Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιστεύετε στην κακογλωσσιά ?


korina1974

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια! το θεμα αυτο μου ταιριαζει απολυτα!!! εχω αρχισει να ανησυχω ειλικρινα, ολα μου πανε στραβα εδω και 3 βδομαδες που αλλαξα πολη.

ας τα παρω απο την αρχη... πριν 3 βδομαδες, μετακομισα σε μεγαλη πολη και πανεμορφη , πιστευω, ειναι μια πολη που πολλοι θα θελαν να βρισκονται εκει.το ειπα σε πολυ φιλικα μου ατομα-αδερφικα μου.επισης το ειπα σε μια πολυ καλοπροαιρετη θεια μου.....και σε μια επισης καλοπροαιρετη "φιλη " μου... θα μου πειτε τωρα..γιατι το ειπα? και τι να εκανα?να εξαφανιζομουν απο την πολη μου και να με εψαχναν?αν και τελικα καλυτερο θα ηταν. απο την στιγμη που ηρθα εδω...χτυπαω συνεχεια τα ποδια μου...και δεν ειναι χτυπηματα απροσεξιας, σε καμια γωνια μεσα στο σπιτι, η τπτ τετοιο.. στο δρομο, στο πεζοδρομιο...σε ισωμα, σε καθε ακυρο σημειο...και δεν ειμαι απροσεχτη γενικα, γιατι, στην πολη μου γιατι ποτε δεν το παθαινα? επειτα...ειμαι στην διαδικασια αναζητησης εργασιας..τις προαλλες, ειχα δει μια αγγελια, πηγα απο εκει να ρωτησω και στην συζητηση που ειχαμε ηταν ολα πολυ ευνοικα και το κλιμα αρκετα καλο.ετσι κανονισαμε, μιας και δεν ειχα μαζι μου βιογραφικο, να το παω την επομενη μερα... γυριζω επομενως σπιτι..10 λεπτα προτου φτασω... γυρναει το ποδι μου στον αστραγαλο...ελαχιστα ελλειψε να το σπασω....δεν μπορουσα να το πατησω 4 μερες,πρησμενο, χαλια μαυρα... με αποτελεσμα να μην παω το βιογραφικο την ημερα που ειχαμε κανονισει.. προχτες και χτες το ποδι μου, ηταν μια χαρα..μεχρι και για μπανιο στην θαλασσα πηγα..και το παταγα κανονικοτατα. ετσι λοιπον, λεω σημερα, δεν χανω τιποτα να περασω απο την δουλεια να αφησω το βιογραφικο μιας και ειμαι καλα τωρα. με το που κατεβαινω στον δρομο, το ποδι μου ηταν οπωw και την πρωτη μερα. δεν μπορουσα απο τον πονο να το περπατησω......αλλα σε πεισμα οσων καλοπροαιρετων με γλωσσοτρωνε, το πηγα το βιογραφικο, και αφησα επισης και αλλα 2 βιογραφικα σε 2 αλλες δουλειες που ετυχε να δω....

δεν μου φαινονται τυχαια ολα αυτα ρε κοριτσια...δεν γινεται παντα κατι να τυχαινει και απο την στιγμη που ηρθα εδω....αα, ξεχασα να σας πω, πως 3 μερες πριν μετακομισω, με ειδοποιησαν για μια δουλεια εδω, να παω για συνεντευξη...ενταξει, νομιζω προβλεπετε την συνεχεια...παλι δεν πηγα, διοτι ο υπευθυνος θα ηταν μονο 2 μερες εδω, και εγω 2 μερες νωριτερα απο το κανονικο και δεν εβρισκα εισητηρια.....μεσοβδομαδα....και σε μια πολη που δεν ειναι ουτε καποιο τουριστικο θερετρο ουτε τιποτα τετοιο, για να πεις μεσα στο καλοκαιρι πρεπει να κλεισεις απο νωρις για να βρεις.....

