Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιστροφή στην δουλειά


Phani

Recommended Posts

ποσο μηνών τα άφησες ? τον μικρό τον έστειλες απο μικρο μικρό παιδικό?

στο μεγάλο ήμουν μαζί του μέχρι 11 μηνών και μετά είχα γυναίκα. επειδή η γυναίκα έφυγε λίγο ξαφνικά μετά από 11 μήνες, τον έστειλα σε παιδικό όταν ήταν 2 ετών. τη μικρή την άφησα όταν ήταν 5 μηνών σε γυναίκα. το θέμα είναι να είσαι τυχερή και να κάνεις καλή επιλογή στη γυναίκα που θα το κρατάει. αν υπάρχει και κάποιος να την ελέγχει, ακόμα καλύτερα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο μεγάλο ήμουν μαζί του μέχρι 11 μηνών και μετά είχα γυναίκα. επειδή η γυναίκα έφυγε λίγο ξαφνικά μετά από 11 μήνες, τον έστειλα σε παιδικό όταν ήταν 2 ετών. τη μικρή την άφησα όταν ήταν 5 μηνών σε γυναίκα. το θέμα είναι να είσαι τυχερή και να κάνεις καλή επιλογή στη γυναίκα που θα το κρατάει. αν υπάρχει και κάποιος να την ελέγχει, ακόμα καλύτερα βέβαια.

Επειδη τα έχω χαμένα ( τουλάχιστον το αναγνωρίζω κάτι είανι και αυτό ) μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπι να προσέχει κανείς κατα την επιλογή γυναίκας? Α και ψιλοάσχετο με το θέμα η αδερφή σου είναι οκ? όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα έχω χαμένα ( τουλάχιστον το αναγνωρίζω κάτι είανι και αυτό ) μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπι να προσέχει κανείς κατα την επιλογή γυναίκας? Α και ψιλοάσχετο με το θέμα η αδερφή σου είναι οκ? όλα καλά?

η αδερφή μου μάλλον θα γεννήσει αύριο (:-P ευχαριστώ!!!)

όσο για τη γυναίκα, ας μη σου πω τις εμπειρίες μου από την 1η γυναίκα γιατί θα σε τρομάξω!! το καλύτερο είναι να την ξέρεις εσύ προσωπικά από πριν ή κάποιος δικός σου προσωπικά (όχι φίλος μέσω φίλου κλπ), να έχει εμπειρία από παιδιά, έστω και δικά της παιδιά και να την φέρεις κάνα μήνα πριν φύγεις για τη δουλειά ώστε να τη δεις πώς είναι με το μωρό (εξάλλου από τις αντιδράσεις του παιδιού θα καταλάβεις πολλά). αλλά το παν είναι η τύχη.... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

\Τρελα θα μου έρει μου είσαι λίγο μακριά. είμαι αθήνα καλή μου σε ευχαριστώ πολύ πάντως

 

 

χαχαχα... το ξέρω! Αλλά το ίδιο άγχος έχω κι εγώ και μπορεί και κάποια άλλη μανούλα στη Θεσσαλονίκη! ;)

 

Κι εμένα η μητέρα μου μένει μακρυά και η πεθερά μου είναι... :rolleyes::confused: Ψάξε λίγο και για θείες! Καμιά φορά τις έχουμε μπροστά μας και δεν τις βλέπουμε!

 

Νά 'σαι καλά και σου έυχομαι να βρεις μια λύση που θα σε ξεαγχώσει σύντομα!

Έλενα

Link to comment
Share on other sites

Και όσο είμαι σε αυτή την κατάσταση νευριάζω ακόμη περισσότερο με την πεθερά μου. Δεν μπορούσε να είναι ένας νορμάλ άνθρωπος ????? Γιατι με αυτά που κάνει ούτε ο αντρας μου την εμπιστευεται να της αφήσει το μωρό όχι για ολόκληρη μέρα ούτε 10 λεπτά μόνο του μαζίι της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όσο είμαι σε αυτή την κατάσταση νευριάζω ακόμη περισσότερο με την πεθερά μου. Δεν μπορούσε να είναι ένας νορμάλ άνθρωπος ????? Γιατι με αυτά που κάνει ούτε ο αντρας μου την εμπιστευεται να της αφήσει το μωρό όχι για ολόκληρη μέρα ούτε 10 λεπτά μόνο του μαζίι της

 

Για πες... τι κάνει δηλαδή;

Έλενα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας διαβάζω εδώ και πολυ καιρό. Όταν ήμουνα έγκυος, μαθαινα διάφορα για τις διάφορες εξετάσεις κτλ,αφου γέννησα, ενημερώθηκα για διάφορα πράγματα- κυρίως για θέματα θηλασμού και γενικά ήσασταν τόσο καιρό μια ωραία παρέα!!!

