Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ


Recommended Posts

καλημέρα

 

σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου, από Σεπτέβριο στο νηπιαγωγείο

του Ξενόπουλου, μετά από τρία χρόνια στο παιδικό σταθμό που πάει

θα αλλάξει περιβάλλον, φίλους δασκάλους κ.λ.π.

Αν και είναι ένα παιδί που φαίνεται να προσαρμόζεται εύκολα, και φαίνεται

τρομερά ενθουσιασμένη για την καινούργια σχολική χρονιά που έρχεται.

 

Ξέρει κανείς καμμία πληροφορία για τον Ξενόπουλο?

 

εντυπώσεις γονέων που πάνε τα παιδάκια τους εκεί θετικές ή αρνητικές

ώστε να μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια αποψη για το τι μας περιμένει

 

η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει και καλά και αρνητικά σχόλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δες εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4656

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3385&highlight=

 

 

από Σεπτέμβριο ξεκινάμε και εμείς εκεί. Κατά την κρίση μουείναι καλά. Ηηδη ενημερωθήκαμε από την δασκάλα και από την άλλη εβδομάδα πάμε για γνωριμία τα παιδιά μας.

Καλή επιτυχία με την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βούλα

 

εύχομαι η καινούργια σχολική χρονιά να είναι για όλα τα παιδάκια

δημιουργική να έχουν καλή πρόοδο και να συναντήσουν καλούς

δασκάλους με φαντασία δημιουργικότητα και αγάπη για αυτά .

 

Ελπίζω να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι από την επιλογή του σχολείου

αν μάθεις κάτι η έχεις κάτι νεότερο ενημέρωσε με σε παρακαλώ

 

Πάντως όσον αφορά την πρώτη γνωριμία, εμείς είχαμε ραντεβού την περασμένη εβδομάδα και πήγε καλά.

 

Η δασκάλα της κάτω τάξης μου έκανε καλή εντύπωση

η επάνω τάξη του νηπίου δεν μου άρεσε που έχουν να ανέβουν και να κατέβουν κάθε φορά τόσα σκαλιά μες την ημέρα και επίσης ότι έχει μόνο

μια τουαλέτα για τόσα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, από την επάνω τάξη δεν κατεβαίνουν τα μικρά παρά μόνο όταν τρώνε. Και αυτό είναι με συνοδεία.

 

Το δικό σου θα πρέπει να είναι κάτω. Είναι αγοράκι ή κοριτσάκι? και πόσων ετών ακριβώς? ελπίζω να γίνουν φίλες τα μωρά μας.

 

Γράφτηκες ή ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

η Μελίνα μου, είναι 5 χρονών είναι γεννημένη στις 2 Αυγούστου του 2003 θα πάει στην κάτω τάξη έχω κάνει την εγγραφή η καρδιά μου πάει να σπάσει από την αγωνία πως θα είναι εκεί !

 

Μακάρι τα παιδάκια μας να κάνουν παρέα, άλλωστε καλό είναι

να είμαστε σε επαφή εμείς οι γονείς , να μιλάμε να βρισκόμαστε και να επικοινωνούμε με τους δασκάλους

να νιώθουν και εκείνοι πως είμαστε εκεί .

 

Η δικιά σου πόσο χρονών είναι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη αρχη στα παιδακια σας!!!

Ο Αλεξανδρος ειναι στην επανω ταξη και η δασκαλα του οπως και η βοηθος ειναι πολυ καλες,το ιδιο και ολες οι δασκαλες του νηπιου(για τα υπολοιπα τμηματα δεν γνωριζω πολλα.)Δεν ειναι τυχαιο πως ο Αλεξανδρος παρολο που δεν πηγε παιδικο σταθμο δεν περασε ασχημη προσαρμογη.

Ημουν στην θεση σας πριν ενα χρονο και η αγωνια μου ηταν τεραστια,Δεν μπορω να ξεχασω ποσο αγχος ειχα και ετρεμα στην σκεψη της λαθος επιλογης :(

Φετος εχω αγωνια για την πρωτη δημοτικου ομως εχω εμπιστοσυνη σε αυτο το σχολειο.Δεν με απογοητευσε φετος και ελπιζω δεν θα το κανει του χρονου.

