Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HAND OF HOPE


lenagr1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


lenagr1,Συγκλονιστικό!!!!

 

καλύτερα να το έβαζες όμως το άρθρο και τη φωτογραφία εδώ γιατί δεν ανοιγουνε όλοι τα λινκ και είναι κρίμα να υπάρχει κάποιος που δε θα το δεί αυτό.. :oops::oops:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

μου το έστειλαν σε αρχείο .pps και δεν ξέρω πως να το περάσω στο forum!! αλλά αν κάποιος μπει στο google και πατήσει το όνομα του παιδιού θα βρεί πολλά άρθρα που αφορούν αυτήν την ιστορία.

Είναι πράγματι μαγικό. :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H εικόνα του χεριού ενός εμβρύου, που έχει διαγνωστεί με δισχιδή ράχη, αγκαλιάζει το δάχτυλο του χειρουργού αμέσως μετά το πέρας της επέμβασης στην ανοικτή μήτρα... Το περιοδικό Τάιμ φωτογράφησε μία επέμβαση, που έμελλε να φέρει στον κόσμο την "Εικόνα της Χρονιάς 2003".

 

Το χέρι ενός εμβρύου 20 εβδομάδων με μία ζωή μπροστά του!

 

 

Ονοματεπώνυμο: Samuel Alexander ARMAS (Σάμιουελ Αλεξάντερ Άρμας)

Ηλικία: Αγέννητο παιδί (2003)

Αναπηρία: Δισχιδής ράχη (spina bifida)

hand-of-hope.jpg

 

 

Μία εικόνα άρχισε να διακινείται γύρω στο Νοέμβρη του 2003. Εξαιρουμένης της περίπτωσης να διαβάσατε το τεύχος του Αμερικανικού περιοδικού Τάιμ (Time Magazine), που τη δημοσίευσε, ίσως να μην την έχετε δει ποτέ. Η εικόνα είναι ενός είκοσι ενός εβδομάδων εβρύου, του Samuel Alexander Armas, που υποβάλλεται σε εγχείρηση από τον ιατρό Joseph Bruner.

 

Το μωρό είχε διαγνωστεί με spina bifida (δισχιδής ράχη) και δεν θα μπορούσε να επιζήσει αν απομακρύνονταν από την κοιλιά της μητέρας του. Η μητέρα του αγέννητου μωρού, Julie Armas, εργάζεται ως μαία στην Ατλάντα των ΗΠΑ. Γνώριζε για την αξιοθαύμαστη πρακτική του Dr. Bruner, στο ιατρικό κέντρο του Πανεπιστημίου Vanderbilt στο Nashville, όπου εφαρμόζει αυτές τις ειδικού τύπου επεμβάσεις ενόσω το έμβρυο βρίσκεται ακόμα στην κοιλιά της μητέρας του.

 

 

 

Κατά τη διάρκεια της επέμβασης, ο ιατρός αφαιρεί τη μήτρα με μια τομή σχήματος ημισφαιρίου (σαν C) και κάνει μία μικρή τρύπα προκειμένου να εγχειρίσει το έμβρυο.

 

Καθώς ο Dr. Bruner ολοκλήρωνε την επέμβαση στο έμβρυο, ο μικρός Samuel έβγαλε το μικρό του χεράκι, που ήταν πλήρως σχηματισμένο, μέσα από την τομή και με δύναμη έπιασε το χέρι του χειρουργού. Στο περιοδικο Time Europe ένα άρθρο σχετικό με εικόνες από την περίοδο της εγκυμοσύνης που καταδεικνύουν το σχηματισμό των βασικών οργάνων και άλλων σημαντικών ευρμάτων για τη δημιουργία της ανρθώπινης ζωής μερικές μέρες μετά τη σύλληψη, ο Dr. Bruner δήλωσε ότι όταν το έμβυο έπιασε το δάχτυλό του, ήταν η πιο συγκινητική στιγμή της ζωής του και ότι εκείνη τη στιγμή κατά τη διάρκεια της επέμβασης πάγωσε και δεν μπορούσε να κουνηθεί.

