Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικα Γιαουρτακια


dora

Recommended Posts

Καλά.. μην περιμένεις να ενθουσιαστεί... στην αρχή μπορεί να ξυνίσει τα μούτρα του... αλλά σιγά σιγά θα το συνηθίσει... Καλύτερα να μάθει από την αρχή με κανονικό γιατί αν μάθει με τα άλλα που είναι γλυκά τότε ίσως να μην φάει κανονικό...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να μη στραβώσει γιατί τα βρεφικά είναι πιο γλυκά δώσε 2 κουταλιές βρεφικό και μετά συνέχισε με το κανονικό ή βάλε μισό γιαούρτι και το αγαπημένο ΄φρούτο

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

στο μίξερ μαζί με μπανάνα πχ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κανει ομως να φαει κανονικο γιαουρτι? Ακομα πινει γαλα σε σκονη οχι αγελαδινο. Αυτα τα γιαουρτακια τα βρεφικα δεν εχουν γαλα επεξργασμενο ειδικα για την ηλικια?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομίζω ότι λέγονται για αυτό παιδικά γιαουρτάκια.... :?

και αν ήταν έτσι πίστεψέ με θα το ήξερες επειδή θα στο έκαναν πλύση εγκεφάλου για να το ξέρεις και να παίρνεις μόνο αυτά...για αυτού του είδους την επεξεργασία,...

μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα τους όμως θα διαφωτίσει...

όπως επίσης και η άποψη της mimikas που δούλευε σε γαλακτοβιομηχανία.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κανει ομως να φαει κανονικο γιαουρτι? Ακομα πινει γαλα σε σκονη οχι αγελαδινο. Αυτα τα γιαουρτακια τα βρεφικα δεν εχουν γαλα επεξργασμενο ειδικα για την ηλικια?

 

Γι ά υτό παραπάνω είχα πει πως η παιδίτρος δε μας άφηνε να φάμε τα λεγόμενα βρεφικά γιαουρτάκια.Μου είχε πει πως δεν είναι σίγουρο αν αυτά φτιάχνονται απο εξανθρωποποιημένο γάλα,όπως είναι το γάλα σκόνη που τους δίνουμε ή απο αγελαδινό γάλα.

Επειδή φοβόταν για αλεργείες οτιδήποτε σχετικό με παράγωγο αγελαδινού γάλατος το φάγαμε μετά τον χρόνο.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα σε όλους,

σήμερα ξεκινήσαμε βρεφικά γιαουρτάκια, αλλά η μικρή δεν το έφαγε. Ξέρετε πόσο μπορώ να το διατηρήσω στο ψυγείο? Μπορώ να τις δώσω από το ίδιο αύριο για να αρχίσει να το συνηθίζει?

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 14 μηνών έτρωγε γιαούρτι βρεφικό το νουλάκ μόνο λευκό.Ήδη όμως δοκίμαζε καμιά κουταλιά από τα δικά μας γιαούρτια και της άρεσαν πολύ.Ετσι αρχίσαμε κανονικό γιαούρτι Ολυμπος βιολογικό και με αυτο συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νανουλι αυριο το γιαουρτι θα εχει γεμισει νερο. Εγω προσωπικα δεν το τρωω την επομενη οποτε δεν το δινω ουτε και στο μωρο. Εγω την ξεκινησα με βρεφικα και σιγα σιγα προσθετοντας κουταλιες κανονικου της εκοψα το βρεφικο. Τωρα περναω κανενα φρουτο στο μουλτι και το ριχνω μεσα. (μην χτυπατε το γιαουρτι στο μιξερ με το φρουτο. Στην αρχη θα νερουλιασει και μετα θα γινει στοκος! )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,μπορεις αν σου περίσεψε λίγο γιαουτράκι να το βάλεις στην φρουτόκρεμα την επόμενη μέρα μαζί με τα φρούτα, διαφορετικα σκετο θα νερουλιάσει και δεν θα τρώγεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι αγελαδινό γιαουρτι με δυο κουταλίτσες

μέλι.Εγώ έτσι το κάνω και το τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση.

Το μέλι βέβαια θα το βάλεται αφού χρονίσει το μωράκι σας.

Πριν τον χρόνο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φάει μέλι

_______________________

.e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μια καλή ιδέα είναι αγελαδινό γιαουρτι με δυο κουταλίτσες

μέλι.Εγώ έτσι το κάνω και το τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση.

Το μέλι βέβαια θα το βάλεται αφού χρονίσει το μωράκι σας.

