Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχει γινει η μουρη μας χαλια...(αλλεργία)


Recommended Posts

Καλησπερα.Ο μικρο μου εδω και και αρκετες μερες εχει βγαλει στο προσωπο κατι σαν εκζεμα...εχει κοκκινισει η περιοχη και εχει σα μικρα μικρα σπυρακια.Οταν τον δεις ειναι λες και εχει καει απο τον ηλιο και στα 2 μαγουλακια και χθες εβγαλε και στο σαγονι.Πιστεψα οτι ειναι αλλεργια σε κατ που τρωει ομως ο παιδιατρος που τον ειδε σημερα μου ειπε δε φαινεται για αλεργια απο τροφη(ετσι κι αλλιως τρει πολυ λιγα πραγματα ακομα).ΚΑτι αλλο τον ενοχλει αλλα δε μπορω να καταλαβω τι.

 

Το μωρο στη συμπεριφορα δεν εχει καμια αλλαγη ουτε τα ξινει ουτε δειχνει να ποναι ή να τσουζει...ισα ισα ειναι πολυ χαρουμενο μωρο.Του βαζω χαμομηλακι και εχουν ξεραθει καπως.Ο γιατρος δε μου εδωσε ττ αλλο...ειναι πολυ νωρις για κορτιζονη μου ειπε ...να το παρακολουθησουμε και αν χειροτερεψει να τον δει αλλεργιολογος.Ποναει η ψυχη μου που τον βλπω ετσι τον κακομοιρη.

 

Εχει καμια μαμα παρομοια εμπειρια?Υπαρχει κατι περα απο το χαμομηλι που θα μπορουσα να του βαλω να τοο βο ηθησω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορω να σε βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί δεν εχω εμπειρία από μωρό με έκζεμα. Είχα όμως εγώ έκζεμα στο χέρι, γιατί έχω ευαισθησία στα απορρυπαντικά.

Να ξερεις ότι ΑΝ θελήσεις ή χρειαστεί να του βάλεις κάποια κρεμα, πριν καταφύγεις σε κορτιζόνη, είναι εξαιρετική η Rescue Cream (από τα ανθοϊάματα Bach) είναι εντελώς φυτική και ακίνδυνη και την έχουν συνήθως τα φαρμακεία που έχουν και ομοιοπαθητικά.

 

Φυσικά ανεξάρτητα από αυτό πρέπει να βρεθεί η αιτία που του προκαλεί το έκζεμα, που προσωπικά το θεωρώ πολύ πιθανό να είναι αλλεργία. Τι ακριβώς τρώει το μωρό από στερεές; Μήπως φράουλες;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι βρεφική ακμή, από τις αλλαγές στις ορμόνες του μωρού καθώς μεγαλώνει. Αν είναι αυτό θα περάσει μόνο του σε καμιά 10ρια μέρες. Το είχε το πρώτο μου παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει φαει μηλο ,αχλαδι ,πορτοκαλι, μπανανα, πεπονι, καρπουζι, πατατα, κολοκυθι,καροτο μοσχαρι και απο κρεμα βιολογικη της Frezylac και της Holle και οι 2 χωρις γαλα.Κοινως θηλαζει και δεν εχει δοκιμασει ακομα καθολου ξενο γαλα.Το τονιζω γιατι ηταν και το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ο γιατρος οταν τον ειδε...αν του εδωσα ξενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εμένα η κόρη μου έτσι ήταν. 4 μηνών περίπου της εμφανίστηκαν τα σπυράκια που σιγά σιγά κάλυψαν και τα 2 μάγουλα και ήταν και αυτή λες και είχε καεί. Αποκλείσαμε την πιθανότητα της αλλεργίας αφού δεν είχε ξεκινήσει φρούτα και κρέμα και το γάλα που έπινε από μωρό ήταν ήδη υποαλλεργικό. Παιδευόμαστε κοντά 1 μήνα με ενυδατικές κρέμες (Barrier της frezyderm και κάποια άλλη που δεν θυμάμαι τώρα) αλλά τίποτα. Η κατάσταση επιδεινώθηκε με τα σάλια που έβγαζε και τα χεράκια της που έπιανε το προσωπάκι της με αποτέλεσμα να μολυνθούν τα σπυράκια. Έτσι καταλήξαμε στην elocon και στη fucidin H (κάποια έχει κορτιζόνη ή αντιβίωση αν δεν κάνω λάθος, ίσως και οι 2) και σε 10 ημέρες είχαν φύγει τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από τις τροφές τέτοιου είδους εξανθήματα θα μπορούσαν να οφείλονται σε προιόντα περιποίησης (σαπούνια, κρέμες κ.λ.π.) ή σε απορυπαντικά. Μήπως άλλαξες κάτι από αυτά?

