Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι αν το είχα γράψει, αλλά εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη με αυτό το σαπούνι γενικής χρήσεως της Dr Bronner's:

http://www.iherb.com/Dr-Bronner-s-Magic-Soaps-Sal-Suds-32-fl-oz-944-ml/15876?at=0

 

Το δίνω στην καθαρίστρια κάθε βδομάδα μαζί με σόδα και ξύδι και το σπίτι μου λάμπει!

Πολλές φορές το χρησιμοποιώ και στο πλυντήριο.

Δεν αγοράζω κανένα άλλο ακριβό οικολογικό καθαριστικό.

 

Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν το σπίτι καθαρίζεται συστηματικά, πχ μια φορά τη βδομάδα, τα απλά καθαριστικά είναι μια χαρά.

Αν όμως έχει συσσωρευτεί βρωμιά/ άλατα τότε κάτι πιο δυνατό είναι πιο γρήγορο και αποτελεσματικό.

Επειδή η πιο προηγούμενη καθαρίστριά μου ήτανε τεμπέλα μαζεύτηκαν αρκετά άλατα και βρωμιά στα παντζούρια, γωνιές ντουζιέρας, βουρτσάκι τουαλέτας κτλ.

Οπότε τώρα στην καινούργια, που είναι σούπερ, πήρα ένα Viakal και χλωρίνη για να καθαρίσει τις επίμονες βρωμιές. Βάζει ελάχιστη ποσότητα κάθε φορά γιατί δεν αντέχω τις χημικές μυρωδιές, μου προκαλούνε ζαλάδα και κόκκινα μάτια, και μαζί με το σαπούνι, τη σόδα και το ξύδι όλα λάμπουνε!

 

Dari αντίθετα εγώ βρίσκω πολύ οικονομικά τα φύλλα σιλικόνης από το iherb!

Έχω φόρμα κέικ και ένα ταψάκι για brownies από σιλικόνη (της Le Creuset) και τα χρησιμοποιώ επίσης συχνά.

Λέω να πάρω και το muffin pan σιλικόνης της Le Creuset (από το amazon.co.uk) γιατί όσα βρίσκω εδώ έχουνε αντικολλητική επίστρωση :(

Έχετε μήπως κάτι άλλο υπόψη σας;

 

Να το πάρεις το Ghee, είναι πολύ καλό για μαγείρεμα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.iherb.com/Dr-Bronner-s-Magic-Soaps-Sal-Suds-32-fl-oz-944-ml/15876?at=0

 

 

Πολλές φορές το χρησιμοποιώ και στο πλυντήριο.

δλδ πόσο βάζεις στη θήκη??

 

 

 

Dari αντίθετα εγώ βρίσκω πολύ οικονομικά τα φύλλα σιλικόνης από το iherb!

ποια ειναι?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το είχα γράψει, αλλά εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη με αυτό το σαπούνι γενικής χρήσεως της Dr Bronner's:

http://www.iherb.com/Dr-Bronner-s-Magic-Soaps-Sal-Suds-32-fl-oz-944-ml/15876?at=0

 

Rosie, θα μπορούσες να μας γράψεις πώς το χρησιμοποιείς; Δηλ. τι καθαρίζεις με αυτό. Στο πλυντήριο σαν τι το βάζεις;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχει συσσωρευτεί βρωμιά/ άλατα τότε κάτι πιο δυνατό είναι πιο γρήγορο και αποτελεσματικό.

 

Και όμως!!

Εγώ έχω βγάλει πολύ δύσκολες βρωμιές με απλή σόδα,ξύδι και αλάτι.

 

Για το μόνο που παραδέχομαι είναι οτι ίσως είναι πιο χρονοβόρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όμως!!

Εγώ έχω βγάλει πολύ δύσκολες βρωμιές με απλή σόδα,ξύδι και αλάτι.

 

Για το μόνο που παραδέχομαι είναι οτι ίσως είναι πιο χρονοβόρο.

 

Soevan07, εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι με το ξύδι τα άλατα επανεμφανίζονται πολύ νωρίτερα από ό,τι με το viakal. Και σαν αποτέλεσμα νομίζω ότι είναι πολύ λιγότερο ''αστραφτερό'' σε σχέση με το συμβατικό, αλλά κι εγώ δεν αντέχω τη μυρωδιά του κι επίσης για λόγους υγείας - οικολογίας προτιμώ μέχρι στιγμής το ξύδι.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

rosie θέλω να σου στείλω πμ αλλά δε μπορώ:mrgreen:

 

Ναι, έχει γεμίσει το Inbox μου και δεν βρήκα ακόμη χρόνο να το "ξεκαθαρίσω".

