Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

υποτίθεται οτι το όζον που παράγει η συσκευή διασπά τα μόρια των φυτοφαρμάκων και έτσι καθαρίζει το φρούτο και από μέσα.... επίσης λέει οτι καθαρίζει και κρέατα...

 

δηλ να υποθέσω ότι ούτε η συσκευή που παράγει όζον δεν πιστεύεις οτι κάνει αυτά που λένε? λες να είναι όντως μούφα?

 

Eαν η σύσταση του φρούτου και του λαχανικού έχει "μεγαλώσει"

με ορμόνες και χημικά....

 

....πως θα "καθαρίσει"?...

Δεν θα το πολυ-εμπιστευόμουν....:?

 

Το όζον θα το εμπιστευόμουν σε άλλες περιπτώσεις:

πχ. στην πισίνα που θα έκανα μπάνιο

-τις πισίνες ποτέ δεν τις χώνεψα λόγω χλωρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα είχαμε τσεκάρει τα συστατικά τους??

Δεν θυμάμαι......

....εαν όμως τα είχαμε τσεκάρει θα τα είχαμε στη λίστα μας. :?

δεν θυμάμαι κι εγω καθόλου:confused:

πάντως 1-2 προιόντα τους που τσέκαρα δε μου έβγαλαν κάτι ανησυχητικο στη βάση, τα έχει σε πολύ καλές τιμές το sunny side, σχεδόν ίδιες με του ethicalsuperstore

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα με εδιέφερε αν κάποια κοπέλα γνώριζε κάτι παραπάνω! Καθώς δεν είναι και η πιο οικονομική λύση αλλά αν είναι δοκιμασμένη να τη σκεφτούμε!

 

 

Κορίτσια, θα ρωτήσω τον σύζυγό μου που ειδικεύεται στα φυτοφάρμακα και συνεργάζεται με τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΕ και θα σας γράψω την άποψή του.

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Κρίμα...

Εγώ σήμερα θα το αρχίσω.

 

Όταν δε σταματήσω το θηλασμό λέω να πάρω κι αυτό

http://www.iherb.com/Natrol-Tonalin-CLA-1200-mg-90-Softgels/2254?at=1

 

Ταμαράκι, τι κάνει αυτό ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατιστικό προϊόν. Αν κρίνω από τα reviews είναι καλό.

Με την εγκυμοσύνη μου εχουν μείνει 10 κιλά που δεν λέει να φύγουν....

 

http://www.iherb.com/Natrol-Tonalin-CLA-1200-mg-90-Softgels/2254?at=1

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αδυνατιστικό προϊόν. Αν κρίνω από τα reviews είναι καλό.

Με την εγκυμοσύνη μου εχουν μείνει 10 κιλά που δεν λέει να φύγουν....

 

http://www.iherb.com/Natrol-Tonalin-CLA-1200-mg-90-Softgels/2254?at=1

 

βιαζεσαι ταμαρακι, μολις 3 μηνες περασαν που γεννησες:P:p:p

θα φυγουν χωρις προσπαθειες, μην ανησυχεις

λοιπον εγω εχω ξεκινησει εδω κ 3 εβδομαδες αυτο

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/0954489993/ref=oss_product

υπαρχει κ στα ελληνικα με 20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα ρωτήσω τον σύζυγό μου που ειδικεύεται στα φυτοφάρμακα και συνεργάζεται με τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΕ και θα σας γράψω την άποψή του.

 

A-γειά σου! Για πες μας!! Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα ρωτήσω τον σύζυγό μου που ειδικεύεται στα φυτοφάρμακα και συνεργάζεται με τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΕ και θα σας γράψω την άποψή του.

 

Ωραία!!! σε αναμονή λοιπόν

 

Κορίτσια ο μπεμπάκος μου κρύωσε και είναι μπουκωμένος. επειδή δυσκολεύεται να θηλάσει έχετε καμια ιδέα εκτός από ατμόλουτρα?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!! σε αναμονή λοιπόν

 

Κορίτσια ο μπεμπάκος μου κρύωσε και είναι μπουκωμένος. επειδή δυσκολεύεται να θηλάσει έχετε καμια ιδέα εκτός από ατμόλουτρα?

