Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκάδα????


maria70

Recommended Posts

Γεια σας, όντας από την Λευκάδα έχω γυρίσει όλα τα καταπληκτικά μέρη της. Όντως το Γένι δεν έχει πολύ καλή παραλία (ούτε στο Νυδρί θα βρείτε καλή παραλία), θα πρότεινα να ψάξετε κάποιο κατάλυμα στην περιοχή Γύρα και Αγιος Ιωάννης που είναι και κοντά στην πόλη της Λευκάδας ή στον Άγιο Νικήτα το χωριό (τα νερά στην πραραλία του χωριού είναι καταπληκτικά και συνηθως ήρεμα για τα μικρά παιδιά). Βέβαια σημασία έχει και η περίοδος που θα πάτε, συνήθως τον Ιούλιο είναι πιο χαλαρά και όμορφα σε όλες τις παραλίες. Εγώ προσωπικά για τα παιδιά μου προτιμώ την μεριά του νησιού που είναι προς την πλευρά της Αιτ/νίας (Λυγιά - Νικιάνα) και αυτό γιατί είναι εξίσου καθαρά αλλά και πιο ήσυχα νερά. Αν ενδιαφέρεστε για Λυγιά μπορώ να σας προτείνω και μέρη να μείνετε. :cool::cool::cool::cool:

 

καλησπερα.Εγω θα ηθελα πληροφοριες για Λυγια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας, όντας από την Λευκάδα έχω γυρίσει όλα τα καταπληκτικά μέρη της. Όντως το Γένι δεν έχει πολύ καλή παραλία (ούτε στο Νυδρί θα βρείτε καλή παραλία), θα πρότεινα να ψάξετε κάποιο κατάλυμα στην περιοχή Γύρα και Αγιος Ιωάννης που είναι και κοντά στην πόλη της Λευκάδας ή στον Άγιο Νικήτα το χωριό (τα νερά στην πραραλία του χωριού είναι καταπληκτικά και συνηθως ήρεμα για τα μικρά παιδιά). Βέβαια σημασία έχει και η περίοδος που θα πάτε, συνήθως τον Ιούλιο είναι πιο χαλαρά και όμορφα σε όλες τις παραλίες. Εγώ προσωπικά για τα παιδιά μου προτιμώ την μεριά του νησιού που είναι προς την πλευρά της Αιτ/νίας (Λυγιά - Νικιάνα) και αυτό γιατί είναι εξίσου καθαρά αλλά και πιο ήσυχα νερά. Αν ενδιαφέρεστε για Λυγιά μπορώ να σας προτείνω και μέρη να μείνετε. :cool::cool::cool::cool:

θα ηθελα πολυ να μου προτεινεις καταλυματα για λευκαδα,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα εδω http://www.hoteltesoro.gr/ για 21 Αυγουστου

Πιστευω να μην διαψευστει ο αντρουλης που ξετρελαθηκε....Στις 29 Αυγουστου που θα γυρισμουμε θα σας πω εντυπωσεις....

Θελω κι αλλες πληροφοριεςςςςςςςςς

αν και ομολογω πως μας εχετε δωσει παααααρα πολλες:!::-P

πολυ ωραιο αλλα πολυ μακρια πο την θαλασσα....

Anyway.Καλες διακοπές να έχετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αλλα πολυ μακρια πο την θαλασσα....

Anyway.Καλες διακοπές να έχετε!!!!

 

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (που θα εκανε και η Ζουμπουλια)

Οταν λες μακρυα εννοεις πολυυυ μακρυα?

Βασικα δεν μας χαλαει ιδιαιτερα τωρα που το ξανασκεφτομαι γιατι δεν παιδι δεν εχουμε, οι 2 μας θα παμε...οποτε ετσι κι αλλιως στο μυαλο μας ειχαμε να πηγαινουμε και καθε μερα σε διαφορετικη παραλια...

ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο, ειναι και μακρυα απο το χωριο???

