Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πίεση απο τα πεθερικά!


Recommended Posts

Γειά σας! θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό μου.

Έχω ένα αγοράκι σχεδόν 2 χρονών στο οποίο έμεινα έγκυος χωρίς να καταβάλω καμία προσπάθεια...δεν το προσπαθούσα κάν! Τώρα εδώ και περίπου 7 μήνες προσπαθούμε να του χαρίσουμε αδερφάκι και δε μας έρχεται. Ανακαλύψαμε ότι ο σύζηγος έχει ελαφρώς ασθενές σπέρμα...τίποτα τραγικό. Περάσαμε απο 2 σπερματεγχύσεις με αρνητικά αποταλέσματα...αλλα το παλευουμε, ελπίζουμε.Τώρα κάνουμε διάλημα για το καλοκαίρι...το Τραγικό πρόβλημα είναι η πεθερά μου που σε κάθε ευκαιρία και κοινωνική εκδήλωση ρωτά γιατί δεν ερχετε το δευτερο...ρωτά τους πάντες, εμένα την αδερφή μου, την μητέρα μου.Εχω προσπαθήσει πάρα πολλες φορές να της κόψω την φόρα, έχω προσπαθήσει να την αγνοήσω αλλά δεν παυει να με επηρεάζει το να ξέρω ότι σκέυτεται έτσι και ότι το ψάχνει τόσο πολύ!Έχετε παρόμοιο πρόβλημα?και άν ναί πως το αντιμετοπίζετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχα! Το είπα κ αυτό κούκλα μου αλλα απλά ΔΕΝ ακούει! είναι σαν να μην το είπα ποτε! Εχει επιλεκτική ακοή η πεθερούλα μου! Εχω φτάσει σε σημείο να μήν θέλω να πηγαίνω κάπου που είναι κ αυτή έχει το βλέμμα καρφωμένο στην κοιλιά μου! Προχθές ρωτούσε την αδερφή μου άν αδιαθέτησα! Ελεος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα αν και ξέρω ότι ρώτησαν τον άντρα μου καμμιά δυο φορές. Εμείς είχαμε δυο αποβολές και μόνο για την πρώτη τους είπαμε. Εγώ πιστεύω απλά τους δίνεις να καταλάβουν ότι όλα αυτά είναι δικό σας θέμα και στο κάτω κάτω δεν καταλαβαίνω το άγχος τους πια! Αν θέλουν παιδάκι να κάνουν δικο τους να τους πεις. Άμα πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια! εγώ θα το συζητούσα με τον άντρα μου και θα του απαιτούσα με τον τρόπο του να της βουλώσει το στόμα! Φαντάσου δηλαδή να μην είχατε παιδί! Ή πες της πως αποφασίσαμε με τον άντρα μου να μην κάνουμε άλλο και κομμένη πλεόν η συζήτηση. Εσείς θα αποφασίσετε για την οικογένειά σας. Τί ανακατεύεται αυτή??

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Να της κόψεις τον βήχα.

 

Όταν και αν μείνω έγκυος θα σε ενημερώσω... Μέχρι τότε κάνε μου τη χάρη να μην με ρωτάς συνέχεια.

 

Εγώ αυτό θα της ελεγα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ααα μπαααα δεν νομίζω...μάλλον έχεις την πεθερά που ακούει επιλεκτικά...κατι μου θυμίζει αμυδρά δηλαδη :rolleyes::rolleyes:. Η περίπτωση ειναι ανίατη...λυπάμαι δεν μπορείς να κανεις τιποτε για να το καταλάβει εκείνη...εκτός απο λύσεις εξτρεμιστικές...τύπου "Ααα αποφάσισα οτι δεν θέλω να χαλάσω το σώμα μου...θα πάω στα καλλιστεία για μητέρες του χρόνου" (Στην τρέλλα πουλας τρέλλα) το μονο που μπορεις να κάνεις ειναι...ακριβώς το ιδιο. Να έχεις επιλεκτικη ακοή...δεν θα την ακους. Αν μπορεί να το κανει εκείνη..μπορεις κι εσύ. Πιστεψέ με...είναι θέμα προπόνησης ...θα τα καταφέρεις.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα δε το κάνει η πεθερά μου. Το κάνει η ίδια μου η μάνα. Όπου σταθεί κι όπου βρεθεί ανακοινώνει στον ένα και στον άλλο ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Της έκανα πολλές φορές παρατήρηση αλλά αυτή με αγνοεί λέγοντας ότι είναι κάτι το φυσιολογικό και δεν θα έπρεπε να το κρύβουμε. Μου προκαλεί όμως πολλή πίεση και άγχος αυτό που κάνει... Αλήθεια, πώς τις σταματάμε; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δε το κάνει η πεθερά μου. Το κάνει η ίδια μου η μάνα. Όπου σταθεί κι όπου βρεθεί ανακοινώνει στον ένα και στον άλλο ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Της έκανα πολλές φορές παρατήρηση αλλά αυτή με αγνοεί λέγοντας ότι είναι κάτι το φυσιολογικό και δεν θα έπρεπε να το κρύβουμε. Μου προκαλεί όμως πολλή πίεση και άγχος αυτό που κάνει... Αλήθεια, πώς τις σταματάμε; :mad:

απλο υξε λες οτι αλλξες γνωμη και δεν σε ενδιαφερει πια να κανεις παιδι αλλα θα ξεκινησεις μεταπτυχιακο, οποτε παθαινει κριση αρχιζει να λεει τα δικα της και εσυ επιμενεις οτι εισαι μικρη και θα το αναβαλεις για 2-3 χρονια:cool:

χαχα! Το είπα κ αυτό κούκλα μου αλλα απλά ΔΕΝ ακούει! είναι σαν να μην το είπα ποτε! Εχει επιλεκτική ακοή η πεθερούλα μου! Εχω φτάσει σε σημείο να μήν θέλω να πηγαίνω κάπου που είναι κ αυτή έχει το βλέμμα καρφωμένο στην κοιλιά μου! Προχθές ρωτούσε την αδερφή μου άν αδιαθέτησα! Ελεος!

απλο της λες οτι αποφασισατε να μην κανετε αλλο παιδι λογω οικονομικης κρθσης...παθαινει αυτη κριση και ασχολειται με το να σας αλλαξει γνωμη...(παντως δεν θα ρωτησει ξανα αν αδιαθετησες...)

κοριτσια μη λετε για πεθερες γιατι σημερα εχω κατι νευρα που μπορω να της σκοτωσω ολες για να ησυχασουμε:oops:

sorry αλλα ειδικα σημερα δεν θελω να ακουω ουτε τη λεξη παθερα...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δε το κάνει η πεθερά μου. Το κάνει η ίδια μου η μάνα. Όπου σταθεί κι όπου βρεθεί ανακοινώνει στον ένα και στον άλλο ότι προσπαθούμε να κάνουμε παιδί. Της έκανα πολλές φορές παρατήρηση αλλά αυτή με αγνοεί λέγοντας ότι είναι κάτι το φυσιολογικό και δεν θα έπρεπε να το κρύβουμε. Μου προκαλεί όμως πολλή πίεση και άγχος αυτό που κάνει... Αλήθεια, πώς τις σταματάμε; :mad:

 

Ας πω κι εγω τα δικά μου μωρέ..! Θαρρώ πως δεν τις σταματάς με τίποτα! Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω, εξάσκηση θέλει, όχι για να μην τα λένε, αλλά για να μην τα ακούς εσύ! Να μπαίνουν από το δεξί και να βγαινουν από το αριστερό! Ή το αντίθετο τέλος πάντων...!:rolleyes: Εγώ είμαι 21, και η μαμά του φίλου μου με έχει πρήξει...! Ήμουν έγκυος σε κάποια φάση (2 εβδομάδων και κάτι) και μπήκε ξαφνικά μέσα στο δωμάτιο, κι εκεί που κοιμόμασταν άρχισε να μου λέει ότι θα τη βγάλουμε Μαρία γιατί το 'χει κάνει τάμα!!!!! Να κάνω κι εγώ κάνα τάμα τώρα.....????????:evil:

Αν δε μπορείς, πρέπει. Αν πρέπει, μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