μητρικό γάλα σε σταγόνες στο κάθε ρουθουνάκι :lol::lol:

το διάβαζα σαν πρόταση συχνά στο φόρουμ, δυστυχώς προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει παρότι θήλασα την μικρή 21 μήνες (είχα ένα θεματάκι με τα θήλαστρα δεν έβγαινε σταγόνα) :lol::lol:

 

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση ψάχνω σαμπουάν για την 3χρονη κόρη μου κάτι που να μην κάνει τα μαλλιά της σαν άχυρα μετά το λούσιμο ....:?:?έχετε να μου προτείνετε κάτι ???

Link to comment
Share on other sites

φλωρα, χρησιμοποιω αυτο το ακαι εδω και πολυ καιρο, δεν ειδα ομως ΚΑΜΙΑ ωθηση στο μεταβολισμο:-P:-P αλλα τα παιρνω γιατι ειναι ισχυρο αντιοξειδωτικο....ελπιζω να μην μπλοκαρουν τη διατροφη που κανω εγω, που δεν επιτρεπει καθολου αποξηραμενα φρουτα:?:?

Nαι εεε...τελος παντων.....ας τα δοκιμασουμε κι αυτα...να δουμε

 

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησειις σας....;)

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω εχω ξεκινησει εδω κ 3 εβδομαδες αυτο

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/0954489993/ref=oss_product

υπαρχει κ στα ελληνικα με 20 ευρω

 

Βιβλίο; Τί προσφέρει;

 

Ωραία!!! σε αναμονή λοιπόν

 

Κορίτσια ο μπεμπάκος μου κρύωσε και είναι μπουκωμένος. επειδή δυσκολεύεται να θηλάσει έχετε καμια ιδέα εκτός από ατμόλουτρα?

 

Φυσιολογικό ορό ίσως;...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

μητρικό γάλα σε σταγόνες στο κάθε ρουθουνάκι :lol::lol:

το διάβαζα σαν πρόταση συχνά στο φόρουμ, δυστυχώς προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει παρότι θήλασα την μικρή 21 μήνες (είχα ένα θεματάκι με τα θήλαστρα δεν έβγαινε σταγόνα) :lol::lol:

 

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση ψάχνω σαμπουάν για την 3χρονη κόρη μου κάτι που να μην κάνει τα μαλλιά της σαν άχυρα μετά το λούσιμο ....:?:?έχετε να μου προτείνετε κάτι ???

 

φανταζομαι της weleda το εχεις δοκιμασει, πολυ πολυ καλα ειανι τα california baby αλλα απο που θα τα αγορασεις δεν ξερω...(μου τα φερνουν απο αμερικη συνηθως) και το conditioner poly kalo

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βιβλίο; Τί προσφέρει;

 

αν το ξεφυλισεις λιγο στο αμαζον θα δεις (ναι, μπορεις να το ξεφυλλισεις) ειναι ενα ¨"προγραμμα διατροφης"

υπαρχει κ σχετικο τοπικ στο φορουμ...υγειηνη διατροφη...οχι πια ζαχαρη (καπως ετσι)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα ρωτήσω τον σύζυγό μου που ειδικεύεται στα φυτοφάρμακα και συνεργάζεται με τις αρμόδιες υπηρεσίες της ΕΕ και θα σας γράψω την άποψή του.

 

Όπως υποσχέθηκα, σας παραθέτω την απάντηση του συζύγου μου σχετικά με το συγκεκριμένο πλυντήριο τροφίμων. Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

1. Η διαφημιση λεει οτι απομακρυνει το 100% των φυτοφαρμακων.

 

ΨΕΥΔΕΣ: Τα φυτοφαρμακα εν μερει μενουν στην επιφανεια των φρουτων/λαχανικων και εν μερει δρουν απο το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ των καρπων. Στην τελευταια περιπτωση τα φαρμακα ονομαζονται διασυστηματικα. Το ποσοστο του φαρμακου που βρισκεται στο εσωτερικο προφανως δεν μπορει να απομακρυνθει με το πλυσιμο!!

 

 

2. Η συσκευη μπορει να ειναι εως και επικινδυνη!! Μερικα φυτοφαρμακα ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ με το οζον και παραγουν ΝΙΤΡΟΖΑΜΙΝΕΣ, που ειναι ισχυρα ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ ενωσεις!

