Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προγεννητικές εξετάσεις


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ!!!

 

ΗΛΕΚΡΟΦΟΡΙΣΗ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗΣ

 

ΑΙΜΟΤΟΚΡΙΤΗΣ: 41.8

ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ: 13.6

ΕΡΥΘΡΟΚΥΤΤΑΡΑ: 4830

MCV: 86.5

MCH: 28.2

MCHC: 32.5

RDW: 13.9

ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΔΡΕΠΑΝΩΣΗΣ: ΑΡΝΗΤΙΚΗ

ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ (PH 8.3)

ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ Α2,ΜΕ DE52: 2.44

ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ F (BETKE):<2%

ΣΧΟΛΙΑ: ΜΕ ΤΑ ΩΣ ΑΝΩ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΥΠΑΡΞΗ Β-ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥ ΓΟΝΟΥ.

 

 

ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ

 

ΛΕΥΚΑ

WBC ΛΕΥΚΑ: 12.7

ΝΕU ΟΥΔΕΤΕΡΟ: 6.8

LUM ΛΕΜΦΟ: 4.9

ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ: 0.81

EOS ΗΩΖΙΝΟ; 0.2

BASO ΒΑΣΕΟ: 0.0

 

ΕΡΥΘΡΑ

RBC ΕΡΥΘΡΑ: 4.8

ΗGΒ ΑΙΜΟΠΣΦΑΙΡΙΝΗ: 13.6

HCT ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ: 41.8

MCV ΜΕΣΟΑ ΟΓΚΟΣ RBC: 86.5

MCH ΜΕΣΗ ΠΕΡ HGB: 28.2

MCHC ΜΕΣΗ ΠΥΚ HGB: 32.5

RDW-SD: 43

RDW-CV: 13.9

 

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ

PLT ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ: 271

PCT ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΟΚΡΙΤΗΣ: 0.27

MPV ΜΕΣΟΣ ΟΓΚΟΣ PLT: 9.8

PDW ΕΡΥΘΡΟΣ ΚΑΤΑΝ PLT: 11

 

 

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

 

ΑΝΤΙΣΩΜΑ CYTOMEGALOVIRUS IgG (CMV IgG): ΘΕΤΙΚΟ >250.0

ΑΝΤΙΣΩΜΑ CYTOMEGALOVIRUS IgΜ (CMV IgΜ):ΑΡΝΙΤΙΚΟ 0.226

ΑΝΤΙΣΩΜΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ IgM: ΑΡΝΗΤΙΚΟ 0.104

ΑΝΤΙΣΩΜΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ IgG: ΘΕΤΙΚΟ 7.1

ΑΝΤΙΣΩΜΑ ΕΡΥΘΡΑΣ IgG: ΘΕΤΙΚΟ 31.8

ΑΝΤΙΣΩΜΑ ΕΡΥΘΡΑΣ IgM: ΑΡΝΗΤΙΚΟ 0.148

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ! ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΡΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΝΑ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Πήρα το θάρρος να γράψω εδώ γιατί έχουν γίνει τα νέυρα μου κρόσια... σε σχέση με ένα διαγνωστικό κέντρο στο κέντρο της Αθήνας.

Εχω κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού δύο φορές στην Β******κη και δεν είδειξε κάτι (ούτε έχω κάποιο σύμπτωμα)

Τώρα ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική και πήγα λοιπόν σε ένα άλλο γνωστό διαγνωστικό διότι είναι και κοντά στο σπίτι μου (με ρωτήσανε αν έχω ξανακάνει καλλιέργεια και γελάγανε όταν τους είπα ότι την έχω κάνει στη Β....κη και μου τους διαβάλανε συνεχώς)

Τελοσπάντων μου πήρανε δείγμα την προηγούμενη Τετάρτη πλήρωσα ωραία ωράια και μου είπανε ότι την Παρασκευή το απόγευμα ή τη Δευτέρα (σήμερα) το πρωί θα έχω το αποτέλεσμα.

