Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παίρνει βάρος?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

Σήμερα πήγαμε και κάναμε το 3ο εμβόλιο και τη μηνιαία εξέταση στον παιδίατρο. Ο μικρός είναι περίπου 5 μηνών.

Ενώ έχει πάρει 3 εκ. σε ύψος και 2εκ. περίμετρο κεφαλής, στο βάρος είμαστε ψιλοστάσιμοι, πήραμε 200γρ.

Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος μας έγραψε εξετάσεις αίματος, ούρων κλπ για να ελέγξουμε για ουρολοίμωξη.

Εγώ απ' την άλλη αναρωτιέμαι τί στο καλό δεν πάει καλά. Και τον προηγούμενο μήνα πάλι λίγο βάρος είχε πάρει, ενώ στην αρχή το παιδί έβαζε 300γρ την εβδομάδα! (1ο-2ο μήνα)

Θηλάζουμε πάνω από 10 φορές την ημέρα, βρέχουμε τις πάνες μας και κάνουμε 2-4 φορές κακά.

Το μικρό δεν είναι ανήσυχο, έχει πολύ ενέργεια, πάει να κάτσει και στον ποπο του σιγά σιγά, δεν καταλαβαίνω τί μπορεί να φταίει..Έχω προβληματιστεί. Με όσες μανούλες μίλησα σε ένα γκρουπ, όλες είχαν τη δική τους ιστορία να πουν και φυσικά ήταν καθησυχαστικές :)

Μου πρότειναν να κάνω κι ένα ραστ τεστ μήπως και το παιδί είναι αλλεργικό στις πρωτεινες του αγελαδινού γάλακτος.

Το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής πραγματικά έχω δώσει μάχη με το θηλασμό (3 μήνες αντλούσα ΜΟΝΟ, μετά που το παιδί μπήκε στο στήθος είχα υπερπαραγωγή, με βοήθησαν πολύ οι μανούλες από εδώ μέσα) και ακόμη και τώρα ακούω τους γνωστούς μου να μου λένε ΔΩΣΕ ΞΕΝΟ, το γάλα δε φτάνει, το γάλα αραίωσε, το γάλα το ένα, το γάλα το άλλο! ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Πραγματικά σε αυτή τη χώρα όποια γυναίκα καταφέρει να θηλάσει το παιδί της μέχρι να χρονίσει, αξίζει μετάλλια :shock:

 

ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ στήριξη, ούτε απ' τη μάνα μου. Και εκεί που χάρηκα ότι τελικά τα κατάφερα, νά πάλι προβλήματα με το βάρος. Μου έγραψε και σταγόνες σιδήρου να δίνω στο μωρό η γιατρός, για όταν θα βγουν οι εξετάσεις είπε. :?

 

Είχε κάποια από εσάς παρόμοιο θέμα κι αν ναι, τελικά τί έφταιγε για το βάρος?

Ευχαριστώ πολύ.

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το βαρος του ειναι μια χαρα.μετα απο τον 4ο μηνα δε βαζουν τοσο πολυ βαρος.αλλιως θα χρονιζανε και θα ζυγιζανε 20 κιλα:P και τα 2 εκ υψος το μηνα ειναι μια χαρα!δε θα κοιτας τις ζυγισεις του μηνα αλλα του τριμηνου.

ποσο υψος/βαρος/περιμετρο κεφαλης εχει το μωρο σου?

Link to comment
Share on other sites

το βαρος του ειναι μια χαρα.μετα απο τον 4ο μηνα δε βαζουν τοσο πολυ βαρος.αλλιως θα χρονιζανε και θα ζυγιζανε 20 κιλα:P και τα 2 εκ υψος το μηνα ειναι μια χαρα!δε θα κοιτας τις ζυγισεις του μηνα αλλα του τριμηνου.

ποσο υψος/βαρος/περιμετρο κεφαλης εχει το μωρο σου?

 

Ύψος 66εκ.

Βάρος 7.150γρ

περίμετρο κεφαλής δε θυμάμαι το χει μαζί του ο άντρας μου το βιβλιάριο τώρα που έχει πάει για συνταγογράφηση.