 

αναρωτιεμαι τι αλλο θα με βρει...και γιατι ολα αυτα δεν μου τυχαιναν οσο ημουν στην πολη μου και ξεκινησαν απο την στιγμη που ειπα πως μετακομιζω..... ισως ειναι τυχαιο..ισως ειμαι υπερβολικη???αλλα δεν γινεται...απλα δεν γινεται!!!! :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μάτι υπάρχει και γλωσσοφαγιά και μάγεια και όλα, και όπως αναφέρθηκε σε όλες τις θρησκείες...τώρα τι κάνεις ;;;

 

α) διαβάζεις την παράκλιση της Παναγίας

β) την ευχή Βασκανίας του Αγίου Βασιλείου (την προτιμώ γιατί είναι σύντομη)

γ) ζητάς μια ευχή υπερ υγείας

δ) κάνεις ένα ευχέλαιο ή έναν αγιασμό

ε) νηστεύεις

ζ) πάς στην εκκλησία και κοινωνείς

η) κοβεις πέρα όσους νομίζεις ότι σε βλάπτουν με το φθόνο τους ή το μάτι τους

 

 

προσωπικά εφαρμόζω το α) το β) και το η).

Link to comment
Share on other sites

Ευχή κατά της βασκανίας

 

Κύριε ο Θεός ημών, ο Βασιλεύς των αιώνων, ο παντοκράτωρ και παντοδύναμος, ο ποιών πάντα και μετασκευάζων μόνω τω βούλεσθαι, ο την επταπλάσιον κάμινον και την φλόγα την εν Βαβυλώνι εις δρόσον μεταβαλών και τους αγίους σου τρείς Παίδας σώους διαφυλάξας. ο ιατρός και θεραπευτής των ψυχών ημών, η ασφάλεια των εις σε ελπιζόντων, σου δεόμεθα και σε παρακαλούμεν, απόστησον, φυγάδευσον και απέλασον πάσαν διαβολικήν ενέργειαν, πάσαν σατανικήν έφοδον και πάσαν επιβουλήν, περιέργειάν τε πονηράν και βλάβην και οφθαλμών βασκανίαν των κακοποιών και πονηρών ανθρώπων από του δούλου σου ( τούδε) και ή υπό ωραιότητος ή ανδρείας ή ευτυχίας ή ζήλου και φθόνου ή βασκανίας συνέβη, αυτός, φιλάνθρωπε Δέσποτα, έκτεινον την κραταίαν σου χείρα και τον βραχίονά σου τον ισχυρόν και ύψιστον και επισκοπών επισκόπησον το πλάσμα σου τούτο και κατάπεμψον αυτώ Άγγελον ειρηνικόν, κραταιόν, ψυχής και σώματος φύλακα, ός επιτιμήσει και απελάσει απ΄αυτού πάσαν πάσαν πονηράν βουλήν, πάσαν φαρμακείαν και βασκανίαν των φθοροποιών και φθονερών ανθρώπων. ίνα υπό σου ο σός ικέτης φρουρούμενος, μετ΄ευχαριστίας ψάλλη σοί. «Κύριος εμοί βοηθός και ου φοβηθήσομαι τί ποιήσει μοι άνθρωπος». και πάλιν. «Ου φοβηθήσομαι κακά, ότι συ μετ΄ εμού ει. ότι συ εί ο Θεός, κραταίωμά μου, ισχυρός εξουσιαστής, άρχων ειρήνης, πατήρ του μέλλοντος αιώνος». Ναι, Κύριε ο Θεός ημών, φείσαι του πλάσματός σου και σώσον τον δούλον σου από πάσης βλάβης και επηρείας της εκ βασκανίας γινομένης, και ανώτερον αυτόν παντός κακού διαφύλαξον. πρεσβείαις της υπερευλογημένης, ενδόξου Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και αειπαρθένου Μαρίας, των φωτοειδών Αρχαγγέλων και πάντων σου των Αγίων. Αμήν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πιστεύω σε όλα αυτά... Πιστεύω όμως πολύ στην αυθυποβολή. Δεν έχει τη δύναμη η κάθε θείτσα να επηρρεάζει αρνητικά κάποιον επειδή τον ζηλεύει.

 

Ορισμένες ατυχίες συμβαίνουν σε όλους μας. Άλλες πάλι τις προκαλούμε οι ίδιοι με τη συμπεριφορά μας. πχ αν φοβάσαι ότι θα πέσεις κάτω, στο τέλος θα πέσεις.