Αφου τους πήρα σήμερα τηλέφωνο μου είπανε ότι οι μικροβιολόγοι έρχονται μετά τις 12.30 κ να ξαναπάρω, πέρασε ο άνδρας μου απο εκεί κατά της 13.00 να ρωτήσει και του είπαν ότι οι μικροβιολόγοι έρχονται στις 17.30 !!!!! Μη σας το κάνω έργο δεν ξέρανε τι ώρα έρχονται οι FAMOUS μικροβιολόγοι τους ούτε τελοσπάντων Πότε θα μπορέσω να πάρω το αποτέλεσμα της εξέτασης. Επίσης όλο αυτό που μου κάνανε και μου κατηγορούσανε το άλλο διαγνωστικό κέντρο με έχει κάνει να ανυσηχώ για τις εξετάσεις που έχω κάνει εγώ κ η οικογένεια μου εκεί γενικότερα.

Ολοι μόνο για το παραδάκι ενδιαφέρονται και δεν τους νοιάζει αν χάνουμε τον ύπνο μας εμείς τα βράδυα... έλεος !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γενικότερα καλό είναι να ελέγχουμε που κάνουμε εξετάσεις. Και εγώ σε ένα μεγάλο διαγνωστικό πάω. Δεν έχω κάποια αμφιβολλία από τα αποτελέσματα αλλά πό τις τιμές. Πήγα να κάνω κάποιες εξετάσεις που μου έγραψε ο γυναικολόγος μου και μου είπαν τιμή 580 ευρώ. Εχω ιδιωτική ασφάλεια και καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος και το ήξεραν. Δημιουργήθηκε όμως ένα πρόβλημα με την ασφαλιστική και δεν μπορούσαν να πάρουν έγκαιρα την έγκριση και έπρεπε να φύγω. Αργότερα πήρα τηλ ιδιωτικό μαιευτήριο και ρώτησα και μου είπαν για τις ίδιες ετεξάσδεις 200 ευρώ. Εχω φρικάρει. Τσαντίστηκα τόσο που θα πάω εκεί να τις κάνω. Φαντάσου ότι στο διαγνωστικό κέντρο τόση περίποιυ θα ήταν η συμμετοχή μου. Μασ κλέβουν κανονικότατα

Καλησπέρα σε όλες!

Πήρα το θάρρος να γράψω εδώ γιατί έχουν γίνει τα νέυρα μου κρόσια... σε σχέση με ένα διαγνωστικό κέντρο στο κέντρο της Αθήνας.

Εχω κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού δύο φορές στην Β******κη και δεν είδειξε κάτι (ούτε έχω κάποιο σύμπτωμα)

Τώρα ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική και πήγα λοιπόν σε ένα άλλο γνωστό διαγνωστικό διότι είναι και κοντά στο σπίτι μου (με ρωτήσανε αν έχω ξανακάνει καλλιέργεια και γελάγανε όταν τους είπα ότι την έχω κάνει στη Β....κη και μου τους διαβάλανε συνεχώς)

Τελοσπάντων μου πήρανε δείγμα την προηγούμενη Τετάρτη πλήρωσα ωραία ωράια και μου είπανε ότι την Παρασκευή το απόγευμα ή τη Δευτέρα (σήμερα) το πρωί θα έχω το αποτέλεσμα.

Αφου τους πήρα σήμερα τηλέφωνο μου είπανε ότι οι μικροβιολόγοι έρχονται μετά τις 12.30 κ να ξαναπάρω, πέρασε ο άνδρας μου απο εκεί κατά της 13.00 να ρωτήσει και του είπαν ότι οι μικροβιολόγοι έρχονται στις 17.30 !!!!! Μη σας το κάνω έργο δεν ξέρανε τι ώρα έρχονται οι FAMOUS μικροβιολόγοι τους ούτε τελοσπάντων Πότε θα μπορέσω να πάρω το αποτέλεσμα της εξέτασης. Επίσης όλο αυτό που μου κάνανε και μου κατηγορούσανε το άλλο διαγνωστικό κέντρο με έχει κάνει να ανυσηχώ για τις εξετάσεις που έχω κάνει εγώ κ η οικογένεια μου εκεί γενικότερα.

