Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει γυναικολόγος που δεν συστήνει Utrogestan?


Recommended Posts

Πολλά συγχαρητήρια για το πολύ κατατοπιστικό φόρουμ!

1. Η σύζυγός μου είναι 40 ετών και θέλουμε να τεκνοποιήσουμε για πρώτη φορά. έμεινε έγκυος με την πρώτη προσπάθεια, αλλά στις 14 μέρες εγκυμοσύνης παρουσίασε αιμορραγία και ξεκινήσαμε 1 ένεση Lentogest υδροξυπρογεστερόνη 341 mg και χάπια Utrogestan 2 μαζί τρεις φορές την ημέρα για τρεις ημέρες. Η σύλληψη ήταν κακή και αποβλήθηκε τελικά πλήρως και ευτυχώς δεν χρειαστήκαμε απόξεση.

Όμως διάβασα ότι δεν κάνουν τίποτε για τις αιμορραγίες της κύησης. Επιπλέον δεν υπάρχουν στις αντίστοιχες περιπτώσεις στις οδηγίες της Αμερικής προς τους γυναικολόγους.

Από τώρα και έπειτα ο γυναικολόγος θέλει προληπτικά να λάβουμε Utrogestan από την στιγμή διαπίστωσης της εγκυμοσύνης!

Άρα πρέπει να βρω κάποιον γυναικολόγο που να μη χορηγεί Utrogestan στην περιοχή της Αθήνας ή Πειραιά. Ασφαλώς θέλω να τον πληρώνω κανονικά ως κανονικός ασθενής και όχι επειδή είμαι γιατρός να έχω ειδική αντιμετώπιση. Όπως δηλαδή ισχύει σε όλες τις χώρες, Αγγλία, Αμερική και Γερμανία που γνωρίζω από πρώτο χέρι.

2. Επίσης βλέπω ότι στο εξωτερικό η γέννα είναι δουλειά της Μαίας, εδώ έρχεται και ο γυναικολόγος. Όμως μόνο στην Ελλάδα κόβουν το περίνεο τη στιγμή της γέννας. Όπότε θα ήθελα ο γιατρός αυτός να μην κόβει την είσοδο του κόλπου προς τα κάτω. Δηλαδή να γίνουν τα πράγματα όπως γίνονται σε όλες τις χώρες εκτός της Ελλάδος.

3. Επίσης να μη βάζει ωκυτοκίνη για να γεννήσει γρήγορα η επίτοκος, αλλά να την περιμένει. Γιατί αν βάλεις ωκυτοκίνη τότε αν δεν πετύχει πας για καισαρική. Κανονικά στο εξωτερικό η μαία περιμένει την επίτοκο, 12 ώρες και συνήθως ξεγεννάει πάντα ξημερώματα. Αν κάτι πάει στραβά καλεί τον ιατρό. Βέβαια θα ήθελε η γυναίκα μου τον ιατρό παρόν, τη στιγμή που γεννά.

Άρα ψάχνω βασικά ιατρό να μη δίνει utrogestan και αν τα άλλα είναι δυνατό να μη γίνουν, καλό θα ήταν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.

 

Έχετε βεβαιωθεί ότι ο οργανισμός της συζύγου παράγει αρκετή προγεστερόνη; Με δεδομένο και τη σχετικά μεγάλη ηλικία, καλό είναι να δείτε πιο εντατικά κάποια θέματα.

 

Ξέρω ότι πολλοί γιατροί δίνουν προγεστερόνη βρέξει χιονίσει. Προσωπικά πήρα το ρίσκο να μην πάρω, παρόλη την αιμορραγία στα δίδυμα, αλλά υπήρχε ήδη αποτέλεσμα εργαστηριακό, που έδειχνε ότι στην 21η ημέρα εκείνου του κύκλου είχα προγεστερόνη εκτός ορίων προς τα πάνω! Φυσιολογική σύλληψη. Και πήρα ελάχιστη προγεστερόνη, που μου έκανε πολλές παρενέργειες, δείγμα ότι ο οργανισμός μου ήδη είχε φουλάρει! Τότε την έκοψα, με συμβουλή του γιατρού μου. Κράτησα τον ίδιο γιατρό, μείον την προγεστερόνη, γιατί τον εμπιστευόμουν σε πολλά θέματα. Τελικά τα παιδιά γεννήθηκαν μετά από πολλες άσχετες περιπέτειες της εγκυμοσύνης.