θα δειξει!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο μενα. Πηρα φετος για πρωτη φορα δελτια κοινωνικου τουρισμου.Εχω μεγαλα παιδια και λεμε να κατευθυνθουμε προς Ιονιο.Θα ηθελα να μου προτεινετε κατι απο δικες σας εμπειριες. Κλεινω περισσοτερο προς Λευκαδα. Εχω ακουσει οτι το Ιονιο εχει πιο κρυα θαλασσα απο Αιγαιο κλπ. Αληθευει?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Πηρα φετος για πρωτη φορα δελτια κοινωνικου τουρισμου.Εχω μεγαλα παιδια και λεμε να κατευθυνθουμε προς Ιονιο.Θα ηθελα να μου προτεινετε κατι απο δικες σας εμπειριες. Κλεινω περισσοτερο προς Λευκαδα. Εχω ακουσει οτι το Ιονιο εχει πιο κρυα θαλασσα απο Αιγαιο κλπ. Αληθευει?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

 

Γεωργια μου δεν ισχυει αυτο. Εχω γυρισει αρκετα, και παγωμενες θαλασσες εχω βρει και στο Ιονιο και στο Αιγαιο. Η πιο παγωμενη θαλασσα ομως με διαφορα, ηταν το Ναυαγιο στη Ζακυνθο!

 

Εξαιρετικη επιλογη η Λευκαδα! Εχεις μεγαλα παιδια, θα απολαυσετε ολες τις παραλιες και θα τη λατρεψετε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καλη μου Tara, για την αμεση απαντηση.

Αν εχετε να προτεινετε και καποιο συγκεκριμενο καταλυμα, δεκτο. Θα προτιμουσα hotel. Κουραστηκα να πηγαινω σε σπιτια και να καθαριζω τα παντα ....... Δεν εχω χρονο για ψαξιμο στο Intrenet και πιστευω πως η πιο εγκυρη πληροφορηση ειναι απο τα ατομα που εχουν επισκευφθει καποιο μερος και εχουν προσωπικες εμπειριες.

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ελατε απέναντι. πάλαιρος αιτωλοακαρνανίας

http://www.paleros.gov.gr/

η λευκάδα ειανι 20 λεπτά και εχουμε ωραιότατη παραλία για παιδιά, ωραιότατες ταβερνες και μπαράκια, κούνιες, σπιτια για ενοικιαση και ξενοδοχεία, πεζοδρομο και πλατεία για ποδήλατο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (που θα εκανε και η Ζουμπουλια)

Οταν λες μακρυα εννοεις πολυυυ μακρυα?

Βασικα δεν μας χαλαει ιδιαιτερα τωρα που το ξανασκεφτομαι γιατι δεν παιδι δεν εχουμε, οι 2 μας θα παμε...οποτε ετσι κι αλλιως στο μυαλο μας ειχαμε να πηγαινουμε και καθε μερα σε διαφορετικη παραλια...

ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο, ειναι και μακρυα απο το χωριο???

θα δειξει!

ευχαριστω!

 

Αρκουδάκι, μάλλον το μπερδεύεις με κάποιο άλλο. Η συγκεκριμένη ξενοδοχειακή μονάδα είναι ακριβώς πάνω από τη θάλασσα (απέναντι για την ακρίβεια). Είναι όντως φανταστικό και πολύ κοντά από τη χώρα της Λευκάδας. Περίπου στα 10' με αυτοκίνητο. Αλλά και από την άλλη πλευρά (Πόρτο Κατσίκι, εγκρεμνούς κλπ.) δεν είσαι και πολύ μακριά.

 

Για Λυγιά που ρώτησε μια άλλη κοπέλα, το καλύτερο επάνω στη θάλασσα είναι το Πόρτο Λυγιά (Portoligia.gr), γύρω στα 100 - 120 ευρώ το δίκλινο σε περίοδο αιχμής, με πισίνα ακριβώς δίπλα στο κύμα, πολύ περιποιημένο, έχει και site αν θες να το δεις. Ο άντρας μου είαι από Λευκάδα και τα τελευταία δέκα χρόνια πηγαίνουμε εκεί ανελιπώς τουλάχιστον 3 εβδομάδες κάθε καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρκουδάκι, μάλλον το μπερδεύεις με κάποιο άλλο. Η συγκεκριμένη ξενοδοχειακή μονάδα είναι ακριβώς πάνω από τη θάλασσα (απέναντι για την ακρίβεια). Είναι όντως φανταστικό και πολύ κοντά από τη χώρα της Λευκάδας. Περίπου στα 10' με αυτοκίνητο. Αλλά και από την άλλη πλευρά (Πόρτο Κατσίκι, εγκρεμνούς κλπ.) δεν είσαι και πολύ μακριά.

