Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κάνατε μπάνιο με τα παιδιά σας στη θάλασσα της Περαίας (Θεσ/νίκη);


Recommended Posts

Έχω στείλει την κορούλα μου στη γιαγιά της στην Περαία και θέλει να την πηγαίνει για μπάνιο στη θάλασσα εκεί, γιατί είναι πολύ κοντά...

 

Προσωπικά δεν ξέρω κατά πόσο είμαι άνετη με αυτή την επιλογή. Είναι καθαρή η θάλασσα; Μη ξεχνάμε ότι εξακολουθούμε να βρησκόμαστε στο Θερμαϊκό. Μήπως έχει πολλά σκυλιά στην παραλία;...???

 

Από ότι γνωρίζω η Περαία παλιά αποτελούσε προορισμό διακοπών και μπάνιων για πολλούς Θεσσαλονικείς...

 

Μετά από κάποια χρόνια η παραλία έχασε το καλό της όνομα λόγω του ότι βρήσκεται μέσα στο Θερμαϊκό.

 

Τώρα αν πας στην παραλία της Περαίας τη βλέπεις γεμάτη με κόσμο και οικογένειες να κάνουν μπάνιο στη θάλασσα.

 

Εσείς θα κάνατε μπάνιο με τα παιδιά σας στη θάλασσα της Περαίας ή όχι;

 

Υπάρχουν έγκυρες πληροφορίες για την καθαρότητα τόσο της θάλασσας όσο και της παραλίας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μιλαω μονο για τον εαυτο μου και τι θα εκανα στα παιδια μου..

πρωτα απο ολα ειναι φρικτα δυσκολο να κρατησεις τα παιδια μακρια απο την θαλασσα μια που ειναι στα ποδια τους...ΑΛΛΑ δεν ειναι καλη επιλογη ..δεν ειναι καθαρη η θαλασσα..και δεν φταινε τα σκυλια για αυτο ΑΛΛΑ κατι διποδα ζωα δυστυχως...οι ανθρωποι φταινε για την μολυνση του περιβαλλοντος και τα χιλια κακα της μοιρας μας.

εχει κολυμβητηριο με εισοδο 3 ευρω στην περαια και το θεωρω καλυτερη επιλογη..

ΑΛΛΑ μια που ηρθε η κουβεντα ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΑς!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν θα πηγαινα για μπανιο με τον μικρο μου εκει,εχει γινει πολυ χαλια,αν ομως εσεις εχετε τη γιαγια εκει τι να κανεις;;;εγω παω στον αγιο παυλο που ειναι σχετικα κοντα,εχει πολυ ωραια θαλασσα και καθαρη ειδικα κοντα στο beach bar,δεν εχει πολυ κοσμο και ειναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν θα εβαζα τα παιδια μου σ αυτη τη θαλασσα (ουτε κ εγω εχω μπει κ δεν σκοπευω) αλλα ουτε κ στις διπλανες παραλιες.δεν μπορει στον ιδιο κολπο τα νερα μεσα στο κεντρο της πολης να ειναι κατι παραπανω απο ακαταλληλα κ παραδιπλα να κανεις μπανιο!ανατριχιαζω κ μονο που το σκεφτομαι!αλλοι λενε ελα μωρε καθαρα ειναι τοσοι κ τοσοι μπαινουν πανε κ εσυ εχει κ γαλαζια σημαια αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο.η αποφαση ειναι δικη σου ομως!εγω απλα σου λεω την αποψη μου χωρις παρεξηγηση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας...

 

Κι εγώ της ίδιας γνώμης είμαι για την καθαριότητα των νερών, αλλά η πεθερά μου μου λέει πως είναι μια χαρά πεντακάθαρη η θάλασσα και ότι τα νερά είναι κρυστάλλινα κτλ.

 

Το θέμα περιπλέκεται γιατί η πεθερά μου κρατάει και την άλλη εγγονή(κόρη της κουνιάδας μου), της οποία η μαμά επιτρέπει να μπαίνουν στη θάλασσα της Περαίας. Άρα μη επιτρέποντας εγώ να κάνει η δική μου μπάνιο εκεί αναγκάζονται να μη πηγαίνουν και τη ξαδέρφη μας για να μη ζηλέψει η δικιά μου. Από τη μία μου λέει ότι θα κάνει ότι της πω για το παιδί, από την άλλη όμως νιώθω κι έναν συναισθηματικό εκβιασμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κουμπάροι μου που μένουν εκεί κι έχουν μικρά παιδάκια, κάνουν μπάνιο κανονικότατα. Εγώ έχω να πάω άπειρα χρόνια. Δεν ξέρω τι θα έκανα. Πιθανότατα να ΄κάναμε μπάνιο.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι και δεν με πείθει ούτε ο βιολογικός καθαρισμός ούτε η γαλάζια σημαιούλα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κάνω μπάνιο εκεί, αν και έχω κάνει πριν μερικά χρόνια.

