Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΤΕ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΤΗΔΙΑΘΕΣΗ


stafroditi2353

Recommended Posts

ηθελα να συζητησουμε τροπους για να ανεβαζουμε την ψυχολογια μας, μεσα σε ολα αυτα τα στραβα και τα αναποδα που μας τιχαινουν. εγω σημερα, μετα απο μια πολυ δυσκολη μερα στη δουλεια, παιζω με το παιδακι μου και χαιρεται. επισης οταν δεν εχω καλη διαθεση μαγειρευω και φτιαχνω οτι λιπαρο υπαρχει (το κακο ειναι οτι τα τρωω κιολας:D), παμε καμμια βολτα με τον αντρα και την μικρη. εσεις τι αλλο κανετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα…. Εξαρτάτε….

 

Αν έχει γίνει κάτι κακό ή έχω τσακωθεί με κάποιον κάνω γενική στο σπίτι για να μην σκέφτομαι τίποτα!!!!:evil:

 

Τώρα… αν απλά έχω τις μαύρες μου… ντύνομαι…. Στολίζομαι… βάφομε… φτιάχνω και ένα φρέντο εσπρέσο….. παίρνω και ένα περιοδικό από το περίπτερο (πολυτέλεια!!!) τα τσιγάρα μου και στο μπαλκόνι να ακούω τα πουλάκια!!!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική, εφόσον βέβαια υπάρχει ο χρόνος και η δυνατότητα! Κάνει θαύματα!!!:-D Και δεν εννοώ μόνο το κλασικό γυμναστήριο, οτιδήποτε, από το απλό βάδισμα ή γρήγορο περπάτημα στη γειτονιά σου μέχρι το κολυμβητήριο ή ένα στατικό ποδήλατο στο σπίτι, όλα κάνουν δουλειά!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

ψωνιζω συνηθως αλλα λογω κρισης κομμενο! Οποτε τρωω,κανω καθαριοτητα σπιτιου και αφου βλεπω τα μπεμπε μου να χαμογελανε τα ξεχναω ολααααααααααααα

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι πλακώνομαι στα γλυκά, τούρτες, παγωτά!!!
Εσυ παλι εισαι ιδια εγω:lol::lol::lol::lol::lol: πλακωνομαι στην κυριολεξια οταν εχω ακεφιες.....οταν ομως εχω νευρα απο διαφορα προβληματα θελω την ηρεμια μου χωρις να με ενοχλει κανεις εστω μια ωρα αν αυτο δεν ειναι εφικτο που δεν ειναι λογο παιδιου τοτε κανω δουλειες...ξεριζωνω και το λαμινετ μου απο το πατωμα αμα λαχει:lol::lol::lol::lol:και στο τελος παω κανω μια δυνατη αγκαλιτσα τον μικρο μου και τα ξεχναω ολα ....πρεπει πια να ξεκιναω με τις αγκαλιες με τον μικρο για να αποφυγουμε τα παραπανω:rolleyes::rolleyes::P
Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε να προτεινουμε τροπους εκτονωσης και βελτιωσης της διαθεσης και της ψυχολογιας???πχ. λιγη μουσικη, βολτα με τα ποδια. εμενα να σας πω την αληθεια με χαλαρωνει και μια βολτα με το αυτοκινητο οταν ειμαι στα μαυρα μου τα χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα νευρα μου τα βγάζω σε λευκες κόλλες χαρτί....ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ....βάζω και μουσική και αφήνομαι

 

Τα καλύτερα ΕΡΓΑ μου τα έχω κάνει νευριασμένη και αγχωμένη....Αυτην την ρημάδα την έκθεση δεν εχω καταφέρει να την κάνω...Τελικά μάλλον έξω θα την κάνω....