Δεν έχει σημασία εάν αυτά που χρησιμοποιείς είναι υποαλλεργικά. Εμένα η μικρή μου είχε παρουσιάσει τέτοια εκζέματα με τα καλλυντικά της AVENO, τα οποία θεωρούνται εξαιρετικά. Προφανώς έχει κάποια μικρή αλλεργία στη βρώμη. Απίστευτο?

Μήπως να τον πήγαινες και σε δερματολόγο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια κορούλα 7 1/2 μηνών και περάσαμε πριν από μερικές εβδομάδες μια παρόμοια κατάσταση. Με το που αρχίσαμε να τρώμε τροφές αρχίσαμε να κάνουμε κόκκινα σημαδάκια στο μάγουλο. Μετά από μία μικρή υποχώρηση ήρθε και φούντωσε και γέμισε κοκκινίλες με μικρά μικρά σπυράκια στα μάγουλα, στο πηγούνι και στο λαιμό. Και όσο πήγαινε επεκτεινόταν. Ο παιδίατρος απέκλεισε την τροφική αλλεργία (δεν είναι τέτοια η εικόνα της ειπε) και μας παρέπεμπψε σε δερματολόγους.Αυτοί απεφάνθησαν ότι είναι "παρατριμματική βλάβη", ερεθισμός με λίγα λόγια που προκλήθηκε από τριβή.

Μας είπαν ότι αποφευγουν την κορτιζόνη σε τόσο μικρή ηλικία και μας έδωσαν μία ενυδατική με ψευδάργυρο την Ζinco Hydrovit.

Επειδή όμως δεν μας πέρασε αλλά επεκτεινόταν και η μικρη είχε τέτοια ενόχληση που δεν μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ, μιλήσαμε με έναν γνωστό μας δερματολόγο και μας είπε να χρησιμοποιήσουμε μια μικρή ποσότητα elocon με την ενυδατική και να το χρησιμοποιήσουμε για 2-3 το πολύ μέρες. Και μόνο έτσι υποχώρησε. Στη συνέχεια χρησιμοποίησα για λίγες μέρες την κρέμα της Frezyderm που χρησιμοποιούμε για το συγκαμα.

Τώρα, 10 μερες μετά, είμαστε μια χαρά. Νομίζω ότι εμείς το πάθαμε 1ον από τις πλαστικές σαλιάρες που χρησιμοποιούσαμε για το φαγητο, που κτρατούσαν την τροφή στην περιοχή και λόγω υγρασίας επιδείνωναν την κατάσταση και 2ον από το χαρτί που χρησιμοποιούσα για να την σκουπίζω από τις τροφές και ήταν λίγο σκληρό. Πλέον χρησιμοποιούμε μόνο χαρτομάντηλα.

Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα και εύχομαι να γινετε σύντομα καλα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι βρεφικη ακμή αν συνεχίσει και στα χεράκια, στην πλατούλα και στο στήθος. εγω έβαζα elocon, trixera avene και μια πολύ καλή κρεμα που με βοήθησε σε πολλές κοκκινίλες, ξηρότητα κ.λ.π. είναι η ω-3(αν δεν κανω λάθος) της froika.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η μικρή μου άρχισε 9 μηνών γύρω από τα χειλάκια της να βγάζει κάτι σαν έκζεμα το οποίο μετά από λίγες μέρες έφευγε και επανερχόταν. Μετά από 1-2 μήνες βάλαμε elocon αλλά εφεύγε για λίγες μέρες και επανερχόταν και σε σημείο να ματώνουν. Μετά που κόψαμε την πιπίλα υποχώρησαν για λίγο αλλά αυτό που μας έσωσε τελικά ήταν η βαζελίνη. Κάθε μέρα 2-3 φορές ενυδατώνει την επιδερμίδα και τελείωσαν τα βάσανά μας. Από τότε δεν ξαναείδαμε τίποτα.

6dMcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια κορούλα 7 1/2 μηνών και περάσαμε πριν από μερικές εβδομάδες μια παρόμοια κατάσταση. Με το που αρχίσαμε να τρώμε τροφές αρχίσαμε να κάνουμε κόκκινα σημαδάκια στο μάγουλο. Μετά από μία μικρή υποχώρηση ήρθε και φούντωσε και γέμισε κοκκινίλες με μικρά μικρά σπυράκια στα μάγουλα, στο πηγούνι και στο λαιμό. Και όσο πήγαινε επεκτεινόταν. Ο παιδίατρος απέκλεισε την τροφική αλλεργία (δεν είναι τέτοια η εικόνα της ειπε) και μας παρέπεμπψε σε δερματολόγους.Αυτοί απεφάνθησαν ότι είναι "παρατριμματική βλάβη", ερεθισμός με λίγα λόγια που προκλήθηκε από τριβή.

Μας είπαν ότι αποφευγουν την κορτιζόνη σε τόσο μικρή ηλικία και μας έδωσαν μία ενυδατική με ψευδάργυρο την Ζinco Hydrovit.

Επειδή όμως δεν μας πέρασε αλλά επεκτεινόταν και η μικρη είχε τέτοια ενόχληση που δεν μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ, μιλήσαμε με έναν γνωστό μας δερματολόγο και μας είπε να χρησιμοποιήσουμε μια μικρή ποσότητα elocon με την ενυδατική και να το χρησιμοποιήσουμε για 2-3 το πολύ μέρες. Και μόνο έτσι υποχώρησε. Στη συνέχεια χρησιμοποίησα για λίγες μέρες την κρέμα της Frezyderm που χρησιμοποιούμε για το συγκαμα.

Τώρα, 10 μερες μετά, είμαστε μια χαρά. Νομίζω ότι εμείς το πάθαμε 1ον από τις πλαστικές σαλιάρες που χρησιμοποιούσαμε για το φαγητο, που κτρατούσαν την τροφή στην περιοχή και λόγω υγρασίας επιδείνωναν την κατάσταση και 2ον από το χαρτί που χρησιμοποιούσα για να την σκουπίζω από τις τροφές και ήταν λίγο σκληρό. Πλέον χρησιμοποιούμε μόνο χαρτομάντηλα.

Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα και εύχομαι να γινετε σύντομα καλα!

 

Κι εμενα ο παιδιτρος μου ειπε οτι η εικονα δε δειχνει αλλεργια απο φαγητο...και οτι μαλλον προκαλειται απο τριβη.Να πω οτι τελευταια το παιδι κοιμαται μαζι μου στο διπλο και μαλιστα μπρουμυτα οποτε οντως τριβει τη μουριτσα στα σεντονια αλλα οχι δα και τοσο εντονα που να γινει ετσι.

 

Το μυαλο μου πηγε στο απορυπαντικου πλυντηριου που πλενω τα δικα μου σεντονια.Στην αρχη τα επλενα και τα δικα μας με πρασνο σαπουνι αλλα καποια στιγμη το σταματησα και τα πλενω κανονικα με σκονη.Ομως ο παιδιατρος μου ειπε αν ηταν αυτο θα ειχε βγαλει σε ολο το σωματακι και οχι μονο στο προσωπο.

