Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παίρνει βάρος?


Recommended Posts

Μεχρι τωρα ελεγε οτι ειναι οκ και οτι ειναι το σκαρι της.Επισης απο τη στιγμη λεει που ειναι ζωηρη καιει κ αρκετες θερμιδες.Οταν του ειπα τηλεφωνικα για τους εμετους μου συστησε τη Φωτουλακη...Απο τοτε δεν μας ξαναειδε.Θα παμε μαλλον απο βδομαδα αν δεν μας δεχτει σημερα.

Τωρα για παραδειγμα εφαγε μολις 30 γρ φρουτοκρεμα κ θηλασε μονο 2 λεπτα για να συμπληρωσει το γευμα της...

Σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να παρω θηλαστρο για να ξερω ακριβως την ποσοτητα που πινει? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς θήλαστρο, εκτός, πια, αν η γαστρεντερολόγος ζητήσει να δει ποσότητες.

Για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα, η δική μου κόρη, μέχρι να χρονίσει, έτρωγε το πολύ 3-4 κουταλιές του γλυκού, την ημέρα. Στην ουσία, το φαγητό απλά συμπλήρωνε το θηλασμό! Παρ'όλα αυτά, παρέμεινε σταθερά στην υψηλότερη καμπύλη, και στο ύψος και στο βάρος. Προσπαθούσα, μόνο, να τρώει καθημερινά κόκκινο κρέας, για να εξασφαλίσω ότι παίρνει σίδηρο. Αλλιώς, το γάλα μου μια χαρά την κάλυπτε θερμιδικά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/grchrt_girls_24lw_9210.pdf

 

http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/grchrt_girls_24hdcirc-l4w_9210.pdf

 

Πας WHO growth charts, ως 2 ετών και CDC growth charts, από 2 ετών ως 20 ετών.

 

Τα ελληνακια ειναι πιο μικροκαμωμενα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γενηθηκε στις 27/1: 2,850

31/1: 2,730 (-120)

2/2 : 2,810 (+80)

28/2: 3,180 (+370)

28/3: 3,930 (+750)

9/5: 4,600 (+670)

11/6: 5,130 (+530)

9/7: 5,460 (+330) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ

1/8: 5,870 (+410)

27/8 : 5,970 (+100)

Ειμαι Θεσ/νικη κ πηγα στην Φωτουλακη Μαρια.Οταν λες δημητιακα εννοεις μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε κτλ?Αν ναι της εδωσα στον 6ο μηνα...

 

Το βάρος συνολικά ειναι καλο, αντί να ανησυχείς για θερμιδες επικεντρωσου στο να βρεις ποια τροφη την ενοχλει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνακια ειναι πιο μικροκαμωμενα.

 

 

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7/%CE%B6%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83/

 

Τα εξηγεί πολύ ωραία ο Παπαβέντσης. Επιπλέον, σε κάποιες κλινικές στο "Α.Κυριακού" αυτές χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν διαφωνώ μαζι σου, ούτε λέμε αντίθετα πραγματα. Απλα αναφέρω ενα γεγονός:οι λαοί της Μεσογείου ειναι πιο μικροκαμωμένοι απο το δείγμα του ΠΟΥ. Το εξηγεί στο φόρουμ πολύ ωραια η Αγλαια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αυτό που γράφεις είναι ανακρίβεια Nina Nana, ότι τα ελληνόπουλα είναι πιο μικροκαμωμένα από το δείγμα της ΠΟΥ. Πρόσφατα διάβασα την διδακτορική διατριβή της Πατσούρου που κατασκευάζει καμπύλες ανάπτυξης για τα αποκλειστικά θηλάζοντα ελληνόπουλα και είναι σχεδόν πανομοιότυπη με εκείνη της ΠΟΥ.

http://phdtheses.ekt.gr/eadd/handle/10442/27263

Τα είχα γράψει και σε άλλο thread..

Στις καμπύλες της ΠΟΥ περιλαμβάνονται παιδία από πολλές χώρες, μεταξύ αυτών και μεσογειακές, καθώς και παιδικά που δεν σιτίζονται ιδανικά. Είναι ο μέσος όρος ανάπτυξης, δεν είναι η ιδανική ανάπτυξη. Πάντως επειδή είναι σχεδόν ίδιες με εκείνες που βρίσκει η Πατσούρου, εγώ τις χρησιμοποιώ..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις συμβουλες σας!Εδω και τρεις μερες τρωει καλυτερα και δεν μου κανει εμετους.Το μονο που αλλαξα επιπλεον της διατροφης μου ειναι οτι εκοψα και το πορτοκαλι και το λεμονι.Λετε να εφταιγαν αυτα τελικα???

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα!

Το πορτοκάλι και το λεμόνι είναι όξινα, πιθανό είναι να ενοχλούσαν αυτά.. Δυστυχώς σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις καμιά φορά είναι δύσκολο να ξέρεις σίγουρα τι ήταν αυτό που πείραξε. Το καλό είναι ότι βελτιώνεται η κατάσταση..

:P

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Αυτό που γράφεις είναι ανακρίβεια Nina Nana, ότι τα ελληνόπουλα είναι πιο μικροκαμωμένα από το δείγμα της ΠΟΥ. Πρόσφατα διάβασα την διδακτορική διατριβή της Πατσούρου που κατασκευάζει καμπύλες ανάπτυξης για τα αποκλειστικά θηλάζοντα ελληνόπουλα και είναι σχεδόν πανομοιότυπη με εκείνη της ΠΟΥ.

http://phdtheses.ekt.gr/eadd/handle/10442/27263

Τα είχα γράψει και σε άλλο thread..

Στις καμπύλες της ΠΟΥ περιλαμβάνονται παιδία από πολλές χώρες, μεταξύ αυτών και μεσογειακές, καθώς και παιδικά που δεν σιτίζονται ιδανικά. Είναι ο μέσος όρος ανάπτυξης, δεν είναι η ιδανική ανάπτυξη. Πάντως επειδή είναι σχεδόν ίδιες με εκείνες που βρίσκει η Πατσούρου, εγώ τις χρησιμοποιώ..

 

 

Εχω διαβάσει κι εγω τη διατριβή της αγαπημένης Άννας (που εκτός απο το οτι ειναι παιδίατρος μας έχουμε μια καλη σχέση).

Ενα κοριτσι που γεννήθηκε 3 κιλα συμφωνα με την καμπυλη της Πατσουρου (η οποία προέκυψε απο μελέτη 100 κοριτσιών στην Ελλαδα) στους 6 μηνες θα ειναι 7 κιλα, με την καμπυλη του ΠΟΥ το ιδιο και με την ελληνική καμπυλη 6,5 κιλα...

Προσωπικα πιστεύω οτι δεν πρέπει ούτε να θεοποιουμε τις καμπυλες ούτε να τις αγνοούμε απλα με κριτική σκέψη να αποτελούν ενα μπούσουλα κι οχι πηγή άγχους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...