 

 

άλλος τρόπος εκτόνωσης για μένα είναι να πηγαίνω βόλτα μόνη μου, ποδαράτο και να σκέφτομαι κοιτάζοντας πλατείες, μαγαζία, κόσμο συνηθως καταληγω στο Ν. Φάληρο στους κυματοθραύστες και να κλαίω (έτσι ξεσπάω)

 

Άλλες φορές παίρνω τηλέφωνο τους πάντες να κουτσομπολέψω για να ξεχαστώ....Παλιότερα που δουλευα κιόλας έκανα εργασιοθεραπεία...Να δεις πως πέρναγαν τα νευρα....σε χρόνο dt...

Link to comment
Share on other sites

 

 

άλλος τρόπος εκτόνωσης για μένα είναι να πηγαίνω βόλτα μόνη μου, ποδαράτο και να σκέφτομαι κοιτάζοντας πλατείες, μαγαζία, κόσμο συνηθως καταληγω στο Ν. Φάληρο στους κυματοθραύστες και να κλαίω (έτσι ξεσπάω)

 

 

και εγω παλια επαιρνα το ποδηλατο και γυρναγα γυρναγα μεχρι που αδειαζε το μυαλο μου τωρα με τα μικρα μου δεν μπορω

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι των ακρων η θα βαλω το ραδιο και θα γυρισω το σπιτι αναποδα η δεν θα μιλαω σε κανεναν θα παρω τον καφε μου τα τσιγαρα μου και θα βγω στο μπαλκονι να ηρεμισω αναλογα την περιπτωση.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα…. Εξαρτάτε….

 

Αν έχει γίνει κάτι κακό ή έχω τσακωθεί με κάποιον κάνω γενική στο σπίτι για να μην σκέφτομαι τίποτα!!!!:evil:

 

 

αυτό ακριβώς, κάνω απίστευτες δουλειές απλά για να μη σκέφτομαι........και να μην αντιδρω άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες που αισθάνομαι χάλια ,απλά κλείνομαι στο καβούκι μου.Αν έχω την δυνατότητα κοιμάμαι όλη μέρα.

Το αφήνω και περνάει έτσι ,δεν έχω τη δύναμη ούτε έξω να βγω ,ούτε να μιλήσω ,ούτε να χωρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα!!εγω δν κανω τπτ για να γινω καλυτερα,αντιθετα καθομαι και τα δραματοποιω πιο πολυ......ειμαι λιγο μαζοχα!!!οκ δουλειες κανω ειμαι δν ειμαι καλα.....αλλα βολτες κτλ...δν μπορω με τπτ να βγω εκεινη τν στιγμη γιατι νομιζω πως ολοι κοιτανε εμενα και αναρωτιουνται τι εχω........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πάλι με τις δουλειές γιατί μας πιάνει??? Υπάρχει άραγε κάποια επιστημονική εξήγηση:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:???

 

 

Φυσικά :)

 

http://www.asxetos.gr/Default.aspx?tabId=155&c=55&aid=1989#axzz1ZQNLjJmF

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

 

Σε περίμενα Αερικό:D:D. Αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να μπω...Απο το σπίτι. Αν θες βάλε μέρος του κειμενου γιατι με τρώει η περιέργια.:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να συζητησουμε τροπους για να ανεβαζουμε την ψυχολογια μας, μεσα σε ολα αυτα τα στραβα και τα αναποδα που μας τιχαινουν. εγω σημερα, μετα απο μια πολυ δυσκολη μερα στη δουλεια, παιζω με το παιδακι μου και χαιρεται. επισης οταν δεν εχω καλη διαθεση μαγειρευω και φτιαχνω οτι λιπαρο υπαρχει (το κακο ειναι οτι τα τρωω κιολας:D), παμε καμμια βολτα με τον αντρα και την μικρη. εσεις τι αλλο κανετε???