;) απ'οτι καταλαβαίνω είναι γενικό το πρόβλημα...Απλά νιώθω ότι είναι όλη αυτή η αρνητική ενεργειαείναι που μου προκαλεί τόσο άγχος και ίσως το άγχος να μου προκλαλεί την δυσκολία στο να μείνω ξανά εγκυος...Το να εχεις κάποιον να σε κοιτά απο πάνω ώς κάτω και να εστιάζει στην περιοχή της κοιλιας είναι τραγικό!Ο άντρας μου προσπάθησε να τις το κόψει πολλές φορές αλλα μαλλον δεν πέρνει απο λόγια...και το ότι μας προσέχει το μωρό καθημερινά κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη...βλέπετε θεωρεί ότι το μωρό χρειάζετε επειγόντως αδερφάκι...και ότι καταλαβένει ότι δεν εχει και ζηλέυει τα άλλα παιδάκια στο πάρκο που έχουν αδέρφια...Για το όνομα του Θεόυ το δίχρονο ζηλεύει που δεν έχει αδέρφια??...οχχχ Θεε μου!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να της το πεις έξω από τα δόντια και σε έντονο ύφος το πόσο σε ενοχλεί αυτό που κάνει. Που θα πάει...θα θυμώσει, θα παρεξηγηθεί και θα σκάσει (έστω και για λίγο...)

Πάντως για μένα φταίει και η αδερφή σου και γενικότερα όλοι όσοι σου μεταφέρουν τα λόγια της. Οι δικοί σου άνθρωποι που ξέρουν πόσο σε πονάει το θέμα, γιατί σε τσιτώνουν με τα λεγόμενα των άλλων; Ας κάνουν ότι δεν τρέχει τίποτα και ας σε αφήσουν όλοι στην ησυχία σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς φοβάμαι ότι το πρόβλημά σου είναι άλυτο.

 

Και δεν εννοώ το παιδάκι που δεν έχει έρθει ακόμη. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί απλά θα έρθει! Ακόμα και για το ελαφρώς ασθενές σπέρμα του άντρα σου σίγουρα υπάρχει λύση και θεραπεία ΑΝ χρειαστεί.

 

Για την αγένεια και την αδιακρισία όμως η διεθνής επιστημονική κοινότητα δυστυχώς δεν έχει βρει θεραπεία ακόμη...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι η πεθερα μου ειναι ζαμαν φου και πανω τουρλα. Ε και τι εγινε αμα δεν κανεις παιδι μου λεει? Σιγα... (και ενημερωτικα η αδιαφορια ειναι χειροτερη απο την περιεργια) γιατι

το λεει επιδι δεν με θελει για νυφη... δεν πειραζει ενα ντεπον και θα της περασει....!

Εγω στη θεση σου κοπελια θα την επιανα και θα την εκραζα ασχημα τοσο ασχημα που να ντρεποταν να ξανα ρωτησει.. (ξες κρασιμο με το γαντι)

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά σου μου θυμίζει μια πολύ χαζή γυναίκα με την οποία συναναστρέφομαι υποχρεωτικά εξαιτίας της δουλειάς του συζύγου μου. Μια γυναίκα που προκειμένου να γίνει το δικό της μπορεί να σε τρελάνει και να σου παραθέσει τα πιο ΆΚΥΡΑ επιχειρήματα. (π.χ τα ζευγάρια πρέπει να παντρέυονται γιατί αν δεν παντρεύονται μπορεί να χωρίσουν ανά πάσα στιγμή ή πηγαίνω εκκλησία και νηστεύω επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ). Ακούς εκεί ζηλεύει το δίχρονο που δεν έχει αδελφάκι. Εγώ ανάποδα τα ξέρω. Εμένα το ανιψάκι μου ξεκίνησε να ζηλεύει όταν ήρθε το αδελφάκι. Τόσο που 2-3 φορές αποπειράθηκε να το "ξεκάνει" με τρόπο και ευτυχώς που είχαμε τα μάτια μας 14.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γενικό το κακό! καλώς ή κακώς, δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι! Εγώ την καταλαβαίνω την κοπέλα! Είμαι κι εγώ έτσι από τη φύση μου (μάλλον!), να δίνω σημασία στο παραμικρό που μπορεί να ακούσω! Μπορεί να πει κάποιος μια κουβέντα και να τη σκέφτομαι βδομάδες..! Αλλά, η εξάσκηση είναι εξάσκηση. Ακόμα κι αν δεν "το 'χεις το θέμα", το προσπαθείς για τον εαυτό σου, βρίσκεις, δηλαδή, τρόπο να "κλείσεις" τα αφτιά σου! Κι εγώ νομίζω πως είναι βασικός παράγοντας που σου προκαλεί άγχος, γι' αυτό κοίτα να κάνεις κάτι σύντομα. Ό,τι μπορείς! Και κάν'το για σένα!!! Εύχομαι τα καλύτερα!http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpGLL10uFM_LgovFgwh-6v_S6GVqnPlHBpnazb94KUGntwvUNLmg