Ελπίζω να το κάνω σύντομα!

 

δλδ πόσο βάζεις στη θήκη??

 

Εξαρτάται από την ποσότητα των ρούχων, σήμερα πχ έπλυνα το κουβερλί του διπλού κρεβατιού μας και έβαλα δύο κουταλιές της σούπας.

Αυτά είναι τα parchment papers:

http://www.iherb.com/Beyond-Gourmet-Parchment-Paper-Unbleached-Jumbo-Roll-71-sq-ft-65-5-ft-x-13-in/26201?at=0

http://www.iherb.com/If-You-Care-Parchment-Baking-Paper-Silicone-Coated-70-sq-ft-65-ft-x-13-in/26445?at=0

 

Rosie, θα μπορούσες να μας γράψεις πώς το χρησιμοποιείς; Δηλ. τι καθαρίζεις με αυτό. Στο πλυντήριο σαν τι το βάζεις;

 

Δες το λινκ του iherb που έδωσα και εδώ:

http://lisa.drbronner.com/?s=sal+suds

 

Και όμως!!

Εγώ έχω βγάλει πολύ δύσκολες βρωμιές με απλή σόδα,ξύδι και αλάτι.

 

Για το μόνο που παραδέχομαι είναι οτι ίσως είναι πιο χρονοβόρο.

 

Πάντως κάτι άλατα που υπήρχανε στα παντζούρια μου κάτω-κάτω δεν έβγαιναν με τίποτα με σόδα-ξύδι ενώ εξαφανίστηκαν σχεδόν με το Viakal!

Ίσως να χρειαζόντουσαν πιο πολύ τρίψιμο με τη σόδα και το ξύδι αλλά επειδή την καθαρίστρια την πληρώνω με την ώρα με συμφέρει το Viakal...:mrgreen:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει γεμίσει το Inbox μου και δεν βρήκα ακόμη χρόνο να το "ξεκαθαρίσω".

Ελπίζω να το κάνω σύντομα!

 

 

Εξαρτάται από την ποσότητα των ρούχων, σήμερα πχ έπλυνα το κουβερλί του διπλού κρεβατιού μας και έβαλα δύο κουταλιές της σούπας.

Αυτά είναι τα parchment papers:

http://www.iherb.com/Beyond-Gourmet-Parchment-Paper-Unbleached-Jumbo-Roll-71-sq-ft-65-5-ft-x-13-in/26201?at=0

http://www.iherb.com/If-You-Care-Parchment-Baking-Paper-Silicone-Coated-70-sq-ft-65-ft-x-13-in/26445?at=0

ευχαριστώ:-)

 

 

 

Ίσως να χρειαζόντουσαν πιο πολύ τρίψιμο με τη σόδα και το ξύδι αλλά επειδή την καθαρίστρια την πληρώνω με την ώρα με συμφέρει το Viakal...:mrgreen:

χαχαχαχαχαχα

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πρώτο μήνυμα που γράφω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αγοράσει γάλα της Hipp ή Holle ή Frezylac μέσω internet. Βρήκα αρκετά e-shops που τα έχουν, και αρκετα οικονομικά, αλλά είτε δεν στέλνουν στην Ελλάδα είτε χρεώνουν παρα πολύ. Ξέρετε τίποτα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πρώτο μήνυμα που γράφω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αγοράσει γάλα της Hipp ή Holle ή Frezylac μέσω internet. Βρήκα αρκετά e-shops που τα έχουν, και αρκετα οικονομικά, αλλά είτε δεν στέλνουν στην Ελλάδα είτε χρεώνουν παρα πολύ. Ξέρετε τίποτα?

Ευχαριστώ

 

Γεια σου kkika

Δεν νομίζω να βρεις κάποια εδώ μέσα που να έχει ψωνίσει αυτά τα γάλατα

γιατί οι περισσότερες θηλάζουμε...:mrgreen:

 

Eγώ προσωπικά το μόνο που έχω δει είναι αυτό στα ebio.

Αλλά δεν το έχω πάρει για να ξέρω να σου πω περισσότερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προκαλούνε προβλήματα στα αδύναμα ανοσοποιητικά συστήματα, ένας γερός οργανισμός είναι σε θέση να αποβάλει τέτοια παράσιτα.

Επίσης είναι πια επιστημονικά αποδειγμένο ότι η πολύ καθαριότητα/απολύμανση και σχολαστικότητα βλάπτει, the hygiene hypothesis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hygiene_hypothesis

 

H GAPS diet που απεθύνεται κυρίως σε παιδάκια με προβληματικό ανοσοποιητικό σύστημα θεωρεί απαραίτητη (είναι στο Top Ten list για ισχυρό ανοσοποιητικό) την ύπαρξη ενός κατοικιδίου το λιγότερο μέσα στο σπίτι προκειμένου να έρθουνε τα παιδάκια σε επαφή με μικρόβια/βακτήρια για να ενδυναμώσουνε το ανοσοποιητικό τους!