Δεν είχε τύχει να γράψω ξανά...ως τώρα.. αύριο επιστρέφω στην δουλειά. Το μωρό είναι τώρα 9 μηνών. Το ξέρω οτι είναι σχετικά μεγάλο αλλα για εμένα ειναι ακόμη..το μωρό μου..νιώθω πολύ άσχημα που το αφήνω..αισθάνομαι τύψεις..ότι θα χάσω πολλά απο τη ζωή του..οτι θα του λείπω..οτι θα νιώθει οτι το έχω αφήσει..

Θα το κρατάει γυναίκα και το ωράριο θα είναι 9-6.

 

Περιμένω πραγματικά τις απαντήσεις σας μπας και σταματήσω να.. :-(

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καπως ετσι ημουν οταν αφησα τα 2 παιδια πριν λιγους μηνες, η μικρη ηταν 14 μηνων. Στο 1ο παιδι ειχα κατσει σπιτι πολυ λιγοτερο.

Εκλαιγα καιρο πριν, στενοχωριομουν και αγχωνομουν, αλλαζε η ζωη μου παλι ξαφνικα σε μια μερα, εγω λειπω 9-6++, ολη μερα σχεδον.

Συνηθισα στη δουλεια και στη νεα ταξη πραγματων μεσα σε 2-3 μερες (ουτε καν εβδομαδες..) Η δουλεια με ισσοροπησε, το εξω μου εκανε πολυ καλο και δεν το μετανιωσα καθολου που επεστρεψα.

 

Δεν φανταζεσαι πόσο κουράγιο μου δίνεις..αύριο επιστρεφω στην δουλεια και έχω το ίδιο ωράριο..9-6. Λυπάμαι πάρα πολυ! :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν είμαικαθόλου καλά. σε λίγο καιρό πρέπει να γυρίσω στην δουλεία καθως τελειώνει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και εχω φρικάρει. τόσους μήνες δεν το σκεφτόμουν καν το απέφευγα αλλα όσο περνάει ο καιρός δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ. Που αφήσω το παιδάκι μου? Η μαμά μου δουλεύει η πεθερά μου σαν να μην υπάρχει. Τι θα κάνω? Πως θα αφήσω σε μια ξένη γυναίκα το μωρό μου? Φοβάμαι έχω τρελαθεί. Τώρα παίζει ο μικρός στο καροτσάκι του και εγώ κλαίω...

ΤΕΛΙΚΑ...ήμαστε πολλές! Ακριβώς έτσι είμαι και εγώ τώρα! :((((

Link to comment
Share on other sites

Για πες... τι κάνει δηλαδή;

 

Tη ζωή μας μαρτύριο με όποιο τρόπο μπορεί κάθε μέρα . Για να καταλάβεις πριν μπούμε στο δικό μας σπίτι μέναμε σε ένα δικό της που έχει και κανένα μήνα πριν αυτό ετοιμαστεί το νοικιασε και μας είπε να φύγουμε. Και να πεις ότι είχε ανάγκη τα χρήματα... Οταν γέννησα ήρθε και έκλαιγε στο νοσοκομείο ΟΧΙ από χαρά αλλα γιατί ο άντρας μου δεν μιλάει με την φίλη της στην οποία είχε νοικιάσει και το σπίτι... Και είναι βαρια βαρια βαρια άρρωστη κάθε βδομάδα πάσχει και από μια ανίατη ασθένεια... Αυτή την βδομάδα έπαθε λαρυγγιτιδα αλλά μπορεί να μην είναι μια απλή λαρρυγητιδα αλλα όγκος ( εννοείται ότι είναι μια χαρα )Αλλα αυτό που μας κ'άνει να μην της εμπιστευόμαστε το παιδί είναι τα ψέματα που λέει για τα πάντα συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα δεν είμαικαθόλου καλά. σε λίγο καιρό πρέπει να γυρίσω στην δουλεία καθως τελειώνει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και εχω φρικάρει. τόσους μήνες δεν το σκεφτόμουν καν το απέφευγα αλλα όσο περνάει ο καιρός δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ. Που αφήσω το παιδάκι μου? Η μαμά μου δουλεύει η πεθερά μου σαν να μην υπάρχει. Τι θα κάνω? Πως θα αφήσω σε μια ξένη γυναίκα το μωρό μου? Φοβάμαι έχω τρελαθεί. Τώρα παίζει ο μικρός στο καροτσάκι του και εγώ κλαίω...