 

Αυτο με το φαγητο που λες μπορει να εχεις δικιο γιατι ειδικα οταν τον ταιζω και παει η κρεμα πανω στα μαγουλα του ερεθιονται τα σπυρακια ακομα περισσοτερο και κοκκινιζουν χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki81,

το γεγονός ότι έχει μόνο στο πρόσωπο με καθησυχάζει. Μιας και από το μυαλό μου πέρασε η ατοπική ή εκζεματική δερματίτιδα. Την είχε ο γιος μου. Ξεκίνησε και σε μας από το πρόσωπο αλλά αυτή επεκτείνεται σε όλο το σώμα του παιδιού. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου αναφέρω αλοιφές, κρέμες και τα λοιπά γιατί αφενός δεν ξέρουμε αν είναι το ίδιο πράγμα αφετέρου είμαι αντίθετη στο να προτείνω φάρμακευτική αγωγή. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Απλά στην περίπτωση της ατοπικής χρειάζεται πάρα πολύ ενυδάτωση η επιδερμίδα. Όταν ζούσαμε Αθήνα, μας παρακολουθούσε η παιδοδερματολόγος Τσιβιτανίδου Τάλια. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία επίσκεψη. Μην ανησυχείς! Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτο με το φαγητο που λες μπορει να εχεις δικιο γιατι ειδικα οταν τον ταιζω και παει η κρεμα πανω στα μαγουλα του ερεθιονται τα σπυρακια ακομα περισσοτερο και κοκκινιζουν χειροτερα.

Κι εμείς μετά το φαγητο γινόμασταν πολύ χάλια . Γιατί δεν δοκιμάζεις να της βάλεις μια απλή κρεμούλα να δεις πως θα πάει? Καλό είναι να το προλάβεις στην αρχή γιατί μετά , όπως μας είπε ο δερματολόγος και αν πρόκειται για την ίδια περίπτωση, ακόμη και υγειές ΄δερμα γύρω από τη βλάβη αποκτά ευαισθησία και η κοκκινίλα και τα σπυράκια επεκτείνονται πολύ ευκολα.

Στο μπεμπακι μου εκτός από μάγουλα και λαιμό είχε αρχίσει να κατεβαίνει στο στέρνο και να ανεβαίνει στα πλαϊνά του λαιμού. Όχι τίποτε άλλο, να γλυτώσεις την κορτιζόνη, γιατί εμείς δεν τα καταφέραμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ο μικρο μου εδω και και αρκετες μερες εχει βγαλει στο προσωπο κατι σαν εκζεμα...εχει κοκκινισει η περιοχη και εχει σα μικρα μικρα σπυρακια.Οταν τον δεις ειναι λες και εχει καει απο τον ηλιο και στα 2 μαγουλακια και χθες εβγαλε και στο σαγονι.Πιστεψα οτι ειναι αλλεργια σε κατ που τρωει ομως ο παιδιατρος που τον ειδε σημερα μου ειπε δε φαινεται για αλεργια απο τροφη(ετσι κι αλλιως τρει πολυ λιγα πραγματα ακομα).ΚΑτι αλλο τον ενοχλει αλλα δε μπορω να καταλαβω τι.

 

Το μωρο στη συμπεριφορα δεν εχει καμια αλλαγη ουτε τα ξινει ουτε δειχνει να ποναι ή να τσουζει...ισα ισα ειναι πολυ χαρουμενο μωρο.Του βαζω χαμομηλακι και εχουν ξεραθει καπως.Ο γιατρος δε μου εδωσε ττ αλλο...ειναι πολυ νωρις για κορτιζονη μου ειπε ...να το παρακολουθησουμε και αν χειροτερεψει να τον δει αλλεργιολογος.Ποναει η ψυχη μου που τον βλπω ετσι τον κακομοιρη.

 

Εχει καμια μαμα παρομοια εμπειρια?Υπαρχει κατι περα απο το χαμομηλι που θα μπορουσα να του βαλω να τοο βο ηθησω?