 

Με ανησύχησε μωρέ Δήμητρα που μου είπε να κάνουμε εξετάσεις κι οτι δεν έχει πάρει σχεδόν καθόλου βάρος αυτό το μήνα :-(

 

Φαντάσου ότι 30 Μαιου ζύγιζε 5.650..

Δεν ξέρω αν σε 3 μήνες που φτασαμε τα 7.150 είναι οκ...

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Aπάντησε αν θέλεις σ' αυτές τις ερωτήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962, ώστε να δούμε την ανάπτυξη του παιδιού από τη γέννησή του.

Από αυτά που γράφεις έχω την εντύπωση ότι έβαλε πολύ περισσότερο από τον μέσο όρο τους 3 πρώτους μήνες και τώρα κάνει ένα πλατώ. Αυτό είναι συνηθισμένο σε μωρά που θηλάζουν, παίρνουν πολύ τους 3 πρώτους μήνες και κόβουν μετά. Σωστά σου είπε η Δήμητρα! Πλέον κοιτάμε κατ' αρχήν να μην έχει πέσει στην καμπύλη ανάπτυξης, αλλά να ακολουθεί την ίδια από τη γέννηση και δεύτερον το μέσο όρο του βάρους στο τρίμηνο.

Εδώ έχει το αναμενόμενο βάρος κατά μέσο όρο που παίρνουν τα μωρά ανάλογα με το μήνα που βρίσκονται http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

Θα μπορούσε να έχει πάρει και περισσότερο, αλλά πρέπει να ξέρουμε και τι βάρος έχει πάρει τους πρώτους μήνες!

Επίσης, κατά κανόνα περιμένουμε να έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης μέχρι τον 6ο μήνα, αν το μωρό σου το έχει κάνει ήδη, τότε δεν ανησυχείς με μια μικρή στασιμότητα.

Κάνε και τις εξετάσεις, περίμενε να δεις αν έχει αναιμία πριν δώσεις συμπλήρωμα σιδήρου, αν δεν έχει πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να δώσεις!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ύψος 66εκ.

Βάρος 7.150γρ

περίμετρο κεφαλής δε θυμάμαι το χει μαζί του ο άντρας μου το βιβλιάριο τώρα που έχει πάει για συνταγογράφηση.

 

Με ανησύχησε μωρέ Δήμητρα που μου είπε να κάνουμε εξετάσεις κι οτι δεν έχει πάρει σχεδόν καθόλου βάρος αυτό το μήνα :-(

 

Φαντάσου ότι 30 Μαιου ζύγιζε 5.650..

Δεν ξέρω αν σε 3 μήνες που φτασαμε τα 7.150 είναι οκ...

 

θα σου πω τα δικα μου

1ο παιδι 5 μηνων βαρος 7400 υψος 67(γεννηση 3340 51 εκ)

2ο παιδι 7220 υψος 67 (γεν 3060 51 εκ)

3ο παιδι 7510 υψος 69(γεν 3800 53 εκ)

οπως βλεπεις πανω κατω στα ιδια ειμαστε και απο οτι βλεπω απο εσας συμφωνα με τις καμπυλες επρεπε να εχετε υψος απο 60 μεχρι 69 εκ και βαρος συμφωνα με το υψος σας απο 6.5 μεχρι 8.5 κιλα

 

δεν βρισκω για ποιο λογο ανησυχει ο γιατρος σου εφοσον το παιδι ειναι ΜΕΣΑ στις σωστες καμπυλες αναπτυξης και μαλιστα οχι οριακα αλλα σε πολυ καλη θεση!!νομιζω οτι θα το ταλαιπωρησεις αδικα.γνωμη μου να περιμενεις και τον αλλο μηνα ποσο βαρος θα παρει και να συγκρινεις αν εχει διπλασιασει το βαρος γεννησης του και ποσο βαρος πηρε σε 3 μηνες.