Πριν τον χρόνο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φάει μέλι

_______________________

.e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

 

Αλήθεια δεν κάνει;

Γιατί;

 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε να βάζω στο γιαουρτάκι 1 κουταλιά μέλι.

Όχι πως τρελλαίνεται δηλ !!!!

Ούτως ή άλλως δεν το τρώει με τίποτα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι αγελαδινό γιαουρτι με δυο κουταλίτσες

μέλι.Εγώ έτσι το κάνω και το τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση.

Το μέλι βέβαια θα το βάλεται αφού χρονίσει το μωράκι σας.

Πριν τον χρόνο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φάει μέλι

 

 

Αλήθεια δεν κάνει;

Γιατί;

 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε να βάζω στο γιαουρτάκι 1 κουταλιά μέλι.

Όχι πως τρελλαίνεται δηλ !!!!

Ούτως ή άλλως δεν το τρώει με τίποτα !!!

 

Σε κάποιες περιπτώσεις, το μέλι περιέχει σπόρια του βακτηρίου Clostridium botulinum, το οποίο προκαλεί την ασθένεια ʽαλλαντίασηʼ σε βρέφη ηλικίας μικρότερης του ενός έτους. Η μικροβιακή χλωρίδα που αναπτύσσεται στο έντερο των βρεφών μετά το πρώτο έτος της ηλικίας τους, εμποδίζει τη βλάστηση των σπορίων και την εκδήλωση της ασθένειας. Συνεπώς, δεν πρέπει να δίνεται μέλι σε βρέφη ηλικίας μικρότερης του ενός έτους.

 

Κάποιοι θεωρούν ότι η πιθανότητα είναι πολύ μικρή και το επιτρέπουν. Η επιλογή είναι του γονέα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ αλλά δεν θυμάμαι που..

 

Ένας επιπλέον λόγος που μαμάδες αποφεύγουν τα βρεφικά γιαούρτια είναι λόγω των πρωτεινών αγελαδινού γάλακτος ( ; )

Γι' αυτό προτιμούν κατσικίσιο γιαούρτι - σωστά θυμάμαι;

 

Γιατί προτιμάμε το κατσικίσιο;

 

thanks μανούλες :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας επιπλέον λόγος που μαμάδες αποφεύγουν τα βρεφικά γιαούρτια είναι λόγω των πρωτεινών αγελαδινού γάλακτος ( ; )

Γι' αυτό προτιμούν κατσικίσιο γιαούρτι - σωστά θυμάμαι;

 

Γιατί προτιμάμε το κατσικίσιο;

 

thanks μανούλες :)

 

Μάλλον γιατί το αγελαδινό γάλα προκαλεί πολλές αλλεργίες στα μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θεμα ηρθε στη φορα.Την εδωσα την μικρη μια ή δυο φορες απο τα παιδικα και μετα κατσικισιο και τωρα της δινω το βιολογικο της ολυμπος!

Το θεμα ειναι εκτος απο φρουτο τι αλλο να βαζω μεσα για να αλλαζει η γευση.Φρουτο δεν πολυβαζω γιατι τρωει μια χαρα την φρουτοκρεμα της. Μελι δεν βαζω γιατι ειναι μολις 9μηνων και λεω να περιμενω τον χρονο!!Εσεις μηπως κανετε και κατι αλλο, εχετε καμια προταση?Παρολάυτα η λιστα εχεις ως εξης:

-Γιαουρτι με φρουτακι.

-Γιαουρτι με μελι.

-?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θεμα ηρθε στη φορα.Την εδωσα την μικρη μια ή δυο φορες απο τα παιδικα και μετα κατσικισιο και τωρα της δινω το βιολογικο της ολυμπος!

Το θεμα ειναι εκτος απο φρουτο τι αλλο να βαζω μεσα για να αλλαζει η γευση.Φρουτο δεν πολυβαζω γιατι τρωει μια χαρα την φρουτοκρεμα της. Μελι δεν βαζω γιατι ειναι μολις 9μηνων και λεω να περιμενω τον χρονο!!Εσεις μηπως κανετε και κατι αλλο, εχετε καμια προταση?Παρολάυτα η λιστα εχεις ως εξης:

-Γιαουρτι με φρουτακι.

-Γιαουρτι με μελι.

-?

 

Συμφωνώ για το μέλι.

Αν και δεν τρώει η μικρή μου, προτείνω:

Γιαούρτι με κουάκερ

Γιαούρτι με Μήλο και κανέλα (ανήκει στα φρουτάκια που ανέφερες αλλά έχει και κανέλα)

Γιαούρτι με λαχανικά - στους ενήλικες μπορεί να μην αρέσει η ιδέα αλλά τα μωρά δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...