 

Για Λυγιά που ρώτησε μια άλλη κοπέλα, το καλύτερο επάνω στη θάλασσα είναι το Πόρτο Λυγιά (Portoligia.gr), γύρω στα 100 - 120 ευρώ το δίκλινο σε περίοδο αιχμής, με πισίνα ακριβώς δίπλα στο κύμα, πολύ περιποιημένο, έχει και site αν θες να το δεις. Ο άντρας μου είαι από Λευκάδα και τα τελευταία δέκα χρόνια πηγαίνουμε εκεί ανελιπώς τουλάχιστον 3 εβδομάδες κάθε καλοκαίρι.

 

CHRISTINA77 σε ευχαριστω πολυ!!!

γιατι απο την μια ελεγα δεν πειραζει και απο την αλλη ελεγα ρε μαμωτο τοσα λεφτα και να ειναι μακρυα απο την θαλασσα???

ευχαριστω και παλι!:P

Link to comment
Share on other sites

CHRISTINA77 σε ευχαριστω πολυ!!!

γιατι απο την μια ελεγα δεν πειραζει και απο την αλλη ελεγα ρε μαμωτο τοσα λεφτα και να ειναι μακρυα απο την θαλασσα???

ευχαριστω και παλι!:P

 

Να σαι καλά ziu zitsu τυχερούλα που θα μείνεις σε τέτοιο συγκρότημα! Είναι φανταστικό σου λέω, το καλύτερο απ' όσα έχω δει μέχρι τώρα στη Λευκάδα - βέβαια από μέσα δεν ξέρω πως είναι, αν κρίνω όμως από το εξωτερικό, φαντάζομαι! Λοιπόν, μια που ρώτησες για θάλασσες θα σου πω το εξής. Η θάλασσα της Νικιάνας - και της Λυγιάς που είναι δίπλα - είναι πιο πολύ οικογενειακές, δεν θα σου τις πρότεινα για ρομαντικές αποδράσεις. Νυδρί με τίποτε για μπάνιο, η χειρότερη θάλασσα ever. Μόνο για βραδινές βόλτες ενδείκνυται και για τους καταρράκτες - να πάτε οπωσδήπτε, κάνουν και μπάνιο καμμια φορά εκεί.

Οι καλύτερες κατά τη γνώμη μου παραλιες είναι: α) Αγιοφίλι, πας αποκλειστικά με καραβάκι από τη Βασιλική, β) Μύλοι, με καραβάκι από Άγιο Νικήτα όταν δεν έχει κύμα, γ) Εγκρεμνοί, δ) Πόρτο κατσίκι, ε) κάθισμα, αν και γίνεται πανικός από τον κόσμο και το έχουν χαλάσει κάπως, έχει όμως εκτός από τη θάλασσα και πολύ ωραία beach bar, πισίνες κλπ, στ) Άγιος Νικήτας, ζ) Πευκούλια. Σίγουρα θα ξέχασα αρκετές, κι εμείς φεύγουμε για εκεί αρχές αυγούστου και ανυπομονώ. Καλά να περάσεις και να μας γράψεις εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη πολύ ωραίο ξενοδοχείο είναι το Κονάκι στην Λυγιά.Είχαμε πάει το 2007 και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γιατί μας παρείχαν ότι τους είχαμε ζητήσει.

Θα ξαναπάμε φέτος και θα μείνουμε πάλι στη Λυγιά στο ξενοδοχείο Paradise Inn.

Για να δούμε τι θα δούμε!!!....

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα, εσυ που ξερεις τοσα πολλα απο Λευκαδα, δε με βοηθας κι εμενα λιγο???

Μου εχει κολλησει να παω φετος εκει και ψαχνω hotel. Εχω δελτια κοινωνικου τουρισμου και σε οσα ρωτησα μου απαντουν οτι για το διαστημα που θελω (16-24 Αυγουστου) δεν εχουν διαθεσιμοτητα.

