Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λιγα ωαρια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι ρε γαμωτο ειναι δυσκολο να πετυχει?

ξερω κοπελες που επιασαν με τη πρωτη και η κοπελα που σου ανεφερα με το 1 εμβρυακι ηταν η πρωτη της προσπαθεια και αλλη μια γνωστη μου επισης με τη πρωτη της εβαλαν 2 εμβρυα και εκανε και αυτη κοριτσακι γεννησε πριν απο 20 μερες εγω με 1 εμβρυακι δε πετυχε δε ξερω το προηγουμενο μηνα την εκανα τωρα πρεπει να περασουν τρεις μηνες

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε γαμωτο ειναι δυσκολο να πετυχει?

 

xenaki min stenaxoriesai na exeis pisti kai elpida oti ola tha pane mia xara.opos eipe k mia kopela emeis kanoyme oti mporoyme oi giatroi to idio apo ekei k pera o theos jerei k apofasizei ti tha kanei. ayrio ola tha mas pane mia xara.!!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στεναχωριεμαι οχι μονο για μενα αλλα για ολες τις κοπελεςπου ημαστε στην ιδια φαση. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μας συμβαινει αυτο που θεωρητικα ειναι δεδομενο οτι θα συμβει απο τη φυση. Πως σε αλλους χαριζεται απλοχερα και σε αλλους με το σταγονομετρο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ. τωρα μπηκα γιατι ειχα επισκεψη. εκανα και την ivitrell.loipon emena den moy dvsane xarti να υπογραψω,τουλαχιστον οχι ακομα. Αμαρυλλιδα μου πανε ομως πως αν περισσεψουν καλα αυγα εχω 3 εναλλακτικες,αυτες που ειπες.

Στο εμβρυογενεσις παω.Ειναι πρωτη φορα και μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη. Εσυ ποσα εχεις αν επιτρεπεται?

 

proxthes eixa 4 megala k pola mikrotera mexri ayrio elpizei h giatros na megalosoyn k alla.pira poli xamili dosh farmakon giati exo polikistikes vothikes k an eperna megalh dosi tha prizotan i koilia moy.alla doja to theo ola pane kala.

nai ta embrya poy tha perisecoyn jero ti tha ta kano.apla dn katalaba kala kai ta oaria mas pou dn tha gonimopoihthoun prepei na apofasisoume ti tha ta kanoyme?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα κοριτσακι αν σου πω οτι ειμαστε στην ιδια φαση?!κ εγω παρασκευη πρωι παω για τη ληψη αλλα μετα θα τα καταψυξουμε γιατι εχω ανεβασμενη προγεστερονη.

να σε ρωτησω εσυ σε πιο κεντρο εισαι?

εγω στο βιογενεσις.

να σε ρωτησω κατι γιατι θα σκασω σου δωσανε να υπογραψεις χαρτι συνεναισης γιατι κανεις εξωσωματικη?

με αυτο το χαρτι υπογραφουμε για το τι θα γινουνε τα εμβρυα μετα αυτα που θα περισεψουνπ.χ.καταψυξη για μελλοντικο αλλο μωρακι η οτι αλλο θελουμε να γινουν η΄αλλο χαρτι θα υπογραψουμε?γιατι αυτο το χαρτι που εχω τωρα λεει οτι συνενω ειτε να καταστραφουν ειτε να δωθουν ειτε να καταψυχθουν.εγω θελω καταψυξη.τι θα κανω?????????εσεις τι κανατε?????ςος!!!!!μια μεγαλη καλη εοιτυχια σου ευχομαι!!

 

Μαλλον δεν κατάλαβες καλά. Υπογράφεις για το τι θα γίνουν τα έμβρυα που θα καταψύξεις, σε περίπτωση που δεν τα χρησιμοποιήσεις. Δες καλύτερα τις επιλογές και διάβασε προσεκτικά τι γράφει. Σ' εμάς είχε 3 επιλογές κι επιλέξαμε να καταστραφούν, αλλά αυτήτη στιγμή έχουμε ήδη κρατημένα 2 στην κατάψυξη. Υπογράψαμε για το τι θα γίνουν τα κατεψυγμένα, αν δεν χρησιμοποιηθούν στο μέλλον. Καταψύχεις για ένα χρονο αρχικά. Με τη λήξη του έτους, σε καλούνε και σε ρωτάνε αν θα συνεχίσεις την κατάψυξη για τον επόμενο χρόνο. Αν όχι, κάνουν αυτό που έχεις επιλέξει υπογράφοντας το έγγραφο που λέμε.