 

Και γω στην ιδια κατασταση ειμαι σε λιγο ληγει το 6 μηνο κ τον αλλο μηνα γυρναω δουλεια με 9 ωρες δουλεια πηγαινε κ ελα και αναρρωτιεμαι τωρα ειμαι κομματια και δεν προλαβαινω δουλειες καθως ο μικρος μου τρωει χρονο και μερικες φορες θελω κ να ξεκουραζομαι μαζι του διοτι το βραδυ πεφτουν ξενυχτια και εχω πανικοβληθει πως θα τα καταφερω κ κυριως με το θεμα του υπνου πως θα ξυπναω να πηγαινω αν με ξενυχταει και εκτος αφτου δεν θα το χαιρομαι οπως τωρα παρα μονο 3 ωρες πουθα γυρναω και τι θα πρωτο κανω τοτε.... φαι παιξιμο μπανιο νανουρισμα :(

Επεξεργάστηκαν by SPORIDIO
εκτος του μαγειρεματος παιξιμο νανουρισμα κλπ ειναι κ δουλειες του σπιτιου επειδη μενουμε κ πολλα ατομα μαζι..
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ...:( :( :(

 

Σε 20 μέρες περίπου επιστρέφω στην δουλειά και είμαι να σκάσω από την στενοχώρια μου! Δουλεύω με τρελά ωράρια και το κλίμα στην δουλεία μου δεν είναι και το καλύτερο! Φοβάμαι πολύ ότι τώρα που θα επιστρέψω πέρα από το ότι θα μου λείπει πολύ το μωρό μου (δεν το έχω αποχωριστεί καθόλου όλους αυτούς τους μήνες), θα είναι τόσο ζόρικα τα πράγματα εκεί και θα νιώθω διπλά άσχημα! Άλλα πάλι τι να πεις.... ευτυχώς και που έχουμε δουλειά αυτή την περίοδο... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ...:( :( :(

 

Σε 20 μέρες περίπου επιστρέφω στην δουλειά και είμαι να σκάσω από την στενοχώρια μου! Δουλεύω με τρελά ωράρια και το κλίμα στην δουλεία μου δεν είναι και το καλύτερο! Φοβάμαι πολύ ότι τώρα που θα επιστρέψω πέρα από το ότι θα μου λείπει πολύ το μωρό μου (δεν το έχω αποχωριστεί καθόλου όλους αυτούς τους μήνες), θα είναι τόσο ζόρικα τα πράγματα εκεί και θα νιώθω διπλά άσχημα! Άλλα πάλι τι να πεις.... ευτυχώς και που έχουμε δουλειά αυτή την περίοδο... :?

 

Κοριτσια καλησπέρα.είμαι αλλη μια Μαμα που πρεπει να γυρίσει στη δουλεια, μετράει αντίστροφα μέρες και κλαίει συνεχεία.η δουλεια μου είναι μακρια θα λειπω περιπου 11 ώρες και θα τον κρατάει μια ξένη κοπέλα καθώς η Μαμα μου δουλεύει....10 μηνες συνεχεία μάζι ....περάσαμε πόλλα τα δυο μας απο την αρχή της εγκυμοσύνης, μέχρι που φτάσαμε τριων μηνών δε ξέραμε αν θα εχουμεβο ένας τον άλλο.και τώρα;πως να αφήσω το αγοράκι μου να τον κοιμίσει μια ξένη;ποια θα τον ξυπναει το πρωι να βλέπει τη γελαστη φατσουλα του;πως το αντιμετωπισατε;χρειαζομαινκετε ψυχολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.είμαι αλλη μια Μαμα που πρεπει να γυρίσει στη δουλεια, μετράει αντίστροφα μέρες και κλαίει συνεχεία.η δουλεια μου είναι μακρια θα λειπω περιπου 11 ώρες και θα τον κρατάει μια ξένη κοπέλα καθώς η Μαμα μου δουλεύει....10 μηνες συνεχεία μάζι ....περάσαμε πόλλα τα δυο μας απο την αρχή της εγκυμοσύνης, μέχρι που φτάσαμε τριων μηνών δε ξέραμε αν θα εχουμεβο ένας τον άλλο.και τώρα;πως να αφήσω το αγοράκι μου να τον κοιμίσει μια ξένη;ποια θα τον ξυπναει το πρωι να βλέπει τη γελαστη φατσουλα του;πως το αντιμετωπισατε;χρειαζομαινκετε ψυχολόγο;