Ενα δικλινο ζηταω η αμοιρη. Δεν υπαρχει καμια γνωστη σου που να διαθετει καποιο καλο καταλυμα με Δελτια Κ.Τ. για να διανυκτερευουμε?

Ουτως ή αλλως εχουμε ΙΧ και θα την κοπαναμε σε διαφορετικες παραλιες.

 

Αν μπορει και οποιαδηποτε αλλη κοπελα ας βοηθησει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλά ziu zitsu τυχερούλα που θα μείνεις σε τέτοιο συγκρότημα! Είναι φανταστικό σου λέω, το καλύτερο απ' όσα έχω δει μέχρι τώρα στη Λευκάδα - βέβαια από μέσα δεν ξέρω πως είναι, αν κρίνω όμως από το εξωτερικό, φαντάζομαι! Λοιπόν, μια που ρώτησες για θάλασσες θα σου πω το εξής. Η θάλασσα της Νικιάνας - και της Λυγιάς που είναι δίπλα - είναι πιο πολύ οικογενειακές, δεν θα σου τις πρότεινα για ρομαντικές αποδράσεις. Νυδρί με τίποτε για μπάνιο, η χειρότερη θάλασσα ever. Μόνο για βραδινές βόλτες ενδείκνυται και για τους καταρράκτες - να πάτε οπωσδήπτε, κάνουν και μπάνιο καμμια φορά εκεί.

Οι καλύτερες κατά τη γνώμη μου παραλιες είναι: α) Αγιοφίλι, πας αποκλειστικά με καραβάκι από τη Βασιλική, β) Μύλοι, με καραβάκι από Άγιο Νικήτα όταν δεν έχει κύμα, γ) Εγκρεμνοί, δ) Πόρτο κατσίκι, ε) κάθισμα, αν και γίνεται πανικός από τον κόσμο και το έχουν χαλάσει κάπως, έχει όμως εκτός από τη θάλασσα και πολύ ωραία beach bar, πισίνες κλπ, στ) Άγιος Νικήτας, ζ) Πευκούλια. Σίγουρα θα ξέχασα αρκετές, κι εμείς φεύγουμε για εκεί αρχές αυγούστου και ανυπομονώ. Καλά να περάσεις και να μας γράψεις εντυπώσεις!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :-P

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :-P

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :-P

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα, εσυ που ξερεις τοσα πολλα απο Λευκαδα, δε με βοηθας κι εμενα λιγο???

Μου εχει κολλησει να παω φετος εκει και ψαχνω hotel. Εχω δελτια κοινωνικου τουρισμου και σε οσα ρωτησα μου απαντουν οτι για το διαστημα που θελω (16-24 Αυγουστου) δεν εχουν διαθεσιμοτητα.

Ενα δικλινο ζηταω η αμοιρη. Δεν υπαρχει καμια γνωστη σου που να διαθετει καποιο καλο καταλυμα με Δελτια Κ.Τ. για να διανυκτερευουμε?

Ουτως ή αλλως εχουμε ΙΧ και θα την κοπαναμε σε διαφορετικες παραλιες.

 

Αν μπορει και οποιαδηποτε αλλη κοπελα ας βοηθησει.

Ευχαριστω

 

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω τόσο αλλά τώρα είδα την ερώτησή σου. Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν με ενοικιαζόμενα μια που έχουμε σπίτι στη Λευκάδα, οπότε δεν είχαμε ποτέ τέτοιο προβληματισμό. Και οι φίλοι μας που έρχονται μένουν σε εμάς, οπότε και πάλι δεν ξέρω να σε κατατοπίσω. Όμως η περίοδος που διάλεξες είναι περίοδος αιχμής και γίνεται πάντα χαμός, μέχρι τέλος Αυγούστου. Πολλές φορές σταματούν αυτοκίνητα έξω από το εξοχικό και μας ρωτάν αν νοικιάζουμε τα δωμάτια γιατί δεν βρίσκουν πουθενά να μείνουν. Είναι βλέπεις πολύ οικονομικό νησί και με εύκολη πρόσβαση. Αρχές Σεπτεμβρίου δεν μπορείς να κανονίσεις; Πάντως η Λευκάδα είναι αρκετά φτηνή. Έχω ακούσει ότι βρίσκεις και με 50 ευρώ το δίκλινο, στη Νικιάνα ή στη Λυγιά. Αν δεν βρεις με τα δελτία (πράγμα πολύ δύσκολο, μια που αυτά κλείνουν από τον Μάιο ακόμη) μπορείς να τα κρατήσεις για μια άλλη εκδρομή και να κλείσεις δωμάτιο στη Λευκάδα χωρίς κουπόνια.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω, καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω, καλή τύχη!