Πόσοι στην Ελλάδα αλήθεια έχουνε κατοικίδιο στο σπίτι τους, φοβούνται την άμμο, την τρίχα τους κτλ...:rolleyes:

 

Προσωπικά έχω κατοικίδιο, δε φοβάμαι τέτοια πράγματα, και γενικά δε με λες μικροβιοφοβική. Βεβαίως το σπίτι μου χρειάζεται ηλεκτρική και σφουγγάρισμα καθημερινά μιας και το σκυλί βγαίνει βόλτα και ρίχνει τρίχα...όχι τόσο όσο κάποτε βέβαια, γιατί πλέον της αγοράζω την πιο ακριβή κροκέτα κι έτσι έχω ψιλοσωθεί.

 

:shock:

 

Κική, αλήθεια.....έχεις δει ποτέ σου στην TV την εκπομπή

How clean is your house?

 

Δείχνει 2 συμπαθέστατες κυριούλες

που πάνε σε κάτι τρισάθλια, ελεεινά και πάρα πολύ βρώμικα σπίτια

για να τα καθαρίσουν.

 

Eαν το δεις θα διαπιστώσεις οτι συνέχεια χρησιμοποιούν

οικολογικά προϊόντα (σόδες, ξύδια και βόρακα)

με ΑΨΟΓΑ και ΑΜΕΣΑ ΕΜΦΑΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!

 

Μια φορά μάλιστα έκαναν κι ένα μείγμα με Vodka...

....αλλά δεν συγκράτησα τις αναλογίες.....

 

 

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ απο κάποιους

τη δικαιολογία οτι δήθεν τα οικολογικά προίόντα

δεν καθαρίζουν καλά όσο τα συμβατικά....

 

Πιστεύω οτι όσοι δεν θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν είναι

για λόγους συνήθειας

και για λόγους οικονομίας

(όσο να ναι είναι πιο ακριβά απο τα συμβατικά)

 

Αυτό να το δεχτώ......

 

Αλλά όχι να θεωρείτε τη δική σας.... "συνήθεια"

πιο αποτελεσματική

απο τη δική μας την οικολογική

δηλαδή.... κοινώς να μας λέτε.... "βρωμιάρηδες" :rolleyes:

 

Οσο για τα soap nuts πρέπει να φταίει το πλυντήριό σας

γιατί σε εμένα (και όχι μόνο σε εμένα....)

βγαίνουν πεντακάθαρα τα ρούχα.

 

Γενικά δε βλέπω τηλεόραση.

 

Θα σου έλεγα ότι είναι λιγάκι ενοχλητικό να μου λες ότι ψάχνω δικαιολογίες για να μη χρησιμοποιήσω βιο απορρυπαντικά.

 

Να επισημάνω δε, ότι σε εμένα τα προϊόντα που ανέφερα δε λειτούργησαν, και ακριβώς γι αυτό συνεχίζω να παρακολουθώ το θρεντ, για να μπορέσω να ξαναπειραματιστώ με κάτι άλλο.

 

Το πλυντήριό μου είναι καινούριο, γνωστής φίρμας, και δεν παίζει να έχει εκείνο πρόβλημα. Εμάς τα ρούχα μας, τα παιδικά κυρίως είναι αρκετά βρώμικα. Κι αυτό γιατί τα παιδιά μου τρώνε μόνα τους με τις γνωστές συνέπειες. Λεκέδες πχ από φρούτο, που το αριέλ μου τους βγάζει, τα σόαπ νατς δεν μου τους έβγαλαν.

 

Τεσπα, ακόμη ψάχνω λύσεις, χωρίς να με απασχολεί τόσο το κόστος, που να είναι πιο οικολογικές αλλά να καθαρίζουν καλά το δικό μου σπίτι, όπως εγώ αισθάνομαι το καλά.

 

Καλησπέρα!

Πρώτο μήνυμα που γράφω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αγοράσει γάλα της Hipp ή Holle ή Frezylac μέσω internet. Βρήκα αρκετά e-shops που τα έχουν, και αρκετα οικονομικά, αλλά είτε δεν στέλνουν στην Ελλάδα είτε χρεώνουν παρα πολύ. Ξέρετε τίποτα?