 

 

Καλησπερα, να σου πω απο την εμπειρια μου η καθε μαμα αντιδρα διαφορετικα. Στη δουλεια μου τα τελευταια 10 χρονια ολες σχεδον γεννησαμε, αλλες λοιπον επεστρεφαν ολο χαρα, επειδη ειχαν βαρεθει μεσα στο σπιτι, (μαλιστα δεν επαιρναν το 10μηνο αλλα μειωμενο ωραριο) αλλες λιγο στεναχωρημενες αλλα για λιγες μερες, ειχαμε και μια που σταματησε τελικα τη δουλεια γιατι με τις αλλαγες στα μισθολογικα οσα εβγαζε τα εδινε στη γυναικα.

 

Επειδη εγω ημουν στη δικη σου θεση ακριβως, 10μηνο, θεματα υγειας, κλαματα πριν επιστρεψω θα σε συμβουλευα τα εξης:

α. βρες δουλεια πιο κοντα στο σπιτι, η σπιτι πιο κοντα στη δουλεια. Σου μιλαω εκ πειρας, θα εξοντωθεις. Ασχετα με το ψυχολογικο, θα εισαι διαρκως κουρασμενη. Επισης θα εισαι πιο ησυχη, αν εισαι πιο κοντα.

β. φωναξε την κοπελα να μεινετε μαζι καποια ωρα, μην τη δει ξαφνικα οταν φυγεις χωρις να ειστε μαζι-να δει οτι γνωριζεστε, να την δεις πως λειτουργει-ωστε και το παιδι να ηρεμησει, και εσυ οταν δεις ποσο καλα κανει τη δουλεια της.

γ. παιρνε οσες αδειες μπορεις. Βοηθαει. Μια μερα, με τη μαμα. Να κανετε κατι μονο οι δυο σας.

Δεν εισαι η μονη, δεν εισαι μονη, ειναι θεμα ημερων να προσαρμοστεις. Νομιζα οτι για εμενα θα ηταν απιθανο (κι ολοι οι γυρω μου εκεινες τις ημερες :roll: ) αλλα συνεβη. Σε λιγες μερες θα δεις διαφορα.

Μην ξεχνας παντως οτι θα ξαναβρεις συναδελφους, θα βγεις για καφε χωρις το παιδι, θα βρεις τον εαυτο σου σιγα σιγα. Και μετα αυτο θα βγαινει στο παιδι ως κατι θετικο, γιατι θα ερχεσαι ορεξατη να το δεις και να περασεις ποιοτικο χρονο μαζι του. Συχνα αφου χρονισει το παιδι και δεν θελει σιγα σιγα τοση φροντιδα, πολλες μανουλες ισα ισα που θελουν να βρουν δουλεια, να βγουν απο το σπιτι. Στα 3-4 εξαλλου ξεκινουν παιδικο-προνηπιο λειπουν ωρες...

καλη αρχη ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, να σου πω απο την εμπειρια μου η καθε μαμα αντιδρα διαφορετικα. Στη δουλεια μου τα τελευταια 10 χρονια ολες σχεδον γεννησαμε, αλλες λοιπον επεστρεφαν ολο χαρα, επειδη ειχαν βαρεθει μεσα στο σπιτι, (μαλιστα δεν επαιρναν το 10μηνο αλλα μειωμενο ωραριο) αλλες λιγο στεναχωρημενες αλλα για λιγες μερες, ειχαμε και μια που σταματησε τελικα τη δουλεια γιατι με τις αλλαγες στα μισθολογικα οσα εβγαζε τα εδινε στη γυναικα.

