Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιστεύετε στην κακογλωσσιά ?


korina1974

Recommended Posts

Κορίτσια μου έχω προβληματιστεί πολύ τους τελευταίους δυο μήνες. Μας συμβαίνουν όλο κακοτοπιές.

Λοιπόν για να καταλάβετε, πριν δυο μήνες κάποια χρήματα που είχαμε τα επενδύσαμε και αγοράσαμε ένα σπιτάκι. Όταν το έμαθαν κάτι συγγενείς του πατέρα μου έδειξαν τόσο πολύ ζήλια που μας ξάφνιασαν.

Από τότε μας συμβαίνουν όλο αναποδιές. Και στη ζωή μας και στη δουλειά.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο και ότι μας έχουν γλωσσοφάει.

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εαν εισαι Χριστιανη Ορθοδοξη, η θρησκεια μας δεχεται οτι υπαρχει

"καταλαλια, γλωσσοφαγιά, βασκανία, νωθρότητα, μαγεια"

ο Αγιος Κυπριανος εχει βιβλιαρακι με προσευχες οπου αναφερονται ολα οσα λεω...

 

ολες οι θρησκειες πιστευουν στην κακη αυρα, την κακη ενεργεια, η οπως αλλιως την ονομαζουν...

 

εγω επειδη αντιμετωπιζω πολλα προβληματα, θα κανω την επομενη εβδομαδα ενα ευχελαιο

δεν ειναι τιποτα ουτε δυσκολο ουτε χρονοβορο...

 

αναλογα με την πιστη μου, ψαξε και πραξε....

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, ΝΑΙ, πιστεύω πάρα πολύ. Μου έχει τύχει απειρες φορές να πω ότι θα πάω κάπου, να είμαι χαρούμενη για αυτό και μετά να συμβεί πάντα κάτι άσχημο. Και δεν είναι μία φορά για να πεις ότι είναι τυχαίο ή σύμπτωση. Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που είναι ζηλιάρηδες και φθονεροί.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν εισαι Χριστιανη Ορθοδοξη, η θρησκεια μας δεχεται οτι υπαρχει

"καταλαλια, γλωσσοφαγιά, βασκανία, νωθρότητα, μαγεια"

ο Αγιος Κυπριανος εχει βιβλιαρακι με προσευχες οπου αναφερονται ολα οσα λεω...

 

ολες οι θρησκειες πιστευουν στην κακη αυρα, την κακη ενεργεια, η οπως αλλιως την ονομαζουν...

 

εγω επειδη αντιμετωπιζω πολλα προβληματα, θα κανω την επομενη εβδομαδα ενα ευχαιλεο...

δεν ειναι τιποτα ουτε δυσκολο ουτε χρονοβορο...

 

αναλογα με την πιστη μου, ψαξε και πραξε....

 

Είμαι χριστιανή και πιστεύω. Στην αρχή νομίσαμε κι εμείς ότι ήταν κακό μάτι. Όλο μας ξεμάτιαζε η καημένη η μαμά μου. Διάβασε μόνη της και ευχές. Αλλά δεν καλυτεύρευσαν τα πράγματα.

Ο σύζυγος βέβαια δεν πολυπιστεύει στην κακογλωσσιά και στο μάτι. Με κορόιδευε όταν του το είπα. Όμως εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα αυτά που μας συμβαίνουν μόνο τυχαία δεν είναι.

Να κάνω ευχέλαιο,αλλά θα πρέπει να καλέσω και τους συγκεκριμένους συγγενείς γιατί μένουμε στην ίδια αυλή. Θα έχει αποτέλεσμα αν είναι κι εκείνοι παρόντες ?

Δεν μπορώ να το κάνω κρυφά, γιατί θα το μάθουν ή θα δουν τον παπά να μπαίνει στο σπίτι. Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

και σε εμας ερχονται οι αιτιοι του κακου

αλλιως φαινεται οτι τους υποπτευεσαι

δε πειραζει η ευχη ειναι για ολες τις ψυχες να μαλακωσουν να μην κανουν κακο

και σε εσας θα κανει σιγουρα καλο

 

εγω παντως αυτη τη φορα θα το κανω μονη μου

εγω ο αντρας μου η μαμα και τα παιδια μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξεμάτιασμα με λάδι και νερό δεν κάνει τπτ. Θέλει ειδική ευχή από τον παπά. Εμείς πάντως ησυχάσαμε. Ε ας τον δουν τον παπά να μπαίνει στο σπίτι... και τι έγινε;

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ευχέλαιο,αλλά θα πρέπει να καλέσω και τους συγκεκριμένους συγγενείς γιατί μένουμε στην ίδια αυλή. Θα έχει αποτέλεσμα αν είναι κι εκείνοι παρόντες ?

