Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν πετυχαίνω τα κεϊκ???


epang

Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια ....

Φτιάχνω κεικ, φτιάχνω μαφινς, αλλά όλα στο τέλος αφήνουν μια γνεύση πρικρή σαν μούδιασμα στη γνώσσα και τα πετάω. Μετά από πολλές προσπάθειες και διάφορες συνταγές και δεν έχω καταφέρει να φτιάξω σωστό κεϊκ, τι γίνεται?? ποιό είναι το μυστικό?? HELP!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, από αυτό που περιγράφεις σαν γεύση μάλλον το παρακάνεις με τη βανίλια. Λοιπόν, εγγυημένη συνταγή κέικ, πάντα θα πετυχαίνει: παίρνεις ένα φαρινάπ και ακολουθεις τα υλικά και τις αναλογίες που λέει στη συσκευασία , βάζεις στον κάδο του μίξερ όλα τα υλικά κάτω τα στεγνά και πάνω τα υγρά και τα χτυπάς όλα μαζί σε μεσαία ταχύτητα για ακριβώς 4 λεπτά. Σε βουτυρωμένη και αλευρωμένη φόρμα βάζεις το μείγμα, το ψήνεις περίπου 1 ώρα πάνω κάτω και στο τέλος 1 τέταρτο μόνο κάτω και είσαι έτοιμη. Αυτή είναι η βάση και από εκεί και πέρα κάνεις παραλαγές στα υλικά.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μουδιασμα στη γλωσσα οφειλεται η στη βανιλια η στο μπεικιν παουντερ !λιγοστεψε τα!

 

Δεν βάζω καθόλου μπείκιν, γιατί βάζω φαριν απ και μόνο μία βανίλια!

Αλλα έχω τσεκάρει ότι αν βάλω λιγότερο φαριν απ, γίνεται πολύ νερουλό και καίγεται αμέσως... Είμαι ακαμάτρα????

Μήπως και το φαριν απ πρέπει να το κοσκινίζω?? όπως κάνω με το αλεύρι για όλες τις χρήσεις??

Link to comment
Share on other sites

μηπως ψηνεις σε πυρεξ? οχι το λεω γιατι εκανα 5 χρονια να καταλαβω οτι οΟΛΑ μου τα κεικ αποτυχαιναν εξαιτιας του πυρεξ. τις ιδιες συνταγες στη φορμα κεικ και ΟΛΑ μια χαρα!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

1) Τον φούρνο τον προθερμαίνεις καλά???

 

2) Το βουτυρό σου είναι μαλακό πριν το βάλεις μέσα? (Θερμοκρασία δωματίου)

 

Κεικ Κλασσικό (Μαρμπέ)

2346_1.jpg?w=270

ΥΛΙΚΑ

1 ΦΑΡΙΝΑ

1 ½ φλιτζ. τσαγιού Βούτυρο (250 γρ.)

2 ½ φλιτζ. τσαγιού Ζάχαρη (440 γρ.)

4-5 Αυγά (4 αν ειναι μεγάλα και 5 αν ειναι μικρούτσικα)

1 Ό φλιτζ τσαγιού Γάλα (260 ml)

Βανίλια ή ξύσμα Πορτοκαλιού.

2 κουτ Σούπας ΚΑΚΑΟ (αν θες να κάνεις αναμεικτο)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάτε το βούτυρο, ρίχνετε τμηματικά τη Ζάχαρη και ένα -ένα τα Αυγά.

Συνεχίζετε το χτύπημα για 3ʼ λεπτά.

Προσθέτετε διαδοχικά τη ΦΑΡΙΝΑ με το Γάλα και το άρωμα ανακατεύοντας ελαφρά.

Παίρνεις 7 κουτ. σούπας ζύμης, προσθέτετε 2 κουτ σούπας ΚΑΚΑΟ και ανακατεύετε καλά. Στη φόρμα του κέικ στρώνετε τη μισή ζύμη, συνεχίζετε με το μίγμα του κακάο και τελειώνετε με το υπόλοιπο της ζύμης. Με ένα πιρούνι ανακατεύετε ελαφρά για να ανακατευθούν οι στρώσεις και να δημιουργηθούν «νερά». Βάζεις το μίγμα του κέικ σε 2 φόρμες 23x13 ή σε 2 στρογγυλές Νο 22 βουτυρωμένες και αλευρωμένες.

Ψήνεις σε μέτριο προθερμασμένο φούρνο στον αέρα στους 180ο επί 1 ώρα (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΦΟΥΡΝΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ).

Αφήνεις τα κέικ να κρυώσουν ΕΝΤΕΛΩΣ στις φόρμες για 10 λεπτά και ΜΕΤΑ ξεφορμάρεις.

 

Ελπίζω να έχεις επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, εμενα γενικα το κεικ μου ψιλοτριβετε.Λετε επειδη βαζω 2 αυγα αντι για 4?Παιζει ρολο?Μονο αυτη τη παραλλαγη κανω απο την βασικη συνταγη.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι για πιο αφρατο κεικ αντι για 1 κουπα γαλα βαζουμε μιση γαλα κ μιση χυμο πορτοκαλι.

επισης σημαντικο ειναι τα αυγα να μην ειναι κρυα (να τα εχουμε βγαλει κανα 2ωρο πριν απο το ψυγειο) το ιδιο κ το βιταμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό μου πρόβλημα με τα κεϊκ είναι ότι δεν γίνονται αφράτα...