 

Επειδη εγω ημουν στη δικη σου θεση ακριβως, 10μηνο, θεματα υγειας, κλαματα πριν επιστρεψω θα σε συμβουλευα τα εξης:

α. βρες δουλεια πιο κοντα στο σπιτι, η σπιτι πιο κοντα στη δουλεια. Σου μιλαω εκ πειρας, θα εξοντωθεις. Ασχετα με το ψυχολογικο, θα εισαι διαρκως κουρασμενη. Επισης θα εισαι πιο ησυχη, αν εισαι πιο κοντα.

β. φωναξε την κοπελα να μεινετε μαζι καποια ωρα, μην τη δει ξαφνικα οταν φυγεις χωρις να ειστε μαζι-να δει οτι γνωριζεστε, να την δεις πως λειτουργει-ωστε και το παιδι να ηρεμησει, και εσυ οταν δεις ποσο καλα κανει τη δουλεια της.

γ. παιρνε οσες αδειες μπορεις. Βοηθαει. Μια μερα, με τη μαμα. Να κανετε κατι μονο οι δυο σας.

Δεν εισαι η μονη, δεν εισαι μονη, ειναι θεμα ημερων να προσαρμοστεις. Νομιζα οτι για εμενα θα ηταν απιθανο (κι ολοι οι γυρω μου εκεινες τις ημερες :roll: ) αλλα συνεβη. Σε λιγες μερες θα δεις διαφορα.

Μην ξεχνας παντως οτι θα ξαναβρεις συναδελφους, θα βγεις για καφε χωρις το παιδι, θα βρεις τον εαυτο σου σιγα σιγα. Και μετα αυτο θα βγαινει στο παιδι ως κατι θετικο, γιατι θα ερχεσαι ορεξατη να το δεις και να περασεις ποιοτικο χρονο μαζι του. Συχνα αφου χρονισει το παιδι και δεν θελει σιγα σιγα τοση φροντιδα, πολλες μανουλες ισα ισα που θελουν να βρουν δουλεια, να βγουν απο το σπιτι. Στα 3-4 εξαλλου ξεκινουν παιδικο-προνηπιο λειπουν ωρες...

καλη αρχη ευχομαι

 

Όσοι με ξέρουν λένε πως θα τα παρατήσω.... Ακόμα και η μάνα μου. Ποτέ δεν ήμουν άτομο που τα παρατάει πάντα πεισμωνα στις δυσκολίες για αυτό άλλωστε κράτησα και το μωρό μου. Αλλά αυτό μου φαίνεται βουνό. Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο ρόλος μου στη ζωή. Δεν είναι εύκολο να βρεις ξανά τέτοια δουλειά έχω σπουδάσει χρόνια και εμαι ήδη 9 χρόνια εκεί. Την κοπέλα θα την έχω 1 μήνα μαζί μου. Μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να τον κοιμισει ούτε να τον ταισει. Θέλει την μαμά του

Link to comment
Share on other sites

Όσοι με ξέρουν λένε πως θα τα παρατήσω.... Ακόμα και η μάνα μου. Ποτέ δεν ήμουν άτομο που τα παρατάει πάντα πεισμωνα στις δυσκολίες για αυτό άλλωστε κράτησα και το μωρό μου. Αλλά αυτό μου φαίνεται βουνό. Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο ρόλος μου στη ζωή. Δεν είναι εύκολο να βρεις ξανά τέτοια δουλειά έχω σπουδάσει χρόνια και εμαι ήδη 9 χρόνια εκεί. Την κοπέλα θα την έχω 1 μήνα μαζί μου. Μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να τον κοιμισει ούτε να τον ταισει. Θέλει την μαμά του

 

 

Ολα αυτα, ηταν στο προγραμμα. Καταρχας θελει χρονο το παιδι, για να συνηθισει. Θελει υπομονη. Αυτο ειναι το βασικο και δυσκολο να γινει. Ολα τα αλλα, θα δεις, θα γινουν απο μονα τους. Η προσαρμογη η δικη σου, το να μπειτε σε προγραμμα, ολα.

