Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινηματογράφος-DVD


Recommended Posts

Θα ήθελα να προτείνετε DVD ή κινηματογραφικές ταινίες που έχετε δει και σας έχουν αρέσει. Αν θέλετε γράψτε το είδος της ταινίας και κριτικάρετε την μ΄εναν βαθμό από το 1-5.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτή που μου έρχεται πρώτη πρώτη στο μυαλό (γιατί με βρίσκεις και απροετοίμαστη) είναι :

 

Usual suspects

 

Με άριστα το 5 παίρνει 5 !!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εννοούσα πρόσφατες γιατί έμεινα λίγο πίσω αλλά δεν με πειράζει και παλιότερες γιατί μερικές δεν τις έχω δει π.χ.usual suspects...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ίσως είναι λίγο άσχετο αλλά δεν ήξερα που να το γράψω...

Είδα σήμερα τυχαία μια ταινία, "Το ταξίδι του αυτοκράτορα". Για όσους δεν το έχουν δει, μιλάει για το ταξίδι του αυτοκρατορικού πιγκουίνου για να γεννήσει το μικρο του. Είναι πιο πολύ σαν ντοκυμαντέρ!

Πάντως εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση! Είναι πραγματικά καταπληκτικός ο τρόπος με τον οποίο μεγαλώνουν τα μικρά τους! Είναι μάθημα αγάπης, υπομονής και αυτοθυσίας...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα είδα το "Simpsons the movie" που είναι πολυ έξυπνο βεβαια δεν είναι τόσο για παιδάκια παρόλο που είναι cartoon

 

Μετά το "Ηαnnibal" ωραίο θρίλερ με ωραίες μαχες αλλα το περίμενα πιο αιματηρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις τώρα είδα το "Little Miss Sunshine" (από τις καινούριες ταινίες)

 

Μου φάνηκε πολύ γλυκό, δείτε το

 

Επίσης από τις πιο πρόσφατες ταινίες που είδα το καλοκαίρι στο σινεμά ειναι το "Οι ζωές των άλλων" γερμανική ταινία που σου αφήνει μια υπέροχη αίσθηση...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η καλύτερα ταινία που έχω δει ποτέ έχει τίτλο Lorenzo's Oil.

 

Η υπόθεση έχει να κάνει με τις προσπάθειες που κάνουν ένα ζευγάρι γονείς (Suzan Sarandon, Nick Nolte) για να βρουν θεραπεία για μία σπάνια ασθένεια που έχει το μικρό παιδί τους όταν όλοι οι γιατροί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν κάνουν τίποτε.

Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία !!!

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω χαθεί απο τον κινηματογράφο τώρα τελευταία οπότε έχω χάσει τα τελευταία κινηματογραφικά δρώμενα...

Κάποιες ταινίες όμως που έχω δει και με έχουν εντυπωσιάσει είναι οι εξής:

 

1. Το π (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 20)

2. Το αριστερό μου πόδι (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 40)

3. Ρέκβιεμ: ένα όνειρο (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 30)

4. Άγριες Νύχτες (με άριστα το 5 αυτή παίρνει 20)

 

Γενικά προτιμώ τον Ευρωπαικό κινηματογράφο...

 

Υ.Γ. οι ταινίες αυτές παρουσιάζουν κοινωνικά προβλήματα αλλα δεν τα ωραιοποιούν καθόλου. Επομένως πρέπει να έχεις γερά νεύρα και να μπορείς να δείς την σκληρότητα και ωμότητα στο μεγαλείο τους χωρίς να γίνεις χάλια για την επόμενη εβδομάδα. Είναι πραγματικά σκληρές ταινίες.

 

Απο εκεί και πέρα μου αρέσει και το Μπόλιγουντ

1. Ο γάμος των Μουσώνων

 

Εξίσου καλές ταινίες είναι και καποιες Ιρακινές

1. Τα παιδιά του παραδείσου

2. Το άσπρο μπαλόνι

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως η καλύτερα ταινία που έχω δει ποτέ έχει τίτλο Lorenzo's Oil.

 

Η υπόθεση έχει να κάνει με τις προσπάθειες που κάνουν ένα ζευγάρι γονείς (Suzan Sarandon, Nick Nolte) για να βρουν θεραπεία για μία σπάνια ασθένεια που έχει το μικρό παιδί τους όταν όλοι οι γιατροί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά και δεν κάνουν τίποτε.

Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία !!!

 

καλε πολυ κλαμα...μη το δουν εγκυες!!!

 

επισης υπεροχο "ο λαβυρινθος του πανα" αλλα και παλι οχι οι εγκυες!!!

Link to comment
Share on other sites

BIZELI μου πανέμορφες οι νέες σου φωτογραφίες :wink:

 

Λοιπόν από ταινίες.....

 

"Σπίτι με κανόνες" - Πολύ κοινωνικό... βάζω 5/5

"All or nothing" Κοινωνικό 5/5

 

Και το Ρέκμβιεμ που γράφει η jodido είναι φανταστικό...

Ότι άλλο θυμάμαι θα σας γράφω

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω πρωτιμω τις ταινειες του disnay ειναι πολυ καλες και εχουν πολυ ωραια γραφικα και χρωματα για τα μικρα παιδια.επισης κοιταω να μην εχουν βια.προς το παρον του εχω παρει τα 3 γουρουνακια τον πινοκιο τον micky και την παρεα του.

θωμας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα είδα το "Απόδειξη Ενοχής" με τον Αντονυ Χόπκινς. Τέλειο.

Ο ρόλος του θυμίζει πολύ έντονα τη Σιωπή Των Αμνών αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου.

Το αντίθετο μάλιστα γιατί είναι ένας χαρακτήρας που του πηγαίνει πολύ.