 

καλημέρα μην ανυσηχείς δεν είναι κάτι.και εμένα η δικιά μου στην ηλικία του μπέμπη σου ήταν στο πρόσωπο όπως το περιγράφεις.εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι δεν ήταν κάτι αλλεργικό αλλά δερματολογικό.μου έδωσε ένα σαπούνι μια κρεμούλα και ένα αφρόλουτρο και βρήκαμε την υγειά μας.της A-DERMA νομίζω ήταν.αν θές να σου πω το απόγευμα ακριβώς πως λεγόταν που θα πάω ΄σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζούσαμε Αθήνα, μας παρακολουθούσε η παιδοδερματολόγος Τσιβιτανίδου Τάλια. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία επίσκεψη. Μην ανησυχείς! Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

 

Σ'ευχαραστω πολυ...θα την παρω σημερα κιολας ενα τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου γιατι τον βλεπω σημερα το ενα μαγουλακι εχει χειροτερεψει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μετά το φαγητο γινόμασταν πολύ χάλια . Γιατί δεν δοκιμάζεις να της βάλεις μια απλή κρεμούλα να δεις πως θα πάει? Καλό είναι να το προλάβεις στην αρχή γιατί μετά , όπως μας είπε ο δερματολόγος και αν πρόκειται για την ίδια περίπτωση, ακόμη και υγειές ΄δερμα γύρω από τη βλάβη αποκτά ευαισθησία και η κοκκινίλα και τα σπυράκια επεκτείνονται πολύ ευκολα.

Στο μπεμπακι μου εκτός από μάγουλα και λαιμό είχε αρχίσει να κατεβαίνει στο στέρνο και να ανεβαίνει στα πλαϊνά του λαιμού. Όχι τίποτε άλλο, να γλυτώσεις την κορτιζόνη, γιατί εμείς δεν τα καταφέραμε.

 

Του βαζω χαμομηλακι και εχουν καπως ξεραθει τα σπυρακια....και μετα το μπανιο του βαζω λιγ ενυδατικη της frezyderm...αλλα σημερα λιγο εχει χειροτερεψει εχει προχωρησει η κοκκινηλα προς το αυτι του.

Ειναι και αυτα τα σαλια που κανουν την κατασταση χειροτερη....ολη την ωρα βαζει τα χερια του στο στομα και γεμιζει σαλια παντου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα μην ανυσηχείς δεν είναι κάτι.και εμένα η δικιά μου στην ηλικία του μπέμπη σου ήταν στο πρόσωπο όπως το περιγράφεις.εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι δεν ήταν κάτι αλλεργικό αλλά δερματολογικό.μου έδωσε ένα σαπούνι μια κρεμούλα και ένα αφρόλουτρο και βρήκαμε την υγειά μας.της A-DERMA νομίζω ήταν.αν θές να σου πω το απόγευμα ακριβώς πως λεγόταν που θα πάω ΄σπίτι.

 

Μα κι εγω περιμενα να μας δωσει κατι ο παιδιατρος να το βοηθησει εστω λιγο αλλα δε μου εδωσε τπτ.Θα τον παω στη παιδοδερματολογο που μου εγραψε η κοπελα παραπανω και ελπιζω να μας δωσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Του βαζω χαμομηλακι και εχουν καπως ξεραθει τα σπυρακια....και μετα το μπανιο του βαζω λιγ ενυδατικη της frezyderm...αλλα σημερα λιγο εχει χειροτερεψει εχει προχωρησει η κοκκινηλα προς το αυτι του.

Ειναι και αυτα τα σαλια που κανουν την κατασταση χειροτερη....ολη την ωρα βαζει τα χερια του στο στομα και γεμιζει σαλια παντου.