 

 

κοριτσια μου,μου ειπε μια κοπελα που εκανε εξωσωμ.πωσ ο γιατρος της εβαλε 3 και μετα της ειπε πως μπορει να συνεχισει η κυηση ομως ειναι επικυνδυνο για τα μωρα κιαν θελει να διαλεξει να της παρουν το 1 απο τα 3.της ειπε πως εινα 2 κοριτσια κα1 αγορι.αυτη επειδη ηταν η 5η της προσπαθεια και μετα απο αποβολες φοβηθηκε και ειπε να της παρουν το 1 κοριτσι, ωστε να χει 1 αγορι και 1 κοριτσι.ετσι και εγινε. Αυτη βεβαια μετα τομετανοιωσε και λεει μηπως δεν επρεπε.Μακαλαβλεπουν το φυλο απο τοσο νωρις? Και κατι αλλο, δεν μουαρεσε πως ο γιατρος την εβαλε σε αυτην την δοκιμασια.Μου ειπαν πως ειναι υποχρεωμενος να τηρωτησει.Εσεις τιλετε?

 

Το φύλο των εμβρύων το γνωρίζουν μόνον εφόσον έχει γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος. Όμως από τη στιγμή που έχει γίνει η εμβρυομεταφορά, πώς μπορούν να ξέρουν ποιο είναι ποιο; Το φύλο υπερηχογραφικά είναι διακριτό μόνο μετά την 11η εβδομάδα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα φανεί καθαρά στον υπέρηχο.

 

Ο γιατρός οφείλει να προειδοποιήσει για τους κινδύνους μιας πολύδυμης κύησης και η απόφαση είναι καθαρά στο ζευγάρι. Πολλές γυναίκες δεν ξέρουν τι ρίσκο έχει το να κυοφορείς τρίδυμα, καλό είναι λοιπόν ο γιατρός να τις ενημερώνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα!

 

Και εγώ είμαι καινουρια στο φορουμ και ψάχνω πληροφορίες, καθώς είμαι ήδη πολυ αγχωμένη! Είμαι στα 34 και στις ορμονολογικές μου βρέθηκε υψηλή fsh, πράγμα που σημαίνει ότι οι ωοθήκες μου είναι γηρασμένες και έχουν "φάει" τα αποθέματα τους. Επειδή λοιπόν όπως καταλαβαίνετε πρέπει να βιαστώ!!, μήπως και προλάβω, προσανατολίζομαι προς την πιο "σίγουρη" λύση της εξωσωματικής. Υπάρχει καμιά σας που να είχε το πρόβλημα ή που να ξέρει κάποιο κέντρο που να είναι πιο "εξειδικευμένο" σε τέτοιου είδους περιπτώσεις; Θα σας ήμουν ευγνώμων!!

 

Ελπίζω η καινούρια χρονιά να είναι για όλες μας "μωροδοφόρα"!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

 

Και εγώ είμαι καινουρια στο φορουμ και ψάχνω πληροφορίες, καθώς είμαι ήδη πολυ αγχωμένη! Είμαι στα 34 και στις ορμονολογικές μου βρέθηκε υψηλή fsh, πράγμα που σημαίνει ότι οι ωοθήκες μου είναι γηρασμένες και έχουν "φάει" τα αποθέματα τους. Επειδή λοιπόν όπως καταλαβαίνετε πρέπει να βιαστώ!!, μήπως και προλάβω, προσανατολίζομαι προς την πιο "σίγουρη" λύση της εξωσωματικής. Υπάρχει καμιά σας που να είχε το πρόβλημα ή που να ξέρει κάποιο κέντρο που να είναι πιο "εξειδικευμένο" σε τέτοιου είδους περιπτώσεις; Θα σας ήμουν ευγνώμων!!