Ολοι μόνο για το παραδάκι ενδιαφέρονται και δεν τους νοιάζει αν χάνουμε τον ύπνο μας εμείς τα βράδυα... έλεος !

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα

πηγα πριν μερες στο γυναικολογο και μου εγραψε μερικες εξετασεις

παω σημερα το πρωι σε ενα διαγνωστικο κεντρο στην Ν Ερυθραια και τους δινω το χαρτι του Ικα και μου λενε δεν εχουμε συμβαση με το Ικα για αυτες τις εξετασεις

και μου δινει ενα χαρτι που γραφει πανω για ποιες εξετασεις εχουν συμβαση

Ρωταω κιολας ποσο κοστιζουν να τις κανω εδω και μου λεει 200€

115€ η κολπικη καλλιεργεια (φαντασου αν παω στον γυναικολογο μου μου παιρνει 80€ μεσα στην τιμη και υπερηχος και στηθος ελεχγος) και 75 τα υπολοιπα

οταν εφυγα μετα απο λιγη ωρα κοιταω το χαρτι και 3 απο τις 4 εξετασεις που ηθελα τς ειχε η λιστα

 

τελικα μολις εκλεισα ραντεβου με το Ικα της περιοχης μου να τις κανω εκει τις αιματολογικες και την καλλιεργεια σε ενα μικροβιολογικο κοντα στην δουλεια μου

 

ετσι κ αλλιως αυτες ειναι προληπτικες μολις μεινω εγκυος λογικα θα τις ξανακανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια χωρίς να θέλω να θέλω να σας τρομοκρατήσω, αλλά επειδή βλέπω γενικώς ότι ο έλεγχος για κυστική ίνωση πολλές φορές δεν γίνεται είτε λόγω κόστους είτε γιατί ο γιατρός δεν έχει ενημερώσει θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή σας γι' αυτή την ασθένεια.

Πρέπει να την κάνετε όλες.

Πρόκειται για τη συχνότερη θανατηφόρα, γεννετικά μεταδιδόμενη νόσο στη λευκή φυλή. Γεννιούνται περισσότερα παιδιά κάθε χρόνο στη χώρα μας με κυστική ίνωση παρά με μεσογειακή αναιμία, κι αυτό γιατί για μεσογ. αναιμία γίνεται έλεγχος αλλά για κυστική ίνωση όχι πάντα.

Ρωτήστε το γυναικολόγο σας σχετικά. Μην σκέφτεσται τα λεφτά... κάντε την...

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Είμαστε παντρεμένοι περίπου 8 μήνες και θέλουμε να ξεκινήσουμε για παιδάκι. Θα ήθελα τα φώτα σας λίγο. Όταν το πα στον γυναικολόγο μου, μου είπε να κάνω μόνο καλλιεργεια κολπικών υγρών & όταν μείνω εγκυος να κάνω προγεννητικό. Μου φάνηκε λίγο περίεργο, δεν υποτίθεται ότι τον έλεγχο τον κάνεις πριν?

Δεν παίζει ρόλο? Κι αν εγώ κάνω τις εξετάσεις τώρα και μείνω εγκυος μετά από 2-3 μήνες πρέπει να τις ξανακάνω?

Αλήθεια το ΙΚΑ καλύπτει τίποτα από όλα αυτά?

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά είμαι άπειρη & άσχετη!

 

Vag την εξέταση για την κυστική ίνωση πως την κάνεις? Αιματολογική είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για τον προγεννητικό δεν είμαι σίγουρη, απ' ότι θυμάμαι όμως πολλές από αυτές τις εξετάσεις τις επαναλαμβάνεις όταν μείνεις έγκυος και μερικές φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εκτός βέβαια από αυτες που δεν πρόκειται να αλλάξουν. πχ ομάδα αίματος, στίγμα μεσογ. αναιμίας κπλ. οι οποίες προφανώς δεν υπαρχει λόγος να επαναληφθούν. Οσον αφορά την κυστική ίνωση, είναι εξέταση αίματος που γίνεται και στα νοσοκομεία και σε καποια ιδιωτικά κέντρα. Το μεγαλύτερο ποσοστό μεταλλάξεων το ελέγχουν στο Χωρέμειο, στο παίδων Αγ Σοφία. Θα σου έλεγα να ρωτήσεις εκεί. Νομίζω κοστίζει 150? ανά άτομο. Τηλ. 210-7467468.