στη γερμανια που μενω καθε 3 μηνες μεχρι να χρονισει κανουν ενα κοντρολ το οποιο λεγεται υ1 υ2 υ3 κλπ αναλογα με την ηλικια του παιδιου και μετρανε καθε 3 μηνες υψος και βαρος γιατι μονο ετσι μπορεις να εχεις μια σωστη εικονα.

εκτος και αν μιλαμε για ενα ελειποβαρες μωρο οποτε αλλαζει το πραγμα!το δικο σου ειναι μια χαρα πιστευω και τζαμπα σε εβαλε σε ανησυχιες.

πηρε πολυ παραπανω βαρος τους 3 πρωτους μηνες οποτε λογικο ειναι να πατησει φρενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

9/4 3.750

12/4 3.500

19/4 3.800

26/4 4.120

3/5 4.450

10/5 4.750

17/5 5.050

24/5 5.330

31/5 5.650

7/6 5.920

14/6 6.220

21/6 6.240

28/6 6.440

5/7 6.750

12/7 6.900

20/7 6.860

26/7 7.000

2/8 7.030

10/8 7.100

18/8 7.140

30/8 7.150

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα δεν παίρνει συμπλήρωμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3 και πάνω

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

με ανησύχησε πολύ πάντως Δήμητρα και Σοφουκα η παιδίατρος, πραγματικά έχω διαβάσει ότι τα μωρά που θηλάζουν κάνουν κάπου ένα στοπ μετά τους 3 πρώτους μήνες, αλλά με τρόμαξε λίγο η γιατρός.

Εμένα πάντως στην καμπύλη μου φαίνεται ότι είμαστε ελαφρώς κάτω απ το όριο τώρα που το κοίταζα (στην καμπύλη βάρους εννοώ)

Αύριο πάμε για εξετάσεις και μετά βλέπουμε...έχω πελαγώσει προς το παρόν :|

Οντως Δήμητρα κοντά είμαστε, αλλά βρε παιδί μου τώρα μου είπαν κ για τις αλλεργίες στις πρωτεινες αγελαδινού, έχω αγχωθεί. Κι αυτά τα ραστ τεστ δεν είναι και πολύ σίγουρα μου είπαν.

Θα ενημερώσω σύντομα κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι ;)

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

απο τις 12/4 μεχρι τις 10/5 το μωρο εβαλε 1250γρ:shock:

μετα παλι σε ενα μηνα εβαλε 1220!!

απο 2 εως 3 μηνων 800γρ!

και μετα βλεπεις?παταει φρενο γιατι εβαλε παρα πολυ βαρος αποτομα!ειναι εντελως φυσιολογικο οταν μεσα σε 3 μηνες εβαλε 3270 γρ !!ο οργανισμος του φρεναρε .και απο δω και περα θα βαζει πολυ λιγοτερο.300-500γρ το μηνα.

δε βαζουν 1 κιλο καθε μηνα τα μωρα και αυτο σιγουρα το ξερει η γιατρος σου .για πιο λογο σε φοβισε δε μπορω να καταλαβω,τι εννοεις οτι βλεπεις στην καμπυλη οτι ειστε κατω απο το οριο?

γιατι εγω στο δικο μου βιβλιαριο βλεπω οτι για 66 εκ το βαρος ειναι απο 6.5 μεχρι 8.5 κιλα(βεβαια εχω γερμανικο εγω και μπορει να ειναι διαφορετικα)

Link to comment
Share on other sites

απο τις 12/4 μεχρι τις 10/5 το μωρο εβαλε 1250γρ:shock:

μετα παλι σε ενα μηνα εβαλε 1220!!

απο 2 εως 3 μηνων 800γρ!

και μετα βλεπεις?παταει φρενο γιατι εβαλε παρα πολυ βαρος αποτομα!ειναι εντελως φυσιολογικο οταν μεσα σε 3 μηνες εβαλε 3270 γρ !!ο οργανισμος του φρεναρε .και απο δω και περα θα βαζει πολυ λιγοτερο.300-500γρ το μηνα.

