Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκάδα????


maria70

Recommended Posts

κι εμεις το παθαμε αυτο, μάλιστα γίνανε μουσκεμα και τα πραγματα που ήταν στην αμμο και σε σχετικα μεγάλη αποσταση! Μετά μαθαμε οτι ειναι απο πλοια και σκάνε τα κύματα συγκεκριμένες ώρες ;). Πάντως να το προσεξετε αυτό όταν πάτε με τα παιδάκια σας, εμεις ευτυχως τότε δεν είχαμε ακόμα μωράκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπέροχο νησί με φοβερές παραλίες και φτηνή λύση διακοπών ένεκα και κρίση (έτσι που μας καταντήσανε)

γνώμη μου είναι πως με παιδία δεν το θεωρώ και την καλύτερη λύση μιας και η θάλασσα είναι πολύ παγωμένη εκεί και οι παραλίες είναι απότομα βαθειές..αν εξαιρέσεις την "Βασιλική" που και πάλι έχει κύμα μιας και εκεί δεν μαζεύονται τυχαία οι σερφερ από όλο τον κόσμο...

είναι και γόνιμο σαν νησί:D:lol::lol::lol:εκεί έμεινα έγκυος:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φαινομενο με τα ξαφνικα μεγαλα κυματα ειναι συχνο στις παραλιες που βρισκονται στη μερια του Ιονιου. Εγω που την ειχα πατησει πολλες φορες, ειχα μαθει τα προειδοποιητικα σημαδια. Μικρα κυματακια σε λαδι θαλασσα, φερνουν σιγουρα ενα μεγαλο! Μαλλον οφειλεται σε υποθαλασσιους σεισμους.

 

 

οχι καλε...εαν κανει υποθαλασσιο σεισμο θα τον καταλαβεις!!!!!!

 

ειναι απο τα μεγαλα πλοια που πανε ιταλια....εαν προσεξεις ισως να τα δεις στον οριζοντα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι καλε...εαν κανει υποθαλασσιο σεισμο θα τον καταλαβεις!!!!!!

 

ειναι απο τα μεγαλα πλοια που πανε ιταλια....εαν προσεξεις ισως να τα δεις στον οριζοντα......

 

Στη Λευκαδα πηγαινα καθε καλοκαιρι επι 13 χρονια. Το φαινομενο αυτο το ειχα παρατηρησει πολλες φορες, καραβι ομως δε φαινοταν στον οριζοντα. Το ειχα συζητησει και με διακεκριμενο σεισμολογο σε καποια σεμιναρια και ειχε συμφωνησει. Αλλωστε δε χρειαζεται να συμβει μεγαλος σεισμος για να εμφανιστει τετοιο κυμα, και οι μικροι υποθαλασσιοι σεισμοι δε γινονται αντιληπτοι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά στη Λευκάδα έχω κάνει τις ωραιότερες διακοπές μου με τον άντρα μου μόνο. Την πόλη της Λευκάδας τη βρήκαμε ακριβή. Είχαμε μείνει σε ξενοδοχείο στον Πόρο, όχι τπτ το ιδιαίτερο αφού το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή. Α! Είχαμε και εισιτήρια κοιν. τουρισμού τότε, οπότε η διαμονή ας βγήκε πολύ φθηνή. Είναι εύκολη λύση γιατί πηγαίνεις οδικώς και δεν πληρώνεις ακτοπλοϊκά. Έχει τις ωραιότερες παραλίες. Μου άρεσε πολύ ο Άγ. Νικήτας και φυσικά το Πόρτο Κατσίκι. Για βράδυ πηγαίναμε Νυδρί, Βασιλική και στην πόλη της Λευκάδας.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, πολύ χαίρομαι που σας αρέσει η Λευκάδα μιας και είμαι κατά το ήμιση από εκεί.... Εγώ έχω να σας προτείνω τα εξής.. Λοιπόν για μπάνιο περάστε μια βόλτα από Καλαμίτσι αλλα όχι από την μερια που έχει ξαπλώστρες, αλλά από εκεί που πάνε για camping... Δεν έχετε δεί ομορφότερο μέρος στην ζωή σας... Νομίζεις πως είσαι εσύ και ο θεός..

Για φαί στο χωριό Καντούνα στην πλατεία καθώς και στο Πλατύστομο.. Ταβέρνες σπιτικές ρε παιδί μου...

Τελος για αυτούς που θέλουν να μένουν κοντά στην πόλη να κοιτάζουν Αγ. Ιωάννη και Φρύνι.. Καταπληκτικές περιοχές, με φοβερή θέα και κοντά στην πόλη..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για μπάνιο περάστε μια βόλτα από Καλαμίτσι αλλα όχι από την μερια που έχει ξαπλώστρες, αλλά από εκεί που πάνε για camping... Δεν έχετε δεί ομορφότερο μέρος στην ζωή σας... Νομίζεις πως είσαι εσύ και ο θεός..

 

Τελος για αυτούς που θέλουν να μένουν κοντά στην πόλη να κοιτάζουν Αγ. Ιωάννη και Φρύνι.. Καταπληκτικές περιοχές, με φοβερή θέα και κοντά στην πόλη..

 

Συμφωνω σε ολα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Λευκαδα πηγαινα καθε καλοκαιρι επι 13 χρονια. Το φαινομενο αυτο το ειχα παρατηρησει πολλες φορες, καραβι ομως δε φαινοταν στον οριζοντα. Το ειχα συζητησει και με διακεκριμενο σεισμολογο σε καποια σεμιναρια και ειχε συμφωνησει. Αλλωστε δε χρειαζεται να συμβει μεγαλος σεισμος για να εμφανιστει τετοιο κυμα, και οι μικροι υποθαλασσιοι σεισμοι δε γινονται αντιληπτοι.