Με το καλό και μανούλα.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vag πόσο δίκιο έχεις. Εγώ πριν μείνω έγκυος είχα πάει στο Χωραίμειο για να κάνω μια άλλη εξέταση . Εκεί ένας καθηγητής με ενημέρωσε για την κυστική ϊνωση και πραγματικά έπαθα σοκ. Είναι κρίμα στις μέρες μας να γεννιούνται παιδάκια με πρόβλημα που θα τα ταλαιπωρεί σε όλη τους τη ζωή επειδή τα ασφαλιστικά ταμεία θεωρούν ότι η εξέταση είναι πολύ ακριβή για να την καλύψουν. Το κόστος είναι όντως 150 ευρώ και δεν χρειάζεται να την κάνουν και οι δύο γονείς. Την κάνει ο ένας και αν δεν βρεθεί η μετάλλαξη όλα ΟΚ. Το τηλ που έχω εγώ είναι 210 7467461.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι από εμένα. Προσπαθούμε για παιδάκι και έκανα πρόσφατα γενικές εξετάσεις και Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης, διότι πάντα είχα πολυ χαμηλούς δείκτες αιματοκρίτη & φεριτίνης. Με ενημέρωσε ο αιματολόγος τηλεφωνικώς ότι επειδή ο αιματοκρίτης μου είναι 30, η αιμοσφαιρίνη 9 και η φεριτίνη 0 δε μπορεί να δείξει η Ηλεκτροφόρηση. Ο γυναικολόγος απ' την άλλη επιμένει ότι δείχνει και να κάνω και ένα "πλακάκι αίματος". Μήπως ξέρετε αν δείχνει ή όχι, γιατί έχω μπερδευτει:confused:! Επιπλέον μήπως ξέρετε τι είναι το "πλακάκι αίματος"?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pony82 δυστυχώς εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι ανίδεη!

 

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δλδ από ότι κατάλαβα η κυστική ίνωση είναι σχεδόν ίδια με το στίγμα. Αρχικά κάνω εγώ την εξέταση κι αν βρεθω τυπου "φορέας" τότε την κάνει κι ο αντρας μου έτσι?

 

Πάντως χθες τυχαία εμαθα ότι το μωράκι μιας γνωστής μου έχει κυστική ίνωση και τον περιμένει ταλαιπωρία.Κρίμα, ό,τι μπορούμε να αποφύγουμε καλό είναι να το ψάχνουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια και απο εμένα!

 

Δεν είμαι έγκυος αλλά σκέφτομαι να κάνω τον προγεννητικό έλεγχο για να μου φύγει ένα σημαντικό άγχος και να μην με απασχολεί καθόλου παρακάτω. Είσα οτι στο Λητώ έχει ένα πακέτο με όλες τις εξετάσεις του προγεννητικού και μου είπαν οτι κάνουν 6 εργάσιμες να βγουν τα αποτελέσματα. Έχει κάνει καμία εκεί; Ξέρετε πόσο στοιχίζουν;;

 

Ευχαριατώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.. 'Ηθελα και εγω να ρωτήσω για τον προγεννητικό έλεγχο..Απ'οσο ξέρω το κόστος είναι αρκετά μεγάλο (200-300 ευρω).Υπάρχει κάποια απο Χαλκιδική που να γνωρίζει κάτι σχετικά με το Διαγνωστικό Κέντρο (δρός μεταξύ Ν.Μουδανιών-Θεσ/νίκης),αν γίνονται τέτοιες εξετάσεις εκεί,κόστος...Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι 3 χρόνια παντρεμένη και αποφασίσαμε με τον αντρα μου πως έφτασε η ώρα να επεκταθεί η οικογένεια! :-) Ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτική κλινική, οπότε λόγω κόστους, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον κο Γαζή από το Έλενα (έχω διαβάσει πολλά καλά από το forum), γιατί για μένα είναι πολυ σημαντικό να υπάρχει σχέση από πριν.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο γυναικολόγος γράφει τις εξετασεις του προγεννητικού ελέγχου και στους 2 ή αν ο αντρας μου πρέπει να επισκεφτει κάποια άλλη ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι 3 χρόνια παντρεμένη και αποφασίσαμε με τον αντρα μου πως έφτασε η ώρα να επεκταθεί η οικογένεια! :-) Ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτική κλινική, οπότε λόγω κόστους, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον κο Γαζή από το Έλενα (έχω διαβάσει πολλά καλά από το forum), γιατί για μένα είναι πολυ σημαντικό να υπάρχει σχέση από πριν.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο γυναικολόγος γράφει τις εξετασεις του προγεννητικού ελέγχου και στους 2 ή αν ο αντρας μου πρέπει να επισκεφτει κάποια άλλη ειδικότητα.

εμένα θα του τίς γράψει ο γιατρός στο νοσοκομείο του νησιού, αύριο μάλιστα θα πάει να του πάρουν αίμα.

Δεν έχουμε αρχίσει προσπάθειες για μωρό ακόμα αλλά ζήτησα από το γυναικολόγο να κάνουμε εξετάσεις να ξέρουμε τί μας γίνεται προ προγεννητικού ελέγχου, όπως ανέφερε και η titina παραπάνω.

Μετά απο δικές μου πιέσεις μας έδωσε μια ατέλειωτη λίστα με εξετάσεις :shock:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τον προγεννητικό δεν είμαι σίγουρη, απ' ότι θυμάμαι όμως πολλές από αυτές τις εξετάσεις τις επαναλαμβάνεις όταν μείνεις έγκυος και μερικές φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εκτός βέβαια από αυτες που δεν πρόκειται να αλλάξουν. πχ ομάδα αίματος, στίγμα μεσογ. αναιμίας κπλ. οι οποίες προφανώς δεν υπαρχει λόγος να επαναληφθούν. Οσον αφορά την κυστική ίνωση, είναι εξέταση αίματος που γίνεται και στα νοσοκομεία και σε καποια ιδιωτικά κέντρα. Το μεγαλύτερο ποσοστό μεταλλάξεων το ελέγχουν στο Χωρέμειο, στο παίδων Αγ Σοφία. Θα σου έλεγα να ρωτήσεις εκεί. Νομίζω κοστίζει 150? ανά άτομο. Τηλ. 210-7467468.

Με το καλό και μανούλα.

 

Ειμαι και γω απο Ηρακλειο!Την προηγουμενη βδομαδα που πηγα στο γιατρο τον ρωτησα για αυτη την κυστικη ινωση και η απαντησ του ηταν οτι δεν ειναι απαραιτητη και γενικοτερα δεν χρειαζεται να μ πω σαυτη την ταλαιπωρια!:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας....!!!!! Οπως κ φαινεται αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα σ αυτο το forum που μεχρι τωρα απλα το διαβαζα κ μου ειχε λυσει πολλες αποριες...

Ηθελα να ρωτησω το εξης... Αποφασισαμε με τον αντρα μου να ξεκινησουμε την προσπαθεια για παιδακι τον Σεπτεμβριο... Εγω ομως ακομη δεν εχω καταληξει σε γυναικολογο... (δεν ειχα καποιον σταθερο). Αν κλεισω ενα ραντεβου στο ΙΚΑ κατευθειαν με ενα γυναικολογο κ του ζητησω να μου κανει προγεννητικο ελεγχο "ρουτινας" γιατι δεν εχω "περιεργο ιστορικο" θα μου το κανει? Θα πρεπει πρωτα να μου εχει γραψει τις εξετασεις ο γυναικολογος μου? Τι λετε γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Βεβαίως και θα σου κάνει!