Οταν κουβεντιαζω με τους υπολοιπους γονεις βλεπω πως ολοι εχουν την ιδια γνωμη και εχουμε αποφασισει την συνεχεια τους στο ιδιο σχολειο :D

Ευχομαι καλη σχολικη χρονια :D

Θα περιμενω με αγωνια τα νεα σας!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα :D

Link to comment
Share on other sites

Νινέττα, το μήνυμα σου είναι μεγάλη ανακούφιση για μένα γιατί η γνώμη του γονιού που ήδη έχει γνωρίσει το σχολείο και τις δασκάλες έχει μεγάλη

βαρύτητα.

 

εύχομαι και για το δημοτικό να σχηματίσεις εξίσου καλές εντυπώσεις

και το παιδάκι σου να χαίρεται να πηγαίνει σχολείο

 

από τις δραστηριότητες τι έχετε διαλέξει ?

 

εμένα η μικρή διάλεξε το θεατρικό παιχνίδι

 

ας ξεκινήσει και βλέπουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου!

Δεν διαλεξαμε καποια απο τις εξτρα δραστηριοτητες μια και κανουν Αγγλικα και μουσικη και του Αλεξανδρου δεν του αρεσε κατι ωστε να τον γραψουμε.Του αρεσει το ποδοσφαιρο και απο την νεα σχολικη χρονια νομιζω πως θα τον δεχτουν στο τμημα(φετος ηταν μικρος)

Σημερα ηταν η γιορτη ληξης της σχολικης χρονιας!!!!

Υπεροχη γιορτη, μα περισσοτερο απο ολα μου αρεσε το κεφι των παιδιων!!!!

Περνουσαν καλα και δεν εκαναν την γιορτη σαν αγγαρεια!!

Οι δασκαλες δεν σταματησαν καθολου να τα προσεχουν ακομα και οταν επαιζαν στον κηπο και οι γονεις ειμασταν εκει και αρα μπορουσαμε να τα προσεχουμε εμεις.

Η δασκαλα του παιδιου μου δακρυσε οταν την ευχαριστουσα για οτι εκανε ολη αυτη την χρονια για το παιδι μου,και οταν την αποχαιρετουσαν τα παιδια!!!Ποσο σημαντικο ειναι αυτο?Πως να μην εκτιμω αυτη την δασκαλα?

Ειμαστε πολυ τυχεροι που ηταν η πρωτη δασκαλα του παιδιου μας ,και που διαλεξαμε αυτο το σχολειο!!!!!

Ευχομαι να εχετε την ιδια καλη εμπειρια με εμενα!!!!!

Καλη αρχη και παλι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινέττα όντως πολύ μεγάλη ανακούφιση τα λόγια σου.

 

Αθηνά εμείς μένουμε Μοσχάτο και έχουμε επιλέξει το 8.00 - 16.00, Οπότε γύρω στις 16,30 θα είναι σπίτι.

 

Από δραστηριότητες επιλέξαμε το μπαλέτο. Το θεατρικό παιχνίδι δεν είναι μέσα στην ύλη?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

Βούλα, όταν ρώτησα για το ποιες δραστηριότητες υπάρχουν μου είπαν

ότι το θεατρικό παιχνίδι είναι μια από αυτές, κολύμβηση, μπαλέτο κ.λ.π.

 

ρώτησες μήπως πόσο στοιχίζουν οι στολές που θα χρειαστούν τα παιδιά

μέσα στην χρονιά ?

 

Νινέττα μήπως θυμάσαι εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημέρα

 

σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου, από Σεπτέβριο στο νηπιαγωγείο

του Ξενόπουλου, μετά από τρία χρόνια στο παιδικό σταθμό που πάει

θα αλλάξει περιβάλλον, φίλους δασκάλους κ.λ.π.

Αν και είναι ένα παιδί που φαίνεται να προσαρμόζεται εύκολα, και φαίνεται

τρομερά ενθουσιασμένη για την καινούργια σχολική χρονιά που έρχεται.

 

Ξέρει κανείς καμμία πληροφορία για τον Ξενόπουλο?

 

εντυπώσεις γονέων που πάνε τα παιδάκια τους εκεί θετικές ή αρνητικές

ώστε να μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια αποψη για το τι μας περιμένει

 

η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει και καλά και αρνητικά σχόλια

 

καλησπέρα σας . και εγω μια απο τα ιδια με την αθηνα2003 & voula2 είμαι , σήμερα πήγα απο τις σχολές Ξενόπουλου (γεωργακόπουλου) όπου μίλησα με τον ίδιο και μου αφησε άριστες εντυπωσεις σχετικά με τις απόψεις του περί εκπαίδευσης των παιδιών μας .σαν τιμή 4000 ευρώ , αλλά βλέπω ότι είναι απο τις χαμηλότερες τιμές μιας και στην Λεόντιο=5000 ευρώ , ενω στο Πράξη & Πράξεις (προτυπο στο Π. ΦΑΛΗΡΟ & Πειραιά=4800 + 450 για εγγραφή & υλικά...) το ίδιο σε επιπεδα τιμής είναι και η Χουρδάκη .