 

Τέλος πάντων δεν έχω κάποια άμεση απάντηση στο ερώτημά σου, ήθελα όμως να πεταχτώ να πω ότι καλό είναι να δείτε ότι δεν τη χρειάζεστε την προγεστερόνη.

 

Υπάρχουν κάποιες μελέτες που γενικώς δεν δείχνουν σοβαρές παρενέργειες στη χορήγησή της, ενώ έχει κάποια στατιστικά πλεονεκτήματα και για αυτό φαντάζομαι αρκετοί γυναικολόγοι τη χορηγούν χωρίς να ρωτήσουν πολλά.

 

Γενικά στον έλεγχο για τη γενικότερη κατάσταση της γονιμότητας συστήνεται έλεγχος προγεστερόνης 21ης μέρας. Βέβαια γιατρός δεν είμαι... Απλά μια μαμά που έχει περάσει πολλά και διάβασε και για αρκετές μαμάδες που πέρασαν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για το πολύ κατατοπιστικό φόρουμ!

1. Η σύζυγός μου είναι 40 ετών και θέλουμε να τεκνοποιήσουμε για πρώτη φορά. έμεινε έγκυος με την πρώτη προσπάθεια, αλλά στις 14 μέρες εγκυμοσύνης παρουσίασε αιμορραγία και ξεκινήσαμε 1 ένεση Lentogest υδροξυπρογεστερόνη 341 mg και χάπια Utrogestan 2 μαζί τρεις φορές την ημέρα για τρεις ημέρες. Η σύλληψη ήταν κακή και αποβλήθηκε τελικά πλήρως και ευτυχώς δεν χρειαστήκαμε απόξεση.

Όμως διάβασα ότι δεν κάνουν τίποτε για τις αιμορραγίες της κύησης. Επιπλέον δεν υπάρχουν στις αντίστοιχες περιπτώσεις στις οδηγίες της Αμερικής προς τους γυναικολόγους.

Από τώρα και έπειτα ο γυναικολόγος θέλει προληπτικά να λάβουμε Utrogestan από την στιγμή διαπίστωσης της εγκυμοσύνης!

Άρα πρέπει να βρω κάποιον γυναικολόγο που να μη χορηγεί Utrogestan στην περιοχή της Αθήνας ή Πειραιά. Ασφαλώς θέλω να τον πληρώνω κανονικά ως κανονικός ασθενής και όχι επειδή είμαι γιατρός να έχω ειδική αντιμετώπιση. Όπως δηλαδή ισχύει σε όλες τις χώρες, Αγγλία, Αμερική και Γερμανία που γνωρίζω από πρώτο χέρι.

2. Επίσης βλέπω ότι στο εξωτερικό η γέννα είναι δουλειά της Μαίας, εδώ έρχεται και ο γυναικολόγος. Όμως μόνο στην Ελλάδα κόβουν το περίνεο τη στιγμή της γέννας. Όπότε θα ήθελα ο γιατρός αυτός να μην κόβει την είσοδο του κόλπου προς τα κάτω. Δηλαδή να γίνουν τα πράγματα όπως γίνονται σε όλες τις χώρες εκτός της Ελλάδος.

3. Επίσης να μη βάζει ωκυτοκίνη για να γεννήσει γρήγορα η επίτοκος, αλλά να την περιμένει. Γιατί αν βάλεις ωκυτοκίνη τότε αν δεν πετύχει πας για καισαρική. Κανονικά στο εξωτερικό η μαία περιμένει την επίτοκο, 12 ώρες και συνήθως ξεγεννάει πάντα ξημερώματα. Αν κάτι πάει στραβά καλεί τον ιατρό. Βέβαια θα ήθελε η γυναίκα μου τον ιατρό παρόν, τη στιγμή που γεννά.