Αν κάνεις λάθος επιλογές, θα σου συμβούν και ατυχίες κ.ο.κ.

 

Όπως συμβαίνει και το αντίθετο. Κάποιες φορές είμαστε απλώς τυχεροί, κάποιες άλλες κάνουμε τις σωστές επιλογές και κάποιες άλλες φορές η καλή ψυχολογία μας βοηθάει να αντιμετωπίζουμε σωστά κάποια θέματα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ επειδή ήμουν έτσι κετσι στο να πιστεύω η όχι έγιναν κάποια πράγματα που με έκαναν να αλλάξω γνώμη.

 

Στο παλιό μου σπίτι πάντως όταν επλενα το μπροστά μπαλκόνι κ καθόταν η γειτόνισσα απέναντι κ με κοιτούσε η γλιστρουσα η μου έφευγε το λάστιχο κ γινομουν λούτσα.όταν το είπα στον άντρα μου μου λέει ναι καλα......πάω κ γω μια μέρα να πλύνω το μπαλκόνι ανοίγω το λάστιχο φεύγει αυτό βρεχομαι το ξανακουμπωνω ξανά φεύγει κόιταω απέναντι εκεί αυτή:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα μια φιλη παλια που οταν της ελεγα οτι θα κανω κατι καλο,η περιμενω να συμβει κατι καλο,παντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ τελικα δε γινοταν τιποτα!ενω τις ελαχιστες φορες που δε της ειπα τιποτα,τελικα ολα εγιναν κανονικα!βεβαια δε κανουμε αλλο παρεα ευτυχως γιατι αποδειχθηκε τελικα οτι χτυπουσε πισωπλατα!πολυ θαψιμο!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω και ξερω κι ολας πιοιο μας γλωσσοτρωνε..οι κουμπαροι μας!!Οταν η ιδια η κουπαρα μου,μου ειπε οτι ζηλεψε που εμεινα πρωτα εγω εγκυος απο κεινη ενω επρεπε να μεινει αυτη πρωτα επειδη ηταν περισσοτερα χρονια με τον αντρα της απο οτι εγω με τον δικο μου(2βδομαδες πριν γεννησω μου το ειπε)και κοντεψα να πεθανω στην γεννα απο επιπλοκη.Που μια μερα πριν φυγουμε 2ημερο με τον αντρα μου(Χρσιτουγεννα θα φευγαμε)περασανε και μας ειπανε να προσεξουμε το αυτοκινητο μην παγωσει η μηχανη και αλλαξαμε ολοκληρη μηχανη στο αυτοκινητο γιατι μας αφησε στη μεση του δρομου χριστουγενιατικα!!!!Και το τελευταιο εχω να αρρωστησω με πυρετο γυρω στα 5χρονια ε αρρωστησα με 39πυρετο 1μερα πριν φυγουμε για διακοπες,το λαθος μου να της πω οτι θα παμε διακοπες και η απαντηση ζηλευω γιατι εμεις δεν θα παμε πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω και ξερω κι ολας πιοιο μας γλωσσοτρωνε..οι κουμπαροι μας!!Οταν η ιδια η κουπαρα μου,μου ειπε οτι ζηλεψε που εμεινα πρωτα εγω εγκυος απο κεινη ενω επρεπε να μεινει αυτη πρωτα επειδη ηταν περισσοτερα χρονια με τον αντρα της απο οτι εγω με τον δικο μου(2βδομαδες πριν γεννησω μου το ειπε)και κοντεψα να πεθανω στην γεννα απο επιπλοκη.Που μια μερα πριν φυγουμε 2ημερο με τον αντρα μου(Χρσιτουγεννα θα φευγαμε)περασανε και μας ειπανε να προσεξουμε το αυτοκινητο μην παγωσει η μηχανη και αλλαξαμε ολοκληρη μηχανη στο αυτοκινητο γιατι μας αφησε στη μεση του δρομου χριστουγενιατικα!!!!Και το τελευταιο εχω να αρρωστησω με πυρετο γυρω στα 5χρονια ε αρρωστησα με 39πυρετο 1μερα πριν φυγουμε για διακοπες,το λαθος μου να της πω οτι θα παμε διακοπες και η απαντηση ζηλευω γιατι εμεις δεν θα παμε πουθενα!