Αν δε μπορείς, πρέπει. Αν πρέπει, μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεται το δεύτερο???? :shock::shock::shock:

 

Μα καλή μου ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!!! Αυτό να πεις στην πεθερά σου. Δεν είναι στο χέρι κανενός μας. Όποιος νομίζει οτι τα παιδιά τα ¨κάνουμε¨ εμείς ή έρχονται κατά παραγγελία είναι γελασμένος. Και απορώ πώς μια γυναίκα ώριμη, με παιδιά και εγγόνια ακόμη αναρωτιέται ...η προσέγγισή της στο όλο θέμα μου φαίνεται παιδαριώδης, σόρρυ κιόλας...

η αδιακρισία της είναι άλλο θέμα και άλλο θέμα είναι η προσέγγισή της (το ξαναλέω και πάλι). Εμένα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε τόσο αυτό (όσο σπαστικό και αν αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι) γιατί μάλλον έτσι της βγαίνει να εκδηλώνει (ας το πω έτσι) το ενδιαφέρον της και την αγάπη της για εσάς και την οικογένειά σας. Αυτό που θα με ενοχλούσε (και σίγουρα με ενοχλεί) είναι ο τρόπος που σκέφτεται που όπως προείπα είναι τουλάχιστον παιδαριώδης ... αυτό κοίτα να ¨διορθώσεις¨ στην πεθερά σου και ίσως τότε κάτι καταφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σας πω: εχτές άκουσα τον καλό μου πεθερούλη, να λέει στη γυναίκα του "δεν τη θέλω εδω! Να σηκωθεί και να φύγει απο το σπίτι μου! Άντε, ο γιος μου ας τρώει εδω μέσα, αλλά να τρώει κι αυτή? Γιατι? για να μεγαλώνει ο κ***ς της?" καθώς και άλλα πολλά......... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις........:evil:

Αν δε μπορείς, πρέπει. Αν πρέπει, μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σας πω: εχτές άκουσα τον καλό μου πεθερούλη, να λέει στη γυναίκα του "δεν τη θέλω εδω! Να σηκωθεί και να φύγει απο το σπίτι μου! Άντε, ο γιος μου ας τρώει εδω μέσα, αλλά να τρώει κι αυτή? Γιατι? για να μεγαλώνει ο κ***ς της?" καθώς και άλλα πολλά......... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις........:evil:

 

Να σου πω την αλήθεια... μου δημιουργήθηκε η απορία, γιατί κάθεσαι μαζί τους! 21 ετών κοπέλα, γιατί να μένει με τα πεθερικά; Ειδικά αν είναι τέτοιοι άνθρωποι. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια... μου δημιουργήθηκε η απορία, γιατί κάθεσαι μαζί τους! 21 ετών κοπέλα, γιατί να μένει με τα πεθερικά; Ειδικά αν είναι τέτοιοι άνθρωποι. :confused:

 

Μακάρι να είχαμε άλλη επιλογή..! Νοικιάζαμε αλλού μέχρι που μείναμε και οι 2 από δουλειά!! Πάντως, φεύγουμε αύριο μεθαύριο! Θα πάμε στο χωριουδάκι μου, με τις ντοματούλες μας και δε συμμαζεύεται! Θα μαζέψουμε λίγα λεφτά, και μετά δυστυχώς, εξωτερικό! No choice!!!!:-(

Αν δε μπορείς, πρέπει. Αν πρέπει, μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Elenitet, χαράς στην υπομονή σου κοριτσάκι μου. Με τέτοιες συμπεριφορές και τέτοιους ανθρώπους καλά κάνετε και φεύγετε, όσο δύσκολη απόφαση και αν είναι αυτή. Μόνο που εγώ δεν θα άντεχα στον πειρασμό και θα του απαντούσα του..."μπάρμπα" :evil:. Μετά θα έριχνα μαύρη πέτρα πίσω μου και ούτε εγγόνια, ούτε τυπικότητες από εμένα.

Καλή τύχη κοριτσάκι μου, σε ότι και αν κάνετε, όπου και να σας βγάλει η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...