 

 

εαν ειναι ετσι ,τοτε με τον σεισμο του 2003 θα ειχαμε τεραστια κυματα που μαλλον θα ειχαν καλυψει το νησακι!!!!κι ομως δεν εγινε λογος για τεραστια κυματα

τα πλοια αυτα ταξιδευουν αρκετα γρηγορα εαν το επιτρεπει ο καιρος....και το κυμα για να φτασει στην ακτη,μπορει να κανει και μιση ωρα.......αρα εκεινη την ωρα αποκλειεται να το δεις στον οριζοντα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πιο υπέροχη παραλία θεωρω οτι ειναι το Κάθισμα, μιας και μενω κοντα στη Λευκάδα πάω κάθε χρόνο μερικες φορες για μπάνιο. Εχω παέι και να μεινω αρκετα καλοκαιρια. Το Κάθισμα ομως δεν ειναι για μικρα παιδακια. Ουτε για μεγαλύτερα θα έλεγα. Έχει πολύ κύμα και ειναι βαθιά.

 

Η βόλτα στο Σκορπιο απο το Νυδρί πολύ καλή!

Εμένα μου άρεσε το Νυδρί, πολυ καλό για βόλτα και καφέ-φαγητό.

 

Να δω φετος αν θα καταφερω να πάω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φεστιβαλ φολκλορ που γινοταν την τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου γινεται ακομα? Θυμαμαι ηταν καταπληκτικο!

 

 

ναι γινεται καθε χρονο αλλα νομιζω οτι εχει χασει....δεν ειναι οπως ηταν.

θεωρω οτι το καλυτερο φεστιβαλ γινοταν οταν το διοργανωνανε μεσα στο καστρο....αλλες εποχες.το ειχες προλαβει?

Link to comment
Share on other sites

ναι γινεται καθε χρονο αλλα νομιζω οτι εχει χασει....δεν ειναι οπως ηταν.

θεωρω οτι το καλυτερο φεστιβαλ γινοταν οταν το διοργανωνανε μεσα στο καστρο....αλλες εποχες.το ειχες προλαβει?

 

Nαι βεβαια! Πραγματι αλλες εποχες! Θυμαμαι που υπηρχε παραλια (μετα το Καθισμα) που επρεπε να περασεις αποκρημνα βραχια και συχναζαν οι γυμνιστες. Οπως θυμαμαι ενα μαγαζι που συχναζαμε στο Νυδρι, το Roadhouse, που γινοταν χαμος καθε βραδυ!

Τη Λευκαδα την εχω ζησει ολες τις εποχες του χρονου, και θυμαμαι μολις περνουσα τη γεφυρα ανοιγε η ψυχη μου! Το αγαπω αυτο το νησι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το roadhouse ακομα? Μπραβο, μετα απο τοσα χρονια!

Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα τωρα, εχω να παω χρονια, τοτε ομως οι Εγκρεμνοι ηταν ενας παρθενος παραδεισος, στο Πορτο Κατσικι δεν υπηρχαν μαγαζια, και στον Αη Γιαννη υπηρχε μονο ενα καφε. Επισης πηγαινες στο Μικρο Γιαλο και δεν εβρισκες ουτε καντινα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι εγκρεμνοι παραμενουν ως εχουν(υπαρχει μια καντινα στην κορυφη και ενα παρατημα στην παραλια)απεραντο γαλαζιο που ειναι δυσκολο να πλησιασεις..............

στο πορτο κατσικι υπαρχουν μαγαζακια/καντινες και παρκιν!!!!!!!

στον αι-γιαννη υπαρχει ακομη το καφε|(τηλεγραφος )αλλα εχουν ανοιξει κι αλλα......

ο μικρος γυαλος εχει μαγαζια,ξενοδοχεια............

και ω ναι το roadhouse υπαρχει ακομη,ιδιο στυλ ..........λιγος κοσμος

 

εισαι σχεδον λευκαδιτισσα.....ξερεις τα κατατοπια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω απο Νυδρί κοριτσάκια μου, σήμερα πήγαμε Πόρτο Κατσικι, απλά μαγευτικά!!

 

Αυριο θα πάμε Καθισμα και γυρνάμε στη βάση μας γιατί δουλεύει ο σύζυγος.

Παντως τρεις μερουλες που ειμαστε εδώ περάσαμε τέλεια.

Όσες πάτε Λευκάδα μην χάσετε τη μίνι κρουαζιέρα για Μεγανήσι- Σκορπιο με καραβάκια που φεύγουν απο Νυδρί. http://1.1.1.1/bmi/parents.org.gr/forum/images/smilies/icon_biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Α, τι ωραία. Κλείσαμε και εμείς για Περιγιάλι στις 15 Αυγούστου. Είναι δίπλα στο Νυδρί.

Αυτό το καραβάκι που πάει Μεγανήσι, είναι ασφαλές για παιδάκια όμως? Πόση ώρα είσαι μέσα στο καράβι?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εισαι σχεδον λευκαδιτισσα.....ξερεις τα κατατοπια!!!!!!

 

;)

 

Αυτό το καραβάκι που πάει Μεγανήσι, είναι ασφαλές για παιδάκια όμως? Πόση ώρα είσαι μέσα στο καράβι?

 

Nαι βρε! Ferry boat ειναι. Δε θυμαμαι ποση ωρα κανει, παντως οχι πολυ, και το Μεγανησι ειναι πανεμορφο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...