 

Είσαι σίγουρη ότι δεν το ενοχλεί το χαμομήλι;

 

Αν το αφηνες για μια μέρα χωρίς κρέμες; Έτσι για να δεις μηπως ηρεμήσει από μονο του;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμας η μικρη αρχισε να βγαζει οταν ηταν μικρουλα. συγκεκριμενα τα χριστουγεννα ειχε μια σημαδαρα να διπλα στο αυτι στο μαγουλο.... το παλευαμε πανω απο μηνα να φυγει μονο του με χαμομηλι και με μια κρεμουλα απο αμυγδαλελαιο, αυτη το εξυνε με τα χερακια της η τριβοταν το βραδυ στα σεντονια-κουβερτες και την αλλη μερα ξυπνουσε χειροτερα. Τελικα ενας συγγενης μας και παιδιατρος μας συστησε fusicort και το σημαδι εφυγε σε 3 μερες! τωρα εδω και λιγο καιρο εχει στο ποδαρακι στη γαμπα. πιστευω πως η θαλασσα θα της κανει καλο και αν οχι θα της ξαναβαλω fusicort. τωρα ειναι 22 μηνων.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...κι ευχαρστω για τις απαντησεις.Τον πηγαμε το μικρο και σε δερματολογο και σε αλλεργιολογο οπου και οι 2 ειπαν ειναι αλλεργια.

Η αλλεργιολογος αν και λιγο υπερβολικη ωστοσο μας εξηγησε πολλα πραγματα,μου ειπε να προσεχω με την εισαγωγη νεων τροφων,να καθυστερησω καποια πχ το αυγο και εφοσον θηλαζω αν δουμε οτι το μωρο συνεχιζει να εχει προβλημα με επανεμφανιζομενες ατοπικες δερματιτιδες να κοψω κι εγω απο τη διατροφη μου πραγματα ωστε στην ουσια να τρωω οτι τρωει και το μωρ.

 

Το χαμομηλι που του εβαζα μου ειπαν οτι δεν ηταν και οτι καλυτερο γιατι αυτα λεει τα φυτικα επιδεινωνουν τις αλλεργιες.Κορτιζονη δεν ηθελαν να μου δωσουν επειδη ειναι μικρο ακομα το παιδι.Μου ειπε η αλλεργιολογος να του βαζω bepanthol τοπικα η οποια το βοηθησε παρα πολυ,τα σημαδια απο το προσωπο εχουν σχεδον φυγει,το ποδαρακι επιμενει λιγο.Α ξεχασα να πω οτι το παιδι ειχε βγαλει και στο ποδαρακι ενα εντονο σμαδι το οποιο ο παιδιατρος θεωρησε ασχετο ενω η αλλεργιολογος ειπε οτι ειναι κι αυτο εκζεμα.Επισης μου εδωσε και καποια προιοντα για το μπανιο του και κρεμουλα της eubos τα οποια ειναι πολυ ενυδατικα.

 

2-3 μερες τωρα δεν του ειχα δωσει και μοσχαρι...σημερα του ξαναεδωσα να δω αν θα το επηρεασει.Ευχομαι να ηταν κατι περαστικο και να μην ξαναχειροτερεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα...κι ευχαρστω για τις απαντησεις.Τον πηγαμε το μικρο και σε δερματολογο και σε αλλεργιολογο οπου και οι 2 ειπαν ειναι αλλεργια.

Η αλλεργιολογος αν και λιγο υπερβολικη ωστοσο μας εξηγησε πολλα πραγματα,μου ειπε να προσεχω με την εισαγωγη νεων τροφων,να καθυστερησω καποια πχ το αυγο και εφοσον θηλαζω αν δουμε οτι το μωρο συνεχιζει να εχει προβλημα με επανεμφανιζομενες ατοπικες δερματιτιδες να κοψω κι εγω απο τη διατροφη μου πραγματα ωστε στην ουσια να τρωω οτι τρωει και το μωρ.

