Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γιαουρτι να δωσω...?


Recommended Posts

η μπεμπουλα 8α κλεισει τους 7 μηνες σε λιγες μερες.η παιδιατρος μου ειπε πως μπορω να αρχισω να της δινω γιαουρτακι τυπου αντβανσ,νουλακ κτλ.

απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν εχω και την καλυτερη εντυπωση γιαυτα,και λογω του θηλασμου(το μωρο δεν εχει παρει συμπληρωμα) σκεφτηκα αν θα ηταν σωστο να τη ξεκινησω λιγο γιαουρτακι βιολογικο κατσικισιο(ολυμπος)...

ποια η γνωμη σας?

μεχρι τωτα ουτε αλλεργιες δειχνουμε να εχουμε,κακα κανουμε καθε πρωι,δοντια δεν εχουμε(ασχετο) :D τρωμε ηδη φρουτοκρεμα αληθινη χωρις δυσκολια.πατατα-καροτο-πιπερια-κολοκυθακι(σε σουπα) καιενιοτε καμια κρεμα εμποριου..ευχαριστοθμε!!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Του Όλυμπου ξεκίνησα και εγώ και συνεχίζω, βιολογικό αλλά είναι αγελαδινό... (έχει βγάλει και κατσικίσιο;;;)

 

Πολλές από τις κοπέλες εδώ δίνουν κατσικίσιο πάντως... βιολογικό ή μη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

επαθα πλακα!!!απαντηση ποιο γρηγορα και απο αστραπη!!!!! :D:D

εγω εδω στη καστορια βρηκα κατσικισιο ολυμπος ''επιλεγμενο'' ετσι λεγεται βιολογικο...απλα απο τα οσα εχω διαβασει εδω μεσα κατεληξα οτι αφου το κατσικισιο γαλα ειναι το ποιο κοντινο στο μητρικο αρα και το καλυτερο ισως γιαουρτακι ειναι αυτου του τυπου

βεβαια μια φιλη μου ειπε να προτιμησω τα παιδικα γιατι λεει το αγελαδινο γαλα εχει υποστει ''ειδικη επεξεργασια'' για να ειναι καταλληλο για μωρα..τωρα το πως ειναι καταλληλο με ενα σωρο προσθετα μεσα ενας θεος ξερει...

απο την αλλη ολα αυτα τα παιδικα γιαουρτακια εχω την εντυπωση οτι ειναι επιδορπια και οχι γιαουρτι(με καλλιεργεια)..λετε να τη πειραξει αυτο και να παθει κανα τσιρλιπιπι???? :shock:

εσεις ποτε τα ξεκινησατε....?

ουφ σας επρηξα και εχει και ζεστη :oops:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη ολα αυτα τα παιδικα γιαουρτακια εχω την εντυπωση οτι ειναι επιδορπια και οχι γιαουρτι(με καλλιεργεια)..λετε να τη πειραξει αυτο και να παθει κανα τσιρλιπιπι???? :shock:

εσεις ποτε τα ξεκινησατε....?

ουφ σας επρηξα και εχει και ζεστη :oops:

Αν θέλεις γιαούρτι με καλλιέργεια, καλλίτερα δοκίμασε να φτιάξεις μόνη σου.

Δεν είναι δύσκολο υπάρχουν πολλές συνταγές, για ψάξτο λίγο. :idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε θέση να ξέρω γιατι εμείς ακόμα θηλάζαμε στους 7 μήνες και δεν είχαμε βάλει άλλα γαλακτοκομικά στο πρόγραμμα, αλλά νομίζω πως το γιαούρτι δεν είναι τροφή πρώτης επιλογής για 7μηνών βρέφος ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια!!!!ειστε τελειες!!!!!!!!!!! και αμα ρθιειτε στη καστορια θα φροντισω να σας κανουν εκπτωση σε κανα γουναρικο.....!!!!!!! :D:D

 

Στην αρχή σκέφτηκα: "Καλόοοοοοοο..."