 

Όμως, ξέρω πάαααρα πολύ κόσμο που κάνει, μαζί με τα παιδιά τους, και μάλιστα μετά και από προτροπή των γιατρών τους, οι οποίοι κάνουν και οι ίδιοι μπάνιο εκεί. Λένε ότι είναι καθαρά τα νερά, ποιος ξέρει?

 

Οπτικά πάντως, φαίνονται καθαρότερα από την παραλία των γεωπονικών και Καλλικράτειας (στην οποία αν πας Σαββατοκύριακο δεν μπαίνεις μέσα, τόσο βρομιά...)

Link to comment
Share on other sites

Η βρωμιά από λύματα μπορεί να εντοπιστεί οπτικά. Δηλ. να είναι θολό το νερό, να έχει φυσαλίδες στην επιφάνεια. Αν τα βλέπεις αυτά σίγουρα καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτική. Μεγάλο ρόλο παίζουν τα ρεύματα και πως φυσάει ο αέρας. Το πρωί γενικά που φυσάει αέρας από τη στεριά προς τη θάλασσα ο Θερμαϊκός είναι πιο καθαρός. Το απόγευμα που βγάζει κύμα πιο βρώμικος. Εγώ πάντως δεν θα έμπαινα αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να κρατήσεις ένα παιδί έξω όταν είσαι στην παραλία.

 

Η Θεσσαλονίκη φαντάζει μακριά αλλά ο βιολογικός της είναι στη Σίνδο δίπλα στην Εγνατία (ναι εκεί που βρωμάει) και προφανώς τα λύματα εκβάλλουν στο Καλοχώρι και μετά δεν έχουν διαφυγή γιατί ένας κλειστός κόλπος είναι. Κατεβάζει και ο Αξιός απέναντι από το Αγγελοχώρι όλα τα λιπάσματα και τη λάσπη. Είναι κρίμα που ακόμη δεν γίνονται συστηματικά μετρήσεις να ξέρει ο κόσμος τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγαμε μια χρονια γεματοι απογνωση δεν ειχαμε αλλη λυση και δε μπορουσαμε ουτε να κατσουμε απο τις ακαθαρσεις αλλα ηταν γεματη κοσμο η θαλασσα ... εμεις κολλησαμε μικροβιο και καταληξαμε νοσοκομειο για μια βδομαδα οποτε με τιποτα ξανα!!!

 

αλλα να ρωτησω τωρα....αν η Περαια ειναι μολυσμενη, που το δεχομαι, δεν ειναι αραγε το ιδιο και η Αγ. Τριαδα, και ο Μπαξες??? Η Μηχανιωνα??? Δε νομιζω τα λυμματα να σταματανε στην Περαια...

 

παιδια εγω προσωπικα και Ασπροβαλτα που πηγαινουμε και ας χτυπιεται η πεθερα οτι ειναι καθαρα, η θαλασσα ειναι παντα θολη με φουσκαλες πανω, παντα πρασινη αντι για μπλε και βλεπεις πεντακαθαρα σε ποιο σημειο χυνεται το ποταμι...μια αηδια!!

 

αλλα πηγαινουμε τι να κανουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πάει προς τα'κεί, πάντα προτιμούσα δεύτερο πόδι για σιγουριά. Αλλά η κουμπάρα μου που είναι από την Καρδία πηγαίνει με τα παιδιά στην Περαία σε κάποιο σημείο που λέγεται Ποταμός νομίζω. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά γενικώς πάει πολύς κόσμος από ό,τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πάει προς τα'κεί, πάντα προτιμούσα δεύτερο πόδι για σιγουριά. Αλλά η κουμπάρα μου που είναι από την Καρδία πηγαίνει με τα παιδιά στην Περαία σε κάποιο σημείο που λέγεται Ποταμός νομίζω. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά γενικώς πάει πολύς κόσμος από ό,τι λέει.

 

ο ποταμος αν δεν κανω λαθος ειναι στην Επανωμη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην Επανωμή τους λέω να πηγαίνουν με τη λογική πως πλέον βγαίνουμε από τον κόλπο και όσο να ναι θεωρώ ότι είναι πιό καθαρά...?

 

Βέβαια αν πάς Σαββατοκύριακο η θάλασσα γίνεται βούρκος κι εκει, οπότε μόνο για καθημερινές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ποταμός στην Επανομή είναι βέβαια, αλλά όλα αυτά τα μέρη (Περαία, Μπαξές, Αγ. Τριάδα, Μηχανιώνα, εγώ θα βάλω μέσα και Επανομή, ακόμη και Καλλικράτεια), μόλις μια ανάσα είναι από την πόλη και τα (όσα) απόβλητά της.