 

Δείτε εδώ τέσσερις φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης http://www.noesi.gr/files/truestory/hand-of-hope.mov'>http://www.noesi.gr/files/truestory/hand-of-hope.mov

 

Ο φακός συνέλλαβε το γεγονός με απόλυτη καθαρότητα.

 

Οι εκδότες του περιοδικού τιτλοφόρησαν την εικόνα "To χέρι της ελπίδας" ("Ηand of hope"). Το κείμενο του περιοδικού, που σχολιάζει την εικόνα ξεκινά ως εξής: "Το μικρό χεράκι του είκοσι ενός εβδομάδων εμβρύου Samuel Alexander Armas αναδύεται από τη μήτρα της μητέρας του για να πιάσει το δάχτυολο του Dr. Joseph Bruner σας να ευχαριστεί τον γιατρό για το δώρο της ζωής".

 

Ο Samuel γεννήθηκε υγιής, η εγχείρηση ήταν απόλυτα επιτυχής. Η μητέρα του μικρού Samuel είπε, ότι έκλαιγαν για μέρες όταν είδαν την εικόνα. Δήλωσε, ότι η φωτογραφία υπενθυμίζει, ότι η εγκυμοσύνη δεν αφορά την αναπηρία ή την ασθένεια, αλλά ένα μικρό άνθρωπο.

 

Πηγή:

Time Europe

 

Μετάφραση:

ΝOESI.gr http://www.noesi.gr/

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ο Samuel γεννήθηκε υγιής, η εγχείρηση ήταν απόλυτα επιτυχής.

 

"Το χέρι ενός εμβρύου 20 εβδομάδων με μία ζωή μπροστά του!" :!::!::!::!::!::!:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει σε μέιλ που μου είχαν στείλει πριν καιρό. Είχα ειλικρινά, χάσει τα λόγια μου! Είχα συγκινηθεί τόσο πολύ. Ακόμα και τώρα που το βλέπω για 2η φορά, ξανανοιώθω το ίδιο!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω ΄το είχα δει παλιότερα ,αλλά δεν ήξερα την ιστορία... πάντως προσπαθώντας να το διαβάσω σε κάποιον, δεν άντεξα...μπούκωσα...

 

LIFE!!!! Σε όλο της το μεγαλείο!!!

 

Αααχχχχ...

 

Άντε ευτυχώς που από ότ φαίνεται όλα πήγαν καλά...

 

:):):)

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά εκπληκτικό. Δεν το ήξερα, και μόλις το διάβασα έμεινα έκπληκτός, συγκινημένος, με την δύναμη της ζωής και της φύσης του ανθρώπου. Μια κίνηση με τόση ζεστασιά και τόσα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο θαύμα της ζωής σε όλο του το μεγαλείο!!!!!

 

Είναι πραγματικά απίστευτα υπέροχο και συγκλονιστικό!!!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια διαβασα σε μια σελιδα του internet και δεν ξερω αν αληθευει τελικα εγω θα την βαλω γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο http://24wro.blogspot.com/2010/10/11_15.html.μπειτε να το δειτε

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό link είναι αυτό: http://24wro.blogspot.com/2010/10/11_15.html

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

Δεν ηξερα που να βαλω αυτο το υπεροχο βιντεο. Ουτε το παραθετω για παρεξηγησεις.

 

Με συγκλονισε και σας το μεταφερω...θα συγκινηθειτε και εσεις, εκτος αν καποιος γονεας το ξαναδημοσιευσε.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε βλεπω κανενα βιντεο

 

Χαρα, το εβαλα! ;) Ευχαριστω!

Παω να κανω κανενα καφε για να ξυπνησω!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως συγκλονιστικο απλα υπερβαλει λιγο, η εγχειριση και τα λοιπα ειναι αληθεια αλλα το μερακι δεν εβγαλε το χερι του για να τον πιασει.

http://urbanlegends.about.com/library/bl-handofhope3.htm

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...