Άρα ψάχνω βασικά ιατρό να μη δίνει utrogestan και αν τα άλλα είναι δυνατό να μη γίνουν, καλό θα ήταν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας

 

Μπιλάλης Δημήτρης

Τηλέφωνο: 2107704393

Διεύθυνση: ΒΑΣ.ΣΟΦΙΑΣ 122

 

για ολα αυτα κ αλλα πολλα εμεινα στο συγκεκριμενο γιατρο..:)

 

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου δεν δινει φαρμακα χωρις ουσιαστικο λογο και η γεννα μου ηταν οπως την περιγραφετε ,χωρις βιασυνη και χωρις περινεοτομη ,αυτη ειναι η τακτικη του και ειμαι πολυ ικανοποιημενη,ομως δυστυχως βρισκεται Θεσσαλονικη κ εσεις απ οτι βλεπω ειστε Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις άμεσες απαντήσεις σας

athinaP ούτε ένας γυναικολόγος δε μας είπε να μετρήσουμε την προγεστερόνη! Γενικώς όμως πριν ξεκινήσουμε μετρήσαμε όλες τις ορμόνες γονιμότητας, από μόνοι μας χωρίς να μας το ζητήσει ο ιατρός και μάλιστα τις συγκεκριμένες μέρες και ήταν άριστες όπως και οι δικές μου εξετάσεις και τα ρέζους και των δυο θετικά. Είχα ρωτήσει γυναικολόγους από το νοσοκομείο μου και ενημέρωσα αυτόν που έχουμε προς το παρόν. Να φανταστείς και αυτός και ένας δεύτερος μας είπαν πάρουμε utrogestan χωρίς να κάνουν καμία ερώτηση, αν έχουμε κάνει εξέταση προγεστερόνης. Τώρα μετά τη συμβουλή σου θα ρωτήσουμε το γιατρό αν είναι αξιόπιστη η μέτρηση της να την μετρήσουμε

Daf σε ευχαριστώ πάρα πολύ με σώνεις! Πέθανα πια, να εφαρμόζονται πράγματα που ποτέ δεν γίνονται σε άλλες χώρες και ούτε υπάρχουν σε οδηγίες παγκόσμιες για τους ιατρούς

Stella το ξέρω τον βρήκα μέσα στο φόρουμ και εγώ και χάρηκα, γιατί έλεγε Ιερά οδό και μετά είδα ότι έλεγε Θεσσαλονίκη και έσκασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης θα είναι μεγάλη χαρά αν ξέρει και κάποιος άλλος γιατρό. Θα πάω να πληρώσω επίσκεψη σε όλους αρκεί να βρούμε το σπάνιο είδος που δεν κάνει αυτά που δεν πρέπει να κάνει.

Ευτυχώς δε λέτε, που χάρη στην Daf που βρήκαμε έναν!

Ούτε να ψάχνουμε σπάνιο είδος προς εξαφάνιση

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα, δεν κανει τιποτα:) αν ψαξεις κ αλλο στο φορουμ θα βρεις κ αλλους, (ψαξε για γυναικολογους γενικα κ δες τα σχολια) , δεν ειναι ο μονος ο Μπιλαλης, απο τους λιγους, ναι , αλλα οχι ο μονος, ευτυχως!!:D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάποιον από αυτούς τους ιατρούς που να μην δίνουν utrogestan με την αιμορραγία ή ακόμα χειρότερα να μη δίνουν προληπτικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε κάποιον από αυτούς τους ιατρούς που να μην δίνουν utrogestan με την αιμορραγία ή ακόμα χειρότερα να μη δίνουν προληπτικά!

 

Γιατί δεν θέλεις ο γιατρός να δίνει με την αιμορραγία utrogestan; Αν είναι απαραίτητο; Εμείς δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε! Για να τα δίνει πάει να πει ότι τα χρειάζεται ο οργανισμός μας! Και εγώ είχα λίγο αίμα και που είπε να παίρνω 1 χάπι των 200mg!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν θέλεις ο γιατρός να δίνει με την αιμορραγία utrogestan; Αν είναι απαραίτητο; Εμείς δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε! Για να τα δίνει πάει να πει ότι τα χρειάζεται ο οργανισμός μας! Και εγώ είχα λίγο αίμα και που είπε να παίρνω 1 χάπι των 200mg!

Μα είμαι γιατρός (αλλά όχι γυναικολόγος) και σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικής για τους γυναικολόγους δεν αναφέρεται πουθενά ή χορήγηση προγεστερόνης σε αιμορραγία. Είμαστε μοναδικοί σε όλο τον κόσμο που το κάνουμε αυτό.