 

Σε ευχαριστω καλη μου. Βολευτηκα τελικα Παργα (Αμμουδια). Και θα κανουμε μονοημερες. Του χρονου θα ειμαι καλυτερα οργανωμενη.

Καλο καλοκαιρι σε ολες και ολους.icon7.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Eπαναφερω το θεμα λογω πεθερικων!!!

Εγω πηγα περισι και περασα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!

Την λατρεψα!!! Την αγαπησα!!! Την ερωτευτηκα!!!

 

Και φετος θελουν να πανε τα πεθερικα με κοινωνικο τουρισμο...τα ξενοδοχεια που βρηκαν με διαθεσιμα δωματια ειναι ενα στο Πόντι και ενα στην πολη..Εγω θα εμενα στην πολη αλλα αυτοι σκεφτονται για Ποντι...να ηρεμισουν θελουν! Διακοπες εχουν να πανε πανω απο 20 χρονια...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πειτε μου λιγο γιατι δεν μου εμεινε το συγκεκριμενο χωριο, ειναι σχεδον ενωμενο με την Βασιλικη, αν θυμαμαι καλα? Βολτα εχει για το βραδυ???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λευκαδα !!!!!!!!! φανταστικη !αγαπημενη μου παραλια Αγιος-Νικητας κ Εγκρεμνοι με τα 250 σκαλια!ειχα κ μια σαμπρελα φουσκωμενη αγκαλια κ επερνα σβαρνα ολο τον κοσμο που ανεβαινε!!αλλα χαμπαρι εγω ετρεχα να προλαβω να βουτηξω πριν λιωσω στα σκαλια με 35 βαθμους κελσιου!αλλα ξαφνικα εκει που ειχα παρει κ το καφεδακι μου στη σαμπρελα(εχει κ θηκη μη νομιζετε)κ ηταν ηρεμη η θαλασσα ,το καλο ειναι οτι ειναι βαθια κ εισαι κοντα στην ακτη οποτε μπορεις να μιλας κ με την παρεα σου να μην πληττεις!ηρθε που λετε ενα κυμα απο το πουθενα πραγματικα ομως απο που ηρθε αυτο το κυμα κ με πεταξε εξω λουστηκα κ τον καφε εφυγε κ η σαμπρελα μου κ βρεθηκα στην αμμουδια με ανοιχτο το στομα να απορρω ....μετα απο πολυ σκεψη ομως ανακαλυψα απο που ηρθε αυτο το κυμα!(αν κ ξανθια βαμμενη) :) :) :) ειχε περασει πριν καποια λεπτα το φερι μποτ απο κει φυσικα πολυ πιο μακρια αλλα νομιζω οτι αυτο δημιουργησε αυτο το κυμα αλλιως απο που αλλου!;;θα βαλω μερικες φωτο να δειτε !!!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλο πειτε μου τιμες απο δοματια στην λευκαδα

για μηνα ΙΟΥΛΙΟ βρηκα δικλινα με κουζινακι με πισινα απο 35 εως 55!:P στην Νικιανα οπου κ κλεισαμε;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ειχε περασει πριν καποια λεπτα το φερι μποτ απο κει φυσικα πολυ πιο μακρια αλλα νομιζω οτι αυτο δημιουργησε αυτο το κυμα αλλιως απο που αλλου!;;θα βαλω μερικες φωτο να δειτε !!!

 

Αυτο το φαινομενο με τα ξαφνικα μεγαλα κυματα ειναι συχνο στις παραλιες που βρισκονται στη μερια του Ιονιου. Εγω που την ειχα πατησει πολλες φορες, ειχα μαθει τα προειδοποιητικα σημαδια. Μικρα κυματακια σε λαδι θαλασσα, φερνουν σιγουρα ενα μεγαλο! Μαλλον οφειλεται σε υποθαλασσιους σεισμους.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...