δε βαζουν 1 κιλο καθε μηνα τα μωρα και αυτο σιγουρα το ξερει η γιατρος σου .για πιο λογο σε φοβισε δε μπορω να καταλαβω,τι εννοεις οτι βλεπεις στην καμπυλη οτι ειστε κατω απο το οριο?

γιατι εγω στο δικο μου βιβλιαριο βλεπω οτι για 66 εκ το βαρος ειναι απο 6.5 μεχρι 8.5 κιλα(βεβαια εχω γερμανικο εγω και μπορει να ειναι διαφορετικα)

 

Έτσι ακριβώς είχε γίνει, στην αρχή είχαμε εκτοξευθεί στην καμπύλη και η γιατρός γούρλωνε τα μάτια από έκπληξη και μάλιστα της το θύμισα αυτό σήμερα, γιατί κι εγώ που δεν το χω σπουδάσει το αντικείμενο σκέφτηκα ότι μετά από τέτοιο μπαμ ανάπτυξης, ε λογικό είναι ότι θα φρέναρε. Αλλά την είδα που μου έλεγε για εξετάσεις και έχω βαρέσει τρέλα τώρα...

Δεν ξέρω Δήμητρά μου, αλλά στο ελληνικό βιβλιάριο είμαστε ελαφρώς πιο κάτω απ το όριο :-( αλλά και πάλι..αναρωτιέμαι για τόσο λίγο πιο κάτω που είμαστε τέτοια ανησυχία?

Θα ταλαιπωρηθεί ο καημένος μεσ το χάραμα αύριο.

Έχω νευριάσει με τη γιατρό μου λίγο :evil:

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

αφου το εκλεισες πηγαινε αυριο τοτε και μας λες τα νεα.παντως αν ηταν γερμανακι θα ηταν μεσα στις καμπυλες:lol: ολα μια χαρα θα ειναι θα δεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α μωρέ Δήμητρά μου, σε ευχαριστώ πολύ, νιώθω καλύτερα πραγματικά. Αει στο καλό σε αυτή τη χώρα με τις βλαμμένες καμπύλες τους! ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!!

Θα στείλω νεότερα μετά την αυριανή ταλαιπωρία μας να δούμε τελικά τί ήταν. Που πιστεύω κι εγώ ότι τσάμπα θα τον ταλαιπωρήσω :confused:

Καληνύχτα και πολλά ευχαριστώ!! Κ να χαίρεσαι την Αγ.Τριάδα σου χιχιχι! Φάτσες! :D:D:D

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι στον κόσμο μου, έκανα μισό copy paste και απάντησα στις μισές ερωτήσεις

ορίστε και οι υπόλοιπες

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39η

Β. Το φύλο του βρέφους αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. η μέγιστη 8,3. δε γνωρίζω για την ελάχιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γυρίσαμε απ' την παιδίατρο με τις εξετάσεις μας να είναι οκ, έχουμε λίγο χαμηλό αιματοκρίτη κ σίδηρο και μου είπε να του δώσω σταγόνες σιδήρου. Επίσης τον ζύγισε πάλι και το βάρος του είναι ΞΑΝΑ 7.150 :shock:

Μου πρότεινε να του δώσω συμπλήρωμα και να τον αρχίσω από τώρα στις κρέμες.

Τη ρώτησα μήπως υπάρχει περίπτωση να είναι φυσιολογικό αυτό το φρενάρισμα και μου είπε ναι, αλλά δεν έχει πάρει καθόλου βάρος τόσο καιρό, οπότε ...

Τελικά να δώσω συμπλήρωμα, να μη δώσω, ιδέα δεν έχω. Γιατί δεν παίρνει βάρος δεν καταλαβαίνω αφού οι εξετάσεις βγήκαν καλές. Ούτε ουρολοίμοξη, τπτ!

Δε θέλω ούτε σίδηρο να του δώσω, ούτε συμπληρωμα, έχω σκάσει!!