 

Η αδερφή μου που πάντα της πετυχαίνουν μου είπε πως δεν βάζει φαριναπ αλλά αλεύρι για όλες τις χρήσεις και μπεϊκιν παουντερ...

 

Λέτε να είναι αυτός ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα με τα κεϊκ είναι ότι δεν γίνονται αφράτα...

 

Η αδερφή μου που πάντα της πετυχαίνουν μου είπε πως δεν βάζει φαριναπ αλλά αλεύρι για όλες τις χρήσεις και μπεϊκιν παουντερ...

 

Λέτε να είναι αυτός ο λόγος;

 

Και εγώ το ίδιο. Το δοκίμασα μία φορά γιατί δεν είχα φαριναπ και από τότε το εφαρμόζω. Νομίζω το φαρινάπ ξεθυμαίνει με το χρόνο.

 

Από διαδικασία τίποτα ιδιαίτερο, ούτε θερμοκρασίες, ούτε χωριστό χτύπημα, όλα μέσα με τη μία. Δεν είναι δα και παντεσπάνι, κέικ είναι. Και το χτυπάω και στο χέρι αν τύχει και βαριέμαι να βγάλω μίξερ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω καθόλου μπείκιν, γιατί βάζω φαριν απ και μόνο μία βανίλια!

Αλλα έχω τσεκάρει ότι αν βάλω λιγότερο φαριν απ, γίνεται πολύ νερουλό και καίγεται αμέσως... Είμαι ακαμάτρα????

Μήπως και το φαριν απ πρέπει να το κοσκινίζω?? όπως κάνω με το αλεύρι για όλες τις χρήσεις??

εγω ποτε δεν χρησιμποιω φαριναπ αλλα αλευρι μαλακο και μπεικιν παουντερ χωριστα.και ειναι πεντανοστιμα!απλα δεν πρεπει να βαζεις ολα τα υλικα μαζι,πρεπει παντα το βουτυρο μαζι με την ζαχαρη να τα χτυπας και μετα βαζεις τ αυγα.και κυριως πρωτα τα υγρα και μετα το αλευρι παντα στο τελος!σιγουρα θα το πετυχεις προσπαθησε!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαποτε το παθαινα κ εγω αυτο με την πικρυλα.Νομιζα οτι ηταν το κακαο,δεν ειχα ακουση ποτε για το μπεικιν οτι μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο.

Τωρα εδω και πολυ καιρο κανω μια συνταγη που συμπτωματικα δεν εχει μπεικιν,αντι για γαλα εχει γιαουρτι και αντι για κακαο,βαζω τρουφα....

Εχει 100% επιτυχια,ειναι αφρατο και ο μικρος μου τρελενετε!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ποσο baking pawder βαζετε, αναλογικα στο ενα σακουλακι αλευρι?

 

το φακελάκι το μπέικιν λέει για 1/2 κιλό αλεύρι και εγώ τόσο βάζω. Αν σου αφήνει κάτι στη γεύση σαν όξινο, δοκίμασε να το μειώσεις λίγο. Το θεωρώ πιο δυνατό από το φαριναπ.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι για πιο αφρατο κεικ αντι για 1 κουπα γαλα βαζουμε μιση γαλα κ μιση χυμο πορτοκαλι.

επισης σημαντικο ειναι τα αυγα να μην ειναι κρυα (να τα εχουμε βγαλει κανα 2ωρο πριν απο το ψυγειο) το ιδιο κ το βιταμ!

 

 

καλο τιπ αυτο με τα αβγα σε θερμοκρασια δωματιου...θα το δοκιμασω.

 

επισης κι εμενα μου θριματιζονται πολυ τα κεικ, οπως λεει η 2αγοράκια.

οσο παραπανω αβγα τοσο παραπανω σφιχτό δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι και εγώ??? το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το κεικ φουσκώνει πολύ στην μέση (χρησιμοποιώ μακρόστενη φόρμα) ενώ παραμένει λιγότερο φουσκωμένο (κοντό δηλαδή) στις άκρες.......τί κάνω λάθος λέτε????

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ, αυτο το θεμα μου ταιριαζει γαντι!!

μεχρι και χτες που πηγα να κανω κεικ(σοκολατα-μπανανα τρομαρα μου, εδω δεν μπορω το απλο:lol:), φουσκωσε και ξαφνικα ....ξεφουσκωσε!! Αφου ο άντρας μου πλεον με δουλευει! οταν του ειπα οτι δεν πετυχε μου λεει:"δεν ΞΑΝΑπετυχε:D!!Πραγματικα απορω!πρώτη φορα σου ξανασυμβαινει"!!!

Ενω στο φαγητο και σε καποια γλυκα τα παω πολυ καλα , ε το κεικ ειναι παντα αποτυχια! Ζητημα να το εχω πετυχει 5 φορες!! Βεβαια βαζω 2-3 αυγα, μηπως φταιει αυτο? Ποτε φαρινα ποτε αλευρι με μπεικιν.παρεπιπτοντως, ηξερα για τη βανιλια οτι πικριζει , αλλά και το μπέικιν?? Το βαζετε πανω-κατω ή αερα??

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ τη βασική συνταγή που αναγράφεται στη συσκευασία της φαριναπ και μεχρι στιγμής δεν αντιμετωπισα προβλημα φουσκώματος ή γευσης. Αυτό όμως που κάνω γιατί μου το είπε κάποιος γνώστης είναι να χτυπάω πολύ καλά το βούτυρο με τη ζάχαρη και έτσι πάντα βγαίνουν αφρατα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...