Ευχαριστώ

 

Εγώ δε θηλάζω:roll: Δίνω στην κόρη μου το holle 2 το οποίο αγοράζω από το http://www.apo-rot.de . Συμφέρει απλά να αγοράσεις ποσότητα. Εγώ τα παίρνω 10 τη φορά.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Κική, αλήθεια.....έχεις δει ποτέ σου στην TV την εκπομπή

How clean is your house?

 

Μιας και το ανεφερες, αυτη η εκπομπη ειναι απιθανη!!!!! πολλες φορες ηθελα να συγρατησω τις συμβουλες που δινουν για τις εχω αλλα δε τα καταφερα....

 

μηηηπως θυμασαι πως καθαριζεται ο δερματινος καναπες? ειχαν πει κατι με σαπουνι.,... εχω μια λευκη δερματινη πολυθρονα (τι το θελα) και η μικρη την εχει γραψει ολη με μπλε στυλο.... ηθελα να δοκιμασω κατι να τη καθαρισω... τη βλεπω κ τη λυπαμαι....

κ επισης αν θυμασαι πως καθαριζουμε τον καταψυκτη.... εχω εναν που ανοιγει απο πανω κ εχει πιασει πολυ παγο αλλα και μαυρισε στο λαστιχο της πορτα γυρω γυρω

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανεφερες, αυτη η εκπομπη ειναι απιθανη!!!!! πολλες φορες ηθελα να συγρατησω τις συμβουλες που δινουν για τις εχω αλλα δε τα καταφερα....

 

Πάρε ένα απ' αυτά τα δύο βιβλία:

http://www.bookdepository.com/How-Clean-is-Your-House-Kim-Woodburn/9780141018805

http://www.bookdepository.com/Cleaning-Bible-Kim-Woodburn/9780141027005

 

Την εκπομπή αυτή την έβλεπα με μεγάλο ενδιαφέρον όταν έμενα στην Αγγλία, παρόλο που δεν είχα ιδέα από οικολογικά καθαριστικά και την τοξικότητα των χημικών.

Μετά κι αυτές έγιναν celebrities (!) και πήρανε την εκπομπή τους στην Αμερική και άρχισε σιγά σιγά να "χαλάει", κάτι σαν τον Jamie Oliver ένα πράμα! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το είχα γράψει, αλλά εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη με αυτό το σαπούνι γενικής χρήσεως της Dr Bronner's:

http://www.iherb.com/Dr-Bronner-s-Magic-Soaps-Sal-Suds-32-fl-oz-944-ml/15876?at=0

 

Dari αντίθετα εγώ βρίσκω πολύ οικονομικά τα φύλλα σιλικόνης από το iherb!

Έχω φόρμα κέικ και ένα ταψάκι για brownies από σιλικόνη (της Le Creuset) και τα χρησιμοποιώ επίσης συχνά.

Λέω να πάρω και το muffin pan σιλικόνης της Le Creuset (από το amazon.co.uk) γιατί όσα βρίσκω εδώ έχουνε αντικολλητική επίστρωση :(

Έχετε μήπως κάτι άλλο υπόψη σας;

 

Να το πάρεις το Ghee, είναι πολύ καλό για μαγείρεμα!

 

το σαπούνι αυτό το είχε ξανααναφέρει και το παράγγειλα, ακόμα όμως δεν το έχω πάρει για να σας πω εντυπώσεις. Τα φύλλα μου φαίνονται ακριβά από την άποψη ότι δεν μπορώ να πάρω πολλά πράγματα μιας και είναι "βαριά" και μου φαίνονται πολλά με τα μεταφορικά... χωρίς βέβαια να συγκρίνω με κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα (δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι..)

 

Οπότε η σιλικόνη δεν έχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία, έτσι?

 

και κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι με τι μπορούμε να αντικαταστήσουμε τη διαφάνεια? τη χρησιμοποιώ για να τυλίξω κάποια φρούτα/λαχανικά που θέλω να κρατήσω για αργότερα ή να σκεπάσω φαγητό που έχει περισσέψει πχ σε πιατάκι... τι χρησιμοποιείτε εσείς?

 

'οσον αφορά το λίπος για το τηγάνι το διάβασα στο "child health guide" το οποίο βρίσκω πολύ καλό μέχρι στιγμής (το πήρα πριν λίγες μέρες). Έψαχνα κάτι άλλο μιας και το ελαιόλαδο δεν φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση....Rosie σ' ευχαριστώ πολύ !

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

To "οζονισμένο νερό"

κάνει όντως καλό να το πιούμε όπως λένε?