Κι εμενα ετσι μου ελεγαν, μαλιστα ειχα βρει την αιτηση για ανευ αποδοχων 2 ετη που ειχαμε τοτε. Μου ηταν αδυνατον. Να φανταστεις, δεν την αφηνα μεχρι τοτε ουτε για μισαωρο με αλλο ατομο. Μετα σκεφτηκα τα οσα λες, τα ξενυχτια μου, τις σπουδες, τη δουλεια που ειχα ριξει, το οικονομικο επισης, το παιδι που συντομα θα λειπει ολο το πρωι και θα μενω μονη σπιτι. Το ποσο δημιουργικη και νεα ειμαι. Δεν ειναι ευκολο να εισαι εργαζομενη μαμα. Δες ποσα θεματα εχουμε ανοιξει σε αυτο το φορουμ για τις δυσκολιες της καθημερινοτητας, το πως να βρουμε χρονο για εμας, χρονο για το παιδι, χρονο για εξοδους....Ομως βρισκεις τελικα τις ισορροπιες σου. Και τα παιδια οσο μεγαλωνουν σε εχουν ολο και λιγοτερο αναγκη...Αν παλι, επιστρεψεις, δοκιμασεις και δεις οτι προτιμας να εισαι μαμα που μενει σπιτι, αν πραγματικα ειναι αυτο που θελεις, κι εφοσον βγαινετε οικονομικα, τοτε καντο. Η αποφαση ειναι δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ήθελα να μου δώσουν τα φώτα τους όλες οι εργαζόμενες μανούλες γιατι είμαι πολυ αγχωμένη.... Σε ένα μήνα θα επιστρέψω στη δουλειά μετα τη γέννηση του γιου μου. Θα είναι 8 μηνων και θα τον προσέχει η πεθερα μου... Οπως φαίνεται τα πανε πολυ καλα οι δυο τους αλλα το πρόβλημα ειναι οτι εγω είμαι υπερβολικα αγχωμένη... Νιωθω οτι δεν μπορω να εχω εμπιστοσύνη σε κανεναν αλλον εκτος του αντρα μου.. Δεν μπορω να τον αποχωριστω εύκολα και φοβάμαι οτι και εκείνος θα κλαίει την ώρα που θα λείπω... Είναι μήπως μόνο οι πρώτες μέρες που θα είναι δυσκολες ή θα ζω καθε μέρα ενα μαρτυριο μέχρι να τον ξαναπάρω στην αγκαλιά μου ??? Ελπιζω να μην ακουγομαι μελλοδραματικη αλλα ετσι νιωθω... Ας μου πουμε και αλλες μανουλες τις εμπειρίες τους!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου δώσουν τα φώτα τους όλες οι εργαζόμενες μανούλες γιατι είμαι πολυ αγχωμένη.... Σε ένα μήνα θα επιστρέψω στη δουλειά μετα τη γέννηση του γιου μου. Θα είναι 8 μηνων και θα τον προσέχει η πεθερα μου... Οπως φαίνεται τα πανε πολυ καλα οι δυο τους αλλα το πρόβλημα ειναι οτι εγω είμαι υπερβολικα αγχωμένη... Νιωθω οτι δεν μπορω να εχω εμπιστοσύνη σε κανεναν αλλον εκτος του αντρα μου.. Δεν μπορω να τον αποχωριστω εύκολα και φοβάμαι οτι και εκείνος θα κλαίει την ώρα που θα λείπω... Είναι μήπως μόνο οι πρώτες μέρες που θα είναι δυσκολες ή θα ζω καθε μέρα ενα μαρτυριο μέχρι να τον ξαναπάρω στην αγκαλιά μου ??? Ελπιζω να μην ακουγομαι μελλοδραματικη αλλα ετσι νιωθω... Ας μου πουμε και αλλες μανουλες τις εμπειρίες τους!!