:(:(:(

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδική δεν είμαι αλλά για 5 μηνών μια χαρά μου φαίνεται το βάρος του... αν συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό που θα έφτανε όταν χρόνιζε;;;

Υπόψιν οι καμπύλες στο ελληνικό βιβλιάριο είναι "τσιμπημένες" προς τα πάνω και δεν αφορούν βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά.... ψάξε κάπου στο forum δίνονται τα links για τις καμπύλες που δίνει ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας (WHO) και οι οποίες αφορούν θηλάζοντα βρέφη.

Hv9jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα. Πήγαινε στο τόπικ με την εισαγωγή τροφίμων 7-12 μηνών και θα δεις τι λένε τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα για τις καμπύλες κλπ. Είχα γράψει κι εγώ γιατί 8 μηνών δεν πήρε πολύ βάρος μόνο 100γρ. Τελικά κατάφερα και αύξησα το βάρος της κατά 250 γρ. τον επόμενο μήνα βάζοντάς τη στο στήθος πολύ συχνότερα (και κάθε μία ώρα όταν μπορούσα). Στην αρχή δεν ήθελε (έκανε σταθερά 8 θηλασμούς την ημέρα), αλλά συνήθισε γρήγορα και της καλάρεσε κι όλα μια χαρά.

 

Από αυτά που διάβασα εδώ κατάλαβα ότι δεν είχα λόγο ν'ανησυχώ, όμως ήθελα ν'αποδείξω ότι αυτά που έλεγε ο παιδίατρος ήταν μπαρούφες (ότι δε φτάνει πια το γάλα μου δηλαδή).

 

Εμένα 7 κιλά ήταν στους 6μιση μήνες περίπου. Θα σου απαντήσουν και οι κοπέλες που ξέρουν περισσότερα, αλλά πιστεύω ότι θα την ξεπεράσετε τη στασιμότητα στο βάρος με λίγους περισσότερους θηλασμούς.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια σας παρακαλω για την βοηθεια σας αν καποια γνωριζει κατι ειτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο τριτο...

Εχω μια κορουλα που σημερα εκλεισε του 7 μηνες και απο 5.800 κ πηγε στα 5.920κ.

Θηλαζει αποκλειστικα και απο τον 5ο μηνα ξεκινησε στερεες τροφες.Ενω με το μητρικο γαλα δεν ειχε ποτε αναγωγες μολις αρχισαμε στερεα ξεκινησαν και οι εμετοι . :(

Το προγραμμα φαγητου της εχει ως εξης :

πρωι θηλασμος

δεκατιανο (μηλο,αχλαδι,μπανανα) το πολυ 80 γρ (αν δωσω παραπανω το βγαζει...

συμπληρωνουμε με θηλασμο το δεκατιανο

μεσημερι (παρατα,ρυζι,καροτο,λαδακι) παλι μονο 80γρ το πολυ και συμπληρωνουμε με θηλασμο

απογευμα κρεμουλα neocate spoon μιση μεριδα και παλι θηλασμο

βραδυ θηλασμο

Επειδη εκανε τους εμετους και γενικα δεν θηλαζει ηρεμα αλλα τεντωνεται και τιναζεται προς τα πισω πηγα σε παιδογαστρεντερολογο και μας ειπε οτι εχει παλλινδρονηση κ αλλεργια σε καποια φαγητα.Για να προσδιορισουμε την αλλεργια εκοψα τα παντα(γαλα,αυγα,μοσχαρι,ξηρους καρπους,πορτοκαλι,ψαρι κτλ)και σιγα σιγα θα τα εισαγουμε ξανα.

Μας ειπε να της δινω ενα σιροπι πριν το φαγητο (epadoren) και αν κανει εμετους να της δινω και το cilroton.

Μου φαινονται ομως πολλα φαρμακα για ενα τοσο μικρο μωρο,και μηπως τελικα το στομαχι της μετα δεν μαθει ποτε να χωνευει σωστα?

Μου ανεφερε κατι για συμπληρωμα θερμιδων που μπορει να μπαινει στο φαγητο μιας και τρωει μικρες ποσοτητες αλλα θελει λεει να περιμενει ακομα να δουμε πως θα παει με την διαιτα μου και το σιροπακι.Το cilroton δεν της το εχω δωσει ακομα και προσπαθω να πετυχω γευματα χωρις να κανει εμετο δινοντας της οσο αντεχει το στομαχακι της.Ομως ειδα τωρα οτι δεν εβαλε καθολου και με εβαλε σε σκεψεις.