 

μπα εγω οταν ειμαι χαλια ΘΕΛΩ να ειμαι χαλια και με εκνευριζει παντα ο αντρας μου που προσπαθει να μου φτιαξει την διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίμενα Αερικό:D:D. Αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να μπω...Απο το σπίτι. Αν θες βάλε μέρος του κειμενου γιατι με τρώει η περιέργια.:lol::lol::lol::lol:

 

 

μέρος; όλο θα στο βάλω... θα σε αφήσω εγώ νομίζεις με απορίες;

 

Όταν αθλούμαστε ο εγκέφαλος παράγει ορμόνες που συντελούν στην βελτίωση της διάθεσης Η άσκηση βοηθάει όχι μόνο στην καλή φυσική δραστηριότητα, αλλά και στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης, υποστηρίζουν Έλληνες επιστήμονες από το Ινστιτούτο Σωματικής Απόδοσης και Αποκατάστασης του Κέντρου Έρευνας, Τεχνολογίας και Ανάπτυξης Θεσσαλίας και το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

 

Οι επιστήμονες έχουν δημοσιεύσει τα συμπεράσματα της έρευνάς τους στο επιστημονικό έντυπο The Irish Medical Journal. Όπως εξηγεί ένας εκ των υπευθύνων της επιστημονικής ομάδας, ο Ανδρέας Φλουρής (συνεργάτης των Γιάννη Κουτεντάκη και Πέτρος Ντίνας), δεδομένα δείχνουν ότι, όταν αθλούμαστε, παράγονται στον εγκέφαλό μας ορμόνες, οι οποίες αλλάζουν τη διάθεσή μας, μειώνουν το αίσθημα του πόνου και προκαλούν ευφορία.

 

 

"...Ο τύπος άσκησης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μείωση της κατάθλιψης είναι κυρίως η άσκηση αντοχής..."

Η κυριότερη από τις παραπάνω ορμόνες είναι η β-ενδορφίνη, που μπορεί να μειώσει την κατάθλιψη. Ωστόσο, οι έρευνες συνεχίζονται για να εντοπιστεί ο ακριβής μηχανισμός, μέσω του οποίου αυτό συμβαίνει.Ευρήματα μελετών δείχνουν ακόμα, σύμφωνα με τον κ.Φλουρή, ότι άνθρωποι που έχουν αυξημένα επίπεδα φυσικής δραστηριότητας εμφανίζουν λιγότερα συμπτώματα κατάθλιψης από ανθρώπους που δεν είναι δραστήριοι, και αυτό ισχύει για όλες τις ηλικίες.

Κάποιοι ερευνητές, μάλιστα, έχουν χρησιμοποιήσει την άσκηση ως μέσο θεραπείας σε ανθρώπους με βαριά κατάθλιψη και έχουν βρει ότι μειώνει τα συμπτώματά σε τέτοιο βαθμό, ώστε θα μπορούσε να πει κάποιος ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο για τη θεραπεία της κατάθλιψης.Το εντυπωσιακό είναι ότι η άσκηση μπορεί να βελτιώσει τα επίπεδα κατάθλιψης και σε ανθρώπους που έχουν επιπρόσθετα και άλλα προβλήματα υγείας, όπως υπέρταση, καρδιαγγειακή νόσο, παχυσαρκία, και οστεοπόρωση, σημειώνει ο κ.Φλουρής.

 

Ο τύπος άσκησης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μείωση της κατάθλιψης είναι κυρίως η άσκηση αντοχής (μεγάλης διάρκειας και χαμηλής έντασης), όπως το βάδισμα, το χαλαρό τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι κ.λπ. Αλλά και η άσκηση με βάρη μπορεί, επίσης, να επιφέρει θετικά αποτελέσματα, ενώ και ο συνδυασμός άσκησης αντοχής και άσκησης με βάρη έχει θετικά αποτελέσματα. Οποιαδήποτε κι αν είναι η μορφή της άσκησης θα πρέπει να επαναλαμβάνεται 3-5 φορές την εβδομάδα, έτσι ώστε να δρα ευεργετικά για τον οργανισμό.