 

Τώρα δεν τον αφήνεις στην πεθερά σου ? καλύτερα να τον αφήνεις από τώρα κάποιες ώρες (να κάνεις και εσύ τις βόλτες σου) για να συνηθίζει και το μωρό και εσύ…

Είναι η γιαγιά του και λογικά θα τον αγαπάει και θα το προσέχει.. για φαντάσου να έπρεπε να το αφήσεις σε ξένη γυναίκα και να είχες και αυτό το άγχος…

Link to comment
Share on other sites

Annia, και εγώ γύρισα στην δουλειά όταν ο μικρός ήταν 8,5 μηνών. Τον αφήνω με την μητέρα μου την οποία είχε μάθει καλά από πολύ καιρό πριν και δεν τον επηρέασε θα έλεγα σχεδόν καθόλου η απουσία μου. Είναι σημαντικό να έχει εξοικειωθεί καλά το παιδί με το άτομο που θα το φροντίζει. Όσο για τα συναισθήματα - τις πρώτες 2-3 μέρες έκλαιγα στον δρόμο οδηγώντας. Μετά συνήθισα :) τώρα που πριν λίγες μέρες γύρισα στο οκτάωρο από εξάωρο - είναι μεγαλύτερο το ζόρι! πολύ δυσκολότερα περνάω αυτή την αλλαγή. Μην απελπίζεσαι, όλα καλά θα είναι - θα σου κάνει και εσένα καλό η επιστροφή, θα ξεκουράζεσαι περισσότερο.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Annia, και εγώ γύρισα στην δουλειά όταν ο μικρός ήταν 8,5 μηνών. Τον αφήνω με την μητέρα μου την οποία είχε μάθει καλά από πολύ καιρό πριν και δεν τον επηρέασε θα έλεγα σχεδόν καθόλου η απουσία μου. Είναι σημαντικό να έχει εξοικειωθεί καλά το παιδί με το άτομο που θα το φροντίζει. Όσο για τα συναισθήματα - τις πρώτες 2-3 μέρες έκλαιγα στον δρόμο οδηγώντας. Μετά συνήθισα :) τώρα που πριν λίγες μέρες γύρισα στο οκτάωρο από εξάωρο - είναι μεγαλύτερο το ζόρι! πολύ δυσκολότερα περνάω αυτή την αλλαγή. Μην απελπίζεσαι, όλα καλά θα είναι - θα σου κάνει και εσένα καλό η επιστροφή, θα ξεκουράζεσαι περισσότερο.

 

Ναι όντως έχεις δίκιο, και εγώ για 1,5 χρόνο που είχα μειωμένο ωράριο και έφευγα 2,5 ήταν η καλύτερη περίοδος… και λίγη δουλειά και πολύ ελεύθερος χρόνος… όταν άρχισε το κανονικό ωράριο προσγειώθηκα στη πραγματικότητα…

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι....τον Αυγουστο επιστρεφω στη δουλεια και τοτε το μικρο μου θα ειναι 8,5 μηνων...Ειμαι πολυ στεναχωρημενη μιας και ουτε εγω εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν αλλον περα απο τον εαυτο μου μιας και ουτε μια ωρα δεν τον εχω αποχωρηστει απο οταν γεννηθηκε....Ποσο μαλλον εγω που θα βαλω και ξενη γυναικα για να τον προσεχει...Στεναχωριεμαι παρα πολυ και ολο σκεφτομαι αν θα του συμπεριφερεται καλα μιας και δεν εχουμε ακουσει λιγα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! Μου δινετε κουραγιο... τωρα τον αφηνω λιγο λιγο δειλα στη πεθερα μου γιατι γραφτηκα pilates και παω καθε μερα και τον αφηνωγια 2 ωρες μονο!! Να ξεκινησω να τον αφηνω περισσοτερο λες???

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα.... εσυ εισαι σε χειροτερη φαση απο οτι εγω!!!! Για μενα καλε σε την 2 εβδομαδες νωριτερα πριν πας στη δουλεια και βαλε κρυφη καμερα στο σπιτι.... μονο ετσι θα ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα.... εσυ εισαι σε χειροτερη φαση απο οτι εγω!!!! Για μενα καλε σε την 2 εβδομαδες νωριτερα πριν πας στη δουλεια και βαλε κρυφη καμερα στο σπιτι.... μονο ετσι θα ξερεις....

 

Απο τελη Ιουλιου θα ερχεται μερικες φορες την εβδομαδα αρχικα θα ειμαι και εγω εκει κ μετα δειλα δειλα θα φευγω....Οσο για την καμερα το σκεφτηκα αλλα ο αντρας μου που ειναι σεκιουριτι μου ειπε οτι αν ειναι εν αγνοια της γυναικας ειναι παρανομο και αν το ανακαλυψει μπορει να σου κανει μηνυση...Αν βαλω καμερα θα το γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...