Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμανση και παιδι


maridoula80

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα !

επειδη με εχετε βοηθησει πολλες φορες στο παρελθον θα ζητησω ξανα την γνωμη σας !φετος λογω της καταστασης που επικρατει ,στην πολυκατοικια μας δεν θα βαλουμε πετρελαιο γιατι δεν θελουν οι υπολοιποι !και να πω την αληθεια και εμεις με την τιμη που θα εχει δεν τρελαινομαστε !τελος παντων αποφασισαμε και εμεις να παρουμε κατι μια συσκευη χωρις να εχουμε κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μας να μην καιει βεβαια και πολυ ρευμα (θα μου πειτε βεβαια πολλα ζηταω)ετσι με ενα γρηγορο ψαξιμο επεσε το ματι μου στις kerozun τις θερμαστρες αλλα κατα ποσο θα ειναι ασφαλεις με το πετρελαιο ?απο οτι καταλαβα θα καινε και πολυ γυρω γυρω αν δηλαδη παει ο μικρος εκει κοντα θα καιει φανταζομαι ειδα μετα και κατι kerozun που ειναι σα θερμαστρες εχω μπερδευτει.εσεις που εχετε μικρα παιδια τι θα μου προτεινατε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

maraaidoula80, είμαστε στην ίδια φάση!!! Αποφασίστηκε στη Γεν. Συνέλευση (με σχεδόν ομοφωνία) να μην βάλουμε πετρέλαιο φέτος...

Εμείς πήραμε κονβέκτορες για το διαμέρισμά μας, θα πληρώνουμε δλδ και πάλι, αλλά τη ΔΕΗ, όχι τα κοινόχρηστα. Η σόμπα πετρελαίου μυρίζει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον αέρα που αναπνέουμε και όντως η επιφάνειά της καίει πολύ (έχει η κουνιάδα μου κι έτσι το ξέρω).

Όσο για την κατανάλωση του ρεύματος, θα σας πω σε ...2 μήνες που θα έχω νεότερα από τον λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, πριν 10 χρόνια περίπου χρησιμοποιούσαμε την κεροζαν και μπορώ να πω ότι ει

είμασταν ευχαριστημένοι πολύ, δεν θυμάμαι να μύριζε ίσως λίγο όταν την γέμιζε η μαμά μου, το θετικό της είναι ότι μπορείς να την μεταφέρεις παντού μέσα στο σπίτι, με λίγη προσοχή βέβαια, το μεγάλο αρνητικό ότι αφού έχεις παιδάκι πρέπει με κάποιον τρόπο να την ασφαλίσεις γιατί ναι μπορεί να καεί. Επίσης δεν καίει πετρέλαιο αλλά κηροζίνη, και δεν γνωρίζω πόσο έχουν αλλάξει από τότε.

mariazil επειδή ψαχνόμαστε με τον άντρα μου για την θέρμανση πόσο περίπου κοστίζουν οι κονβερτορες?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που κάνει καλή δουλειά και ζεσταίνει το χώρο, είναι ένα απλό καλοριφέρ λαδιού (έχω κι εγώ). Καίει βέβαια αρκετά χρήματα, αλλά ζεσταίνει.

 

Έχουμε και μια σομπίτσα (ανοιχτή, από τις παλιές, αυτές που κοκκινίζουν όταν ζεσταίνονται) αλλά δεν ενδείκνυται αν έχεις μπομπιράκι γιατί έτσι και πάει κοντά θα γίνει κάνα κακό. Αυτές δεν καίνε πολλά χρήματα, και είναι καλές για δωμάτιο που δεν πλησιάζουν τα παιδιά. Ζεσταίνουν όμως κάπως εστιασμένα (δηλαδή κυρίως εκεί που "χτυπάνε") και μόλις τις σβήσεις κρυώνει ο χώρος. Ενώ η θερμότητα από το καλοριφέρ λαδιού παραμένει για λίγο, αφού σβήσει το καλοριφέρ.