Βέβαια η δόση σου είναι μικρή και δεν πρέπει να ανησυχείς, όπως βλέπω από το φόρουμ από τόσες γυναίκες που πήραν προβλήματα τα παιδιά δεν είχαν. Βέβαια η ίδια η φαρμακευτική εταιρία, αν διαβάσεις το χαρτάκι, δεν λέει ότι είναι απόλυτα ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο ρολος του γιατρου ειναι να συμβουλευει και οχι να επιβαλει την αποψν του. Και εγκυται σε εμας τους κοινους θνητους να παρουμε το ρισκο να κανουμε μια θεραπεια που δεν εχει αποτελεσμα ή να αρνηθουμε να κανουμε την θεραπεια με το οποιο αποτελεσμα εχει αυτο για μας. Η προγεστερονη αρχισε να δυνεται σε περιπτωσεις υποβοηθουμενης αναπαραγωγης γιατι τα ωαρια που ωριμαζουν ειναι περισσοτερα του ενος (μη φυσιολογικο) οποτε και η προγεστερονη χορηγηται για να καλυψει αυτο το μη φυσιολογικο. Εχουν γινει μελετες που αποδεικνυουν οτιο βοηθαει στην διατηρηση της κυησης που θα χανοταν εξετιας χαμηλης προγεστερονης αλλα σιγουρα δεν βοηθαει σε καθε περιπτωση. Κανονικα μιαζι με την β-χοριακη θα επρεπε να διενεργειται και ελεγχος για τα επιπεδα προγεστερονης και να δινεται συμπληρωμα μονο αν χρειαζεται. Ομως επειδη στον φυσιολογικο κυκλο πευτει η προγεστερονη και ερχετε περιοδος οι γιατροι συστινουν προγεστερονη στα πρωτα δειγματα αιμοραγιας.

Εκανα σπερματεγχυση και η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειναι να γινει κατι στο πρωτο τριμηνο θα γινει και τιποτα δεν μπορει να το αλλαξει. Ποσοι γιατροι το παραδεχονται? Ποσοι υποψηφιοι γονεις το δεχονται?

Οσο για τς δημοσιευσεις της Αμερικανικης Ενωσης Γυναικολογων και τις γεννες στο εξωτερικο καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και προγεστερονη χορηγουν και προκλησεις κανουν, και επισιοτομες και απο ολα. Κατα περπτωση παντα και τις περισσοτερες φορες με καποιο ιακτικο(φανη?) λογο

Link to comment
Share on other sites

σου εχω στειλει π.μ.

οσο για την προγεστερονη δε γινεται παντα στην 21η ημερα εξαρτάται απο την ωορρηξία.οπως και ο ορμονικος ελεγχος γινεται συγκεκριμένες ημερες του κύκλου

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

οταν επαθα αποκολλησει πλακουντα ο γιατρος μου .. μου ειπε για τα utrogestan οτι υπαρχουν και αυτα τα χαπια αλλα ειτε τα παρω ειτε οχι δεν προσφερουν απολυτως τπτ και οτι κανονικα τα δινουνν μονο στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγη και οτι μονο στην ελλαδα τα χορηγουν στις αποκολλησεις.Δεν τα πηρα .. ασχετα αν ειχα σππιτι απο την εξωσωματικη φυσικου κυκλου που ειχα κανει(αποτυγχυμενη) και ξεκουραστικα και ολα πηγαν καλα (φυσιολογικη συλληψη).

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

στον πρωτο γιατρο που ειχα γιατι τον αλλαξα επειδή ειχα λιγο αιμα τον πρωτο μηνα και γι αυτόν χαμηλή προγεστερονη μου εγραψε utrogestan, ευτυχως το εψαξα και δεν τα πηρα ο δευτερος γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει αποδειχτει αν οντως κανουν κατι ή απλα βοηθουν την ψυχολογια της γυναικας.

παρολα αυτα και ο δευτερος γιατρος δυστυχως δεν ηταν και τοσο υπομονετικος και μου εβαλε στην πρωτη και τεχνητους πονους και ολα τα υπολοιπα...

οποτε δεν μπορω να τον συστησω απλα αναφερω την εμπειρια μου.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στης δυο εγκυμοσύνες μου είχα καφέ υγρά και αίμα .Ο γιατρός μου έδωσε προγεστερόνη αλλά δύστυχος χαθήκαν και υ δυο .Και σας ρωτώ τι πρέπει να κάνουμε όταν έχουμε καφέ η αίμα εκτός από την ξεκουράσει ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι πρέπει να παίρνουμε ότι μας λένε γιατροί είναι και ξέρουν σίγουρα κάτι παραπάνω άπο εμάς.μην τα ισοπεδώνουμε όλα ακόμα κ την ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

ζεις στην Αμερικη? γιατι δεν πατε εκει με την συζηγο σου να κανετε ενα παιδακι?