 

Οπωσδήποτε όσο πιο μακριά τόσο πιο καλά.

 

Επίσης, μετρήσεις στα νερά γίνονται κάθε χρόνο στην Περαία - Ν. Επιβάτες και βγαίνουν πολύ καλές. Τώρα, τι μετράνε, πώς βγαίνουν αυτά τα ικανοποιητικά επίπεδα, δεν το γνωρίζω.

 

Απ'ό,τι φαίνεται όμως, πολύς κόσμος εξακολουθεί να πιστεύει πως τα νερά είναι βρώμικα, παρά τις μετρήσεις και τις γαλάζιες σημαίες που έχουν κατά καιρούς. (Φέτος, άκουσα ότι ο λόγος που δεν μπήκε η γαλάζια σημαία ήταν ότι δεν υπάρχει ναυαγοσώστης)

Link to comment
Share on other sites

 

παιδια εγω προσωπικα και Ασπροβαλτα που πηγαινουμε και ας χτυπιεται η πεθερα οτι ειναι καθαρα, η θαλασσα ειναι παντα θολη με φουσκαλες πανω, παντα πρασινη αντι για μπλε και βλεπεις πεντακαθαρα σε ποιο σημειο χυνεται το ποταμι...μια αηδια!!

 

αλλα πηγαινουμε τι να κανουμε!!!

 

Ασπροβάλτα πολύ παλιά κάναμε μπάνιο Σερραϊκή ακτή και ήταν εξαιρετικά. Μια φορά που την επισκέφθηκα πρόσφατα ήταν η θάλασσα γεμάτη φουσκάλες και θολή. Για μένα σημαίνει λύματα, κάπου εκεί κοντά θα είναι και ο βιολογικός γιαυτό προσοχή. Όπου έχει κοντά βιολογικό δυστυχώς συμπυκώνεται η ρύπανση σε εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις που ειναι και τι ειναι αυτος ο βιολογικος/??

 

Ψάξε στο google earth. Θα μοιάζει κάπως έτσι http://www.deyakat.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=100 Θα κοιτάξω και εγώ.

 

edit: Tον εντόπισα στο ύψος του κάμπινγκ της Ασπροβάλτας κάτω από την εγνατία. Προφανώς εκβάλει στο παρακείμενο ρέμα που καταλήγει δίπλα στο κάμπινγκ. Δες εδώ http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx γράψε νομός: θεσσαλονίκης οτα: ασπροβάλτα και θα σε πάει στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Βιολογικός καθαρισμός δεν αφήνει βλαβερά υπολείμματα στη θάλασσα :-)

 

Γι αυτό άλλωστε και υπάρχει! Αν ήταν να πετάει τα λύματα στη θάλασσα, δε χρειαζόταν αυτός, τα πετούσαμε κατευθείαν! :-)

 

Εξάλλου, η λειτουργία του βιολογικού στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, είναι και ο λόγος που υποτείθεται ότι καθάρισε (όσο και αν...) ο Θερμαϊκός. Ετσι, βγαίνουν οι τιμές των υδάτων στα επιτρεπτά όρια.

Link to comment
Share on other sites

αχ και ειμαστε ακριβως στο καμπινγκ θα πεθανω!

και εμείς εκεί είμαστε.... ο βιολογικος είναι λιγο πάνω απο την εκκλησια και προς τον ζωολογικό κήπο. δεν σου μυρισε ποτέ??? καποιά απογευματα η μυρωδια ειναι εντονη

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Βιολογικός καθαρισμός δεν αφήνει βλαβερά υπολείμματα στη θάλασσα :-)

 

Όταν λειτουργεί. Αλλιώς εκεί που γινόταν διασπορά της μόλυνσης με τους βόθρους με το βιολογικό επικεντρώνεται σε συγκεκριμένη περιοχή. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους .......

Link to comment
Share on other sites

οχι χαμπαρι δεν πηρα, δε φημιζομαι και για τη ...μυτη μου!

αχ και να τους δεις ολη μερα (τα πεθερικα)

 

"αυτη ειναι θαλασσα, καλυτερη κι απ τη Χαλκιδικη!!!!!!!"

 

τωρα θα τα πουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λειτουργεί. Αλλιώς εκεί που γινόταν διασπορά της μόλυνσης με τους βόθρους με το βιολογικό επικεντρώνεται σε συγκεκριμένη περιοχή. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους .......

 

Πράγματι, όταν λειτουργεί.

 

Εχεις όμως ενδείξεις ή ακόμη καλύτερα αποδείξεις ότι δεν λειτουργεί???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...