Δεν μπορώ να το κάνω κρυφά, γιατί θα το μάθουν ή θα δουν τον παπά να μπαίνει στο σπίτι. Ουφ!

 

Στην ίδια αυλή μένετε . Όχι στο ιδιο σπίτι . Αν θες να κάνεις ευχέλαιο για την οικογένειά σου γιατί πρέπει να τους πάρεις και την άδεια ?

Μην το κάνεις κρυφά . Κάντο για την οικογένειά σου, με την οικογενειά σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το συζητήσω με τη μαμά μου να δούμε πως θα τους ξεφορτωθούμε αυτούς. Θα προτιμούσα να μην παραβρεθούν.

 

ειπες οτι αγορασατε σπίτι . Ειναι κι αυτό στην ίδια αυλή με τους συγγενείς ? Αν όχι κάνε εκεί το ευχέλαιο - αφου πιστευεις οτι απο εκει ξεκινησε η κακογλωσσιά.

Link to comment
Share on other sites

Η γλωσσοφαγιά και το μάτι είναι πολύ άσχημο πράγμα. Εγώ έχω κάποια άτομα στο μυαλό μου που πιστεύω ότι μας γλωσσοτρώνε. Τα 2 είναι συγγενικά πρόσωπα και το 3ο είναι μία γειτόνισσα. Αυτά τα 2 συγγενικά πρόσωπα γενικώς παρεξηγούνται με το παραμικρό και όποιον πιάνουν στο στόμα τους με τον οποίον έχουν παρεξηγηθεί ή τσακωθεί κάτι παθαίνει. Η γειτόνισσα έχω παρατηρήσει ότι όποτε με βλέπει έχει αυτό το βλέμμα που καρφώνεται πάνω σου και λες τώρα με τρώει και μετά από λίγο είμαι χάλια από το μάτι.

Αυτά που μου συνέβησαν τα αποδίδω κατά ένα μεγάλο μέρος στη γλωσσοφαγιά και την αρνητική ενέργεια κάποιων λοιπόν: 1 μήνα μετά το γάμο μας ο άντρας μου αρρώστησε βαριά και εξακολουθεί να έχει πρόβλημα. Συνεχώς έχουμε οικονομικά προβλήματα και δυσκολία στο να βρεθεί δουλειά. Έμεινα έγκυος το Νοέμβριο και τώρα κανονικά θα γεννούσα. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, μεταξύ 6ου και 7ου μήνα παρουσιάστηκε πρόβλημα στο μωρό και έπρεπε να μου το πάρουν νεκρό... Λίγες μέρες πριν είχαν μάθει για την εγκυμοσύνη κάποια άτομα τα οποία δεν τη γνώριζαν μέχρι τότε και δεν ήθελα ακόμα να την αποκαλύψω όντας προληπτική μιας και δε φαινόταν ιδιαίτερα αφού είμαι και πολύ αδύνατη. Ε λέω ας το μάθουν τώρα, στον 6ο τι μπορεί να γίνει? Και όμως μπορεί και στον 6ο και στον 7ο και στον 9ο όπως κατάλαβα... Μεταξύ αυτών των ατόμων ήταν και η γειτόνισσα η οποία όταν με είδε και μου είπε με σιγανή φωνή (κατινιές) άντε με το καλό, εγώ ένιωσα την αρνητική της ενέργεια. Τυχαία όλα αυτά? Τι να πώ?

Ευχέλαιο είχαμε κάνει πριν μείνω έγκυος. Μόλις γέννησα πήγαμε στον παπά και μας είπε ότι δεν υπάρχει γλωσσοφαγιά και αρνητική ενέργεια στο σπίτι και ότι άμα πιστεύεις δεν σε πειράζει τίποτα. Έχω αγχωθεί πολύ δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι αγορασατε σπίτι . Ειναι κι αυτό στην ίδια αυλή με τους συγγενείς ? Αν όχι κάνε εκεί το ευχέλαιο - αφου πιστευεις οτι απο εκει ξεκινησε η κακογλωσσιά.

 

 

Όχι αυτό δεν είναι στην ίδια αυλή. Ήταν νοικιασμένο όταν το αγοράσαμε και ξενοικιάστηκε. Δεν μένουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν είναι στην ίδια αυλή. Ήταν νοικιασμένο όταν το αγοράσαμε και ξενοικιάστηκε. Δεν μένουμε εκεί.