Μηπως να ξεκινουσαμε το ενισχυτικο θερμιδων?Το εχει δωσει καμια σας?Τι ειναι ακριβως?

Εχω πραγματικα πελαγωσει και στεναχωριεμαι πολυ.Καθε φορα που βγαζει το φαγακι της που τοσο δυσκολα της το τα'ι'σα με πιανουν κλαματα και δεν ξερω τι να κανω..... :(

Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο μωρο.Κοιμαται καλα,δεν γκρινιαζει αν δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος και ειναι πολυ κινητικη.

Συγγνωμη για το τεραστιο post θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε ποιο γαστρεντερολόγο πήγες; Η ένστασή μου, στις συστάσεις του, είναι πως θεωρεί μικρή την ποσότητα που τρώει η μπέμπα. Τον πρώτο χρόνο ζωής, η κύρια τροφή του παιδιού είναι το γάλα, όχι οι στερεές τροφές. Μερικά μωρά είναι από την αρχή καλόφαγα, άλλα δεν ανοίγουν το στόμα τους μέχρι να χρονίσουν. Και υπάρχουν σίγουρα 3 γαστρεντερολόγοι, στην Αθήνα, που έχουν δηλώσει δημοσίως ότι το μητρικό γάλα δεν επαρκεί πέραν του 5μήνου. Γι'αυτό και σε ρωτάω.

 

Ενισχυτικά θερμίδων είναι συνήθως το Caloreen και το Fortimel. Το δεύτερο περιέχει γάλα, οπότε, λογικά, δεν ενδείκνυται για εσάς, λόγω της αλλεργίας. Και πάλι , όμως, τα χρησιμοποιούμε σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, όπως, για παράδειγμα, σε παιδιά με νευρομυικα νοσήματα, που αδυνατούν να σιτιστούν ικανοποιητικά.

 

Να ρωτήσω 2 τελευταία: πόσο βάρος έπαιρνε το μωρό πριν ξεκινήσετε στερεές τροφές και πότε έφαγε δημητριακά;

Link to comment
Share on other sites

Γενηθηκε στις 27/1: 2,850

31/1: 2,730 (-120)

2/2 : 2,810 (+80)

28/2: 3,180 (+370)

28/3: 3,930 (+750)

9/5: 4,600 (+670)

11/6: 5,130 (+530)

9/7: 5,460 (+330) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ

1/8: 5,870 (+410)

27/8 : 5,970 (+100)

Ειμαι Θεσ/νικη κ πηγα στην Φωτουλακη Μαρια.Οταν λες δημητιακα εννοεις μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε κτλ?Αν ναι της εδωσα στον 6ο μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα όλες τις μετρήσεις στις καμπύλες (όχι του βιβλιαρίου, αλλά του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, που είναι και οι σωστές). Στη γέννηση, η μπεμπούλα ήταν στην 10η θέση, και, με εξαίρεση την προτελευταία μέτρηση (σε ηλικία 6 μηνών) όπου ανέβηκε ελάχιστα, σε όλες τις άλλες μετρήσεις, συμπεριλαμβανομένης της τελευταίας, που σε άγχωσε, βρίσκεται σταθερά ακριβώς επάνω στην τελευταία καμπύλη (στη 2η θέση). Επομένως, αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, σίγουρα αυτό δεν προέκυψε τον τελευταίο μήνα, καθώς στην ίδια θέση ήταν το βάρος και στην ηλικί του ενός και δύο και τριών και τεσσάρων και πέντε μηνών. Η αλλεργία στο γάλα αγελάδας θα μπορούσε να ερμηνεύσει το χαμηλό βάρος του μωρού. Η παλινδρόμηση όχι, γιατί λες πως δεν έκανε αναγωγές πριν από τις στερεές. Οι έξτρα θερμίδες μάλλον δεν έχουν θέση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...