Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

Σας παραθέτω μερικά που μου άρεσαν.

 

- Ψάχνοντας για κοχύλια

- Το άρωμα

- Το στοίχημα

- Οκτώ

- Ο αλχημιστής

- Οι πύλες της Φωτιάς

- Ο κόσμος της Σοφίας

- Η μέθοδος της Ορλεάνης

 

 

και για ταλαιπωρημένες μανούλες

- Τι τραβάμε και εμείς οι μάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα πάλι δε μου αρέσουν ούτε τα μπεστ σέλλερ, ούτε τα βιβλία αυτοβελτίωσης. Προτιμώ την απλή λογοτεχνία.

 

Μου αρέσει πάρα πολύ ο Σαραμάνγκου, κυρίως βέβαια η Ιστορία της Πολιορκίας της Λισσαβόνας, που πήρε και το Νόμπελ. Είναι κάπως παρανοϊκή η γραφή του, χωρίς ονόματα, χωρίς τελείες σχεδόν, αλλά αυτό με τρελαίνει. Για τον ίδιο λόγο μου αρέσει και ο Σκαρίμπας, σε όποιον θέλει να διαβάσει ένα αριστούργημα που όμως θα λέει "καλά, τί γίνεται τώρα;;;;" και θα τα καταλάβει όλα στην τελευταία σελίδα σε μια υποσημείωση, συνιστώ το "Μαριάμπας".

 

Επίσης, λατρεύω τον Ίρβιν Γιάλομ, συνιστώ τα πάντα του, πιο πολύ μου άρεσε ο Δήμιος του Έρωτα και το Ντιβάνι και το Γιατί Έκλαψε ο Νίτσε, αλλά και τα άλλα, όλα μου άρεσαν.

 

Για καλοκαίρι νομίζω ταιριάζουν τα Ψάθινα Καπέλα της Μαργαρίτας Λυμπαράκη, το είχα λατρέψει.

 

Επίσης, πρόσφατα διάβασα το Μεγάλο Παιχνίδι, του Στέφαν Τσβάιχ, αριστούργημα και μικρό.

 

Μου άρεσαν και τα βιβλία του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη, κυρίως οι Τέσσερις Τοίχοι.

Και ο Δειπνοσοφιστής, του Ζουράρη (όχι του γνωστού, του αδερφού του), άρθρα για την κουζίνα που δημοσιεύτηκαν στην Καθημερινή, μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Επίσης για καλοκαίρι προτείνω το Ροΐδη, γιατί μπορεί η γλώσσα να είναι κάπως, αλλά τα κείμενά του παραμένουν τόσο απίστευτα επίκαιρα που ανατριχιάζεις και φυσικά γελάς. Η Πάπισσα Ιωάννα είναι τοπ! Παρόμοια αξία έχει και ο Όσκαρ Ουάιλντ, πολύ πνευματώδη κείμενα, το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι μου άρεσε πολύ.

 

Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ η ελληνική λογοτεχνία, κυρίως η παλιά. Ο Βιζυηνός, ο Κονδυλάκης, ο Βικέλας, ο Θεοτοκάς (την Αργώ τη συνιστώ ανεπιφύλακτα) κείμενα που υπήρχαν στα βιβλία λογοτεχνίας του σχολείο αλλά συνήθως δεν τα διδασκόμασταν, και ίσως δεν είναι και ΤΑ αριστουργήματα, όμως η ανάγνωσή τους μου ήταν πάντοτε ευχάριστη και τα έβρισκα πολύ συγκινητικά και μόνο στη σκέψη πώς ήταν κάποτε η Ελλάδα και πώς είμαστε τώρα (για να κόψουμε και την πολλή γκρίνια! :D )

 

Α και το Middlesex του Τζέφρι Ευγενίδις!

 

Καλά, δε βάζω άλλα αν και σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει

Link to comment
Share on other sites

... και Σεφέρη παιδιά για δίπλα στη θάλασσα λέει :cool:

 

Πάντως πέρσυ ξεσκόνισα στις διακοπές όλα του Ρομπερτ Βαν Γκούλικ απ τις εκδόσεις Θεμέλιο με τον Δικαστή Τι.

 

Καλά, τρελλαίνομαι για αστυνομική λογοτεχνία αλλά του Βαν Γκούλικ οι ιστορίες είναι και ενδιαφέρουσες απο πολλές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μ'αρέσει η ursa. Λοιπόν, στο iThink του Facebook σου δίνει τη δυνατότητα να γίνεις φαν κάποιου από τους συμμετέχοντες, σου αρέσουν οι απόψεις του και μπαίνεις στο φαν κλαμπ του. πρέπει να κάνουμε κι εδώ ένα ursa-club :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.bestseller.gr/main.php?id=12&book_id=2864

 

Λοιπόν αυτό το βιβλίο μου είπαν ότι είναι φανταστικό. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη αλλά πολύ συντόμως θα το κάνω. Λένε ότι είναι παγκόσμιο best seller.

"Το νησί"

Χίσλοπ Βικτόρια

Ασχετο.Θυμοσαστε που ρωτουσα για δωρο στην δασκαλα του παιδιου μου? αυτο της πηρα τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Τους δυο τελευταιους μηνες διαβασα:δακρυσμενα φεγγαρια-Καλη Καρατζα,κλειδωμενο συρταρι-Πασχαλια Τραυλου,η φυλακισμενη της Τεχερανης-Μαρινα Νεμετ,ολα σου τα εμαθα μα ξεχασα μια λεξη-Δημητρης Μπουραντας.

Θα ξεφυλλιζα ξανα το δευτερο ισως(με κουρασε η υπερ-αναλυση) και το τελευταιο σιγουρα.