 

Ελπίζω η καινούρια χρονιά να είναι για όλες μας "μωροδοφόρα"!!

Αν δεν έχετε άλλο πρόβλημα μπορείτε να κάνετε σπερματέγχυση.Να ξέρεις οτι ούτε η εξωσωματική σου εγγυάται σίγουρα εγκυμοσύνη.Εκτός κι αν θέλετε να κάνετε κατάψυξη κάποιον εμβρύων πρώτα για παν ενδεχόμενο.Και η αδερφή μου κι εγώ έχουμε το ίδιο πρόβλημα(είχα μάλλον γιατί τώρα είμαι έγκυος σε δίδυμα και δεν με απασχολεί πια ;) )Να πάτε σε κάποιο κλεντρο ή και περισσότερα με όλες σας τις εξετάσεις να δείτε τι θα σας πούνε.Εγώ πιστεύω πως αν τώρα δεν είσαι ακόμα υπογόνιμη αλλά δεν θα έχεις και ανταπόκριση στις θεραπείες μπορεί η σπερματέγχυση να είναι καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!! :P

συγγνώμη, αλλά επειδή δε γνωρίζω την ιστορία σου, εσείς τελικά αυτό κάνατε; Δε φαίνεται να έχουμε κάποιο άλλο πρόβλημα, πέρα από την fsh που ήταν 14,3. Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου είναι καλό και οι μέχρι τώρα εξετάσεις (υπέρηχοι, σαλπιγγογραφία κ.τ.λ.) δεν έχουν δείξει κάποιο πρόβλημα..

 

Σου εύχομαι Ό,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για σας και τα διδυμάκια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!! :P

συγγνώμη, αλλά επειδή δε γνωρίζω την ιστορία σου, εσείς τελικά αυτό κάνατε; Δε φαίνεται να έχουμε κάποιο άλλο πρόβλημα, πέρα από την fsh που ήταν 14,3. Το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου είναι καλό και οι μέχρι τώρα εξετάσεις (υπέρηχοι, σαλπιγγογραφία κ.τ.λ.) δεν έχουν δείξει κάποιο πρόβλημα..

 

Σου εύχομαι Ό,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για σας και τα διδυμάκια σας!!!!

Σ ευχαριστώ.Εγώ δεν το ήξερα με τις εξετάσεις που κάναμε το έμαθα.Εγώ σε κάποιους κύκλους είχα 11 fsh και μετά 25-27:shock:Οπου άκουσα και το κουλό για ξένα ωάρια ή για υποθετική καθόλου ανταπόκριση.Τελικά με τροποποιημένο φυσικό κύκλο μια χαρά ωάρια είχα.

Για εμάς η εξωσωματική ήταν μονόδρομος μιας και ο συζυγός μου έχει αζωοσπερμία.(Όλα τα καλά σε εμάς έτυχαν....)Να κάνεις μερικούς κύκλους ακόμα εξέταση fsh και Ε2.Εμένα ζήτησαν 3-4 συνεχόμενους.Μπορεί να είχες έναν κακό κύκλο.Όχι οτι δεν υπάρχει θέμα απλά να ξέρεις περίπου που βρίσκεσαι.Στην αδερφή μου έδωσαν και ένα άλλο σκεύασμα Dhea λέγεται.Αυτό μόνο αν στο προτείνει κάποιος γιατρός θα το πάρεις.Να ξέρεις οτι ψηλή fsh δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να κάνεις παιδιά.Απλά δεν θα έχεις μεγάλη ανταπόκριση στη διέγερση ή μπορεί να κάνεις περισσότερο καιρό να μείνεις έγκυος αν δεν κάνεις πολλούς καλούς κύκλους.Όμως ψάξτε το σύντομα γιατί δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα χειροτερέψουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

xenaki, καλά 5 ωάρια είναι πολλαααααα.

Εμείς είχαμε την 1η φορά 3 και προέκυψε ένα παιδάκι. Τη 2η φορά 2 και δεν έγινε τίποτα. Τη 3η φορά η γυναίκα μου είχε 2 ωάρια παρόλο το τρύπημα κτλ, και μας προέκυψαν δίδυμα.