 

Αυτά από μένα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

1. Αυτόνομη θέρμανση δεν ανάβω!!! Πέρυσι πλήρωνα-το πιο υψηλό-κάτι 300 το μήνα.... φέτος αντίστοιχα θα είναι .....ένας μισθός!!!!

2. Κλιματιστικό inverter, συμφέρει προς το παρόν.... μέχρι να αυξήσει και η ΔΕΗ τα τιμολογια της. Ιδιαίτερα αν βάλετε νυχτερινό ρεύμα όπως εγώ, είναι μια χαρά

3. Την πιο υγιεινή θέρμανση παράγουν οι θερμοπομποί, οι οποίοι είναι κυρίως Νορβηγικής προέλευσης και πραγματικά κάνουν δουλειά και οικονομικά γιατί έχουν θερμοστάτη. Ο πατέρας μου είχε αγοράσει πριν περίπου 30 χρόνια και δουλεύουν ακόμα....τελεια. Αυτού του είδους θέρμνσης την προτείνουν και ως ιδανική για τα μωρά.

4. Θα καίω και το τζάκι όλη μέρα..... Αχ ελπίζω να μην ακριβύνουν και τα ξύλα....!!!!

έλεος πια...... κανείς εκεί πάνω(Βουλή) που να αγαπάει την Ελλάδα και τους Έλληνες.....????

Πάντως δεν πρόκειται να μας αφήσουν καμμία διέξοδο, καμμία επιλογή!!!

Μας έχουν στριμώξει κανονικά, σαν τα ποντίκια στην φάκα. Ακριβαίνει το πετρέλαιο και λέμε θα καίμε ρεύμα, έρχεται και ακριβαίνει και το ρεύμα κατα 16%, μετά τι θα κάψουμε ....το σπίτι μας? πως θα ζεσταθούμε χωρίς να ....μπούμε φυλακή από τα χρέη?!

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για θερμοπομπούς? Πως δουλεύουν (φαντάζομαι με ρεύμα), πόσο χώρο ζεσταίνουν, τι εγκατάσταση χρειάζονται (αν δηλαδή μπορώ μόνη μου να τοποθετήσω), που τους βρίσκω, σε ποιες τιμές και πόση αύξηση είδατε στο ρεύμα σας...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο internet θα βρεις πολλούς, κυρίως Νορβηγικούς.

Θα ενημερωθείς πλήρως.

Και ότι αφορά στην οικονομία ρεύματος.... νομίζω είναι 1200watt οπότε οικονομικό αλλά θα ξέρω σε κανα μήνα που θα του έχω κάνει χρήση.

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποια μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για θερμοπομπούς? Πως δουλεύουν (φαντάζομαι με ρεύμα), πόσο χώρο ζεσταίνουν, τι εγκατάσταση χρειάζονται (αν δηλαδή μπορώ μόνη μου να τοποθετήσω), που τους βρίσκω, σε ποιες τιμές και πόση αύξηση είδατε στο ρεύμα σας...

 

Τι είναι οι θερμοπομποί ; Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω λεπτομέρειες.

pk33 που είσαι να μας διαφωτίσεις :wink:; Πως θα ζεστάνουμε φέτος το σπίτι μας, όσο γίνεται πιο οικονομικά ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο internet θα βρεις πολλούς, κυρίως Νορβηγικούς.

Θα ενημερωθείς πλήρως.

Και ότι αφορά στην οικονομία ρεύματος.... νομίζω είναι 1200watt οπότε οικονομικό αλλά θα ξέρω σε κανα μήνα που θα του έχω κάνει χρήση.

 

 

mocha μου, έχεις εσύ θερμοπομπούς; Τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

1. Αυτόνομη θέρμανση δεν ανάβω!!! Πέρυσι πλήρωνα-το πιο υψηλό-κάτι 300 το μήνα.... φέτος αντίστοιχα θα είναι .....ένας μισθός!!!!