Τωρα αρχισα Παουλο Κοελλο-Μπριντα.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα βιβλία του coelo ειναι πολυ δυνατα και ιδιατερα...

είναι από τους αγαπημένους μου.....

προτεινω και του dan millman "ο δρομος του ειρηνικου πολεμιστη" και "τα ταξιδια του σωκράτη" :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ου αρεσε και σενα ο τιτλος ε??

Το αστειο ειναι οτι εγω στον συγγραφεα σταθηκα γιατι μου θυμησε καθηγητη μου στο πανεπιστημιο και οντως ηταν αυτος!!!!

Ο Μπουραντας ειναι καθηγητης μανατζμεντ στην Ασοεε,κορυφη στο ειδος του και το βιβλιο βασιζεται σε ηρωες καθηγητες διοικησης και την σχεση μιας γυναικας και ενος αντρα.Δεν ειναι εξιδεικευμενο,ειναι μυθιστορημα.Ισως μου θυμισε τα νιατα μου,ισως ο τιτλος με παρεσυρε τοσο το πηρα ,το διαβασα και μου αρεσε πολυ.

Ως γνωστον,γουστα ειναι αυτα ε??

Φιλια Γερακινα μου σε σενα και το μωρο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Έχει διαβάσει κανείς το ΄Βιβλίο της Ανησυχίας΄του Φ. Πεσόα;;; Διάβασα κάπου μια κριτική και μου άρεσε, είπα να το τσεκάαρω όμως πρώτα ....

 

Το διάβασα εγώ.Πολύ καλό αλλά λιγο" βαρύ" Όλγα.Είναι όμως μικρό σε μέγεθος και μόνο 183 σελίδες οπότε μπορείς να το τολμήσεις.

Εκδόσεις Αλεξάνδρεια είναι :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα νομίζω πως διάβασα ότι είναι εκδόσεις ΕΞΑΝΤΑΣ, λες να κάνω λάθος; Το καινούργιο του ¨Ιστορίες Ψυχοθεραπείας΄ το έχεις διαβάσει;;;

Θα το πάρω λοιπόν και θα σου πω εντυπώσεις, τώρα αν μου φανεί ¨βαρύ ΄στη φάση που είμαι θα το ξανατολμήσω αργότερα, πάντως έτσι πως είδα είναι από αυτά του τύπου μου ...

Ευχαριστώ :wink: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βαρύ κυριολεκτικά δεν έιναι,απλώς δεν το λές ανάλαφρο και σίγουρα κάθεσαι να το σκεφτείς (δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει την ψυχολογία σου ενοώ).Τώρα για την έκδοση δεν ξέρω να το έχει και ο ΕΞΑΝΤΑΣ το δικό μου έιναι αυτό κι επειδή δεν έιχανε γενικά ΄Πεσόα όταν το πήρα, το παρήγγειλα.Όχι δεν το διάβασα το ''Ιστορίες ψυχοθεραπέιας'' είναι στα επόμενα.Τώρα διαβάζω το "τοτεμ του λύκου" και είναι πολύ καλό. :)

 

109300.jpgΑυτό έχω έγώ.139x200_b90056.jpgΑυτό του εξάντα.Πιό καινουρια έκδοση.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

''Ο πολωνός ιππέας'' του Αντόνιο Μουνιόθ Μολίνα, αργείς λίγο να συνηθίσεις το στυλ του γιατί γράφει ''μονορούφι'' αλλά μετα δεν θες να το αφήσεις..." Ο χειμώνας στη Λισαβώνα" του ίδιου, "Πλατφόρμα'' του Μισέλ Ουελμπεκ, όλα του Φίλιπ Ροθ, ''Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης'' της Σώτης Τριανταφύλλου....λίγα από τα αγαπημένα μου με μια πρώτη σκέψη...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο αντόνιο μουνιόθ μολίνα μ'αρέσει πολύ. Έχεις διαβάσει άλλα του; Είχα διαβάσει στα ισπανικά ένα βιβλίο του με διηγήματα, το έλεγαν Nada del Otro Mundo, μήπως το ξέρεις; αν υπάρχει στα ελληνικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι το πρώτο του. Πάντως πρέπει να είναι παλιότερο. Ούτε εγώ το ήξερα, αλλά έγινε το εξής: ήμουνα στη βιβλιοθήκη του Θερβάντες (παρεμπιπτόντως, πολύ καλή βιβλιοθήκη, αν έχεις μια ώρα τη βδομάδα να πηγαίνεις τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, έχει και ταινίες απίθανες και σιντι) και έψαχνα κάτι να διαβάσω. Και βλέπω αυτό το βιβλίο που ήταν ένα χάλι μαύρο, πολύ χρησιμοποιημένο. Ανοίγω και την πίσω σελίδα, βλέπω ότι ήταν συνέχεια νοικιασμένο. Οπότε το πήρα. Και ήταν πράγματι πολύ καλό, μερικές ιστορίες ακόμη τις σκέφτομαι.

 

Κι έτσι ανακάλυψα και καινούριο κόλπο για να διαλέγεις βιβλίο σε δανειστική βιβλιοθήκη :D Αλλά δεν το έχωβρει στα ελληνικά για να το κάνω δώρο ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοριτσια μου δωσατε ιδεες για βιβλια στα ισπανικα μπας και μαθω καμμια λεξη :D:D απο του χρονου βεβαια θα τα ψαξω γιατι τωρα μονο τον τιτλο μπορω να διαβασω :roll::roll::D

Μ'αρεσει που και σε αλλους αρεσει αυτη η γλωσσα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...