,75, η κόρη της θα βγει γυρω στο 1,61....

με τη λογική λοιπόν αυτη απο τους προγόνους μας,κλπ εμείς θα ήμασταν όλοι χόμπιτ!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμένο γιατρό εγώ δεν τον ξέρω και δεν έχω άποψη.Έχει όμως κάποια περίπτωση που δεν ψήλωσε παιδί λόγο μπαλέτου?Εγώ θα σου πω την γνώμη μου σαν μαμά.Πηγαίνω την κόρη μου στο μπαλέτο από 4 χρονών και τώρα είναι 10 χρονών δηλαδή έξι χρόνια μια χαρά ψιλή είναι για την ηλικία της.

Μου λέγανε και έμενα διάφορα τέτοια όταν ξεκίνησε το μπαλέτο αλλά δεν έδωσα σημασία συμφωνώ με τις απόψεις ότι όσο είναι να ψηλώσεις θα ψηλώσεις.Εγώ πάντως και είναι προσωπική μου άποψη δεν πρόκειται να στερήσω από το παιδί κάτι που αγαπάει στην συγκεκριμένη περίπτωση το μπαλέτο όποιος γιατρός και να το πει γιατί για μένα δεν ισχύει γιατί βλέπω την ανάπτυξη του παιδιού μου.

Επειδή εγώ δεν είδα αυτή την εκπομπή αναφέρθηκε μόνο για το μπαλέτο η και για άλλες δραστηριότητες?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...