 

Μετά θυμήθηκα... τα καημένα τα ζωάκια... :(

Τίποτα άλλο από την Καστοριά;;;; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε θελω να ανοιξω αυτο το θεμα οσο αναφορα τα γουναρικα γιατι ειναι απο εκτροφεια οπως και οι κοτουλες που τρωμε η τα γουρουνακια και αλλωστε ο τοπος μασ δυστυχως η ευτυχως γιαυτο φημιζεται και με αυτη τηυ δουλεια μας μεγαλωσαν οι γονει μας...

σας υποσχομαι οστοσο να σας κερασω οτι θελετε απο το αρτοποιειο μας !!!φρεσκο ψωμακι λεμεεεεεεεεεεε

 

(θαψτε σε ενα χωραφι μια γουνα αληθινη και μια γουνα συνθετικη...ποια ειναι τελικα ποιο βλαβερη για το περιβαλλον........??? :wink: )

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αξιζει σε κανενα ζωο ο θανατος για να κανω εγω την ωραια......

ειμαι ωραια και χωρις πτωμα επανω μου......

σορυ δεν το λεω σε σενα προσωπικα αλλα δεν ζουμε στην ρωσια 9μηνες καλοκαιρι εχουμε τι να την κανουμε την γουνα βρε κοριτσια??

και γιατι πρεπει να πονεσει καποιο ζωντανο γι κατι περιτο? :?

Link to comment
Share on other sites

για γιαούρτια δεν μιλάγαμε :roll::roll:

Βίκυ μου, αν η μικρή σου δεν έχει παρουσιάσει κάποια αλλεργία στα γαλακτοκομικά, μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα με το αγελαδινό γιαούρτι :wink:

Βρε κορίτσια, πώς έχουμε καταλήξει να πιστεύουμε ότι ΟΛΑ τα παράγωγα του αγελαδινού γάλακτος είναι επιβλαβή, δεν το έχω καταλάβει :?:?:

Άλλο πράγμα να τρέφεται το μωρό αποκλειστικά με παράγωγά του, και άλλο να εμπλουτίζουμε τη διατροφή του με αυτά.

Επίσης άλλο το γάλα, άλλο το γιαούρτι, άλλο το τυρί.

Άσε που γιαούρτι από μητρικό....το φαντάζεστε? :lol::lol::lol::lol:

Όσο για τα παιδικά, εγώ του έδινα μέχρι το χρόνο. Ο γιατρός μας είχε πει "καλύτερα" παιδικό, για όλα αυτά τα πρόσθετα- όχι ότι θα πάθει κάτι αν φάει κανονικό. Αλλά εγώ δεν τα συμπάθησα ποτέ και στο χρόνο το γυρίσαμε σε Όλυμπος βιολογικό (αγελαδινό).

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εμείς.Ξεκινήσαμε με νουλάκ λευκό,αλλά γύρω στο χρόνο τα έκοψε μόνη της.Τρώμε Όλυμπος βιολογικό αλλά δοκιμάζει και από τα δικά μας.Σπιτικό όμως που της δώσαμε να δοκιμάσει ούτε να το δει....γι αυτό και δεν έχω δοκιμάσει κατσικίσιο.Αργότερα θα το επιχειρήσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 μηνών είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ για να φάει αγελαδινό ή κατσικίσιο

αν δεν θες να της δώσεις τα βρεφικά γιαούρτια, καλύτερα να μην της δώσεις τίποτα και να κάνεις υπομονή μερικούς μήνες ακόμα

Link to comment
Share on other sites

7 μηνών είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ για να φάει αγελαδινό ή κατσικίσιο

 

ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα!! εμάς μας είπε γιαουρτάκια γενικά από τον χρόνο και μετα..αν ήθελα γύρω στον 10ο κανένα βρεφικό (σκέτο όμως χωρίς τα φρούτα ή τα λαχανικά που εχει μεσα) και αυτό αν δεν έτρωγε τίπτοα άλλο..γιατί τα γιαουρτάκια αυτά είναι επιδόρπια γιαουρτιού όπως λέει και στο κουτί άλλωστε..δες πίσω στην σύσταση πόσα πράγματα έχουν..συμφωνώ και εγώ να κάνεις υπομονή κάποιους μήνες..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....εμεις τρωμε γιαουρτακι αγελαδιτσα.....πολυ καιρο τωρα......