τώρα όμως αρχίζω να το σκέπτομαι τα γραφόμμενα της voulas2

Δεν μου έρεσε που δεν υπήρχε σίτιση αλλά και το ότι ύπήρχε μία τουαλέτα σε κάθε όροφο. 30 παιδιά σε κάθε όροφο πως αρκούνται σε μία τουαλέτα, αναρρωτιέμαι. Τέλος πάντων, αυτό δεν αλλάζει.

Δεν μου άρεσε επίσης ότι δεν υπήρχε συμβεβλημένος παιδίατρος για προληπτικές εξετάσεις, κάτι που αποτελεί πρωτόκολλο για τους λοιπούς παιδικούς σταθμούς.

οι χώροι υγιεινής είναι το Α & Ω για τα παιδιά μας.

για την σίτιση ξεπερνιεται με φαγητο απο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ sotiris, άυτόν τον καιρό έχουμε ξεκινήσει και εμείς την προσαρμογή και μπόρώ να πω ότι τα πράγματα πάνε καλύτερα από ό,τι φανταζόμουν. Η προσαρμογή μας πάει περίφημα, οι δασκάλες είναι κοντά στα παιδιά, με αποτέλεσμα να ζητουν συνέχεια το σχολείο τους και τις δασκάλες τους και να μιλάνε με ενθουσιασμό. Το χαμόγελό τους για μένα είναι η καλύτερη ανταμοιβή.

Για το θέμα της τουαλέτας, σε διαβεβαιώνω ότι είναι πεντακάθαρες. Και των ενηλίκων και των παιδιών. Και στον χώρο του ισογείου οι τουαλέτες είναι 4 και όχι μία όπως φανταζόμουνα. Αυτό προς άρσιν των εντυπώσεων που τυχόν δημιοιυργησα. Θα έλεγα να έρθεθις να δεις αυτές τις ημέρες για να δεις με τα μάτια σου την δουλειά τους.

 

 

Για την σίτιση ρώτησα και μου είπαν ότι όταν επιχειρήθηκε, δεν υπήρξε προσέλευση από τους γονείς. Οπότε...

Εύχομαι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπέρα σας,

 

και καλή σχολική χρονιά σε όλους μας,

μιας και μαζί με τα πιτσιρίκια μας με έναν τρόπο είναι σαν να πηγαίνουμε

και εμείς σχολείο.

ελπίζω οι πρώτες εντυπώσεις να είναι καλές για όλους σας,

εμείς ξεκινήσαμε στις 2 Σεπτεμβρίου και μέχρι στιγμής η μικρή μας

πηγαίνει και γυρνάει πολύ ευχαριστημένη από το σχολείο της .

Νομίζω πως αυτό είναι μια καλή αρχή

Στις 11 Σεπτεμβρίου που θα γίνει αγιασμός ελπίζω να είστε εκεί όλοι

και να καταφέρουμε να γνωριστούμε, η δασκάλα του νηπιαγωγείου

με ενημέρωσε ότι ο αγιασμός θα γίνει στις 10.00 και ότι περιμένει και

τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Μου φανηκε αρκετά καλό,φιλικο και μου δημιουργηθηκε η αίσθηση ιτι ενδιαφέρονται για τους μαθητές και σε ανθρωπινο επίπεδο και δεν ειναι μονο μια επιχείρηση..αλλα θα ήθελα και μια γνώμη απο κάποιον που έχει πάει.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Notavas είπε:

Μου φανηκε αρκετά καλό,φιλικο και μου δημιουργηθηκε η αίσθηση ιτι ενδιαφέρονται για τους μαθητές και σε ανθρωπινο επίπεδο και δεν ειναι μονο μια επιχείρηση..αλλα θα ήθελα και μια γνώμη απο κάποιον που έχει πάει.

Σε ευχαριστώ

πολυ χαμηλό το επίπεδο μόρφωσης που προσφέρουν.Επισης ειχαν τουλάχιστον μέχρι πολυ πρόσφατα κ πολλά παιδιά με νοητικά προβλήματα που δεν θα μπορούσαν να επιβιωσουν σε άλλο σχολειο και δεν ήθελαν οι γονείς τους να τα πανε σε ειδικό σχολείο  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...