 

Συνεπώς μην ανησυχείς για την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ.Εγώ δεν το ήξερα με τις εξετάσεις που κάναμε το έμαθα.Εγώ σε κάποιους κύκλους είχα 11 fsh και μετά 25-27:shock:Οπου άκουσα και το κουλό για ξένα ωάρια ή για υποθετική καθόλου ανταπόκριση.Τελικά με τροποποιημένο φυσικό κύκλο μια χαρά ωάρια είχα.

Για εμάς η εξωσωματική ήταν μονόδρομος μιας και ο συζυγός μου έχει αζωοσπερμία.(Όλα τα καλά σε εμάς έτυχαν....)Να κάνεις μερικούς κύκλους ακόμα εξέταση fsh και Ε2.Εμένα ζήτησαν 3-4 συνεχόμενους.Μπορεί να είχες έναν κακό κύκλο.Όχι οτι δεν υπάρχει θέμα απλά να ξέρεις περίπου που βρίσκεσαι.Στην αδερφή μου έδωσαν και ένα άλλο σκεύασμα Dhea λέγεται.Αυτό μόνο αν στο προτείνει κάποιος γιατρός θα το πάρεις.Να ξέρεις οτι ψηλή fsh δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να κάνεις παιδιά.Απλά δεν θα έχεις μεγάλη ανταπόκριση στη διέγερση ή μπορεί να κάνεις περισσότερο καιρό να μείνεις έγκυος αν δεν κάνεις πολλούς καλούς κύκλους.Όμως ψάξτε το σύντομα γιατί δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα χειροτερέψουν τα πράγματα.

 

Πόσο σε καταλαβαίνω! και εμένα αυτό μου είπε ο απλός γυναικολόγος μου, εξωσωματική με δανεικά ωάρια.. έκλαιγα όλη νύχτα!!! Πήρα τους γονείς μου τηλέφωνο και δεν ξέρανε πως να με παρηγορήσουνε!! Οπότε είπαμε με τον άντρα μου, αν είναι έτσι να το ψάξουμε για υιοθεσία..

Αλλά ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ να εγκαταλείψω την ελπίδα, οτί κάπως, κάποτε θα τα καταφέρω.. Χαίρομαι τόσο πολύ που υπάρχουν και άλλες γυναίκες, με το ίδιο πρόβλημα, που τελικά τα κάτάφεραν.. Μισή ζωή παλεύεις να ΜΗ μείνεις έγκυος και την υπόλοιπη μισή παλεύεις για να το καταφέρεις..

 

Σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια σας διαβαζω καιρό και σήμερα αποφασισα να σας γράψω γιατί ειμαι πολύ χάλια.Εκανα τον πρώτο υπέρηχο και είδαν οτι έκανα μόνο 6 ωάρια.Μου αυξήσαν τη δόση απο τα puregon αλλά μου είπαν πως δε θα κάνω άλλα,απλά πρέπει να μεγαλώσουν αυτά που έχω μέχρι τη δευτέρα.Δε φτάνει που ήταν λίγα,ήταν και μικρά...τι να πω,όλα ανάποδα.Φιλάκια σε όλες και ένα παραπάνω στη DONATELLA γιατί ειμαι κι εγώ πολύ γκρινιάρα

Link to comment
Share on other sites

Μα πως μιλανε πια τοσο ευκολα για δανεικα ωαρια?ελεος πια......Ροδοπεταλο δεν εχω ιδια περιπτωση ομως οπως βλεπεις το προβλημα σου μοιαζει λυμενο ηδη!!!!!Εχεις ζωντανο παραδειγμα, Μελανια μπραβο τελεια τα διδυμακια με το καλοοοοοο!!!!!!!!!! Αμαρρυλιδα ολα τα ωαρια που θα κανεις θα μπουν στη διαδικασια γονιμοποιησης αν δε γονιμοποιηθουν καποια ειναι γιατι εκφυλιστηκαν ποτε δε περισσευει ωαριο φυσικα σου ευχομαι να να γινουν ολα τελεια εμβρυακια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια σας διαβαζω καιρό και σήμερα αποφασισα να σας γράψω γιατί ειμαι πολύ χάλια.Εκανα τον πρώτο υπέρηχο και είδαν οτι έκανα μόνο 6 ωάρια.Μου αυξήσαν τη δόση απο τα puregon αλλά μου είπαν πως δε θα κάνω άλλα,απλά πρέπει να μεγαλώσουν αυτά που έχω μέχρι τη δευτέρα.Δε φτάνει που ήταν λίγα,ήταν και μικρά...τι να πω,όλα ανάποδα.Φιλάκια σε όλες και ένα παραπάνω στη DONATELLA γιατί ειμαι κι εγώ πολύ γκρινιάρα