 

δεν το έχει μελετήσει κανείς το θέμα με το όζον να μας πεί? Το πήρε η πεθερά μου και το βιβλιαράκι που συνοδεύει τη συσκευή λέει ότι κάνει θαύματα και θαραπεύει σχεδόν τα πάντα! λέτε να ισχύουν?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου kkika

Δεν νομίζω να βρεις κάποια εδώ μέσα που να έχει ψωνίσει αυτά τα γάλατα

γιατί οι περισσότερες θηλάζουμε...:mrgreen:

 

Eγώ προσωπικά το μόνο που έχω δει είναι αυτό στα ebio.

Αλλά δεν το έχω πάρει για να ξέρω να σου πω περισσότερα....

 

Ευχαριστώ πολύ. Η τιμή του είναι ίδια με αυτή που το αγοράζω στη γειτονιά μου. Ευχαριστώ πάντώς. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θηλάζω:roll: Δίνω στην κόρη μου το holle 2 το οποίο αγοράζω από το http://www.apo-rot.de . Συμφέρει απλά να αγοράσεις ποσότητα. Εγώ τα παίρνω 10 τη φορά.

 

kikileuteris, ευχαριστώ πολύ. Πολύ καλή η τιμή του σε σχέση με τα μαγαζιά. Θα παραγγείλω κι εγώ καμιά δεκαριά. Η χρέωση των 10 ευρώ είναι ανεξάρτητη από το μέγεθος της παραγγελίας? Πόσες μέρες κάνει να έρθει?

και πάλι ευχαριστώ!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θηλάζω:roll: Δίνω στην κόρη μου το holle 2 το οποίο αγοράζω από το http://www.apo-rot.de . Συμφέρει απλά να αγοράσεις ποσότητα. Εγώ τα παίρνω 10 τη φορά.

 

kikileuteris, ευχαριστώ πολύ. Πολύ καλή η τιμή του σε σχέση με τα μαγαζιά. Θα παραγγείλω κι εγώ καμιά δεκαριά. Η χρέωση των 10 ευρώ είναι ανεξάρτητη από το μέγεθος της παραγγελίας? Πόσες μέρες κάνει να έρθει?

και πάλι ευχαριστώ!!! :-D

 

Ναι, ανεξάρτητη. Κάνει καμμιά εβδομάδα και σου δίνει και τράκινγκ. Έρεται με κούριερ στην πόρτα σου, dhl αν θυμάμαι καλά.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

kikileuteris, ευχαριστώ πολύ. Πολύ καλή η τιμή του σε σχέση με τα μαγαζιά. Θα παραγγείλω κι εγώ καμιά δεκαριά. Η χρέωση των 10 ευρώ είναι ανεξάρτητη από το μέγεθος της παραγγελίας? Πόσες μέρες κάνει να έρθει?

και πάλι ευχαριστώ!!! :-D

 

Ναι, ανεξάρτητη. Κάνει καμμιά εβδομάδα και σου δίνει και τράκινγκ. Έρεται με κούριερ στην πόρτα σου, dhl αν θυμάμαι καλά.

 

 

Νιώθω πανάσχετη, έκανα τόση ώρα να βρω πως απαντάνε τα μυνήματα και τώρα δεν ξέρω τι είναι το "τρακινγκ"...

Link to comment
Share on other sites

Τράκινγκ (tracking, track = τροχιά) θα πει ότι σου στέλνουν e-mail σε τι στάδιο βρίσκεται η παραγγελία σου, ή σου δίνουν ένα link που, πατώντας επάνω, ξέρεις σε ποιο στάδιο αποστολής βρίσκεται η παραγγελία σου

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Rosie, εαν δεν κάνω λάθος αγοράζεις αιθέρια έλαια

(λεβάντα και tea tree oil) απο το i-herb?

Ποιά παίρνεις συγκεκριμένα??....

 

 

δεν το έχει μελετήσει κανείς το θέμα με το όζον να μας πεί? Το πήρε η πεθερά μου και το βιβλιαράκι που συνοδεύει τη συσκευή λέει ότι κάνει θαύματα και θαραπεύει σχεδόν τα πάντα! λέτε να ισχύουν?

 

Εγώ πάντως δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.

Ψιλοπαραμύθι μου ακούγεται..... :?

 

Σιγουρα καπου θα το εχετε πει αλλα ,να σας ρωτησω?

τα βιολογικα ψαρια να τα εμπιστευτω?

και ποια ?

 

Υποτίθεται οτι τα έχουν σε ιχθυοκαλλιέργειες και οτι τα ταιζουν

βιολογική τροφή!......

 

Υπάρχει όμως κάποια πιστοποίηση΄?

Ή σου το λέει έτσι προφορικά ο ψαράς που στο πουλάει????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...