στην αρχη βεβαια, κατι μουτρακια :?:?:? ....αλλα τωρα το συνηθισαμε.

μας τονισε η παιδιατρος να αποφυγουμε οποιοδηποτε παιδικο γιαουρτι, ειναι γεματο με ζαχαρη, συντηρητικα και αλλα πολλα...που μαλλον δεν κανουν και πολυ καλο στα μωρα.το καλυτερο μας ειπε , σε φυσικο προιον ειναι η αγελαδιτσα , αν μπορουμε να το συνηθισουμε....

η μανουλα βεβαια , προσπαθησε πολυ !!! :lol::lol::lol:

 

τωρα τι να πω????

ο καθε παιδιατρος εχει και την δικη του γνωμη μαλλον. :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχει δοκιμάσει κάποια μανούλα τα γιαουρτάκια "αδαμ";

Οι ζουζούνες μου τα ψιλοτρώνε. Και επειδή τελικά τα βρίσκω σε κοντινό μα σουπερ, μου μπήκε η απορία(άργησα λίγο, αλλά δεν πειράζει...)

Έχει ακουστεί τίποτα για αυτούς; ή είναι άξια εμπιστοσύνης;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

προτείνω τα γιαουρτάκια Teddy που είναι προϊόν βιολογικής καλλιέργειας ιταλικής προέλευσης με κόστος 1,89€ τα δύο τμχ. και τα βρίσκεις στα ΑΒ, εχω βολευτεί απίστευτα με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....εμεις τρωμε γιαουρτακι αγελαδιτσα.....πολυ καιρο τωρα......

στην αρχη βεβαια, κατι μουτρακια :?:?:? ....αλλα τωρα το συνηθισαμε.

μας τονισε η παιδιατρος να αποφυγουμε οποιοδηποτε παιδικο γιαουρτι, ειναι γεματο με ζαχαρη, συντηρητικα και αλλα πολλα...που μαλλον δεν κανουν και πολυ καλο στα μωρα.το καλυτερο μας ειπε , σε φυσικο προιον ειναι η αγελαδιτσα , αν μπορουμε να το συνηθισουμε....

η μανουλα βεβαια , προσπαθησε πολυ !!! :lol::lol::lol:

 

τωρα τι να πω????

ο καθε παιδιατρος εχει και την δικη του γνωμη μαλλον. :roll::roll::roll:

κι εμεις το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι προτιμοτερο?αγελαδινο ή προβειο?

Ρωτω απο την αποψη οτι το προβειο εχει πολυ περισσοτερα λιπαρα.

Παντως η μικρη μου προτιμα το προβειο και δεν ξερω αν κανω καλα που της δινω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κάθε παιδιατρος τα δικα του! Ο γιος μου ειναι κοντά στους 7 μήνες και η γιατρος μου ειπε αν θελω να του δινω γιαουρτάκι (όχι τα παιδικά λογω γλυκαντικών ουσιών) αλλά για τους ενήλικες. Μπορώ να βάζω 2-3 κουταλίτσες μέσα στην κρέμα Βανιλια για να μην ειναι τοσο γλυκεια (της παραπονέθηκα ότι ήθελα κάτι πιο υγιεινο). Ακόμα δεν του έχω δώσει τίποτα και λεω να περιμένω κανα μήνα ακόμα.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια πότε ξεκινήσατε (όσες) να δίνετε κατσικίσιο γιαουρτάκι? γιατί εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι το κατσικίσιο γάλα θα της πέσει βαρύ...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...