 

Γενικά, είναι ξεκάθαρο, σύμφωνα με τον ερευνητή, ότι η άσκηση και η φυσική δραστηριότητα μπορούν να μειώσουν τα συμπτώματα κατάθλιψης, προκαλώντας την έκκριση ορμονών στον εγκέφαλο, οι οποίες με τη σειρά τους προκαλούν ευεξία και ευφορία, επιδρώντας ευεργετικά στη διάθεση των ανθρώπων. Όπως εξηγεί ο κ.Φλουρής, η κατάθλιψη είναι μια ψυχολογική κατάσταση, που χαρακτηρίζεται από έλλειψη ευχαρίστησης, αϋπνίες, μειωμένη όρεξη, αισθήματα ενοχής και έλλειψη ενέργειας. Δυστυχώς, πολλές φορές αυτά τα συμπτώματα οδηγούν σε ακραίες καταστάσεις, όπως η αυτοκτονία.

Η κατάθλιψη επηρεάζει, σήμερα, περίπου 340 εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο, ενώ στην Ελλάδα περίπου 550.000 Έλληνες εμφανίζουν σχετικά συμπτώματα.Τα μέχρι τώρα στοιχεία έχουν δείξει ότι περίπου το 9% των παιδιών παγκοσμίως έχουν νιώσει τουλάχιστον μια φορά το συναίσθημα της κατάθλιψης, και το 10% των εφήβων πάσχουν από σοβαρά συμπτώματα αυτής.

 

Γενικά, η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή, αλλά τα αποτελέσματα έχουν δείξει ότι μάλλον δεν είναι αρκετή. Έτσι, λοιπόν, οι επιστήμονες ψάχνουν να βρουν εναλλακτικές μεθόδους για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Πρόσφατες επιστημονικές μελέτες έδειξαν ότι η άσκηση μπορεί να μειώσει τα επίπεδα κατάθλιψης, ενώ ευεργετικά οφέλη έχει και η φυσική δραστηριότητα.

 

«Λέγοντας φυσική δραστηριότητα εννοούμε τις καθημερινές δουλειές του σπιτιού, μια εργασία που απαιτεί έντονη σωματική δραστηριότητα (π.χ. αγροτική), το βάδισμα, κ.λπ.», εξηγεί ο κ.Φλουρής και μας προτρέπει να χρησιμοποιούμε το ποδήλατο για να πάμε στη δουλειά και τις σκάλες αντί του ασανσέρ.

Συγγραφείς: Ανδρέας Φλουρής, Γιάννης Κουτεντάκης και Πέτρος Ντίνας

 

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μπα εγω οταν ειμαι χαλια ΘΕΛΩ να ειμαι χαλια και με εκνευριζει παντα ο αντρας μου που προσπαθει να μου φτιαξει την διαθεση.

 

χαχαχαχαχ Τον καημένο τον αντρούλη σου…. να προσπαθεί να σου φτιάξει την διάθεση και εσύ να του ρίχνεις θανατηφόρες ματιές (από ότι φαντάζομαι!!!) :lol: :lol: :lol:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ αερικό τι σχέση έχει ο αθλητισμος με το νοικοκυριό;;;

 

Ότι σχέση έχουν οι βούρτσες με τις σούστες;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

όταν έχω τις μαύρες μου ή θα κάνω σεξ να ισιώσω ή θα πάρω τους δρόμους. Παλιά βούταγα το ποδήλατο και έκανα την απόσταση φάληρο λαγονήσι σε χρόνο ντε τε, τώρα βουταω το ηλεκτράκι μου και πάμε κηφισιά ή λιμνη μαραθώνα ή ραφήνα. Με το αυτοκίνητο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι των ακρων η θα βαλω το ραδιο και θα γυρισω το σπιτι αναποδα η δεν θα μιλαω σε κανεναν θα παρω τον καφε μου τα τσιγαρα μου και θα βγω στο μπαλκονι να ηρεμισω αναλογα την περιπτωση.

 

Μια από τα ίδια..Μήπως είσαι Τοξότης?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...