Θα του πείς σαφώς τι ακριβώς θέλεις και είναι υποχρεωμένος να σε καθοδηγήσει σωστά και να σου δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις! Και εμένα ο γυναικολόγος μου είναι στο ΙΚΑ, αλλά έχει και ιατρείο έξω, οπότε τους υπερήχους τους έκανα στο ιατρείο του, αλλά τις εξετάσεις κάθε μήνα μου τις έγραφε στο ΙΚΑ!

Καλό βέβαια είναι να καταλήξεις σε κάποιον γυναικολόγο, είτε του ΙΚΑ είτε οπουδήποτε αλλού, για να γνωρίζει το ιστορικό σου!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κορίτσια κι από εμένα. Προσπαθούμε για παιδάκι και έκανα πρόσφατα γενικές εξετάσεις και Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης, διότι πάντα είχα πολυ χαμηλούς δείκτες αιματοκρίτη & φεριτίνης. Με ενημέρωσε ο αιματολόγος τηλεφωνικώς ότι επειδή ο αιματοκρίτης μου είναι 30, η αιμοσφαιρίνη 9 και η φεριτίνη 0 δε μπορεί να δείξει η Ηλεκτροφόρηση. Ο γυναικολόγος απ' την άλλη επιμένει ότι δείχνει και να κάνω και ένα "πλακάκι αίματος". Μήπως ξέρετε αν δείχνει ή όχι, γιατί έχω μπερδευτει:confused:! Επιπλέον μήπως ξέρετε τι είναι το "πλακάκι αίματος"?

 

Καλησπερα γλυκια κου, καταρχην απορω πως εισαι ορθια με τετοιες εξετασεις. Πραγματι ο αιματολογος ή καλυτερα το μηχανημα της ηλεκτροφορησης λογω χαμηλου σιδηρου δεν μπορει να δειξει με σαφηνεια αν εισαι φορεας ή οχι, οποτε ή κανεις μια θεραπεια με σιδηρο και επαναλαμβανεις την εξεταση ή ζητας απο σοβαρο αιματολογο και όχι απο μικροβιολογο που πιθανον να ειναι αυτος που πηγες, να κανει την μεθοδο αυτη με το πλακακι που θα μετρησει αλλα θα δει και την μορφολογια των εμμορφων συστατικων του αιματος ή στην εσχατη περιπτωση αν παλι εισαι αμφιβολη κανεις τεστ DNΑ ή ο αντρας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα η γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση και πηγαίνω εδώ και μισό χρόνο για προσπάθεια εγκυμοσύνης.

 

Λέτε να της πω τίποτα ή αυτά χρειάζονται μόνο για όταν μείνεις έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω καμία εξέταση και πηγαίνω εδώ και μισό χρόνο για προσπάθεια εγκυμοσύνης.

 

Λέτε να της πω τίποτα ή αυτά χρειάζονται μόνο για όταν μείνεις έγκυος;

 

Καλό θα ήταν να κάνεις ένα προγεννητικό/ορμονικό έλεγχο από πριν να ξέρεις πού βρίσκεσαι. Αλλά και κολπική καλλιέργεια χρειάζεται, μήπως έχει κάποιο μικρόβιο που ευθύνεται αργότερα για τυχόν αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!!

ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα τη βοηθεια σας.

εδω κ δυο χρονια προσπαθω να μεινω εγκυος χωρις αποτελεσμα.στους περισσοτερους κυκλους δεν κανω ωορηξια.εχω παει σε διαφορους γυναικολογους αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε ιδιαιτερα.τωρα πηγαινω σε καποιον που το ψαχνει λιγο περισσοτερο ο οποιος μου προτεινε κλομιφαινη .θα ηθελα αν ξερετε να μου προτεινετε καποιον στη θεσσαλονικη που να εχει γνωσεις αλλα να ειναι πανω απ ολα ανθρωπος!

σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικό είναι να πας σε εναν πολυ καλο ενδοκρινολόγο. Ψάξε τον Χαρσούλη στη Θεσσαλονίκη, ενδοκρινολόγος, πολυ εμπειρος και πολύ καλός. Αν δεν τον βρεις σε καταλόγους κτλ, πες μου να τον αναζητησω και να σου πω. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...