Ο υπότιτλος (για να πάρετε μια ιδέα περι τίνος πρόκειται) είναι: "Σκότωσα τη γυναίκα μου. Απόδειξέ το!"

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το είχα δει στο κινηματογραφο και από τότε δεν το ξαναείδα. Κρίμα δεν το πήρα εχθές χαμπάρι !

:cry:

 

Μία αρκετά καλή ταινία επίσης από τα παλιά είναι η 6η αίσθηση με τον Bruce Willis!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την pam,υπεροχη η εκτη αισθηση!!!

Μου αρεσαν επισης απο τις παλαιοτερες τα 21 γραμμαρια ,το σκοτεινο ποταμι (Σον Πεν κορυφη!!!!) και οι γεφυρες του μαντισον.Θα θυμηθω και αλλες σιγα σιγα......

Link to comment
Share on other sites

"GONE BABY GONE"

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ

 

Σας βαζω και την υποθεση...το συστηνω ανεπιφύλακτα...

 

Ο μικρός αδερφός του Μπεν, ο Κέισι Άφλεκ (τον είδαμε ως “δειλό Ρόμπερτ Φορντ” πρόσφατα), είναι ο Πάτρικ Κένζι, ένας ιδιωτικός ντέτεκτιβ στα προάστια της Βοστόνης, όπου μαζί με την κοπέλα του Άντζι (Μισέλ Μόναγκαν) ερευνούν αδιάφορες περιπτώσεις χαμένων προσώπων, κυρίως ανθρώπων που εξαφανίζονται γιατί χρωστάνε. Ο Πάτρικ ξέρει τις γειτονιές αυτές, όπου και μεγάλωσε, απ' έξω κι ανακατωτά κι έχει έναν υπόγειο τσαμπουκά που πηγάζει απ' αυτή την άνεση. Η Άντζι δε μοιάζει πολύ χαρούμενη μ' αυτό, όπως δεν είναι και με τη νέα υπόθεση που αναλαμβάνουν. Η μικρή Αμάντα, κόρη της αλκολικής Έλεν Μακρίντι (Έιμι Ράιαν) έχει χαθεί και το ζευγάρι των θείων της έρχεται στους νεαρούς ερευνητές για έξτρα βοήθεια, μιας κι η αστυνομία δε φαίνεται να κάνει πολλά. Ο Πάτρικ μετά από σκέψη, αποφασίζει ν' αναλάβει τη δουλειά.

 

Ο αρχηγός της σχετικής αστυνομικής υπηρεσίας (Μόργκαν Φρήμαν) καλεί τους δυο ντέτεκτιβ και τους ζητά να συνεργαστούν με τους αστυνομικούς που δουλεύουν στην υπόθεση, τους παλιακούς και σκληροτράχηλους Ρέμι Μπρεσάντ (Εντ Χάρις) και Νικ Πουλ (Τζον Άστον). Η συνεργασία τους είναι αναμενόμενα ταραχώδης, όπως και με την απρόθυμη μάνα, που προτιμά να κρύψει τις παράνομες δραστηριότητές τις απ' το να τους βοηθήσει στην έρευνα. Όταν τα προσωπικά αντικείμενα της μικρής βρεθούν στην παρακείμενη λίμνη, η υπόθεση μοιάζει να έχει κλείσει. Όμως ο Πάτρικ θα βρεθεί σύντομα μπροστά σ' ένα δίλημμα, που ίσως αλλάξει τις ζωές όλων...

Link to comment
Share on other sites

BIZELI αυτό θέλω να πάω να το δω. Όπως και το Sweeny Todd.

Πριν κανα μήνα είδα "Το Ορφανοτροφείο". Φανταστικό δραματικό θρίλερ, ύμνος στην μητρότητα. Αλλά ακατάλληλον για εγκυούλες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τοπ10 ταινιες:

 

Οι ωρες

Τα απομειναρια μιας μερας

Συνηθεις υποπτοι

Ριτα ΧεΙγουορθ-η μεγαλη εξοδος

Οι κορες της ντροπης

Ενας υπεροχος ανθρωπος

Lorenzo's oil (θα συμφωνησω, αντενδεικνυται για εγκυους, πολυ κλαμα. Για οσους το εχουν δει, προκειται για αληθινη ιστορια, η μητερα πεθανε απο καρκινο λιγα χρονια μετα, o lorenzo ζει μια οσο το δυνατον φυσιολογική ζωή αφου αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα)

Μιllion Dollar baby (επισης μακρυα οι εγκυοι)

Μηνυμα σιωπης (επισης μακρια)

Μικροαπατεωνες (Γουντι Αλλεν, πολυ γελιο)

Link to comment
Share on other sites

Τοπ10 ταινιες:

 

Οι ωρες

Τα απομειναρια μιας μερας

Συνηθεις υποπτοι

Ριτα ΧεΙγουορθ-η μεγαλη εξοδος

Οι κορες της ντροπης

Ενας υπεροχος ανθρωπος

Lorenzo's oil (θα συμφωνησω, αντενδεικνυται για εγκυους, πολυ κλαμα. Για οσους το εχουν δει, προκειται για αληθινη ιστορια, η μητερα πεθανε απο καρκινο λιγα χρονια μετα, o lorenzo ζει μια οσο το δυνατον φυσιολογική ζωή αφου αντιμετωπιζει κινητικα προβληματα)

Μιllion Dollar baby (επισης μακρυα οι εγκυοι)

Μηνυμα σιωπης (επισης μακρια)

Μικροαπατεωνες (Γουντι Αλλεν, πολυ γελιο)

 

Επισης τα Τεσσερα φτερα (με τον Χιθ Λετζερ που εφυγε προσφατα απο τη ζωη, ταινιαρα!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...