2. Κλιματιστικό inverter, συμφέρει προς το παρόν.... μέχρι να αυξήσει και η ΔΕΗ τα τιμολογια της. Ιδιαίτερα αν βάλετε νυχτερινό ρεύμα όπως εγώ, είναι μια χαρά

3. Την πιο υγιεινή θέρμανση παράγουν οι θερμοπομποί, οι οποίοι είναι κυρίως Νορβηγικής προέλευσης και πραγματικά κάνουν δουλειά και οικονομικά γιατί έχουν θερμοστάτη. Ο πατέρας μου είχε αγοράσει πριν περίπου 30 χρόνια και δουλεύουν ακόμα....τελεια. Αυτού του είδους θέρμνσης την προτείνουν και ως ιδανική για τα μωρά.

4. Θα καίω και το τζάκι όλη μέρα..... Αχ ελπίζω να μην ακριβύνουν και τα ξύλα....!!!!

έλεος πια...... κανείς εκεί πάνω(Βουλή) που να αγαπάει την Ελλάδα και τους Έλληνες.....????

Πάντως δεν πρόκειται να μας αφήσουν καμμία διέξοδο, καμμία επιλογή!!!

Μας έχουν στριμώξει κανονικά, σαν τα ποντίκια στην φάκα. Ακριβαίνει το πετρέλαιο και λέμε θα καίμε ρεύμα, έρχεται και ακριβαίνει και το ρεύμα κατα 16%, μετά τι θα κάψουμε ....το σπίτι μας? πως θα ζεσταθούμε χωρίς να ....μπούμε φυλακή από τα χρέη?!

Πολύ χαίρομαι που μαθαίνω ότι κάνουν δουλειά και οικονομικά (σχετικά πάντα με την απόδοσή τους)!!!

Λοιπόν, για να απαντήσω σε όλες σας:D

1. Καταλήξαμε σε αυτή την επιλογή, μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο για τα διάφορα συστήματα εναλλακτικής θέρμανσης, όλο το καλοκαίρι έψαχνα και διάβαζα κι έκανα τις συγκρίσεις μου σε θεωρητικό επίπεδο πάντα.

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Μπαίνουν στον τοίχο(κατά προτίμηση στους εξωτερικούς τοίχους) με ούπα, τους τοποθέτησε ο άντρας μου σε 10. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εγκατάσταση, απλά μια πρίζα σούκο.

3. Χτες το βράδυ τους εγκαινιάσαμε και μείναμε ενθουσιασμένοι, δίνουν μια αίσθηση τελείως διαφορετική από το καλοριφέρ ή το κλιματιστικό, είναι πιο φυσιολογική η θερμοκρασία, παίζει ρόλο ότι ρυθμίζεις τον θερμοστάτη ανάλογα με τα γούστα σου. Επίσης, για αρκετή ώρα αφού τους κλείσαμε , ο τοίχος πίσω τους ήταν ζεστός.

4. Μένει να δούμε και τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να ξέρουμε το πραγματικό κόστος, η αλήθεια είναι ότι πέρισυ πληρώναμε 160-170 ευρώ τον μήνα για κοινόχρηστα εκ των οποίων τα 130 για κεντρική θέρμανση, όπου το καλοριφέρ έκαιγε 3-4 ώρες την ημέρα στο φουλ και όταν έσβηνε βέβαια σε μισή ώρα το σπίτι ήταν πάλι κρύο κι ανάβαμε τα κλιματιστικά. Οπότε και 100 ευρώ το μήνα να πληρώσουμε παραπάνω ΔΕΗ, πάλι μας συμφέρει, αφού διαλέγουμε εμείς πότε τους λειτουργούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mocha προφανώς έψαξα και θα ξαναψάξω αλλά από τη στιγμή που ανοίχθηκε θέμα εδώ και υπάρχουν άνθρωποι που τους έχουν αγοράσει και δοκιμάσει θα ήθελα να τους ακούσω...

Η απροθυμία σου για βοήθεια δεν χρειαζόταν καν να εκφραστεί...