να τη χαιρεσαι βρε τετοια κουμπαρα! μην μου πεις οτι αυτη σας παντρεψε???

σκορδα σκορδα:-D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι διαφορά έχει ο αγιασμός από το ευχέλαιο;

Επειδή και μένα τελευταία μου πάνε όλα στραβά και τα αποδίδω όλα στην πεθερά μου (πιό κακό άνθρωπο δεν έχω γνωρίσει στην ζωή μου), θέλω να κάνω ένα ευχέλαιο ή αγιασμό σπίτι μου. Επειδή όπως είπα είμαι άσχετη με όλα αυτά, τι από τα δύο να κάνω; Και πρέπει να έχω τίποτα πράγματα εγώ στο σπίτι; Πόση ώρα διαρκεί και στο τέλος δίνω και κάτι στον παππά και πόσα; Όποια έχει την ευγένεια, ας με κατατοπίσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι λίγο άσχετη, τι διαφορά έχει ο αγιασμός από το ευχέλαιο;

Επειδή και μένα τελευταία μου πάνε όλα στραβά και τα αποδίδω όλα στην πεθερά μου (πιό κακό άνθρωπο δεν έχω γνωρίσει στην ζωή μου), θέλω να κάνω ένα ευχέλαιο ή αγιασμό σπίτι μου. Επειδή όπως είπα είμαι άσχετη με όλα αυτά, τι από τα δύο να κάνω; Και πρέπει να έχω τίποτα πράγματα εγώ στο σπίτι; Πόση ώρα διαρκεί και στο τέλος δίνω και κάτι στον παππά και πόσα; Όποια έχει την ευγένεια, ας με κατατοπίσει λίγο.

 

 

Καλησπέρα, θα έλεγα μάλλον ευχέλαιο, συνήθως τον αγιασμό τον κάνουν για καλή αρχή σε καινούργιο σπίτι ή μαγαζί, ή δουλειά, πχ ακόμα και για καλή σχολική χρονιά. Για το τι δίνεις δεν ξέρω, λένε ότι έχεις ευχαρίστηση αλλά δεν θα δώσεις λέω εγώ 20 ευρώ....για αρτοκλασσία στην εκκλησία εγώ που ρώτησα μου είπαν και έβαλα 10 ευρώ. (ρώτησα μια φίλη για να μην βάλω ούτε πολλά ούτε λίγα). Δεν νομίζω ότι κρατάει πολύ. Κανένα 30ώρο.

 

Ευχέλαιο αποκαλείται από μερικές χριστιανικές ομολογίες το μυστήριο το οποίο θεμελιώνεται στην Καινή Διαθήκη, σύμφωνα με το οποίο οι ιερείς δια επικλήσεως ευχών και χρίσεως με έλαιο των πιστών, τελούν ιερουργία προς άφεση αμαρτιών και πιο συγκεκριμένα για ψυχοσωματική υγεία.

 

 

http://www.inagiounikolaoutouneou.gr/apps/gr/spag/entypo_gia_euxelaio.html

 

 

Αγιασμός αποκαλείται η ιδιαίτερη, έκτακτη ακολουθία της Ορθόδοξης Εκκλησίας που υπενθυμίζει τη Βάπτιση του Χριστού στον Ιορδάνη ποταμό και κατά την οποία ο ιερέας καθαγιάζει το νερό με ευχές, επίκληση του Αγίου Πνεύματος και τριπλή εμβάπτιση του Τιμίου Σταυρού μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σέβομαι βεβαίως τις απόψεις σας..αλλά προσωπικά δεν πιστεύω σε τίποτα από αυτά...

 

μου είναι αδύνατο να σκεφτώ τις "υπερφυσικές" δυνατότητες κάποιου που σκέφτεται άσχημα πράγματα για μένα κ εγώ παθαίνω κακό...

 

προσωπικά δεν με έχει πιάσει ποτέ "μάτι" "γλωσσοφαγια" κλπ κλπ...προφανώς επειδή δεν τα πιστεύω..

 

συνήθως αυτά που παθαίνουμε είναι αποτέλεσμα των επιλογών μας ή αστάθμητων παραγόντων...εμείς μας κάνουμε καλό ή κακό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...