δεν ειρωνευομαι απλα πιστευω πως οταν χρειαζεται πρεπει να ακολουθουμε τις οδηγιες τωνς γιατρων.

Εγω ας πουμε την χρειαστηκα την πρεογεστερονη στην εγκυμοσυνη μου..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ δεν έχω καταλάβει ποιες ακριβώς είναι οι παρενέργειες της προγεστερόνης και γιατί κάποιος είναι τόσο αρνητικός εξ αρχής, αλλά πιστεύω πως μας την χορηγούν μόνον όταν κρίνουν ότι τη χρειαζόμαστε. Στην τελική αν δεν θέλεις, δεν την παίρνεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς, αλλά νομίζω πως οφείλουμε να ακούμε το γιατρό μας.

 

Για την τομή στο περίνεο, μπορείς απλά να ζητήσεις να μην την κάνουνε, ή να κανουνε την τομή στο πλάι, αλλά κι αυτό ακόμα γίνεται για την προστασία της περιοχής. Κανείς δεν πιάνει το ψαλίδι για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα διαβαζω τις παρενεργειες πριν παρω κατι και ο μονος λογος που θορυβηθηκα και το εψαξα ειναι οτι εγραφε οτι δεν συστηνεται στο 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνησ και για κατι καρδιοπαθειες του νεογνου και οταν πηρα τηλεφωνο τον γιατρο μου ειπε μην ανυσηχεις ετσι τα γραφουν για να ειναι καλυμμενοι.

και το εψαξα και ειδα οτι δεν υπαρχουν μελετες που να επιβεβαιωνουν οτι βοηθαει καπου οποτε επελεξα να μην το παρω και δεν ενημερωσα τον γιατρο

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, ψάχνοντας διάφορα περί εγκυμοσύνης έπεσα πάνω σε αυτή τη σελίδα: http://www.naturalbirth.gr. Εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο δεν έχω, καθώς δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αποτελείται από τρεις μαίες αλλά υπάρχει συνεργασία και με κάποιον γυναικολόγο. Νομίζω θα βρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες στη σελίδα. Αν κλείσεις ραντεβού με τη σύζυγό σου, θα με ενδιέφερε να μας πεις τις εντυπώσεις σου, αν φυσικά το θέλεις! ;) Καλή συνέχεια εύχομαι!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά. Είμαστε πια στο ψάξιμο. Ό,τι συμβουλή μας δώσετε πολύτιμη! Μόνο παράκληση αν γίνεται να έχετε προσωπική εμπειρία

Ksanthi: Μόνο ξεκούραση στην αιμορραγία και επίσκεψη στον ιατρό, υπέρηχο, επισκόπηση τραχήλου, μέτρηση χοριακής αν αυξάνεται. Δεν είδα φαρμακευτική θεραπεία

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά. Είμαστε πια στο ψάξιμο. Ό,τι συμβουλή μας δώσετε πολύτιμη! Μόνο παράκληση αν γίνεται να έχετε προσωπική εμπειρία

Ksanthi: Μόνο ξεκούραση στην αιμορραγία και επίσκεψη στον ιατρό, υπέρηχο, επισκόπηση τραχήλου, μέτρηση χοριακής αν αυξάνεται. Δεν είδα φαρμακευτική θεραπεία

 

Η β χοριακη δε βοηθαει καπου εκτος αν υπαρχει προβλημα διαφορικης διαγνωσης.στην αιμορραγια ξεκουραση και utrogestan.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Και στης δυο εγκυμοσύνες μου είχα καφέ υγρά και αίμα .Ο γιατρός μου έδωσε προγεστερόνη αλλά δύστυχος χαθήκαν και υ δυο .Και σας ρωτώ τι πρέπει να κάνουμε όταν έχουμε καφέ η αίμα εκτός από την ξεκουράσει ???

 

εφοσον υπαρχουν 2 παλίνδρομες ειναι λογω για διερεύνηση αναλογα σε ποια εβδομαδα παλινδρομησαν

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η ίδια η φαρμακευτική εταιρία, αν διαβάσεις το χαρτάκι, δεν λέει ότι είναι απόλυτα ασφαλές.

ακομη και το νερο μπορει να γινει τοξικο.δε μπορω να βλεπω ενα γιατρο να μιλαει ετσι.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...