Αντίθετα ευχαριστώ την mariazil για την πολύτιμη βοήθειά της!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Μπαίνουν στον τοίχο(κατά προτίμηση στους εξωτερικούς τοίχους) με ούπα, τους τοποθέτησε ο άντρας μου σε 10. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εγκατάσταση, απλά μια πρίζα σούκο.

 

 

μπορεις να μας πεις απο που τους πηρες?

Link to comment
Share on other sites

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Μπαίνουν στον τοίχο(κατά προτίμηση στους εξωτερικούς τοίχους) με ούπα, τους τοποθέτησε ο άντρας μου σε 10. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εγκατάσταση, απλά μια πρίζα σούκο.

 

 

μπορεις να μας πεις απο που τους πηρες?

Σου στέλνω πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση;)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοπομπούς είχε και η μονοκατοικία που σπούδαζα στην Κομοτηνή. Εξαιρετική λύση, ζέσταιναν χωρίς να ξηραίνουν την ατμόσφαιρα, δε μύριζαν, δε χρειάζονταν εξαέρωση ή άλλου είδους συντήρηση και ήταν πολύ οικονομικοί, τουλάχιστον τότε.Ήταν κάτι λεπτά σώματα, σαν πλάκες και μπορούσες να τους ρυθμίσεις να ανοίξουν ή να κλείσουν με χρονοδιακόπτη. Να ανοίξουν δηλαδή πχ στις 7 το πρωί, ενω κοιμόσουν και να κλείσουν αφού θα είχες φύγει από το σπίτι.

 

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τις σόμπες pellet, που καίνε βιομάζα, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοπομπό έχουμε κι εμείς για τις ώρες που δεν ανάβει το καλοριφέρ. Πουλάει ο Κωτσόβολος δύο του Βασιληά (Rohnson)... Έχουμε πάρει τον 'μεγάλο'. Ζεσταίνει γρήγορα, μπαίνει σε 'αναμονή' όταν φτάσει το δωμάτιο στη θερμοκρασία που εχεις ρυθμίσει και κυρίως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. Με αυτόν θα κάνουμε δουλειά και φέτος παρόλο που έχουμε και τα a/c. Εμείς δεν τον βάλαμε στον τοίχο. Τον έχουμε τροχήλατο για να τον μεταφέρουμε όπου τον χρειαζόμαστε!

 

Το συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα και να πω ότι δοκιμάσαμε και την Kerosun αλλά μύριζε... λίγο αλλά μύριζε και όπως και να το κάνεις μυρωδιά πετρελαίου και παιδί στο ίδιο δωμάτιο δεν μου καθόταν καλό συν του ότι έπρεπε να έχω το νου μου να μην πλησιάσει το παιδί μιας και για να κάνει δουλειά η kerosun έπρεπε να είναι στη μέση του δωματιού μακρία από εύφλεκτα υλικά!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Μπαίνουν στον τοίχο(κατά προτίμηση στους εξωτερικούς τοίχους) με ούπα, τους τοποθέτησε ο άντρας μου σε 10. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εγκατάσταση, απλά μια πρίζα σούκο.

 

 

μπορεις να μας πεις απο που τους πηρες?

 

Τι εννοείς εξωτερικούς τοίχους;

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικοί είναι οι τοίχοι που η πίσω πλευρά τους βλέπει σε εξωτερικό χώρο και όχι σε κάποιο άλλο δωμάτιο πχ.,

είναι δηλαδή οι πιο κρύοι τοίχοι

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικοί είναι οι τοίχοι που η πίσω πλευρά τους βλέπει σε εξωτερικό χώρο και όχι σε κάποιο άλλο δωμάτιο πχ.,

είναι δηλαδή οι πιο κρύοι τοίχοι

 

Οκ! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εξωτερικούς τοίχους;

Αυτό ακριβώς που λέει η Serba.;)

Για να σου δώσω να καταλάβεις, παρόλο που έχουμε διπλά τζάμια κλπ, ήταν πάντα αισθητή η διαφορά θερμοκρασίας μέσα στο δωμάτιο από την πλευρά του εξωτερικού τοίχου,ακόμα και με αναμμένα καλοριφέρ γιατί τα καλοριφέρ μας είναι στην εσωτερική πλευρά. Ε, πάει πια αυτό. Τώρα τα δωμάτια ζεσταίνονται από την έξω πλευρά προς τα μέσα και δεν υπάρχει σύγκριση.