 

Το χαμομηλι που του εβαζα μου ειπαν οτι δεν ηταν και οτι καλυτερο γιατι αυτα λεει τα φυτικα επιδεινωνουν τις αλλεργιες.Κορτιζονη δεν ηθελαν να μου δωσουν επειδη ειναι μικρο ακομα το παιδι.Μου ειπε η αλλεργιολογος να του βαζω bepanthol τοπικα η οποια το βοηθησε παρα πολυ,τα σημαδια απο το προσωπο εχουν σχεδον φυγει,το ποδαρακι επιμενει λιγο.Α ξεχασα να πω οτι το παιδι ειχε βγαλει και στο ποδαρακι ενα εντονο σμαδι το οποιο ο παιδιατρος θεωρησε ασχετο ενω η αλλεργιολογος ειπε οτι ειναι κι αυτο εκζεμα.Επισης μου εδωσε και καποια προιοντα για το μπανιο του και κρεμουλα της eubos τα οποια ειναι πολυ ενυδατικα.

 

2-3 μερες τωρα δεν του ειχα δωσει και μοσχαρι...σημερα του ξαναεδωσα να δω αν θα το επηρεασει.Ευχομαι να ηταν κατι περαστικο και να μην ξαναχειροτερεψει.

 

Πως πάτε; Βρήκες τι φταίει;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως πάτε; Βρήκες τι φταίει;

 

Καλα παμε...απο το προσωπο φυγανε...το ποδαρακι επιμενει ακομα.Το τι εφταιξε ακομα δεν εχω καταλαβει.Του εχω κοψει την μπανανα...δεν ξερω αν ειναι αυτο...βεβαια ακομα τα μαγουλακια εχουν κοκκινα αγγειακια αν τα παρατηρησεις...αλλα ελπιζω να μην ξαναβγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε...απο το προσωπο φυγανε...το ποδαρακι επιμενει ακομα.Το τι εφταιξε ακομα δεν εχω καταλαβει.Του εχω κοψει την μπανανα...δεν ξερω αν ειναι αυτο...βεβαια ακομα τα μαγουλακια εχουν κοκκινα αγγειακια αν τα παρατηρησεις...αλλα ελπιζω να μην ξαναβγει.

 

Ο 10χρονος γιος μιας φίλης είναι αλλεργικός στην μπανάνα. Αν φάει κάτι με μπανάνα (κατά λάθος) βγάζει εξανθήματα στον πισινό και επισης συγκεέται ...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχως το προβλημα επανηλθε.Αυτη τη φορα οχι στο προσωπο αλλα σε ολο το υπολοιπο σωμα.Αρχισε ο μικρος να βγαζει σπυρακια σπυρακια σε ολο το σωμα του τα οποια τον τρωνε κιολας τα ξυνει κι εχουν γινει κι αυτα σαν εκζεμα...σημερα θα παμε παλι σε παιδοδερματολογο και τρεχαγυρευοπουλος παλι τι τον πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το προβλημα επανηλθε.Αυτη τη φορα οχι στο προσωπο αλλα σε ολο το υπολοιπο σωμα.Αρχισε ο μικρος να βγαζει σπυρακια σπυρακια σε ολο το σωμα του τα οποια τον τρωνε κιολας τα ξυνει κι εχουν γινει κι αυτα σαν εκζεμα...σημερα θα παμε παλι σε παιδοδερματολογο και τρεχαγυρευοπουλος παλι τι τον πειραζει.

 

Καλημέρα.Θα σου φανεί πολύ περίεργο αυτό που θα σου πω,αλλά θα στο πω!

Τα ίδια είχα περάσει και εγώ με τον μικρό μου.Κάναμε εξετάσεις,κόβαμε ενναλάξ φαγητά.......τίποτα.......δεν βρέθηκε τι έφταιγε και γέμιζε σπυράκια.

Το συνδύασα οτι κάθε φορά που τα έβγαζε τα σπυράκια,έβγαζε και δοντάκι!

Το ανέφερα στην παιδίατρο αλλά δεν το δέχτηκε σαν αιτία....

Απο την στιγμή που βγήκαν όλα τα δοντάκια του δεν ξαναεμφάνισε τίποτα ο μικρός πάντως:rolleyes::rolleyes:

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...