 

E ωραια . Αφού ξενοικιάστηκε και εχετε σκοπό να μεινετε κιόλας , κάνε εκεί το ευχέλαιο ...να'στε και προστατευμένοι όταν ερθουν με το καλό να το δουνε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E ωραια . Αφού ξενοικιάστηκε και εχετε σκοπό να μεινετε κιόλας , κάνε εκεί το ευχέλαιο ...να'στε και προστατευμένοι όταν ερθουν με το καλό να το δουνε .

 

 

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα το κάνουμε σ' αυτό το σπίτι. Να μην το πάρουν είδηση, ούτε να θέλω να τους δίνω εξηγήσεις μετά. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ευχελαιο γινεται εκει που μενεις

οχι οπου σε βολευει

εμενα με βολευει πχ απο κατω στη μαμα μου

αλλα σπιτι μου θα γινει

ετσι γνωριζω εγω

 

επισης σε καινουριο σπιτι γινεται αγιασμος και οχι ευχελαιο

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ευχελαιο γινεται εκει που μενεις

οχι οπου σε βολευει

επισης σε καινουριο σπιτι γινεται αγιασμος και οχι ευχελαιο

 

Αφού λέει πως εξαιτίας του νέου σπιτιού πιστευει πως ξεκίνησαν όλα !!

Αγιασμός ή ευχέλαιο ας κάνει οτι θεωρεί καλυτερο . Και τα δυο πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω στη δυναμη του δικου μας μυαλου. Φυσικα υπαρχει και η κακογλωσσια..και το κακο το ματι, και η κακη αυρα. Αλλα ολα αυτα μπορουν να σε επηρεασουν μονο αν τα αφησεις εσυ! Αν πιστεψεις εσυ οτι μπορουν να σου κανουν κακο, τοτε θα σου κανουν. Βαλε σκοπο να καταφερεις να μη σε επηρεαζουν ολα αυτα. Παντα θα υπαρχουν και κακοι συγγενεις, και κακοι γειτονες. Παντα θα περνουν απο τη ζωη σου ανθρωποι που θα σε ζηλευουν και θα σου στελνουν κακη ενεργεια. Μην τους αφηνεις! Θωρακισε τον εαυτο σου, το σπιτι και την οικογενεια σου. Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να μη δινεις σημασια, και να παψεις να σκεφτεσαι πως οτι κακο σου συμβαινει, ερχεται απο εκεινους. Για μενα, οτι μας συμβαινει ειναι η ιδια μας η σκεψη. Σκεφτεσαι θετικα? Μονο θετικα θα σου ερχονται. Σκεφτεσαι αρνητηκα? Αυτα και θα συναντησεις. Αν το νιωθεις σωστο, δεν ειναι κακο να κανεις κι εναν Αγιασμο. Κανε οτι εσυ νιωθεις σωστο. Αλλα μακαρι να καταφερεις να νιωσεις οτι τιποτα δε μπορει να σε επηρεασει αν δεν το αφησεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πολύ στη ζήλεια και στη κακή ενέργεια που μπορούν να σου δώσουν. Μου έχει τύχει άπειρες φορές να με γκαντεμιάζουν και να μου πηγαίνουν μετά όλα στραβά. Από 'κει και πέρα δε μοιράζομαι ποτέ τη χαρά μου με ανθρώπους που με φθονούν.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πολύ στη ζήλεια και στη κακή ενέργεια που μπορούν να σου δώσουν. Μου έχει τύχει άπειρες φορές να με γκαντεμιάζουν και να μου πηγαίνουν μετά όλα στραβά. Από 'κει και πέρα δε μοιράζομαι ποτέ τη χαρά μου με ανθρώπους που με φθονούν.

 

Ετσι ακριβως κι εγω.Η γλωσσοφαγια ειναι απο τα λιγα πραγματα που φοβαμαι πολυ στη ζωη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότ η ζωή έχει τα απάνω της και τα κάτω της.

 

Πότε όλα καλά και ανθηρά πότε ζόρικα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν μπορώ να μην είμαι επηρρεασμένη και να σκέφτομαι θετικά, αφού από τότε που έμαθαν για την αγορά του σπιτιού, όλο άσχημα μας συμβαίνουν. Ατυχήματα, τσακωμοί μεταξύ μας, οικονομικές δυσκολίες, δυσκολίες στην δουλειά από το πουθενά.

Όλα αυτά μαζεμένα είναι τυχαίο ? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...