Μαρια στο 1ο υπερηχο ειχα 4 οταν λες μικρα?Η ντονατελα ειναι διπλα:D

Link to comment
Share on other sites

Μαρια στο 1ο υπερηχο ειχα 4 οταν λες μικρα?Η ντονατελα ειναι διπλα:D

Εχεις δίκιο για τη donatella.Μικρα εννοώ απο 8 χιλιοστα και κατω.Δε μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά?Δεν αντέχω άλλο ρε κορίτσια είμαι πολύ χάλια,θα προλάβουν αυτά να μεγαλώσουν μέχρι τη Δευτέρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τη donatella.Μικρα εννοώ απο 8 χιλιοστα και κατω.Δε μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά?Δεν αντέχω άλλο ρε κορίτσια είμαι πολύ χάλια,θα προλάβουν αυτά να μεγαλώσουν μέχρι τη Δευτέρα?

Η οιστραδιολη ειναι καλη? η δοση ποσο ειναι ?αμα σου πω πως δε ξερω τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Η οιστραδιολη ειναι καλη? η δοση ποσο ειναι ?αμα σου πω πως δε ξερω τι να πω

η οιστραδιολη μου ειναι 278 η δόση ήταν 150 μονάδες και απο σήμερα μου είπαν να παρω 225.Τι να πεις κι εσύ κοριτσάκι μου.....θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

η οιστραδιολη μου ειναι 278 η δόση ήταν 150 μονάδες και απο σήμερα μου είπαν να παρω 225.Τι να πεις κι εσύ κοριτσάκι μου.....θα δείξει

προσπαθω να θυμηθω τα μικρα που ειχα ποσο εφτασαν εμενα μου ειχε αυξησει στα 200 αρα σου δινει πιο πολυ και μεθαυριο θα εχετε μια πιο καθαρη εικονα ισως ομως να μη προλαβουν και 6 μακαρι καποιο κοριτσι να εχει ιδια εμπειρια να σου πει πιο σιγουρα εγω εκανα 7 σου ευχομαι να χουν ποιοτητα κι ας μην ειναι 6 το ζητουμενο ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να θυμηθω τα μικρα που ειχα ποσο εφτασαν εμενα μου ειχε αυξησει στα 200 αρα σου δινει πιο πολυ και μεθαυριο θα εχετε μια πιο καθαρη εικονα ισως ομως να μη προλαβουν και 6 μακαρι καποιο κοριτσι να εχει ιδια εμπειρια να σου πει πιο σιγουρα εγω εκανα 7 σου ευχομαι να χουν ποιοτητα κι ας μην ειναι 6 το ζητουμενο ειναι αυτο

Για να κάνεις την Pregnyl πρέπει να είναι τουλάχιστον 18 χιλ τα ωοθυλάκια.Αν θυμάμαι και καλά δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις την Pregnyl πρέπει να είναι τουλάχιστον 18 χιλ τα ωοθυλάκια.Αν θυμάμαι και καλά δλδ.

Μελανια μου δε το χω ακουσει αλλα λογικα ετσι ειναι εγω ειχα ειχα 8 απο 15 εως 22 τελικα πηραμε τα 7 αλλα διαλυθηκαν τα 6, διαβαζα που λεγατε πριν για fsh θα τη ξανα κανω κι εγω και lh ,αμη θα κανω και μια καμπυλη ζαχαρου να δω τι θα γινει............γιατι εχω σκασει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...