 

 

3. Το εξωτερικο πλυσιμο με πρασινο σαπουνι (και πολυ καλο ξεβγαλμα!) των φρουτων/λαχανικων που προκειται να καταναλωθουν με τη φλουδα ή δεν μπορουν να καθαριστουν (πχ. φυλλωδη λαχανικα) βοηθα οντως στο να απομακρυνθει το φυτοφαρμακο που βρισκεται εξωτερικα, αλλα βοηθα και στην απομακρυνση άλλων ουσιων οπως χωμα, ακαθαρσιες κλπ που μπορει να ειναι ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ απο τα φυτοφαρμακα διοτι μπορει να ειναι φορεις παθογονων μικροοργανιμων!

 

4. Ειδικα στα βιολογικα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ πλυσιμο με πρασινο σαπουνι, πολυ καλο ξεπλυμα και ξεβγαλμα με νερο που περιεχει ξυδι, το οποιο σκοτωνει παθογονους μικροοργανιμους που υπαρχουν σε αφθονια στην κοπρια που χρησιμοποιειται στα βιολογικα!!

 

5. Και στα βιολογικα βαζουν νομιμως ορισμενα φαρμακα!

 

 

6. Τα βιολογικα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί;

 

 

Γιατί αυτό έχουν δείξει οι μέχρι τώρα έρευνες και μελέτες των επίσημων αρχών και οργανισμών.

 

Η ασφάλεια για τους επιστήμονες είναι ένα μετρήσιμο μέγεθος που υπολογίζεται με βάση συγκεκριμένα κριτήρια και παραμέτρους, και όχι μια αφηρημένη έννοια όπως είναι ίσως για τους υπόλοιπους από εμάς.

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό έχουν δείξει οι μέχρι τώρα έρευνες και μελέτες των επίσημων αρχών και οργανισμών.

:confused: Υπάρχουν ερευνες που έχουν δείξει ότι η έκθεση σε φυτοφάρμακα, ορμόνες και παρασιτοκτόνα δεν εχει καμία επίπτωση στην υγεία μας; Μπορείς να μας παραθέσεις αυτές τις ερευνες; Αν είναι έτσι τότε να το κλειδώσουμε αυτό το θέμα και να σταματήσουμε να ψαχνόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, έναν σκεπτικισμό στο θέμα των βιολογικών τον έχω. Τα αγοράζω βέβαια. Ίσως περνάω κρίση ηλικίας τελευταία και αναθεωρώ τα πάντα :rolleyes::rolleyes:

 

Έχω καταλήξει στο εξής.

 

Ούτως ή άλλως, όλα μολυσμένα είναι, νερό, αέρας, γή.

 

Και όλα τέλεια να μην είναι στα βιολογικά, έστω και 5 φυτοφάρμακα να γλυτώνουν τα μικρά μας, κέρδος το βρίσκω.

 

Maggie, συμφωνώ μαζί σου.

 

ggb2009, ομολογώ ότι έχω επίσης έναν σκεπτικισμό και για τις έρευνες. Όταν μάλιστα έχουν σοβαρούς χρηματοδότες.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιαααααα θελω να παρω παιδικη οδοντοπαστα για τη μικρη μου...! εχετε προτεινει 3 ομως!!!! και δε ξερω ποια να παρω.......

 

http://www.iherb.com/Earth-s-Best-Toothpaste-Strawberry-and-Banana-1-6-oz-45-g/17265?at=0 κλινω προς αυτη,αν και εχω ηδη οδοντοβουρτσα, αλλα μηπως παραειναι ακριβη???

 

μετα αυτη http://www.iherb.com/Jason-Natural-Kids-Only-Toothpaste-Strawberry-4-2-oz-119-g/16292?at=0

 

και αυτη http://www.iherb.com/Xlear-Inc-Xclear-Kids-Spry-Tooth-Gel-with-Xylitol-Strawberry-Banana-Age-3-Months-Up-2-0-fl-oz-60-ml/29022?at=0 που δεν εχει στοκ.... εχει ομως αυτη http://www.iherb.com/Xlear-Inc-Xclear-Kid-s-Spry-Tooth-Gel-with-Xylitol-2-0-fl-oz-60-ml/21273?at=0

 

φιουυυυυυ τι να κανω? για βοηθειστε.......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...