Βέβαια, μένει να δούμε το οικονομικό της κατανάλωσης αν ισχύει, αν και απ΄όσα γράφουν εδώ οι κοπέλες αναθάρρησα.

Σου έστειλα πμ:-D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως που εχουμε ηλεκτρικη θερμανση χοντρικα τους μηνες που πληρωνουμε θερμανση εχουμε την διπλη καταναλωση απο οτι τους μηνες χωρις θερμανση. Βεβαια αυτο ειναι πολυ χοντρικα και δεν λεει και πολλα ε?

Γιατι εδω οι θερμοκρασιες ειναι πολυ χαμηλωτερες απο οτι στην Ελλαδα αλλα, αυτο που ενοειται στην Ελλαδα κρυο εμεις το ειχαμε το καλοκαιρι (11 βαθμους στις 13 Ιουλιου) οποτε τωρα που εχει 9 δεν εχουμε αναψει ακομη θερμανση...

Επισης η εγκαταστηση εδω ειναι παλια και οχι αποδοτικη. Συστυχως το συντημα που εχουμε ζεστενει μονο οταν λειτουργει.. Παντως τα προηγουμενα χρονια που ηταν τα παιδια πιο μικρα καναμε περισσοτερη χρηση και παθαιναμε σοκ οταν ερχοταν ο λογαριασμος με την εκαθαριση. Τωρα εχουμε ρυθμισει το θερμοστατη στους 18 στο καθιστικο που ειμαστε ολη μερα και στα υπνοδωματια το αναβουμε πριν πανε για υπνο τα παιδια για να σπασει και το χαμηλωνουμε στο ελαχιστο οταν πηγαινουμε εμεις. Φυσικα οταν δεν κοιμαται κανενας το κλεινουμε...

Παντως μας ειχαν πει οτι υπαρχει καποιο συστημα που αποθηκευει θερμοτητα πχ το βραδυ με το νυχτερινο και μπορεις να την χρησιμοποιοησεις το πρωι//

Link to comment
Share on other sites

mmdad είχαμε στο πατρικό μου το σύστημα που αποθήκευες θερμότητα το βράδυ με νυχτερινό και έκαιγε τη μέρα. Όλα καλά με τους θερμοσυσσωρευτές (έτσι λεγόταν θυμάμαι) αλλά έχουν ένα μειονέκτημα πολύ μεγάλο...φθινόπωρο και άνοιξη που είχε ζεστές μέρες και κρύες νύχτες τα ανοίγαμε το βράδυ να μαζέψουν θερμότητα και τη μέρα είχαμε τα παράθυρα ανοιχτά κοντεύαμε να λιποθυμήσουμε από τη ζέστη...Αυτά τα θερμαντικά δίναν τη θερμότητα τη μέρα χωρίς να σε ρωτάνε ... κι αν τύχαινε καμιά ηλιόλουστη μέρα..άστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσατε πχ να τα κλεισετε αν ανεβαινε η θερμοκρασια? (για χαρη της συζητησεις ρωταω γιατι εμεις ειμαστε με ενοικιο αλλα και ηλιο τωρα θα ξαναδουμε κατα το Πασχα για 1-2μερες)

Link to comment
Share on other sites

mmdad, εμείς από τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο έχουμε ανοιχτά 3 κλιματιστικά να μας δροσίζουν, οπότε τη ΔΕΗ την πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς.:mrgreen:

Υπολογίζω με βάση και την ισχύ των συσκευών, ότι θα μας έρθει περίπου μία η άλλη, άντε και κάτι παραπάνω, θα δούμε σύντομα.

ΕΛΕΝΟΥΦΙ, σου στέλνω πμ.:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...